Jlidiiiir CriksriK (Lsuranf BINNENLAND. Najaarsbeurs 1933 aangevangen! Radio Nieuws. kost maar f2.35 per kwartaal of 18 ct. per week goedkoopbest verzorgde Christ, dagblaa in Nederland DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. P OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING cant bU de Ev: .0 Leiden; ia toegekend i emd tot Ridder ii C. de Meyere, pi Lutherache gemeente chauffeur-tuinknecht bij den heer G J B te: Kulle, Mflnsheerenland; J. Storm, letterzette bij de NV. Drukkerij P. den Boer, Utrecht. CONFERENTIE STRAFRECHT B« Kon. besluit ia benoemd tot vertegen de Nederlandsehe Regeerlnp oi mntirmnlo Conferentie voor Uni- t 8 Oct. 1933 I IR non van i de Nederlandsehe Reg< secretaris-generaal van Commissi iale Pénale et Pénltentiaire. ring i Bij Ko RIJKSINKOOPBUREAU besluit is bö het Rijkslnkoopburea benoemd met ingang van 1 September 1933 tc unificator in vasten dienst J. Holtappel. than tijdelijk unificator; met ingang van 1 Decern ber 1933 'lot inltooper in vasten dienst C. Wind houwer, thans tijdelijk lnkooper. POSTERIJEN, ENZ. inde _16 J „ou don referendaris der belast .....v -w --- - P.T.T.-kantoor te Den Helder, als zoodanig eervol ontslag verleend. REGIMENT GENIE-TROEPEN Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der genie tot eerste-luitenant bij het Regiment Genietroepen de tweede-luitenants A. V. van den Wall Bake. J. Rothuizen en L. Kuyper, a'bü* het reserve^personeel der landmacht, ^bjj nant: a^bü kows pontonniers en torpedlsten. de res. tweede-lïlienants J. H. Zaayer en T. C. J. Asselbergs. beiden van dat korps; ^b.^btj het N. C. F. Per«uln tr J. Bosnia. Ir F. M. Oswald, ir G. van Loon. H. A Diclce, W F. G. L. Starrenburg en W. Bom, allen minister van Defen der le klasse J. J aan boord van H.M. tschlp te Willemsoord, den 9en September 1933 ter beschikking gesteld. Bij beschikking sie is de luitena: C. C. Bennik, CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer Halleck L erkend als vice-consul van de Vereen. Stater van Amerika te Rotterdam voor de provlnct-ii Zuid-Holland, Zeeland. Noord-Brabant en Lim- TEHUIS VOOR MILITAIREN TE KAMPEN BESTAAT BINNENKORT VIJFTIG JAAR Het zal 10 October aanstaande vijftig faren geleden zijn dat het tehuis voor mili tairen te Kampen werd opgericht Bij velen in den lande, ja, over alle werelddeelen ver spreid, zal dit tehuis aangename herinne ringen opwekken aan den te Kampen door- gebrachten militairen diensttijd. Onder die velen zien we zeer vooraanstaande persoon lijkheden. Het bestuur van het militair te huis zal den tienden October niet zonder meer laten voorbijgaan, doch op sobere wijze dit gouden jubileum herdenken. Het bestuur zal op den namiddag van dien dag recipiceren terwijl des avonds een feeste lijke herdenking zal plaats hebben. Er is be reids een eere-comité gevormd waarin o.a. hebben zitting genomen Zijne Exc. D r. H. C o 1 ij n, minister-president, minister van koloniën, de commandant van het veldle ger, Z.Exc. Luit.-Generaal J h r. W. Roëll, de commandant der school voor reserve officieren der infanterie (S.R.O.I. en S.R.O. M.A.) luit.-kolonel J. H. Fruijt van Her tog, Prof. Dr. A. G. Honig, de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst Ds. H. Janssen, de legerpredikant Ds. P. Boot- 6ma, de burgemeester van Kampen, Dr. L. K. Okma, de oud-burgémeester van Kam pen, de heer M. Fernhout, thans burge meester van Middelburg. In verband met do financieele moeilijk heden waarmede het Tehuis heeft te kam pen, is een speciaal comité gevormd, be staande uit de heeren D. W. v. d. K o u w e, voorziteter, Joh. Flink (Vloeddijk 38, Kampen), secretaris en mej. H. C. van Iterson (Mauritsstraat 12, Kampen; gi ronummer 203914), penningmeesteresse, dat