Radio Nieuws. Laatste Nieuws. KONING! NNEDAG DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 EDE BLAD PAG GEREF. KNAPENVEREEN. „SAMUEL". De Geref. K. V. „Samuël" maakte Woens dag onder leiding van do heeren IJ. de Bruijn en Ph. de Gelder, leiders der vereo- niging, per autobus van den heer A. Erke- kens, alhier, een uitstapje naar Haarlem. Onder meer werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk St. Bavo; vervolgens ging men naar Zandvoort, Bloemendaal „Kopje" en naar Haarlemmerhout. Veel werd gezien en genoten en hoogst voldaan kwam men 's avonds 10 uur weer in het dorp terug. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Programma 8; 812 L.angenberjr; 1219.50 Daventry; 19.50afloopt Luxemburg STADSNIEUWS RAAD VERGADERT 4 SEPT. AGENDA Te behandelen onderwerpen: Benoeming van vier leden van de Commis sie van Financiën (aftredend: de H.H. B. .T. Huurman Dzn., M. H. de Reede, Mr. H. F. A. Donders en M. G. Verwcij). Benoeming van vier leden van de Com missie van Fabricage (aftredend: d'e H.H. Ir. A. G. Bosman, J. H. Scholier, J. H. A. Man dei-s en Mr. C. Beekenkamp). Benoeming van vier leden van do Om- missie voo r het Openbaar Slachthuis (af tredend: de H.H. Th. M. W. Bergers, J. A. van der Reijden, J. J. van Stralen en R. van Eecke). Benoeming van twee leden van de Com missie voor den Markt- en Havendienst (af tredend: de H.H. J. Wilbrink en J. J. Val- lentgoed1) Benoeming van drie leden van de Com missie "roor de Huishoudelijke verordenin gen en uit dezen van den Voorzitter (aftre dend: de H.H. Mr. D. A. van Eek, J. H. A. Manders en Mr. C. Beekenkamp). Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Openbaar Slachthuis (af- dend: de I-I.H. Mr. D. A. van Eek en Mr. H, F. A. Donders). Benoeming van vijf leden van de Com missie voor het Onderwijs, (aftredend: de H.H. J. G. van Es, Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen, T. Groeneveld en J. M. Vos). Benoeming van vier leden van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (aftredend: de H.H. F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink cn H M. Simonis). Benoeming van een lid van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest"; „Voorgeest" en „Rhijngeest" (aftredend: de (heer Th. B. J. Wilmer). Benoeming van vier leden van de Com missie voor den Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftredend: de H.H. Th. B. J. Wil mer, J. G. van Es, A. van Rosmalen en C Koole). Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Oud-Archief, uit de leden, .van den Raad, (aftredend: de H.H. M. H. ide Reede en J. H. A. Manders). Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Oud-Archief, buiten de le den van den Raad (aftredend: de H.H. Dr. T. Colenbrander en W. J.J. C. Bijleveld). Benoeming van vier leden van de Com missie voor het Stedelijk Museum „de Laken hal", (aftredend: de H.H. Prof. Dr. J. A. J. Barge, Ir. A. G. Bosman, W. J. J. C. Bijle- yeld en Mr. J. Slagter). Benoeming van een lid van 'het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de heer S. yan Noot en). Benoeming van een Commissaris der Ge meentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank .van Leening en Geld^chietbank), (aftredend: do heer Th. B. J. Wilmer). Benoeming van een lid en van een plaats yervangend lid van de Commissie van on- icterzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle ment voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. Mr. iL F. A. Donders en F. Eikerbout). Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de veror dening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (aftre dend: de H.H. Mr. H. F. A. Donders en Mr. C. Beek-nkamp). Benoeming van een lid van de Commissie yan Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoeming van een tijdelijk 1 eeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 1933—1934. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes voor den cursus 1933-'34. Benoeming van een tijdelijk leeraar in irechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burger 'school voor Meisjes voor den cursus 1933-'34 Benoeming van een tijdelijk leerares in Shet Duitsch aan de Hoogere Burgesschool ,Voor Méisjes voor den cursus 1933-'34. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen yan hoornen aan den Zoetarwoudschen Sin gel. Praeadvies op het. voorstel van d'en heer Coster in zake wijziging van de verordening regelende de heffing van een belasting op jtoon eel vertooningen en andere vermakelijk heden. Praeadvies op het voorstel van den heer yan Eek in zake verlaging van de meterhu- ren voor gas en electriciteit. .Verdeelmg van den Raad dn Sectiën. Alsnog te behandelen: voorstel tot verhooging van het voor 1933 $er beschikking van 't Crisis-Comité Leiden, .afd B, gestelde bedrag voor het verleenen yan aanvullenden steun aan ondersteundo werkloozen. KAMER VAN KOOPHANDEL VERGADERT 5 SEPTEMBER De K. v. K. komt op 5 September, des middags om half drie, hijeen in haar ge bouw, Stationsweg 43. De agenda vermeldt. Opening; Notulen; Ingekomen stukken; Mededeelingen; Vaststelling datum der ver kiezing in verband met de periodieke ver kiezing; Vaststelling .lijst van subsidies; Vaststelling begrooting 1934; Adres aan den Ministerraad inzake Tolunies en Contin- genteëring; Vischpropaganda in Nederland; Correspondentie met Nederlandsche Bank en Nederlandsche regeering inzake lang .tijdverloop henoodigd om R.M. staande op het Konto van de Nederlandsche Bank te Berlijn, naar Nederland in guldens over te maken; Schrijven aan het gemeentebestuur te Leiden, in verband met het ontbreken yan een cloorloopende stoep in de Bree- straat; Adres aan Gemeentebesturen in het district der Kamer, inzake uitvoering van werken door een particulieren aannemer onder werkverschaffingsvoorwaarden; Rond .vraag; Huishoudelijke vergadering; Sluiting LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f 15.613.84 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f 1930.2S aan den Ge meente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. BRANDSTICHTER ZAL OPNIEUW TERECHTSTAAN Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag 13 September voor 't Gerechtshof te 's-Graven- hage in hoogor beroep worden behandeld do zaak tegen C. P. L., die terzake van brandstichting in den nacht van 8 op 9 Februari 1933 in en perceel aan de Heeren gracht alhier door de Haagsche Rechtbank is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf L. zal in hooger beroep worden verdedigd door mr L. Weyl, alhier. LEIDEN iN FEESTGEWAAD Duizenden vlaggen vertolkten de Oranjeliefde HET WEER WEEKTE PRACHTIG MEE Gisteravond hield de Leidsche Chr. Oran- levereeniging een feestelijke samenkomst in gebouw Prediker, als inleiding der Oranjefeesten. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op de Burgemeester, de heer v. d. Sande Bakhuyzen, Wethouder Splin ter, de heeren v. d. Laan en Nieuwenluuzen namens de 3 October Verceniging, en de heer Labrijn, Voorzitter van Koninginnedag. Ds. H. Thomas opende de vergadering en liet zingen Psalm 134:3 en ging daarna voor in gebed. Na de verschillende aanwe zigen welkom geheeten te hébben en de genen die dezen avond het 'programma zouden vullen, begroet te hebben, herdacht Spr. het zoo pas overleden bestuurslid, den heer Caspari. Daarna gaf Spr. een aanbeveling van het koopen van het W. v. Oranjespeldje en een opwekking om te vlaggen. Hierna werd nog gelezen het aan TI. M. de Koningin te zenden telegram en staande zong de vergadering het eerste couplet van het Wilhelmus. Het zangkoor, onder lei ding van den heer Eikerbout, gaf ten beste: Kent gij het land; Waar de blanke top dei duinen; Vlaggelied en andere Vaderland- sche liederen. In afwijking van het eerst gepubliceerde programma trad thans de heer Arie Post voordrachtskunstenaar op, die begon met enkele woorden te wijden aan H. M., welke hij illustreerde met o.a, Sclïeepspraet, van Huyghen. Ds. M. H. A. van der Valk van Hillegers- berg verkreeg hierna het woord en begon met erop te wijzen, dat sinds korten tijd weer een openlijke opleving gekomen was van het Oranjegevoel en de Oranjeliefde, hierbij geholpen door de actie van de tegen standers van Oranje, die door hun drang om het Oraniiehuis te doen verdwijnen het Nederlandsche volk wakker hebben ge schud. Wij leven in een bijzondere tijd en moeten hierbij denken aan het mysterie, God, Nederland en Oranje, de voornaamste reden van de nieuwe opleving van de Oranjeliefde. Ook de herdenking van de 400-jarige geboortedag van Willem van Oranje is een der oorzaken. Want steeds denken wij bij de Koninklijke, vierdagen aan ons volksverleden. Sinds de 18e eeuw zijn hier ernstige aanslagen gepleegd op al de heilige verhoudingen in het leven van volk en maatschappij, die allen ten doel hebben de band tusschen God en mensch los te maken. Van deze zijde heeft men het ook willen doen voorkomen