MAANDAG 11 SEPTEMBER 1933 A. G. Honig, em. hoogleeraar te Kampen en Ds. H. A. Munnik Jr. te Zwolle. 17. Voor den geestelijken arbeid bij de Zuiderzeewerken: Ds. D. Hoek te Enkhui zen; Ds. P. de Jong te Bunschoten; Ds. H. H. Schoemakers te Kampen; H. Tromp te Harderwijk en Burg. J. Weerstra te Corn- werd. 18. Voor de ambtelijke behartiging van de geestelijke belangen van de verst fjoide Geref. in Noord-Frankrijk: de kerk van Brussel. 19. Voor het uitschrijven van een bededag: de Classis 's Gravenhage. '20. Als archiefbewarende kerk: 's Graven hage-West "21. Voor toezicht op het synodaal archief: Dr. K. Dijk te 's Gravenhage. 22. Als archivaris, tevens voor het geven van advies inzake archieven van kerken, classes en Part. Synoden: Dr. Th. Ruys Jr. te Lisse. 23. Voor advies inzake de zekerstelling van bezittingen der gezamenlijke kerken: Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam; Ds. W. Breukelaar, em. precL te Santpoort en Prof. Dr. H. H. Kuyper te Bloemendaal. 2-1. Als roepende kerk voor de volgende Generale Synode: Amsterdam. 25. Inzake de grenskwestie Heerenveen Oudeschoot: Ds. J. J. Miedema te Gronin gen; Ds. W. H. den Houting te Huizum en ouderling A. v. d. Wal te Harlingen. 26. Voor de verzorging van de geestelijke belangen van de Geref. op Curacao: de kerk van Den Haag West. 27. Voor Canada: Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum. 23. Voor de bevordering van de eenheid onder de Geref. belijders: Prof. Dr. F. W. Grosheide te Amsterdam; Prof. Dr. J. Rid derbos te Kampen; Dr. K. Dijk te Den Haag; Ds H. Meijering te Katwijk a.d. Rijn en Ds. W. H. den Houting te Huizum. 29. Voor het uitschrijven van de jubileum collecte in \erband met de herdenking van het eeuwgetij der Afscheiding: de leden van 'het Moderamen. 30. Voor 't grensgeschil te Emlichheim: Ds N. Duursema te Nieuw-Amsterdam; Ds. T. L. Kroes te Ruinerwold en Ouderling J. Vette te Veldhausen. 31. Inzake onderzoek naar de positie van losgemaakte predikanten: Drs. D. Nauta te Woubrugge; Ds. W. L. Milo te Almelo en Ouderling G. v. d. Steen te Amsterdam-West 32. Voor de samenspreking met Dr. J. G. Ubbink: Prof. Dr. J. Ridderbos te Kampen; Dr. J. Thys te Zwolle en Dr. W. A. v. Es te Leeuwarden. Het Curatorium van de Theol. School be staat thani uit de heeren Ds. P. Bos, em. pred. te Haren; Dr. W. A. v. Es te Leeuwar den; Ds. D. P. Koopman te Beet- sterzwaag; Ds. N. Duursema te Nieuw-Amsterdam: Ds. H. H. Schoe makers te Kampen; Dr. G. Keizer te De Steeg; Dr. H. Kaajan te Utrecht; Ds. J. L. Schouten te Amsterdam; Dr. K. Dijk te Den Haag; Ds. F. C. Meyster te Rotterdam; Ds. A. Scheeb te Kapefle-Biezelinge; Ds. H. de Bruyn te Nieuwendijk, allen primi en Ds. N. Y. v. Goor te Zuidhorn; Ds. K. Minnema te Garijp; Ds. G. Bax te Holten; Ds. R. E. v. Arkel t^ Utrecht; Ds. W. Breukelaar, em. pred. te Santpoort; Ds. H. Meijering te Kat wijk a.d. Rijn; Ds W W Meennen te Dordt; Ds. S. Groeneveld tc Terneuzen en Ds. J. de Vries te Tilburg. Als president-.curator treedt op Ds. P. Bos te Haren en als secretaris Dr. K. Dijk te 's Gravenhage. KERKINSTITUEERING Te V i s v li e t verkreeg men van de Classis Kollum toestemming over te gaan tot institueering van een zelfstandige Geref. Kerk. De Kerk van Burum ontving opdracht er de ambten in te Btellen. DE GEBROEDERS Door G. Radio Nieuws. DIXSDAG 12 S EFT EMU EK Huizen (296 M.) K R.O. 8.00 Morgencor..ert 11.30 Gramofoon 12.15 Concert 1.00 Con cert 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 Gramolo.»n 3.30 Zanij en plano. 5.00 Gramofoon 5.30 KRO boys 7.35 Gramofoon 8.00 ür.-uiio- foon 8 30 Vaz Dias 9 00 Concert 9.3U Gramofoon 10.00 Viool 10.10 Orke.