-r ?iï ty f-5.® t j?5?f kunnen wij de hypotheek- boeren steunen? Een Synode van 1869 en 1933 Vier geslachten op één foto 'tEngelsche Koningspaar DINSDAG 29 AUGUSTUS 1933 j\u-r-^c 3LA.D PAG •«if* «fc>f ECONOMISCHE PROBLEMEN n*) In ons eerste artikel hebben wij in het licht gesteld, dat de agrarische hypotheken in twee gedeelten kunnen worden verdeeld, nl. een gedeelte, dat óók bij de huidige waarde der eigendommen door hypotheek- gevetrs zou kunnen worden voorgeschoten en het surplus, zijnde het bedrag, dat des tijds méér gegeven is (in verhand met de tóen geldende waarde) dan op het huidige ©ogenblik volgens de normen mogelijk is. Zij, die hypotheek gegeven hebben, kun nen worden onderscheiden in hypotheek banken, particulieren, die via notarissen, gelden op landbouw-hypotheek voorschieten en verschillende publiekrechtelijke- en pri vaatrechtelijke lichamen, die er geen hoofd werk van maken, hypotheken te verleenen, doch deze als een deel van hun geldbeleg- gingspolitiek beschouwen. Oppervlakkige gegevens doen vermoeden, dat circa f150 millio en door hypotheekbanken is ver strektfl milliard door particulieren en circa f150 millioen bij de beleggings-con- oerns. Het grootste bedrag is dus gegeven door zuivere geldbeleggers; deze hebben misschien tegenover deze hypotheken andere verplichtingen (particulieren), hetgeen zeer zeker het geval is bij de beleggingslichamen, doch er bestaat geen direct verband tusschen de gegeven hypotheek en die verplichtingen- Bij hypotheekbanken, die er hun speciaal bedrijf van maken, hypotheek te verleenen, staan hiertegenover de directe verplichtin gen, nl. de pandbrieven. Er zijn zeer weinig speciale „landbouw-hypotheekbanken" in ons land. Men kan dus niet bepalen, welk gedeelte van een pandbrief vertegenwoor digd wordt door stedelijke- en welk door landbouwhvpotheken. Komt er dus op een zeker oogenblik een wettelijke regeling, dan zal elke hypotheekbank voor zich hebben te bepalen, hoe de voordeelen van die rege ling over de verschillende pandbriefhouders moeten worden verdeeld. De eventueel te ma ken 9teunwet kan hiervoor richtlijnen aan geven, doch nimmer zal zij in détails kun nen treden. De Regeering zou in het leven kunnen (roepen een I stond in ons blgd van 26 Augustus jl. Crisis-hypotheekbank, die wij in het verdere vervolg „de bank" zul len noemen. De bank zal hypotheken moeten overne men van de bestaande hypotheekhouders, wanneer aangetoond kan worderi, ten genoe- ge van die bank en bij meeningsverschil door een arbitrage-commissie, dat die hypo theken door de crisis-omstandigheden niet meer voldoende zijn gedekt. Tevens kan de hypotheeknemer de hulp der bank inroepen, wanneer hij, ten genoegen van de bank en bij meeningsverschil van de arbitragecom missie, kan bewijzen, dat hij niet in de gele genheid is, ten gevolge van de crisis, rente en aflossing te voldoen, terwijl een schikking door de geldschieter niet wordt aanvaard. Indien dé bank een hypotheek overneemt, laat hij door deskundigen bepalen welk be drag op het pand nü zou kunnen worden verstrekt, waardoor tevens vastgesteld is het niet door „waarde" gedekte surplus. Voor dit. ongedekte surplus geeft de bank rentelooze scrips af terwijl de hypotheek bank deze scrips ter beschikking van haar pandbriefhouders moet houden, op de wijze, in de vergadering van die pandbriefhou ders vast te stellen met inachtneming van door de Regeering te géven richtlijnen. Voor de som, die ook nü aan hypotheek zou worden gegeven, geeft de bank aan degene, die de hypotheek aan de bank cedeert ren- tegevende obligatien, waarvan dé rente tel kens wordt vastgesteld, in overeenstemming met de vigeerende rente en