zich belast met het inzamelen van gelden teneinde op den dag van het jubileum aan het bestuur vair het Tehuis voor Militairen een jubileum-fonds aan te bieden. In 1883 werd het tehuis geopend ten huize van den heer H. Bosch aan den Vloed- dijk. Eiken Woensdag en Zaterdag werd des avonds van zes tot negen uur voor de militairen een lokaal beschikbaar gesteld In genoemde lokaliteit werden ook de bij eenkomsten gehouden van de afdeeling Kampen van „Patrimonium". Vergissen wij ons niet dan verhuurde genoemde afdee ling het lokaal voor genoemde avonden aan de exploitanten van het militair tehuis. Ver der is het tehuis gevestigd geweest in hte perceel Oudestraat 8, waarin thans het christelijk koffiehuis is gevestigd. Toen in 1925 het garnizoen werd opgeheven en daar mede ook het instructie-bataljon en de hoofd-cursus verdwenen en vervolgens het jaar daarop de school voor verlofsofficie ren der infanterie, aan welker vestiging de naam van den toenmaligen burgemeester M. Fernhout onafscheidelijk is verbon den, werd aangekocht het perceel aan de Nieuwe Markt waarin sedert het Militair Tehuis is gevestigd. HOOG DE VLAG! MORGEN IS DE GROOTE DAG! Met dankbaarheid heeft niet alleen het Comité voor de Prinsevlag, maar elk recht geaard vaderlander geconstateerd, dat op Koninginnedag door heel het land druk en zeer druk gevlagd werd, al kwam Den Haag naar het volksgezegde „hoe dichter bij den Paus, hoe slechter christenen", wel wat achteraan Maar morgen is de groote dag! De her denking van het regeeringsjubileum. Dan!! moet overal de vlag uit Niet alleen in Delft, Geldrop en Oosterend, maar ook in Den Haag en Amsterdam. Hoezee, de vreugde stijgt ten top; Hijsch, Holland, vlag en wimpel op! HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM NADERE BIJZONDERHEDEN Omtrent het bezoek van H.M. ue Konin- p aan de hoofdstad, kunnen wij nog mededeelen dat de audiënties niet ten Pa- leize zullen worden gehouden. Zooals wij reeds mededeelden arriveert H.M. aan het Centraal Station Dinsdag middag om 5.44 uur. Woensdag zal het bezoek aan het Rijks museum worden gebracht in de middag uren. Vertrek van het Koninklijk Paleis om 4.45 uur. Het bezoek aan de Kweekschool van het Leger des Heils op Donderdag te Am stelveen zal ook in de middaguren geschie den. Wederom vertrek van het Paleis om 4.45 uur. Het bloemencorso door Aalsmeerders zal Vrijdagmiddag om 3 uur op den Dam komen. Daarna zal het bezoek aan het Ste delijk Museum plaats vinden. Vertrek van het Paleis 3.30 uur n.m. Zaterdag wordt om 2 uur uitgereden voor de huldiging in het Stadion. HULDIGINGSFEESTEN TE AMSTERDAM Voor de huldigingsfeesten geeft de Noord Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij speciale retours naar Amsterdam uit, t.m. 6 September verkrijgbaar aan de haltes en agentschappen der Maatschappij en geldig op S, 9 en 10 September (dus ten hoogste 3 dagen). Van deze goedkoope retours kunnen o.a. genieten de inwoners van Scheveningen, Den Haag, Voorburg, Leiden, Katwijk, Noordwijk, Sassenheim, Lisse en Iiillegom. GEEN PLAATSEN MEER VERKRIJGBAAR Het Comité voor de huldiging van de Ko ningin Zaterdag in het Stadion te Amster dam deelt mede, dat voor het bijwonen van deze huldiging geen plaatsen meer te ver krijgen zijn. Alles is uitverkocht DE URKER VISSCHERS Wij vernemen het volgende van Urk: Sinds de afsluiting der Zuiderzee een feit is geworden, wordt er ontzettend veel pa ling gevangen. Daar de verdiensten op de Noordzee zeer gering zijn, gaan dientenge volge vele kustvisschers hun bedrijf weer uitoefenen op hun oude vischplaats de Zui derzee. Hiervoor moet men echter een vise hakte hebben, die elke schipper maar niet kan krijgen. Alleen d i e personen die verleden jaar een acte hadden en het