Hicnurr geitëctfc (iïbttratit Het goede tijdstip feBONNEMENTi ■»er kwartaal In Leiden en In plant- ien waar n ngMitsrhnp gevestigd Is f 2.35 Franco per pust 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «<50 Bu dageiijksilte lending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postfliro 58936 No. 4058 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIES Van 1 tot B regels L17V, Elke regel meer0.22 Vi !r.gez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.<S Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f 0 '0 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIJF bladen, waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen en het Zondagsblad EERSTE BLAD POLITIONEEL ONDERZZOEK GEWENSCHT Op 5 Juli 1.1. publiceerde de Politie bode, het orgaan van den rooden bond van politie-personeel een artikel over de salaris korting te Amsterdam. Wij schreven naar aanleiding daarvan een artikeltje over de gevaarlijke toon van dit blad, en citeerden enkele zinnetjes. O.a. schreven wij, in terugslag op een be wering van de Bode: Neen, zooveel is er nog niet veranderd in de economische omstandigheden! Maar in de mentaliteit is wel wat veranderd; schrijft de redactie. Hoewel duidelijk was, dat wij hier met onze woorden de opvatting van de Poli tiebode weergaven, heeft het in hooge mate de toorn opgewekt der redactie die begin Augustus blijkbaar niet meer weet, wat ze begin Juli schreef. Het blad scheldt ons in de liefelijkste termen uit voor een benepen dompertje; toont zich absoluut onkundig met de Chris telijke dagbladpers en getrouw aan 't voor beeld van de voor haar toonaangevende roode pers, heet het bv.: dit politiek Chris telijk blad citeert natuurlijk op Christelijke wijze; en wat daarmee bedoeld wordt, is duidelijk. Zóó valsch citeeren wij, dat we tusschen aanhalingsteekens schrijven, wat heelemaal niet in de Politiebode gestaan heeft Het blad verwijt ons dus valsch citeeren, „misschien een gevolg van de Hitlerkoorts"; want van het vetgedrukte is niets in de Politiebode te vinden geweest We konden werkelijk niet gelooven, dat we zoo valsch geciteerd hadden, omdat we de citaten met schaar en lijmpot hadden verwerkt. Dus konden we ons niet direct overtuigen van de valschheid in geschrifte, door ons gepleegd. En we vroegen de administratie van het blad om een exemplaar van 5 Juli. Het antwoord luidde, dat het niet meer beschikbaar was. Toen riepen we vriendenhulp in en wc kregen eindelijk het bewuste exemplaar te pakken. We sloegen het open; we lazen op de eerste pagina over de calamiteit, welke zich in Amsterdam nog niet voor doet en als vervolg daarop dit citaat, dat we nu andermaal, maar iets breeder knippen: Wij voor ons echter hebben zoo het ge voel, dat cok de verkiezingsuitslag van 26 April j.l., die het Sociaal-Democratisch stemmencijfer in Amsterdam van 39.5 tot 31,3 procent terugbracht, aan deze front verandering, zij het dan wellicht onbe wust, niet geheel vreemd is. Er hebben verschuivingen in de machts posities plaatsgehad, en hu veranderen ook de opvattingen onzer burgerlijke democraten! Ziezoo, daar staat het nu weer. Precies zooals wij het schreven in een vorig num- De gevaarlijke taal, welke wij laakten en die slechts in onze verbeelding bestond. Is het valsch citeeren, als men daaruit de conclusie trekt, dat er in de economische omstandigheden weinig veranderd is, maar in de mentaliteit wel? De heeren van de Politiebode zijn op de hoogte van politioneel onderzoek. Laten zij hun activiteit nu eens toonen in deze duistere zaak. En laten zij vonnis vellen tusschen hen en ons. Zelfs, waar