zoo noodig met de rente van de pandbrieven, die destijds tegen deze hypotheken werden uitgegeven, geheel ter beoordeling van de bank. Om een voorbeeld te noemen; hypotheek bank A heeft destijds een landibouwhypo- theek gegeven op een pand ter waarde van f 150.000; de hypotheek is groot f 100.000 en de rentevoet is 6 pet Hiertegenover bracht de banik 5 pet. pandbrieven in omloop ten bedrage van f 100.000. De waarde van het pand is door de crisis slechts f75.000 ge worden en hetzij op verzoek van de hypo theekbank,' hetzij op dat van jen schulde naar, wordt de hypotheek aan de bank ge cedeerd. Deze verstrekt nu bijv. f50.000-5% obligatien aan de hypotheekbank A, bene vens f50.000 rentelooze scrips. De pandbrief- houders ontvangen voor hun vroegeren pandbrief f500 obligatien der crisis-hypo theekbank en f500 scrips "en derven in to-. taal f25 rente per jaar, waartegenover echter staat, dat zij gevrijwaard zijn voor verlies bij executie, of wanneer de hypotheek bank door de crisis-omstandigheden niet meer aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen. Tegenover een rentederving per jaar van f25 is de geheele pandbrief „safe" gesteld, daar, zooals wij later zullen vermel den, de obligatien der bank door de Regee ring moeten worden gegarandeerd. Terwijl de pandbriefibezitter of de houder van de hypotheek voor kapitaalsverlies ge vrijwaard is, zij het ook met opoffering van eenige rente, heeft de schuldenaar het voordeel, dat hij nu verplichtingen heeft tegenover de bank, die hem nimmer zal afslachten en die bo vendien, wat rente betreft, een billijke re geling, kan maken. Immers de schuldenaar had aan den vroegeren hypotheekhouder f6000 per jaar te betalen. De verplichtingen aan rente zijn voor de bank echter belang rijk minder, immers zij betaalt slechts 5% over f50.000 of f2500, terwijl de andere f50.000 in scrips, renteloos, zijn voldaan. Rekent men het evenredige deel der bank kosten op f500, dan zou de schuldenaar slechts f3000 rente per jaar behoeven te be talen of 3% over de destijds geleende f 100.000, hetgeen op een hal veering der rente zou uitkomen. Wellicht zal de bank voor bepaalde omstandigheden een reserve willen vormen. Welnu, dan stelt zij de rente niet op 3%, maar op 4 en het surplus wordt gereserveerd. Uit het bovenstaande volgt, dat de bank geen geld noodig heeft, want zij betaalt slechts in obligation en scrips. De dbliga- tiën kan zij inlossen naar mate op de hypotheken wordt afbetaald, terwijl de scrips ten genoegen van de bank kunnen worden afgelost, mits een maximale termijn, lang genomen, wordt vastgesteld, bijv. na 60 jaar. De basis van deze bepaling ligt in heit feit, dat de grondprijzen niet steeds laag zullen blijven, vooral niet in een land, waar de grond schaarsch is en dus bij 'n draai in de conjunctuur spoediig stijgt. De bank heeft één groot voordeel boven de particulieren en wel, dat zij den tijd niet acht. Of de grond waarde stijgt binnen vijf, tien of vijftig jaar, raakt haar niet Afgaande op de gewone cy clusbeweging in de conjunctuur en aanne mende, dat de huidige economische struc tuurverandering niet in het oneindige kan blijven voortduren, mag met wiskundige zekerheid orden aanvaard, dat het niet in waarde gedekte surplus van het huidige mo ment, binnen afzienbaren tijd weer „waarde" als gevolg van de grondprijsstijging als onderpand zal hebben. Wanneer de scrips dus aflosbaar worden gesteld binnen, zoo als wij genoemd hebben zestig jaar, dan is de cyclus-tijd ruim genoeg genomen om met vrij groote zekerheid te kunnen zeggen, dat binnen, dit tijdperk-de sorips zullen zijn af gelost Hoe za! .UNIVERSAL' I neemt men als rattenverdelgingsmiddel