MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS HERDENKINGSDIENST Ds. CHR. DE MEYERE C.A.zn. Ter gelegenheid van Ihet 40-jarig ambts jubileum van Ds. de Meyere, predikant der Evangelisch Luthersche Gemeente alhier werd een herdenkingsdienst gehouden in de morgen godsdienstoefening van gisteren. Onder de aanwezigen in heit drukbezochte kerkgebouw merkten wij o.a. op de burge meester de heer v. d. Sande Bakhuyzen en wethouder Splinter. Voorafgegaan door Ds. Makkink betrad Ds. de Meyere het kerkgebouw terwijl de orga nist het Lutherlied speelde. Na het zingen van Gez. 18 1 Schriftlezing en gebed. Hierna nam Ds. de Meyere als tekst voor dezen dienst Handel. 26 22 en 23. De verantwoording van Paulus voor Agrip- pa en Festus vergelijkt spr. met een gedach tenisrede, waar Paulus zegt „Hulpe van God verkregen hebbende*, sta ik tot op dezen dag." Ook spr.'s leven werd door Gods hulp ge leid en door zijn genade werd hij in de ge legenheid gesteld zijn ambt te vervullen. Het was voor Paulus een moeilijke weg geweest om tot de erkenning te komen dat hij, de intellectueel, niet God moest leiden, maar dat God hem moest leiden. Paulus stond ook niet alleen, vele voor treffelijke mannen en vrouwen hebben hem terzijde gestaan. Paulus getuigenis wordt een dankbaar belijden dat God hem in alles heeft bijge staan, een getuigenis dat spr. ook het zijne kan noemen. Spr. herinnert er hier aan, hoe hij een jaar lang heeft moeten liggen, en hoe het thans weer zoover is, dat hij staande het Woord mag verkondigen. En mocht het zoo zijn, dat, indien dit jaar het laatste moet zijn, dat het dan ook heit beste mocht zijn. Spr. herinnert aan het be gin van zijn loopbaan als predikant, hoe hij in zijn eerste gemeente, te Doesburg, zulke goede jqrem heeft doorgemaakt. In 1902 is hij naar Hoorn gegaan, in 1906 naar Deven ter, en na 6 jaren kwam ook daar de schei ding en hierna werd Bussum, gecombineerd met Hilversum, Naarden en Huizen het ar beidsveld, tot 1918, toen Leiden de plaats werd, waar hij het Evangelie verkondigen mocht. Recapituleerend was de tijd in Doesburg de aangenaamste, Hoorn de opgewektste, Dei- venter de rijkste. Bussum de moeilijkste en Leiden de langste tijd, welke spr. doorbracht Met zeer veel liefde heeft spr. ook zijn werk als correspondent van het Zendings- G ©nootschap gedaan. Het predikambt heeft de verrassingen van de visscherij, en de teleurstellingen daarvan, dooh ondanks dat zullen we moeten blijven prediken het Woord Gods en er is geen anderen Naam door welken wij zalig kjm- nen worden, dan die van Jezus. Na het beëindigen der predikatie speelde 'de organist, de heer Hennic Schouten „Nun danket allen Gott", waarna Ds. de Meyere in dankgebed voorging en de Gemeente staande zong Gez. 9. Burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen die hierna het woord voerde dankte voor deze gelegenheid dit het eerst te mogen doen. Stichtelijk was het te hooren hoe de jubi laris sprak over hetgeen hij dn die jaren heeft mogen doen. Anderen is het gegeven om erover te spreken, hoe een jubilaris zijn taak heeft verricht en het beroep van een predikant laat zoovele mogelijkheden. Het brengt hem met zoovelen in aanraking die steun en hulp noodig hebben. Tact is in groote mate noodig. Het werk vein een predikant heeft z'n waarde ook buiten zijn gemeente, waar in deze dagen zoo sterk gevoeld wordt het be lang van beginselvastheid, en uitdragen van deze beginselen in het maatschappelijk le ven. Spr. wenscht Ds. De Meyere geluk, wetend dat hij de verwachtingen die op hem ge steld waren volledig vervuld heeft. Naast de gelukwenschen van de gemeen te heeft Spr. namens H-M. de Koningin hem te zeggen dat hij benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en speldde hem de versierselen op de borst,, waarna het eer ste couplet van het Wilhelmus gezongen werd. Ds. de Meyere dankte hartelijk ook na mens zijn echtgenoote, en wenschte den Burgemeester