BINNENLAND. Kerknieuws. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BU1TENLAM' RESTAURARE AUSTRIAN! IN CHRISTO HET DOEL VAN DE REGEERING DOLLFUSS Een staat naar Pauselijk ideaal De rede waarin dc Oosten rij ksche bond? kanselier en dictator Dr. Dollfuss Maandag jl. den Standenstaat aankondigde, met het parlementaire stelsel afrekende, strijd zoo wel tegen rood als tegen bruin proclameer de, doch vriendschappelijke gevoelen? voor Duitschland als zoodanig uitsprak, is slechts goed te begrijpen in het licht van den „ka tholiekendag" te Weenen en in het bijzonder in het licht van het betoog, dat Dr. Dollfuss Zaterdag in een feestvergadering van dien kattholiekendag, in het stadion aan den Prater, heeft gehouden. Eerst nu wordt de inhoud van dat betoog brkend. Dr. Dollfuss sprak daar niet als hoofd der regeering alleen maar vooral als christen-staatsman van roomschen huize. Hij begroette namens Oostenrijk de kerkelijke boogwaardigheidsbekleeders, die uit het buitenland naar Weenen waren gekomen en •dankte den Oostenrijkschen kardinaal Tmut eer voor het „prachtige werk", dat hij en eijn medehelpers in het belang van den staat (hebben gedaan door dezen „katholiekendag bijeen to roepen. Dollfuss zoide, dat deze bijeenkomst niet \oor Oostenrijk alleen maar voor de heele Christenheid groote beteekenis had. Wij Staan voor een keerpunt in de wereldhisto rie. Het tijdperk van liberalisme en marxis me wordt afgesloten en het gaat er nu om of de komende ordening der samenleving •zal gaan naar dc christelijke beginselen. Van de geweldige krachten die het katholicisme nog altijd liezit, aldus >de Oostenrijksche bondskanselier, moet de staat gebruik ma ken. Als dc kerk den kinderen leert wat zij ttiet en wat zij wel moeten doen om van het •leven te maken wat elk redelijk schepsel 'daarvan maken moet en de jeugd als hoog ste gebod dc naastenliefde voorhoudt dan ■weet ook de niet christelijke staatsman, dat de staat aan aldus gevormde burgers de grootste behoefte heeft. Van staatswege moet dan ook het godsdienstig leven bevorderd en gesteund wonden zoover als dat maar eenigszins mogelijk is. Wat Oostenrijk be treft zoo ging Dollfuss voort wij moe ten een Christelijk Duitschen staat oprich ten en om dat veilig en juist te doen be hoeven wij ons slechts te richten naar de 'Pauselijke encycliek Quadra#esimo Anno. 'Ziedaar de grondslag van onzen nieuwen 'staat Wij zullen beroepsstanden oprichten 'en de regeling van deze beroepsstanden zal 'de basis van de nieuwe grondwet worderj, En is Oostenrijk thans nog klein, wij zijn er trotsch op het eerste land ter wereld te zijn, dat dc Pauselijke richtlijnen van Qua- 'dragesimo Anno in practijk zal brengen. Na besproken te hebben wat zijn regeering reeds bad gedaan om de christelijke zede in het land te herstellen, riep Dollfuss de burgers op om terug te keeren tot de wer kelijke beleving der christelijke beginselen, ffifet farizeërdom uit te bannen en eerlijk tetrevende, betere monschen te worden. Wij, tregeering, zullen daartoe glles doen. Onze laak is: Restaurare Austriam in Christo i(Oostenrijk herstellen in Christus). Volgens getuigen heelt rede van den bondskanselier een ontzaglijken indruk ge maakt. Dollfuss is door de vele duizenden, die zijn rede hadden aangehoord, geestdriftig toe gejuicht. Ook bij alle andere gelegenheden, tdat hij zich liet zien, had de kleine dictator stormachtige ovaties in ontvangst te ne men. Herhaaldelijk heeft de laatste dagen te Weenen de lucht getrild van den roep: „Heil •Dollfuss!" Inzonderheid na zijn groote politieke rede van Maandag jl. was het publiek vol ent housiasme. Do woorden van den kanselier werden herhaaldelijk door een geweldig ap plaus onderbroken en na de rede, die met de leuze der Kruisvaarders werd besloten: „God -wil het, Amenl" hief de duizendkoppige me nigte de nationale hymne aan. Het zou ons te veel ruimte kosten wanneer wij verslag zouden willen geven van alle in drukwekkende religieuse en tegelijkertijd Vaderlandslievende demonstraties, die de laatste dagen ln de oude Oostenrijksche kei zerstad zijn gehouden. Het toppunt werd wellicht bereikt in een défilé met fakkels op Maandagavond, dat GP/z uur duurde. Af en toe was de geestdrift onder het publiek zóó groot, dat de cordons ,van