De groote partijdag der Duitsche nationaal-socialisten Zuiverder tonen voor minder geld JHrtuw jCfiftsdjr (Dmraii! kost maar f2.35 per kwartaal of 18 ct. per week goedkoopbest verzorgde Christ, dagblaa in Nederland MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. P HET CONGRES VAN DE ZEGEPRAAL „De Führer" waarborg voor de eindoverwinning NEURENBERG IN FEESTDOS 600.000 bruinhemden geconcentreerd SLUITSTEEN VAN DEN BEVRIJDINGSKAMP (Van eigen redacteur) Neurenberg, 1 Sept. 1933 Een uitnoodiging van de „National Zei- turig" te Essen bracht ons deze week drie dagen in het Ruhrgébied. We spreken daar over nader, maar willen onmiddellijk en kele indrukken overbrengen, welke we vervol gens opdeden te Neurenberg, dat van 1 tot 3 Sept. het partijcongres van de Duitsche Na- tionaal-socialistische partij tusschen haar muren zag gehouden. We werden n.l. in de gelegenheid gesteld dit Congres te bezoeken. We vermoeden niet te veel te zeggen, wan neer we de meening uitspreken, dat dit con gres van wereldbeteekenis is te achten. Zoo voelt het althans de Hitler-partij in Duitsch- land, zoo voelt het ook het Duitsche volk in zijn overgroote meerderheid. En de overige wereld? We durven zeggen, dat zij met de grootste belangstelling het Neuren- berger congres zal volgen. Hier gebeurt iets groots, iets geweldigs. Hier staan we op een hoogtepunt dat wel eens in menig opzicht een keerpunt zou kunnen zijn in de wereld geschiedenis. Niemand vrijwel gelooft meer ernstig ,dat de nieuwe Duitsche Regeering spoedig door een regime van anderen geest zal worden vervangen. In Duitschland althans zijn de zulken niet talrijk en wie men ook spreekt, veelal luidt het: het derde Rijk is stevig ge grondvest en niemand zal het te na komen. Diep heeft het nationaal socialisme zijn wortelen in de ziel van 'het Duitsche volk doen doordringen. Wie het niet met de oogen heeft gezien ,kan zich nauwelijks voorstellen hoe intens dat is geschied. Het zit niet maar aan den buitenkant: dé 'gedachtengang, de „Weltanschauung" van Hitler is de massa der Duitschers uit de ziel gegrepen. Het lei dersbeginsel, dat absolute gehoorzaamheid vordert en oplegt, zat hun eigenlijk steeds in het bloed. Hitier heeft deze gevoelens die hier en daar waren ingesluimerd en mis schien ook wel afgestompt, weer doen herle ven niet alleen, maar ze tot een positieve actieve bevruchtende en vruchtbare kacht in het leven van zijn volle gemaakt. We hebben dat niet alleen gevoeld en be grepen uit vele gesprekken met allerlei soort menschen, maar we hebben het ook er varen op o.i. doorslaggevende wijze. Wat we op onze reis van Essen naar Neurenberg een rit van 11 uren door de meest onderschei den Duitsche landen hebben gezien, be wijst o.i. zeer krachtig dat zich vergissen de genen, die meenen, dat we met het nieuwe Duitsche regiem en de onderworpenheid or aan met iets gemaakts en opgelegds te doen hebben. We reisden met een extra-trein, die het Es- sener-contingent naar het défilé van S. A. en S. S. mannen, waarmee de partijdag Zondag zal worden besloten, vervoerde. Het waren 1200 man. Met bloemen en eikenloof waren de beide zware locomotieven versierd, die den langen trein trokken. Sommigen der geestdriftige partijgangers gingen met loof of bloemen getooin naar den heirdag. Enorm was overal de belangstelling en geweldig het betoon van geestdrift voor den voorbij stoo menden