grootst gedeel- le van het jaar. op de Zuiderzee hadden ge- vischt, konden een acte koopen k f 7.50. Velen werden dus teleurgesteld maar gin gen evengoed visschen. Langen tijd werd dit door de vingers gezien, totdat vorige week plotseling de visscherijinspectie er zich mee bemoeide en de geheele Zuiderzee doorkruiste om te jagen naar de overtre ders. Velen moesten hun kuil achterlaten, ivant een proces-verbaal is meestal niet af doende. Te begrijpen valt dat het niet hepl kalm toeging. Zoo schijnt het op de U K I'S tot een formeele vechtpartij gekomen te zijn tusschen de politie en de bemanning van de U K 172, die zich met het geval bemoei de. (De schipper van U K 172 heeft wel een vergunning). Hier werd proces-verbaal op gemaakt wegens verzet tegen de politie in de uitoefening van haar ambt. Ook al kan men zich de gemoedsstem ming van de visschers volkomen indenken, dan dient er toch gewaarschuwd tegen der gelijk optreden, dat niets dan narigheid meebrengt. Zaterdagavond werd een vergadering be legd, waarin besloten werd den minister van deze zaak op de hoogte te stellen. Een telegram, bevattende meer dan hon derd woorden, werd spoedig verzonden. Niettegenstaande het verbod en de inbe slagneming der kuilen zijn gistermorgen de Urkers weer van andere netten voorzien, de haven uitgegaan om te kuilen. Met span ning wordt op ons eiland afgewacht wat hiervan het eind zal zijn. Menschen die nu hun brood kunnen verdienen, wordt door een willekeurig wetsartikel het brood ont nomen. Dat er schermutselingen op zee zullen 'oorkomen wordt algemeen verwacht, maar tegelijkertijd betreurd. KON. NEDERLANDSCHE JAARBEURS OPLEVING IN HET BEDRIJFS LEVEN MOEDGEVEND OORDEEL VAN DEN SECRETARIS-GENERAAL Wie zee houdt wint de reis Ons volk is een zeevarende natie; het weet In zyn historie van storm en gevaren, van wonderlijke uitreddingen en onversaagd volharden mee te spreken. Het is daarom geen wonder, dat de isederlandsche Jaar- ueurs tot haar devies koos de leus: „W zee houdt wint de reisen dat haar secre taris-generaal ieder maal weer zijn uiteen zetting ter pereconierentie, vóór den aan vang eener Beurs doorspekt met termen, aan de koopvaardij ontleend de koop vaardij, waaruoor onze natie groot geworden is, en aan weike ze haar welvaait dankte, zoo in het verleden als in het heden.. Het Jaarbeursschip is rijk bevracht; de bemanning trotseert met den zuidwester op en de oliejas aan den economischen storm, maar is vol goeden moed, zoo luidde hei praeludium, waarmee 's heeren Graadt rioggeiis rede inzette. \vaarlijk geen symboliseeren van gun stige omsianuiglieden, waaronder de vaan aanving; maar toch: vol goeden moed; er is nog hoop, al is het hoop in knop; hier en daar, stiaks op meerdere plaatsen, zal de hoop in knop staan, als de schoone plante op het economische terrein. Daar is nog hoop wie in deze dagen dat durlt zeggen is een optimist van den rechten slag, een die uit donker licht, en uit schaduw het zonnegoud weet te puren. De lieer Graadt van Roggen vermag zulks; en ieder half jaar opnieuw voert hij zyii auditorium mee; thans nog meer dan ter vorige Najaarsbeurs hield hij de zaal vol persvertegenwoordigers gevangen in zijn hoopverwekkond woord; wie is er die de hoop niet gaarne voedt in 't angstig hart?... Rijk bevracht Rijkbevracht vaart het Jaarbeursschip uit. Meer deelnemers dan ter vorige Najaars beurs; toen bedroeg het aantal deelnemer: tüod; thans is het iiüü. Het aantal verhuur de vierkante meters uitstairuinite steeg van 12.3U9 M2. tot 12.886 M2. Alle groepen, die aan de Najaarsbeurzen van ouiis plachten deel te nemen, zijn kwantitatief onvermin derd en kwalitatief onverzwakt behouden gebleven. De groep Meubelen, die voor een uelangrijk ded zich van