-t 10.SO Vaz Dlas 10.35 Viool 10.15 Orkest Hllversu'tn (1875 M) AVRO 8 01 Gramo foon 10.01 Morgenwijding; 10.15 Gramo foon 1U.30 Concert 11.00 Voor dc keuken 11.30 Concert 12.30 Orkest 2.15 Ufamo- foon 2.30 Orkest 3.00 Graroofoon 0 Piano 1.30 Zang 5.00 Voor kleinere kin deren 5.30 Orkest 7.00 Concert 8.01 Vaz Dias 8.0a Orkest 11.00 Vaz Dlas RV.U. Spr. Dr. W. H. Tenhaeif te Urtecht. Brussel (Vinamsch) (337.8 M.) 12.20 Orkest 1.20 Gramofoon 5 20 Orkest 6.50 Oi I.est 7.20 Gramofoon 8.20 Orkest 9.20 Concert 10.20 Gramofoon (Fransch) (509 3 M.) 12.20 Grnmofoon 12.50 Zang 1.05 Gramofoon 1.20 Concert 5.20 Concert 6.35 Gramofoon S-20 Con cert 8.50 Concert 9.30 Orkest 10.20 Daventry (1551.1 M.) 12 20 Orgel 1.05 Orkest 1.50 Orkest 2.35 Concert 3.20 Gramofoon 1.35 Orkest 6.50 Orkest 7.20 Concert 8.20 Orkest Deutsehlandsender (1631.9 M.) 8.20 Concert 11.10 Concert 12.20 Gramofoon 2.05 Gramofoon 5.10 Zang K a I n n d b e r g (1163 8 M.) 12 2" Concert 3.20 Orkest 8 20 Concert 10.20 Concert Langenberg (472 1 U.) 6 20 Concert 7.20 Concert 10.50 Mensch und Welt 12.18 Concert 1.50 Concert 1.25 Gramo foon 5.20 Concert Londen Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgelconcert 1.05 Orkest 1.60 Orkest 5.35 Orkest London Reg. (355 9 M.) 12.20 Gramofoon 1.20 Orgel 9.35 Concert Midland Reg. (398.9 M.) 12 20 Gramofoon 1.20 Orgel 2.05 Concert 2.50 Orkest 9.35 Orkest P a r u o i Kndio Paris) (1721 M) 8 05 Gramo foon 12.20 Gramofoon 7.30 Gramofoon Warschau (1411.8 M.) 4.50 Gramofoon 5.35 Zang 5 50 Piano 6 55 Zang 7.25 Gra mofoon S.20 Concert Land- en Tuinbouw. TLELTBEPERKING BLOEMBOLLEN. Vrijstelling van verplichte inlevering. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, die slechts bollen trekken, uit eigen kraam afkomstig of door aankoop verkregen, onder voorwaarde, dat zij geen bloembollen zullen verhandelen en geen handel hebben gedreven in bloembol len sedert het seizoen 1931/1932, bij de Ne* derlandsche Bloembollenkweekers een voor- loopige vrijstelling kunnen erlangen van da verplichting tot inlevering. Deze bollentrekkers behoeven voor do voortzetting van de eigen teelt van bollen niettemin een teeltvergunning, weshalve aan de verplichting tot levering van plant goed in verband met de algemeene inkrim ping der teelt behoort te worden voldaan. STEUN VOOR DE (KLEINE) EIEREN. Namens den minister vfn Economische Zaken, maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eenden- houderij bekend, dat de uitvoering volgens de garantieregeling voor de week van 11 t/m 16 Sept. is vastgesteld op 30 ets. per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 30 ets. per 100 stuks uit te voeren eendeneieren. KNOOPENSCHAAR I. BOTMAN BINNENLAND. HAARLEMS ONTWERP-BEGROOTING 1934 DE URKER VISSCHERS IN HET ONGELIJK VERZOEK AFGEWEZEN De Vereeniging „Viescherijbelengen" to Urk, waarvan dezer dagen, zooals gemeld een deputatie is afgevaardiigd naar Don Haag, heeft Zaterdaig van minister Oud het volgend afwijzend telegram ontvangen: „Op grond van nadere adviezen kan aan uw mondeling toegelicht verzoek niet worden voldaan". Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTFNSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hoorn (Ned. Hen-. Evan gelisatie), G. E. Alers, em.-predikant te Den GEREF. KERKEN Beroepen: Te Gorinchem, W. H. van der Vegt te Goes. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Dordrecht, J. D. Barth te Borsselen en M. Hofman te Krabbendijke. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. P. B o n g e r s, te Kamerik, is voor nemens 24 September a.s., des namiddags, van de Ned. Herv. Gemeente aldaar afscheid te nemen en zich vervolgens als emeritus-predi kant te vestigen te Utrecht, Obrechtstraat 30b. Prof. Dr. H. H. KUYPER Naar Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, in de „Heraut" meedeelt, is de verwachting, dat door de onder gane operatie herstel in zijn toestand zou zijn teweeggebracht, zoodat Prof. K. zijn arbeid na de vacantie in vollen omvang zou kunnen hervatten, niet vervuld. Er zal zelfs vermoe delijk een nieuwe, nog ingrijpender operatie noodig zijn. Daarom zai Prof. Kuyper, althans voorloopig, zijn arbeid aan de „Heraut" niet kunnen hei-vatten. Ds. S. VAN DER MOLEN Ds. S. van der Molen, predikant der Chr. Geref. Kerk te Rotterdam-Centrum, is genood zaakt rust te nemen wegens pleuris. De ziekte laat zich gelukkig niet ernstig aanzien. HERVORMDEN OP WIERINGEN De Vereeniging tot Evangelisatie