DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND PARTIJDAG TE NEURENBERG DE FUEHRER MET GEESTDRIFT ONTVANGEN De Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. is giste ren in dc oude vrije Rijksstad Neurenberg op grandiose wijze ingezet. De stad was als bedolven onder vlaggen, groen en bloemen. Van de eeuwenoude ge vels wapperden hakenkruisvlaggen naast't rood-wit van de stad en het wit-blauw van Beieren. Guirlandes golfden van huis tot huis en omkransten dc bal cons. Feestribunes staan op den „Adolf Hitler- platz". Voor het „Grandhotel" staat een eere- wacht, want daar hebben stafchef Roehm en de staf der SA en SS hun intrek genomen. In hotel „üeutscher Hof" logeert de staf van den Fuehrer, die van daar uit, ook tij dens het congres, de regeeringszaken blijft waarnemen. Totaal 342 extra-treinen komen achtereen volgens het station binnen, verdeeld over 31 uren. Op een zijspoor staat de diplomaten- trein, die tijdens den partijdag als kwartier zal dienst doen voor de buitenlandsche ver tegenwoordigers. De oude historische raadszaal is schitte rend versierd. Hier zal Neurenberg I-Iitler en zijn «taf feestelijk ontvangen. In de raadszaal is een prachtige bronzen buste van den Fuehrer opgesteld, naar het leven geboetseerd door de beeldhouwster Hedwig Groote menschenmassa's verzamelen zich reeds vr >eg in den namiddag voui het hotei „Deutscher Hof", om den Fuehrer bij zijn aankomst te begroeten. Tegen den avond groeit de menigte zóó aan, dat de SS om vangrijke maatregelen moet nemen. De Fuehrer komt Om halfnegen kondigen fanfare-muziek sn oorverdoovend Heilgeroep de aankomst van Adolf Hitler in het raadhuis aan. In de rijkelijk met groen en bloemen ver sierde zaal, welke in liet glanstijdperk van het oude rijk zoo dikwijls de keizers met hun paladijnen vergaderd zag, begroeten de kopstukken der nationaal-socialistische par tij en de overige autoriteiten den stichter van het Derde Rijk. Onder eindeloos gejuich van de menigte treedt de rijkskanselier door den hoofdin gang het raadhuis binnen. In de zaal bracht daarop een kinderkoor „Wach auf, Du Deutsches Land" ten gehoore. Opperburgemeester Liebel richt onder ademlooze stilte der feestvergadermg een kort woord tot Adolf Hitler. „Neurenberg zegt hij ziet in het be zoek van den Fuehrer het hoogtepunt van zijn vierhonderdjarige geschiedenis en dankt den bewerker van de nationale wederge boorte voor het overweldigend bewijs van vertrouwen, dat hij het oude Neurenberg daarmede gegeven heeft Wij danken den Fuehrer, dat wij met meer in een rijk van schande, maar in een nieuw Duitschland mogen leven. Als een uitwendig blijk van dankbaarheid overhan digt de stad uit den kunstschat van Neuren berg aan den Fuehrer een origineele repro ductie van de wereldberoemed kopergravure van Albrecht Duerer: „RNter, Tod und Teu- fel", welke uit het jaar 1531 dateert Neu renberg huldigt daarmede Hitier, „den. rid der zonder vreeze". Na de overhandiging van de feestgave wordt door het kinderkoor het Duitschland- lied gezongen. Daarna neemt Hitier het woord, om nog maals de ontwikkeling der nationaal-socia listische beweging te schetsen en uiteen te zetten, dat Neurenberg voor dit groote par tijcongres is gekozen om het contact met t groote verleden daarmee te kennen te geven en een eigen traditie voor de nat.-soc. be weging te scheppen. Met den roep „De oude Duitsche Rijksstad Neurenberg Sieg Heil!", die door de aanwezigen driemaal herhaald werd, besloot de rijkskanselier zijn toe- "PTotk'slot werd het Horst-Wessellied ge zongen. De beteekenis der betooging De rijksperschef, Dr. Dietrich, heeft voor zijn vertrek naar Neurenberg aan een re dacteur van de Deutsche Allgem. Zeitung mededeelingen gedaan over de beteekenis van den partijdag. Hij wees er, op, dat de nat-soc. partij bij deze Telegenheid voor t eerst als representant van het heele Duit sche volk optreedt. In het bijzonder diege nen, die tot nu toe vreemd tegenover de beweging hebben gestaan, zullen te Neuren berg gelegenheid vinden het wezen van het nat.