VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK roepen: Te Sneek (vac.-H. W. te GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), J. Hartkamp te Oudega (Small.). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer G. Vise Jr., Theol. cand. te Loosduinen, beroepen predikant by de Geref. Kerk te Nes (W.D.) en Wierum, is door dé Classis Dokkum na peremptoir examen toege laten tot den dienst des Woords en der Sacra menten en hoopt Zondag 1 October a.s. intrede te doen, na bevestiging door Dis. C. J. van Bins bergen te Soestdijk, em.-pred. van Loosduinen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: D s. J. W. N oteboom hoopt Zondag 1 October a.s. van de Ned. Herv. Gemeente Aagtekerke afscheid te nemen en Zondag 8 October d.a.v. te Leur intrede te doen, na be vestiging door Ds. J. C. Koningsberger, van Amsterdam. Ds. H. C. VAN DEN BRINK Veertig jaar predikant Ds H. C. van den Br i n lc, emeritus predikant van de Geref. Kerk (in H.V.) van Amersfoort, tihans wonende te Hilversum, hoopt Zondag 3 September a.s. 'zijn veertig jarig jubileum te vieren. Hendrik Cornelis van den Brink werd ge boren te Hilversum, 13 November 1866. Na aan de Vrije Universiteit gestudeerd te heb ben, werd hij candidaat in 1893 en werd predikant bij de Geref. Kerk. te Rinsuma- geest 3 September 1893; op 15 November 1896 te Ileeg; op 11 November 1900 te Rot terdam; op 2 Juli 1912 te Dieren; op 22 Oc tober 1919 te Zandvoort. Tijdens zijn verblijf te Zandvoort brak het bekende Kerkelijk conflict uit in verband met de besluiten der Synode van Assen. Bekend is zijn rede „Aan zijn zijde", later in brochurevorm uitgegeven, waarin Ds. van den Brink verklaart waarom door hem de zijde van Dr. Geelkerken gekozen werd. Geschorst op 13 Juli 1926, werd hij afgezet door de Classis Haarlem op 20 Juli daarop volgend. Het grootste deel van Kerkeraad en Gemeente bleef den predikant trouw. Op 14 October 1928 verwisselde hij -Zandvoort voer Leiden en 1 Maart 1931 ging hij naar zijn laatste Gemeente, Amersfoort. Om ge zondheidsredenen verkreeg hij 1 September 1932 van de Classis der Gereformeerde Ker ken (in H. V.) eervol emeritaat. Op 3 September a.s. hoopt hij In de Ge meente van Hilversum een gedachtenisrede uit te spreken in bet Gebouw der Vereeni- ging voor Evangelisatie, Alk- Perkstraat al daar, in den avonddienst. Ds. vay den Brink, die voorzitter van den Nat. Bond van Bezwaarden is, verleent als redacteur zijn geregelde medewerking aan het weekblad „Woord en Geest". In zijn Rotterdamsche jaren ijverde hij ervoor de Evangelisatie in Kerkelijke banen te leiden en voor de Joden-Zending. Hij is toen ook meermalen naaf de Generale Sy node der Geref. Kerken afgevaardigd en was redacteur der „Geref. Kerkbode". Hij sticht te te Rotterdam een Kweekschool met den Bijbel, was voorzitter van het bestuur der Van Asch van Wijckschool en van de Ver- eeniging, waaruit later Marnix-Gymnasium en Chr. H. B. School voortkwam. Evenzoo was hij voorzitter van den Bond' van A.R. Kiesvereenigingen aldaar en van de A.R. Persvereeniging, die „De Rotterdammer" in het leven riep, later president-commissaris der N.V., die gemeld dagblad exploiteert. Door hem werden uitgegeven een werk „Van de practijk des gebeds" en een bundel leerredenen: „Van het Woord des Levens", alsmede een geschrift over „Het Leger des Heils" en een referaat „De geestelijke ver zorging van krankzinnigen". Ds. Chr. DE MEIJERE C.Azn. A.S. Zondag (3 September) hoopt Ds. Chr. de Meijere C.Azn., pred. der Evang. Luth. Gemeente te Leideni, zijn 40-jarigen ambts- arbeid te herdenken. Geboren te Edam op 1 Juni 1870, bezocht hij, als zoon van wijlen Ds. C. A. de Meijere, eenmaal Evang. Luth. predikant te Den Haag. het Gymnasium te Schiedam, istudeerde te Amsterdam aan de Gem. Universiteit van 