De Calvinistische studenten-conferentie 0 Matrozen-wedstrijd 0 Een dorp in asch gelegd WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. S GeneraaLveldmaarschalk Zeilwedstrijden van Engelsche matrozen in marinesloepen, voorspel der vloot- Mackensen te Koningsberg. manoeuvres. Aan het einde van het seizoen brandde het pier-paviljoen te Worthing (Eng.) geheel af. BINNENLAND. officieele berichten Yflm Orajnje Nassau: J. L. Zuur, te Arnhem, voor- Bitter van <je broederschap van ontvangers der «ir. beL, enz.: is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-roedaiTle In zilver aan L. van Rijswijk, wonende te Rotterdam machi nist bij de fa, A Bos Pzn te Dordrecht; ln brons aan A. F. Nieuwenhulyzen. kleermaker bij de N.V. Gebrs Domhoffs Kleermakerij te Rotterdam BELASTINGDIENST Bij K. B. Is op hun verzoek eervol ontslag Uit 's Rijks dienst ver'eend aan: J. P. Schippers, inspeoteur der dir. oei, Inv. en aoc„ toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. te Den Haag, met ingang van 1 Jan 1934: J. J. B. Daeljendac- ïter, ontvanger der dir. bel. te Haarlem, mot Ingang van 1 Jan. 1934; H. J. Koning, ontvan ger der dir. tel. te Den Haag, 8e kantoor met Ingang van 31 Dec. 1933. BIJ beschikking van den minister van Finan ciën Is de ontvinger der dor. bel., enz. A A Olthof verplaatst van Wageningen n. Zaandam. na 35 jaar In *t Nieuw-Israëlitlsch Weekblad schreef ile redactie een hooggestemd artikel over het jubileum onzer Koningin. We lichten er deze passages uit: Mèt Oranje en mèt de beginselen, die Oranje steeds hebben geleid, zal ons dier baar Vaderland zijn plaats onder de zon handhaven; zal het den nood der tijden te boven komen en een gelukkige toekomst tegemoet gaan. Een Nederlandsche Staat, die deze beginselen verloochent, is niet denkbaar. De Joodsche bevolking van Nederland, In het volle besef van de drukkende moeilijk heden der tijden, vereenigt zich met alle goede vaderlanders om den troon van ranje in dankbaarheid aan onze Ko ningin voor hetgeen Zij deze vijf en dertig Jaar voor ons volk Is geweest; in onver- ireekbare trouw aan het geëerde Vorsten huis; in onbegrensde toewijding voor het dierbare Vaderland. terneuzen badplaats STRANDAANLEG Op initiatief van eenige invloedrijke in gezetenen van Terneuzen is aldaar gesticht de N.V. Scheldebad „Terneuzen", welke een strand zal laten maken aan de Schelde tus- schen de beide havens. Voor dat doel zal een deel van de nabij den zeedijk liggende Blikken worden afgedamd en aangevuld met zand. De opmetingen vonden reeds plaats. Het werk moet 1 Mei 1934 klaar zijn. Het benoodigd kapitaal bedraagt voorloo- pig f 60.000. De N.V. verzocht de gemeente Terneuzen zich garant te stellen voor rente en lossing van een uit te geven obligatie- Jeenipg. DE TOESTAND OP CURACAO gasten van de c.s.b een onderhoud met gouverneur v. slobbe DE ONDERWLJS-GELIJKSTELLÏNG De gouverneur van Curasao, de heer B. W. Th. van Slobbe, die met verlof in ons land vertoeft, is zoo vriendelijk geweest, aan vertegenwoordigers van de pers een onderhoud toe te staan, waarin hij hun één en ander over den tegenwoordigen toestand in Curasao heeft meegedeeld. B. W. TH. VAN SLOBBE De gouverneur verklaarde, dat men in Curasao den algemeenen druk der malaise sterk gevoelt De vermindering van het personeel der oliemaatschappij met bijbe- hoorende scheepvaartmaatschappij, dat van 10.000 man in het begin van 1930 is inge krompen tot 3600 man aan het eind van 1932, is wel een bewijs, dat ook Curagao aan de crisis geenszins ontkomt. Vergeleken bij elders is de toestand In CuraQao echter niet zoo slecht. De begroo tingen voor dit en voor het volgend jaar zijn sluitend. Orde en rust laten niet te wenschen over. Tegen excessen bij spreken en schrijven zijn eenige artikelen tot stand gekomen, welke niet zoozeer gericht zijn tegen onze eigen bevolking als wel tegen woelwaters uit het buitenland. In Zuid-Amerika is het nog al eens onrustig en wij