-socialisme te leeren begrijpen. Dr. Dietrich was van meening, dat de heele wereld aandacht zal hebben voor de ze manifestatie van den nat soc. geest en wil. Zij zal het inzicht geven, dat de her vorming van het politieke leven, die zich in Duitschland heeft voltrokken en de houding van het volk naar binnen en naar buiten volkomen heeft gewijzigd, ook voor de po litieke ordening der naties onder elkaar van groot belang is, daar het Duitschland van autoriteit en orde een duurzame factor in de internationale politiek is geworden. Op de vraag van den journalist of de op- marsch van SA en SS misverstaan zou wor den, antwoordde de perschef, dat de SA en SS geenszins militaire formaties zijn. De be zoekers van den partijdag zullen er de be strijders van het bolsjewisme in zien, waar voor de heele beschaafde wereld dankbaar mofet zijn. De politieke orde in Duitschland in het belang van de heele wereld ook in de toekomst te garandeeren, blijft hun groo te taak. Als hierover nog twijfel mocht be staan, dan zou deze alleen al reeds worden weggenomen door het feit, dat te Neuren berg geenszins de heele SA en SS opmar cheert. HOFER ONTVOERD UIT DE GEVANGENIS IN ITALIË AANGEKOMEN Officieel wordt te Innsbruck medegedeeld dat gisternacht tegen 1 uur de sedert 12 Juni U in verband met den aanslag op Dr. Steidle gearresteerde en in het Huis van Bewaring te Innsbruck opgesloten natio naal-socialistische gquwleider van Tirol en Vorarlberg Franz I-Iofer door eenige man nen na een worsteling met de gevangenis beambten is bevrijd en met een gereed staande auto is gevlucht. Onmiddellijk na deze bevrijding werd een groot aantal nationaal-sociaiisten te Inns bruck en andere plaatsen in Tirol gear resteerd. Het geheele politie- en militaire apparaat is in werking gesteld en de grens is geheel gesloten. De auto, die eigendom is van een groot handelaar te Kufstein, werd op den weg naar den Brenner tusschen ..Steinach en Gries door een gendarme aangehouden. Toen de wagen niet stopte, loste de gendar me twee schoten. De inzittenden verlieten daarop den wagen en vluchtten langs een zijweg in do richting van de Itaiiaansche grens. Uit bloedsporen, die men in de ver laten auto en op den weg' vond, valt af te leiden dat een der inzittenden door de scho ten van den gendarme is gewond. Op het tijdstip dat de auto op den weg naar den Brenner werd aangehouden, was de Oostenrijksche grens in de omgeving van de Brennerpas reeds geheel bewaakt. On middellijk is de sluiting van de geheele grens gelast en is elk verkeer over de grens onmogelijk zonder dat een sterke be waking gepasseerd wordt. De auto waarin Hofer gevlucht is werd in beslag genomen en naar Innsbruck terugge bracht. In totaal zijn tusschen 2 uur 's nachts en 8 uur 's morgens te Innsbruck en op andere plaatsen in Tirol ongeveer 70 nationaal- sociaiisten gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat in de gemeen ten Gries am Brenner en Vinades eenige vooraanstaande nat.-socialisten zijn gear resteerd, verdacht Hofer en zijn metgezellen naar de grens te hebben gebracht De politie heeft vastgesteld, dat de vluch telingen een bosch zijn ingegaan, een berg- terrein, dat voor ontsnapping over de Itaii aansche grens betrekkelijk gunstig is, daar het dicht begroeid is. De vervolgers vermoedden gister, dat de vluchtelingen zich nog bevinden in het ge bied bij de Kar-Alm en daar de duisternis afwachtten. Het was echter niet uitgesloten, dat zij bij den Steinjoch, die gistermorgen nog niet was bezet, reeds over de grens zijn gegaan. Over de ontvoering zelf kan nog worden gemeld dat de burger, dien de beide perso nen dje zich als hulppolitieagenten voorde den, in de gevangenis wilden brengen en die geboeid was, de nationaal-socialist Kus- st-atscher is, die 8 dagen geleden na een straf van drie weken uit de gavangenis was ontslagen. Daar de cipier hein onmiddellijk herkende, het. hij de z.g. hulpagenten zon der meer pinnen. De wachters werden daar na met chloroform bedwelmd en waren een uur lang bewusteloos. De bevrijders hebben nog getracht de wachters op te sluiten in de cel van Hofer hetgeen echter niet gelukte. De ontvoerde nazi-leider in Italië aangekomen. Wil naar Neurenberg vliegen. BOLZANO, 31 Augustus. De Tiroolsche gouwleider der N.S.D.A.P., Frans Hofer, is gisteravond