in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk te Wierin- gen ontving van de vereeniging „Land in Zicht"; die nu de Zuiderzeewerken in die streek afloopen, opgeheven wordt, het tehuis voor Zuiderzeewerkers te Den Oever ten ge schenke; voorts sloten de leden van „Land en Zicht" zich en bloc bij de Vereeniging aan. Deze vereeniging die thans voor het ge- heele werk staat en daartoe behalve over bovengenoemd tehuis ook over een pastorie en een lokaal te Hippolytushoef beschikt, heeft den heer O. Deen als evangelist in dienst. De financieering van al haar werk is echter zonder steun van buiten voorals nog niet mogelijk. Deze steun zoekt ze alom te verkrijgen Secretaris der vereeniging is de heer D. Meijers te Wieringen. ZENDING. Alg. Ned. Zendings-conferentie. Van 23 tot 25 October wordt de Alg. Ned. Zendingsconferentie in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden. Het thema zal zijn: de opbouw van inheemsche Kerken. Ned. Zendeling-Genootschap. Het is thans 25 jaar geleden dat als lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zendeling-Genoot schap werden benoemd de heeren Ds. J. Gouverneur te Rozendaal (G.), Ds. M. Hef ting te Eist (G.), N. Koomans te 's-Graven- hage en Ds. H. E. Vinke te Zundert. Zaaiers op den Zendingsakker. Het Ned. Zendingsblad meldt: De heer G. W. Mollema, die op Hemelvaarts dag werd afgevaardigd vanwege de Ned. Zend.-Ver.f hoopt eind September, na in het huwelijk te zijn getreden met mej. J. Zijlstra, naar Zuid-Oost-Celebes te vertrekken. De heer J.. M. Langeveld, die 12 Juli werd afgevaardigd naar de Sangi- en Talaud- eilanden, hoopt half October naar Lndië te vertrekken, na in het huwelijk te zijn getre den met mej. W. Hofman, class.-doctoranda, dochter van wijlen zendeling Hofman en mevr. Hofman-Stolk. De heer C. Zwaan blijft nog eenigen tijd als hulpprediker in de wijk van Ds. Grolle te Utrecht werkzaam. Hij verloofde zich met mej. A. Metz, verpleegster te Utrecht, dochter van den heer en mevr. Metz-Sellen- raad te Zeist. Mej. A. C. van den Brink van de Holl. Chin. School te Bondowoso, komt met verlof. De heer R. U. W. Schulz keert van verlof naar Malang terug. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN Depataatschappen De Generale Synode der Geref. Kerken heeft in haar te Middelburg gehouden slot zitting benoemd tot deputaten de heeren: I. Inzake het nieuwe leerboek voor de ca- techisatiën: Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hil versum; Dr. H. Kaajan te Utrecht cn Dr. K. Sietsma te Eindhoven, primi en Prof. Dr. J. Waterink te Amsterdam; Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen, secundi. 2 en 3. Inzake de bezorging van den bun del „Eenigc Gezangen" en Liturgie: Prof. Dr. T. Hoekstra, te Kampen: Ds. J. Douma te Arnhem en Ds. A. H v.. Minnen te 's Gra- venzandc. 4. Voor de oefening van het verband met de Theol. Faculteit van de V. U.: Ds. W. Breukelaar, pred. tc Santpoort; Ds. K. Fern- hout, em. pred. te Baarn; Ds. W. H. Gispen te Scheveningen; Ds. J. J. Miedema te Gro ningen; Ds. J. L. Schouten ,tc Amsterdam en Dr. J. Thys te Zwolle, primi; Dr. W. A. v. Es te Leeuwarden; Dr. H. Kaaijan te Utrecht en Ds. H. Hummelen te Zutphen, secundi. 5. Voor Radio-kerkuitzending: Ds. W. Bouwman te Leiden; Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal; Mr. A. v. d. Deure te Benne- kom; Ds. G. Kerssies te Wildervank; Ds. Jac. v. Nes Czn. te 's Gravenhage; Ds. J. A. Ta- zelaar te Rotterdam en W. de Vries te Am sterdam. 6. Voor de kas tot steun bij de uitvoering van art. 13 K.O.: Jurriën Veldkamp te Gro ningen; Ds. F. Wiersma te Oosterbierum; Ds. D. P. Koopmans, em. pred. te Beetster- zwaag; J. Beekman te Zuidlaren; Ds. H. Meulink te Enschede; Ds. R. M. Westerink te Velp; Ds. J. G. Meynen te Baarn; Ds. A. Schweitzer te Amsterdam-Noord; Ds. H. Meyering te Katwijk a.d. Rijn; Ds. D. Pol te Rijsoord; Ds. A. Scheele te Kapelle-Bieze- linge; Ds. D. de Wit te 's Hertogenbosch en Ds. J. E. Goudappel te Emlichheim, primi en T. G. Veenkamp te Delfzijl; Dr. W. A. v. Es te Leeuwarden; Ds. J. Bolman te Schettens; G. F. Hummelen te Assen; Ds. J. II. Broek Roelofs te Vroomshoop; Ds. D. Chr Karsden te Hattem; Ds. E. Schouten te Amersfoort; Ds. Y v. d. Zee te Amsterdam- West; Ds. A. H. v. Minnen te 's Gravenzande Ds. J. Oostocieen te Barendrecht; C. P. Prou- wer te Middelburg; Dr. K. Sietsma te Eind hoven en J. Brookhuis te Wilsum, secundi,. 