sterkte en kracht van Boven in de leiding van onze stad. Ds. Makkink, collega-predikant begon zijn toespraak met een gelukwensch, na mens de gemeente en vele oude vrienden uit vorige gemeenten, voor de Kon. on derscheiding, en voor de zegen geschonken ón een -40-jarige ambtsbediening. Dei keuze van de morgentekst duidt op verkregen ge luk in geloof. Velen zijn dank verschuldigd, ook aan mevr. De Meyere, een onmisbare steun in de moeilijke taak van Evangelie-prediker. Namens degenen voor wie hij sprak bood spr. een bloemstuk, in den vorm van een zwaan, symbool van het Lutheranisme, aan, .vergezeld van een enveloppe met inhoud be doeld als reispenning voor een tweede reis naar Rome. Een album met handteekenin- gen der gevers zal de herinnering hieraan levendig houden. Van de grootste waarde echter is toch, bo ven alle onderscheiding, dat het eeuwige licht blijft; waarvan wij de gebrekkige dra gers zijn als predikanten en de eeuwige schat die geborgen is. Allen bidden hem een schoone levensavond toe, doorstraald van innerlijke blijdschap. iDs. de Meyere dankte met enkele woor den allen die hem zoo blij de verrassingen en woorden van liefde hadden bereid en legde hierna de zegen op de gemeente: Tot slot zong men den leeraar toe uit Gez. 170 vs. 2, Ja dat Uw geest den leeraar sterk, waarna do talrijke schare het kerkgebouw verliet, In den namiddag was er gelegenheid ten huize van den jubilaris zijn gelukwenschen aan te bieden, waarvan velen gebruik maakten. Op deze receptie voerden o.m. het woord Mr. Rahder, namens de Synodale Commissie Dool namens de kerkelijke gemeente Hoorn; Schmidt Duysentkunst namens de gemeente Hilversum; Johannes namens de gemeente Deventer; Würdemann namens het Ned. Luth. Genootschap en Barens namens de afd Leiden van dit genootschap. Van de dochtermaatschappij van boven genoemde N.V., de N.V. Bouw Maatschap pij „Oegstgeest", werden tot nieuwe Com missarissen benoemd de heeren: H. C. J. Kouwenhoven, L. Prins en G. F. van der Werff Jr. Van de N.V. Bouw Maatschappij „Albo- rna" idem de hoeren B. H. J. van Linden. B. C. van den Berg en G. F. van der .Werff Jr. FAKKELOPTOCHT OP 6 SEPTEMBER A.S. Op Woensdagavond 6 September a.s. heeft het Nationaal Jongeren Verbond, afdeeling Leiden, met medewerking van een aantal Leidsche vereenigingen, een fakkeloptocht georganiseerd ter eere van het 35-jarig re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin. Vereenigingen en personen, die het op prijsstelten op deze wijze mede getuigenis af te leggen van hun gehechtheid en trouw aan het Huis van Oranje en op Woensdag avond a.s. eveneens het 35-jarig regeerings- jubileum willen herdenken van Koningin Wilhelmina, kunnen zich alsnog bij de stoet aansluiten. Als verzamelplaats is gekozen de Kaasmarkt, waar de deelnemers om 20.30 uur bijeen komen. Fakkels zijn aldaar verkrijgbaar tegen 25 cent Gelieve tijdig aanwezig te willen zijn en in groote getale deel te nemen, ten einde een waardige her denking te verkrijgen. Namens de deelnemende vereenigingen, HET BESTUUR WATERPOLO Morgenavond om zeven uur speelt in de zweminrichting De Zijl SVH I tegen A.Z., gevolgd door A.Z. II tegen R.Z.C. II, een promotie- en degradatie-wedstrijd. DIPLOMA-ZWEMMEN VOOR LEDEN VAN DE L.R.B. Zaterdagmiddag vond in de Zwem-inrich- ting de Zijl het examen plaats voor leden van de Leidsche Reddingsbrigade voor het diploma A en C. Het examen werd afge nomen door de heeren P. J. Vaalburg, tech nisch leider der Haagsche Reddingsbrigade uit Den Haag en de heeren D. J. L. Rutte en W. F. van Ingen Schenau, van de Leid sche Reddingsbrigade, alhier. Het diploma A werd behaald door do heeren M. Faasse, A. Pardon, J. O. H. Tege laar, H. Lacourt, P. Lacourt en C. Cramer. Het diploma A werd behaald door de dames A. van Berkel, S. de Wolf en J Mie- remet Het diploma C (adspirant-lcden) werd be haald door de dames R. v. d. Tuin, M. v d Tuin, M. v. Berkel en G. Meyer. Het diploma C (adspirant-leden) werd be haald door den heer J. Kosto. VERPLAATST J. H. M. van Lieshout, rijksklerk R.D., alhier insp. reg., is tijdelijk werkzaam ge steld aan het Departement van Financiën te Den Haag. EXTRA-PRIJS De muziek-vereen. „6e R.V.A." werd aan het eind van het drie-daagsch Nationaal Muziek-Concours te Utrecht, nog een extra prijs, zilveren medaille van Z.K.H. Prins Hendrik, toegekend. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 12 uur, 19 gr. C Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 2iya gr. C OUDE MAN AANGEREDEN. Gistermorgen is de 71-jarige G. A. L., ver pleegde van het r.k. oudé liedenhuis aan de St. Jacobsgracht op den Kanaalweg aange reden door een wielrenner. De oude man kreeg een hoofdwonde. Hij is door den F,. H. D. verbonden en vervolgens naar het Acad. Ziekenhuis gebracht Vandaar kon hij naar zijn tehuis terugkeeren. DE TENTOONSTELLING DER RAADHUISPLANNEN. In de afgeloopen week is de tentoonstel ling der Raadhuisplannen in „De Laken hal" bezocht door 742 personen, w.o. 526 be talende. De tentoonstelling blijft nog onge veer 14 dagen geopend. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 1 September. J. la Rivière, Lei den, Haven 53, slagerij. Wij.z. uitgeoef. bedr. in: rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij en verkoop van fijne vleeschwaren. „In den Bierbengel", Leiden, Lange- brug 71, café. Overl. dir. C. Janssen, Leiden dd. 24 Aug. 1933. N.E.: Wed. M. E. Janssen- Bitter, Leiden. 2 September. Intern. Kunsthoorn In dustrie N.V., Voorschoten, Veurscheweg 21. Overl. dir.: W. J. W. Schellekens. Visscherijmaatschappij Na Lijden Ver blijden, Katwijk a. Zee, Tramstr 63. Uittr. dir.: A. Ouwehand D.zn, Katwijk a. Zee, dd. 1 Juli 1933. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G A Slerat 21 en E BekooU 21 j; A Beekman 22 j en P Ouwerkerk 23 j.: Z Verbiest 35 j en A C Schlagweln 25 j.: W C v d BUI 28 en J Engelenburg 23 J.; L C J M LI neen 33 en H C M Bots 28 j. BEVALLEN: C SpringerKeyzer z.; C M van NieropKurpershoek 2 d.; A RozemeijerKul- Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANBESTEDING. Door B. en W. werd Zaterdagmorgen in het secretariegebouw in het openbaar aan besteed: De vernieuwing van het Noord westelijk landhoofd van de Valbrug te Aar- landerveen en het daarop plaatsen van een bovenbouw (bestaand) met bijkomende wer ken. De inschrijvingen waren als volgt: C. de Raad en J. Tolk, Alpen a. d. Rijn, f 5810; Fa. Gesman en Zoetemeijer, Alphen a. d. Rijn, f 5530 en W. v. d. Helm, Alphen a. d. Rijn, f 5399. De gunning zal nader wordsp bekend gemaakt. DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN Op een door den heer Bern. Knaapen, als secretaris der W. V. namens de beide to samen feestvierende vereenigingen, n.l. de W. V. en Chr. Oranjeverg., Donderdag j.l. aan H. M. de Koningin gezonden telegram van gelukwenschen en trouw ter gelegen heid van Hoogst derzelver verjaardag, werd Zaterdag door hem, eveneens telegrafisch, van Hare Majesteit een dankbetuiging ont vangen. AANRIJDING. Onze plaatsgenoot M. kwam te Aalsmeer met zijn rijwiel in botsing met een auto. M., die kwam te vallen, kreeg een bloeduit storting in het been en moest.,' nadat Dr. O. aldaar hem had verbonden, per auto naar onze gemeente terugkeeren. Zijn rij wiel werd zwaar beschadigd. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad op Donderdag 31 Augustus des v.m. half elf. Afwezig met kennisgeving de heer Jac. van Beek; verder alle leden tegenwoordig. Voor zitter is de burgemeester, de heer J. van der Meuten. Voor den aanvang der vergadering spreekt de voorzitter, terwijl alle leden op staan van hun zetel, een woord ter herden king van den geboortedag van onze geliefde Koningin Wilhelmina. Spr. wijst daarbij op het groote voorrecht een Vorstin te mogen bezitten, regeerend bij de gratie Gods, die toont een Christin te zijn. In enkele treldceri wordt gewezen op wat door onze Koningin voor land en volk werd gedaan, om te be sluiten met den wensch dat God Haar nog lange jaren voor land en volk moge sparen. Spontaan klonk daarop door de raadszaal van de leden van den raad: „Leve de Ko ningin". De voorzitter opent daarop de -vergadering met gebed. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen die worden goed gekeurd en vastgesteld. De voorzitter doé mededeeling van ingekomen stukken w.o. missive van Ged. Staten houdende goedkeu ring van raadsbesluiten. Mededeeling vaii Ged. Staten, dat ten behoeve van één leer ling uit de gemeente, die de H.B.S. met 5-" jarigen cursus te Leiden volgt, een bedrag van 176 zal moeten worden bijgedragen; eveneens voor een teerling, die bet openbaar gymnasium te Leiden bezoekt, een bedrag van 121.70 moet worden bijgedragen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangek nomen. Verder is ingekomen een adres van" enkele ingezetenen uit de gemeente, met. verzoek aan de West Zijdeweg verbetering te doen aanbrengen aangezien de wegge vaarlijk wordt voor het verkeer en ongeval len te wachten zijn. B. en W. stellen voor genoemd adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting en voorloopig de noodzakelijkste verbeteringen te doen brengen, wat wordt, goedgevonden. Een in gekomen adres van cle R.K. Slagerspatroons, de Hanze Bond, met verzoek op het dorp een gelegenheid open te stelten tot aangifte van slachtvee, wordt om het gering belang en "de groote kosten, van de hand gewezen.; Een adres van den heer V. alhier om een' biifl rage aan de gemeente ten behoeve va.nl een zijner kinderen ter verpleging in het ge sticht „Effiatha" te Voorburg, zal bij de be grooting worden behandeld. Aangeboden wordt de rekening van het Waterbedrijf over 1932, waarvan de Ontv. en Uitgaven bedroe gen 15.279.78, met een reserve van 1671.61V^. Aangehoden wordt de gemeen te-rekening, dienst 1932, waarvan de ontvangsten bedroe gen ƒ173.430.76, de uitgaven 176.939.79, al- zoo een nadeelig saldo van 3509.01. De voor zitter doeit eenige medeeling omtrent de oor zaken van dit tekort en wijst er op, dat aan schoolgelden, personeel en vermogensbelas ting een aanmerkelijk lager bedrag is inge komen dan bij de begrooting was verwacht, waarbij komt dat voor de landaiibeidersstich- ting een groot bedrag voor het tekort moest worden gedekt, daar de huurders der wo ningen in gebreke waren gebleven hun huur schuld te voldoen. Bij de .bespreking omtrent dit laatste punt wordt 'het noodig geoordeeld, dat het bestuur der Stichting handelend op zal treden, om een einde te maken aan dëzê ongezonde toestand, die op schade voor de gemeente uitloopt. Besloten wordt het be stuur hierop attent te maken. De kapitaal- dienst sluit met een nadeelig slot van ƒ9832,14, wat volgens de voorzitter niet be hoeft te verontrusten, daar het een voorschot betreft aan de bouwvereeniging „Volksbe lang". Tot lid der commissie voor het nazien der rekeningen worden benoemd de heeren M. Scheel, Jac. de Kort en J. A. van Vliet. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot opheffing van de Openbare Lagere School, wegens het gering aantal kinderen, da't is overgebleven. Door B. en W. is be reids een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Boskoop getroffen ter plaatsing van die leerlingen op de Openbare School aldaar, waarvoor tevens afstandsvergoeding is toegezegd. Met algemeene stemmen wordt besloten tot opheffing der Openbare Schóól en tevens aan de schoonmaakster der school, mej. de wed. W. van Gent, als zoodanig eervol ontslag verleend. Hierop komt aan de orde: Vaststelling verordening regelende de vee- en vleesch- keurloonen en rechten. Volgens de nieuwe verordening zal de heffing bedragen: A. Voor het keuren van: a. een eenhoe vig dier boven den leeftijd van één jaar 5; b. een eenhoevig dier van één jaar en daar beneden 2.50; c. een rund (uitgezonderd kalf) f 5; d. een kalf 1.25; e. een nuchter kalf 0.75; f. een