om 10 uur aan het Itaiiaansche grensstation aan den Brenner aangekomen Er werd een officieel proces-verbaal opge maakt van zijn aankomst, waarna hij onder politiegeleide naar Brixen en vervolgens naar Bolzano werd gebracht. Tengevolge van een schot, tijdens de achtervolging in de auto, heeft Hofer een vleeschwond aan de rechterknie opgeloopen, waardoor de tocht over den pas zeer moeilijk was, om dat Hofer gedurende met grootste gedeelte van den weg gesteund of gedragen moest worden. Hofer is voornemens met zijn par- tijgeno.oten nog vandaag naar Neurenberg te vliegen om aan den Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. deel te nomen. DE VOLKENBONDSRAAD OP 29 SEPEMBER BIJEEN Het Volkenbondssecretariaat beeft agenda gepubliceerd van de aanstaande raadszitting, die drie dagen vóór de volken bondsvergadering, namelijk op 22 Septem ber- bijeenkomt, gepubliceerd. Op die agenda komen voor het Chaco-cou- flict tusschen Bolivia en Paraguay, het rajr port der Economische Wereldconferentie er, de Assyrisehè petitie inzake de- moeilijkhe den in Irak. Ook zal de raacl een hooger ccmmissaris voor de vrije stad Dantzig aan wijzen. DE OOSTENRIJKSCHE LEGER- UITBREIDING NOG GEEN OVEREENSTEMMING? De „Petit Parisien" bestrijdt een uitlating van den Oosten rij kschen Minister- van De fensie, dat de onderteekenaars van het Ver drag van St. Germain zich accoord zouden hebben verklaard met do instelling van een Oostenrijksche Bondsmilitie- Het blad heelt den indruk, dat op het oogenblik nog geen formeele overeenstemming is .Jjereikt, Vol gens het blad kan het er trouwens alle -a maar om gaan, het verschil tusschen de werkelijk toegestane sterkte en de inderdaad aanwezige sterkte der Oostenrijksche strijd krachten door de instelling van een uitzon- deringsgewijs en tijdelijk in stand te houden legermacht van 8000 a 10 000 man aan te vullen, en is het met de bedoeling, elk halt jaar een nieuwe lichting van 8 A 10.000 ma. o-p te roepen. De „Reichspost" verklaart- van betrouw, bare zijde uit Innsibruck'te vernemen, dat rle militaire garnizoenen in eenige steden ii Tirol binnenkort in niet onbelangrijke malt versterkt zullen worden. Reeds is een batal- lon van liet Bondsleger uit Weerien te St. Joliann in Tirol aangekomen en daar vooi- ig gestationeerd. In de komende dagen zal ook het garnizoen te Kuffstein versterkt worden. In verschillende andere plaatsen aan de grens -zullen binnenkort eveneens de Heimatwehr-hulptroepcn worden uitgebreid en voorzien worden van een nieuwe uitmon stering- Deze hulptroepen zijn voornamelijk nestemd voor grensbewaking en zullen dan ook direct na voltooiing van hun militaire opleiding naar de grens gedirigeerd worden. HET ZIONISTENCONGRES Een nieuwe partij Op het ZdondstiBnoongrefi te Praag duurt de oneeniglheiiid voort De behoefte aan een man van gezag, wordt steeds sterker ge voeld. Weiszmann blijft echter nog afwij zend tegenover het verzoek vaal een- aantal gedelegeerden om d- leiding weer op - zich te nemen. Hij schijnt het oogenbldik daar voor nog niet gekomen te achten. Inmiddels hebben zich de democratische revision Vt-en, onder leadUng van Gros-s- monn, afgescheiden van de Zionistische re visionisten en hebben een nieuwe partij gevormd, die zich Jodenetaatspartij noemt. Zij stellen zich op het standpunt van demo cratische en nationale eenheid boven bij zondere belangen. Gisteren is het algemeen debat gesloten. Zaterdag a.s. is het de laatste congresdag. Vóór dien tijd moet het nieuwe presidium der executieve zijn gekozen. De kwestie-Ariosorof houdt nog steeds de gemoederen ten zeerste in spanning en nie mand weet waar deze spanning op uit zaJ loop en. FELLE AANVAL OP ROOSEVELT De voorzatter va.n de Amerikaansdhe ad- vocaten-vereengiing, Glarenoe Martin, heeft te Grand Rapids de 56ste jaarvergadering geopend met een opzienbarende rede, waar in hij heftige aanvallen tegen de politiek van Roosevelt riobtt-e. Hij verklaarde, dat Roosevelt door de bondsmaatregelen be oogt., de souveredwitedit den- afzonderlijke eta-1 ten en daarmede de Amerikaansche repu-: bliek te vernietigen en dooi' een sooiade democratie te vervangen. Martin kenmerkte de Amerikaansche