7. Voor de Zending onder de Heidenen, j Mohammedanen: Ds. M. Meyering te Delf zijl; Ds. II. Hangelbroek te Wirdum; Ds. G. M. v. Rennes te Heeg; Ds. N. Duursema te Nieuw-Amsterdam; Ds. R. Hamming te Nij- vcrdal; Ds. J. Krüger te Elburg; Ds. W. Breukelaar, em. pred. te Santpoort; Ds. A. H. v. Minnen to 's Gravenzande; Ds. D. Pol te Rijsoord; Ds. A. C. Hey te Koudekerke (Z.); Ds. J. de Vries te Tilburg en Ds. F. de Vries te Mijdrecht. 8. Voor de loopende zaken der Zending: Ds. D. Pol te Rijsoord; Ds. W. Breukelaar, em. pred. te Santpoort; Ds. J. Krüger te El- burg. 9. Voor het examen naar art. 4 Z. O.: Ds. W. Breukelaar, em. pred. te Santpoort; Prof Mr. G. M. den Hax-togh te Kampen; Prof. Dr. C. v. Gelderen te Amsterdam; Prof. Dr. V. Hepp te Amsterdam; Prof. Dr. T. Hoekstra te Kampen; Prof. Dr. A. G. Honig, em. hoog teeraar te Kampen; Prof. Dr. H. H. Kuyper te Bloemendaal en Ds. D. Pol te Rijsoord. 10. Voor de Zending onder de Joden: Ds. J^Douma te Arnhem; Dr. J. Hoek te 's Gra venhage; Ds. C. Lindeboom te Amsterdam; Ds. J. J. Miedema te Groningen; en Ds. J. D v. de Velden, em. pfed. te Rotterdam-Kra lingen, primi en Dr. J. Thys te Zwolle; Dr. C. Bouma te 's Gravenhage en Ds C. J. Sik kel te Amsterdam-Zuid, secundi. II. Voor de evangelisatie in België: Ds. H. de Bruijn te Nieuwendijk; Ds. P. v. Dijk te Zaandam; Ds. P. N. Kruyswijk te Hilversum; Ds. W. W. Meynen te Dordrecht en L. J. Schalekamp te Klundert, 12. Voor de correspondentie met de Hooge Overheid: Prof. Dr. J. Ridderbos te Kampen; Exc. A W F Idenburg te Den Haag; Prof Dr H. H. Kuyper te Bloemendaal, primi; Exc. S. Baron van Heemstra te Arnhem; Prof. Dr A. A. v. Schelven te Haarlem en Mr. Dr. J. Donner te 's Gravenhage, secundi. 13. Voor de verzorging van de geestelijke belangen onzer militairen: Ds. A. H. v. Min nen te 's Gravenzande (s); B. Geleynse te Achterveld; Ds. J. Gispen te Groningen; Ds. T. J. Hagen te Delft.; Luit. Gen. W. D. Have laar te Den Haag; A. v. Helden te Den Haag en Ds. J. de Vries te Tilburg. 14. Voor de geestelijke bearbeiding van de verstrooide Geref. in Ned. Indië: H. Bos Kzn. te Rotterdam; Exc. Dr. H. Colijn te Den Haag; Dr. K. Dijk te Den Haag; K. Floor te Wassenaar; Burg. P. L. de Gaay Fortman te Dordrecht; Dr. W. G. Harrenstein te Am sterdam; Exc. A. W. F. Idenburg te Den Haag; Ds. C. Lindeboom te Amsterdam en Ds, A. H. Wiersinga te Vlissingen. 15. Voor de correspondentie met de Buiten laodschc Kerken: Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum; Mr. A. J. L. v. Beeck Calkoen te Den Haag; Dr. G. Keizer te De Steeg; Dr. S. O. Los te Den Haag; Dr. J. C. Rullmann te Wassenaar; Prof. Dr. A. A. v. Schelven te Haarlem, primi en H. Mulder te Groningen; Ds. T. Ferwerda te Amsterdam en Dr. J. W. v. d. Bosch te Harderwijk, secundi. 16. Voor de steunverleening aan Hongaar- sche studenten: C. v. d. Bosch te Amster dam; Prof. Dr. F. W. Grosheide te Amster dam; Ds. A. Hoeneveld te N ij kerk; Prof. Dr. 43. Pieter en Jodocus werden allebei hoe langer hoe koppiger. Zoo erg werd het, dat Jodocus niet meer op zijn stuur lette, zoodat ze met een daverenden slag, vlak bij den tweesprong, tegen een der langs den weg staande telefoonpalen botsten, zóó, dat de paal precies tusschen fiets en zijspan te recht kwam. 44. Door den schok brak de verbinding tusschen het motorrijwiel en het zijspan- wagentje glad af. Het zijspan schoot links den berm van den weg af, recht op de sloot toe, terwijl Jodocus met zijn fiets naar rechts stoof waarheen, dat zullen we den volgenden keer hooren. (Wordt Woensdag vervoflgcl) HOFBERICHT PRINS HENDRIK Prins Hendrik heeft Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan de Nedorlandsche Ford fabriek te Amsterdam, en aan