Koninklijk bezoek aan'tWestland De brug bij Spijkenisse 9 Afrikaansche Bijbelvertalers Nu kunnen wij gaan.' WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. S De Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan de bloemen- en fruit- tentoonstelling te Honselersdijk. Links de heer Vis (voorzitter van de tentoonstelling)rechts de heer Barendse (voorzitter Bond Westland). Gistermiddag is het beweegbare gedeelte van de hefbrug bij Spijkenisse door de doorvaartopening van de hefbrug bij Barendrecht gesleept. Daar deze doorvaartopening smaller was dan het transport, moest dit laatste erdoor gezwaaid worden. De Afrikaansche Bijbelvertalers, die hun geweldigen arbeid tot een einde mochten brengen. Geheel rechts Prof. Dr. C. van Gelderen, adviseur der commissie* Een der groote hijschkramen, die haar taak op den Zuide lijken Rijnoever te Arnhem, bij den bouw der nieuwe brug had gedaan, werd gisteren door een bok naar den oever, gebracht* Ter herinnering aan den slag van F reder ik den pioniers een brug over den Oder bij Güstebiese Fredericus Rex aan het hoofd, door Groote, op 27 Augustus 175 jaar geleden, bouwden (beneden) en trok een gecostumeerde optocht, met de straten van het rustige Oderstadje, De heer F. J. Verlinden, notaris t, Gemert (N.B.) vierde onder groot belangstelling zijn zilveren jubileum als notaris aldaar Eenige der vele molens uit den Schermerpolder, die 6 Sept. a.s. zijn 800-jarig bestaan viert UIT TROPISCH NEDERLAND Thamrln krijgt de kou op den kop Regeerings-ironie Nog maals Bali en het Evangelie Begrootingsbehandeling in den Volksraad De schrikaanjagen de en de beminnelijke Regeerings- gemachtigde. Onze Indische correspondent meldt ons tt.d. 15 Augustus: In Nederland is wellioht het vermoeden gerezen, dat de afwijzing van de Regeering om zich daar Thamrin te laten interpellee- ren over de jongste maatregelen tegenover de nationalisten, waarover ik het in mijn laatsten brief had, bij het grootste deel van den Volksraad ontstemming heeft gewekt, daar deze toch in zijn groote meerderheid het verzoek om interpellatie steunde. Toch is dat niet het geval, en dat zal denkelijk blijken uit het stemmencijfer, waarmee een motie-Fruin om een motie- Thamrin niet te behandelen, wel zal worden aangenomen. De heer Thamrin heeft nl. na de afwijzing van zijn interpellatie een motie ingediend, waarin de afwijzing van zijn interpellatie wordt betreurd en het politie beleid der Regeering wordt afgekeurd, waar op de leider van de Vaderlandsche Club zich haastte, genoemde motie tot niet-behan- deling in te dienen. En zooals gezegd, deze laatste motie heeft wel kans aangenomen te worden. Want dat de Volksraad Thamrin steunde in zijn interpellatie-verzoek, is meer een kwestie van prestige van den Raad, dan een teeken, dat men het met hem eens was. Van prestige n.l., dat men zich de taak van dit college bewust is, om zaken, die in de Ipdische samenleving voorvallen, te behan delen in de volksvertegenwoordiging. Deze toch is de spiegel van de maatschappij, wat deze laatste beroert en spant, moet in den Volksraad een uitlaat vinden. Zoo is het dus te begrijpen, dat ook de leden, die van de interpellatie geen heil verwachtten, en overigens zeker niet aan de zijde der natio nalisten stonden, vóór Thamrins verzoek stemden. Zij toonden daarmee een ruim be grip van de positie van den Raad te hebben. Evenzeer is 't te begrijpen en verheugend, dat de Regeering weigerde* „Van beant woording in een vergadering van den Volks raad verwacht de landvoogd geenerlei nut voor het algemeen belang", aldus de regee- ringsbrief aan den voorzitter van den Volks raad, waarbij de weigering wordt medege deeld. Van onderdrukking der minderheidsrech ten is hierbij geen sprake, want de natio nalisten hebben in den Volksraad overvloe dig gelegenheid gehad, te protesteeren en inlichtingen te vragen inzake optreden van de politie tegen volks-opruiers. In April trouwens heeft de Regeering den heer Thamrin uitvoerig te woord gestaan, toen hij ook een interpellatie hield over de han delingen der politie. Daarover is ook in deze kolommen melding gemaakt En pas, bij de algemeene beschouwingen, kon men weer stoom afblazen. Bovendien is het eigenlijke doel der in terpellatie toch bereikt, dat naar den heer Thamrin bij de toelichting van zijn verzoek verzekerde, geen andere was, dan het inge licht worden over de gronden, waarop de Regeering Soekarno en anderen gearresteerd heeft en het vergaderrecht voor nationalist tische vereenigingen heeft beperkt De Re geering is zoo welwillend