wet op dien kinderarbeid als een werk, dait door oommunistiieohe denkbeelden is ingegeven en hij noemde die bondestrafwef het laatste bedrijf der Amerika.aneohe tragedie. De bondsstaten zouden worden gedegradeerd tot administratieve districten, wanneer rle economische noodmaatregelen, zooails de „National Recovery Act'', permanente wet ten zouden worden. GEVAARLIJKE VLIEGTOCHT VAN GOERING Naar thans eerst bekend wordt, heeft de Pruisische minister-president Goering op 2-3 Augustus jik per vliegtuig een reis München naar Berlijn gemaakt, vvaarb.. Pruisische premier het slechts aan dé koel bloedigheid en pliahtsbetrachtng van zijn püoot te danken heeft, dat alles zonder ongelukken is verloopen I-n verband met de groote haast, welke Goering had, werd besloten de vlucht in het donker uit te voeren. Het vliegtuig „Man fred von Richthof-en", waarmee de tocht werd ondernomen, startte dientengevolge om 20.20 uur luit Münohen. Kort na het vertrek raakte het toesteii boven het Tbüringer Woud op een hoogte van -2500 meter in een sneeuwstorm, welke gepaard ging met een, door de plotseling ingevallen koude, opkomend onweer, waar door het radio-toestel aan boord van het vlegtuiig tengevolge van het inslaan dei- bliksem werd vernield. Desondanks had de tocht een vlot loop. Na een vlucht van sileohts drie uu. vijf minuten landde de „Manfred von Richt- ho-fen" op Tempelhof, het centrale vliegveld van Berlijn. Goering heeft later aan den ka.pitein- vlieger Hucke van de Duitsche Lufthansa die het toestel bestuu-rde, een brie-f gezon den, waarin hij hem dank en hulde brengt voor zijn buitengewone prestatie. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE De herfstbeurs te Leipzig telt 5633 deel nemers, hetgeen ruim 300 meer is dan een jaar geleden. Deze stijging, die onder de moeilijke tijdsomstandigheden nauwelijks ie verwachten was, wordt verklaard door het feit, dat voor het eerst een speciale afdee- ling ten dienste van den Duit.schen indus- trieelen middenstand en het Duitsche hand werk is georganiseerd, waaraan door 637 firma's wordt deelgenomen. Er wordt op gerekend, dat de nieuwe groep een succes zal blijken te zijn, in het bijzonder omdat men .vertrouwt op een vermeerdering van de koopkracht in Duitschland, als gevolg van de doortastende maatregelen der regee ring. Het aantal der buitenlandsche exposan ten is ,-31S. Hoewel deze tot 18 naties behoo- Ven, is de groote meerderheid uit Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk, waarvan de respec tievelijke cijfers 167 en 17 bedragen. Toch is dit minder clan anders, waarvoor begrij pelijke redenen aanwezig zijn. De opgaven vermelden voorts Hongarije en Zwitserland met elk 11, Nederland en Italië met 8, En geland en Frankrijk met 7, België met 5 en andere staten met een kleiner getal deelne mers. Hierbij is de Zuid-Afrilcaanscne Unte 'met een collectieve inzending, die op zich zelf dus weer van beteekenis is. i Dit Is de eerste Messe onaer het nieuwe regiem en het blijkt, dat van regeerings- wege groote belangstelling voor haar aan der» dag wordt gelegd, want zeer vele auto riteiten, o.a. de rijksministers van economi sche zaken en justitie, hebben hun bezoek aangekondigd. Het is ook voor het eerst, dat tijdens de jaarbeurs in de geheele stad tamelijk algemeen worclt gevlagd, hetgeen de Messe een ongewonen tooi verleent. Gevraagd werd of de regeering niet vreest, dat een proces tegen den Staat een goede kans van slagen zou hebben. Bovendien wordt aan gevoerd, dat vele Indische ambtenaren, die den dienst met pensioen verlaten, nog kin deren te hunnen 'aste hebben, wier opvoeding nog niet voltooid is. Tenslotte wordt de vrees uitgesproken, dat liet door de regeering in dezen gegeven voor beeld door tal van particuliere werkgevers zal worden nagevolgd. Schoolnieuws. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Ook Ds. Mr. G. M. den Hartogh, predikant der Geref. Kerk te Iiazerswoude, heelt de benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen aangenomen, ter vervul ling van de vacature-wijlen Prof. Dr. H. Bouwman. Prof. P. J. M. DE BRUIN Gister was het 40 jaar geleden dat Prof. P. J. M. de Bruin, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, den dag herdacht waarop hij vóór 40 jaar zijn ambtsbediening aanvaard de. In verband met dit heuglijk feit was ei legenheid den professor te zijnen huize te i plimenteeren, waarvan een druk gebruik werd het calmetteproces. Gratieverzoeken afgewezen De Rijksstadhouder voor Mecklenburg- Schwerin Lübeck en Mecklenburg-Strejitz heeft de gratieverzoeken van den medicus Dr. Altstkdt en Prof. Dr. Deyke, die in het Calmetteproces tot vrijheidsstraffen van eenige maanden zijn veroordeeld, afgewe- HUISZOEKING BIJ DE IERSCHE BLAUWHEMDEN Uilt Dubliim: Drie mannen in uniform en diriie in bungerM'ee-dling zij-n gister bet bu reau van de blauivlhemdien-origianisa.tie bin nengedrongen, waar zij een huiszoeking hebben gehouden. STARHEMBERG TE ROME De leider van den Oostenrijksdhen Heian- weihr, vorst Starhennbeng, en de propaganda ah-ef der Oosten rij ksohe spoorwegen, Reach.:, zijn te Rome aangekomen. ARGENTINIË TEEKENT TARWE- OVEREENKQMST. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken Saavedra Lamans heeft den Argentijnschen vertegenwoordiger te Lon den Thomas Le Breton gemachtigd de tar- v/e-overeenkomst te teekenen. vier dooden bij een auto-ongeluk. Gisternacht tegen 1 uur heeft op den straatweg van Stuttgart naar Esslingen een ernstig ongeval plaats gehad. Een auto uit het Rijnland waarin vijf personen gezeten waren, reed met zeer groote snelheid langs den zeer bochtigen weg naar Esslingen. In een bocht begon de wagen plotseling te slingeren en raakte van den wég af. Met een grooten boog vloog de auto in het ak kerland naast den weg en kwam omgekeerd op den grond terecht, alle inzittenden on der het gewicht van den wagen begravend. Twee personen werden op slag gedood, ter wijl twee anderen spoedig na overbrenging naar het ziekenhuis te Esslingen overleden. De vijfde inzittende liep een ernstige her senschudding op. Russische troepenconcentratie aan de mandsjoerïjsche grens? In militaire kringen te Tokio wordt ern stige aandacht besteed aan het bericht, dat daar ter stede is ontvangen, volgens hetwelk de Sovjetregeering troepen concentreert aan de grens tusschen Mandsjoelcwo en Siberië. Aan de informatie wordt toegevoegd, dat de geconcentreerde Sovjettroepen in aantal meer bedragen dan de helft van de geheele militaire macht van, Japan, waarbij nog komen 300 militaire vliegtuigen, waaronder zware bombardementstoestellen. Op 't Noorsche pantserschip Tordenskjold is nabij het eiland Jungfraula het sluitstuk van een 12 c.M. kanon gevlogen en de la ding naar achteren geëxplodeerd. Een lui tenant en twee matrozen Werden op slag gedood, terwijl drie matrozen ernstig en 6 licht gewond werden. De dooden en zwaar gewonden zijn onmiddellijk naar Larvikna gebracht. Een kadet heeft beide oogen verloren, ter wijl een kanonnier de rechterarm geampu teerd moest worden. Allo gewonden liepen tevens brandwonden op. Aan dek heeft de ontlading naar achteren alles schoonge veegd ,wat in den weg lag. Dit jg het ernstigste ongeluk dat zich in de geschiedenis der Noorsche marine heeft voorgedaan. PANDIT NEHRU UIT DE GEVANGENIS ONTSLAGEN. ALLAHABAD, 31 Aug. De bekende radi cale leider van het Al-Indisch Congres, Pandit Jawaharlal Nehru, die in Januari 1932 verooordeeld was tot twee jaar gevan genisstraf wegens zijn actie in de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne, is uit de gevangenis ontslagen m,et kwijtschelding van dfi rest van zijn straf, teneinde zijn moe der te kunnen bezoeken, die zeer ernstig ziek is. BRUTALE ROOFOVERVAL Buit van 30.000 dollar, i Politieman gedood. NEW-YORK, 31 Augustus. Te South St. Paul hebben bandieten een brutale roofoverval gepleegd, waarbij hun een buit van 30.000 dollar in handen viel, terwijl een politieman wenfgèdood ën een tweede ernstig gewond!. Tiyee postloopers moesten een transport Van 1.000 dollar bezorgen. Den bandieten moet dit feit bekend zijn geweest, want toen de beide loopers van den stoep van het postkan toor afdaalden, gevolgd door twee postl>ewa- kers, terwijl aan beide zijden van den hoofd ingang twee politiemannen op post stonden, kwami plotseling een groepje mannen, die uit twee voor de deur