Artis. DE OMZETBELASTING EN DE THEE AMENDEMENT-KNOTTENBELT Op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, heeft de heer Knottenbelt een amendement ingediend om de thee onder de vrijstellingen op te nemen. De voorsteller merkt het volgende op: De thee is reeds belast met een specifiek invoerrecht van 75 ct per kg., vermeerderd met 30 opcenten, makende tezamen 971/2 ct. per kg. De waarde is in entrepot 70 ct per kg., zoodat de theebelasting thans reeds ongeveer 150 pet. der waarde bedraagt. Een nieuwe verhooging dezer belasting met 4 pet der ingevoerde waarde (fl.671/^), zijnde bijna 10 pet. van de entrepot-waarde, acht de voorsteller verwerpelijk. REGELING VAN DEN ROGGE- BLOEMINVOER VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake den invoer van rogge bloem en roggemeel. De vraag werd gesteld of de minister nadere mededeelingen kan doen omtrent den omvang van het gebruik van roggebloem in 't brood. Men zou gaarne zekerheid willen hebben, dat het gebruik van roggebloem bij de broodbereiding niet reeds zulke afmetingen heeft aangenomen, dat de werking der Tarwewet als een gevolg van een geringere vraag naar tarwebloem, in gevaar wordt gebracht. Indien dit gevaar bestaat, zal het door de voorgestelde contin- genteering slechts voor een gering deel kun nen worden weggenomen. Naar het oordeel dezer leden zullen in dat geval andere maatregelen noodig zijn om de werking d^r Tarwewet niet tc verzwakken. Enkele leden vroegen zich af of de con- tingenteering van den invoer van rogge bloem en roggemeel nog wel reden heeft, nu een graanmonopolie is ingesteld. HULDIGING W. H. VLIEGEN VIJFTIG JAAR LID DER S.D.A.P. De heer W. H. Vliegen is Zaterdag ter ge legenheid van zijn 50-jarig lidmaatschap van de sociaal-democratische beweging op har telijke wijze gehuldigd. In het Volksgebouw aan de Prinsegracht te Den Haag werd een drukbezochte recep tie gehouden. Op het podium prijkten tallooze bloem stukken, den jubilaris uit alle deelen des lands toegezonden, en aan een lange tafel terzijde in de zaal zetelde de gansche fa milie Vliegen met haar jubileerenden echt genoot, vader en grootvader. De heer J. Oudegeest, voorzitter van de S.D.A.P., sprak namens het partijbestuur den gouden mede-voorganger in de meest waardeerende bewoordingen toe en bood een fraai schrijfbureau als huldeblijk aan. Nadat, de secretaris der partij, de heer Woudenberg, voorlezing had gedaan van de voornaamste ingekomen telegrafische en schriftelijke gelukwenschen uit binnen- en buitenland, spraken achtereenvolgens ir. J. W. Albarcji, namens de beide Kamerfrac ties, Kupers namens het N.V.V., Pieters uit Maastricht, J. E. Stokvis namens de Haag- sche federr.ie (die een bureaulamp offreer de), de Miranda uit naam van de Amster- damsche federatie, W. Drees voor de Haag- sche raadsfractie, van der Veen namens de Arbeiderspers, Buurman voor den Bond van Overheidspersoneel, Paris uit Maastricht namens oude Limburgsche vrienden en vol gelingen onder aanbieding van een fraai geïllustreerd en speciaal voor den jiubilaris samengesteld herinneringsalbum betreffen de Zuid-Limburg de Jong uit Den Haag, dr. F. M. Wibaut, die herinnerde aan den tijd, nu bijna 50 jaren geleden, dat Vliegen en hij vrienden werden, Jan de Roode, die 36 jaren geleden Vliegens eerste leerling in de journalistiek werd en die hem een van onze be^te journalisten noemde; v. d. Wal, een boekwerk aanbiedend namens de typo grafen, en nog enkele andere partijgenooten De heer Vliegen dankte in hartelijke woorden, herdacht gevallen kameraden, zei- de bezig te zijn aan het schrijven van her inneringen uit zijn typografischen tijd en sprak de hoop uit nog een langen tijd voor de sociaal-democratie te mogen blijven werken en strijden. De zaal zong hem daarna de Internatio nale toe. Des avonds werd een straat-demonstratie gehouden, waarbij duizenden partijgenooten in een stoet van het Newtonplein trokken naar de woning van den heer Vliegen in de Anemoonstraat, waar men hem een enthou siaste hulde bereidde. De heer J. E. Stokvis heeft een toespraak