burgerwachten en militairen dreigden •Verbroken te worden. Dit was, schrijft een correspondent, in het bijzonder het geval toen Dollfuss aan het hoofd van den stoet over den Praterstern reed. De menschen le ken toen wel dol. Voor Dollfuss was het een zegetocht en voor het Vaderlandsche Front een moreele steun van geweldige beteekenis Het Vaderlandsche Front toch vermocht een stoet te organiseeren, zooals, volgens de Weensche pers zelfs Weenen er nooit een gezien heeft. Wij moeten uit een en ander thans wel opmaken, dat de regeering-Dollfuss nóch een fascistischeai nóch een nationaal-socia- listischen staat wil scheppen maar een staat Volgens roomsch-katholïek ideaal. De derde groote proefneming tot staatkun dige reorganisatie staat voor de deur en de wereld is in gespannen verwachting voor de •uitvoering van dit experiment De grondslag van het christendom, waar op men wil bouwen, boezemt zeker vertrou wen in. Een rede van Starhemberg StarTiemberg, de leider van de Oostenrijk sche Heimatschutz, heeft gisteren op het plein van het Weensche raadhuis, in tegen woordigheid der regeeringspersonen een rede gehouden ter herdenking van de bevrij ding van Weenen uit de hande-n d^r Tur ken, bij welke bevrijding een zijner voor vaderen zulk een belangrijke rol heeft ge speeld. In den loop van deze rede verklaar de hij, terwijl hij zich tot den bondskanselier wendde, dat hij nog een concreet verzoek aan hem had. „Als in deze dagen", aldus vorst Starhem berg, „het vredelievende; katholieke en va derlandslievende Wetenen zich op straat beeft begeven en zich voor de idee van het nieuwe Oostenrijk heeft verklaard, dan is het onverdraaglijk, dat daarbinnen (hierbij wees spreker op het stadhuis) nog bolsje wisten zitten. Het jaar 1933 moet de bevrij ding brengen. Wacht niet te lang, hoer bondskanselier, 't volk verwacht het van u." Prof. ALSBERG. t Dc bekende Duitschc professor in de rechtsgeleerdheid, dir. Alsberg, die bij een groot aantal voorname processen (Erzber- ger, Stinnes, Schultheiss enz.) een rol speel de, is op 56-jarigen leeftijd overleden. DE BRAND IN HET RIJKSDAG GEBOUW In de Salie Wagram te Parijs heeft Dins dagavond een drukbezochte vergadering plaats gehad,T- waarin bet woord gevoerd werd door de advocaten, die zich hadden aangeboden de beklaagden inzake de stich ting van brand in hot Duitscho Rijksdag- gebouw te verdedigen, doch die daartoe door bet Rijksgerecht te Leipzig niet zijn toegelaten. Nadat een ruiyocr, dat ontstaan was door den uitroep van iemand „Dood aan Hitier", door de politic was gekal meerd, verkreeg Mr. de Moro Giafferi het woord. Hij hield een betoog, waarin hij, na een overzicht te hebben gegeven van de omstandigheden waaronder Van der Lubbe werd gearresteerd, zoide, dat het onmoge lijk was, dat een lidmaatschapskaart van de communistische partij op hem zou zijn gevonden, daar hij oenigen tijd tevoren uit de partij was getreden. Naar zijn meening was het veeleer verklaarbaar, dat de man niet ten volle bij zijn verstand was (waar bij nog kwam. dat hij ook half blind was). Indien hij werkelijk de brandstichter zou zijn dan nog zou hij niet meer zijn geweest dan het werktuig van anderen, die hem daartoe hadden geprest teneinde politieke propaganda te voeren en de uitroeiing van het marxisme in Duitschland te bewerken. Refereerende aan de getuigenverklaring van een kellner, die verklaard had, de drie Bul garen Dimitroff, Pokoff en Tanef in een café in gesprek te hebben gezien met van der Lubbe, zeide Moro Giafferi, dat deze ge tuigenverklaring duidelijk onjuist was, daar de vier mannen niet dezelfde taal spreken en daardoor onmogelijk elkaar zouden kun nen begrijpen. Voorts zei de Moro Giafferi dat het onmogelijk was, dat Torgler Van der Lubbe in het Rijksdaggebouw zou heb ben ontvangen, daar deze twee mannen el kander niet kenden. Van der Lubbe had beweerd alleen te zijn opgetreden, maar hier sprak hij opnieuw niet de waarheid. Hij heeft tal van medeplichtigen gehad, het geen werd bewezen door de hoeveelheid ge vonden brandbaar materiaal, maar bij wil de ze niet aangeven. De Moro Giafferi zei- de, dat hij er persoonlijk niet aan twijfelde of Van der Lubbe was verstrikt geraakt in de knoeierijen van nazi-provocateurs. Er is geen gerechtshof ter wereld, geen