staande auto's waren ge komen, op hen af. Een der beide politieman nen zag plotseling, dat een man een hand machinegeweer op hem richtte. Op hetzelfde oogenblik zag ook de andere politieman dit, en aangezien hij dacht slechts met één ban diet te doen te hebben, loste hij een echot op den man, die neerviel. Van verschillende kanten openden toen ech ter andere bandieten het vuur op de beide po litiemannen, de beide postbewakers en de twee loopers, die de portefeuille met geld lieten vallen en het postkantoor invluchtten. Met eeïi tweede machinegeweer hielden de bandie ten een ware kogelregen om' zich heerb, het mag een wonder heeten, dat slechts de beide ipolitiemannen getroffen werden, hunner, werd op slag gedood, terwijl de andere vry èmstig aan het hoofd gewond werd. Hij slaagde er nog in één der bandieten neer te schieten, die door zijn kameraden in een der beide auto's werd gedragen. Nadat zij zich van de portefeuille met geld hadden meester gemaakt, gingen de bandieten er met groote snelheid van door, een rookgor dijn achter zich verspreidend, waardoor ver volging niet mogelijk was en luide signalen gevend met een krachtige sirene, waardoor het meeste verkeer etopte en hun een vrijen doortocht liet. Is de morgenuren werd de jubilaris in aula der Theol. School, waar professoren curatoren vergaderd waren in verband met het plaats hebbende admissie-examen, op harte lijke wijze toegesproken namens Curatoren en Studenten door den President-curator, Ds. W. Bijleveld, van Haarlem, waarbij deze namens het Curatorium een bloemstuk overhandigde. Hierna werd Prof. de Bruin toegezongen Psalm 119 vers 9 eenigszins gewijzigd. Des middags brachten het Curatorium en de professoren den jubilaris een bezoek, waarbij Professor J. J. van der Schuit het leven van den hoogLaeraar vergeleek bij dat van Mozes. Gelijk in diens leven waren ook in het leven van Prof. de Bruin drie perioden te onderschel den. ,Zyn leven was te verdeelen in drie maal 25 jaar. De eerste 25 jaar leefde hij buiten de ambtsbediening, terwijl de tweede levenspe riode gewijd W2i3 aan het predikambt en de opleiding. De derde was de ouderdomsperiode, waarin echter de hoogleeraar nog groen en frisch is. Met den wensch, dat aan hem ver vuld moge worden, wat geschreven staat in het slot van Psalm 95, eindigde Spr. zijn ge- lukwensch. Verscheiden bloemstukken, o.a. van Curato ren en professoren, studenten en den Kerlce- raad der Chr. Geref. Gemeente te Apeldoorn, werden den jubilaris aan huis bezorgd. Zondag a,s. hoopt Prof. de Bruin in het kerk gebouw aan de Marialaan, te Apeldoorn, een gedachtenisrede uit te spreken. HOOFDBENOEMINGEN Meppel (Wilhelminaschool), H. de Vries, hoofd der Ned. Herv. School te Heerenveen (Engwirden). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN mmen (Dr.), J. Jaspers Fayer te Vrie- Weerbericht. Hoogste stand te Scilly 769.1. Laagste stand te Abisko 749.6. Stand vrnmorgen halftwaalf 768.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Eon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matigo N.W. tot Z.W. wina, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog en iets BUITENLANDS WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~»e Bilt) De beide hooge drukgebieden trokken Oost waarts, zoodat thans ons land geheel en al onder invloed is gekomen van de hooge druk king in het Westen. Deze heeft zich in haar kern nog versterkt, en b.-eidt zich nu over de Britsche eilanden, met uitzondering van Schotland, en over Frankrijk, België, ons land, Zuid-Duitschland en Zwitserland uit. In Schotland en het Noorden van Ierland is de barometer dalende, zoodat ten onzent krimpende wind waarschijnlijk is. Over Scan dinavië bleef de dopressietoestand aanhou den. Aan de Noorsche kust viel nog al wat regen. Over Centraal- en Z.W. Europa hield het mooie weer stand, al is allenvege de temperatuur een weinig gedaald. Voor ons land mag weer een kleine temperatuurstij ging met droog weer verwacht worden. Uit Oost-Indie In verband met Hitleriaansche incidenten op het grondgebied van Eupen en Malmedy, veroorzaakt door Duitsche toeristen, zal Bel gië het toezicht op de vreemdelingen in die cantons