18871892 en aan het Evang. Luth. Semina rium onder de professoren Dr. A. D. Loman en Dr. D. E. J. Völter. Negen jaren wijdde hij zijn krachten aan de belangen van zijn kleine eerste Gemeente te Doesburg, waar hij ook als penningmeester van de Chr. School, bestuurslid van het Mi litair Tehuis, en als Voorzitter van de Plaat selijke Schoolcommissie buiten zyn Kerkelijk terrein werkzaam was. Daarna beriep de Hersteld Evang. Luth. Gemeente te Hoorn hem. Hier werd door hem in 1903 een Zondagsschool opgericht, terwijl hem tevens een bestuursfunctie in de Alge meen Kerkelijke Commissie der Hersteld Ev. Luth. Kerk werd opgedragen. Vier jaar later ham hy een beroep aan naar de Evang. Luth. Gemeente te Deventer, waar hij verkozen werd tot lid van de Evang. Luth. Synode voor den Ring Groningen. Hier ook mocht hy 8 November 1908 een nieuwe keik in gebruik nemen. In 1912 vertrok hy naar Naarden— Bussum, van welker Gemeente hy de eerste predikant was. Ook buiten den meer beperkten a kring zyner werkzaamheden strekte hy zijn geestelijke zorgen uit over zijn geloofsgenoo- ten te Hilversum, waar de eerste-steenlegging van een nieuw kerkgebouw wederom zyn initiatief door hem werd verricht op 16 April 1923. Sedert 12 Mei 1918 dient Ds. de Meyere de Lutheranen te Leiden met de groote gaven van zyn hoofd en hart, ook daarbij als be stuurslid de belangen behartigend van het Bijbelgenootschap. Velen in en buiten zyn Gemeente van heinde en ver weten zyn oipgewekten geest, zijn jovi aliteit, zijn pastoralen arbeid en vooral ook Öe populariteit in den goeden zin dee woords van zyn prediking, waardoor hy met de gave zyner aangeboren welbespraaktheid ook „de armen van geest" in het hart weet te treffen, te waardeeren. Zy zullen dan ook de gelegen heid gaarne aangrijpen, om van hun dank baarheid, voor wat zij in den jubilaris mógen bezitten, ook nog na diens ernstige ongesteld heid voor eenige jaren, die hem noopten zich als Hoofdbestuurslid van het Luth. Genoot schap voor In- en Uitwendige Zending terug te trekken, getuigenis af te leggen. De jubilaris houdt .Zondagmorgen een ge dachtenispredikatie. Des middags van 35 u. is "er ten zijnen huize aan den Morschsingel, receptie'. LEGER DES HEILS. De Justitie in Frankrijk heeft-aan het Le ger des Heils vefTof gegeven om de be ruchte strafkolonie in Fransch Guyana (Cayenne en de Duivelseilanden) gelieci te hervormen. Reeds is de heilslegercomnian- dant Alliin Peyron m.ct een aantal heilsle- gerofficieren, gewapend o.a. met geweldige toestellen tot muskietenvernietiging, naar het verbanningsoord vertrokken. ZENDING. Vanwege de Geref. Kerken. Begin dezer week waren ter Generale Synode to Middelburg van de Geref. Kerken de Zen dingszaken aan de orde. Dr. W. A. van Es, lid dier Synode, sehrijft daarvan o.m.: „Het mag den Gereformeerden Kerken als een hooge eere worden aangerekend, dat zij in .verhouding tot haar betrekkelijk klein getal en geringe kracht desniettemin zulk een niet onbelangrijke plaats In den Neder- landschen Zendingsarbeid innemen. En zij doen daarin maar niet mee, of doen ande ren na, maar het Zendingswerk van deze Kerken heeft een eigen physiognomie; en ook hier is het'gelaat de spiegel der ziel. Haar Zending heeft een eigen karakter, een eigen uitgangspunt, een eigen wil, een eigen doel, misschien wel eens wat lastig voor de Zending van andere corporaties, die bij saamwerking haar dan dikwijls zoo wei nig soepel, zoo weinig plooibaar vinden. Doch niemand zal kunnen ontkennen, dat ze daardoor ook een eigen kracht ontwik kelt. De grootse zorg voor de Zending, gelijk voor zoovele belangen van Gods koninkrijk, is tegenwoordig de financieele zorg. Ook de Overheid moet bezuinigen en houdt meer en meer de hand op den buidel. Wat zou er van terecht komen, wanneer in zulk een tijd