gerechte lijk systeem, zelfs het meest rigoureuse, dat stand kan houden togen leugens welke door de politie zijn uitgevonden. Maar zij moe ten den schijn redden. Indien het niet waar was, dat het vuur was aangestoken als ver kiezingspropagandamiddel zou misschien de invrijheidstelling van de vier beschuldigden en de veroordeeling van Van der Lubbe" zijn geschied. Maar indien dit niet geschiedt, indien de rechters de theorie der vervol ging aanvaarden, indien onschuldig bloed zou vloeien, zou generaal Goering de brand stichter van den Rijksdag zijn. Nadat Mr. Tarret in denzelfden geest had gesproken, werd met algeipeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat 15.000 burgers, ter vergade ring bijeen, de parodie op de rechtspraak, welke In Leipzig wordt voorbereid, aankla gen, erop wijzende, dat voor de eerste maal in de annalen van het recht de schuldige zich het recht aanmatigt te oordeelen over de slachtoffers. Zij bevestigen, dat het ge- heele Fransclie volk weigert zijn vertrou wen te schenken aan een partijdige recht spraak. Zij begroeten en vestigen hun hoop op de rechtsgeleerden die te Londen veree- igd zijn. De vergadering ging uiteen onder het roepen van „Leve Torgler, Dimitroff, Pokoff Tanef". PROF. EINSTEIN PLOTSELING NAAR LONDEN Prof. Einstein, tegen wiens leven den laatsten tijd herhaaldelijk bedreigingen zijn geuit, heeft zich Zaterdag plotseling in alle stilte uit Den Haan, in België, naar Londen begeven. Aanleiding tot het zoo plotseling vertrek was e'en bezoek, dat dc Engelsche journalist Patrick Murphey hem in op dracht van Britsche vrienden had gebracht. Een lijfwacht van honderd Engelsche universiteitsstudenten zal worden samenge steld ter bescherming van prof. Einstein, voor het geval deze tijdens zijn verblijf in Engeland in het openbaar verschijnt De jonge mannen zullen geen Joden zijn en niet politiek, aldus meldt de „Daily Herald". Prof. Einstein is schriftelijk gevraagd dit voorstel te aanvaarden. De recruteering ge schiedt onder leiding van majoor F. M. Marcus. Iedere universiteit zal gevraagd worden de recruten op te roepen. Het is noodzake lijk, dat prof. Einstein op behoorlijke wijze wordt beschermd. De lijfwacht zou optreden als een soort wacht in burger, ongewapend temidden van de menigte en letten op 'iedere demonstratie of actie. De mededeeling, dat een prijs is gesteld door de Nazi's op het hoofd van prof. Ein stein, heeft de wereld geschokt, aldus ver volgt de „Daily Herald". De eenige man, die geheel onbewogen blijft voor de waarschu wingen en de bedreigingen, van do Nazi's en de voorzorgen der autoriteiten, is de professor zelf. Alsof er niets anders ter wereld bestaat, gaat hij voort met zijn stu die en de ontwikkeling van zijn mathemati sche problemen, met behulp van zijn mede werker, prof. Meyer, terwijl zijn secretaris zijn correspondentie behandelt HONGAARSCHE KRIJGSRAAD GELAST DUEL Een generaal en een majoor zullen in Hongarije, op last van den krijgsraad een geschil uitvechten. Eerst zullen de duellanten elkaar op de pistool ontmoeten, doch indien hierbij geen van beiden gewond raakt, zullen zij een nieuw duel aangaan, doch dam met zware cavalerie-sabels, totdat de smaad met bloed gewroken is. Men staat versteld van zulk een „recht spraak", terwijl het duel in Hongarije toch, wij meenen, verboden is. WEENEN VAN DE TURKEN BEVRIJD. Het herdenkingsfeest. Uit Weenen: Van alle openbare gebouwen in van vele particuliere huizen waaide gis teren, ter herdenking van het ontzet van Weenen 250 jaar geleden, de vlag en sedert gistermorgen vroeg bewoog zich door de straten een groote menigte. De feestelijk heden openden met een plechtige Mis op den „Kahlenberg", waar 250 jaar geleden de leiders van het Christelijke leger een godsdienstoefening bijwoonden, alvorens zij met hun troepen tot den aanval tegen dc Turken overgingen. SPANJE'S NIEUWE KABINET ONTBINDING VAN HET PARLEMENT? Hot kabinet Lerroux is dofinitiof samen gesteld. Albornos is minister van buiten- landsche zaken. Lerroux neemt dit ambt waar zoolang Albornos nog niet uit Ame rika is teruggekeerd. Te Madrid is men van meening, dat 't lot van de niieuwe regeering in hoofdzaak af hankelijk is van do houding der socialisten. Wanneer dezen een positieven arbeid niet mogelijk