Jliriuut ^eiïisdjt (ümiraut Midden in hei leven BINNENLAND. ABONNEMENT» 'er kwnrtna' In l-eldon en In plaal ion waar n eg -Mitsrlinp gevestigd I? 1 2.35 France per pnst f 2.35 portokosten Pei week f 0 18 Venn hei Ituitenlnnd bij wekelijk- iche sending «4-50 Bn •iugeiijksrhe zending ,.5-50 Alle? hij vooruitbetaling Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgba Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4062 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 ADVZR7ENTIEN Van 1 tot 6 regels Tlke regel meer0.22Vj r.get MededeeMngen van 15 regpls 2.30 Elke regel meer1.45 l Bit contraet helanerijke korting. Voor liPt nevrneen aaD "t bureau x| wordt berekend 0 !0 14e Jaargang bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD De courant, welke zijn lezers aan zich verbinden wil en langs dezen weg het goede wil zoeken voor land en volk, moet midden in het leven staan. De redactie, welke bemoedigd, dag in dag uit, haar taak wil vervullen, moet niet los van het publiek haar werk verrichten, doch er zich één mee gevoelen. De kamergeleerde wenscht zijn studeervertrek zoo weinig mogelijk te verlaten, üok hij kan zijn nuttige artikelen bij tijd en wijle afslaan aan het dagblad, maar het levende contact wordt verkregen door die redacteuren, die dagelijks hun voelhorens, om het zoo eens te noemen, uitsteken links en rechts. Zij zijn het, die letten op den vollen gang van het leven; zij gevoelen de nooden, geestelijke en maatschappelijke; zij willen opbeuren en versterkenzij haken ernaar de kracht van het volk te vernieuwen, wanneer daar inzinking is. De lezers voelen wel, wie hun taal spreekt; wie wandelt als in het midden van hen; wie trouwe vriend wenscht te zijn in wel en in wee. Aan ons niet het antwoord op de vraag, of onze redacteuren hierin slagen. Maar beproefd wordt het zeker. En dat dit reeds waardeering vindt, dat althans gaat onzen blik niet voorbij. Het Christelijk dagblad heeft ernaar te streven de huisvriend te zijn en te blijven van het Christelijk gezin. Dat spreekt zóó voor zichzelf, dat men het Christelijk dagblad verlaat, wanneer bespeurd wordt, dat van deze lijn afgeweken wordt. De vreugde in het huis van Uw blad is groot, omdat er van zulk verlaten geen sprake is. Het tal stijgt ook in dagen van druk en moeite. Men weet het, in veel onderdanen is des konings heerlijkheid. In veel lezers zit de voldoening van elke redactie, welke leeft voor haar werk. En daarom doen wij nu weer een beroep op vrienden en vrien dinnen van ons blad. Men weet het, de N. L. COURANT is het blad van en voor de lezers. De hulp der lezers, waardoor het lezerstal zich steeds uitbreidt, moet vergolden worden door de belofte (wij meenen ook ingeruild tot dusver)elke duizend lezers meer legt directie en redactie de verplichting op, den inhoud opnieuw te bezien. Wij voegen thans aan deze eerste opwekking nog iets toe, om de propaganda te vergemakkelijken. Wie zich met 1 October aanstaande als kwartaallezer op ons blad abonneert voor minstens één jaar, ontvangt gratis al de nog tot 1 October verschijnende nummers. De aanbrengers willen wij ook niet vergeten. Men doet het niet om een premie, dat weten wij, doch wij willen onze waardeering toonen. Ieder, die een abonné aanbrengt voor minstens één jaar, ontvangt na 1 November aanstaande een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerp. Wij hopen weer precies zoo gelukkig te zijn met de keuze als dit voorjaar. Voor twee of meer lezers ontvangt men een duurder premie. Verder krijgt elke werver, op wiens naam de 25ste, 50ste, 75ste, 100ste, 125ste een nieuwe abonné valt, buiten de gewone premie, een extra