Jliruurr feiitödjt ÖTourattt a Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Wie mag werken? BINNENLAND. Gemengd Nieuws. eltrxV-666 N.V. HOUTHANDEL J, VAN SCH1JNDEL CO. ABONNEMENTt ®er kwartaal In Lelden en In plaat* len waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.33 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijk- iche sending 4.50 Bu dageiijksche zending ,5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IVi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4053 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels........1.17yi Elke tegel meer0.22Vt Tngez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer3.4S Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen ean t bureau wordt berekend f 0 19 14e Jaargang Git nummer bestaat uit DRIE bladen Een onbarmhartige en onlogische houding Het is merkwaardig hoezeer heel de linkerzijde enkele uitzonde ringen doen voorloopig niet meer dan de regel bevestigen zich vastgespon- nen heeft in het dogma: belemmering van de beroepsarbeid der gehuwde vrouw is ongeoorloofd en hoogst af keurenswaardig. Daarvan getuigt de groote vergade ring, welke de Soc. Dem. Vrouwenclubs begin October denken te houden en waar „ernstig geprotesteerd zal wor den tegen het telkens aan den dag komend streven om, gebruik makende van de crisisomstandigheden de zelf standige positie der vrouw te willen beknotten". De crisisomstandigheden worden dus misbruikt om een reeds lang gekoesterd voornemen tot uitvoering te brengen. In dit komende protest zit een element van vrees. Men erkent er feitelijk mee, dat menigeen er langzamerhand toe neigt om zijn vrijzinnig dogma tijdelijk in de steek te laten. Gelijk trouwens geschiedt. In de Rotterdamsche raad heeft de liberale fractie de oogen open gedaan voor de noodtoestand, waarin wij ver- keeren en een voorstel van Burgemeester en Wethouders gesteund om de gehuw de vrouw die geen kostwinster is bij ontslag voor te laten gaan. Voor „de verdedigster van de rechten der vrouw", die week aan week het vrij zinnige vrouwenideaal in de Vrijheid propageert, was dat al heel erg. Zij troost zich echter met de overweging, dat de liberale raadsfractie gelukkig een principieele houding bleef aannemen. De fractie was „natuurlijk bereid rekening te houden met den abnormalen crisis toestand en wat daaruit wellicht zal moeten voortvloeien, maar weigert absoluut stelling te nemen tegen wat een der eerste liberale beginselen behoort te blijven: het zelfbestemmingsrecht der vrouw, gehuwd of ongehuwd". Waarom dat zelfbestemmingsrecht der vrouw, die eerst het huwelijk en de gezinsarbeid koos en later de zorg voor het gezin aan anderen overlaat om zelf weer beroepsarbeid te verrichten, meer in 't gedrang komt, wanneer haar de mogelijkheid daartoe onthouden wordt, dan b.v. van een werklooze, vermogen wij niet in te zien. Echter, wij waar- deeren het in een verdedigster van het feminisme, dat zij althans de abnormale crisistoestand als voldoende motief er kent om de principieele houding even los te laten. Daarmee is echter toegegeven, dat er in de beroepsarbeid der gehuwde vrouw een verkeerd element schuilt. Ware het volkomen normaal, dan zou men er ook thans ten volle aan moeten vasthouden. Men schijnt echter toe te geven, dat die beroepsarbeid een verdeeling der maat schappelijke inkomsten bevordert, welke niet' geheel te verdedigen is. De Bond van Ned. Onderwijzers denkt er dan ook geheel anders over en onderschrijft van harte het sociaal democratisch standpunt, dat de beslis sing geheel en alleen bij de vrouw zelf ligt i i Ook in deze kring ging een enkele stem op om nu althans meer sympathie te t. rnen voor 't onderwijzersgezin met één, dan wel met twee kostwinners. Maar op het laatstgehouden congres werd een voorstel-Zwolle om op de tweede plaats (na hen die zulks wen- schen) op wachtgeld te stellen de ge huwde onderwjj zeres-niet-kostwinster, met vrij groote meerderheid verworpen. Dat is nog eens principieel, nietwaar? Neem een school, waaraan tien leer krachten arbeiden en van wie er twee op wachtgeld moeten worden gesteld. Tot het oudere gedeelte van het perso neel behooren twee met onderwijzers gehuwde onderwijzeressen die (een of weinig kinderen „te hunnen laste" heb ben en een vrij hoog salaris genieten (dus straks een aanzienlijk wachtgeld) terwijl twee onderwijzers, langer of korter getrouwd misschien met een vrij groot gezin, tot de laatstbenoemden behooren en dus weinig dienstjaren in de gemeente hebben. Zelfs een feministe met hart zou zeggen: In deze abnormale crisistijd is een opeenhooping van salarissen onver