verscherpen en streng optreden te gen herhaling. BURGERRECHT ONTNOMEN. Aan Oostenrijksch nazi-leider Uit Linz wordt gemeld, dat den voorma ligen bondsleider der N.S.D.A.P. in Oosten rijk Alfred Proksch, den voormaligen gouw leider van Opper-Oostenrijk Andreas Bolek en den voormaligen propagandaleider der N.S.D.A.P. in Oostenrijk Sigfried Tremel het burgerrecht van het land Opper-Oösten- rijkij is ontnomen op grond van anti-Oosten- rijksche handelingen door hen gepleegd in het buitenland. GOERING KOOPT LANDGOED BIJ HITLERS VILLA TE BERCHTESGADEN De Pruisische minister-president en Rijks minister Goering heeft te Ober-Salzberg bij Berchtesgaden een groot landgoed aange kocht, waar hij een nieuw buitenverblijf zal laten bouwen in de nabijheid van Hitiers villa. HAKENKRUIS OP EEN KERK. Tijdens de vernieuwing van de protestant- sche kerk te Maibernljeim bij Würsburg is op den kerktoren inplaats van het kruis, dat" tot nu toe had opgestaan, een hakenkr uis geplaatst. DE VERJAARDAG DER KONINGIN. BATAVIA, 31 Augustus (Aneta). Z.Exc. Mr. L C. de Jonge, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, heeft ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin heden met het gebruikelijke ceremonieel openbaar gehoor verleend in het paleis Rijswijk te Weltevreden. Als woordvoerder van de bevolking trad ook ditmaal op de Voorzitter van den Volksraad, Mr. H. J. Spits. DE LANDSMIDDELEN IN JUNI. BATAVIA, 30 Aug. (Aneta). De Landsmid- delen brachten in de maand Juni f 32.6UO.OOO op tegen f 35.200.000 in de maand Juni 1932. Over het eerste halfjaar 1933 bedroeg de opbrengst der Landsmiddelen f 181.900.000 tegen f 199.500.000 over 't eerste halfjaar 1932 Alle rubrieken bleven beneden het niveau van het vorig jaar, met uitzondering echter van den productengroep, waarvan b.v. de opbrengst in Juni 1933 f 4.000.000 bedroeg tegen f 2.200.000 in Juni 1932, hetgeen hoofd zakelijk te danken is aan de hoogere opbrengst van het Bankatin. De tabaksaccijns bracht m Juni j.l. f 2,000,000 op. De Landsontvangsten bleven in het eerste semester van 1933 f 47.100.000 achter hij de raming,, welke ach teruitgang hoofdzakelijk veroorzaakt werd doordat de belastingen f 33.100.000 minder opbrachten dan geraamd. DE TIJDELIJKE PENSIOENKORTING. BATAVIA, 30 Augs. (Aneta). In het afdee- lingsverslag van den Volksraad nopens het wetsontwerp tot een tijdelijke korting op de pensioenen van Indische landsdienaren wordt door verscheidene leden betoogd, dat zy kor ting van pensioen principieel een bedenkelijk middel' achten, aangezien een ver'eend pensioen beschouwd moet worden als uitgesteld loon, dan wel als een recht op lijfrente. CHR. LANDBOUWONDERWIJS. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zal Vrijdagavond 1 September a.s. in Hotei „De Landbouw" de heer F. A. den instalieerd worden als directeur van de Chr. Landbouwwinterschool aldaar door den Voor zitter van de Schoolvereeniging, den heer Chr. van den Heuvel, van Heemstede. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN. Te B a f 1 o zal aan den Raad worden voor gesteld over te gaan tot opheffing van de Openbare School te Saaxumhuizen en uitbrei ding van de scboolwijk te Baflo met de kom van Saaxumhuizen. Te Sassenheim heeft de Raad tot opheffing van de Openbare School besloten. Ouders van leerlingen besloten evenwel bij Gedep. Staten van Zuid-Holland vernietiging van het Raadsbesluit aan te vragen. EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT JAAG. SO A heer P P A M Schroe examens-hoofdakte BREDA, 30 Aug.. Geëx. 8 cand, Teruggetrok ken 1 cand. Gesl. de heer M. N. v Lisdonk te H. J. Zigtema to Zutphen. EXAMENS-HEILGYMNASTIEK DEN HAAG. 30 Aug. Voorexamen Ned. Gen. Heilgymnastiek en Massage. Aangemeld 36 cand., teruggetrokken 1, geëx. 17 dames en S ;1. de dames W. Allard te Den Haag, d Berg Th J Jansen. >on te Zaanid, H. Steijsel V Rijswijk (Z.-H.). 'A J Bruin du Jour, allen te M G Relch THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.0. C. VOERTUIGEN MOETEN HUN lichten OP HEBBEN 1 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.18 uur tot 's morgens 5.43 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche ttld) Heden Vorig Heden Vorls Walshnt 2.74 2.75 Straatsburg -2.50 -2.F0 BruisM.n n.oo 0/0 Rhefnfelden -2.i!0 KVhl o 75 2-«, Maxau 4.19 4.55 Diedeshelm 0.00 0.6i Mannheim Lnhr Malnz Bingen 2.93 2.99 l.