trein: Duitschland is ontwaakt, Duitschland marcheert met vasten stap en de politieke partij, die het nationale leven volkomen beheerscht, staat er het vaan del hoog, de rijen vast aaneengesloten. Den leider geestdriftig trouw! Waar we ook. kwamen, door de steden en de dorpen, op het platteland en in de Beier-' sche bergen, overal werd de trein opgewacht en aan de ter partijdag trekken den vielen op de meert hartelijke en spontane wijze groeten ten deel. Mannen en vrouwen, ouden en jongen, aanzienlijken en geringen wed ijverden daarin als 't ware met elkaar. Bij honderden zagen we daarvan de voorbeelden. Zeer opvallend was vooral hoe krachtig en volkomen van harte de soms hard zwoegen de arbeiders in fabrieken aan de wegen en op het land hun kameraden den nationalen groet brachten. Het: „Sieg-Heil" weerklonk herhaaldelijk. In het Beiersche stadje Laufach, waar de trein even moest stoppen, liep een hupsche deem langs den trein met een heerlijke prui- mentaart op de hand, roepende: waar is de gouwleider? Snel werd zij terecht gewezen en bracht ze haar geschenk, waar het we zen moest. En zóó was er een reeks van kleine voor vallen, die zielkundig onverklaarbaar zou den zijn, indien de N. S. D. A. P. niet gevoed werd uit een bron van idealisme en sympa thie, waardoor de gedachte: ein Führer, eine Partei, ein Volk und ein groszes geein- tes Deutsches Reich groote levenskracht ont vangt. Woensdagavond is Hitler in de oude mid- deleeuwsche rijksstad aangekomen.. Klokge lui begroette hem en de toeschouwers waren in de stad, die vol vojks is, ontelbaar. De stad biedt een voor den vreemdeling treffenden aanblik. Er is vrijwel geen huis, dat niet versierd is met vlaggen, dennen groen, bloemen, emblemen en doeken met opschriften. Men kent zoo iets bij ons een voudig niet. Er zijn huizen met vele tiental len grootere of kleinere vlaggetjes in zwart, ADOLF HITLER wit, rood of met het hakenkruisembleem. Neurenberg is één vlag al vlag .Tot in de kleinste nauwe straatjes van de z.g. Altstadt toe heeft men zich uitgesloofd. Op tal van plaatsen wordt geïllumineerd en zoo is de stad 's avonds een toonbeeld van licht en kleur en leven. Druk is het op de straten en de drukte stijgt met het uur. Voor de hotels, waar voormannen vertoeven, wachten velen geduldig om hen te zien. Hitier logeert niet in de stad, maar in het tentenkamp bij zijn medestrijders ,de S. A.- mannen. Tot de gasten in ons hotel behooren o.a. de ministers F riek en Goebbels en de vice-kan- selier Vou Papen. Voorts is het voor de vele buitenlandsche journalisten de instuif, om dat het bureau voor de pers er gevestigd is. Al van Woensdag af komen telkens trei nen uit alle hoeken van Duitschland aan met deelnemers aan het partij-congres en het groote défilé. Niet minder dan ongeveer 360 moeten er binnenloopen. Het aantal deel nemers aan congres en défilé wordt op 6 a 700.000 geschat en niet overdreven is het, als we aannemen, dat Hitier zeker een ongewa pende macht van meer dan een half millioen zal schouwen. Dat zijn verbluffende cijfers, die nog meer relief krijgen als men weet, dat het noodig was het retal deelnemers sterk te contingenteeren. Zoo komen b.v. uit Essen 1000 S.A.mannen, maar de „Ohergruppen- führer" heeft er te bevelen over 40.000 man. En dan is er nog 9000 man S.S.! Als men er rekening mee houdt dat Duitschland in 32 gouwen verdeeld is, zal men eemgszins kun nen vermoeden hoe sterk de georganiseerde nat.