ze rechter zijn in eigen zaak, vreezen we hun vonnis Land- en Tuinbouw. AARDAPPELENINVOER IN ENGELAND Nederland mag van Setember tot en met December 8000 ton invoeren De Engelsche minister van landbouw heeft onderhandeld met vertegenwoordigers der aard appel uitvoerende landen in verband met de noodzakelijkheid van het tot stand komen van een regeling van don aardappeleninvoer. Thans is overeengekomen, 'dat gedurende de maanden September, October, November en December de invoer uit Nederland niet meer dan 8000 ton zal bedragen, die uit België ruet meer dan 250 ton. Anderen landen, die gewoonlijk geen aardappelen naar het Ver- eenigd Koninkrijk uitvoeren, is verzocht, ge durende de rest van het jaar niet in te voeren. In 1932 bedroeg de invoer van aardappelen in Engeland uit ons land gedurende de boven bedoelde viermaandelijksche periode ongeveer 13.500 ton, zoodat de contingenteering onge veer 60 pCt. bedraagt. NIEUWE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. De Nederlandsche rozer-exporteurs opnieuw getroffen Door de nieuwe regeling der Engelsche in voerrechten worden vooral de Nederlandsche rozenexporteurs getroffen, daar de ihvoer- rechten thans ongeveer 50 k 60% van de waarde der rozen zullen bedragen, een recht, dat bijna gelijk staat met een invoerverbod. De viering van Koninginnedag EEN ECHTE NATIONALE FEESTVREUGDE De viering in Indië en in het buitenland Overal in den lande heeft men dit jaar met opgewektheid den 31sten Augustus ge vierd, den verjaardag onzer Koningin.. Het had er zelfs veel van, of er onder den in vloed van een oplevend nationalisme meer fleur en kleurigheid aan dezen dag was ge geven dan in voorgaande jaren. Dat onze nationale iekieur veel meer dan voorheen, van ramen en balcons woei, is in elk geval een verheugend feit! In Amsterdam heeft eep groot deel der feestvreugde zich samengetrokken in het Stadion, waar des middags een gevarieerd programma werd uitgevoerd, mengesteld door de Vereeni- ging tot Veredeling van het Volksvermaak. Nadat zich 'n aantal muziekcorpsen hadden doen hooren vond allereerst het opstijgen van een ballon plaats. Dit had, dank zij het gunstige weer een vlot verloop en weldra dreef de ballon in de richting van Amstel- 'een. Direct hierop vertrokken de wielren ners en motorrijders voor de vossenjacht. Naar later medegedeeld werd is de ballon in de omgeving van Ouderkerk gedaald. Vervolgens werd er door eenige dames paard gereden, waarbij allerlei behendig heid moest worden aan den dag gelegd. De militaire politie hield verder een estafette- rit en een polowedstrijd te Daard. Aan den Amstel bij de Berlage-brug, was zeer veel belangstelling voor de demonstra ties van den Amst. Vrijwilligen Bond tot 't Redden van Drenkelingen. Het programma werd zooals altijd weder geopend met het gekleed te water springen vanaf de Berlag brug van politie-agenten, brandweerlieden, postboden, bakkers, koks, enz. Voorts werden er weder eenige komi sche nummers opgevoerd, terwijl ook op dui delijke wijze gedemonstreerd werd, hoe men een drenkeling moet redden. Het hoogtepunt van de hoofdstedelijke Ko ninginnefeestviering was het vuurwerk op den Amstel. Op enthousiaste wijze gaf het publiek herhaalde malen uiting aan zijn be wondering voor het tooverachtige kleuren spel en vooral de slotapotheose, het beeld van H.M. de Koningin, gefankeerd door de cijfers 1S9S 1933 werd met levendig applaus begroet. Aan boord van de „Prinses Juliana" werd door de kapel het Wilhelmus gespeeld en uit volle borst zong het puibliek mee. Te omstreeks 10 uur was het vuurwerk geëin digd. De duizenden