deelneming aan de laatste Yoorjaarsbeurs had ontnoudeu, s thans m sterker bezetting dan ooit te oren weer aanwezig. De groep Zuivelwerk tuigen heeft moedig de malaise, waarondei de nationale zuivelindustrie gebukt gaai. getrotseerd en in het bijzonder heeft in deze groep de kern van Nederlandsehe in zenders krachtig stand gehouden. Het ter rein Vredenburg is eveneens wederom in najaarsiormaat in gebruik. In het Jaarbeurs gebouw zelf zijn in totaal 750 M2. méér erhuurd. Van waaruit is te verklaren dat de deel name aan en de vooruitzichten voor deze Najaarsbeurs zoo gunstig zijn? De secre taris-generaal gaf daar tweeledige verkla ring voor; een iets grootere activiteit eh een iets grootere stabiliteit; hij gaf zijn er varingen ten aanzien van het Neuerlaudsclifc zakenleven, waarbij hij voorop stelde, dat aan de Najaarsbeurs deelnemen in hoofd zaak die industrieën, die voor de directe consumptie werken en minder dan de aan de Voorjaarsbeurzen deelnemende indus trieën met export-moeilijkheden te kam pen hebben. In verschillende bedrijfstakken hebben zich een toeneming van bedrijvigheid en betere exploitatie-uitkomsten geopen baard. De comsumptievraag is vermeerden, en tevens regelmatiger geworden, de mark ten werden stabieler, de omzetten waren meer bevredigend, prijsdalingen kwamen tot staan en maakten plaats voor e?n vas tere tendenz, ruimer gebruik wordt ge maakt van de beschikbare bedrijfscapaci- teit, waardoor loonender uitkomsten woi- den verkregen. De doorgevoerde bezuinl- gingsorganisaties beginnen eerst thans ae exploitatie-uitkomsten gunstig te be ïnvloeden, de werkplaatsen konden hier en daar beter worden bezet, de wijziging in de verhoudingen met sommige deelen van het buitenland heeft, gesteund door vei- 6chi!lènde acties ten gunste van het Neder landsehe fabrikaat, den omzet in eigen land bevorderd en voorzoover de indus trieën, waarvan bij deze Najaarsbeurs sprake is, ook bij den export betrokken waren, is men er in geslaagd veelal in die landen, die niet tot onze naaste buren gerekend kunnen worden, nieuwe buitenlandsche af zetgebieden te vinden en nieuwe afzetmo gelijkheden te scheppen. Deze verschijnselen, die op een verade ming van den economischen toestand wij zen, vinden steun in sommige jaarverslagen van industrieele en commercieele onderne mingen en in enkele gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het goederenvervoer met het buitenland over zee en langs de rivieren geeft voor het eerste halfjaar 1933 een hooger ton nage dan een jaar geleden; de hoogere be dragen, het giroverkeer betreffende, wijzen op een vlotteren omloop van het geld, en voor de eerste maal sedert Februari 1930 is over de maand Juli het totaalcijfer onzer handelsbeweging in- en uitvoer tezamen zonder gouden en zilveren munt hooger dan de maand Juli van het vóórgaande jaar, nadat alle afgeloopen maanden van dit jaar onze handelsbeweging in waarde lagere bedragen van 7, 14, 25, 35, 45 en 48 millioen had getoond. Verrassend groot is het verschil in be drijvigheid in de bouwnijverheid; in totaal werd in April, Mei en Juni van dit jaar voor 34 millioen aanbesteed tegenover 23 millioen in dezelfde maanden van 1932, een opleving, die haar invloed eveneens heeft doen gelden in alle industrieën welke met het bouwbedrijf saamhangen, en waarbij vooral de aandacht trekken de cijfers der aanbestedingen voor fabneksbouw, die in dit jaar in totaal een som van meer dan een half millioen bedroegen tegen nauwe lijks een kwart millioen in hetzelfde tijd vak van het vorige jaar. Wat vooral heeft, is het feit, door statistisch bewijs ondersteund, dat de betere resultaten in het eerste halfjaar van 1933 niet alleen uit gingen boven de gewone seizoensopleving, maar de