alsof de opstand tegen Spanje, onder leiding van Willem van Oranje, in wezen revolutie als die van 1789 zou geweest zijn. Doch het betrof hier voornamelijk een strijd des geloofs; tenslotte het geloof be houdend hebbende ondanks de groote en zware verliezen en opofferingen welke men zich moest getroosten in deze dagen, ook hier in Leiden. Dan maakt spr. een gedachtenfeprong naar het jaar 1918 en gaf een korte beschrij ving van het gebeuren in de November dagen, toen bleek dat er in het" Néderland- sche volk een hart zat, dat gloeide van Oranjeliefde. Toen heeft men gezien welk een zegen het geweest is, dat ons volk een vorstin heeft gekregen, die ons heeft geregeerd en heeft geleefd, zooals Zij dat tot nu toe heeft gedaan. De bede van den stervenden eersten Oranjevorst is wel ln vervulling gegaan. Wij vieren nu allen de verjaardag onzer Koningin met. blijdschap, temeer waar levende werkelijkheid is geworden, wat stond op de wapenborden van Oranje en Nassau: Ik zal het zijn, Nassau en Ik zal handhaven, trouw, gerechtigheid, Gods dienst. Hierna trad nog het zangkoor op met aardige liedjes en werd een der dames gehuldigd met bloemen. Arie Post gaf nu nog een humoristische schets, die betrekking had op de studietijd van onze Prinses. Ds. Thomas, allen dankzeggend, gaf ten slotte nog enkele aanbevelingen en wekte o.a. krachtig op tot aansluiting aan den B. V. L., een instituiit, waarbij ieder die daarvoor in aanmerking komt, wel ver plicht is zich aan te sluiten. Na het zingen van enkele nationale liede ren en gebed, ging de vergadering uiteen en de Chr. Oranjevereeniging had weer een zeer geslaagden Oranjeavond te boe ken. Telegrammen aan de Koningin Hedenochtend heeft de Leidsche Chr. Oranjevereeniging het volgende telegram aan H.M. de Koningin gezonden. „De Leidsche Ohr. Oranjevereeniging met hare gasten vergaderd om God te danken voor de verlenging van Uwer Majesteits ons zoo kostelijk leven biedt onderdanigst Uwe Majesteit en de Ko ninklijke Familie haar hartelijke geluk- wenschen aan. Uwe Majesteit moge de verzekering aannemen dat onze beste bede opgaat voor Harer Majesteits welzijn ten bate van het volk, waarvoor Oranje altoos goed en bloed heeft veil gehad, en dat wat ook val, de liefde voor onze lieve Ko ningin pal zal staan als het moet tot de dood" Drukte in de vroegte Vroeger dan gewoonlijk was het vanoch tend al een heele bedrijvigheid in Leidens straten, waardoor of jakkei ende auto's vlo gen, om hun dienaren zoo spoedig mogelijk vrijaf te geven, óf waarin de bewoners op rappe wijze de noodige toebereidselen trof fen, teneinde kleur te bekennen en hun lief de voor het Huis van Oranje openlijk te de- monstreeren. Velen hadden reeds gisteravond het rood wit blauw of Oranje blanje bleu uitgehan gen, zoodat onze stad bij de eerste zonne stralen al aanstonds een feestelijken aanblik bood: hetgeen tegen S uur nog was vertien voudigd. Met het «eroezernoes was het niet anders gesteld. Toen namelijk ook de school jeugd ontwaakte, legde zij weldra een groot deel beslag op de publieke aandacht, door dat ze zich onder geleide tot lange optoch ten formeerden en met haar oranjesjerpen, mutsen e. d. de onbezorgde luidruchtigheid meebracht. In tempo werd naar de Kaasmarkt gemar cheerd, om vandaar gezamenlijk naar de Stadsgehoorzaal te trekken, voorafgegaan door padvinders-trommelslagers der Leid sche Padvinders „Leeuwengroen". Ooi: het korps /an v"+ 6e Reg. Veld-Artillerto en andere muzikanten bliezen er bij deze ge legenheid lustig op los. In de Stadsgehoorzaal, Na de reeds gisteren gemelde route door de stad te hebben ondernomen, werd te ruim half tion de Stadsgehoorzaal bereikt, die ook nu weer kleurrijk \yas uitgedost en de kinderen eerst recht in de ware feeststem ming bracht. Zooals dat gebruikelijk is opende de voor zitter, de heer W. Koops Azn., in de Groote Zaal de samenkomst met een geestdriftig speechje, hetgeen gevolgd werd door een spontaan zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Hierna werd de schare bezig gehouden met gymnastische oefeningen, zang, snelteeke- nen, koorzang en goochelen, waarvan voor al het snelteekenen en goochelen geweldig insloeg. De tractaties in de pauze, die om circa half elf werden uitgedeeld, genoten uiteraard niet minder do belangstelling. Evenals in de Groote Zaal ermaakte men zich in do Foyer opporbcst, alwaar de lei ding in handep was van den heer Zuidhoff, die als zoodanig voor zijn