-soc. partij wel zijn moet. Op de groote Adolf Hitlerplatz, aan de peripherie van. de stad gelegen, zal de voorbij-marsch plaats hebben. Men was er nog druk bezig groote tribunes op te slaan, die plaats zullen bieden aan de tienduizen den genoodigden. Daartoe behooren o.a. de gezanten van alle landen en typische trek uit de Hitler-beweging de familie van al len, die in den loop der jaren voor de partij gevallen zijn. Dichtbij is een groote hal gebouwd, die plaats biedt aan ongeveer 25.000 menschen. Daar is Vrijdagmorgen om 10 uur het partijcongres geopend. De zaal was natuur lijk dicht bezet. Op het podium hadden plaats genomen de rijkskanselier, de verschillende mi nisters en tal van vooraanstaande partij dignitarissen. De Italiaansche fascistischo partij was vertegenwoordigd door een depu tatie zwarthemden met Prof. Marficati ondersecretaris van de fascistische partij, als leider. De aanblik van deze geweldige menigte geestdriftige mannen en vrouwen was niet alleen imponeerend. Onwillekeurig vroeg men zich af, denkende ook aan de honderdduizenden, die buiten waren en het stadsbeeld van het tot millioenenstad ge worden Neurenberg volkomen beheerschen, wat dit congres nationaal en internationaal te zeggen heeft. Men kan zich, gelooven we, in het ant woord moeilijk vergissen. Men wil aan binnen- en buitenland bewij zen, dat thans het Nat.-socialisme een on aantastbare positie inneemt in Duitschland en dat het Marxisme er tot volkomen on macht is gebracht, nadat het in 1918. op het toppunt van macht gekomen was. De soc.- democratie is vernietigd en wat zoo af en toe zich nog eens tracht op te heffen is po litiek van geenerlei beteekenis. De organi satie der N. S. D. A. P., die haar verant woordelijke functionarissen tot in elk hui zenblokje heeft, maakt het mogelijk elke po ging tot verzet te achterhalen en in de kiem te smoren. Zoo gezien begrijpen we, dat de perschef van het Propaganda-ministerie, den thans georganiseerden partijdag noemt den sluit steen in den kamp, waarin de nat-socialisten er in geslaagd zijn het onneembaar geachte bolwerk der soc.-dem. te veroveren en te ver woesten. De geschiedenis van Duitschland in de 20ste eeuw is een volkomen nieuwe phase ingetreden. De nieuwe grondslag zal in Neurenberg, dat tien jaar geleden Hitier vol komen vijandig was, maar nu de toezegging ontving, dat alle partijdagen er voortaan ge houden zullen worden, worden bevestigd en bezworen. De macht is niet alleen overgenomen, maar ook vast in handen. Hier is een ma nifestatie van de kracht en het kunnen, waarover het nat.-socialisme heeft getoond te beschikken. Met de volkomen veranderde nieuwe mentaliteit van het Duitsche volk zal moeten worden gerekend. Het rijk van „gezag en orde" om het in hun eigen woorden te zeggen zal een belangrijke en blijvende factor zijn in de wereld-politiek. We hebben de openingsredevoeringen van het congres bijgewoond en het gloeiend enthousiasme, dat voor den „Führer" en zijn medewerkers bestaat, aanschouwd. Men heeft van dat alles reeds kunnen lezen. Daarom zeggen we er niet teveel meer van. De leidende mannen van het nationaal; socialisme blijken de gave te bezitten om' de ziel hunner volgelingen stormenderhand te veroveren en telkens weer het hart snel ler te doen kloppen voor de beweging. Ze staan in alle opzichten dicht