opleving zich tot op dit oogenbliK heeft weten door te zetten zonder een alge- meene neiging te vertoonen om weer terug te vallen. Mogen industrie en handel be denken, aldus was de wensch van den secretaris-generaal, dat van dezelfde fac toren, die deze dageraadsverschijnselen hebben teweeggebracht, maar vooral van de vastberadeneid, waarmee zij blijven toe gepast, ook het aanhouden der verbe tering zal afhangen. De Nederlanüsciie zakenman heeft juist, en vooral nu een taak, nl. deze, dat hy zich zelf zal openstellen voor wat geschiedt, en hij, in bewust weten en willen, volgen zaï, wat in den tijd besloten ligt. De eisch, weike deze Najaarsbeurs nadrukkelijk stelt aan de zakenwereld luidt: Bereidt uw daadi Stimulans Indien deze opmerkingen, vrijelijk ont leend, aan de reuevoering van den secre taris-generaal niet moedgevend mogen hee- ten wat kan men dan w e 1 in dezen tijd bemoedigende verschijnselen noemen? Is de wereld zonder hoop? in ge«ien deele. waar leven is, waar het leven klopt, daai is de hoop. Zelfs bij de sponde van den ernstig kranke toeft nog de hoop als de stille troosteres der bedroefde omgeving, hoeveel te meer in het maatschappelijk vei- keer, waar alles klopt en drijft en jacht, om uit'de impasse en in een kalmer vaart te geraken. Dat aan deze hoop is uiting gegeven kan stimuleerend werken op het zakenleven. Het Jaarbeursintermediair, elk half jaar geboden aan handel en industrie, aan nij verheid en ruilverkeer, nationaal en intei nationaal, kan dienen tot een lafenis vooi wie dreigen te bezwijken in den economi schen strijd, en tot een versteviging van kracht, weike minder dreigt te worden. Aan het noenmaal heeft een der gasten het zoo aardig gezegd, dat men het zou kunnen houden voor de methode van Coue: het wordt al beter, en dat zoo Utrecht werkt ais het centrum van waaruit nieuwe kracht aan handel en industrie worden toe gevoerd. Hoe het zij, zij het een vaststaand verschijnsel is, dat door de Jaarbeurs steeds nieuwe kracht wordt toegevoerd aan het bedrijfsleven, dat er de stimuleerende wet- king van ondervindt. Zoo moge ook deze Najaarsbeurs daartoe medewerken. Verwachtingen overtroffen Wat de deelneming betreft, zijn de ver wachtingen, welke men had, overtroffen. Niet alleen door de aantallen en den om- vang, maar ook door de groepsdeelname. De Italiaansche Sectie verscheen weer uitge breid ter Beurze. Evenzoo kwamen weer de smedenpatroons en de klompenmakers ter Beurze op initiatief van de Rijksnijverheids- consulenten. Het geldt hier een voortgezette proefneming. Schoonhoven, de Zilverstad, welke in 1926 ter Jaarbeurs een collectieve inzending had, heeft thans deze daad op nieuw verricht, en is weer aanwezig met 'n groepsinzending, waarin de goud- en zilver industrie en de Rijksvak- en Kunstnijver heidsschool aldaar zijn opgenomen. De bur gemeester van Schoonhoven gaf gister blijk van zijn belangstelling door zijn aanwezig heid ter conferentie. Verdere bijzonderheden Wij komen op een en ander nader terug, evenals op de stands van de belangrijke industrieën,naar we gewoon zijn. Voor vandaag besluiten we met hieronder te ge ven een lijstje, vermeldende aantallen deel nemers der verschillende Beurzen en aan deze Najaarsbeurs, alsmede een lijst van vergaderingen en officieele bezoeken tijdens en aan de Beurs. Aantal deelnemers aan de XXIXe Neder landsehe Jaarbeurs: Nederland 844, Ameri ka 13, België 17, Denemarken 10, Duitsch- land 81, Engeland 27, Frankrijk 12, Italio 71, Noorwegen 2, Oostenrijk 22, Tsjecho- Slowakije 4, Zuid-Afrika 1, Zweden 3, Zwit serland 2. Totaal aantal deelnemers 1109. Overzicht van de negen en twintigste Ne derlandsehe Jaarbeurs. Aantal deelnemers: le Beurs 690, 2e 1062, 3e 1276, 4e 1046, 5e 1508, 6e 909, 7e 539, 8e 706, 9e 755, 10e 827, 11e 768, 12e 891, 13e 764, 14e 933, 15e 781, 16e 978, 17e 807, 18e 1089, 19e 881, 20e 1151, 21e 890, 22e 1298, 23e 1012, 24e 1349, 25e 1004, 26e 1558, 27e 1053, 28e 1415, 29e 1109. Vergaderingen en officieele bezoeken tij dens de XXIXe Nederlandsehe Jaarbeurs: Woensdag 6 September: Bezoek van Z.Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen, ge zant van de Zuid-Afrikaansche Unie; 12 uui vergadering van den Nieuwen Nederland- schen Grossiersbond. Vrijdag 8 September: 11 uur verga dering van de Federatie Goud en Zilver; 2 uur collectief bezoek van de leden van de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel in Nederland. Zaterdag 9 September 10.30 uur vergadering van den Bond van Octrooi- en Merkenhouders. Maandag 11 September: 'g Mor gens bezoek van een excursie Italiaansche zakenmenschen uit Milaan; 's middags be zoek van den heer Casalini, voorzitter van het Nationale Exportbureau te Rome, gezeld van den Italiaanschen gezant te 's-Gravenhage en eenige Italiaansche auto riteiten; bezoek van den Oherbürgcrmeister van Krefeld Dr. Heuyng, vergezeld van den presidenten secretaris van de Handels kamer te Krefeld. Dinsdag 12 September: 's morgens vergadering van het Algemeen Bestuur en 's middags ledenvergadering van de Ver eeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. SCHERPERE CONTROLE AAN DE DUITSCHE GRENS Naar wij vernemen, is door de Duitsche grensautoriteiten bepaald, dat in het ver volg de grensvoorschriften betreffende het passeeren van Nederland naar Duitschland strenger moeten worden toegepast. Vroeger konden grensbewoners en vreemdelingen ook des namiddags na zes uur gewoon de grens passeeren zonder legitimatiebewijs. Thans wordt gevorderd een bewijs van Ne derlanderschap of een geldige pas. HET STRAPERLO-SPEL SCHIJNT NOGAL WINST OP TE LEVEREN Ten Raadhuize te Overschie is een aan vrage ingekomen om vergunning tot het spelen van straperlo in een vergunnings lokaal. Indien de vergunning voor 1 jaar zou worden verleend, was men bereid terstond in de kas van Maatschappelijk Hulpbetoon een bedrag van f 5.000.— te stprten alsmede f 1.20 voor elke bezoeker. De Burgemeester heeft afwijzend op dit verzoek beschikt op grond van artikel 160 der Algemeene Politieverordening. DUYS EN ZIJN BROCHURE VERKLARING VOOR 'T PARTIJ-BESTUUR' Het Partijbestuur der S.D.A.P. heeft, naar „Het Volk" meldt, Zaterdag te Amsterdam vergaderd. Bij dé ingekomen stukken be vond zich ook een schrijven van mr Duys, aangaande zijn bekende brochure. Ditschrij ven luidde als volgt: Als ik voorzien had, dat de verschijning van mijn brochure op de wijze als ze is ge schied. alsook mijn mededeelingen aan „De Teler»iaf" aanleiding zou geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan, dan zou ik mij natuurlijk nog wel eens dubbel hebben bedacht alvorens tot de pu blicatie te besluiten. Ik had geen andere bedoeling dan in de partij aan de orde te stellen eenige belang rijke vraagstukken, die naar mijn overtui ging onderzoek dringend behoeven. Ik wilde de partij dienen en zeker niet schaden. Het is uw P.B. bekend uit mijn schrijven van 6 Juni j.l. op welke motieven ik mij gerechtigd achtte op mijn in den Partijraad gedane toezegging, om de brochure voor- loopig niet te doen verschijnen, terug te komen. Gezien de beroering, door de verschijning in de partij verwekt, wil ik gaarne verkla ren, dat het beter ware geweest de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegen den aard aan te merken. Wat den inhoud der brochure zelf betreft, spreekt 't vanzelf, dat ik dien, zoowel wat be treft de daarin uitgesproken stellingen als de daarbij gegeven toelichting, in elk op zicht handhaaf. Ik blijf, wat ik in die bro chure