ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 Generale Synode der Geref. Kerken Tot Hoogleeraren te Kampen benoemd Ds. Mr. G. M. den Hartogh en Dr. K. Schilder EERVOL EMERITAAT AAN PROF. DR. A. G. HONIG DERDE ZITTING De Praeses, D r K. D ij k, deed na de ope ning voorlezing van een ingekomen harte lijk schrijven van Prof. Dr J. Sebestyèn, waarin de schrijver wijst op de beteekenis van den arbeid der Geref. Kerken in Neder land voor de Gereformeerde beweging in Hongarije. De Synode besloot Prof. Sebestyèn een schrijven van dankbetuiging te zenden. De Praeses venvelkomde hierna Ds A. M D o n n e r, em. predikant te Zeist, penning meester van de Theol. School, die voor de zaken der Theol. School als adviseur zitting nam. De Voorzitter herinnerde er aan, dat Ds Donner een van de weinige nog in leven zijnde leden is van de Synode van Middel burg (1896). God heeft Ds Donner tot veel werk in staat gesteld en de Synode ver heugt zich, hem weer in haar midden te zien. De assessor Ds J. L. Schouten, deed hierna eenige mededeelingen over de finan ciën van deze Synode, zulks namens het moderamen. De kosten voor deze Synode worden begroot op f 20.000. Ze kunnen thans lager zijn, omdat de Synode wel geen vier weken duren zal en de rapportenvloed is verminderd. De assessor deed voorlezing van de percentage-cijfers voor de verschil lende provincies. Leerboek-Catechisatlën Prof. Dr V. Hepp rapporteerde hierna namens commissie I inzake de samenspre- king over het Leerboek (voorstel-Ds Schou ten). De conclusies luiden nu: le De Dcputaten ad hoe, dank te zeggen Voor hun arbeid; 2e haar groote waardeering te betuigen aan de inzenders van de verschillende proe ven, inzonderheid aan die van „Eucharistie" voor zijn veelszins verdienstelijk werk; 3e het voorstel van Deputaten om de uit gave van de proeve „Eucharistie" aan den auteur over te laten en haar van een aan beveling door de Synode te voorzien, vooral om bezwaren van paedagogisch-technischen aard en van structuur, niet aan te nemen; 4e opnieuw pogingen in het werk te stel len, om zulk een leerboek te verkrijgen; 5e (a) op dezelfde wijze als vorige maal een oproep te doen uitgaan, waarbij tevens de wenschelijkheid wordt uitgesproken.dat de concepten georiënteerd zullen zijn naar den gedaclitengang van den Heidel- bergschen Catechismus, waarin dan aan de stukken der leer, welke met het oog op onzen tijd moeten worden behandeld, en a,an de bestrijding van hedendaagsche dwa lingen, een logische plaats worde gegeven; en met name den auteur van het ontwerp „Eucharistie" uit te noodigen hieraan mede te doen; (b) een drietal deputaten te benoemen, bij wie vóór 1 Juli 1935 de proeven worden ingeleverd; (c) aan deze Deputaten op te dragen uit de ingezonden concepten, indien mogelijk, een keuze te doen en dit concept gemoti veerd, vóór 1 Maart 1936 aan de Kerken door te zenden en bij de volgende Generale Synode in te dienen. De Praeses accentueerde, dat deze con clusies uitgaan van de gedachte, dat de Synode voort wil gaan met pogingen om een leerboek uit te geven. Daarom wordt geen zakelijk debat meer toegelaten, maar komt conclusie voor con clusie in stemming. Bij conclusie I werd de vraag gedaan hoe het mogelijk was om waardeering uit te spreken voor proeven, die men niet kent. De Synode, de gegrondheid van deze op merking erkennend, besloot de eerste con clusie eenigszins te wijzigen (we drukken hierboven de gewijzigde conclusie af. Red.). Bij conclusie V merkten Dr J. T h ij s en Prof. D r G. C h. A a 1 d e r s op, dat zij liever vrijheid zagen gelaten, of eventueels auteurs den anthropologischen dan wel den theologischen vorm wilden kiezen. De rapporteur Prof. Hepp bestreed dit, omdat de commissie, inzake de structuur een aanwijzing wilde geven en van oordeel is, dat het leerboek zoo dicht mogelijk blij ven moet bij het officieele leerboek der Kerk, en dat is niet de Ned. Geloofsbelijdenis, maar den Catechismus. D r T h ij s maakte van zijn wensch een voorstel, dat vervolgens met groote meer derheid verworpen werd. De conclusies werden vervolgens met al- gemeene stemmen aangenomen. De Praeses dankte den rapporteur voor zijn helder rapport en groote voortvarend heid en Deputaten voor hun arbeid. De Praeses deelde mede, dat de offi cieele ontvangst ten stadhuize van Middel burg wordt verschoven naar de derde week. De leden der Synode zullen de aange boden rijtoer maken op 