collega beneden hem niet onder deed. Om 12 uur nam deze rret een einde. Parade een groot succes Ook al door het fraaie zomerweer werd de oarade om half 11 op het Schuttersveld een groot succes. Zij werd gehouden door het 6e Reg. VeldArtillerie, met de muziek van laatstgenoemd regiment "Iet aantal derge nen, die een entreekaart hadden kunnen be machtigen, toonden zich zeer erkentelijk. Feest op het Schutersveld De groote middagfeestviering, eveneens op het Schuttersveld, deed om half twee lange rijen voor de loketten scholen, blijkbaar omdat zij niets van dit feest wilden missen. De 900 kinderen, die zich voor de wed strijden hadden opgegeven, traden op dat oogenblik aan op de Hoogelandsche Kerk- gracht, waar tevens waren opgesteld het muziekkorps van het 6e, de vaandeldrager te paard en het bestuur der advies-commis sie van de vereeniging „Koninginnedag". Het was een alleraardigst gezicht, dezen stoet tc zien opmarcheeren, en te constateeren, \*>lk een groot deel van Leidens jeugd de liefde voor Oranje heeft leeren kennen. De diverse spelen liepen "lot van stapel en veroorzaakten van tijd tot tijd een uit bundige pret. Militaire Ruiters in actie De militaire ruiters, die een springcon cours gaven, kweten zich voortreffelijk van hun taak. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is een en ander nog niet geëindigd, zoodat we daarop morgen hopen terug te komen, evenals op de luchtballonnen-wed strijd en den grooten Nederlandschen feestavond, die heden om 8 uur in de Stads gehoorzaal aanvangt Thans reeds kunnen we echter al verkla ren, dat Leiden op voorbeeldige wijze, ln volmaakte orde*, den jaardag onzer beminde vorstin heeft gevierd. ONDELINGE EN POLITIE- ZWEMWEDSTRIJDEN UITSLAGEN 25 M. vrije slag Meisjes tm. 12 jaar: 1 C. v d Lelie 25 2/5; 2 Mies de Boer 25 4/5; 3 L. v. Weizen 26 sec. 25 M. vrije slag Jongen, t.m. 14 jaar: 1 M. Faasse 19 3/5; 2 Chr. Boeikkooi 21 1/5; 3 A. Faasse 22 2/5 sec. Politie 50 M. vrije slag (Senioren): 1. G. H. v d Ham 40 4/5; 2 M. van Hilten 44; 3 T. G. K. Troost 45 2/5 sec. 50 M. vrije slag Jongens t.m. 16 jaar: 1 H. van Weizen 32 1/5; 2 J. v. d. Linden 38 sec. 100 M. rugslag Heeren Kampioen van Lei den: 1 G. A. de Reede L.Z.C. 1 min. 2 sec.; 2 H. Kapaan, De Zijl, 1 min. 34 3/5 6ec. Politie 50 M. schoolslag (Senioren): 1. T. G. K. Troost 52; 2 H. J. Visser 56 2/5 3 M. v. Hilten 57 3/5 sec. 50 M. Schoolslag Jongens t.m. 16 jaar: 1 W. v. Weizen 45 4/5; 2 J. v. d. Linden 54; D. v d Bos 54 4/5 sec. Politie 50 M. rugslag (Senioren): 1 T. G. K. Troost 1 min. 1 sec.; 2 G. H. v. d. Ham l min. 4 3/5 sec.; 3 H. J. Visser 1 min. 5 sec. 50 M. vrije slag Dames, Kampioen van Leiden: 1 A. v .d. Mark. De Zijl 38 sec.; 2 A Passier, L.Z.C. 39 4/5 sec. 50 M. vrije slag Heeren: 1 A. Kraayenbrink 33 3/5; 2 H. Kapaan 36 1/5; H. Blansjaar 36 1/5 sec. Politie 50 M vriie slag: P. Eveleens 1 min 3/5 sec. 2 B. Schilder 1 min. 4/5 sec. 3. K. Rerupt 1 min. 7 sec. 50 M. schoolslag Dames: 1 mej. E, W. Ar- noldius 48 2/5 sec. (was reeds kampioen van Leiden); 2 mevr. Koning-de Litz 1 min 1 2/5 sec.; 3 mej. C. Dreef 1 min. 8 6ec. Politie 50 M. schoolslag (Junioren): 1 B. J. Pol 46 3/5 sec.; 2 B. Schilder 1 min. 6 sec. 3 P. Eveleens 1 miin. 10 3/5; 4 J. Middendorp 1 min. 27 1/5. 50 M. Rugslag. Dames. 1 E. W. Amoldus 50 1/5 sec.; 2 M. Kraayen brink 52 sec. 50 M. schoolslag Heeren: 1 W. Hasselibach 42 1/5; 2 K. Kraayenbrink 44 1/5; 3 D. Kraayenbrink 44 4/5 sec. Politie 50 M. rugslag: 1 B. J. Pol 59 1/5 sec.; 2 K. Rempt 2 min. 31 sec. 50 M. rugslag Heeren: 1 H. Kapaan 41 3/5; 2 F. v. d. Horst 45 1/5; 3 TI. Blansjaar 47 2/5 Politie Drenkeling Zwemmen: H. J. Visser 55; T. G. K. Trocst 56 4/5; M. van Hilten 57 sec. Er wordt gekleed gezwommen over een afstand van 40 M. waarvan Zo M. met dren keling. De drenkeling ...1 in kopgreep wor den vastgegrepen en op die wijze aan wal worden gebracht. Politie Hindernis Zwemmen: 1 G. II. v. d. Ham 52 2/6 sec.; 2 M. van Hilten 54 1/5 sec.; 3 T. G. K» Troost 1 min. 3/5 sec. 100 M. vrije slag Heeren. Kampioen van Leiden: 1 H. v. d. Reyden L.Z.C. 1 min. 12 sec; 2 C A de Reede L.Z.C. 1 min. 14 s 3 P Lut L.Z.C 1 min. 20 sec. A Kraayenbrink De Zijl 1 min. 22 2/5 sec. tevens winnaar van „De Zijl"-Beker. Politie Pcpdulken: 1 G. H. v. d. Ham 35 sec 2 B. J. Pol 55 sec. In hurkval wordt gezwommen, dit om het gezicht van den drenkeling niet te verliezen Voorts zwemt men naar de plaats waar de drenkeling gezonken is, waarna gedoken wordt. Ook hier geldt het in kopgreep den drenkeling naar den wal brengen. GEVONDEN VOORWERPEN Op het politiebureau zijn te bevragen een damesrijwiel en een klein bruin hondje, 25 c.M. hoog met korte staat, dat op straat werd gevonden. KANO DRIJVENDE GEVONDEN In de Rijn- en Schiekade is een onbe- mando kano drijvende gevonden. De politie verzoekt inlichtingen. K VAN K RIJNLAND WIJZIGING. 