bij het volk en leven mee. Dat bleek ook uit de wijze waar op de gevallenen herdacht werden door den leider van „het congres van de zegepraal". Alle namen werden opgelezen. Onderwijl roffelen buiten zacht de trommels. Van tus schen de ruim 40 standaarden der N. S. D. A. P., die aan den kop der zaal waren op gesteld, was een S. S. vaandeldrager naar voren gekomen, met de bloedvlag van 9 Nm vember 1923, dus uit de dagen toen de be weging pas verboden was. Hij stelde zich op achter den chef van den staf, die de namen oplas. Toen deze daarmee gereed was, trad een S.A.-man naar voren en riep: „Sie mar- schier'n im Geist in unsern Reihen mit". (Ze marcheeren in den geest in onze rijen mee.) Deze regel uit het Horst-Wessel-lied, de strijdzang der nat-soc., moet opeens alle sentimenten van trouw en eerbied in eiken nat.-socialist. wakker roepen en het is of elk van hen op hetzelfde oogen blik zijn eed van trouw aan vaandel en beweging vernieuwt. I Hitler had ter voorlezing aan het congres een proclamatie opgesteld, waarin als in vo gelvlucht het verleden voor aller geestesoog in korte trekken werd geschetst. Op den 1 strijd van het verleden is het heden van de overwinning gevolgd. Achter de oppositie- I vlag van voor 10 jaar marcheert thans d.e 1 gansche Duitsche natie. I Als voornaamste taak voor de nabije I toekomst werd het vraagstuk van de be strijding der werkloosheid aangewezen. Daarvoor zullen alle klachten worden in gezet. Noodig is daarvoor hét blijvend ver trouwen des volks in den Führer. Daarop werd een beroep gedaan en voorts verwezen naar de stevige verankering der partij in het volk en devolstrekte beslistheid om haar wil door te zetten. Gezag en disci- 1 pline moeten er zijn en als die bevestigd blijven in de rijkseenheid daagt voor lan gere en boeren en arbeiders eens een betere dag. Men moet deze rede die nog niet eens door Hitier zelf werd voorgelezen hoo- ren en de uitwerking er van. op de vergade ring zien, om het practisch bewijs te zien, 1 dat deze menschen puike massa-psychologen zijn. Het „Heil" was niet van de lucht af en het energieke: Sieg-Heil weerklonk herhaal delijk met een bezieling, die de stemming jvan deze duizenden net zoo volkomen zui ver en duidelijk weergaf als het bij den aan- vang ontroerend-mooi door allen staande ge- DE NIEUWE RADIO-TOESTELLEN WEER DE MEXICAANSCHE HOND!! EEN DAG BIJ PHILIPS II (Slot) De morgen was voor de gloeilampen, de middag voor de radio. Ook op dit terrein is er weer heel wat nieuws te melden. Voorop sta, dat Philips een afkeer heeft van „stralende toestellen", die de Mexicaan- sche hond gelegenheid geven om zich weer te laten hooren. Weer hem uit den ethterü is het/>parool De Duitsche toestellen doen dit niet, en de groote aanbeveling voor Nederlandsch fabrikaat is daarom: geen hinderlijke gene- reer-storingen. Derhalve bouwt Philips uit sluitend ontvangtoestellen volgens het Super Inductie-principe; elk toestel, ook het goed koopste is uitgerust met h.f. scherm-roos- terlampen. En goedkoop zijn de nieuwe toestel len! Type 834 A Daar is allereerst de goedkoope en popu laire ontvanger, het type 834 A, ter vervan ging van 830 A. Het is een 2-krings ontvan ger, waarin door toepassing van de nieuwe selectode E 4>55 als eerste h. f. lamp, een zeer soepele volumeregeling bereikt kon worden. Nieuw aan dit ontvangtoestel is de kop peling van de 2 kringen