31 Aug., des 's na middags. Theologische School Hierna kwamen aan de orde de zaken .van de Theol. School te Kampen, n.l. het verslag van de Theol. School, dat werd uitgebracht door den secr. van het cura torium, Dr. K. Dijk. (Gedurende de behan deling van dit rapport werd de Synode voorgezeten door den assessor Ds. J. L. S c h.o u t e n) en ook het verzoek van Prof. Dr. A. G. Honig te Kampen om eme ritaat te mogen ontvangen tegen 31 Decem ber as. in vebband met zijn leeftijd. Uit het verslag van Dr. Dijk hebben we feeds een en ander gepubliceerd. D e w.rr. Praeses dankte den secre taris van het curatorium voor zijn mensche- '1 ijkerwijs gesproken, volmaakt verslag. Over dit Verslag bracht D r. H. Kaajan, van Utrecht, namens commissie I verslag uit Het geschiedde deels in openbare, deels in beslot. vergadering. Bij de woorden van herinnering jegens ilen ontslapen hoogleeraren Prof. L. Linde boom en Prof. Dr. H. Bouwman, verhieven de leden der Synode zich van hun zitplaat sen, als een stille hulde aan hun nage dachtenis. De gisteren reeds door ons gepubliceerde foorstellen van Curatoren kwamen daar op in behandeling. Prof. Dr. S. Greydanus herhaalde toog eens zijn elders reeds met redenen om kleed geuit bezwaar tegen opheffing van het lectoraat. Zijn bedenking vond bij de Synode geen weerklank. Het voorstel inzake schrapping van het *voord Nederlandsch in het Reglement werd zonder discussie aangenomen. Het voorstel inzake het zendingsprofesso- *aat dat we eveneenes reeds publiceerden, werd ook zonder discussie aangenomen. De Synode ging hierna in comité-generaal Te kwart voor vier werd de zitting weer Openbaar, deelde mede, dat Prof. Dr. A. G. Honig op zijn verzoek eervol eme ritaat heeft ontvan gen. De Voorzitter richtte een woord van hartelijken dank tot Prof. Ho nig, die zijn leerlin gen degelijk onder wijs gaf en hun in- lijdenis verrijkt, ook in den strijd tegen zicht in de Ger. Be de dwalingen van Ethischen. Daarvoor danken wij ootmoe dig den Vader der lichten. Mogen, nu zijn gedachten zich ver menigvuldigen, Gods vertroostingen zijn ziel verkwikken. Als emeritus hoogleeraar blijft Prof. Honig welkom ter Synode, en zijn geschriften zul len steeds een welkome verschijning zijn. Moge God, die ook in den ouderdom Dezelf de is, bij den voortduur ook Prof. Honig ver kwikken. De Synode zong daarop staande Prof. Honig de zegenbede toe uit Ps. 121. Prof. Honig dankte daarop voor dit woord en deze zegenbede. De Praeses deelde mede, dat de Synode na ernstige beraadslaging de voordracht van het curatorium heeft gehandhaafd. HCOGLEERAARSBENOEMIi.GEN Hierna hadden de hoogleeraarsbenoemin- gen plaats, waarvan we nog in een deel der editie van ons blad van gisteren melding konden maken. Als opvolger van wijlen Prof. Dr. H. Bouwman, om onderwijs te geven in het Kerkrecht en de Kerkhistorie werd met zeer groote meerderheid van stemmen benoemd D s. Mr. G. M. den Hartogh, predikant bij de Geref. Kerk van Hazerswoude. Als opvolger van Prof. Dr. A. G. Honig, werd voor het onderwijs in de Dogmatiek, Ethiek en Encyclopaedic der Godgeleerd heid met algemeene stemmen benoemd Dr. K. Schilder, predikant bij de Geref. Kerk van Roterdam-Delfshaven. Prol. Mr. G. M. den Hartogh. Gerrit Marinus den Hartogh werd 19 April 1899 te Heerjansdam, waar zijn vader, wijlen Ds. A. den Hartogh, die in 1919 over leed en ook te Geesteren-Gelse- laar predikant was, stond, gebo- Hij behaalde het Mulo-diploma B en bezocht de H. B.S.-school met 5-jarigen cursus, waaraan hij ook het eindexamen deed. Vervolgens deed de nieuwbe noemde hoog leeraar admissie- examen voor toe lating aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hier studeerde hij ln de Rechten en deed daarin candidaatsexamen, waardoor hij den mees terstitel verwierf. Vervolgens was hij eeni- gen tijd verbonden aan de Dr. A. Kuyper- stichting te 's-Gravenhage. Vervolgens stu deerde hij aan de Vrije Universiteit Theolo gie en wercl in 192S candidaat. Een op hem uitgebracht beroep door de Geref. Kerk van Hazerswoude werd onmiddellijk aanvaard en op 3 Maart 1929 bevestigde de assessor van deze Synode, Ds. J. L. Schouten, die zelf ook predikant te Hazerswoude was, hem aldaar in het ambt, sprekende over Markus 15 21. Dienzelfden dag deed Prof. den Hartogh zijn intrede met Joh. 3 29 en 30, sprekende over wat de Bruidegom der Kerk voor de bruid en voor zijn vriend is. Mr. den Hartogh, die