trokken toen weer stad waarts, waar ieder op eigen wijze de feest viering voortzette. In de stad was het buitengewoon druk. De café's binnen zoowel als buiten op de terrassen waren tot op de laatste plaats be- n op de pleinen cn straten werd vroo- lijk feest gevierd. Stalletjes en straatkun stenaars maakten goede zaken Het was reeds diep in den nacht voor de laatste feestgan gers huiswaarts keerden. In de Residentie. verjaardag van H. M. de Koningin is ook^n de Residentie met opgewektheid ge- Van alle officieele gebpuwen, gezantschap pen en tal van particuliere huizen wapperde de Nederlandsche driekleur, terwijl de trams waren gepavoiseerd en op allerlei andere wijze in de stad versieringen waren aange bracht. De departementsgebouwen prijkten met de gebruikelijke verlichtingsornamen ten, het Voorhout was geheel in feesttooi. Reeds om negen uur weerklonk muziek van den toren van het Eerste Kamergebouw, welke werd verzorgd door het Haagsche Comité voor Volksfeesten, dat ook voor het verdere van den dag het grootste deel van de festiviteiten leidde. In de Groote Kerk werd een bijzondere godsdienstoefening gehouden, des ochtends 10 uur, onder leiding van Ds Poot. Na afloop daarvan verspreidden de feest; gangers zich in de stad, waar op allerlei wijze de feeststemming immers geldt het tevens de viering van het 35-jarig regeerings- jubileum van onze Landsvrouwe tot ver dere ontplooiing kwam. Van de gelegenheid tot teekening van de felicitatieregisters ten Paleize voor den 53sten verjaardag van de Koningin, werd heden een druk gebruik gemaakt. De parade op het Malieveld genoot de be langstelling van duizenden. Tusschen tien uur en h:'.' elf stelden de troepen van het Haagsche garnizoen de regimenten Grenadiers en Jagers het 3e half- regiment Huzaren, het lie Reg. Veld-Artille- rie zich op het door c'e zon feestelijk be straalde terrein op, onder bevel van den kolonel Diemont, den garnizoenscomman- Op het gereserveerde gedeelte waren aan wezig de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, minister van Staat jhr. mr. dr.. H. A. van Karnebeek, de burge meester van de Residentie jhr. mr. dr. L. II. N. Bosch Ridder van Rosenthal, zoomede eenige opper- en vlagofficieren o.m. de in specteur van den Vrijwilligen Landstorm, de inspecteur der Cavalerie en de chef van den Marinestaf. Vóórts bevonden zich onder de genoodigden verschillende hooge civiele en militaire autoriteiten, terwijl op een ander deel van het terrein deputaties van vereeni- gingen van oud-militairen, ridders enz. het schomwspel gadesloegen. Verschillende deputaties hadden hun ver- eenigingsvaandels daarbij opgesteld. De Koninklijk^ Militaire Kapel, onder lei ding van kapitein C. L. Walther Boer, zorg de met de muzi k van de Huzaren voor de muzikale begeleiding, het witte pauken- paard van de huzaren scheen zich bewust van de bijzondere beteekenis van het mili taire gebeuren. Precies te halfelf kwam de luitenant-ge neraal Jhr. W. Röell te paard het terrein oprijden teneinde de troepen te inspec- teeren. Daarop volgden een défilé en rondgang langs het Malieveld; eerst de Grenadiers, daarna de Jagers met hun vaandels en ver volgens de bereden troepen met hun stan daarden. Vooral de galop van de Huzaren met de gebruikelijke charge tot besluit was voor de duizenden toeschouwers imponeu- De Mil. Kapel deed tenslotte het Wilhel mus weerklinken. In Baarn droeg de feestviering een eigen stempel, daar deze gemeente het voorrecht had, de Ko ninklijke familie in haar midden te hebben. Immers, op het paleis Soestdijk werd H. M.'s verjaardag ditmaal gevierd, daar de