geweest, op de gestelde vragen tóch, zij het schriftelijk, te antwoorden, althans voor zoover dit, han gende het onderzoek door den rechter, mo gelijk was. Dit antwoord is niet van humor ontbloot In de eerste vraag toch wordt de Regeering verzocht mede te deelen, welke concrete be wijzen zij heeft .dat de vier genoemde vereenigingen een „onmiskenbare beïnvloe ding der massa ten kwade" hebben uitge oefend. De Regeering antwoordt hierop o.a.: „Dat de vier genoemde vereenigingen een onmiskenbaren invloed ten kwade op de massa hebben uitgeoefend de Re geering sprak op 1 Augustus van twee vereenigingen, nl. de P.I. en de P.N.I., doch heeft er geen bezwaar tegen, dat de ge achte interpellant de beide andere in één adem daarmede noemt is reeds gerui- men tijd, zoowel op diverse bijeenkomsten (vergaderingen, congressen, moment-ac ties) als daarbuiten, zoo bv. in publicatie^ van de zijde dier vereenigingen, zonne klaar gebleken". Men lette hier op het geestige tussohen- zinnetje, waarbij de Regeering eigenlijk zegt: wij hadden die twee andere vereeni gingen er niet bij genoemd, maar als de heer Thamrin vindt, dat die met de P.I. en P.N.I. in één adem genoemd moeten worden hebben wij daartegen geen bezwaar! De lieer Thamrin is echter niet gauw te vreden, hij wil erover praten, dus nu maar een motie ingediend. Denkelijk zullen alleen de nationalisten er wel voor voelen, deze te behandelen, de Europeesche leden, be halve misschien de (eenige) socialist De Dreu en de loyale inheemsche leden zullen vermoedelijk, tezamen een meerder heid vormende, door aanneming van de motie-Fruin een onnoodig en onverkwikke lijk debat over de zaak uitsluiten. De Volksraad heeft trouwens al genoeg te doen. Hij werkt in een tempo, dat de Voorzitter „diabolisch" noemde. Verschillen de begrootingsafdeelingen zijn reeds afge handeld, maar er is nog flink wat te behan delen» dat voor het einde der zitting (uiter lijk half September) moeten worden afge daan. Er zouden heel wat belangwekkende pun ten uit de debatten zijn te vermelden, doch de ruimte belet het, er veel van te zeggen. Alleen het debat over Bali bij afd. V, On derwijs en Eeredienst, zou reeds voor ver melding der hoofdzaken enkele kolommen vragen. Het Balineesche lid, de heer Soe- WEEK-END- EN ZOMER VERBLIJVEN LANDHUIZEN DIRECTIEKETEN, ENZ. kawati, schijnt in eersten aanloop het pleit te hebben gewonnen, want de Volksraad steunde hem in groote meerderheid in zijn opvatting, dat het gewensoht is, zending noch missie op Bali toe te laten. Hij had dan ook een welsprekende rede gehouden, wiaarin hij zich voornamelijk tegen (Jen heer Van Helsdingen richtte, die als voor vechter van de zending evenzeer welspre kend had betoogd, hoe Balt wel allerlei andere invloeden toeliet, maar het Chris tendom weerde. Soekawati stelde tegenover het individua lisme van liet Christendom het gemeen schapsgevoel der Bali-Hindoe-godsdienst, die niet is los te maken van 't geheele maat schappelijke samenstel op Bali. Zoo zeide hij, dat vrijdom van belastingplicht voor de godsdienstige plechtigheden op Bali be- teekent, vrijdom van desa-gemeenschaps- lasten, dus vrijstelling van maatschappe lijke plichten. Nu kan het Christendom zich er nooit om bekommeren, of het een revolutie teweeg brengt: in elke heidensche maatschappij heeft het reeds gebotst tegen begrippen en toestanden. Maar het is te begrijpen, dat de heer Soekawati van zijn standpunt hier een aangrijpingspunt vindt, om de Regee ring, die immers verantwoordelijk is voor de handhaving van orde en rust, te manen, toch vooral zending en missie niet op Bali toe te laten, ten einde de rust niet te ver storen. En de Regeering heeft in haar antwoord bij de vijfde begrootingsaf deeling hem eigenlijk hierin reeds toegegeven, door te verklaren, dat zij eerst het advies van de ambtenaren van binnenlandsch bestuuurop Bali wil afwachten. Waaruit de slotsom ge trokken zou kunnen worden, dat, indien deze zending of missie een gevaar voor rust en orde oordeelen, de Regeering Bali voor het Evangelie «al sluiten. Maar dan zou er toch wel reden zijn voor de A.R., C.H. en R.K. Kamerleden in Nederland, om het Opperbestuur eens te interpelleeren, waarvoor dan heel wat meer reden zou zijn dan voor Thamrins interpellatie! De onderwijsbegrooting is dit jaar wél aangenomen, hetgeen niet bewijst, dat men nu eens is met de regeeringspolitiek. Doch er is een algemeene commissie voor de onderwijshervorming ingesteld, waar over ik 4 Juli j.L iets schreef, en de Volks raad, welks samenstelling in die commissie een