maken, verwacht men ontbinding van liet parlement in October en nieuwe verkiezingen in November. De burgerlijke pers van Madrid aan vaardt over het algemeen de regeering Lor- roux, hoewel de rechterzijde deze oplossing cte minste van twee kaden noemit. GROOTE STAKINGEN IN AMERIKA NEW-YORK. 13 Sept. De N. R. A. ontmoet in het Amerikaansch bedrijfsleven, in 't bij zonder bij de van-krachtwording der schillende industrieele codes groote moei lijkheden. Woensdag zal te New-York in verband hiermede, een geweldige propagandabetoo- ging wordep gehouden. In het kolendistrict van Pennsylvania staakten Dinsdag 10.000 arbeiders. Alge' meen wordt gevreesd, dat de staking dei mijnwerkers zich Woensdag zal uitbreiden tot geheel Pennsylvanië zoomede tot de staten Tennessee, Kentucky en Virginia. Te Patterson (New-Jersey) hebben com munistische vakvereenigingon de sluiting van 62 textielfabrieken met 30.000 arbeiders afgedwongen. Op het Union Square te New-York hebben ongeveer 50.000 arbeiders geprotesteerd te gen de „hongerloonen" der N. R. A. DE TOESTAND OP CUBA NAAR ALGEMEENE STAKING? LONDEN, 13 September. Gemeld wordt, dat onder invloed van Russische agenten en van de radicale A.B.C.-organisatie dei studenten de beweging voor een algemee- ne staking op Cuba scherper vormen aan neemt. Werklieden in de wasscherijbedrijven kleermakers, melkbezorgers en bierbrou wers zijn reeds in staking gegaan. De bak kers en de bouwvakarbeiders hebben even eens besloten direct in staking te gaan. Onder de industriearbeiders lioerscht groote opwinding. De nieuwe president zou reeds het plan hebben gehad af te treden en zou slechts op het dringende verzoek van Washingio zijn aangebleven. De Times meldt uit Berlijn dat het thans pas mogelijk is de geschiedenis te vertellen van de opmerkelijke gebeurtenissen op 11 Augustus in de Grenadierstrasse, een hoofd straat ven de Berlijnsche Jodenbuurt, wel ker bewoners op dien dag door in uniform gekleeae nazi's in samenwerking met de politie gedwongen waren deel te nemen aan massatooneelen, waarbij de Joden werden afgeschilderd op een manier, die er op be rekend was lichtgeloovige menschen tegen hen op te zetten. De scènes werden opgeno men voor de Horst-Wessel-film, welko op romantische wijze het leven schildert van don student Horst Wessel, den nationaal- eocialistischen held en dichter. De belangrijkste scène welke op 11 Augus tus werd verfilmd, was eon marsch van stormafdeelingèn, welke door Horst Wessel werden geleid. Tegen den middag versche nen geüniformeerde nazi's in de Grenadier strasse en dwongen daar de bewoners tot deelnoming. Joden met baarden en perso nen met uitgesproken Joodsch type werden bij voorkeur uitgekozen en tot hen behoor den twee rabbijnen. De Joden moesten langs een ladder op de daken van lage huizen klimmen en als de optocht voorbijtrok roe pen: „Weg mei de Nazi's, dood aan het fascisme, Rood front of Heil Moskou", met de bijbehoorende gebaren. Velen hunner wis ten zoo weinig vam deze dingen af, dat zij den Hitlergroet brachten, terwijl zij com munistische strijdkreten aanhieven, inplaats van den communistischen groet te brengen. Om deze redenen moesten de scènes her haaldelijk worden overgedaan. De Joden kregen ook stukken turf, die steenen moes ten verbeelden, welke zij naar de marchee- rende troepen moesten werpen. De geheele vertooning duurde drie uren. De geheele opzet van deze film is, aldus de Times, de Joden te vereenzelvigen met de communisten en er is bij de Joden veel angstig vermoeden over het effect op de bevolking, im het bijzonder in de landelijke districten, wanneer deze film zal worden vertoond. „Frankrijk kan gerust zijn." De groote Fransche manoeuvres in de na bijheid van Chalons sur Marne zijn geëin digd met de overwinning der rooden over do blauwen. Generaal Weygand uitte zich in zijn critiek zeer prijzend over de hou ding der troepen en de vorderingen, die in de oorlogsvoering zijn gemaakt, dank zij de motoriseering. Ook de pers is vol lof en verklaart, dat Frankrijk gerust kan zijn, omdat het in de motoriseering van zijn leger oen belang rijken voorsprong boven alle andere legers heeft. DE IERSCHE ARBEIDERSPARTIJ EN DE VALERA. De Tersche arbeiderspartij heeft besloten tegenover do combinatie van O'Duffy, Cos- grave