antwoord: de onderwijzers-kostwinners behooren gehandhaafd te vorden. Neen, zegt de groote meerderheid van het congres: de gehuwde onderwijzeres zal zelf beslissen; als zij meent, dat haar „gezin" een dubbel inkomen noodig heeft, dan mag ze gerust blijven; dat andere gezin moet zich maar redden met een schraal wachtgeld. Ziedaar de logische consekwentie van de onlogische houding veler vrijzinni gen. Onlogisch is hun houding. Immers, de sociaal-democraten zijn de ergste tegenstanders van de persoon lijke vrijheid, van het zelfbeschikkings recht. Als zij staken, dan willen ze een ander ook gaarne dwingen om hetzelfde te doen. De gemeente-arbeider, die na zijn dagtaak, nog hier of daar een karweitje doen, ontgaat hun minachting niet. p dit oogenblik voeren zij een krachtige actie voor de veertig-urige werkweek. Deze actie is niet begonnen, omdat een werkweek van 45 of 48 onbehoorlijk ng zou zijnneen, het argument luidt „Tienduizenden arbeiders zouden ont trokken kunnen worden aan de demora- liseerende werking der werkloosheid. In duizenden gezinnen zou na maan- denlangen, soms jarenlangen denkeren nacht, weer een lichtstraal binnen vallen. Welnu, wanneer het kan, dan is het plicht van ieder Nederlander, aan de verwezenlijking hiervan mede te wer ken. En van de Regeering in de aller eerste plaats." Let nu op de inconsekwentie. De arbeider, die in 48 uur nauwelijks vol doende verdient voor zijn gezin, moet acht uur minder werken, oxn zijn werk looze collega's kans op werk en brood (evenen wanneer zoo iets niet vrijwillig geschiedt, dan moet de Regee ring maar dwingende maatregelen ne men. Maar wanneer er op gewezen wordt, dat het beter is in twee gezinnen een behoor lijk weekloon te brengen, dan in een gezin een dubbel en in het andere niets dan galmt de roep: daar hebt gij en daar heeft de Regeering niets mee te maken; ieder moet maar voor zich zelf beoordeelen, hoeveel hij noodig denkt te hebben. Ja, het is in de grond der zaak nog erger. Wij behoeven geen cijfers te noemen, maar de statistieken hebben met on weerlegbare zekerheid aangetoond, dat de gehuwde vrouw in overheidsdienst meer verzuimt en dus minder geschikt voor haar werk is dan haar mannelijke collega. Maar de Overheid als werk geefster mag daaruit geen enkele con clusie trekken. Met de zelfverzekerdheid van den verstarden liberalen dogmaticus schrijft de roode pers: bij benoemingen mag men geen enkele andere factor laten gelden dan die der geschiktheid; maar zoodra de Overheid naar deze regel zou handelen ten opzichte van de gehuwde vrouw, dan ware Leiden in last en Leiden niet alleen. Zoodat wij maar willen zeggen, dat het onbarmhartig tegenover zoovele werklooze gezinshoofden ison logisch tegenover eigen opvattingen en onbillijk tegenover de Overheid als werkgeefster om ongeacht alle prin cipieele overwegingen in deze dagen nog vast te houden aan de feministi sche leuze ten aanzien van de beroeps arbeid der gehuwde vrouw. Het leek ons niet ondienstig bij de beantwoording van de vraag, wie werken mag, de kwestie nog eens van deze zijde te bezien. NIEUWE SPAANSCHE GEZANT Naar wij vernemen zal de nieuwe Spaan- sche gezant, de heer Justo Gomesiz Overin, waarschijnlijk in het begin van de volgen de week in Den Haag aankomen en de lei ding van de legatie op zich nemen. De hoer Overin is tot nu toe aan het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken verbonden geweest als secretaris generaal. DE BRUG TE SPIJKEN1SSE VERKEERSSTREMMING De Koninkl. Nederlandsche Automobiel Club bericht, dat in verband met het uit voeren van werken aan de brug over de Oude Maas te Spijkenisse de Scheepvaart door en het landverkeer over de draaibrug aldaar zal zijn gestremd op Woensdag 30 Augustus a.s. van 7 tot 18 uur of zooveel langer of kortieir als noodig zal blijken. Voor het overzetten van personen en rijwiele^ WIJZIGINGEN IN DEN DIENST DER BELASTINGEN Naar men aan de N.R.Ct. schrijft ligt het in het voornemen van den minister van fi nanciën wijzigingen te brengen in den dienst der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. Er zouden nl. bij het tot stand ko men van de wet op de omzetbelasting inge steld worden 30 tot 34 inspecties der invoer rechten en accijnzen en Si88 inspecties der directe bela ingen. Ook t.o.v. de ont vangkantoren zal wijziging plaats hebben. Bij de meeste dezer zou alleen betaling der directe belasting mogelijk zijn. De inning van de andere rechten zou alsdan overgaan behoudens enkele uitzonderingen de kantoren der invoerrechten. RETORSIEMAATREGELEN In het Staatsblad zijn afgekondigd de wet van 5 Aug. j.l. tot