moeten een wapen hebben om de onrust te weren, al behoeven wij het wellicht niet eens te ge bruiken. Met betrekking tot de plannen voor de naaste toekomst vertelde de gouverneur, dat de onderwijs-gelijkstelling waarschijn lijk tot een oplossing zal komen, zonder dat zulks veel meer geld zal kosten. De tuberculosebestrijding zal krachtiger plaats vinden. Het volgend jaar zullen Nederland en Op het congres van de Calv. Stud. Bew. sprak Pastor R. Grob (rechts), uit Zurich, over „Calvinisme en Cultuur". Naast hem staat Br. C. N. Impeta, uit Kampen, Curagao 300 jaar één zijn. Ter gelegenheid van dit feit zal alsdan in Curacao feest worden gevierd. In dit verband overweegt men de organisatie van een tentoonstelling van Nederlandscji fabrikaat. In October, als de gouverneur ons land weer zal bezoeken, zal hieromtrent naders worden vastgesteld. Op een desbetreffende vraag van een Journalist antwoordde gouverneur Van Slobbe, dat hij naar Holland was gekomen om eens wat mondeling contact te onder houden o.m. over de kwestie der staats regeling, over defensiebezuiniging, organi satie der politie, aflossing van kasvoor- schotten, bevordering van kleinindustrie, de viering van het 300-jarige éénzijn, enz. Inzake de onderwijsgelijkstelling deelde de gouverneur op een vraag nog mee, dat de bijzondere scholen nu nog geen vrijen overtocht en pensioneering van leerkrach ten en geen vergoeding voor schoollokalen hebben en dat zij die pas zullen krijgen, als de nieuwe desbetreffende verordening Avonturen la Urblna. Op een vraag, of er waarborgen zijn, dat een gebeurtenis als die met Urbina zich niet herhaalt, antwoordde de gouverneur bevestigend. De politie heeft een recher che, die ook op vreemdelingen is gericht en kan op hen een vrij behoorlijk toezicht oefenen. Voorts bestaat een inlichtingen dienst buiten de politie om. Deze dienst verzamelt gegevens over de toestanden Zuid-Amerika. Voor Curacao waakt een schip en een marinebezetting, enz. Aruba heeft militaire politie, mariniers, een eigen en een Amerikaansche burgerwacht, In het De Calvinistische Studentenbeweging hield te Lunteren haar 16e jaarlijksche conferentie. Mede door het prachtige weer mag dit congres zeer geslaagd heetenDe deelnemers, onder wie ook eenige professoren en predikanten, zijn op onze foto in een groep vereenigd. Het Badensche dorp Oeschelbronn werd Zondag vrijwel geheel door brand vernield. Leden van het Studentencorps aan de Theologi sche School te Kampen „F.Q.l." op het congres ie Lunteren. In het midden Prof. Br. C. van Gelderen, uit Amsterdam, en Bs. B. van Bijk uit Groningen, de nederlandsche delegatie naar geneve ONZE AFGEVAARDIGDEN De Nederlandsche delegatie naar de veer tiende Volkenbondsvergadering, welke op 25 Sept a.s. te Genève zal aanvangen zal samengesteld zijn als volgt: Jhr. Mr. A. C D. de Graeff, minister van Buitenland- sche Zaken; Mr. J. A. N. Pa tij n, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome; Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, vertegenwoordigers; Prof. Mr. Dr. J. P. A. Francois, administra- teur-chef van de afdeeling Volkenbondsza ken van het departement van Buitenland- sche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; Prof. Dr. E. Moré sco, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië, plaatsvervangen de vertegenwoordigers; mevr. C. A. Kluv- ver, hoofdcommies aan het departement van Buitenlandsche Zaken, secretaris, te vens plaatsvervangend vertegenwoordigster. grondstoffen onder het beheer geplaatst moe ten worden van een Internationalen Raad, die ze dan aan elk land „naar behoefte" zou toewijzen, demonstreert een ontstellend ge brek aan inzicht in de werkelijkheid van het internationale leven. Een dergelijke verdeeling zou hoogst be denkelijke gevolgen kunnen hebben voor de kleine naties en met name voor Nederland. IV. De C.D.U. stree'ft naar eenzijdige na tionale ontwapening. Dit streven is in meer dan een opzicht