Konin gin-Moeder nog rust moet houden, in .ver band met de kneuzing van haar knie. De dag werd door de klokken der Ned. Herv. en R. K. kerken ingeluid, waarna er voor de schoolkinderen op den Brink at tracties waren. Vervolgens marcheerden zij tegen 11 uur naar Soestdijk, waar een zang- hulde aan de Koninklijke familie werd ge bracht, die op het paieisterijas had plaats genomen. Duizenden toeschouwers, hier samenge stroomd, gaven blij van hun belangstelling. In Zwolle Bazuin", gevolgd door klokgelui. Vervolgens had er in de morgenuren een kinderoptocht plaats, die duizenden op de been bracht en op verschillende punten het verkeer lang durig stremde. Het hoogtepunt van den dag was de hi-torische optocht des middags, voorstellende de luisterrijke intocht van Prins Willem van Oranje te Brussel. In den stoet liepen mee: herauten, schout met rakkers, burgemeester en schepenen, gilde- wagen van de bakkers, Zuid-Nederlandsche edelen met edelvrojwcn, gildewagen van de bierbrouwers, rederijkers, bewoners van Dillenburg, edelen uit Brussel musketiers, Jan van Nassau met blazoendragers en pa ges, Prins Willem van Oranje met pages, blazoendrager en gevolg, voorts symbolische voorstellingen, als Mars de oorlogsgod, de Vrede, Ceres, de vai den Landbouw, Neptunus, de zee god, de muzen, enz. Het was een lange stoet, die c -.orme belangstelling trok. Verder hadden er talrijke concerten plaats en was een groot vuurwerk op de Turfmarkt de kroon van déh avond. In het Holland-Huis te Brussel is ook de 31 Augustus feestelijk herdacht, waarbij tegenwoordig was Hms. gezant, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, die voor zijn ver trek voor het laatst in dit ambt dit feest in het Holland Huis meemaakte. Mede waren aanwezig mevr. Van Nispen tot Sevenaer, de leden van het Nederlandsche Gezantschap ■an het Consulaat-Generaal met hun damps. De bijeenkomst, werd geopend door den heer B. J. V e 11' h u i s, die in herinnering bracht het doel en streven dezer instelling en dat ook daarbij behoorde het ethische ge deelte, n.l. het bevorderen van het saam- hoorigheidsbesef bij de Nederlanders in Groot Brussel en daarbij memoreerde de vele bijeenkomsten welke gedurende het tien jarig bestaan van het Holland Huis heb ben plaats gehad. Een biizondere dank bracht hij aan den scheidenden gezant, van wien het Holland Huis steeds alle medewer king heef' mogen ondervinden. Aai) Zijne Excellentie werd een tweedeelig album over handigd, waar in woord en beeld een over zicht wordt gegeven van de meest belang rijke gebeurtenissen welke in het Holland Huis hebben plaats gevonden. Aan Hare Majesteit werd een telegram gezonden, waar t i de aanwezigen hur^e eerbiedige geluk- wenschen aanboden. Door den heer Albert Vogel, voordrachtskunstenaar werd een zeer artistiek programma uitgevoerd, dat veel bijval mocht genieten. Een eerste klas orkest zorgde voor het muzikale gedeelte. Het was welgeslaagd feest, dat in veler geheu gen zal blijven. Te Batavia Ook te Batavia heeft men den nationalen feestdag waardig gevierd. Bij het openbaar gehoor, dat door den Gouverneur-Generaal werd verleend trad Mr H. J. S p i t de voorzitter van den Volksraad als woordvoerder der bevolking op. Spr. merkte op, dat het beeld dat de wereld ver toont verward bleef, onzeker en verbijste rend en dat de voorspellers bedrogen blijven uitkomen. Als zeker schijnt slecht': dat oude waarden verloren zijn en dat nieuwe waar den moeten worden getoete en herzien. Geslagen is onze gemeenschap aldus spreker doch niet verslagen of overwon- Zij blijft bereid tot opbouw- ter over- ning. De