de Zending van Overheidssteun afhan kelijk was of daarop leunde? Zeker versma den ook wij dien steun niet, wanneer we met onzen arbeid tevens cultureele belan gen dienen. Maar als het moet kunnen we ook nog wel zónder. „Telkens kwam van de zijde der verzor gers der Zending de mededeeling: de Over heid houdt de subsidie in; en dan: we stel len voor, dat de Kerken dan die zorg maar op zich nemen, want de arbeid kan niet worden stopgezet En onmiddellijk ging het het voorstel er door". GIFTEN EN LEGATEN Te Winterswijk heeft de Ned. Herv. Gemeente van iemand die onbekend wenscht te blijven, een gift van f 1000 ontvangen. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN (BOT.; s?hooi), J. A. van Ieperen t'e Benschop. Als kw. met akte. Berpn "TN.-H.), mej.' G.. Jongsma té Soest. The8in ge, J. .Homan, aldaar. Als kw. Zuidbroek, A. H. Werkman, aldaar. Als kw. met akte. O. F. W. RIETVELD. Door den heer O. F. W. Rietveld, directeur der Groen van Prinsterer-Kweekschool te Doe'jnchem, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd tegen 1 December a.s. De heer Rietveld werd 1 Juli 1898 hoofd eener Chr School. In hetzelfde jaar begon hij met de opleiding van onderwijzers aan de Nonmaallessen te Utrecht. Later werd hij directeur der Chr. Normaallessen te Amersfoort. Sinds 1915 is de heer Rietvela directeur der Groen van Prinsterer-Kweck school te Doetinchem. Sinds Juni 1923 is hij inspecteur dei- Vereen. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN- Te Berg'h. (G.) heeft de Gemeenteraad een voorstel van B. en W. om overeenkom stig de wenschen der Begeering over te gaan tot opheffing der Openbare School te Wijnbergen, met 13—2 stemmen verworpen. OPENBARE DWERGSCHOOLTJES Het blykt, dat over het algemeen de animo bij de Gemeentebesturen in het Noorden des lands om de kleine openbare schooltjes op te heffen, niet zoo heel groot is. De Raad der gemeente 't Zandt, die had te beslissen over de al of niet opheffing van de Openbare Scholen te Eenum en te O'jiterwijd- werd, verleende zijn goedkeuring aan 'n schrij van den Burgemeester aan den Minister Onderwijs, waarin de wenschelykheid van opheffing dezer beide Scholen en een te Leer mens erbij wordt geopperd, doch tevens wordt verzocht te willen meedeelen hoe de Minister denkt over een plan om in de plaats van deze drie Scholen een nieuwe te bouwen on ongeveer gelijken afetand van alle drie ge noemde dorpen gelegen. OP DE KLEINTJES PASSEN. Het aantal leerkrachten, wier jaarwedde het Rijk aan School- en Gemeentebesturen goedt, hangt af van het aantal leerlingen, dat de desbetreffende school bezoekt. Dit aantal wordt aangegeven door het gemiddelde te nemen van de op 16 Maart, 16 Juni, 16 Sep tember en 16 December „van het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar als werkelijk schoolgaand bekende" leerlingen. Het is nu den Minister van Onderwijs ge bleken. dat voor tydelyk aanwezige schippers en kramerskinderen niet de juiste wijze van telling gevolgd wordt. Het „als werkelijk schoolgaand bekend staan", kan voor deze kinderen, die de school maar kort en onge regeld bezoeken, alleen door aanwezigheid op school worden vastgesteld, niet enkel door de inschrijving op de schoollysten. Voortaan zal dus voor de opgave van het aantal leerlingen op de in de wet genoemde teldata het aantal tiidelijk aanwezige' schippers- en kramers kinderen afzonderlijk beoordeeld worden. Als grondslag zal dan genomen worden het ge middelde van het aantal dezer leerlingen, dat inderdaad aanwezig geweest is op de school dagen van het afgeloopen kwartaal. DE SCHOOL EEN MANUSJE VAN ALLES Telkens weer staan er paedagogen en an dere knappe menschen op. die beweren, dat de tegenwoordige school jammerlijk te kort schiet in haar plicht, omdat zij hieraan of daaraan geen aandacht