gehouden, die de jubi laris heeft beantwoord. SLUIT ZONDER BELASTING- VERHOOG1NG De ontwerp-begrooting voor 1934 der ge meente Haarlem opent met een nadeelig saldo van den dienst 1932 ten bedrage van f 229.843 en het trekt de aandacht dat zij, niettegenstaande de vele belangrijke besparin gen cp de uitgaven, een eindcijfer toont, dat niet lager doch wel hooger is dan het vorig jaar, nl. f 17.037.484 tegen f 16.186.93 het vorig jaar. Deze verhooging is gedeeltelijk te verklaren door administratieve posten, ge deeltelijk door den hoogeren post van Maat schappelijk Hulpbetoon, die voor 1934 onge veer f 600.000 hooger is uitgetrokken dan op de primitieve begrooting voor 1933. Van de door B. en W. gedane voorstellen vermelden wij Verhooging electriciteitstarieven (f 40.000), niet uit ';e betalen vacantietoeslag in 1934 (f 35.000), tijdelijke korting van 20 pet. op de kindertoeslagen (f 32.000), sterke beperking, 'zoo mogelijk algeheele afschaffing van de vakonderwijzers bij het L. O. (f 25.000); op heffing dienst lichamelijke opvoeding (f 10.000), verlaging van verschillende sub sidies (f 10.000), opheffing of beperking van de schoonheidscommissief 2000); inkrim ping van den keuringsdienst van waren in gevolge ministerieel besluit. Verder is er nog overleg gaande me1: de raadsleden over het verlagen der presentie- NED. CHR. FILMGENOOTSCHAP TE UTRECHT OPGERICHT Eenigen tijd geleden is te Utrecht opge richt het Ned. Chr. Fiilmge noot schap, dat zioh blijkens de Statuten ten doel stelt de waarde en de schoonheid van de filmtech niek ook open te stellen voor het Prot.-Chr. publiek en dit doel tracht te bereilken door het sorteertn en vertoonen van cuiltureele- en onitspanmnigsfilms voor scholen en voor jeuigdtvereeniigiingen alsmede voor organisa ties van volwassenen op verzoek. Het beoogt tevens met zijn werk een bestrijding van het moderne bioscoopgevaar. Het Ned. Chr. Filmgenootschap aanvaardt als grondslag voor zijn arbeid den Bijbel ais het Woord van God, het richtsnoer voor aitte terrein des levens. Het is interkerklijk en zai di<t naar buiten doen blijken zoowel in zijn propagQirudistieofoen arbeid als ook in de saimeneteliliing van zijn bestuur. Alls lid kunnen toetreden sohoolvereeniiigiin gen, jeugdivereieniigiingcn, en vereenigingen op inaatschappölijk en kerkelijk gebied. T air- tiiculieren kunnen als donateur toetreden. Het lidmaatschap bedraagt ƒ2.50 per jaar. Het donateur schap bedraagt minimum 1 per jaar. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: J. van Oostende, journaiist, Utrecht, voorzitten-; G. J. C. v. d Ridder, lid dage- lij.keoh bestiuiur Centraal Ruireaai voor Ghr. Jeugdorganisaties te UtreöhJ, secretaris; H. C. F eenetra, onderwijzer eener Ghr. Schoei te Den Haag, penningmeester; H Breekv fodt, mistend hoofd eener Chr. School te Hengelo, A. Brom Jr, ambtenaar aan de Bibliotheek der Rijksuniversiteit te Utrecht; A. ten Have, directeur der Hervormde Burgerscho len te Utrecht; J. H. Het man, Amsterdam; W. G. v. d Hulst, hoofd eener Chr. School te Utrecht, letterkundige te Utrecht; D. van Töorenenibengen, 1 eiidieir Chr. Ontspannings- vereenijging de Cirkel te Utrecht. Het Ned. Chr. Filimgenootechap beschikt reeds over een technische n dienst, waan van ails leider optreedt de beer W. D. Oppenheimi Reeds dezen winter zullilen in vele pQaat- een van ons land voorstellingen kunnen worden gegeven, waarvoor het voorberei dende werk reeds werd verricht. Een lijst van filims welke 't NCFG ter beschikking kan stellen na zelf door keuring selectie te heb ben toegepast, zaïl aan de belangstellende vereeniiigingen binnenkort worden toege zonden. t OUD-BURGEMEESTER OVERLEDEN Te Zutfen is op 73-jarigen leeftijd over leden de heer Rcubertius Marinos van den Berg van Saparoea, oud-burgemeester der gemeente Vreeswijk. FEUILLETON WAT EEN KIND VERMAG Naar het Engelsch van FLORENCE MONTGOMERY (3 Hoe schrikkelijk leeg was zijn leven! Hoe vreugdeloos! Hoe doelloos! Alles was even vervelend en nu begon zelfs de geschikt heid tot arbeiden hem te begeven. Hij