°8 1.32 -0.69 -0.75 1.7 n 1.81 Canp Ems Cohlenz Trior Realen Rübrort VVesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo 1.10 1.84 1.96 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 5.46 18.31 Harlingen 6.45 19.25 Den Helder 4JO 17.20 LJmuiuen O.05 12.19 H v. Holland 11.53 Scheveninu. ]2.i8— ott rdam 1.14 13.18 1 S ptember 8.30 21.20 Hellevoetsl. 12.39-.— Willemstad 0.49 13.29 Brouwersh, 11.51 Zierikzee 12.12 Wemeldingt 12.39 Vlisalngen 10.48 *3.26 Terneuzen 11.23 Hansweert lv.03 Land- en Tuinbouw. H Roerdink i n de heeren J. J te Amsterdam, G J v d Maal 1 H J K Leeu- EXAMENS-ANALYST IVENTER, 30 Aug. Tweede gedeelte, dipl. esl. de dames S A E F SohUneman en H P Kamp, belden to Winschoten, en de heeren J W A Becker te Arnhem, M H Rietrae te Vljnandsrade, H Tleskena te Deventer, en J J Villems te Eysden. Afgewezen 6 cand. examens-e.n.sjli.d. Op de gehouden examens slaagden voor de lerste Nederlandsche Modevakscboolvereeniging Leerares Coupeuse, de dames: W C Nlkkassen -Schulze te Utrecht, M. Stam te Dubbeldam, M Zwier te Zeist, M B v d Wouden te Lekker- kerk, J M P v d Poel te Benschop, M J L Bru- te Meersel Dreef, J J Salome te Groede, G Jong te Boskoon P J de G EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN bekend. "Uat als minimum Inkoopprijs voor poot- aardappelen, te betalen aan don teler, is vast gesteld: ir de soorten Eersteling en Ideal, Klelpo- K las se „B": Maat 28/30, 28/35, 30/35. 30/40 35/55, 40/55 ƒ3.10: Ma.t 35/50, 40/50 ƒ3.30—. "40: Maat 35/45 ƒ4. Klasse „A" 0.70 hooger. Klasse „C" 0.70 tger, Voor de soort „BlDtje": ƒ0.20 lager voor alle Alle andere soorten maat 30/60 en de tu«- söhenmaten daarvan 2.90. Zand- en veenpootaardappelen f 0.75 lager Dor alle klassen en maten. Alle prijzen zijn per 100 Kg. netto gewicht N.A_K.-< genheid. ubegrlp van de kosten van plombe af boerderij of af naaste blnnenlandsche scheapsgele-. 11 ng te Ruulo, A i Utrecht, A Pastunlnk De Bilt, J A Klem Re; IJssel&tein, M. Vogel de Klo< n^C v tsch te Sc A. Met tes i I Ne big, C Hoeks tussuim, J E v d Hlven te Zeist. B Walder te Ire-da, A Duijvls te Zaandam, G de Boer te Engi i Den Burg (Texel), Witte helling te Breskena, P M Jongejan, A Gul- M P Jongejan, allen te Boskoop, Koudljs Maas te C M N Verh: te Biervliet, A v Demmer, te NIjke: L M v Alphen te Steenbergen. O M de Boer lanicenvoort, J v d Brink. A W v d Brink te Ermelo. mes: T Koorevaar te H. I. :r te Lekkerkerlc, M v Wal- d. IJssel, J v Genderen Schouten te Krlmpi .rs te Loosduinen. C v Leeuwei W Eljpe, allen te Buss; W Ro' -• - M Haneveer. Zeist, GR Zuid-Beierland, S J Esc dames: Moderne Sierkunst c Benschop. G Meilink - te E;-n>nlk, D Jansen te ■Nljkerk""M Bnkkerrte Slledrecht, N A J v d Bergh te Loosduinen. Allen studeerden volgens de methode ENSAID. kante maat. Als uitzonderingsmaat regel voor dit Jaar geldt de ronde maat voor dat gedeelte van Noord-Holland, waar ronde maat usance ls. Andere maten mogen niet wor den verkocht noch aangeboden naar het bui- Zij. die erkend zullen worden als exporteur hebben er rekening mede te houden, dat voor het buitenland minimum verkoopprijzen zijn vastgesteld. Tegelijk met de mededeellng, waar bij aan exporteurs wordt bekend gemaakt, dat eij erkend zijn, zullen deze mlnlmumverkoop- Zeer druk bezoek ngstellenden het groote gobouw binnen, en omen bewonderen hetgeen het Westland in ir-rijkdom hier bijeen heeft gebracht télllrig land; de Bond 1500 leden Honseleradijk, en ïstelllng. lorltolton die gistere in de verschillende tentoonstelling hebben bezocht. JConJngln In de pro- Kablnetachef. Mr Thoi Hoop aan de tentoonstelling arriveerde 'ïooge bezoekers werden rondgeleid door irgemeester van Kaaldwljk. en het be- der tentoonstelling. ts bracht gister het lid van Ged. Staten ,d-?°! an^ Lhr von Flsenne. een bezoek Westlandsiche tentoonstelling, terwijl ook de oud-Ministers Prof Krans en van van hun belangstelling ln de expo- litle Wijk gaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2