achter de eerste en tweede h. f. lamp. Zooals ook bij de vorige „Super-Inductie" ontvangers reeds het geval was, zijn slechts twee bedieningsknoppen aanwezig, waar van de linkerschakelaar en volumeregelaar dienst doet, terwijl de rechter voor hel kiezen der stations en het omschakelen van lange op korte golven of omgekeerd gebezigd wordt. De afstemschaal is natuurlijk ver licht en is in golflengten tot op 1 nauw keurig geijkt Vanzelfsprekend is het apparaat ook voor zien van een aansluiting voor een electri- schen gramofoon-opnemer, terwijl er tevens gelegenheid bestaat om een extra luidspre ker aan te sluiten. Voorts is een nieuwe electro-dynamische luidspreker met permanente magneet toe gepast. Q Hetzelfde type ontvangapparaat wordt ook In den handel gebracht zonder ingebouw den luidspreker en draagt dan het type- nummer 824 A. De heer Spruyt van de Philips-fabrieken demonstreerde dit en de andere toestellen en ook de journalisten, die verstand van radio hebben, waren vol lof over de zuiverheid van toon en de juiste weergave. „ïs dat even fij", vroeg de heer Spruyt en allen echoden: „fijn"! Dit geldt zeker ook voor .het volgende toe stel Type 634 A ter vervanging van het vroegere tvpe 630 A Dit is een 4-krings ontvangtoestel met automatische sliiieringscompensatie. Door toepassing van 4 „Super-Inductie"-kringon heeft het apparaat een selectiviteit, die aan de huidige eischen, ook onder de moeilijkste omstandigheden, volkomen voldoet, zelfs in de nabijheid van een krachtigen zender. Tevens is de gevoeligheid zoodanig, dat zelfs zwakke zenders met een voldoend groote geluidsterkte ontvangen worden. Betreffende de automatische sliiieringscom pensatie dient opgemerkt, dat de geheele compensatie het gunstigste functionneert, indien een zeer goede aptenne gebruikt wordt zoo hoog mogelijk, en van flinke lengte, waardoor de signaal spanningen zoo groot zijn, dat in het gunstigste deel van dè z.g.n. werkkarakteristieK van de compen satie-inrichting gewerkt wordt. Een andere nieuwigheid aan dit toestel is de „elector-schakela ar" De inschakeling hiervan geschiedt door den kinop van den gecomb. volumeregelaar en netschakelaar in te drukken. Indiende schakelaar ingedrukt wordt, komen de zwakste zenders en nevengeruischen, welke hen dikwijls storen, niet door, zoodat snel een keuze gemaakt kan worden uit de beste I stond in ons blad van 2 Sept. uitzendingen. Daardoor is het dus mogelijk geworde". de elite uit de zendende omroep-; stations te kiezen; o déze reden draagt deze inrichting den naam „elector". Heeft men eenmaal het toestel op een bepaald sta tion afgestemd, dan is het aan te bevelen den electorschakelaar buiten werking te stellen, waardoor de gevoeligheid van het apparaat verhoogd wordt Daar de electorschakelaar gecombineerd is met den knop voor inschakeling, kan met twee bedieningsknoppen worden volstaan, nl. links netschakelaar, electorschakelaar en volumeregeling en rechts golflengte-om schakeling en afstemming. Voor fijnproevers Voor de luisteraars, die iets zeer speciaals op het gebied van ontvangapparaten willen bezitten, dient 't apparaat type 636A. Dit kan men beschouwen als het allerbeste wat de techniek kan bieden. Kosten noch moeiten zijn gespaard om van dit toestel in alle op zichten iets zeer bijzonders te maken. Het aantal afgestemde kringen is het zelfde als bij de 634 A, echter is het aantal