overgroote meerderheid van ongeacht ras of kleur, voelt voor sa menwerking. De heer Spit eindigde met een betuiging an hulde aan het Huis van Oranje en aan H. M. de Koningin. De Gouverneur-Generaal, die deze rede be antwoordde, verklaarde dat hij zich reken schap gaf van den zegen, besloten in een hecht staatsverband, en in het voorrecht, Jhr. Mr. B. C. DE JONGE onze Koningin aan het van den Staat te we ten. V'-t zoo veel ons ontval', is het werkelijke behoefte te denken aan hetgeen wij nog behielden: Wij behielden onze Ko ningin. „Zoolang Zij volhoudt zullen wij vol houden. Zoolang Zij het voorbeeld geeft zul ien wij volgen." Spreker wijst er op dat, terwijl in zoovele landen onrust en strijd -erschen, wij ons verheugen in rust en orde. Door zulke zware tijden heen gaat ook dit land en aan zulke ernstige beproevingen worden ook de bewoners dezer gewesten on derworpen, dat een totale ontwrichting van het maatschappelijk leven te vreezen zou zijn wanneer thans die gr udslag van rust en orde mocht ontbreken. Aan de handha ving daarvan moet dan ook alles onderge schikt zijn. Jhr. De Jnnge verklaarde dat beperking van actie die te ver gaat dan ook moet wor den opgelegd; dat thans gemeenschappelijk streven naar hetzelfde doel noodig is, nl. economisch verweer naar binnen en naar buiten en financieeie stabiliteit. „Het is een vraag van zijn of niet-te-zijn". De Regeering, aldus de Gouverneur-Gene raal, is zich deze primaire taak ten volle bewust. Zij zal het Gezag handhaven met geduld en beleid en, zoo noodig, met kracht. Spreker memoreert hierbij dat in toene mende mate steun en medewerking wordt verleend. In dit verband memoreert de Gouverneur- Generaal de ontroerende bewijzen van ge hechtheid, die geleverd zijn na het gebeur de met Hr. Ms. De Zeven Provinciën en voorts bij de herdenking van Willem de Zwijger. De Gouverneur-Generaal eindigt met de verzekering dat de hulde gebracht bij monde van den Voorzitter van den Volksraad met de daaraan gepaarde wenschen volgaarne zullen worden overgebracht aan H. M. de Koningin. Zaandam bergt de vlaggen op! Natuurlijk heeft Zaandam weer eens ge meend, op echt benepen wijze een enghartig soort van internationalisme te moeten de- monstreeren. Men is daar niet voldoende ge ëvolueerd om te kunnen inzien, dat alleen wie eigen aard en nationaliteit hoog houdt, recht van meespreken heeft in de wereld. De ,Tel." schrijft er over: „De vlaggen uit. Ook te Zaandam. Ook de gemeentelijke lagpen. Als overal elders zijn de kleurige dundoeken er uit het vlaggenarchief te voor schijn gehaald om den feestelijken dag lui ster bij te zetten. De feestelijke dag. Want Woensdag werd in de reeds van kermisvreugde-dronken Zaanstad de jaarlijksche harddraverij ge houden en vanzelfsprekend moesten daar de Redelijke driekleurige vanen aan te pas Komen. Wel bleven torens en gemeentelijke gebouwen van vlaggentooi verstoken, maar het gemeentelijk vlaggenmateriaal deed toch dienst. En gisteren? Nu het Staatshoofd, om het zoo neutraal mogelijk uit te drukken, zijn verjaardag viert? Nu men allerwege in ons vaderland de idee van nationale saamhoo- righeid opnieuw beseft en men overal als eerbiedige hulde aan de Landsvrouwe het rood-wit-blauw doet wapperen Nu ziet men op geen gemeentelijk ge- bou wte Zaandam de driekleur, nu liggen de vlaggen weer in de kisten, nu is het geen feestdag, e n dag als andere dagen Schrijnende tegenstelling. Droevige vlaggenpolitiek." Gelukkig dat Zaandam *en uitzondering is, en een verlaten standpunt vertegenwoor digt Ons land ontwaakt tot een nieuw zelf respect en tot grooter liefde en