zonder 1 weerga. Heele zwermen ratten en muizen worden er door gedood, doch „UNIVERSAL" is bovendien NIET giftig voor menschen en huisdieren. Riskeer dus geen gevaar en neem „UNIVERSAL". U zult verbluft zijn over de resultaten. die aflossing kunnen geschieden? Ook dit zal vrij eenvoudig kunnen gaan en zonder dat de bank de beschikking noodig heeft over aanzienlijke bedragen aan con tante gelden. Door de verschillende steun maatregelen zijn de grondprijzen nü al aan het stijgen en deze stijging zal vermoedelijk in omvang toenemen, wanneer de landlbouw- crisis-wet deugdelijk wordt toegepast Er komen verder aflossingen binnen (die na tuurlijk aangewend wordien ter betaling op de hypotheekwaarde, welke overeenkomt met de huidige prijsnormen) en deze aflos singen maken, dat op een gegeven moment het surplus binnen de werkelijke waarde komt te liggen of deze nauw gaat benaderen- Leven de economische omstandigheden op, dan ziullen de hypotheekgevers méér ver trouwen gaan stellen en geneigd zijn om de oude clienten terug te krijgen, waartoe hy potheek-bemiddelaars zooals notarissen zul len medewerken, die ongaarne de bemidde lingsprovisie zich zien ontgaan. Dan zullen de aan de bank gecedeerde hypotheken weer worden overgenomen en mochten de vroe gere geld .chieters daartoe niet overgaan, dan zullen er genoeg anderen zijn, die de relatiesfeer willen uitbreiden. De crisis- hypotheken zullen vermoedelijk geleidelijk vanzelf worden geliquideerd, hetzij door af lossingen, hetzij door den terugkeer naar de gewone hypotheekgevers. De Regeering kan bovendien veel bijdra gen om de eventueele verliezen van de bank tot de geringst mogelijke proporties terug te brengen, wanneer men tenminste aan verliezen denkt. Immers I oe efficiënter de steun regelen voor den landbouw worden men denke in dit. verband aan de graancen- trale, die ook de voedergronen, in Nederland verbouwd, organisatorisch steunt hoe /krachtiger de landprijzen zullen stijgen en hoe vlugger de bank het stadium zal kun nen bereiken, waarop zij van haar taak ontlast wordt (Slot volgt). Gemengd Nieuws DE AANSLAG OP DEN LUTINE-TOREN In verband met den vermeenden aanslag op den Lutine-toren is gister de Officier van Justitie te Leeuwarden op het eiland aan gekomen voor het instellen van een onder- De „Volharding" is gistermorgen uitgeva ren om het zand om den toren weg te zui gen, om dezen weer te kunnen lichten. Men zou waarschijnlijk gisteravond nog trachten dit werk uit te voeren. De zandzuiger van de „Volharding" is het gieter gejukt om den geheelen toren los te krijgen. Vannacht om drie uur zail met de bok in de bakken naar de „Lutine" gevaren worden om den geheelen toren te lichten. Daarna wordt de toren weer naar Temehel- ling teruggebracht. VERDRONKEN. Zondagmiddag onder kerktijd is het ruim 3-jarig dochtertje van den heer Koenders, bloemenhandelaar te Hoogeveen, in de ge heel met groen kroos bedekte Hoogveensche Vaart geraakt, zonder dat het door de om wonenden is opgemerkt. Het oudei'e broer tje, dat met een sportkarretje bij zijn zusje was, is wel ijiings naar huis gerend om de ouders te waarschuwen, doch heeft geen der omwonenden te hulp geroepen, zoodat de kleine jammerlijk is verdronken. DOOR EEN PAARD GETRAPT Toen de veedrijver P. in de weide aan da Vailkenburgerweg te Heerlen een paa/nd wil de vangen, kreeg hij van hert cïier een tra.p tegen het hoofd. De main sloeg tegen den grond en werd in bewusteloozen toestand naar het St. Joeeph-ziekenhuis overgebracht. Daar is hij aan de bekomen verwondingen overleden. DROEVIG ONGELUK Het dochtertje van L. D. uit Simpelveld, dat bij haar grootouders te Bochelt de va- cantie doorbracht, is