lampen uitgebreid tot 8 stuks. Het apparaat is voorzien van een schier volmaakte automatische volumeregeling en van een z.g. „geluidlooze afstemming", waar door bij het kiezen der stations tusschen den eenen en den anderen zender het toestel vol maakt stil is, Ondanks de groote gevoelig heid is dit dan ook het rustigste toestel dat men zich denken kan. Door deze verschil lende inrichtingen heeft men een knop meer gekregen, dus in totaal 3 knoppen, nl.: 1. voor volumeregeling (de middelste knop); 2. voor het kiezen der stations en omschakeling van lange op korte golf (de rechter knop); 3. een knop, die 4 verschillen de standen heeft, hl.: stand 0, toestel uitge schakeld; stand 1, op grootste gevoeligheid zonder geluidlooze afstemming; stand 2, nor male gevoeligheid met geluidlooze afstem ming; stand 3, electroschakelihg met ge luidlooze afstemming. De Radio-gramofoon Verder brengt Philips op ontvangappara- tengebied nog de Radio-gramofoon type 874 A. In tegenstelling met de vorige radio- gramofoons zijn de afmetingen van dit ap paraat binnen zeer geringe proporties ge bracht Indien men het sierlijk uitgevoerde vierkante kastje ziet, kan men zich bijna niet voorstellen, dat hierin is ondergebracht een compléét ontvangapparaat, een electri- sche gramofoon en' een "electrod'-namische luidspreker. De 874 A is voorzien van den gramofoon- opnemer, type 2982* van geheel nieuwe con structie, zoodat men een schitterende weer gave van zijn gramofoonplaten kan verkrij gen. De opnemer is zoodanig geconstrueerd dat het hinderlijk naaldgedruisch, voortko mende uit de groeve van de gramofoonplaten practisch is opgeheven, zonder dat dit de weergave der hooge tonen nadeelig beïn vloedt, terwijl ervoor gezorgd is, dat de le vensduur der gramofoonplaten zoo lang mo gelijk zal zijn (vanzelfsprekend bij tijdige wisseling van de gramofoonnaald!) Nieuwe luidsprekers. Ten slotte zijn er nog eenige nieuwe luid sprekers. De electrodynamische luidspreker 2126, in een smaakvolle, notenhouten kast, heeft een uitmuntende weergave van het ge heele toongebied. Da nis er de 2312, een electromagnetische luidspreker van uitmuntende hoedanigheid, een- kwaliteitsluidspreker voor uiterst ge ringen prijs. Voor toepassing in radio-distributienetten brengt Philips den luidspreker 4513, die het beste biedt, wat de techniek voor dit specia le doel kan maken. De weergave is krachtig en van. uitmuntende kwaliteit, de energie opname is zoo gering mogelijk. Wanneer onze lezers van het bovenstaan de kennis hebbèn genomen, zullen ze met nog meer belangstelling nota nemen van de advertenties, welke hen nader inlichten over de nieuwe wonderen der techniek, welke Philips in de handel brengt. De leerzame en aangename excursie de heeren van Philips hebben er slag van ob jectieve voorlichting aan gepaste propagan da te verbinden! werd besloten met een ritje naar Valkenswaard, waar op het ter ras van de Golfclub de thee werd aangebo den. zongen: Wilt heden nu treden. Dat w\s schitterend als zang en als ziele-uiting moest 6naren in elks hart doen meetrillen. Voor deze massa's is Hitier het symbool, het onderpand van hun eindzege. Hitier zal op het congres niet minder dan vijf redevoeringen houden. Vrijdagmiddag om 5 uur de eerste en Zondagavond te 6 uur de laatste. We zien, terwijl we dit schrijven, de stroo men volks zich in de richting van de verga derzaal