29 Aug. N.V. Leidsche Han- delsvereeniging. Leiden, Korte Mare 2; gros- sierdsrij en engroshandel i-i comestibles, cho colad'e, suikerwerken; en importhandel. Bijv uitgeocf. bedr.: importeur van fruit, C. W. Oudshoorn, Leiden, Morsehweg 40, slagerij. Wijz. uitgeoef. bedr. in: rund- kalfs- lams- en varkensslagerij; tevens verkoop van fijne vleeschwaren. Jan Scheerder, Alphen a.d. Rijn, Stations straat 21, Kaashandel. Uittr. E.: J. M. J. Scheerder, Alpbcn a.d. Rijn. G. van Hoven, Leiden, Vliet 29, Kruida- nlersbedrijf. Uittr. E.: G. Smitvan Hoven. Leiden, d.d. 19 Aug. 1933. Wijz. handelsn. in A. Beekman. M. Bonefaas, Katwijk aan Zee, Badstr. 5. Kruidenier. Vest. fil.: Katwijk, Secr. Varke- vissers'traat 35, d.d. 21 Juli 1933. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 21 gr. C. Zweminrichting De Zijl: 12 uur 20 gr. C. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M de Kruiff—v d Kln.auw 2 d. C BoeleeeGeen jaar z,\ KM BarthenHaze- voet z.; D Crlaptln—de Wit z.; M E N Eikerbout Boon z.; OoatrumSanders z.; C Klein Klein OVEULEDEN: J Th M Winkelman man 53 j. J Tegelaar man Tl j. GEHUWD: J Arbouw en W A Lut: P N Dool en M Blok, M Hoefman on A G Juffermana; H Kan bier gesch m en M v Eeuwen; H Kijk ln de Vegte en J v d Blom; J G Oostervec-r en J G v d Weüden; J Roggeveen en D v d Berg; L v d Zwet en P Wrobel; H J N van Oosten en J P Chrb Tanse. ONDER'inOUWD: H Wamstekor 33 j en Chr A Zaaüer 21 j.; J de Kier en E D Imhoff; E J H Alt 26 en C Doe 27 j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN BELANGRIJKE RESTAURATIE Zooals reeds door ons gemeld zal de Juliana-bewaarscnool, die geheel werd ge restaureerd, a.s. Maandag worden heropend. Reeds nu hebben wij ons eens op de hoogte gesteld van de veranderingen, die deze school heeft ondergaan. Reeds aanstonds bleek ons dat het geheele interieur belang rijk werd gemoderniseerd en de oude lo kalen gewoonweg niet meer waren te her kennen. Allereerst zijn in heide lokalen een tweetal zeer fraaie schoorsteenen gebouwd. In tegenstelling met do oude kasten zijn bovendien in beide lokalen zeer practische en schuifbare boekenkasten aangebracht. Ook op sanitair en hygiënisch gebied ondei- ging de school zeer belangrijke verbeterin gen. Benevens verschillende kinderclosets werden in de gang een tweetal keurige kinderwaschbakken aangebracht. Ook het schilderwerk voldoet zeer goed. Het geheel is gehouden in een frissche crème tint met een graniete afzetting der muren. Ook de meubileering werd geheel vernieuwd. Voor al" deze vernieuwing is een buitengewoon frdaie verbetering. I*; koddige tafeltjes en 6toelen, waaraan de kleuters thans kunnen aanzitten, zijn door de fa. W, v. d. Bijl zeer keurig vervaardigd, terwijl ook het schil derwerk hiervan de meubileering is nl. gavernisd en met groen afgezet met het geheel goed domineert. Vanzei fsprekena heeft het ijverige schoolbestuur ook de leer middelen en speelgoederen met een groote collectie uitgebreid en vernieuwd. Het ge heel is gewoonweg een lust om te zien, en het kan niet anders of de kleine fröbelaars sullen met genoegen deze school bezoeken. Wij twijfelen dan ook niet of al deze be langrijke verbeteringen zal de rendabiliteit dezer school belangrijk in de toekomst doen verhoogen. Het geheel werd uitgevoerd wat het tim merwerk betreft door de firma W. v. d. Bijl; schilderwerk J. Z. van Hellemond; metsel werk J. Tolk, en de sanitaire inrichting door W. Tromp. •Wij zouden niet compleet zijn, indien wij nalieten. te ven r'.den dat in tegenstelling met vroeger een concierge aan de school is benoemd, nl. cle heer J. Corsel, die in middels reeds in functie is getreden, ter wijl het nieuw benoemde hoofd, mej. Van Wijk, heden werd geïnstalleerd. Wij wenschen ten slotte het ijverige schooi bestuur met deze belangrijke verbetering GOEDKOOPE EXTRA-TREIN. In verband met de a.s. Nationale Huldi ging van H. M. de Koningin in het stadion te Amsterdam op Zaterdag 9 Sept. a.s. ter gelegenheid van het 7e lustrum van H. M. zal van hier dien dag een