verrassing. Men kan daarvoor kiezen tusschen een bronzen Dr. Kuyper-plaquette, ter waarae van f 5, of een fraai boek. Deze laatste premie wordt direct toegezonden. Wij verwachten een grooten oogst. Nieuwe lezers op te geven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123. HET DOEL VOORBIJ Het optreden, dat hier en daar een be dreiging vormde voor het gezag, is oorzaak geweest, dat de Regeering zich genoopt zag maatregelen te treffen, tegen verschillende organisaties, van wier houding gevaar voor de positie der Overheid kan worden ge ducht. En toen bleek, dat ook in den kring van het ambtenarencorps zekere bepalingen niet konden worden ontbeerd, heeft de Regeering niet geschroomd voor deze categorieën ver schillende voorschriften te geven. Jammer is echter, dat men daarbij enkele malen generaliseerpnd is te werk gegaan en zekere regelen, die waren gericht tegen hen, die voer het handhaven van het Overheids gezag een bedreiging vormen, buiten dit ge bied heeft uitgebreid, zoodat zelfs institu ten, wier streven gericht is op het onge rept bewaren van gezag door de geno men maatregelen worden getroffen. En dit nu achten wij begrijpelijkerwijs niet juist. Men zal zich herinneren, dat wij be zwaar maakten tegen de volgende bepaling uit de nieuwe instructie voor de Gemeente veldwachters, door de Commissaris der Ko ningin in Friesland vastgesteld: „De veldwachter is verplicht zich te houden buiten den strijd der politieke partijen en in dien zin is het hem ver boden als lid van een vereeniging, dan wel daarbuiten staande, van welke Wij maken bezwaar tegen dit generali- seerend streven, dat getuige enkele ons thans toegezonden ontwerp-instructies, blijk baar bij meerdere Commissarissen aanhang gaat vinden. Nog altijd zijn wij van meening, dat wanneer een veldwachter zich schaart aan de zijde van een partij, die het gezag steunt, dit hem niet als grief moet worden aangere kend, maar te zijnen gunste, strekt. Dit heeft met den eisch van onpartijdig heid niets te maken, en een veldwachter, die zijn politieke vriendjes de hand boven het hoofd zou houden, betoont zich daarmee voor zijn ambt ongeschikt en kan ook zonder de geïncrimineerde modelbepaling van zijn functie worden ontheven. Voorts mag men het bezwaar niet onder schatten, dat men op dezen weg steeds ver der gedreven wordt. Als politiek voor den veldwachter taboe is, moeit het ook verderfelijk worden geacht voor den burgemeester, die immers is Hoofd der politie. Dan zijn politieke redevoeringen, dan is het Kamerlidmaatschap, het Statenlidmaat schap voor hean verwerpelijk. Dan verbiedt men straks al dergelijke dingen aan de ambtenaren zonder onder scheid. Dit is de consekwentie, waaraan men nu eenmaal niet ontkomt. Begeert men daarvan verschoond te blij' ven, dan dient men behoorlijk te onder scheiden. En dan keere de Overheid zich tegen alles, wat haar gezag kan ondermijnen, maar houde zij in eere, wat haar positie steun biedt. O, DIE DUBBELHARTIGHEID! „Wat doen wij?" Aldus Mr. J. E. W. Duys. „Wijnemen bij alle nationale gelegen heden een houding aan, die, als het er om te doen was den schijn op ons te laden, alsof we geheel niet tot het Nederlandsche volk behoorden, niet beier kop geschieden". Werkelijk, de S.D.A.P. is de partij van de schijn, van het gebaar. 