bewegen. We hooren de muziek, waarmee telkens nieuwe groepen, het sta tion verlaten: mannen, vrouwen en Hitler- jeugd. We moeten Hitier gaan hooren. We sluiten daarom thans dezen brief. De auto wacht. Gemengd Nieuws. BLOEMEN VOOR DE KONINGIN UIT ARGENTINIË! De Nedeiiandsehe Kolonie in Argentinië heeft het sympathieke plan opgevat en uit gevoerd om op den verjaardag van H.M. de Koningin een bloemenhulde te zenden, ge heel van op Hollandschen bodem geteelde en in Argentinië tot bloei gebrachte bloem bollen. Zij zond, gedeeltelijk via Hamburg, gedeel telijk direct op Ahisterdam eenige kistjes met hyacinthen, tulpen en narcissen, welke in het vorige seizoen in Buenos Aires geimporteerd waren, daar opgeplant, in koel kamer teruggehouden, en vervolgens getrok ken waren tot d ebloemen begonnen te kleu ren. De verzending had wederom in de koel- kamere der schepen plaats, terwijl onder weg aan de ontluikende bloemen dè meeste zorg besteed werd. De poging om levende bloemen over een afstand van circa 11000 kilometer te verzen den is uitstekend geslaagd; bij aankomst bleken de beide.'zendingen in uitstekenden staat te verkeeren, zoodat het mogelijk was aan Hare Majesteit een mooie mand met frissche bloemen aan té bieden; ook de mand en het bijb'ehoörende snijgroèn werden van uit Buenos Aires medegezoriden, zoodat het geheel wel een zeer bijzondere hulde was van verren, vreemden bodem. B ij de zending was een bijzonder keurige, door een der leden van de Hollandsche kolo nie gecalligrafeerde, opdracht gevoegd. De bloemen werden Vrijdag aan IT. M. de Koningin» op den Ruygenhoek aangeboden. De verzending van Hamburg naar Amster dam had plaats per vliegtuig van de K.L.M. zoodat de bloemen binnen enkele uren na aankomst in Europa in het koelhuis van het abattoir te Den Haag opgeslagen stonden, wachtend op het tijdstip, waarop zij aan H.M. konden worden aangeboden. De medewerking, ondervonden van scheep vaartmaatschappijen,. K.L.M., Douane, Plan- tenziektenkundigen Dienst e.a. heeft veel bij gedragen tot de gunstige resultaten, die be reikt werden. ONGEVALLEN VAN DEN ZONDAG Op den Hemweg te Amsterdam bij de pont zijn een man en een vrouw door een auto overreden Beide zijn in bewusteloozen toe stand opgenomen en door den G.G.D. naar het Tesschelschade Ziekenhuis vervoerd. TRAGISCH Te BloemendaaH is de 60-jarige J. H., fiet sende langs het straind,- vermoedelijk door een hartverlamming ovetrvaililem Hij werd dood opgenomen. LATE ACTIVITEIT Bij den tuinder H. van dér Moor aan den Maasdijk (gein. Naaldwijk) toont een appel boom nog laat zijn activiteit; de boom staat nl. thans voor de tweede maal in dit seizoen in vollen bloei. EEN GOEDE VANGST Door den heer H. Lindeboom te Olst, is terwijl hij aan het visschen was, uit den IJssel opgehaald een zakportefeuille inhou dende een bedrag van 755.— aan bankpa pier. Radio Nieuws. ofoon 12.15 Concert 2.00 Vrouwen- uurtje 3.00 Gramofoon 3.30 Voordracht 3.45 Zang 4.00 Gramofoon 4.15 Voor dracht 4.30 Zang 4.45 Gramofoon 5.00 Concert 7.15 Gramofoon 8.00 Orkest 8.30 Vaz Dlas 8.35 Zang 3.05 Orkest 9.45 Zang 10.00 Hoorspel 10.20 Orkest 11.00 Gramofoon. 