vooral door zijn ge schriften op politiek terrein bekendheid ver wierf, hoopt nog dit jaar te promoveeren op een politiek-historisch onderwerp in de Rechten. Mr. den Hartogh heeft o.m. samengesteld het magistrale gedenkboek van de A. R. Partij, die onder den titel „Schrift en Histo rie" bij haar gouden jubileum het licht heeft gezien. Zelf gaf hij daarin twee arti kelen, n.l.: Onze grondbeginselen en: Kroon, ministers, Staten-Generaal, kiezers. Ook is hij medewerker aan de Chr. Encyclopaedie, waarin van zijn hand eveneens bijdragen het licht zagen. Verder noemen we zijn ge schrift: „Eén uitgangspunt, één weg, één doel" (Bleef de A. R. Partij inzake het ge zantschap bij het Vaticaan in de lijn van Groen en Kuyper?); en zijn diverse artike len in het orgaan Anti-Rev. Staatkunde, zoo wel in de maandelijksche als in de kwartaal uitgave, waarvan we noemen: Groen's ge dachte over de verhouding van Staat en Kerk; Politieke beginselen in verband met godsdienstige stroomingen omstreeks 1860; en De politieke ontwikkeling der Roomsch- Katholieken in Nederland tot ongeveer 1860. Prof. den Hartogh is 34 jaar oud. Prof. Dr. K. Schilder Dr Klaas Schilder werd 19 Dec. 1890 te Kampen geboren. Gedoopt in de Ned. Herv. Gemeente, werd hij enkele jaren later als doopldd der Geref. Kerk te dder plaatse in geschreven. In zijn ge boortestad studeerde hij aan het Geref. Gymna sium en aan de Theo logische School. Op 2c Januari 1914 werd hij laude" candidaat ïn de Theologie. In hetzelfde jaar, op 21 Juni, werd hij beveö tigd als dienaar des Woords bij de Geref Kerk van Ambt-Vol- lenhove A, door Ds. J. Douma, van Ambt- Vollenhove B met Joh. 3 29 en deed hij daar intrede met 1 Joh. 2 20 en 27a, spre kende over het heiligend, het onderwijzend en het vrijmakend bezit, dat de N. T. Ge meente in de zalving van den heilige heeft Daarna verbond hij zich achter eenvolgens aan de Kvke.1 van Vlaardin- gen (10 Dec. '16), Gorindhem (28 Sept '19), Delft (4 Oct. '22), Oegetgeeet (11 Oct *25) en Rotterdam-Del fahaven (27 Juni '28). Gedurende een door den Raad >ran laatstgenoemde Kerk hem verieend studie verlof, volgd e hij aan de F ried rich Alexander Universiteit te Erlangen (Bete ren) gedurende drie semesters de colleges van de hoogleraren Herrigel, Stahlin en Heil aan de Philosopische Faculteit en van den hoogleeraar Vollrath aan de Theol. Fa culteit. Op 3 Maart 1933 werd hij met 't prae- dicaat „summa cum laude" (den hoogsten graad van lof) bevorderd tot Doctor in de Wijsbegeerte. Zijn proefschrift v472 pag had tot titel: „Zur Begriffsgescblebte des Pora- doxon" (mrit beeonderar berüoksicbtiguntr Calvins und des nach-Kiorkegaardschen „poradoxon") en bood een wetenschappe lijke bespreking en weerlegging van de theologie van Barth. Brunner e. Deze promotie, cie meei; dan gewone belangstelling heeft getrokken en waarmee Dr Schilder, die vanwege zijn „singuliere gaven" al menigmaal doctor „honoris cau sa" werd genoemd, in den rij der „virt docti" werd geplaatst, werd door Ds F. C. Meyster te Rotterdam „eigenlijk een para dox" genoemd: „went" aldus schreef laatstgenoemde „wie onzer was van mee ning, dat er aan hem nog wat te pro-mo veeren viel. Ds Schilder was doctor, eer hij doctor werd. In elk geval is nu offi- oieed geoonstateerd en in een bul vastge legd, wat allang onder ons volkomen zeker heid had." En Dr C. Bouma te Den Haag schreef: „Jure suo kwam hem den doctorstitel toe, als man van erkende wetenschappelijke be kwaamheden, ook zeer lang vóór zijn pro- Van het proefschrift sohreef Prof. Dr J Waterink: „Het werk is geheel gehouden in den rustigen, wetenschappelijken toon. Het vei raadt een enorme kennis zoowel van bronnen als van feiten en is o.i. in zijn op zet buitengewoon sterk. Ik aarzel niet om nu reeds te zeggen, dat wij in Scihilder'6 dissertatie één van de belangrijkste uitin gen der hedendaagsche theologische weten schap mogen zien." De gewone regel is, dat mensohen na hun proanotje pas beginnen met pubiiceeren. Dat geldt voor Dr Schilder niet. Ds Meijster merkte op: „Te midden van allerlei pers- arbeid, die het leven van een gewoon mensch reeds vrijwel vullen zou, heeft hij zich met gespannen geest en ijzeren wil ge zet tot het schrijven van een proefschrift, waarop hij den doctoralen graad met den hoogsten lof verkreeg". Vooral door zijn talrijke geschriften en zijn veelvuldigen persarbeid, die blijk geeft van een verbazingwekkende