zag nu in, dat hij al die jaren voor de middelen en niet voor het doel geleefd 'had en nu zou de macht om die middelen te gebruiken hem ontnomen worden! Hij werd zich meer en meer bewust van de ledigheid van zijn innerlijk leven. Hij voelde, dat hij geen belangen moer had, geen hoop, geen gevoel; geen doel in het leven hier beneden en geen bepaald verlangen naar het leven hiernamaals. Een vreemd, rusteloos gevoel bekroop hem, een vaag verlangen naar de dingen, van voorheen, naar de gevoelens, die hij hier, op dezelfde plaats in zijn jeugd gehad had. Hii trachtte er zich met alle kracht in terug te denken; in de droomen en visioenen zijner kinderjaren, in de liefde voor al es wat hem omringde, om zich te dwingen van het bewustzijn te genieten, dat alles zijn eigendom was. Hij kon den verbroken draad niet weer opvatten. Het paradijs zijner kinderjaren was yer-, loren en kon niet weder te voorschijn ge roepen worden. Alles scheen hem even ledig toe. Hij kon zich niets herinneren, kon «a»" het verleden het leven niet weer schenken. Hij streek zich met de hand over he* voorhoofd en voelde zich geheel ontdaan. Geklop aan de deur maakte een einde aan zijn overpeinzingen. Alweer de huishoudster! Wat wilde zij toch, dat zij hem dus stoor de? Hij zag haar ongeduldig aan. Ditmaal trof het zelfs zijn onopmerkzaam oog, dat zij blijkbaar iets bijzonders te zeg gen had. Zij stond midden in de kamer en streek haar boezelaar eenigszins zenuwachtig met beide handen glad. Er was een korte pauee, die door de huishoudster werd afgebroken. HOOFDSTUK III. Wat de haishoadster te zeggen had. „Het spijt me, dat ik u slecht nieuws moet mededeelen, mijnheer", zeide zij ernstig en haar vriendelijk gelaat zag er bedroefd uit, toen zij deze woorden sprak. Hoe zou zulk een aankondiging bij de thuiskomst sommige harten doen kloppen, ja zelfs geheel doen stilstaan! Maar nu komt het voordeel aan den dag van een verdord hart en het gemis aan teedere banden. John Ramsay was volstrekt niet aange daan. Zijn polsen klopten niet sneller. Zijn ge dachten, die altijd met zaken bozig waren, konden slechts tijdingen van één soort be latten en derhalve antwoordde hij: „Gij vergist u. Ik heb de avondbladen reeds. Er staat niets nieuws in. De geld markt was zeer rustig en er is geen ver andering in de no.teering van beleening of disconto". „Neem mij niet kwalijk, mijnheer", ant woordde de huishoudster, „maar ik spral< niet over nieuws uit de couranten. Het gaat ons veel meer aan. De dominé, mijnheer, is ernstig ziek." Zij wachtte een oogenblik als om heen tijd te geven zich te herstellen van de tijding, die, naar zij meende, hem ze3r smartelijk moest aandoen. John Ramsay trachtte zich uit zijn ver strooidheid op te wekken om te begrijpen, wat zij zeggen wilde en werd zich toen van twee zaken bewust: ten eerste, dat de dominé zijn broeder was en ten tweede, dat, daar dit zoo was, hij eenigen angst moc#t toonen over diens ongesteldheid. „Het spijt mij, zulks te hooren", stamelde hij. „Wat scheelt hem?" „Typhus, mijnheer", zeide de huishoud ster met bevende stem, „en ik vrees, dat 't een ernstig geval is". „Hij zal cv wel doorkomen", zeide de hoer Ramsay haastig en met zooveel overtuiging dat de huishoudster de woorden inhield, die zij zeggen wilde. „O, mijnheer!" riep ze hartstochtelijk uit. „Hebt u iets naders gehoord? Wist u er iets van, vóórdat ik het u vertelde?" Maar het was den heer Ramsay slechts tc doen om een verontschuldiging ie vinden voor zijn gebrek aan gevoel, op denzelf''-1 grond, die sommige mcnschcn doet zet „Ik houd het voor niet waar, ik geloof he. niet", om zich de moeite te besparen sym pathie te toonen. „Neen neen", antwoordde hij, „maar ik ben zek|r ik Hoe Iireeg hij het?" aldus viel hij zichzelf in de rede, niet weten de wat hij zeggen zou. „De riolen in de pastorie zijn langzamer hand in een slechten toestand geraakt, an dit is, zegt de dokter, de reden van de uit barsting. De dominé „Uitbarsting?" herhaalde de heer Ramsay een weinig zenuwachtig. Want, toen zij sprak, zweefde een flauwe