en Dermott in de oppositie te blijven en de regeering De Valera dus te blijven steunen. Voor het parlement echter bijeen komt, zullen de leiders van de arbeiders partij echter van De Valera inlichtingen willen hehben nopens de a.s. regeerings- politiek. vooral wat de werkeloosheidszorg betraft. AANSLAG OP EEN TREIN Tijdig verhinderd. LUIK, 13 September. Onbekend gebleven personen hebben Dinsdag in de buurt van Sailles bij Luik zware steenen gelegd oj> de rails, teneinde den trein tot ontsporing te brengen. Gelukkig heeft een baanwach ter tijdig dezen aanslag bemerkt, zoodat de hindernis reeds voor het naderen van den sneltrein ParijsKeulen kou worden opge ruimd. VLIEGTUIG NEERGESTORT ACHT PERSONEN GEDOOD. Een vliegtuig van de lijn Laibach-Susak is gistermorgen om ongeveer half negen ten gevolge van den dichten mist in aanraking gekomen met de toppen der boomen van liet bosch, waarover liet vloog, en is neer gestort. De piloot, de mechanicicn en zes inzitten den kwamen hierbij om het leven. Onder de dooden bevindt zich een Duit- scher, Georg König genaamd. De overigen zijn Zuid-Slavische staatsondei-danen. Naar verluidt, is het de geheime staats politie te Berlijn gelukt een Poolschcn spionnage-agent „Kidzieky" geheeten, onder verdenking van spionnage te arresteeron. Hij bekende en verklaarde door een Pool- schen kapitein naar Duitschland te zijn ge zonden om gewichtige inlichtingen te ver krijgen. De politie stelde vast, dat hij vast bezol digd werd en te Berlijn zijn salaris in ont vangst nam. De portier van het Poolsche gezantschap deed de betaling telkens aan een ander postkantoor. Toen eenige weken geleden de portier ziek werd verrichtte een zekere Langer de beta ling. Hij werd gearresteerd, maar op vrije voeten gesteld, toen hij door het Poolsche gezantschap werd uitgewezen. De ziek geworden portier heeft op zijn sterfbed nog buitengewoon belangrijke me dedeelingen gedaan. Het lijk van den por tier is door de politie in beslag genomen. MINISTER COT VLIEGT NAAR MOSKOU De Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, is gistermiddag gestart voor zijn vlucht naar Moskou, nadat de beide begeleidende vliegtuigen den tocht reeds in den morgen hadden aanvaard. Uit Istanboel, 12 Sept.: Een belangrijk Turksch-Grieksch verdrag, waarbij de twee landen de veiligheid van hun gemeenschap pelijke grens tegen derden waarborgen, is heden te Ankara geteekend. Het verdrag bepaalt verder, dat Grieken land Turkije kan vertegenwoordigen op in ternationale conferenties, en omgekeerd. Het verdrag is gesloten voor den tijd van tien jaar. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN IN FRANKRIJK PARIJS, 13 September. In de buurt van Rouaan heeft Dinsdagavond laat een ern stig auto-ongeluk plaats gevonden, dat drie personen het leven heeft gekost. Vier an dere personen werden ernstig gewond. Voor het leven van twee hunner wordt gevreesd. In de buurt van Beauset, op ongeveer 20 K.M. van Toulon, zijn bij een autobus-onge luk zeven personen om het leven gekomen, terwijl verscheidene anderen werden ge wond. PARIJS, 13 September. De schipperssta- king, welke pas eenige weken lang het grootste gedeelte der Fransche kanaal- en rivierscheepvaart tot stilstand had ge bracht, is weer opgeleefd en heeft geleia tot den aanleg van versperringen op de Oise. In een Dinsdag gehouden vergadering van schippers werd geconstateerd, dat de overeenkomsten, welke bij de laatste sta king waren getroffen, niet waren gestand gedaan. De schippers hebben daarom be sloten opnieuw in staking te gaan. AMERIKA EN HET DRANKVERBOD BALTIMORE, 13 Sept Maryland is thans „nat" na de stemming welke hierover Dins dag is gehouden, en waarbij 10 maal zoo veel personen zich vóór de opheffing van het drankverbod hebben verklaard als er teg°n. Van de 651 dor 672 stembureaux was het re sultaat vóór opheffing 114.918 en er tegen 10.937. Het is de zevenentwinigste staat welke thans „nat" is. HET AFSCHEID VAN GOUVERNEUR RUTGERS EEN ADRES VAN KOLONIALE STATEN. De Koloniale Staten van Suriname heb ben aan den afgetreden gouverneur Rutgers een afscheidsadres aangeboden, waarin zij bewondering uitspreken voor de door de zen bewindsman ontplooide werkkracht Zij zeggen daarin o.m. te beseffen, dat de buitengewoon ongunstige en