gevaarlijk. Een „ontwa pend" Nederland, dat zijn volkenrechtelijke verplichtingen hier en in Indië niet zou kun nen vervullen, zou het oorlogsgevaar ver- grooten en zou, bij mogelijke conflicten, oor logsterrein worden en op den duur zijn na tionale zelfstandigheid verliezen. V. Blijkens de brochure van Ds. Buskes gevoelt de C.D.U. groote sympathie voor het kploniale streven van de S.D.AP. Deze sympathie is onverklaarbaar. En zij is in elk geval onvereenigbaar met een po- lit'ek, die de geestelijke en stoffelijke be langen. zoowel van Indië als van Nederland wil dienen. VI. De eisch van de C.D.U., om ook naast „uitbouw" van de verplichte verzekering, een „Staatspensioen" in te voeren, is princi pieel niet zonder ernstige bedenking en prac tisch niet wel uitvoerbaar. VTT. De C.D.U. vermindert door haar op treden den invloed van de Christelijke Pro- testantsche groepen op ons volksleven. Zooalj ook het optreden van allerlei klei ne partijen in ons parlement afbreuk doet aan de positie, die de Volksvertegenwoordi ging in onze constitutie behoort in te nemen. steun aan behoeftige buitenlanders De heer S. H. van Schalk, rijksinspec teur voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland is aangewezen als vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering in het comité, dat het vraagstuk zal bestudeeren van steunverleening aan behoef tige buitenlanders, dat op 4 December 1933 te Genève zal bijeenkomen. ROFFELRIJMEN. Aan een Anonimus Onbekende brievenschrijver Die je naam voor mij verzwijgt! Feitelijk is 't niet in orde Dat je hier een roffel krijgt, Maar ik wil hier voor de massa, Voor het forum van 't publiek, Wijzen op de zwakte van je Ongeteekende critiek. Kijk es, vrind, als je een brief schrijft En nog wel een brief aan mij, Zet er dan, en liefst goed leesbaar Recht ronduit je naam ook bij; En behalve dat: je straatnaam En je nummer en je stad; Dacht je dat ik heel de wereld In een dik adresboek had Dat ik zoo uitvoerig antwoord Is, omdat ik al te vaak Studie van de forsche krabbel Onder véle brieven maak, En omdat ik even dikwijls, En met even schaarsch succes, Zit te puzzlen op de rebus Van een Icrabbelig adres Lieve lezers-met-je-allen Die dit antwoord medeleest, Denkt niet dat die brievenschrijver Op mij bitter is geweest! Nee, hij stuurt me juist een aardig, Intressant, pikant, leuk feit, Daarom zeg ik: waarde broeder, Weg de anonimiteit! (Nadruk verboden.) LEO LENS. algemeen moet men steeds waakzaam zijn, omdat de kans op woelingen in naburige staten uiteraard geenszins is uitgesloten en uitgeweken, op ons grondgebied gekomen vreemdelingen in hun drang naar zelfbe houd geneigd zouden kunnen zijn tot daden, welke voorkomen moeten worden. de chr. dem. unie Op de jaarvergadering van het verband van anti-rev. Prop. Clubs, welke 20 Sept a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht ge houden wordt, hoopt de heer C. S m e e n k de volgende stellingen te verdedigen: I. Het "program van de Chr Dem. Unie laat, wat de duidelijkheid der formuleering betreft, te wenschen over. Het maakt over het algemeen den indruk van principi eel niet te zijn door dacht en voorts van economische en fi nancieel dilettantis- Het laatste geldt C. Smeenk in nog sterkere mate van het Verkiezings program, dat bij de onlangs gehouden ver kiezingen voor de Tweede Kamer werd ge publiceerd en waarbij hetgeen noch Christelijk, noch democratisch is vele maatregelen werden gevoegd, die in de huidige omstandigheden niet gefinancierd zouden kunnen worden. II. De C.D.U. streeft, blijkens haar pro gram en een door Ds. Buskes geschreven brochure, naar breede „socialisatie", met name. van den grond en van een groot aan tal industrieele bedrijven. Dit streven is principieel verwerj>elijk. Het zou, kon het met succes bekroond worden, tot verarming van de Westersche volken leiden. III. De eisch van de C.D.U., dat de wereld

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5