varken 1.50; g. een schaap 1.25; h. een geit 0.75. Met dien verstande, dat in afwijking van dit tarief wordt geheven, indien door den zelfden eigenaar, telkens gerekend over een kalenderweek, ter keuring wordt aangebo den: meer dan 5 runderen (uitgezonderd kalveren) voor elk slachtdier 3.50; meer dan 10 runderen (uitgezonderd kalveren) voor elk slachtdier 2.50; meer dan 5 kal veren, voor elk slachtdier 1; meer dan 20 kalveren, voor elk slachtdier 0.75; meer dan 5 nuchtere kalveren, voor elk slachtdier 0.50; meer dan 100 nuchtere kalveren, voor elk slachtdier 0.40; meer dan 10 varkens, voor elk slachtdier 1; meer _dan 100 var kens, voor elk slachtdier 0.75. B. Voor het onderzoek van ingevoerd vleeesch, zooals dit is aangeduid in of krach, tens de Vleeschkeurnigswet (St.bl. 1919 no. 524) 3 ct. p kg. met een minimum van 25 ct, met dien verstande, dat voor het onderzoek van ingevoerd vleesch hier bedoeld, voor ieder heel dier of voor elk deel van een dier, ten hoogste is verschuldigd het recht genoemd onder A van dit artikel. Bij de be spreking, omtrent het laatst genoemde punt werd eenige wijziging aangebracht en een beduidend lager tarief toegestaan. C. Voor het gebruik van de inrichting voor noodslachtingen: a. voor een eenhoe vig dier hoven den leeftijd van één jaar f4; b. voor een een-hoevig dier van één jaar en daar beneden f 2; c. voor een rund (uitge zonderd kalf) f4; d. voor een kalf f 1.50; e. voor een nuchter kalf 75 ct.; f. voor een varken f 1.50; g. voor een schaap 75 ct; h. voor een geit 75 ct. Bij de gehouden bespreking deelde de voorzitter mede, dat met de keurmeester, de heer Commandeur, een bespreking is ge houden in betrekking tot de gewijzigde om standigheden, welke een verhooging van 't 6alaris noodig maken, wegens de vermeer derde werkzaamheden, die daaraan zulten verbonden zijn. Na breedvoerige bespreking van deze zaak wordt besloten voorloopig voor één jaar te bepalen, dat bij den aan voer van 40 varkens, 75 pet. van het keur loon aan den keurmeester ten goede zal komen. De verordening werd daarop met alge meene stemmen vastgesteld overeenkomstig het voorstel van B. cn W. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature door vertrek uit de gemeente van den heer J. v d Meu ten, werd benoemd de heer M. Jansen, hoofd der Ned. Herv. School. Goedgevonden wordt wijziging der be grooting 1933 tot een bedrag van f 50.63. De rondvraag leverde niets op, waarop sluiting der vergadering. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, gehouden door eenige jonge dames, ten bate van de kas voor Wijkver pleging, heeft opgebracht de som van f120 DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling stagn in deze gemeente als werkloos ingeschreven 121 personen, waar van 39 steuntrekkendi BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van van Niekerk en II. E. Haarts. Gerrit, ion van G. van Wieringen en A. M. v. d. Loo. Franciscus Jozephus, zoon van S. Jansen en C. M. Valentijn. Johannes Jo zephus, zoon van A. J. Kooter en A. M. van Leeuwen. Isabella, dochter van J. M Dijke en J. E. Lindhout. KATWIJK BURGERWACHT Aan de gewestelijke wedstrijden der Bur gerwachten is een extra wedstrijd verbon den, waaraan kunnen deelnemen 5 korps- schutters per Kring van Burgerwachten met ten hoogste 4 reserves. Hierdoor wor den aangewezen de vijf beste schutters van den Kring. Zij mogen tot verschillende Burgerwachten bchooren. Zij schieten met scherp, vastgesteld voor klasse A. Voor dezen extra wedstrijd zijn door het Krimgbestuur van „Duinland" o.m. aange wezen de heer Clur. J. Minnee en de heer C. v. Leeuwen als reserve, beiden van de Katwijksche Burgerwacht. KATWIJK AAN DEN RIJN CONCERT Hedenavond zal de Muziekvereniging „Wilhelmrina" van Rijnsburg een muziek uitvoering geven in de tent aan de Nieuwe Commandeurslaan. COLLECTE NED. HERV. KERK De maandelijksche collecte voor de res tauratie der Ned. Herv. Kerk heeft opge bracht f52.62. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Als werkzoekenden staan 329 personen in geschreven, waaronder 85 los-aibeiders, 65 landarbeiders, 45 grondwerkers, 36 kuipers, 31 visschers, 15 timmerlieden, 12 opperlie den 8 metselaars, 7 schilders, 7 stokers, 7 varensgezellen. OVERREDEN Tijdens de Iampionoptooh.t geraakte mej. S. uit de Waal Malefijtstraat, die met den stoet meeliep, met haar voet onder een der meerijdende auto's. Zij werd ter plaatse be handeld, waarna zij per Ziekenayto naai huis werd vervoerd. BRAND Door den winkelier J. B. aan den Sluisweg werd om 1 uur 's nachts de politie gewaar schuwd, dat in de naast zijn woning g gen fruithal brand was ontstaan. Met twee Minimaxen kon het vuur dat in de achter den winkel gelegen kamer woedde, bluscht worden. De inventaris heeft vrij groote schade bekomen, het plafond is door- NED. HERV. GEM. De Collecte voor de Zondagsschool heeft opgebracht de som van f 251. BLOEMPJESDAG Morgen zal hier een bloempjesdag gehou den worden ten bate van de Stichting „het Hoogeland". AANRIJDING Op den hoek Voorstraat—Dwarsstraat werd de wielrijder M. v. D. aangereden dooi den motorrijder de J. Per politiebrancard werd hij naar huis vervoerd, waar bleek dat hij een lichte hersenschudding had bekomen. RONDGANG MET MUZIEK Door de Mondorgelclub „Concordia" werd Zaterdagmiddag een rondgang met muziek door ons Noordelijk dorpsdeel gehouden. OPENING CENTRALE SCHOOL 7e LEERJAAR. Zaterdagmiddag heeft onder groote be langstelling de opening plaats gehad van do Centrale School voor het 7e leerjaar. Behal ve het Schoolbestuur was nagenoeg de ge- heele kerkeraad der Ned. Herv. Kerk aan wezig. Het College van B. en W. was verte genwoordigd door Burgemeester Waldringh v. d. Hoop en wethouder C. A. Veltkamp. 'Verder waren tegenwoordig de heeren J. Baak, Insp. L. O., D. N. van Malssen, Insp. 'Chr. Volksonderwijs, de schoolarts, de hoof den der ven-schillende Ned. Herv. Schoten met het onderwijzend personeel, de archi tect, de heer W. Fontein uit Leiden, de op zichter de heer D. Verloop, de aannemer en onder-aannemers. Nadat gezongen was Ps. 138 1 werd door Ds. R. P. A. Rutgers, voorzitter van het Schoolbestuur, de openingsplechtigheid ver richt met een korte toespraak. Spr. schetste de lijdensgeschiedenis van de school, die, toen ruim 6 jaar geleden de wet op hef ver plichte 7e leerjaar in werking trad, voorloo pig in de Openbare School werd gehuisvest. Vooral in dien eersten tijd werd bij de ouders de noodzakelijkheid en het nut van het 7e leerjaar onderschat, veel schoolver zuim was hier het* gevolg van. Het school bestuur zag zich voor de groote moeilijk heid geplaatst; hoe in de benoodigde school ruimte te voorzien. Moesten er bij de zes bestaande schoten lokalen worden bijge bouwd of zou men tot stichting van een Centrale School overgaan? Hiertoe werd op advies van den Insp. L. O. en in overleg met B. en W. besloten, zoodat de eerste Bij zondere School voor het 7e leerjaar in den lande was opgericht. Zooals reeds werd ge- gd, dit geschiedde in de leegstaande loka len van cle Openbare School, zoodat het hoofd der school, de heer P. Siderius met zijin personeel voor de moeilijke taak stond de hun toevertrouwde jeugd tot orde en net heid te moeten opleiden in lokalene, die zonder overdrijving oud, bouwvallig en ha- •eloos genoemd moeten worden. Dit kon zoo niet blijven. Aanvankelijk werd, mede met liet oog op de financiën, tot verhouw beslo ten, totdat ook de meerderheid in het Col lege van B. en W. aan nieuwbouw de voor keur gaf. Nadat een geschikt terrein was gevonden, toog de architect, de heer W. Fontein uit Leiden aan het werk. Na een stagnatie in de plannen door financieele omstandigheden kon na de aanbesteding de gunning pas later plaats hebben en nu is dan de school klaargekomen, zonder onge vallen en op tijd. Spr. bracht hiervoor dank aan de heer Fontein, de architect, de heer D. Verloop, de