geschreven heb, niet alleen juist ach ten, maar bovendien blijf ik van meenïng dat het een dringend partijbelang is, dat de partij deze stellingen onomwonden en dui delijk tot de hare maakt, terwijl ik ook het recht op de vrije verkondiging mijner ge publiceerde meening onverkort handhaaf. Het partijbestuur nam met genoegen ken nis van deze verklaring en besloot gebruik te maken van de door partijgenoot Duys gegeven machtiging, om tot publicatie er over te gaan. CENTRALE VAN NEDERLANDSCH OVERHEIDSPERSONEEL BESPREKING DER SALARISKWESTIE Men meldt ons: Zaterdag j.l. kwam de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel (GN.O.P.) in „Hotel Schiller" te Amsterdam bijeen met de vertegenwoordigers der aangesloten organisaties. Door den Voorzitter, den heer M. M. Co- hen, werd een uiteenzetting gegeven van de beteekenis der verschillende Regeerings- maatregelen met betrekking tot het over heidspersoneel en in 't bijzonder omtrent de aangekondigde nieuwe korting op de sa larissen van het Rijkspersoneel en de on derwijzers. Bij de uitvoerige gedachtenwlsseling, die hierop volgde en waaraan door een groot aantal afgevaardigden werd deelgenomen, kwam de groote ontstemming tegenover deze nieuwe korting tot uiting. Betoogd werd, dat door verschillende kortingen, waaron der dit personeel reeds gebukt gaat, velen op de grens van het bestaansminimum zijn aangekomen, zoodat een nieuwe korting hen in groote moeilijkheden zal brengen. De extrafkorting voor de ongehuwden werd daarbij aan scherpe critiek onderworpen. De vergadering sprak voorts haar ernsti- teleurstelling er over uit, dat, waar het vorige jaar de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken haar medewerking had verleend voor een 6alariskorting, die tot 1 Maart 1935 zou gelden, de Regeering vóór dien datum weer met een nieuwe korting komt Tenslotte werd volledige overeenstemming verkregen omtrent de houding, die de C.N. O.P. tegenover de Regeeringsvoornemens zal hebben ln te nemen en werd het stand punt vastgesteld van de vertegenwoordigers in de vergadering der Centrale Commissie van 12 September a.s. WOENSDAG 6 SEPTEMBER luiten (296 Mi N.C.R.V B.UO Schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst door Ds. J. W. Easelink te Doorn. 11.00 Gramofoon 12 15 Grumofoon 13.30 '.'ello 1.16 Grainoloon 1.30 Kinderkoor 3.00 Lezen van Chr. lectuur 3.30 Concert 5.00 Kindeiuurtje 6.00 Spr. dhr. Chr. v. d. Heuvel te Heemstede 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Gramofoon 8.00 Herden kingsavond 35-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. 10.00 Vaz Diaa 10.10 Gramofoon. niversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.01 Gramo foon 10.15 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven 12.01 Orkest 2 00 Concert 3.00 Voor de kinderen 4.00 Gramofoon 6.30 Orgel 6.00 Concert 6.30 Voordracht 6.40 Concert 7.15 Concert 7.45 Zang 8.08 V - - - - irussel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Orkest 1.20 Concert 5.20 Orkest 7.05 Gramofoon (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Orkest 12.50 Piano 1.05 Orkest 1.20 Gramofoon 1.55 Zang 2.10 Gramofoon 5.20 Concert 6.50 Orkest 8.20 Orkest 9.20 Concert ry (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.05 tofoon 9.20 Concert 10.00 Grami C h i u n 1 3.20 Concer .angenberg (472.4 61.) 6 20 Concert 7.20 Concert 10.50 Mensen und Welt 12.20 O: kest 1.10 Ork.-st 6.20 Piano 6.20 Concert 8.20 Orkest .ondon N s t. (261.3 M.) 12.20 Orgel 1.08 Orkest 1.50 Orkest 2.35 Gramofoon - 5.35 Orkest .ondon Rog. (355.9 M.) 12.20 Concert 1.05 Gramofoon 1.35 Orgel 8.20 Concert ildlana Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert 1.05 Gramofoon 1.35 Orgel 2.35 Orkest a r (J s Radio Paris) (1724 M) 8.U5 Gramo foon 12.35 Gramofoon 12.50 Orgel 1.25 en 2.20 Gramofoon 7.30 Gramofoon 8.20 Gramofoon 9.05 GramofooD Varschttu (1411.8 M.) 6.35 Orkest 6.55 Zang 7.25 Gramofoon 8.20 Piano 9.30 H.M.'S GEBOORTEDAG TE BERLIJN RECEPTIE IN HET NED. GEZANTSCHAP, Men schrijft ons uit Berlijn 1 Sept. d.