belezenheid, heeft Dr. Schilder naam gemaakt De voornaamste werken, die van de hand van Dr Schilder het licht zagen, zijn: Chris tus in Zijn lijden (3 deelen); Tusschen Ja en Neen; Bij Dichters en Sohriftgeleerden; De Openbaring van Johannes en het Sociale Leven; Kerktaal en Leven; Licht in den Rook; en Wat is de hel? Van zijn apologe tische geschriften noemen we voorts: Dar- bisten; Vrijmetselarij; Tegenstrij digiheden in den Bijbel? en Een hoomstoot tegen As sen? Voorts venschenen van hem in druk ondersoheiden redevoeringen, een elftal pre dikatiën en bijdragen in theologische en letterkundige periodieken als: Geref. Theol. Tijdschrift, Ons Arsenaal, Menigerlei Gena de, Almanak F. Q. I., Theol. School te Kampen, Jaarboek Prot. Theol. Onderwijs, Opgang, Chr. Lett Studie, Op den Uit kijk, Kerstboek Callenboch e.a. Zijn laatste publicatie is geweest „Jezus Christus en bel Cultuurleven" in den bundel „Jezus Chris tus en het menschenileven" door Dr H. Co- Sindg vele jaren is Dr Schilder medewer ker van „De Bazuin" en redacteur van „Do Reformatie", terwijl hij gedurende zijn ambtsjaren als predikant onderscheiden Kerkboden geredigeerd heeft (Vlaardingsche Gorcumsóhe, Delftsclhe, Leideohe en Delfs- havensche Kerkbode). Dr. Sdhilder heeft zitting in het bestuur van de Reünisten-arganiisefie ven het Stu dentencorps te Kampen en van de Ned. Chr. Radio-Vereenigdng, waarvan hij mede-op- riohter i6. Met Prof. Schilder doet een theoloog van groote vermaardheid zijn intrede in den kring van Kampensche hoogleeraren. Zijn benoeming wordt in breeden kring met groo te ingenomenheid begroet. De Praeses uitte den wensch, dat God de> benoemde hoogleeraren in dagen van be raad die nu zijn aangebroken, licht en wijsheid geven moge! Legerpredikanten en Cnracao Hierna rapporteerde Ds. J. L. Schou ten over een tusschen Ds. T. J. Hagen te Delft en den Raad van legerpredikanten gerezen conflict, hoofdzakelijk in verband met uitlatingen in de pers en op de vorige Synode over en weer. De zaak is inmiddels bevredigend opgelost. Dr. K. Dij(k rapporteerde namens de Kerk van Den Haag-West over de geeste lijke verzorging der Gereformeerden op Curacao. De Kerkeraad van deze Kerk schreef 12 gezinnen en 75 personen als bui tenleden in, wonende te Curacao, Aruba en Paramaribo. Twee personen aangezocht om als ouderling op te treden maakten daar tegen ernstig bezwaar, zoolang er in de West geen predikant, is. De Kerkeraad bc riep uit een aantal gegadigden, zulks in overleg met Deputaten voor de geestelijkp verzorging der militairen, een jeugdig pre dikant., die had toegezegd een e.v. beroep in overweging en aan te zullen nemen. Op den dag waarop de Kerkeraad hem zou beroepen, trok hij zich echter telegrafisch terug. Over deze rapporten rapporteerde Ds. W. W. M e ij n e n. daarbij voorlezing doende van een concept-regeling vooo een leger- predikant. Ds. Meyering van Katwijk a d R ij n, dankte het moderamen voor de wijze waarop zij het conflict tusschen Deputaten en den Raad van Legerpredikanten heeft opgelost. De Synode keurde de conclusies goed, alsook de handelingen van het mode ramen van de vorige Synode en van den Kerkeraad van Den Haag-West. De Synode nam kennis van de naams verandering van de oud-Geref. Kerken in Duitschland en van de oprichting van de z.g. Justus-commissies. - Zuiderzeearbeiders Ds. K. Minn erna, van Garijp, rappor teerde hierna over het rapport van de deputaten inzake den geestelijken arbeid onder de Zuiderzeearbeiders. Na eenige discussie, met name over den finantieelen kant van de Kerken in het drooggelegde gebied, waaraan deelnamen Ds. J. L. Schouten en de ouderlingen A. van dei Wal te Harlingen en F. J. Wielinga te Apeldoorn, werd het rapport onder dank zegging goedgekeurd. Christelijke Pers Ouderling M. D. H. A. S c h a 1 e k a m p, van Wassenaar, rapporteerde over een voorstel van de Kerkeraad van Heemstede, waarin de Synode verzocht wordt te over wegen, wat moet worden gedaan, ter be vordering van den invloed van de Protes- tantsch-Christelijke pers. De Synode sprak uit, van oordeel te zijn, voor dit voorstel alle waardeering te hebben, maar dat de bevordering der Christelijke pers .met zede lijke middelen moet geschieden en concen tratie van deze pers niet ligt op den weg der Kerken. Hongaarsche studenten Ouderling W. J. Voogsgeerd, van Nieuw-Loosdrecht, rapporteerde hierna over de steunverleening aan de Hongaar sche studenten. Het rapport werd goedge keurd, en de Synode besloot opnieuw Deputaten te benoemen, met de opdracht, voor den cursus 1933-'34 geen twee, maar zoo mogelijk 4 studenten steun te verlee- nen en aan de Kerken een halve collecte te vragen. Te 5 uur sloot de president, nadat Ds. Schouten in dankgebed was voorge gaan, de eerste zittingsweek der Synode. De zitrmgen zullen a.s. Dinsdagmorgen te negen uur worden voortgezet. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Kampen (vac.-M. Ottevan- ger), G. Enkelaar te Oud-Beijerland, G. Lans te Huizen (N.-H.) en P. J. Steenbeek te Oude water. j roep en: Te Akkerwoude, J. P. Snoep te Nijehaske Te Boxum, J. N. Seulijn te Warmenhuizen. Te De Wilp (Gr.), cand. D. Bender te Hilversum. AANSTAANDE PREDIKANTEN. Prof. G. Wisse, thans in Indië vertoe vend, schryft in de „Wekker" een brief naar aanleiding van de gehouden examens aan de Theol. School te Apeldoorn van de Christe lijke Gereformeerde Kerk. „En voorts", zoo schrijft hy daar, hoe verder onze broederen, de studenten, ko men, hoe meer zij maar 't gewicht van de zaak mochten gevoelen; om al minder in eigen waardij te worden; en al meer leerjongens Ohristi te mogen zijn. O, beste vrienden stu denten, het is zulk een verantwoordelijk werk. Onderzoek u altijd maar nauw, ja zeer nauw. Geleerdheid, zelfs gaven, maar zonder ge nade, zou een vloek voor de kerk zijn. Een onbekeerde dominee me1: kennis en gaven, acht ik nog gevaarlijker dan zulk een die kennis en gaven mist. „Vreeselijk, vreeselijk is het om onbekeerd te zijn, maar dit het allermeest, als men den kansel zou bestijgen; en herderlijk werk gaan verrichten. En zij er in de gansche kerk toch veel gebed voor onze studenten. Bemin dat volk hetwelk bidden en kermen kent, vrien- Na een felicitatie aan de geslaagden schrijft Prof. Wisse met het oog op de toe latingsexamens nog: „Godvreezende jongens hebben we noodig, die echt van '34 zijn, d.w.z. v.an dien gee^ü; dat is: die God zóó hebben leeren eeren en beminnen in zijn vreugde en volmaaktheden, dat zij er willen zijn en willen werkenom Gods wil". CANDID ATEN TOT DEN H. DIENST. De heer S. Eringa, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, beroepbaar gesteld by de Geref. Kerken, verzoekt ons mee te deelen, dat vanaf heden zijn adres niet meer te Nijemirdum is, maar wederom te Leeuwar den, Molenstraat 29. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE. Men schrijft ons: Ds. D. J. L a z o n d e r, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Werkendam c.a_, hoopt Zondag 17 September a.s. des namiddagp af scheid van zyn Gemeente te nemen en Zondag '24 Sept. d.a.v. des namiddags zijn intrede te doen te Tienhoven (U,), na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn broeder Ds. E. A. Lazonder. van Spannum (Fr.). PROF. P. J. M. DE BRUIN. De hoogleeraar der Theologische School van de Christ. Geref. Kerk te Apeldoorn, prof- fessor P. J. M. de Bruin, viert 30 Augustus zijn 40-jarig ambtsjubileum als dienaar dee Woords. Hij werd 1 Febr. 1868 te Voorschoten ge boren. 't Was op de Synode der Chr. Geref. Kerk te Den Haag in 1893, aldaar gehouden op 3 en 4 Januari van dat jaar, dat Ds. Wisse meedeelde, dat hij met den heer De Bruin, een theologisch student te Kampen, in kennis was gekomen, en dat deze student niet met de vereeniging der Kerken (uit de Afscheiding en uit de Doleantie, in 1892 vereenigd) kon meegaan, zoodat hij zyn studies in Kampen niet voortzetten kon, weshalve Ds. Wisse hem voorloopig onder zijn leiding nam. Datzelfde jaar, op 30 Aug. werd Ds. de Bruin in het ambt bevestigd. Hij werd toen reizend predi kant. In 1895 deed hij intrede als predikant der Chr. Geref. Kerk van Apeldoorn. Sinds 18 Sept. 1905 is de jubilaris hoog leeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, waar hy dus reeds bijna 28 dienstjaren heeft en Hebreeuwsch, Encyclopaedie en Kerkge schiedenis doceert. In de „Wekker", waarvan hy vele jaren mede-redacteur is, wydt zyn ambtgenoot Prof J. J. van der Schuit een waardeerend artikel aan den jubilaris. Prof. de Bruin is officier in de Orde van Oranje-Naseau. „KERKHERSTEL". De Jaarvergadering van het Ned. Hervormd Verbond tot Kerkherstel zal dit jaar te Utrecht worden gehouden op Woensdag 11 October. Des ochtends spreekt Prof. Dr. Th L. Haitjema, voorzitter van het Verbond. Des middags wordt door twee sprekers het onder werp „Eenheid en