dag. opzichter, de aannemer, de heer M. v. d. Plas. de onder-aannemers en alle arbeiders, het College van B. en W. voor hun medewerking, de heer Baak voor zijn adviezen, een bijzonder woord van dank aan het hoofd der Qpenb. School, de heer W. Kraal. Voor den heer Siderius, het hoofd van deze prachtige school, het personeel en de kinderen is de verandering een groote verbetering. Spr. hoopt en is er van over tuigd dat hierdoor het* onderwijs beter zal gegeven worden, en spreekt den wensch uit dat, waar aan 's Heeren zegen alles gelegen is, de Heere het hoofd en het onderwijzend personeel moge bekrachtigen, dat al de ar beid aan deze plaats door den zegen des Heeren moge worden gedrenkt, tot zegen der kinderen, tot opbouw van de Vaderl. Kerk, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk, tot verhooging van Zijn nooit volprezen Naam. Burgemeester Woldringh van der H o o p feliciteerde het Schoolbestuur met deze aanwinst, die als het sluitstuk is te beschouwen op de zes bestaande schoten. Spr. is er van overtuigd, dat het bestuur aan deze zeven schoten de juiste leiding zal weten te geven. De Insp. L. O. de heer J. Baak zeide, dat bij dit mooie gebouw 'van geen weelde of overdaad kan worden gesproken. Het hoofd der school met het personeel, nu van mate- rieele zorgen bevrijd, krijgt nu de groote verantwoordelijkheid om de jeugd op te voeden. Hiertoe is noodig: wijsheid, kennis en groote liefde voor de zaak. Spr. dacht hieirbij aan het woord van Jesaja: „In blijd- Bchap zult gijlieden uittrekken en met vrede voortgeleid worden", en „Het licht van God zal eeuwig zijn". De volgende spreker, de heer D. N. van Malssen, Insp. Chr. Volksonderwijs, bracht mede namens het Hoofdbestuur zijn gelukwenschen over. Door Ds. P. P r a s, als voorzitter van den Kerkeraad, werd de bijzondere verhouding besproken zooals hier bestaat, waar de scholen uitgaan rechtstreeks van den Kerke raad. Spr. sprak den wensch uit dat de ar beid op school, gedragen door het gebed der gemeente, verricht moge worden in biddend opzien tot God. Namens de Plaatselijke Schoolcommissie sprak de heer N. Bos. De heer W. v. d. Akker sprak namens de collega's van de andere scholen, waarna aj(S laatste spreker het hoofd der school, de hefer P. S i d e r i u het woord verkreeg, en zijn dankbaarheid uitsprak voor het behaalde resultaat. iia ja ren van strijd. Groot is de verantwoordelijk heid van het onderwijzend personeel, zwaar is de taak die ons wacht. Spr. is dankbaar voor 't voorrecht, hem bijkans 38 jaar door God geschonken, om de kinderen tot Jezus te hebben mogen leiden. Boven de ontwik keling van het verstand, zoo noodig voor 't aardsche teven, stelt spr. als méér noodig voor de ons toevertrouwde jeugd, hen de dingen van het Koninkrijk Gods als méér begeerlijk voor te stelten. Ds. Rutgers dankte ellen voor hun te genwoordigheid en eindigde met dankgebed waarna de aanwezigen het gebouw bezich tigden. Gelijkvloersch liggen 3 lokalen, be nevens de kamer voor het hoofd, ei spreekkamer voor den schoolarts, waar ook de kinderen van de andere zes schofsn zul len worden onderzocht. Op de bovenverdie ping 4 lokalen, alles zorider eenige weelde ingericht, maar doelmatig en met weinig onderhoudskosten. De architect de heer W. Fontein, uit Lei den, heeft eer van zijn werk; de aannemer de heer M. v .d Plas, heeft X: verschillende moeilijkheden glansrijk overwonnen. Het sohilderswerk was in goede handen bij de firma Wed. W. Schoneveld te Katwijk a d Rijn; ook de heeren J. Arnoldus, stucadoor; J. R. v Duyn, voor electra; Gebr. Bloot, lood en zinkwerk, sanitair hebben uits.tekend werk geleverd. De verschillende vloeren zijn in passende kleuren geleverd door de NV. „Duralinit", alhfcr. KOUDEKERK AANRIJDING In de Hoogewaard had een aanrijding plaats tusschen een met steenen geladen vrachtauto van de fa. C. uit Leiden en een autobus van de M.O.D.A. uit Alpben a. d. Rijn, daar de bestuurder van de