goedkoope extra- trein rijden. Het vertrek van hier is be paald op 12.35 uur, terwijl de aankomst van den trein, die via Uithoorn gaat en aan allo stations zal stoppen, te Amsterdam is be paald op 13.40 uur. AL IS DE AUTO NOG ZOO SNEL Dat de telefoon dikwijls toch nog vlugger is dan een auto ondervond gisteren een be stuurder van een luxe auto met 2-wielige aanhangwagen, geladen met hout van de fa. J. G. V. te Oudenrijn. Door bedoelde be stuurder was te Zwammerdam een straat lantaarn stuk of omver gereden. De be stuurder reed echter door. Vanuit Zwam merdam verzocht men de politie hier be- doelde auto aan te houden. Inderdaad pas seerde hij na een kwartier onze gemeente en werd de bestuurder begrijpelijk aan do tand gevoeld. Hij gaf het euvel toe en zou in de terugreis trachten de zaak te Zwammer dam te regelen. AANVARING. Door den schipper J. H. B., v,an de stalen klipper „Willempje", gedomicilieerd te Rot terdam, werd gisteren bij de politie aangif te gedaan van het feit, dat hij op den Rijn in aanvaring was geweest met een langs den wal gemeerd liggend vaartuig, waar door de voorplecht van zijn schip belangrijk werd beschadigd. Als oorzaak gaf do schip per op het te snel voorbijvaren van een mo torschuit, bestuurd door J. Th. v. H., even eens uit Rotterdam, toebehoorende aan de N.V. Intern. Stoomsleepdienst P. Smit al- HET HULDIGINGSDEFILE. Alhier heeft zich een comité gevormd, be staande uit de heeren D. C. Verweij, Oranje- straat, E. de Goede, Stevinstraat, en J. G. Baart, Hoofstraat, om gezamenlijk als Chr. Oranjevereen. deel te nemen aan het Huldi gingsdéfilé, op Zaterdag 9 Sept. a.s. in het stadion te Amsterdam, ter gelegenheid van het 7e lustrum van H. M. de Koningin. De reiskosten en deelnemcrskosten bedragen to taal f 1.35. Aangifte kan geschieden hij ge noemde heeren. HAZERSWOUDE „FILADELFIA". De wekelijksche vergaderingen Geref. J. V. „Filadelfia" zullen Vrijd g avond a.s. weder aanvangen in het lokaal achter de Geref. Kerk. Jongelingen, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, kunnen zich, om lid der vereeniging te worden, bij het bertuur melden. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is aan den heer J. Blijle- ven, kantoorhouder op het dorp alhier, ver leend de eere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. KATWIJK AAN DEN RIJN GEZANT Mr. Dr. J. H. VAN ROOIJEN. f Na een ongesteldheid van enkele dagen is in zijn villa aan de Garniegielaan te Den Haag overleden Mr Dr. J. 14. van Rooijen, gezant van Nederland to Washington. GEREF. KERKEN AANBESTEDING BESGHQEIINGS- WERKEN OVERRUN Gisterenmiddag had op het bureau van Gemeentewerken de aanbesteding plaats van de nieuwe beschoeiïngsvverken aan het CTfjrrijn alhier. Ingeleverd werden 23 biljetten. Eén bil jet, dat twee minuten te laat was ingele verd moest terzijde gelegd worden. De uitslag was als volgt: Laagste inschrij ver C. J. Kiebert, van Sassenheim, voor f 14241. Hierop volgden: Th. Zetman, van Leiden, f14400; Firma Molenaar van Gouda f 14600; Th. de Winter en C. J. van Weeren van Leiden f 14885; N.V. Van Splunder van Ridderkerk f 15140;, N.V. De Baan en Co. van Maassluis f 15178; Wed. H. van Driel van Koudekerk aan de Rijn f 15400; Gebr. Parel van Sliedrecht f 15444; W. Luimes en M. P. Bal van Goudswaard-Ridderkerk f 15637; N.V. Th. Smeulers' Aannemers-be drijf van Rotterdam f15700; Firma Dekker en Faas van Hoek van Holland f 15708; N.V. Visser en Zonen van Wassenaar 15750; J C. Simon van Schiedam f15858; Firma E. Senders en Co. van Gouda f15860; J. Jansen, Hillegom f 15883; P. C. Lan- geveld van Hardinxveld f 15900; A. Mooten van Moordrecht f16337; P. de Pater van Waddinxveon f 16610; G. Bartels Zwolle f 16680; Firma Visser en Smits van Papeu- drecht f17850; Jac. Blijlevens van Geor- truidenberg f 18300; N.V. Nederhorst van Gouda f 18635; Firma Van Dongen en Van Hoven van Dordrecht f 19917. De gunning is aangehouden. DEFECTE VERLICHTING De lantaarn op den hoek Nooi.Wijkerweg Achtcrkerkweg is reeds meer dan een week defect Dat dit overlast beteekent voor het in deze maand nog drukke vreemde lingenverkeer zagen we toen een vreemde automobilist, die van Katwijk-Zee kwam, door de duisternis misleid, het Kei-kp^' kwam doorrijden. Juist naderde uit do richting Leiden de electrischo tram. Alleen door vol gas te geven kon de verdwaalde chauffeur een aanrijding voorkomen. KOUDEKERK GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Dins