spelenderwijs door een oogstwagen overreden. De groote zware wie len gingen het kind over het hoofd, zoodat het op slag dood was. HOFSTEDE AFGEBRAND Gisternacht omstreeks twaalf uur is te Oosterhout (Old.) afgebrand do hofstede, eigendom van en bewoond door G. Hon driks. Het huis met inboedel, benevens een hooiberg werden een prooi der vlammen. Het vee is gered.Ver zekering dekt de scha de. De oorzaak is hooibroei. OP HEKPINNEN GEVALLEN Zondagavond is de bijna 80-jarige W. Du- los, döe met zijn fruitkar op weg was naar de Bister nadhtveiling, op den stationsweg aldaar, doordat de voor den wagen gespon nen hit op hol sloeg, van den bok gevallen. De man kwam tegen een ijzeren hek terecht en werd door de hekpinoen bloedig -ver wond. Hij werd dood opgenomen. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL De melkrijder A. P., wonende te Zeyep is Zaterdag te Peelo (gem. Assen) doo'r een vrachtauto, bestuurd door zekeren K. J. H., aangereden. P. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij aan de bekomen kwetsuren is 'overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. KARDINAAL VAN ROSSUM-MUSEUM Woensdag a.s. wordt te Wittem in tegen woordigheid van den Aartsbisschop van Utrecht, den Bisschop van Roermond en van drie Missie Bisschoppon het Kardinaal van Rossum-Museum geopend. ERNSTIGE VECHTPARTIJ Zaterdagavond ontstond in het café van Z. aan den Heeremveg te Heerlen een vecht partij tusschen twee bezoekers, M. S. en A. H. S. heeft daarbij een mes getrokken en I-I. een negental steken in hoofd en rug toegebracht, liet slachtoffer is ernstig ver wond naar het St Joseph ziokhu is veri voerd. De dader is gearresteerd. De Generale Synode van 1933 en van1869. Door vriendelijke bemiddeling ontvingen we van een ■predikant- lezer een crude,.ver•geelde foto (die slechts met de grootste moeite te reproduceeren viel) voorstellende de Generale Synode der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Kerk, die van 1623 Juni 1869 te Middelburg gehouden werd. Ieder, die belang stelt in de gebeurtenissen op kerkelijk terreinwaaraan de vorige eeuw zoo rijk was, zal met ons deze zeereerwaarde groep met de grootste belangstelling bezien. Het valt niet mee koppen te herken nen, waar natuurlijk allen, die op deze Synode aanwezig waren, reeds lang overleden zijn. Wij kunnen nog noemen voorste rij no. 7 Docent H. de Cock; 8 Docent A. Brumm ellcamp; 9 Docent Svan Velzen; 10 Ds. W. H. Gispen van Kampen, assessor; 11 Ds. W. A. Kok van Hoogeveen praeses die nog de beken de korte broek droeg); IA Ds L. v. d. Valk van Rot terdam. Nevenstaande foto is onze lezers reeds bekend: 't is een zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken, die thans eveneens te Midd elburg bijeen is. Het Italiaansche leger op manoeuvre. Boven, de radiodienst in actie; midden en De diligence van stal. Een ongewoon nummer bij de vierspannen tijdens het hippisch feest, De Engelsche koning, die voor een kort verblijf beneden, nverdektqpgestelde batterij en infanterie, tijdens oefeningen bu Turijn, dat de paardensportver een. „de Veluioezoom" gisteren hield op den Bilderberg te Oosterbeek naar Schotland vertrok, voor 't Ballater station De Engelsche koningin op weg naar haar va- oantieverblijfBrowsholme Hall (Lancashire)* Vier geslachten op één foto. En alle vier personen dragen denzelfden naam: Theodorus Lambertus Kurper shoek. De oudste van 't viertal wo nende te Rotterdam, die j.l. Zondag zijn 60-jarige echtvereen. vierde) werd geboren 17 Juni 1853;. de zoon (rechts) 29 Maart 1875; de klein zoon 11 Febr. 1905 en f> Witcrklcin zoon 26 October 1931.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5