herinnering aan eenige brieven zijns broeders over de rioljti handelend, hem voor den geest; brieven, die slechts half gelezen zeer spoedig eci plaats in de papiermand hadden gevonden. „Uitbarsting, zeidet gij? Is er dan, behalse mijn broeder, nog iemand anders ziek?" „Het spijt mij, mijnheer, u te moeten zeg gen, dat twee der dienstboden aanvallen van denzelfden aard gehad hebben, hoewel in minder hevigen graad en een der kinde ren heeft roodvonk. Dit laatste geval 1- weinig van beteekenis, maar de dokter zegt, dat de oorzaak dezelfde is. De dominé heeft de riolen in het vorige jaar voortdurend laten opknappen, maar ze moesten geheel venieuwd worden en dat kostte meer dan hij betalen kon." John Ramsav wendde zich eenigszins haastig ter zijde en zeide niets meer. Hij verlangde er naar verder alleen gelaten te worden cn wenschte elk oogenblik dat de huishoudster heen zou gaan. Maar liet scheen, dat zij nog iets te zegg „11 had. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer" zeide zij, „maar aangezien ik u niet hier ver wachtte cn denkende, dat u er niets legy.i zoudt hebben heb ik den jongenheer Gilb. rt (hij is het jongste zoontje van den dominé. mijnheer) hier laten komen om hem uit dm weg te houden en te zorgen, dat het bij hem thuis wat rustiger was. En toen er rood vonk kwam, was het niet geraden lieui terug te zenden. Het is voor mevrouw Ram say een groote geruststelling te weten, dat het kind gezond en wel bij mij is, maar ik dacht dat het beter was, het u te zeggen, mijnheer." John Ramsay ontstelde. Eenige minuten tevoren zou hij het duidelijk getoond hebben. Maar nu deed een zeker gevoel v «n schaamte hem bedaard blijven, en hij zeide slechts: „Wel juffrouw Pryor, dit is een lastige zaak, een zeer lastige zaak, maar gij moet uw best doen." Juffrouw Pryor, die, daar ze een moeder lijk hart bezat, niet inzag, hoe de aanwezig heid van een kind in huis als „een lastige zaak" kon beschouwd worden, gaf op dezen eenigszins onbegrijpelijken zin ten antwoord „Jongeheer Gilbert is een lief ventje, mijnheer. Ik ben blij, dat hij mij gezelschap houdt in dit groote, holle huis". En daarop verliet zij de kamer, en zakte de heer Ramsay in zijn stoel terug. Hij had een onrustig gevoel in zijn bin nenste over die brieven, welke in zijn papiei mand te Londen lagen. Hij had ze niet half geleden, maar nu kwam de hoofdzaak hem voor de geest, en hij was zeker dat er iets in had gestaan over de riolen der pastorie. Hij herinnerde zich, dat hii boos geweest was, toen hem gevraagd werd geld :e geven en hij ze ongeduldig ter zijde had gelegd bij de gedachte, dat hij wel wist, dat het zoo gaan zou predikanten hadden altijd voor 't een of ander geld noodig. M-iar deze gedachten werden door andere ver drongen. De laatste woorden van de huis houdster waren hem bijgebleven. In de wijze, waarop zij „een lief ventje' had gezegd, was iets, dat een diep in zijn gemoed verborgen snaar, die in lange, lange jaren niet getrild had, scheen te raken. Het was heel, heel lang geleden, sedert hij de woorden „een lief ventje" had ge hoord en nu zij zijn oor troffen oefenden zij een erteederenden invloed op hem uit. Het klonk bijna als een liefkoozing, to ja zij die woorden uitte. Een droomerig gevoel, waarvan hij zioh geen rekenschap kon geven, maakte zich van hem meester. Iets uit het ver verleden scheen tot hem te komen, de hand op «ijn hoofd te legren en te zeggen: „mijn lief ventje." Zijn oog werd voor een oogenblik bene veld bij de gedachte aan die aanraking en Qie stem cn onwillekeurig tastte zijn hand naar een medaillon, dat aan zijn horloc .- ketting hing; hij opende het en keek eenico oogenhlikken naar de blonde haarlok, die het bevatte. Het haar van zijn moeder! Zijn schoone jonge moeder, die stierf, toen hij negen jaar oud was! Wat een tijden waren er verloopon sedert zij s zomers in de schemering hanl in hand in deze zelfde kamer ha.lden zitten praten! Hij nam het avondblad op. ma .r er was iets, dat zijn oog benevelde. (Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3