dag 29 Augustus des avonds te 7% uur. Ingek. stukken: Enkele door Ged Staten goedgekeurde raadsbesluiten en gedane mo* dedeelingen aangaande uitgevoerde werken aan het nieuwe raadhuis. Kasopname he It plaats gehad bij den administrateur van het Waterleidingbedrijf,' waarbij bleek, dat alle bescheiden in orde waren. Voorloopige vaststelling balans- en verlies rekening waterleidingbedrijf dienst 1932 vindt plaats, welke sluit met een batig saldo van f 620.7S- Vaststelling vindt plaats van de rekening van het Burgerl. Armbestuur en die van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Do eerste toont aan ontvangsten f 708.45 en aan uitgaven f 640.12; batig saldo f 68.33. He4. Tehuis heeft ontvangen f 7419.80 en uitge geven f 4869.93y2; batig saldo f 2522-861/o- De Voorzitter prijst met een enkel woord het goede beheer dezer inrichting. Vervolgens wordt de Gemeente-rekening, welke door de destijds benoemde Commissie is nagezien zonder bemerkingen, volgens het rapport van don heer de Jong, ondei dank voor het goede beheer, geadviseerd haar goed te keuren, behalve een bemerkiug aangaande de schrijfloonen, hetwelk dooi' den Voorzitter nader wordt toegelicht. De Voorzitter dankt de Commissie voor de gc-dane werkzaamheden en wijst dezelfla Commissie aan tot het nazien der aangebo den begrootingsdienst 1934 van do Gemeento en die van biet Waterleidingbedrijf. Enkele comptabele besluiten weiden goed gekeurd. Een verzoek van het besiuur der Ned. llerv. School om beschikbaarstelling van pelden (art. 72 der Lager Onderwijswet 1920) voor een viertal nieuwe gordijnen, wordt goedgekeurd. B- en W. stellen don Raad voor tot ver koop van hot oude raadhuis en veldwach- lerawoning. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen en na een gedane vraag van den heer van dei Lee, verklaart de voorzitter, dat de bei dj panden (behoudens de gewone bepalingen) ook aan den hoogst biedende zal word-m toegewezen. Aldus wordt besloten. lenslotte ontvangen B en W. machtiging tot verhuur van het bovengedeelte van hel nieuwe raadhuis. I.en voorstel tot vaststelling dor huur van 5.50 per week, wordt op voorstel van de boeren Lieverse en van der Lee terug gebracht op f 5.— Bij de gebruikelijke rondvraag klaagt do It ei van der Lee over den weg in het Wes telijk deel der gemeente. Voor do zooveels'e maal" moet de Voorzitter opmerken, dat de voostand B- en W. bekend is en voordurend daaraan gewerkt wordt, terwijl hot een punt van be&preking is om, zoo eenigszins moge lijk, tot duurzame verbetering over te gaan. Hierna sluiting der vergadering. LEIDERDORP ONDERSCHEIDING Heden werd op de Westlandsche Bloemen en Fruittentoonstelling te Naaldwijk, de zilveren medaille toegekend aan de N.V. Kunstaardewerkfabriek „Do Rijn" voorheen II. Zaalberg, alhier. LISSE JUBILEUM Dr D. BLOK Morgen, Vrijdag 1 September, zal het voor Dr D Blok een gedenkwaardigen dag zijn Immers is het dan 40 jaren geleden, dat hij zijn dokterspractijk, in opvolging van wijion Dr v. Eewijk, alhier aanving. Dirk Blok, is .geboortig uit Wormerveor cn genoot daar zijn eerste lager onderwijs. Daar hij aanvankelijk voor den handel zou opgeleid worden, doorliep hij de Fransclie school. De lust tot studie was echter te groot en hij bezocht de 5-jarige H.B.S. to Zaan dam. Na met goed gevolg eindexamen 1c hebben a'gelegd, studeerde hij t« Amsterdam. De huisarts-practijk trok hem het meest aan, waarom hij ongeveer aan alle afdeelingen van de ziekenhuizen als assistent onder do verschillende professoren werkte. 1 September 1893 behandelde Dr Blok te LR™ zi'a eerrte f'" "ton. Sind- ^ien tijd Aangenomen: Naar Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), J. Hartkamp te Oudega (Small.). heeft hij zijn practijk zeer zien uitbreiden en is hij in vele gezinnen een geliefde huis arts geworden en gaf vaak blijk van een helder inzicht. Naast zijn drukke practijk heeft hij zich echter ook nog aan velerlei andoren arbeid gegeven. Zoo is Dr Blok o.m. oprichter geweest van verschillende vereenigingen; noemen we slechts de afd. Lisse van het „Groene Kruis", do vereeniging „I-Iulp en Steun", de T.B.C. bestrijding, liet Ziekenfonds e.a. In de mobilisatiejaren was hij mot do zorgen van het Steuncomité belast en heeft hij hierin veel gepresteerd en getracht veler nood te lenigen. Ook op politiek terrein is Dr Blok steeds oen meelevende persoonlijkheid geweest. Reeds vele jaren is hij voorzitter der afd. Lisse van