aanhanke lijkheid oor wat God het in verleden en heden als iets geheel eigens heeft geschon ken: de nationale traditie van het Huis van Oranje! teneinde dit in te richten als een ver- plegingsoord voor hen die zonder goede verple ging dreigen blijvend invalide te worden. Aan dergelijke stichting is zeide de voor zitter behoefte, terwijl zulk een stichting tevens geheel is in den geest van wijlen Db. Talma, naar wien de vereeniging haar stich tingen noemt. DE ALMELOSCHE BEGROOTING GOEDKEURING GEWEIGERD! Wat verwacht kon worden is gebeurd, Ged. Staten hebben de gemeentebegrooting van 1933 niet goedgekeurd, een gevolg van het niet vol doen door den Raad aan de eischen door Ged. Staten met betrekking tot deze begrooting ge- BINNENLAND. DE ZAANDAMSCHE BEZUINIGING HET GEVAAR VAN EEN EIGEN MEENING Naar de „Msb." meldt, zal de afdeeling Zaandam der S.D.A.P. in haar eerstvolgende te houden vergadering voorstellen dat den S.-D. raadsleden wethouder K. Prins, wet houder L. Kelder en de heeren A. G. V beek en L. Visser verzocht wordt hun raadszetel te stellen ter beschikking va afdeeling. Dit voorstel is een gevolg va houding der bovengenoemde leden, die bij de laatste begrootingsherziening hun stem gaven aan nieuwe verslechteringen, nl. aan de ii voering eener straatbelasting, toepassing v£ pensioen-premieverhaal en onderwij sbezuini- ging. DE TALMA-STICHTINGEN DE VIERDE STICHTING TE APELDOORN. De vijfde te Driesum? De Chr. vereeniging tot verzorging var ouden van dagen te Veenwouden, die de z.g.n. Tal ma-stichtingen exploiteert, heeft haar eer ste lustrum in het Talma-rustoord te Veen- wouden gehouden. De voorzitter der vereeni ging, de heer Joh. Land, van Kollum, wee£ in zyn openingswoord op den grooten bloei der vereeniging, die op 30 Augustus 1928 werd opgericht. Drie stichtingen werden door de vereeniging in exploitatie genomen en thans komt het bestuur met het voorstel om de villa Elim aan het Wilhelminapark te Apeldoorn aan te koopen, te verbouwen en als Talma- Elim als vierde stichting in exploitatie te ne men. Deze stichting is dan geschikt om 4( personen op te nemen. Met algemeene stem men werd dit voorstel aangenomen. Het bestuur benoemde hierna tot directrice van het te openen Talma-Elim, Zr. E. M e i n fiers, van Groningen, hoofdverpleegster va: het Geref. Zendingshospitaal te Keboemen, thans met verlof hier te lande. De voorzitter deelde nog mede dat verschil lende giften waren binnengekomen tot ver sterking van het aan de stichtingen verbonden suppletie-fonds, waaronder een groot f 100 H. M. de Koningin-Moeder. De vergadering besloot aan het bestuur machtiging te verleenen zich met het gemeen tebestuur van Dantumadeel in verbinding te stellen, omtrent het gebruik van het groote en boschrijke buiten „Rinsma-State" te Drie- om nieuwe lezers te winnen Wie zich heden als lezer op ons blad opgeeft voor minstens één jaar ontvangt gratis al de nummers, welke verschijnen tot 1 October a.s. De aanbrengers hebben recht op keurige premie's. Zie mededeelingen in ons blad van Woensdag 30 Augustus. Abonné's op te geven aan De Administratie, Breestraat 123, Leiden. Kunst en Letteren. HENRI BOREL t Naar de Msb. meldt, is de sinoloog, letter kundige en journalist, Henri Borel, die gister nacht in zyn geboorteplaats Den Haag over leed, kort vóór zijn overlijden in de R.-K. kerk opgenomen. Hi) heeft daarmede het voor beeld gevolgd van zyn grooten vriend leermeester Frederik van Eeden. Borel is als ambtenaar voor Chineesche ken geruimen tijd in Ned.