schenkt. „Zwemmen moet de school onderwijzen" zegt de een. „Er moet meer tijd besteed worden aan gymnastiek", meent een tweede. „Handenarbeid is het vak van dezen tijd",, aldus een derde. Prof. Dr George Trayton Straver van de Columbia Universiteit verlangt nu, dat de leerlingen op de hoogte zullen gebracht wor den van de beginselen der sociale en econo mische vraagstukken. Immers, zegt hij: hoe weinig menschen weten wat van economie af en is dit in onze lijd niet van het hoog ste gewicht? Er heerscht bij Prof. Dr. George Drayton Strayer een volstrekte misvatting omtrent de taak der lagere school. Deze taak is niet aan de kinderen alles te leeren, dat voor hun later leven van beteekenis kan of zal zijn. De lagere school is niets anders en niets meer dan een voorbereidingsschool, waarop de kinderen zich de elementaire kundig heden en vaardigheden moeten eigen maken; waarmede zij later verder kunnen. Door van alles er nog wat te willen onder wijzen, bereikt de school alleen dit, dat zjj op schier geen enkel gebied blijvend succes heeft. En dan komen er natuurlijk de klachten, over de slechte resultaten van het onderwijs. Wil men verbetering, dan zal er heel wat pver boord moeten, dat op de lagere school niet thuishoort. REORGANISATIE-KWEEKSCHOLEN In de „Regelen, van de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen" opge nomen in Stbl. no, 455 zijn by Kon. besluit eenige nieuwe bepalingen opgenomen, waar mee overeenkomen de bepalingen voor de Gemeentelijke en Bijzondere Kweekscholen. De Kweekscholen hebben een drie-jarigen cursus. Op grond van buitengewone omstan digheden kan de Minister bepalen, dat een kweekschool een vier-jarigen cursus heeft. Vanwege de kweekschool worden de leer lingen van de hoogde twee leerjaren in de gelegenheid gesteld, zich onder het toezicht en de leiding van onderwijzers te oefenen in de praktijk van het lesgeven. Het schooljaar vangt aan den eersten Sep tember. Aan elke kweekschool wordt onder wijs gegeven in ten minste de vakken lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, va- derlandsche geschiedenis (daaronder begre pen gemeente-, provinciale en staatsinrichting van Nederland) en algemeene geschiedenis, aardrijkskunde, kennis der natuur (daaronder gezondheidsleer), zingen en waar mogelijk het bespelen van de piano of de viool), teeke nen, handenarbeid, lichamelijke oefening, Fransche taal, Duitsche taal, Engelsche taal, wiskunde, opvoedkunde (daarónder begrepen methode van onderwijs), en aan de vrouwelijke leerlingen in: nuttige hand werken voor meisjes. By de regeling der schooltijden wordt ge zorgd, dat de leerlingen in het gebouw der kweekschool godsdienstonderwijs kunnen ontvangen van de godsdienstleeraren, die de ouders of verzorgers daarvoor aanwijzen. De directeur houdt toezicht op het gedrag der leerlingen, zoo in als buiken de lessen. Hy zorgt, dat de leerlingen, die niet bij hun ouders of verzorgers inwonen, hun godsdienst plichten getrouw nakomen, zulks in overeen- eenstemming met den wensch van die ouders of verzorgers. Aan elke kweekschool met driejarigen of vierjarigen cursus zonder parallelklassen zyn mek inbegrip van den directeur onder scheidenlijk ten minste vier en ten minste vijf leeraren verbonden, die, behoudens door den Minister te verleenen ontheffing, de hoofdakte en de wettelijke bevoegdheid tot het geven van middelb. onderw. bezitten voor 'het(' vak "of'de vakken, waarin zij aan de kweekschool onderwijs geven. By een overvloed van adspiranten houdt de directeur een schifting. De Minister' be slist wie tot de kweekschool als leerling wordt toegelaten. In het Kon. besluit betreffende de gemeen telijke en bijzondere kweekscholen wordt be paald dat voor vergoeding in aanmerking komen de jaarwedden en de tijdelijke kinder toelage, berekend