zorgvolle om standigheden, welke als gevolg eener eco nomische wereldcrisis van ongekenden om vang en beteekenis zich gedurende zijn be stuursperiode hebben voorgedaan, noodwen dig tot gevolg moesten hebben, dat wat door Z.Exc. tot opbouw van het land werd ondernomen, niet steeds de beoogde verbe tering van welvaart heeft mogen brengen. Het adres besluit: De Koloniale Staten mogen er ten slotte hun voldoening over uitspreken, dat uwe Excellentie, na volbrachte bestuurstaak hier te lande, thans aan den parlementai ren arbeid in Nederland haar krachten gaat wijden. Zij zien hierin een waarborg, dat. de Surinaamsche belangen in de Moe- derlandsche Volksvertegenwoordiging een bij uitstek deskundig en ijverig woordvoer der zullen vinden. Do Koloniale Staten ein digen met, den oprecht gemeenden wensch dat daarbij Gods zegen in ruime mate op den arbeid van uwe Excellentie moge rus ten en deze arbeid zich eens bekroond mo gezien. met, het wederzilds zoo vurig gehoop te doel: een voorspoedig en gelukkig Su riname. Antwoord van den Gouverneur De Gouverneur heeft hierop o.m. geant woord: De nieuwe werkkring, welke mij wacht els lid der Ncderlandsche Volksvertegen woordiging, zal mij in staat stellen de be langen van Suriname te blijven behartigen. Gaarne geef ik de verzekering, dat ik die belangen, waaraan ik deze vijf jaren mijn beste krachten gewijd heb, ook in de toe komst naar vermogen zal voorstaan. Met warme belangstelling zal ik den gang van zaken in dit gebiedsdeel en de verrichtingen van het college der Koloniale Staten blijven volgen. Mijn beste wensehen uitende voor een vruchtbare werkzaamheid van het verte genwoordigend lichaam uit dit gewest, ein dig ik met het overnemen van den wensch, aan het sint van het adres geuit, dat het ons onder Gods zegen gegeven moge wor den onzen nrheid bekroond te zien mot het vurig gehoonte doel: een voorspoedig en gelukkig Suriname. HET UNIFORMVERBOD Bij de gister aan de orde zijnde behande ling van liet wetsontwerp betreffende een unifQrmverbod waren er op de gereserveer de en do gewone tribune der Tweede Ka mer zeer vele belangstellenden, waaronder een aantal in kleurige kleedij of uniformen gestoken jongelieden. DE KAMERZETEL VAN IR. FEBER Naar de Resb. uit de beste bron verneemt, zal Ir. Feber, naast zijn Haagsch wethouder schap, voorloopig zijn Kamerzetel blijven in nemen. Vóór do gemeenteraadsverkiezingen in 1985 zal deze aangelegenheid door hem nader worden bekeken. (Naar men weet is bij de Roomsch-Katho- lieken, evenals by de S.D.A.P., het Kamerlid maatschap en een wefchoudersfunctiein een der groote gemeenten niet meer vereenigbaar. Red.). Het Comité van Actie dat de stukadoors- staking te Amsterdam leidt, had de bouw vakarbeiders tegen heden opgeroepen to. het houden van een 24-uurs proteststaking Aan dezen oproep hebben de arbeiders in 't algemeen geen gehoor gegeven. Er wordt overal rustig voortgewerkt, behalve bij de Woningbouwvereniging (Ons Huis) in Zuid, waar de metselaars en opperlieden voor 24 uur het werk hebben neergelegd. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nes en Wierum (toez.), C. Hooykaas te Uitwijk en Waardhuizen. Be di am kit: Voor Benschop, li. van Mastrigt te Harderwijk. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Arnhem, W. Bjjleveld te Haarlem-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Ryssen, J. D. Barth te Borssele en M. Heikoop te Utrecht. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. J. RL Gerritsen, door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant en Lim burg, toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk, 6telt zich thans be roepbaar by een Gemeente der Ned. Herv. Kerk. Hy zal daartoe gaarne een uitnoodiging tot het prediken op beroep ontvangen. Zijn adres is: Oegstgeest, Regentesselaan 27. Cand. K. Roubos, tydelyk godsdienst leeraar op „De Kruisberg" te Doetinchem, stelt zich tegen October a£. beroepbaar in de Ned. Hei-v. Kerk. Zyn adres is: Diederichslaan 31, Driebergen. Cand. M. van Wichen, door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht tot de Evangeliebe diening toegelaten, stelt zich beroepbaar. Zyn adres is: Jac. Marisstraat 13, Amsterdam- HULPPREDIKERS De Kerkeraad der Geref. Kerk te Naaldwijk heeft gedurende de vacature door het emeri taat van Ds.