vracht auto in de bocht de autobus te laat op merkte. Gelukkig liep het ongeval met materieele schade af. SPELDJESDAG Donderdag a.s. zal door eenige jonge dames in deze gemeente een speldjesver koop worden gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. Laatste Nieuws. DE MOORD TE NUMANSDORP In den laten avond van 3 Jan. j.l. is de landbouwer J. de Reus te Numansdörp, wo nende op de Johannahoeve, gelegen onge veer drie kwartier buiten de bebouwde kom der gemeente, vermoord. Verdacht van den roofoverval werden gearresteerd B. en de 25-jarige varensgezel F. L., beiden te Dor drecht ingesloten. Hier maakte B. na enkele dagen door ophanging een eind aan zijn te ven. L. werd op 19 Mei door de Rechtbank te Dordrecht ter zake van diefstal met in- klimming jn vereeniging en afpersing ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Hij ging in hooger beroep en stond nu voor het Hof te Den Haag. Door den adv.-generaal waren 13 getuigen, o.w. 3 deskundigen, gedagvaard. L.. door den President ondervraagd, zei niet schuldig te zijn, waarop de President hem er op wees, dat hij in eerste instantie verschil lende feiten, w.o. bedreiging met doodslag, heeft' toegegeven. Gevorderd werd, met ver nietiging van het vonnis te Dordrecht, zes. tien jaar gevangenisstraf. Mr. E. G. S. Bou- lier pleitte clementie. Nadat verdachte nog gezegd had, oprecht berouw te hebben en om een mindere straf had verzocht, werd het arrest bepaald op 18 Sept. a.s. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE DINSDAG 5 SEPTEMBER LISSE INSPECTEUR VAN POLITIE Het adres van den Inspecteur van Politie alhier, de heer J. Warmenhoven, is gewijzigd van Vierkant 235 in Kanaalstraat 148. De In specteur is telefonisch aangesloten onder no. 3258 Lisse. GESLAAGD CONCERT Onder veel belangstelling heeft de Harmo- niet „Adolph Kolping", Zaterdagavond een Koninginne-concert gegeven. PADVINDERIJ Wij vernemen dat de Padvinders een feest avond zulten organiseeren voor ouders en ge- noodigden. AUTOMATISCHE TELEFOONCENTRALE Naar men mededeelt zal voor daartoe door het Hoofd van het Telefoondistrict Haarlem genoodigden gelegenheid bestaan de automatische Telefooncentrale te Lisse te bezichtigen. Dinsdagmorgen om half elf. MOTORRIJWIEL GESLIPT Nabij „de Engel" is een motorrijder bij het nieuwe weggedeelte in het dekzand geslipt en omgeslagen. Hij liep lichte verwondingen VERKEERSMAATREGEL Ter voorkoming van opstoppingen bij de Kanaalbrug wordt er op gewezen dat het ver keer van de zijde der Haarlemmermeer de voorrang heeft. Er zal ten overvloede nog een bord geplaatst worden. COOP. VEILING H. B. G. Dinsdagmorgen en -middag groote veiling van leverbare bloembollen. NOORDWIJKERHOUT RAADSAGENDA. De Raad dezer gemeente zal morgenavond om 7 uur vergaderen. Behandeld zal o.m. worden: Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de salaris regeling voor de werklieden. Schrijven van Gedep. Staten van Zuid- Holland betreffende de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Benoeming van een waarnemen ontvan ger. Benoeming van een havenmeester. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een kasgeldleening van ten hoogste f 60.000.. DUINBRAND. Zondagmiddag omstreeks hafvier is er wederom een duinbrand uitgebroken, die veel belangstelling trok, aangezien het ter rein van den brand aan den weg Haarlem- Haag lag. De brandweer heeft de brand met de bekende materialen, schop en zand, gebluscht. De politie, welke ruim vertegen woordigd was, heeft een onderzoek inge steld, aangezien gedacht werd aan kwaad willigheid. Aan het bureau van de NiEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Zendt deze coupon lezer ik abonneer mij voor minstens één jaar als kwartaal' op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT "en verzoek gratis toezending van al de nog vóór 1 October 1933 te verschijnen nummers. NAAM WOONPLAATS Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6