volgens de voor het onder wijzend personeel der rijkskweekscholen gel dende regelingen. Tijdelijke leeraren komen voor vergoeding niet in aanmerking tenzy hun aanstelling door den Minister is goedge- De tegemoetkoming bedraagt ten hoogste 55 gulden per leerling van een kweekschool in gemeente behoorende tot de 6e, zeven de, achtste of negende klasse der tabel be doeld in de wet tot regeling van de perso- neele belasting en ten hoogste f 62.50 per leerling in een gemeente behoorende tot de derde, vierde of vyfde klasse van bedoelde tabel, terwyl f 70.per leerling wordt be rekend in een gemeente uit de eerste of tweede klasse. Tot grondslag word: genomen het gemiddeld aantal leerlingen, dat per 1 October, 1 Januari, 1 April en 1 Juli iiw op leiding was. De overige door den Minister voor deze kweekscholen gestelde regelen komen over een me>i die voor de rijkskweekscholen. gisch Tijdschrift (Aug.-Sept.-nr.), hoofdre dacteur Prof. Dr. J. Waterink, geeft Dr. S. O. Los te Den Haag een breed en belangrijk artikel over „Het positieve in de diepte psychologie", een studie over de psycholo gie van Sigismund Freud. Dezelfde afleve ring geeft ook nog een tweede en niet min der belangwekkende psychologisch-sociologi- sche studie, n.l. „Erfelijkheid en milieu als sociologisch vraagstuk" van Dr. Joh. van der Spek, de bekende directeur van Maasoord te Poortugaal. Ook de andere kleinere stuk jes staan in het teeken der psychologie. Er schijnt groeiende belangstelling hiervoor te bestaan. EXAMENS Son. J. F. C. Gerrits BINNENLAND. LOON EN WELVAART Natuurlijk fulmineert de roode pers tegen de voorgenomen Regeeringsplannen tot loon korting. „De arbeider die pakezel, dat is de methode", zegt het blad. En, men zal nog wel verder gaan. De algemeene herziening zal een ver dere loonkortmg vormen, al dan niet in den vorm van eem „her-groepeering", of mei welk ander verduisterend woord men den maatregel zal versieren. Zoo gaat 't van kwaad tot erger, nu men zich een maal in het hoofd gezet heeft, in strijd met de klaarblijkelijke feiten, dat het „hooge" loonpeil de crisis-oorzaak vormt. Uit 't laatste blijkt, wat de roode redac tie zich klaarblijkelijk in het hoofd heeft gezet; nl. dat een hoog loonpeil de crisis kan bezweren. Maar het is juist de vraag of dit waar is. Er zijn economen die precies het omgekeer de betoogen. En hun opvatting even „klaar blijkelijk" vinden. Ook zijn er ernstige denkers, die van oor deel zijn, dat men noch liet een noch het ander met positieve zekerheid kan beweren, omdat de welvaart afhankelijk is van vele en velerlei factoren, welke het maatschappe lijk leven in beweging brengen. IN DE HUTSPOT Dc roode pers noemt het program v Nationaal Herstelhutspot; maar doet een schepje van eigen kooksel bij, dat ook danig op hutspot lijkt. En daarin kan men nu eenmaal van alles vinden. Een opper vlakkige analyse deed ons het volgende ont dekken: De S.D.A.P. Krijgt een laatste waarschu wing: ook wij zullen worden aangepakt, als wij ons niet beu spoedigste verheffen „tot het peil van een Labourparty". Wat dit beteckent? Wij moeten deu klassen strijd afzweren en alle bestrijding van vorstenhuis, weermacht en rijkseenheid laten varen. Wij kunnen den heeren niet veel hoop geven! Eén brok klapstuk trekt, de aandacht: Wij moeten alle bestrijding van het Vorstenhuis laten varen En ineens denken we aan de bespreking van de brochure van Mr. Duys, dne een zelfde eisoh ten aanzien van het Vorsten huis stelde en aan de kinderachtige pogin gen van de roode pers om te bewijzen, dat men zich heel loyaal tegenover het Vorsten huis gedroeg. Men schreef wel eens konin gin met kleine letter, maarjaren geleden stond het ook wel eens met een hoofdletter in Het Volk en in het desbetreffende arti kel kwam het zeker twaalf maal met een