't Kan vriezen, maar ook dooien. Verwijt men den socialist: Gij zijt onbe trouwbaar, dan schreeuwen ze als de ver drukte onschuld moord en brand over zoo veel leugenachtige Hetze. Vraagt men hen: Verklaart met ons mee uw gehechtheid aan het wettig Staats hoofd met belofte van trouw en aanhanke lijkheid, dan passen de heeren. Dan wringen zij zich in allerlei bochten om uit de impasse te geraken en hun mooie schijn te bewaren. S c h ij n tegenover hun partij, die niet gedoogt dat zij zich vóór de Regeering uit spreken. S c h ij n ook tegenover de tegenstanders, die maar op hun woord moeten gelooven, dat er toch heel gewichtige motieven zijn waarom zij niet mee doen aan een loyale verklaring. Deze motieven maken echter in veel gevallen de indruk praatjes te zijn. In de gemeenteraad te Hoorn werd hef voorstel ingediend, een telegram van hulde en trouw te zendon aan de Koningin. Ziehier het fraaie betoog, dat de socialis tische woordvoerder Plomper voordroeg om de mooie schijn te bewaren: „Nu is noch bij een 25-jarig jubileum, noch bij een 30-jarige regeering ooit over een dusdanig telegram gesproken en in eens blijkt dat wel het geval te zijn nu de Koningin 35 jaar regeert. Hij heeft den indruk, dat dit het gevolg is van onder linge concurrentie der oranjeverenigin gen. Spr- heeft het meegemaakt dat in Hoorn van dat niets was, dat er kwam een Christelijke Oranjevereniging, dat daarna een R.K. er meer werk van maak ten en nu dit jaar ook anderen er aan gaan doen. Zoo ziet spr. er meer een stuk propaganda in dan werkelijk een hulde blijk. Hij gunt hun graag die eer, maar hij meent niet, dat de zaak zelf er mee gediend is." Plomper kan het toch moeilijk! DE URKER VISSCHERS DE POLITIE TREEDT STRENG OP. Wy vernemen van Urk: Maandagavond half acht kwam de UK 262 de haven binnen zonder vischkuil. Ten N. van Urk lag hij te visschen toen hij in de verte twee politievaartuigen zag aankomen. Direct werd het net binnengehaald en in de mast gehangen, waarna men weg stoomde. Het hielp echter niet. Van verre had de zeepolitie gezien, dat liy lag te visschen, zoodat men hem achterhaalde, en aan beide zyden van het schip meerden de politiebooten met ongeveer 20 man. Oogenblikkelijk sprongen de beambten over en namen de kuil in beslag. Een gunst mag het nog genoemd worden dat de gevangen paling niet in beslag werd geno men. Toch werd de schipper gewaarschuwd om niet weer te gaan visschen, daar zy wisten dat hij nog een kuil aan boord had. GEEN STRAPERLO-SPEL IN UTRECHT Er bestonden plannen tijdens de Jaarbeurs te Utrecht het straperlospel in te voeren. Om dit tegen te gaan stelt de Rechtskun- ge Commissie aan den Gemeenteraad maatregelen voor om de uitvoering van deze plannen te beletten. Het voorgestelde nieuwe artikel 15bls luidt als volgt: „Het is verboden op een openbare plaats zonder voorafgaande schrlt- telijke vergunning van den Burgemeester en anders dan met inachtneming van de bij die vergunning gestelde voorwaarden eenige vermakelijkheid te geven of toe te laten, met uitzondering van die, kenlijk ln hoofdzaak bestemd voor kinderen". De Rechtskundige Commissie stelt dei» Raad voor tot de bovenomschreven aanvul ling van de Verordening Openbare Plaat sen over te gaan en dit besluit, met het oog op bestaande plannen tot het exploi- teeren van speelgelegenlieden tijdens de a.s. Jaarbeurs, onmiddellijk te doen af kondigen. AANBESTEDING inwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het maken van een viaduct, twee trap en een keermuur in den noordelijken oprit van de in aanbouw zijnde brug over den Neder-Rijn te Arnhem. Raming f 195.000. Laagste inschrijver was N. Aan nemingsbedrijf N. M. Bollen te Hilversum voor i 142.900. Christelijke Postmenschen vieren zilveren feest SALARISKORTING RIJKS PERSONEEL IN GEDING DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Kwart eeuw van veel zegen Deze week komt de Ned. Bond van Chris telijk Protestantsch Post-, Telegiaaf- en Tele foonpersoneel „Door Plicht tot Hecht" te