veircheidenheid in een be lijdende Kerk" behandeld. De Jaarvergadering krygt ditmaal een bij zonder cachet. „Juist waar de Synode", aldus de oproep in het orgaan, „door de verwerping van het voorstel-Groote Synode het oordeel der Classicale Vergaderingen naast zich heeft neergelegd als ware het een vodje papier, de- monstreeren wy in den goeden zin des woords den lien Oct. voor datgene wat de Kerk zelf begeert". EEN ONDERNEMING MET TWEE EEUWEN ERVARING Beschaving en hygiëne gaan hand in hand. Hoe hooger de trap van beschaving waarop een volk staat, des te hooger blijkt ook zijn zin voor hygiëne ontwikkeld. Nu is een der eenvoudigste en doelmatigste middelen ter bevordering der hygiëne zeer zeker zeep. Een beroemd geschiedschrijver heeft dan ook gemeend de beschaving van een land te moeten afmeten naar het zeepverbruik in dat land. Ofschoon niet geheel van een al te eenvoudige beschouwingswijze vrij te plei ten, heeft deze geschiedschrijver toch tot op zekere hoogte gelijk. Ons land, dat zoowel om zijn zindelijkheid als om zijn beschaving een wereldreputatie geniet, heeft na de Vereenigde Staten met zijn „physical culture" het hoogste zeepver bruik van alle landen der aarde, n.l. 11 K.G. per jaar en per hoofd der bevolking, terwijl het totaal verbruik in ons land aan zeep- producten in 1932 een waarde vertegenwoor digde van niet minder dan f 23.000.000. Gezien het feit dat het Nederlandsche pu bliek in overeenstemming met zijn ovêr de heele wereld bekende „krakende" zindelijk heid de hoogste eischen stelt aan de kwali teit van zijn waschmiddelen, behoeft het geen verwondering te wekken, dat de zeep industrie hier te lande producten vervaar digt, die in kwaliteit die der buitenlandsche firma's op dit gebied zelfs ver overtreffen. De N.V. Zeepfabrieken „Het Anker" voorh. Gebr. Dobbelman te Nijmegen neemt als een der oudste en grootste hierbij een lei dende positie in. Deze heeft zij grootendeels te danken aan haar ervaring van twee eeuwen. Wat dit zeggen wil blijkt, wanneer wij de ontwikkeling nagaan van de chemie en techniek gedurende die periode, een ont wikkeling, die door de firma Dobbelman steeds met voortvarenden ondernemersdurf op den voet is gevolgd. Bedenkt slechts, dat do glorieuze Zonne koning van Frankrijk zijn vorstelijk gelaat en zijn scepter dragende handen wiesch met een primitief soort zeep, welke uit olie en plantenasch werd samengesteld en dat Fre- derik de Groote van Pruisen over geen an der reinigingsmiddel beschikte dan een groene zeep, waarmee een werkvrouw heden ten dage slechts de marmeren vloeren en hardsteenen stoepen van zijn paleis te Pots- omstreeks 1733 was gesteld. Bij Raadsbe sluit van 26 Augustus in dat jaar werd door den Gemeenteraad van de stad Nijmegen aan de Heeren de Mist vergunning verleend tot het vestigen van een zeepsiederij, welke gedurende den tijd van 12 jaar in Nijmegen en het Schependom het monopolie zou bezitten met uitsluiting van alle anderen. Uit dit kleine en premitieve begin is een Nederlandsche onderneming gegroeid, welke vooral onder leiding van de heeren Dobbel man een steeds grootere vlucht heeft geno- In het oude eenvoudige zeepsiedproces, volgens hetwelk de z.g.n. zachte of groene zeep werd vervaardigd, is eigenlijk eerst in 1823 een groote ommekeer gekomen, toen Chevreul het resultaat van zijn wetenschap pelijke onderzoekingen betreffende de vetten publiceerde. Uit deze onderzoekingen bleek, hoe uit alle plantaardige en dierlijke vetten (en dus niet slechts uit olie of plantenasch) zeep kon worden gemaakt. Omstreeks dien zelfden tijd begon ook de soda, bereid vol gens de methode van den uitvinder Leblanc, een rol in de zeepindustrie te spelen. Onder invloed van de chemische weten schap en van de snel voortschrijdende tech niek verbeterde het product voortdurend. Elke verbetering werd door de firma Dob* belman onmiddellijk in toepassing gebracht Zoo was haar fabriek de eerste, die in Nij megen, en wel den 15den Januari 1845, ge bruik maakte van stoom als beweegkracht Dit initiatief lag geheel in de lijn van de traditie van bezonnen voortvarendheid, wel ke steeds door deze firma is hooggehouden tot op den huidigen dag. In 1861 oogstte de firma haar eerste offi cieele lauweren in den vorm van een bekro ning van haar fabrikaat op een tentoonstel ling te Haarlem. Terwijl de chemische we tenschap met haar proeven en vindingen de kwaliteiten van de zeepen steeds