hoof Uetter voor. Sindsdien veranderde dat echter weer niet alle lezers kunnen blijkbaar zooveel royaliteit verdragen. BEZUINIGING ALLEEN VAN DE ARBEIDERS GEVERGD? Een artikel in het laatste nummer van „De Strijder", het orgaan der Chr. Dem. Unie begint ald-us: Door Dr. Colijn en natuurlijk ook door de liberale pers werd meermalen aan de hand van cijfers de noodzakelijk heid bepleit van ver-doorgevoerde bezui niging, gezien de snelle terugloop der ve rmogen s. Een pleit, dat altijd hiermede eindigt, dat „de arbeider moet bezuinigen", want, zoo sprak Colijn: Van handel en industrie is het niet meer te halen, de landbouw is noodlijdend en de kapitalisten hebben in het afgeloopen jaar toch al 500 millioen verloren, en dus moet de arbeider zich instellen op verdere versobering (Toen het tegen de verkiezingen ging, sprak Colijn er over, dat ons „volk" moest bezuingen, maar wij weten wel, wat Colijn met het „volk" bedoelt.) Afgezien van de vraag, of het wel te verdedigen is, dat met name in dezen tijd van ellende een bepaalde groep zoo veel voor het verliezen heeft, lijkt het -mij zéér gewenscht dezo redeneeringen eens wat nader te bezien. In dit citaat staat met zooveel woorden, dat Dr. Colijn gezegd zou hebben: voor be zuiniging komen alleen de arbeiders in aan merk'ing. De manier van schrijven maakt de indruk dat op eenigszins tendensieuze wijze .wordt geciteerd. We mogen daarom den schrijver verzoe ken eens te vermelden waar en wanneer Dr. Colijn gesrproken of geschreven heeft, wat hem hier in de mond wordt gelegd. ONDERWIJSBEZUINIGING De Minister van Onderwijs is voornemens de besturen der bizondere scholen te ver- plichten bij vacaturen niet alleen wachtgel ders van de eigen school maar ook die van andere, gelijkgezinde, het eerst voor een be noeming in aanmerking te doen komen. De roode pers voegt aan deze mededeeling de volgende liefelijke opmerking toe: Zou van rechtsche zijde in de pers weer hetzelfde opwerpen van gezochte be zwaren beginnen als bij het vorige onder- wiisbezuinigingsontwerp? Toen liep heel die persberrio in de Kamer op de klage- lijkste manier dood. Men schijnt nog niet verstandiger geworden. Deze historische herziening loopt naar bwee zijden mank. Ten eerste zijn er geen gezochte maar ernstige en onloochenbare bezwaren naar voren gebracht; en ten tweede is deze „pers- herrie" in de Kamer niet op de klagelijkste manier doodgeloopen, doch die Regeering is aan die principieele bezwaren ten volle tege moet gekomen. Wij zullen geen woorden uit de roode pers citeeren om een dergelijke onbetrouwbare journalistiek te kwalificeeren. Gemengd Nieuws. OOSTZAAN EN DE WERKVERSCHAFFING SLECHTS TWEE WERKWILLIGEN Gisteren zou wederom een 25-tal arbeiders uit Oostzaan worden uitgezonden naar de riikswerkverschaffing in den Wieringer- meerpolder, doch slechts twee werkwilligen hebben zich aangemeld en zijn per bus naar hun werk vervoerd. De overigen ble ven, evenals de 25 arbeiders van de vorige week weigerachtig. Hoewel een der afgevaardigden van het N. V. V. den arbcideis van tevoren had aan geraden wel naar de werkverschaffing te gaan, bleek dit niet van invloed te zijn. De weigerachtige arbeiders worden uitgesloten van werkverschaffing en steunverleening. Verschillende werkloozen houden nu en dan samenscholingen en trachten door het verkoopen van bonnen, langs de huizen den uitgeslotenen toch een geldelijke uitkeering te v ei strekken. Scherpe critiek in den Gemeente- Men meldt ons nader uit Oostzaan: In de gisteravond gehouden spoedvergade ring van den Gemeenteraad is scherpe cri tiek uitgeoefend op het beleid van B. en W. betreffende het uitzenden van arbeiders ROFFELRIJMEN. Open correspondentie Mevrouw B.-V. schrijft mij: Leo Lens! Jouw groote liefde Voor ons Vorstelijke Huis Slaat zoowaar op ons al over, Wantde vlag heb ik al thuis! 