vrij getrouwe afspiegeling vindt, wil dus thans afwachten, wat deze heeren brouwen. Ze hebben enkele vergaderingen gehouden, maar zich nu verdeeld in sub commissies voor verschillende zaken, die ijverig aan het werk zijn getogen. Pas in November denkt men weer een voltallige vergadering te houden. Justitie is ook reeds afgehandeld en per motie drong de Volksraad aan, een veel minder sterke, bezuiniging op het kantoor van arbeid, dat onder dit departement res sorteert, aan te brengen. Het nut van een goede arbeids-controle springt in deze tijden wel bijzonder in het licht, en wordt te dui delijker, als men de verschillende staaltjes hoort, hoe sommige maatschappijen of zaken hun personeel durven te behandelen. Gouvernementsbedrijven genoot ook veel aandacht. De V.C-er dr Wolff, heeft hier vooral van zich doen spreken in zijn door veel materiaal overtuigend gesteunde aan val op 't beleid van den regeeringsgemach- tigde ir De Iongh, die dan ook wel ver schillende leden minstens kriebelig maakte door zijn optreden. Sommige leden spraken zelfs van „misleiding" der regeering, daar bij ijverig afgehamerd door den Voorzitter. Den heer Van Baaien, den middenstands^ afgevaardigde, kostte de sohrik van zulk een behandeling door de Regeering zelfs een vrij ernstige tic, zoodat hi] plotseling bleek wegtrok, en van het woord moest afzien, daar de Volksraad zich in draaiende be weging aan hem vertoonde! Men ziet, het gaat in het Indische pseudo-parlement wel eens heet toe. Ook het financieel beleid werd heftig aangevallen, vooral de overdreven fiscali teit en het definitief maken van als tijde lijk opgelegde lasten, ondervond tegen kanting. Burgerlijke Openbare Werken ging rusti ger, zoodat de directeur, de heer Van Buuren, zich onbezwaard naar Holland kan begeven ter toelichting van de salarisvoor- stellen. Want deze beminnelijke regeermgs- gemachtigde is ook ontwerper der nieuwe salarisvoorstellen. Hoe zal men hem echter ontvangen als hij met deze voorstellen in den Volksraad verschijnt? UIT HET SOCIALE LEVEN DE WERKLOOSHEID IN JUNI Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cij fers. weergevende het percentage werkloos- heldsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt kend uit opgaven nopens georganiseerde, tegen werkloosheid verzekerde personen; de ongeor ganiseerden vallen bijna allen buiten het on- Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid la nagegaan, bedroeg ln Juni 1933 rond 621.000, waaronder 613.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 144.100, waaronder 143,100 ver ze- wanl nu wij"Akkertje"bij onshebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uilslapje kunnen bederven! Neem dus op tochtjes Akker-Cachels mede. Slechts 50 cent per 12 stuks I Gemakkelijk innemen. Ge proeft niets. Beroepsklassen Indexc. der werkloosheid Juni '33 Juni '32 Mei '33 Diamantindustrie 72.9 85.6 81.7 Drukkersbedrijven enz. 16.2 12.9 158 Kleedingl ndustrie Lederindustrie 10.8 10.7 10.6 Steenkolenmijnen 14.0 7.7 10.0 27.0 16.5 28.4 ROFFELRIJMEN. Vergeet het met Vergeet het niet, vergeet het nooit Als weer de driekleur zich ontplooit, Ais de oranjewimpel waait En jolig om de vlagstok zwaait Door bitter leed en harde strijd, Door trouw en door gehoorzaamheid Is vree en vrijheid ons bereid; Dank God voor Zijn barmhartigheid. Vergeet het niet, vergeet het nooit Als weer de jeugd zich feestlijk tooit. Als j' overal oranje ziet En vroolijk juicht het kinderlied De vad'ren zijn, in groote nood, Getrouw gebleken tot de dood: Zij vielen bij het morgenrood; Dank God, want Hij alleen is groot. Vergeet het niet, vergeet het nooit Als 't volk oranjebloemen strooit Als bij de schallende trompet De feestmuziek wordt ingezett God is de eerste in de band Die volk en vaderland omspant; God heeft de vrijheid hier geplant; Dank God; wees trouw: bewaar dat [pandt. (Nadruk verboden.) LEO LENS J 31 Dec. 1932 i. dit 1914. Op 1 jan. 1931 was dit aantal 1666, zoodat er een zuivere winst la 'van 248 leden, een vooruitgang van 14.8 ft. Genoemde jaarverslagen bevatten verschillen de gegevens over gevoerde acties en den be schrijvingsbrief van het op 5, 6 en 7 Sept. te In 1931 werd aan contributie 14.944.71 ont vangen. De Inkomsten bedroegen toen 16.112.95, de uitgaven 14.721.74». In 1932 waren die cij fers resp. 18.538.40 en 17.978.09». De contri buties brachten toen 14.08893 op. In 1931—1932 werd het bezit van den Bond ruim 3000 grooter De begrooting van 1933 geeft in ontvangst «a uitgaaf 14.600 aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5