10.30 Orgel 11.00 Voor de keuken 11.30 Orgel 12.01 Concert 2.15 Piuno 2.45 Gramofoon 3.00 Concert 4.00 Gra mofoon 4.30 Zang 5.00 Kinaerhalfuur 7.00 Orkest 8.01 Vaz Dias 8.05 Orkest 9.00 Radiotooueel 9.40 Orkest 10.15 Gra mofoon 10 30 Orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoon R.V.U. 6.30 Spr. Dr. W. H. Tenhaeff. Irusael (VlHanwn) (337 8 M) 12.20 Gramo foon 1.20 Orkest 6.50 Gramofoon 7.20 Gramofoon 8.20 Orkest 9.20 Orkest (Fransch) (609 3 M Gramofoon 5.20 C 6.50 Orkest 8.20 Irkest 6.35 Gramofoou Sramofoon 8.50 Orkest Dn ven try 1554 4 M.) 12 20 Orgel t.06 Orkest 1.50 Orkest 2.35 Concert 3.20 Gramofoon 4.35 Orkest 6.50 Orkest 7.20 Orkest 8.20 Concert Deutschland-ender (1634.9 M.) 6.40 Concert 12.20 Gramofoon 2.05 Gramo foon 5.40 Concert 8.50 Concert Kalundborg <1153 8 M.) 12 20 Concert 3.20 Concert 7.50 Concert 9.20 Orkest 11.05 Concert Langenberg (472.4 M.) 6.20 Concert 7.20 Concert 10.50 Mensch und Welt 12.20 Orkest 1.10 Concert 5.20 Gramo foon 6.20 Concert London Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel 1.05 Orkest 1.50 Orkest 2.35 Conert 5.35 Orkest chau (1411.8 M.) 5.35 Zang 6.05 ,rt 6.55 Zang i— 7.25 Gramofoon )rkest 9.30 CncerL Evenals delaatste twee jaren zal de AVRO ook ditmaal op 29 September a.s. een ver slag uitzenden van de plechtigheid der opening van de zitting der Staten-Generaal. Het verslag wordt ook thans uitgebracht door den here D. Hans, die bovendien des avonds van 10 uur tot half 11 eveneens voor de AVRO een overzicht zal geven van de inhoud der dien avond verschenen mil- lioenennota. HET DRAMA TE NIEUWKOOP Volgens de behandelende geneesheer zal op verdere beterschap van de oogen van de 24-jarigen H. v. d. Weyden, vermoedelijk niet gerekend kunnen worden. Thans is hij in staat het Licht van het donker te onderschei den. BOTSING Onder de gemeente Maaebracht (L.) nabij het Kraiepuntetaiion had een ernstige bot sing plaats tueedhen een motorrijwiel, be stuurd door den mijnwerker Spatgens mei op de duo den mijnwerker Quadiakkars, beide uit Hoensbroek, en een luxe-auto, ko mende udrt. de richting Roermond. De duo- rijdetr werd met een gecompliceerde been» fractuur in emstiigen toestand naar het hos pitaal te Heerlen vervoerd. Auto en motor werden zwaar beschadigd. De motoamijdeui zélf liep enikéle schaafwonden op. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Door ambtenaren van de direote belastin gen en de gemeente- en rijkspolitie t-< Ame- rongen is in een edhiuur, staande op een erf van een boerenhofstede een volledige gelhei- me dijstitleermrtchting ontdekt en ju beslag genomen. Het onderzoek heeft uiigewe®en dat deze installatie sinds eenige weken van de eene plaats naar die andere is overge bracht. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door O. TH. ROTMAN 37—38. Een hevige slag weerklonk onmid dellijk door een tweede knal gevolgd! Pieter was namelijk in volle vaart tegen de lad der opgevlogen en Kees was met het ver lengde van zijn rug midden in het kistje met lampjes gevallen, die allemaal tegelijk ontploften. Het bovenstuk' van de lantaren was afgebroken en precies op den kop van des majoors paard terechtgekomen. Nu, dit laatste was niet zoo kwaad: he.ï paard had nu óók een loopgraaf helm op, en dat was niet mèer dan billijk. Maar Pie ter en juffrouw Sietje waren allebei met hun hoofd tusschen de sporten van de ladder bekneld geraakt en daar de motor nog steeds zijn vaart niet verloren had, suisden ze, aan de ladder, als aan een zweefmolen in de rondte! (Wordt Woensdag vervolgd) teekent nu in alle nrs tot 1 October gratis!

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8