'k Was zoo aardig aan het sparen Voor de jaardag van mijn man; 't Spijt me, maar de arme stakker Z'n horloge gaat er an! Wie weet komt het eind September Met z'n klokje nog wel goed; Deze loeek moet echter hangen 't Blijk van ons Oranje-bloed. In de zes jaar van ons huwlijk Had ik aan geen vlag gedacht, Maar nu zal ze dan toch wappren; Dus: je roffels zijn van kracht. Want hoe rooier of nu rood wordt, En hoe leeg hun kersepit, Wij zullen hun nu eens toonen Waar Oranje-liefde zit! 'k Doe Oranje op mijn harte En hoog uit het dak de vlag; 'k Hoop maar op een mooie, warme Zonnige Oranjedag. 'k Dacht ge zoudt het aardig vinden Als ge eens ontving 't beivijs Dat ons volk in breeds kringen Je gedichten stelt op prijs. 'k Weet niet of je het erg druk hebt, Anders had ik graag heel vlug In 't voor mij zoo dierbaar hoekje Een klein roffeitje terug Ik. aan Mevrouw B.-V.: Allervriendelijkst, Mevrouwtje, Dank ik U voor dit bericht; 't Is een alleraardigst feit en: Allerwelkomst f eestgedicht. Dat horloge voelt uw echtvriend Zeker niet als een gemis: Zonder dat, en mèt zoo'n vrouwtje Weet hij wel hoe laat het is! Mocht hij nochtans toch nog boos zijn, Vraag hem dan es uit mijn naam: Zou 't niet gek zijn, op zoo'n feestdag Een horloge uit je raam (Nadruk verboden.) LEO LENS. naar de Rijkswerkverschaffing in den Wie- ringermeerpolder, hetgeen volgens verkla ringen van den Voorzitter geheel tot de com petentie van B. en W. moet behooren, het geen door de S.D.A.P.-fractie ten sterkste werd tegengesproken. B. en W. hadden destijds een toezegging gedaan om t z. t. met voorstellen tot uit zending te komen, doch zij hebben hieraan geen gevolg gegeven en hebben zonder een besluit af te wachten van den Raad zelf de uitzending ter hand genomen. De soc.-dem. Kross beschuldigde den voor zitter van het verstrekken van verkeerde inlichtingen aan enkele arbeiders als zou spr.'s fractie .pimiyer een tegenvoorstel tot uitzending hebben ingediend. In één der laatste raadsbijeenkomsten is reeds van de zijde der S.D.A.P. hevig tegen het voornemen van B. en W. geprotesteerd, omdat in de gemeente zelf genoeg werk is voor de werklooze arbeiders. De Raad besloot ten slotte met 5 tegen 3 stemmen en 2 blanco de uitzending te doen beëindigen en B. cn W. uit te noodigen hieraan gevolg te geven. TWEE PERSONEN VERDRONKEN ROEIBOOT OMGESLAGEN Men meldt ons u?t Oude Wetering: In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is in de ringvaart een tragisch ongeluk ge beurd. dat aan twee personen het leven heeft Mevrouw M. Vecht uit Oude Wetering, mej. C. v. Schagen uit Rijnsaterwoude en de heer T. Turk uit Roelofarendsveen kwamen n.l. terug van het koninginnefeest te Nieuw Ven nep. Met een roeiboot van zekere Jonkman trachtten zij zonder riemen Oude Wetering te bereiken. Toen zij" zich echter midden in de ringvaart bevonden, kwam een motorboot aan. De schipper merkte blijkbaar de onverlichte roei boot niet, met het droevig gevolg, dat het kleine vaartuig overvaren werd. De beide dames verdronken, terwyl de heer Turk zwemmende den kant wist te bereiken. De lijken der slachtoffers zyn spoedig op gehaald en naar de woning van den heer P. Vecht te Oude Wetering overgebracht. De verslagenheid in den omtrek is groot. EEN INBREKERSBENDE ACHTER SLOT De Arnhemsche recherche heeft, zoo meldt „De Tel.", een zeer goede vangst gedaan. In verband met een reeks inbraken, welke den laatsten tyd werden gepleegd, werden in den Radio Nieuws. luizen (2PS M.) KRO. S.00 Morgene -Je rijpere jeugd. 