(L: Het is zoo langzamerhand traditie ge worden, dat de geboortedag van onze Ko ningin elk jaar in de Rauchstrasse, ten huize van H.M.'s gezant, gevierd wordt. Dat was zoo, toen baron Gevers jaren ach tereen ons land vertegenwoordigde, dat is zoo gebleven, nu zijn opvolger, graaf van Limburg Stirum te Berlijn resideert Ruim honderd landgenooten waren tegen half tien ter plaatse, om den Koninginnedag te herdenken. Niet slechts het drukke autoverkesr in de anders zoo stille Rauchstrasse wees er op, dat hier iets bijzonders gaande was; de tuin achter het gezantschap was met oranje-lampions verlicht en het effect was bij heerlijk Augustusweer alleraardigst De hierdoor bevorderde stemming werd nog verhoogd door het bericht, dat H.M.'s gezant is onderscheiden met het Grootkruis der Oranje-Nassau-orde. Het personeel van het gezantschap en het consulaat was vrijwel voltallig ver schenen. In de groote zaal, waar het pQrtret van onze Koningin met oranjekleurige rozen versierd stond, werd een concert aangebo den onder medewerking van mevrouw van Beest-Holle, cello, mej. Kerdijk, zang, mevrouw van Lindeiner-YVildau, piano, dr. Borris, accompagneur der zangers. Op het veelomvattend programma vond men Bach, Schumann, Mahler, Strauss, von Bruecken- Fock en Gerard Dekking. Het hoogtepunt van den avond vormde als gebruikelijk de redevoering van den gastheer, graaf van Limburg Stirum. Hij legde ook ditmaal den nadruk op den ernst van onzen tijd, op de groote moeilijkheden, waarvoor wij in Nederland en meer nog in Nederlandsch-Indië komen te staan. Over de gansche wereld dreigt overvloed de men schen te ruineeren! Ondanks zooveel zware zorgen heeft ons volk zijn historische kloek heid niet verloren. Menig offer is gebracht nog menig offer zal gebracht dienen te worden. Onze levensstandaard is nog altijd te hoog en deze harde waarheid dringt al lengs door tot algemeen besef. Deze wending is in de eerste plaats toe te schrijven aan. het beleid van onze geëerbiedigde Konin gin. Terwijl de ministeries elkaar afwisse len blijft zij nu al vijfendertig jaren op Haar post. Zij geniet onaangetast de bewondering de liefde van Haar volk! Na een drievoudig hoera! zongen de aan wezigen staande het Wilhelmus van Nas- sauwen en ik geloof niet, dat er iemand onder de gasten was, die hier niet van gan- scher harte heeft meegezongen. Een welverzorgd buffet kwam aan de lu cullische wenschen van iedereen tegemoet en het heerlijke weer lokte velen tot een wan deling door den geïllumineerden tuin van het gezantschap. Zoo vierden wij te Berlijn den 53sten ge boortedag van onze Landsvrouwe. CHR. WERKGEVERSVEREEN. DE JAARVERGADERING OP 13 SEPT. De jaarvergadering van de Chr. Werkge- versvereen. welke op 13 Sept a.s. in Den Haag gehouden wordt, belooft een zeer groot aantal deelnemers te trekken. Het program ma is ook alleszins de moeite waard, om er een dag voor vrij te maken. In de morgen vergadering worden de huishoudelijke za ken afgedaan, terwijl des middags Dr. E. J. B e u m e r een rede zal houden over „Dwang of Vrijheid". Een gemeenschappe lijk diner in het Kurhaus zal het slot van deze dag zijn. Leden van de Chr. Werkgeversvereen. die zich nog niet voor de deelname opga ven, warden verzocht dit ten spoedigste te doen aan het adres van de heer J. Groe ne we gen, Prinsengracht 13, Den Haag. teekent nu in alle nrs tot 1 October gratis!

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8