- K. K. Troost met ingang van 1 October a.s. tot hulpprediker benoemd de heer Th. J. Kerssies, theol. candidaat te Wilder- vank. Cand. A. van der Flier, van Utrecht, is be noemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: D r. K. Schilder is, behoudens goed keuring van den Kerkeraad, voornemens Dins dagavond "26 September a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Delfshaven. Can<^ B. A. Venemans werd .Zon dag jl. bij dë Geref. Kerk in H.V. te Harkema- Opeinde bevestigd door zijn ambtsvoorganger Eis. J. ter Schegget, met een px-edikatie over Joh. 20 21b: „Gelijkerwjjs my de Vader ge zonden heelt, zende ik ook ulieden". Cand. Th. G. V o 11 e b r e g t, van Delft, deed Zondag j-1. zijn intrede by de Ned. Herv. Gemeente te Hoornaar, na des morgens bevestigd te zyn door Prof. Dr. H. Visscher, van Utrecht, die als tek6t gekozen had Jes. 51 16, waarbij hy stilstond bij het wezen, doel en inhoud der prediking. Aan de hand oplegging nam nog deel de consulent Ds. L. Nugteren, van Giessen-Nieuwkerk. Het was een ernstig woord door een groote schare met stille aandacht gevolgd. Des namiddags deed Ds. Vollebregt in een tot in alle hoeken bezet kerkgebouw zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 6, daarbij erop wijzende, dat niet op den boodschapper, maar wel op de bood schap moet worden gezien, n.l. het Woord Gods. Het was een klare uiteenzetting van de Waarheid Gods, die naar de Schriften is. Vervolgens sprak Z.Eerw. nog toe zijn familie, zijn leermeester Prof. Visscher, den consulent Ds. L. Nugteren, kerkeraad en kerkbestuur, onderwijzers, vereenigingen en verdere vrien den. Toespraken volgden van Ds. L. Nugteren, die hem 'iet toezingen Ps. 134 3, van een ouderling, van Ds. T. v. d. Hee, van Polsbroek, van Ds. J. Bronsgeest, van Giessen-Oudekerk, van Ds. L. Blok, van Brandwijk, van een afgevaardigde der Geref. Studentenvereen. ..Voetius' en van den heer de Raad, hoofd der Chr. Scnool. Mede waren nog aanwezig Ds. Ph. Vreugdenhol, uit Gorinchem. Ds. B. van Ginkel uit Nieuwpoort en Ds. P. Hakkosteegt, van Kortenboef. JUBILEA Dr. P. Stegenga Azn. herdacht Zon dagmorgen in de Evang. Luth. kerk aan het Spui te Amsterdam zijn 25-jarige ambtsbe diening, na eerst het verscheiden van Ds. Boerli,ist herdacht te hebben. De jubilaris sprak over Ps. 116 vs. 17a: „Tk zal U offeren een offerande van dank." Na het uitspreken van deze gedachtenis rede, zong het koor het bij deze gelegenheid door den organic Jac. Bonset voor mezzo sopraan solo, koor en orgelbegeleiding ge componeerde „God heb ik lief, want die ge trouwe Heer hoort mijne stem, myn smeekin- gen, mijn klagen". De gemeente zong na afloop van den dienst Dr. Stegenda de zegon- bede uit Psalm 134 toe. Ds. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, woonde den dienst by. BAPTISTE-GEM EENTEN Te Hoorn hoopt de Baptiste-Gemeente 28 September a.s., haar 50-jaiig bestaan te her denken. In verband hiermede zal op Zondag morgen 24 September een herdenkingsdienst worden gehouden, in welken de tegenwoordige consulent der Gemeente, Ds. H. Planting, van Amsterdam zal voorgaan; in den namiddag- dienst, welke een feesielyk karakter zal dra gen, zal o.m. door Ds. G. Visser, van Noord- Bergum, erder predikant der Gemeente Hoorn, een historisch overzicht over de afgeloopen 50 jaren worden gegeven. Weerbericht. Het dunne peilt je Beeft den vorigon iland Hoogste stand te Akureyri 772.3. Laagste stand te Vardö 752.9. Stand vanmorgen halftwaalf 758.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk tijdelijk regen, iets kouder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.47 uur tot 's morgens 6.05 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche t(jd) Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 0.00 0.00 Straatsburg -2.03 -2.08 BreigHi b Ï.Ofi 1.08 KheinMden -1.06 -1.11 Kehl biedeahelm Mannheim Hingen 0.H5 0.Ö7 ■0.07 -0.09 1.23 1.26 EmsP Coblenz Trier Keulen Rübrort Wesel Emmerik Dusseldorf 105 1.03 1.80 1.32 0.12 0.18 0.86 0.87 -0.61 -0.58 -0.95 -0.89 0.29 0.35 0.26 0.28 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 14 S ptember Delfzijl 5.57 18.53 HeUevoetsI. 10.28 23.09 Terschelling 3.14 16.U3 Willemstad 11.28—.— Harlingen 3.50 16.40 Brouwersh. 