Utrecht in driedaagsch congres bijeen. De hond bestaat vijf-en-twintig jaar en dies is dit Congres teglijk de viering van het zil veren feest. Nadat de eere-voorzitter van den bond Ds H. S. Bouma, van Amsterdam, een wijdingsure geleid had, hield de bondsvoorz. de heer J. Mennes, van Groningen, dc openingsrede Spr. wees op den voortduur der crisis, die echter ook niet aan de ambtenaren voorbij ging, al wordt het door menschen in 't vrije bedrijf meermalen voorgesteld. Het bedrijf der PT.T. werkt reeds lang met jonge ar beidskrachten op lage loonen. Hoe lang is het geleden, dat iemand bij 't P.T.T.-bedrijt een vaste aanstelling kreeg? Niet alleen, dat reeds een- en andermaal salarisver laging werd toegepast, maar bovendien wer den verscheiden verslechteringen in de ar beidsvoorwaarden ingevoerd. Het voorstel der regeering tot nieuwe salariskorting besprekend, uitte spr. den wensch, dat de regeering zal blijk geven van een open oog voor de rechtmatige ver tangens en behoeften van haar personeel. De arbeid, gedurende 25 jaar verricht, ge schiedde in ootmoed en met veel gebrek, maar de Heere heeft het werk willen zege nen; uit het stekje is een organisatie van bijna 2000 leden gegroeid. Laat ons op deze gedenkdagen aldus eindigde spr. de krachten vernieuwen, ons geloof versterken, de hoop doen verlevendigen en zoo, trots zorgen of moeiten, het oog op onzen God, moedig voorwaarts met „Door Plicht tot Recht". (Applaus). De Voorzitter der afd. Utrecht, de heer P. Oranje heette daarna de congressis ten welkom. 1 De bondsvoorzitter vermeldde, dat twee bloemenmanden waren ontvangen, één van de afd. Rotterdam van den bond, en één van het eerelid. den heer Uittenbroek. De heer D. Pasman sprak als vertegen woordiger van den directeur-generaal van het P.T.T.-bedrijf, en zei, dat Door Plicht tot Recht, een plaats van beteekenis inneemt in de rij van de organisaties in het P.T.T.- bedrijf. Spr. voegde hieraan nog een persoonlijk woord toe en had den bond trouw toe aan het beginsel, dat wordt voorgestaan. Moge bij het vijftig-jarig jubileum verwerkelijkt zijn het ideaal: elk Prot Chr. P.T.T.-man of -vrouw lid van Door Plicht tot Recht (Applaus). Jaarverslag Het jaarverslag kwam aan de orde. We vermelden eruit, dat alle ringen paraat zijn. In de twee jaar, waarover het verslag loopt, werden tien nieuwe afdee'ingen en ver scheidene nieuwe correspondentschappen ge sticht Dank zij een krachtige propaganda konden deze resultaten bereikt worden. De mutatie in ledental gaf geen aanleiding tot bezorgdheid. Met voldoening wordt melding gemaakt van de goedgc een ziekteverzekering sluiten. De secretaris van den Bondsraad, de heer C. P. Ommen, gaf over deze instantie een apart verslag. Uit het verslag van den bondspenning- meester, den heer A. Fonteyn, nemen we over. dat 1931 een saldo opleverde van f 1391.20 en 1932 een nadeelig saldo'bracht van f 560.30. De balans wijst per 1 Jan. 1933 aan een zuiver vbezit van f 9092 94. De begrooting 1933 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van *f 14.600. Aan de bespreking der verslagen namen deel de heeren Kreukniet, te Rotterdam, de heer Dekker, van Den Haag; de heer Post e ma, Arnhem; en de heer v. Brug gen, Amsterdam. De bondsvoorzitter beantwoordde despre kers en wilde niet, dat dit congres een uit spraak zou doen over de voorgenomen sala riskorting. In het centraal overleg met de regeering bestaat gelegenheid deze zaak serieus te bekijken, hetgeen hier niet kan. Jaren hebben we gevochten voor het over leg, nu moeten we ervoor zorgen, dat dit overleg aan zijn bestemming beantwoordt We mogen onze vertegenwoordigers geen positieve