den Vrijheidsbond en heeft in den loop der jaren voor deze partij zitting gehad in den Raad dezer gemeente. Moge Dr. Blók nog een goede levensavond geschonken worden. IN DE ETALAGE Een passeerende auto kwam in botsing met een groontemvagen, waardoor deze de etalage van den heer Verwoerd moest in rijden en zoodoende de winkelruit verbrij zelde. De politie maakte proces-verbaal op. HOOI IN VLAMMEN Op de Derde Poellaan brak brand uit bij i den landbouwer v. L. Twee hooischelven I gingen in vlammen op. De brandweer uit Lisse en „de Engel" was aanwezig. HOLLANDS BLOEMBOLLENHUIS Vrijdag 1 Sept. v.m. half 10 veiling van leverbai'e tulpen, crocussen, narcissen enz. met uitzondering van hyacinthen. j Des nam. 2 uur speciale hyacinthenvciling leverbaar; en Plantgoedveiling alle soorten bloembollen. NOORDWIJKERHOUT EIGENAARDIG ONGELUK Hedenmorgen omstreeks 6.15 uur reed met groote snelheid een z.g. vischauto van af Katwijk naar IJmuiden. Aan den drie sprong, bij het Jagershuis, reed genoemde auto door een dichte heining heen en ve> volgens tegen de pilaren aan, die onder hot afdak van genoemd huis stonden. Hier kon dit afdak niet tegen. Het zakte met een klap als een kaarten doos in elkaar. De bewoners, die nog sliepen, werden gewekt door het lawaai. Dat hier geen slachtoffers te betreuren zijn is een wonder. Een hou ten bint, welke op de pilaar rustte, drong door de snelheid der auto, door de voorruit, ging tusschen de twee inzittende personen door, door een ruitje achter den bestuurder, om vervolgens nog twee meter door te steken, zoodat de auto in de lengte geheel doorboord was. Het huis stond aan den linkerkant van den weg, maar de chauf feur moest uithalen voor een wiel rijdster, waardoor hij het stuur niet meer om kon krijgen, met het gemelde gevolg. Een der inzittenden kreeg nog een snede over den pols van glasscherven. De verzekering dekt de nog al belangrijke schade. GEMEENTE-TOREN Naar wij vernemen zal de gemeentetoren binnenkort geselicaat worden. Het steiger, dat hiervoor noodig is, moet nog twee maanden na het werk op zijn plaats blij- ven, zulks voor reparaties aan den spits. SASSENHEIM BENOEMING Per 1 October a.s. is benoemd' tot 2de amb tenaar ter Secretarie alhier de heer G. J. de Raadt thans volontair ter Secretarie te Bemmel. VERGADERING GEMEENTERAAD Tegenwoordig alle leden. Op de notulen wordt aanmerking gemaakt door de heeren Speelman en Warnaar. Onder de ingekomen stukken •deelde do Voorz. mode, dat door den heer Verkleij en 15 an dei en bezwaren waren ingediend bij Ged. Staten inzake de Straat belasting. B. en W. hebben hierover advies gegeven. De heer v. Zonneveld vraagt welke die be zwaren zijn. De voorz. zegt dat uit het ant woord dit zal blijken. Er is nl. geantwoord dat de lasten voor villa's en dergelijke hoo ger zijn dan voor landbouwerswoningen. Tot leden der commissie tot nazien ge* meenter.kening 1932 worden benoemd de heeren A. Warnaar, J Schrama en G. Hoo- gervorst. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat zij voorstellen aan nieuwe functionaris sen geen bezoldiging toe te kennen, de in functie zijnde ambtenaren behouden deze. Hiertoe wordt besloten. De reclame Hondenbelasting wordt toege wezen. Sluiting café's. Gefl. Staten stellen een kleine r dactiewijziging voor. Hiertoe wordt besloten. Voorstel verlaging huur Teelland. Vorig jaar Is 40 pet, reductio verleend aan de pach ters die betaalden. Na discussie wordt be sloten dit jaar 50 pet. te verleenen als hier voor termen aanwezig zijn. Verhuur Teelland. Dit betreft enkele per ceeltjes die wegens wanbetaling vrij geko men zijn. B. en W. worden gemachtigd tot verhuur. Comptabiliteitsbesluit goedgekeurd. Verzoek van C. J. Kiebert tot rangschik king van de Berkenlaan onder sub D van het uitbreidingsplan. Dit verzoek behelst, dat er toestemming verleent wordt tot het bouwen van blokken van 6 woningen. Toe- gsstaan. De voorz. deelt mede dal aan de Beuken laan een perceeltje verkocht is van ongeveer 10 meter breed k 4 per meter. Voor den bouw is dispensatie noodig. Deze wordt ver leend. Verordening tot heffing van 20C opcenten op de Porsoneele Belasting. De voorz.: Deze heffing is noodig volgens d>e ontworpen begrooting. Het besluit moet voor 1 September genomen zijn. De lieer v. Breda is er tegen, en wil de be grooting sluitend maken, door bezuiniging. Als u'terste grens wil hij 150 opcenten. De

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6