hooier op voerde, stond ook de techniek niet stil. Zoo deden in 1863 de eerste Broyeuses en Pelo- teuses hun intocht in het zeepbedrijf. Er behoorde moed toe, om zonder ondervinding en raad van anderen, deze nieuwe machines te koopen en aan het werk te zetten. De firma Dobbelman had dien moed en werd daarvoor met succes beloond. Haar eerste bekroning is later door vele gevolgd, o.a. op exposities te Londen, te Amsterdam, te Parijs, te San Salvador en elders. Toen in 1893 de belemmerende aocijnswet voor zeep buiten werking werd gesteld, kon de onderneming voor het eerst haar vleugels geheel vrij uitslaan, vooral toen door aan wending van de door Descressonières uitge vonden Broyeuse-Sécheuse a travail continu de duur van het fabricageproces met eenige weken werd bekort Behalve naar het binnenland richtte de firma Dobbelman toen ook haar oogen meer dan voorheen naar mogelijke afzetgebieden ln den vreemde en binnen enkele jaren wer den haar producten bekend en gewild in Oost- en West-Indië, de Levant, Zuid-Afrika en Britsch-Indië, ja tot in China toe. De directie der firma bestaat thans uit de heeren A. Dobbelman en Mr. R. Dobbelman, terwijl Dr. P. Dobbelman de chemijtrblei ding in handen heeft Overeenkomstig de eischen des tijds kreeg haar onderneming in den loop der jaren een sterk wetenschappelijken inslag. Haar chemische laboratoria onder leiding van een doctor in de scheikunde vormen een der be langrijkste onderdeelen van haar bedrijf. Daar wordt van grondstof tot beginproduct naar eindfabrikaat alles tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig gecontroleerd, zoodat niet enkel de bestanddeelen van de door haar in den handel gebrachte zeep- soorten op zichzelf aan de hoogste eischen van zuiverheid voldoen, maar ook de sa menstelling daarvan beantwoordt aan het gestelde einddoel: Een fabrikaat dat reini gend en verzachtend werkt op de huid eo niet de minste schadelijke stoffen bevat, voor zoover het de waschzeepen betreft, ook de weefsels volkomen intact Iaat Behalve de gewone reinigende eigenschappen bezit ten de toiletzeepen der firma Dobbelman ook een hooge cosmetische waarde. Zij be vatten een crème, die voedend werkt op de huid en door massage met het zeepschuim haar jeugdige frischheid en spankracht be vordert en behoudt Een vijftal jaren geleden nam de firma de Eau de Colognefabriek „Caraba" o\»er en verwierf sindsdien ook op dit speciale ter rein een welverdiende reputatie. Niet alleen op industrieel gebied, maar ook op dat van nuttige en waardevolle re clame is de firma Dobbelman in den letter lijke zin des woords leiding-gevend geweest Zij was het, die tientallen jaren geleden het eerst hier te lande op het denkbeeld kwam van reclame door middel van plaatjes. Haar z.g. zwartjes (kleine foto's) deden toen op geld bij de schoolgaande jeugd. Haar beide plaatjesalbums „Onze Overzeesche Gewes ten" en „De groote Indische Cultures", wel ke de eerste deelen vormen van een serie „De Wereld in Beeld" en in korten tijd groote populariteit mocht verwerven, staan thans zoowel door hun uitermate deskundi gen en leerrijken tekst als door de belang rijkheid en authenticiteit van het gebruikte fotomateriaal op hoog peil. De hoogste auto riteiten op koloniaal gebied betuigden gaar ne hun instemming met deze instructieve uitgaven, vele openbare bibliotheken en ver schillende Rijks- en Provincie-archieven stel den prijs op het bezit daarvan en zelfs op vele scholen worden deze albums ter be vordering van de kennis omtrent onze over zeesche bezittingen als leerboeken gebruikt. Het nieuwe album, dat binnenkort ver schijnt, is gewijd aan het land der toekomst, Japan, dat in het Paeific-gebied, waarin ook onze Indische Archipel gelegen is, een steeds belangrijker wordende positie in neemt. Ook aan dit album zijn kosten noch moeite gespaard. Zoo dient de firma Dobbelman ook in de zen economisch zoo moeilijken tijd naast haar commercieele en industrieele belangen ook de cultuur, de hygiëne en de weten schap. Opgebouwd, uitgebreid en geleid door onderneminpdurf, gezonde zakelijkheid en zin voor sociale rechtvaardigheid is deze on derneming geworden tot een tastbaar en doorslaand n-gument voor de juistheid van de leuze „Koopt Nederlandscli Fabrikaat!" Bij haar tweede eeuwgetij verdient de energieke en levenskrachtige tweehonderd jarig een nationaal eeresaluutl Schoolnieiiws. MICROSCOPEN VOOR MEDISCHE STUDIE J. VERHAVE, Galerij 24 Amsterdam CATALOGUS OP AANVRAAG ONDEltVVIJZERSBENOEMINGEN. Stolwyk (hoofd Joh. de Jong), mej. A. in Steenwyk. Als kw. met akte. Poortugaal, L. van den Engel te Hoog vliet. Als kw. met akte. Stadskanaal (hoofd K. Bos), mej. M. E. Wolda te Veendam. Voor tijdelijk. ONDERWIJZERSVERGADERINGEN. De najaarsvergadering van de Provinciale Vereen, van Chr. Onderwijzers in Friesland zal D.V. gehouden worden te Leeuwarden op Zaterdag 7 October a.s. Als spekers hopen op te treden de heeren L. Romkens, van Leeuwarden, over: „Ons Aadrijkskunde-onder- wijs" en Dr. W. J. A. Schouten van Arnhem, „Christelijk onderwijs en het moderne wereldbeeld. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Zoetermeer-Zegwaard. Ged. Sta rt van Zuid-Holland hebben met vernietiging van het Raadsbesluit van 27 Febr. j.l. ver klaard, dat de door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente gevraagde medewerking tot stichting eener Bijzondere School alsnog zal worden verleend. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN. Te Doetinchem ontving het Gemeente bestuur een schryven van de Regeering, aan dringende op opheffing van twee Openbare Scholen in deze gemeente,, nl. een der scholen de kom en die in de buurtshap Stadsheide, Te Heer Hugowaard heeft de Raad nu besloten van de vier Openbare Scho len er twee op te heffen. In Kollumerland (Fr.i stellen B. W. den Raad voor tot opheffing van de Openbare School te Kollummerpomp en eervol ontslag van het personeel over te gaan, EXAMENS STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. 25 Aug. Gesl. voor dipt. A: de heeren J H Maschh&upt, I R MuldeT, F H Poelman. E J Polak en E F Westra. Afgew. Gesl. voor dipl. B: de heeren A M Bolaeken. H B Engelsman. A Naerebout. W Post cn F H Ringers. Afgewezen 9 cand. "»t examen wordt voortgezet met 2 cand. dipl. A, en 4 voor ddpl. B. Teruggetrokken - _nd. Van de vorige groep nog gesl. voor dipl. B: de heer P W v Arkel. Amsterdam. n 2 oand. Geel. de heeren F. H v Geldrop te Den Bosch en J P Tpelaar te Vlijmen. DEN HAAG. 25 Aug. Geëx. 8 cand. Terugl okken 2 cand. Gesl. de dames P H D J v d Drift te Delden en A G M v Winden to Fljn- acker en de heer A J A Hooft van Huljsduijnen te Zoeterwoude. Gesl. de heer D H Janss* Boer, H J Breber, C Kerkhof, allen Haag. A P v Sohendel. F H Seton. J Sonneveld allen te Rotterdam, C D Visser te Oostvoorne, G C Visser en J G Wieling, beiden te Den Haag Kunst en Letteren. NOBELPRIJS Herman Stehr, de Duitsche romanschrijver van het Silezische landschap en volksleven, ontving de Goetheprijs 1933. Duitschland ste't hem voor als candidaat voo>r de Nobel prijs voor letterkunde. DE LUTHERTILM Gelijk wij indertijd meldden wordt in Duitschland hard gewerkt aan een sprekende film over het leven van Maarten Luther. Het werk is thans zoover gevorderd, dat het op 10 November een merkwaardige datum in Luthers leven! in de Duitsche cinema's zal kunnen draaien. HENRY VAN DE VELDE Het tijdschrift Kunst, te Gent uitgegeven, bereidt een Gedenkboek voor, ter huldiging van de bouwmeester Henry van de Velde. Tal van bijdragen van vooraanstaande per sonen in de kunstwereld worden opgenomen. LICHAMELIJKE OEFENING STEEDS WEER GROEI VAN DEN C.N.V.B. Tot den C.N.V.B. is toegetreden Sparta te Dokkum. Als nieuwe leden worden voorts voorgesteld „Victoria" Westerhaar (O.), A.D.O. Weesp, „Stormvogels" Den Hel der en „De Standaard" Amsterdam. De laatste vereeniging bestaat uit perso neel van ons zusterorgaan in de hoofdstad. Wie weet beleven we de tijden nog niet, dat er een groot landelijk tournooi wordt gehouden van vertegenwoordigers der a.r. bladen! Waarom ook niet? Speelde in Zuid- Afrika onlangs niet een vertegenwoordi gende ploeg van Geref. predikanten een cricket-match tegen dito ouderlingen? UIT DE R.C.V.B. Het bondsbestuur van den R.C.V.B. stelt voor de promotie-degradatiewedstrijden af te schaffen. De kampioen der lagere klasse zou dan automatisch overgaan naar de hoo- gere klasse en de laatst geëindigde der hoo- gere klasse naar de lagere klasse. Bij meer gegadigden beslissingswedstrijd. Verder wordt voorgesteld de bepaling om trent de Zondagsspelers aan te vullen met de bepaling, dat ieder, lie tijdens zijn lid maatschap van den Bond eenmaal op Zon dag aan een wedstrijd deelneemt van ver dere deelname aan de wedstrijden van den! C.N.V.B, wordt uitgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3