opdracht geven, omdat pas hij het overleg zal kunnen blijken, welke resul taten de besprekingen zullen kunnen heb ben. Op de plaats waar de beslissing moet vallen, kan men de zaak doorspreken, maar tiiet hier. Wij zijn ons als bondshestuur onze verantwoordelijkheid bewust en zul len de zaak bespreken met degenen en op de plaats, waar het behoort. (Applaus) Natuurlijk mag op de dienstkleeding oran je worden gedragen. Wij hebben als hoofd van Staat onze Koningin en Haar kleuren mogen wij dragen. Nadat de secretaris en de penningmeester nog eenige opmerkingen hadden beant woord, werden de verslagen goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat brieven van ge- lukwensch waren ingekomen van Chr. Hist. Kamerfractie, den heer Geerlings, electro- technisch ambtenaar, den Chr. Nationalen Werkmansbond, den Chr. Bond van Belas tingambtenaran, den Chr. Bond van Siga renmakers en van den Centralen Bond PTT, elke schreef, dat hij hulde had voor de toewijding, waarmee Door Plicht tot Recht de belangen zijner leden voorstond, maar het nog altijd betreurde, dat de Chr. bond was opgericht (gelach), en van het electro- technisch personeel te Den Haag. Onder applaus werd hes-loten éen telegram te verzenden aan H.M. de Koningin. Receptie stukken versierde de receptiezaal. Ze waren gezonden door Chr. Nat. Vakverbond; Per manent Comité van Clir. Organisaties Over heidspersoneel; Ned. Werkliedenverbond Patrimonium; Chr. Organisatie van Ambte naren; Belasting-ambtenaren; Bouwarbei ders; Fabrieks- en Transportarbeiders; Mi taaibewerkers; Personeel in Publ. Dienst; Politiepersoneel; Sigarenmakers; Spoor- en Tramwegperson., Textielarbeiders en Werk meesters; de Broederschap van Directeuren en Commiezen; het eerelid de heer N. Uittenbroek; de Bondsraad van den Bond: de ringen Rotterdam, Utrecht en Noord-Hol land; de afd. Den Haag en de Coöp. Samen werking te Den Haag. De Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden en de Ned. Chr. Graf. Bond zonden een practisch bureaugeschenk. Ter receptie werd een geluk wensch uit gesproken door de heeren J. H Waterborg, namens den R.K. Bond St. Petrus; K Kruit hof, die met den heer J. Schipper het CNV vertegenwoordigde; D. de Ridder, die met den heer L. Vermeulen aanwezig was voor het Permanent Comité; A. van der Hevden, namens den Chr. Bond van Houtbewerkers; A. Zijlrtra, namens de A.R. Kamerfractie- J. Goote, Chr. Ambtenaarsbond; S. Velt- man en L. Oosterbos, Fabrieks- en Transport arbeiders; W. de Jong, Politieambtenaren; R. Hagoort, Ned. Werkliedenverbond Patri monium; G. Wolters, directeur van 't Post kantoor te Den Haag. ondervoorzitter van de Commissie van Overleg en voorzitter van het Kinderfonds; Th. Kuiler, secretaris van het Kinderfonds; K. R. Klaassens, voorzitter van de Broederschap van Directeuren en Commiezen; H. A. Boudier, directeur van 't Postkantoor te Utfecht en voorzitter vj Personeelfonds; D. Pasman, referendaris bij het Hoofdbestuur, vertegenwoordiger van den Directeur-Generaal: F. Eikerbout en A. Markering, Chr. Metaalbewerker; J. Veld wijk, Chr. Bouwvakarbeiders; J. Augusteyri en J. Eykeiboom, Spoor- en Tramwegper soneel; W. Bakker en Fennema, Chr. Ver zekeringsagenten; Obersauër en Bouwmees ter als mede-oprichters: Oudenhoven, adj inspecteur spoorwegpostkantoren; G. J. van Riet, Chr. Werkmeesters; Meyer, hoofd van het Telefoondistrict Utrecht; Stafkoper, na mens de Vereen, van Hoogere Ambtenaren; J. Nauta, Chr. Kantoor- en Handelsbedien den; H. A. van Ingen Schenau en A. S. Boone, Chr. Graf. Bond. De rij der bezoe kers werd gesloten door den burgemeester en secretaris van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae en dr J. de Lange. AVONDVERGADERING Telegram van Min. De Wilde Bij den aanvang der avondvergadering werd voorlezing gedaan van het telegram van den Minister van Binnenlandsche Zaken mr J. A. de Wilde, luidende als volgt: „Met herdenking van het 25 jarig bestaan wensch ik U geluk. Mijn beste wenschen voor den bloei van den Bond. Het moge.U gegeven zijn onder Gods zegen nog veel te bereiken voor het welzijn van Uw leden en de bevordering der goede 'verhoudingen". Herkiezing voorzitter De bondsvoorzitter de heer J. Mennes, te Groningen, werd bij acclamatie herkozen onder applaus der vergadering. Zondagsrust Er ontwikkelde zich een breede bespre king over de Zondagsrust in het P.T.T.-be drijf waarbij verschillende opmerkingen werden gemaakt, die aanwezen, dat het in dit opzicht nog niet in orde is. Utrecht wees op de groote stapels druk werk, die vaak 's Zaterdagsavonds bezorgd worden en onnoodig Zondagswerk veroor Amsterdam en Hengelo klaagden over Zondagswerk op tentoonstellingen e.d. voor assistentie bij eigen postkantoren (Lil- liputterstad!) en technische toelichting. Arnhem wees er op, dat een Is raëliet op Sabbath geheel wordt vrijgesteld. Spr. zou willen, dat in Nederland de Chris tenen daarmee gelijkgesteld werden! Verschillende sprekers wezen op 't groote gevaar van uitbreiding van den Zondags dienst. Rotterdam zag een uitweg in sterker verhoogd Zondapsbezorgrecht De Voorzitter legde er den nadruk op, dat de Bond zal blijven ijveren voor het ideaal: stilleggen van alle overbodige Zondagswerk. Voorts werd besproken de wenschelijk- heid van afschaffing van luxe telegram men op Zondag of anders berekening van een dubbel tarief voor deze telegrammen op Zondag. Voorts kwam ter sprake het opheffen van storingen op Zondag. Utrecht bracht daarover eenige bijzonderheden ter sprake, waaromtrent het hoofdbestuur nader met de afdeeling Utrecht overleg zal plegen. Inzake de werk- en rusttijden kwamen in bespreking invoering der 48-urige werkweek voor het bestellend- en lager technisch per soneel, herstel der werktijden zooals deze golden vóór 1923 voor het overige personeel, en vaststelling van een raam van ten hoog ste 14 uur waarbinnen een nachtrust van tenminste 10 uur wordt gewaarborgd. Be sloten werd voor die punten actie te voeren. Aangenomen werd in het Program van Actie op te nemen: Artikel 13 D. A. P. T. T. worde weder in zijn oorspronkelijken vorm hersteld. Besloten werd dat het B. B. zal ijveren voor een vrijen avond per week, niet gevolgd door een vroegdienst. Het bondshestuur verklaarde zich bereid om inlichtingen te ontvangen omtrent wen schen welke men plaatselijk had omtrent de diensttijden in dien zin dat met den hoofdambtenaar van den ambtenaar rede lijkerwijs wordt rekening gehouden. Dit moet plaatselijk geregeld worden. De heer D. de Ridder, voorzitter van het Permanent Comité sprak daarna de vergadering toe. Besloten werd niet te ageeren voor de 40- urige werkweek. De vergadering werd daarna geschorst tot hedenochtend, nadat de heer Kruithof de rgadcrmg had gesloten met dank zegging. Voornaamste Nieuws. (blz 1) Ingediend is een wetsontwerp, waarbij aan de regeering de bevoegdheid wordt verleend, buitenlandsche studenten aan de Nederland sche hoogescholen en universiteiten te weren (blz. 2) Nieuwe revolutie op Cuba. De Cespedes moet het veld ruimen voo een junta. Ame rika zendt overlogsschepen. Cyclonen in Texas er. Japan. Roosevelt zoekt afzetgel'ed in Z.