9.40 22.21 Den Helder 1.30 14.25 Zierikzee 9.56 20.47 LJ muioen 10.48 23.34 Wemeldinge 10.23 £3.09 H v. Holland 10.01 29.37 Vlisslngen 8.52 8M8 SchevenlngenlO.il 22.47 Terneuzen 9.25 £2.09 ■«otterdam 11.43—.— Hanaweert 9.48 22.37 Aan het lijvig rapport. welka voorlezing ruim een uur vorderde ter Generale Synode der Geref. Kerken inzake de schorsing on afzetting van Dr. J. G. Ubblnk, ontleenen wij het volgen De desbetreffende commissie merkt op van meaning te zijn dat de Synode niet opnieuw de gaan behandelen. door de classis Woerden kroeg de zaak reeds geheel haar beslag. Do zaak-U, zoo merkt het rapport op „lis dan ook niet op do eene of andore wijze „overgedragen", maar kwam bij ___i. appèl. Do Synode heeft Na de kerkrechtelijke bezwaren behandeld to hebben, komt de commissie tot het leer stellig gedeelte van Dr. U.'a bezwaarschrift, waarbij zij verklaart tc staan ..voor zeer bij zondere moeilijkheden, dio ln do eerste plaata haar oorzaak hebben In Dr. U. zelf". Het eerst la noodlg zich een goede voorstellLng te vormen van wat ten aanzien van de beido stukken des geioofs (Schrift en kork) het govoelen Is yan Dr. U. Allerlei min-vriendelijke beschuldigin gen van „valsche beschuldigingen"; „oitaa.t- vervalschlng die opzettelijk moet zijn": „van woorden die bedrlegoUJk zijn Ingevoegd", zijn van .dien aard dat de commissie de Synode „nieit kan advlsoeren. op beschuldigingen in de zen vorm geuit, in to gaan". De commissie oor deelt het „een hachelijke zaak" een poging to wagon tot weergave van do gevoelens van Dr U. Na uiteengezet te hebben hoe „we bij hot leerstuk van de Schrift staan voor oen mysterie, voor ons denken al even ondoorgrondelijk a!a de vleeschwording des Woords", merkt de com missie op: „Zien we het goed, dan belijdt Dr Uj wel de goddelijke oorsprong der Schrift, maar alleen wat betreft, wat hij de „Inhoud" noemt,- maar de „vorm" der Schrift vat hij aLs uitslui tend „me.whelijk" op. Daarom heeft hij nog wel geen bezwaar om nu toch ook de Schrift Gods Woord te heeten. maar dan. Indien we deze gedachte zelf met een voorbeeld mogen toelichten, gelijk men zou kunnen zeggen: geef mij die nordus aan. en daarmede dan bodioelt I. Het rapport geeft van dit gevoelen van Dr U., tal van citaten uit de van zijn hand verschenen geschriften. Het oordeelt de opvattingon van Dr U. voor „eon goede Schriftbeschouwing hoogst ge vaarlijk". Hij. zoo oordeelt zij, scheldt wat hoogsten« kan onderscheiden. „Ook doet hij te kort aan het bijzonder karakter der Inspiratie en daai - medo ook aan do „eenigheld" der Schrifl", „Oolc neemt Dr U. hot bijzonder karakter van de openbaring van de apostelen weg. doordat hij met een verwijzing naar Calvijn de inspi ratie als verlichting (illuminatie) opvat (Mijn antwoord, blz. 16, S.F. 123). „Men gevoelt echter - -insob, of dat een mensch een bood schap Qbda overbrengt, maar dat God Zelf ireekt la menscheliike vormen. Doch Dr U. :ft een van de termen op. wanneer hij de Schrift wat de vorm betreft, uitsluitend tot een menschelijk woord maakt". Na verschillende uit de geschriften van Dr U. te hebben li, menu h-n aoport op; Natuurlijk is t moeilijk aa.n te toonon, dat het bij de welke Dr U. bespreekt, altijd gaat om ihoud" en niet om don varm. De Schrift naakt echter de bedoelde onderscheiding niet. kan niet verbroken worden" (Joh. niemand beeft het recht om daar- vorm uit te sluiten. O i. koert Dr U. dan ook de bewijslast om. Niet wij zouden moe ten bewijzen, dat de Schrift ook do vorm be doelt. wanneer zij spreekt van baar goddelijke utorltelL Maar Dr U. ze^t, dat dan de vorm Dr U- op de De commissie t aolf. Dr U. die destijds „bona fldo" do 1 geteekend heeft, moet „zlc-h nu ook „bona moe- In denzelfden zin aan do belijdenis gebondei gevoelen". i volmaaktheid i Geref. Ker- Dr U. in strijd i Hl. zijn schorsing afzetting aan zijn kerkbeschouwing ont- 1 end. Do commissie oordoelt. dat de gedachte 1 e Dr U. in zijn „S. F." meende tc moeten afwlj- ;en, nl. dat hij tegen „windmolens" heeft ge treden, in „vele opzichten niet zoo heel vct bulten de waarheid ligt". Do ambtsdragers hebben gozag over de gemeente, waarvan zij gehoorzaamheid kunnen elschen, ntct krachtens hun eigen persoon, „maar omdat zij mot gezag

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2