-Oost-Indië werkzaam geweest. Hy werd in 1911 benoemd tot „advi- ur voor Chineesche zaken". In 1916 is hy gerepatrieerd en is toen te ns tot zijn oude liefde, de letterkunde, terug gekeerd. Hij zocht contact met Frederik van Eeden, „wat typeerend voor hem gebleven is, Want het aestheticisme in de tachtiger bewe ging, het a-religieuse en het a-moreele in het l'art-pour-l'art, bleef vreemd aan tijn natuur, die de schoonheid niet zonder de wijsheid kon beminnen, evenmin als de oude Chineezen en Indiërs dat konden, in wier school zyn geest zich gevormd had". DE LEGENDARISCHE VAN EYCK. De Brugsche kunstgeleerde Emile Render.: heeft een en ander maal beween, dat Hui- brecht van Eyck aan het beroemde drieluik niet heeft medegewerkt. Deze stelling heeft hij uitgewerkt in zijn boek „Hubert van Eyck personnage de légende.." Thans heeft de heer Renders een bestrij der gevonden, die hem met veel materiaal tegentreedt, n.l. de heer J. Duveiger in het maandschrift „Kunst"- De kritikus verwijt den heer Renders, onwetenschappelijk en tendentieus werk te hebben geleverd. In zijn tweede deel der „Bouwstoffen tot de Nederlandsche Kunst geschiedenis" zal dit, op grond van een uitvoerig onderzoek nader worden gedocu menteerd. DUITSCHE JONGEN VERDRONKEN Gistermiddag is op het strand te Scheve- ningen een 17-jarige Duitsche jongen, G. W. S. genaamd, bij het baden in zee verdronken. Hij had zich te ver in zee gewaagd en dween plotseling in de diepte. Later is zyn lijk aangespoeld en door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis overgebracht. BERUCHT INBREKER GEPAKT Te Amsterdam heeft de politie van het post huis Molsteeg een goede vangst gedaan, door de hand te leggen op den beruchten inbreker Krabshuis, een 33-jarigen man, die op heeter- daad werd betrapt, toen hij op de Heeren gracht 172 opereerde. De politie was telefo nisch er van op de hoogte gesteld, dat drie personen, die ry wielen by zich hadden, zich op verdachte wijze in de buurt van genoemd perceel ophielden. De beide handlangers zagen nog kans met hun fietsen te vluchten. De politie meent dat K. tal van inbraken welke in den laateten tijd zyn gepleegd, op zijn geweten heeft. Voor zoover valt na te hebben de ontvluchte medeplichtigen niets kunnen meenemen. Op K. werden eenige inbrekerswerktuigen, zooals breekijzers en sleutels en handschoenen, gevonden. Voornaamste Nieuws. (blz. 21 In liet Oosten en Zuiden der Ver. Staten ontstonden tal van arbeidsconflicten door het invoeren der arbeidecodes, die tot ver- 1 mindering van inkomsten leiden. Ford wei gert definitief de code voor de automobiel industrie te teekenen. De Zionisten besluiten te Praag in Pa lestina een onderzoek in te stellen naar den moord op Arlosorof. De internationale links-socialisten over wegen de stiohting van een nieuwe interna tionale. De partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg, (blz. 3) Te Oude-Wetering is een roeiboot omgesla gen, waarbij twee personen zijn verdronken. (blz. 5) Te Zevenbergen heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Te Amsterdam is een brutale roofoverval gepleegd op een ambtenaar van de Gem. Woningdiens t, (blz. 91 Generale Synode der Geref. Kerken. Uit voerige besprekingen over de voorgestelde uitbreiding van den bestaanden Gezangen bundel. Met 500 stemmen werd uitgespro ken, dat de ingebrachte bezwaren niet van dien aard zijn, dat niet tot uitbreiding zou kunnen worden overgegaan. ONZE JARIGE VORSTIN B2an}*"" nrmjetiruniging werd „hieven onze jari„e Vorstin een zan„hulde gebracht Eenige ngedames boden de Koningin bloemen aan, die door Hare Majesteit op hartelijke xvij-e irrrden aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9