-Amerika. De voorzitter der Amerikaansche bankiers- conventie waarschuwt tegen het volgen van Roosevelt door onvoorzichtige credietver- strekking. Treinbotsing in Bretagne, met dooden en gewonden. Overeenstemming tussch n de twee groote politieke .partijen in Japan voor een dictato riaal bestuur. ^De generale synode der Oud-Pruisische Schietpartij te Muiden. De burgemeester en drie andere personen, o.w. een wethouder, min of meer einstig gewond na afloop van een raadsvergadering. (blz 9) Het Congres der Calvinistische Studenten Beweging te Lunteren. (blz 10) Generale Synode der Geref. Kerken. Uit voerige besprekingen over samenwerking op Evangelisatie-terrein. De buitengewone Generale Synode der Chr. Geref. Kerk is gister te Zwolle bijeen gekomen ter behandeling van de zaak-Ds Berkhoff. Ds Berkhoff heef» de Synode ver laten. (blz 8) De Koninklijke familie is gister voor het jaarlijksch bezoek te Amsterdam aangekomen WERING VAN VREEMDE STUDENTEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de hooger onderwijswet Aan de memorie van toelich ting wordt ontleend, dat tengevolge van de toestanden in het buitenland in de laatste maanden een aantal personen, niet van Nederlandsche nationaliteit, in ons land zijn gekomen, van wie verschillenden zicli in de universiteitssteden hebben gevestigd met het kennelijke doel, de colleges te vol gen. De mogelijkheid bestaat, dat, tenzij hiertegen van regceringswege maatregelen worden getroffen, hun aantal in de toekomst belangrijk zal worden vergroot. Het wetsontwerp strekt om de bezwaren, welke aan de toeneming van vreemdelingen aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft verbonden zouden zijn te ondervangen. De minister van onderwijs wijst erop, dat een 6terko toeneming van het aantal stu denten de kosten van het hooger onderwijs, inzonderheid, waar laboratoriumarbeid moet worden verricht, doet toenemen. Zou onder de tegenwoordige omstandigheden dit argui ment reeds voldoende geacht kunnen worden, om maatregelen tegen deze toeneming in overweging te nemen, daarbij komt nog, dat door de toeneming van studenten, niet van Nederlandsche nationaliteit of Nederlandsen onderdaanschap, de Nederlandsche studen ten tengevolge van de overvulling van col legezalen en laboratoria daarvan reeds tor- stond de nadeelen ondervinden. Indiien niet tljdiig werd ingegrepen, zou ook voor de toekomst te verwachten zijn, dat Nederlanders als studenten zouden moeten worden geweerd, omdat een greot deel van de beschikbare plaatsen in labora toria en in de ziekenhuizen als anderezins door buitenlanders zouden zijn ingeenomen Welke gevolgen diit tenslotte zou kunnen hebben is duidelijk, indien men denkt aan de reeds thans zoo overvulde arbeidsmarkt, ook voor wie een academische opleiding hebben genoten. De minister meent, dat het wenechelijk is tijdig maatregelen te nemen, om de hier boven geschetste gevaren te voorkomen, door aanvulling van de hooger-nderwijswet met kele bepalngen, waarbij voor de Techni sche Hoogeschool en de Rijksunversiteiten aan den minister van onderwijs de bevoegd heid wordt gegeven, aan den rector-ma gni. ficus op te dragen, de inschrijving van hen, die de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsche onderdaanschap niet bezit ten, hetzij in het algemeen, hetzij voor be paalde ©tudie-inrichtingen, niet te doen plaats vinden. DE SECRETARIS DER IJMUIDER FEDERATIE EERVOL ONTSLAGEN Naar de „Tel." mededeelt, is aan den heer A. Brandstede r, secretaris der IJmui- der Federatie, eervol ontslag verleend. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 8 September van Marseille ver trekkend m.s. „Baloeran", zal Donderdag 7 September te 15.40 van Den Haag (H.S.M.), tc 16,12 van Rotterdam (D.P.) en te 17.17 van Rosendaal vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1