2 00 kinderuurtje - 8.35 KRO Doys 11.00 Gramofoon lilversum (1875 M.) Y.A.R.A. 8.01 Ors 10.15 Concert 12 01 Orkest 1.00 Ork. 2 00 Gramofoon 2 50 Concert 3.05 'Ir Zang Vol Vaz Diaz 8.17 Orkest Hoorspel 3.30 Gramofoon 10.15 Conoc 11.15 Orgel 11.4b Gramofoon V.F.R.O. 10 00 Morgenwijding V.R.O. 7.00 Spr. dhr. L. Fles. 8.20 Orkest 9-20 Con< 3.05nOrkest .05 Zang,7.25Örkei 8.20 Ork;est 10.25 Gramofoon sngen berg (472.4 M.) 6 20 Conc 7.20 Concert 10.50 Mensch und Welt - Concert 1.10 Orkest 2.50 Gramof 2.50 Gramofoon 6.20 Concert 9.5 (261.3 M.) 5.35 Concert Midland Re 4.50 Orkest 9 35 Orl 3.50 Concert (1724 M.) 8.05 Gra ofoon 7.30 Gramo loop van deze week drie mannen aangehou den. Op verzoek van de Arnhemsche recher che is te Nijmegen een vierde man aangehou den, die tot de inbrekersbende behooi':; er .vordt nu nog een vijfde lid gezocht. Met zyn o;.s. jring is men reeds een goed eind gevor derd en weldra zal ook hij wel achter slot en grendel zitten. De aangehoudenen hebben reeds het plegen van ach'; inbraken bekend. Gebleken is dat de bende behalve in Arnhem ook elders heeft in gebroken, o.a. in Limburg en in de Betuwe. De bende bestaat uit een Arnhemmer, een Leidenaar, een Nijmegenaar en twee perso nen zonder vaste woonplaats. Een hunner, een recidivist, heeft dertien jaar gevangenisstraf achter den rug en werd o.m. veroordeeld wegens moord. INBRAAK Te ViDkeveen is in het gebouw der groen- tenveiling en het kantoor van het stationsge bouw ingebroken. Op eerstgenoemde plaats werd de deur van de brandkast op ernstige wyze vernield, op deze plaats kon niets medegenomen worden. In het stationsgebouw heeft men f 80 ont vreemd. Van de dieven geen spoor. DE STEEKPARTIJ TE BOXTEL De gearresteerde W., die verdacht werd de schuldige te zyn van de stoeekparty op de kermis te Boxtel, waarbij een man werd ge dood, heeft een bekentenis afgelegd. Er be stond een oude veete tusschen hem en het slachtoffer. SLACHTOFFER VAN DE ZEE Woensdagavond is de 26-jarige tuinders knecht J. B. uit Honselersdyk ter hoogte van 's-Gravenzande in zee verdronken. Vermoe delijk is hy door den onderstroom meege sleurd. INBRAAK TE NOORDWIJK AAN ZEE De daders gevat. Gisternacht is ingebroken in de villa „De Landskant" te Noordwijk aan Zee. Daar de familie D. C. E. uit Rotterdam, die deze villa bewoont, tijdelijk afwezig was, is nog niet kunnen worden vastgesteld, wat er wonf: vermist. De politie te Noordwyk aan Zee heeft nog de twee vermoedelijke daders aangehouden. In een particuliere auto zijn zy naar het politiebureau te Noordwyk-Jïinnen overge bracht. Onder de kussens van deze auto vond de politie later eenige inbrekerswerktuigen, welke daar verstopt waren. In de omgeving van de villa is alles nage zocht teneinde na te gaan of daar ge&olen voorwerpen verstopt of weggeworpen waren. OUDE MAN MISHANDELD Tusschen den zestigjarigen J. Wolbrink te Silvolde en een aantal jeugdige dorpsgenoo- ten ontstond, naar het „Hbld." meldt, een woordenwisseling welke al spoedig in hand tastelijkheden overging. Daarby is de be jaarde man door een der jongelieden met een dolkmes vijfmaal in het onderlijf gestoken. Tengevolge van het bloedverlies is de toe stand van den man niet zonder gevaar. De dader is voortvluchtig. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 35-36. Nu was onze Pieter echter het zijspan netje naast hem nog niet gewend, en in de stadsdrukte ondervond hij daar spoedig de gevolgen van. Precies op den hoek van het Michiel de Ruyterplein kreee hij een op stopper van een passeerende auto, waardoor hij zijn stuur kwijtraakte en zonder rech's te houden dwars het plein over tufte. Juist op dat oogenblik stond Kees Kort sluiting, gemeente-electricien, hoven op z'n ladder om de lantaarn midden op het plein van een nieuw lampje te voorzien. Boneden op het trottoir stond een kistje mot knal- nieuwe gemeontelampjoe van 2 gulden per stuk en majoor Ruigknevcl reed juist met z'n loopgraaf helm op voorbij... (Wordt Maandag vervolgd.j

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11