verleening van enkele retorsiebevoegdheden en de wet van 7 Aug. j.l., houdende aanvulling van de wet van 18 Juli 1930 tot regeling van den uitvoer van DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Wij ontvingen de reeds aangekondigde publi catie van de afdeeling Handel en Nijverheid het Departement van Economische Zaken betreffende de Evenredige Vrachtverdeeling. i een overzicht van de totstandkoming de wet, de uitvoering en het systeem van evenredige vrachtverdeeling geeft het werkje uitvoerige inlichtingen hoe schipper en verlader onder de nieuwe uitvoering van de wet zullen hebben te handelen. Naast de handelwijze in gewone bevrach tingszaken vindt men een beschrijving hoe heeft te handelen in bijzondere gevallen als: beurt vaart, vaste relaties, campagne-ver- tankvaart en vervoer van eigen goede- Ook het beroep wordt uitgebreid behan deld. In de bijlage is afgedrukt de wet en het reglement van de commissies, benevens voor beelden van formulieren en bewijzen. Een uitgebreid overzicht van de verschil lende commissies is eveneens opgenomen. In deze bijlage treft men onder meer aan de :n van de commissieleden, adressen, tele foonnummers en kantoortijden der commissie alsmede een lijst van gemeenten, ressortee- rende onder de verschillende commissies. In herinnering wordt gebracht, dat het boekje verkrijgbaar is bij de bevrachtings- tiissie, agentschappen en bij de Alge- meene Landsdrukkerij voor den prijs van tien Naar wij vernemen is het boekje Dinsdag s. verkrijgbaar. HOLLANDS „STERKE MAN" WAARDEEREND OORDEEL OVER Dr. COLIJN Het Stuttgarter Neues Tageblatt bevatte voor kor ten tijd een sym- pathi-ke beschou wing over Dr. Co- lijn, van de hand van Dr. G. Pan- Herinnerd wordt o.m. aan zijn In dische jaren, uit welk) tijd eenige bijzonderheden worden vermeld. Daarna wordt uit ■\oerig zijn Euro- peesche loophaan uiteengezet In dit verband wordt o.cn. gezegd: „Hij heeft bewezen, dat hij een man van de daad is. Zijn kracht tot daden wortelt in zijn afkomst en in een onwrikbaar godsgeloof, dat hem ook zijn verkiezingsvergaderingen met gebed doet beginnen en eindigen. DE LOONKORTING TE HAARLEM HET RAADSBESLUIT GESCHORST Het Staatsblad no. 407 bevat een K. B. in 28 Juli j.l., waarbij geschorst wordt het besluit van den raad der gemeente Ha^'eiy van 29 Juni j.l., strekkende Mi vaststelling met ingang van 1 Juni 1933 van een nieuwe tijdelijke korting op de salarissen en loonen het personeel in dienst dier gemeente zulks hangende het onderzoek naar de vraag, of dat besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. De schorsing geldt tot 1 Januari 1934. NED. R. K. BOND VAN OVER HEIDSPERSONEEL ST. PAULUS Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" Donderdag j.l. in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen ter bespreking van de voor stellen der Regeering, inhoudende een nieuwe korting op de loonen en salarissen van het Rijkspersoneel. Met groote teleurstelling werd van den inhoud dezer voorstellen kennis genomen, vooral omdat in voorafgegane jaren reeds belangrijke offers door het Rijkspersoneel werden gebracht. Overeenstemming werd bereikt ten opzichte in het standpunt, in te nemen bij de be sprekingen in de R. K. Centrale van Burger lijk Overheidspersoneel, waarvan „St. Paulus" deel uitmaakt en welke besprekingen in de volgende week zullen plaats vinden. deze hoofdbestuursvergadering volgde in den namiddag een vergadering van afge vaardigden van de centrale groep Rijksper soneel van St. Paulus. By de daar gevoerde besprekingen werden de grondgedachten en de prad;ische beteekenis der Regeeringsvoor- stellen aan ernstige critiek onderworpen, ter wijl daarnaast bijzonder werd gewezen op de positie van hen, die behooren tot de lagere groepen van het Rijkspersoneel. De beraadslagingen leidden tot algeheele overeenstemming «tusschen bondsleiding en afgevaardigden. HET VREDESPALEIS BESTAAT 20 JAAR Op 28 dezer zal het 20 jaar geleden zijn, dat, in tegenwoordigheid van de Koningin en Andrew Carnegie, het Vredespak-is werd ingewijd. Het herbergt thans, gelijk men weet, behalve het Permanente Hof van Ar bitrage, het Permanente Hof van Internatio nale Justitie en de Academie voor Internatio naai Recht. In verband met de behoeften van het Permanente Hof -ran Internationale Justitie moest reeds twee maal tot uitbrei ding van het Paleis worden overgegaan; de eerste maal werd, teneinde het Hof van Justitie meer ruimte te verschaffen, een nieuw boekenmagazijn - oor de bibliotheek aan het paleis gebouwd, dit ja r werd de Academie voor Internationaal Recht naar een nieuwen vleugel overgebracht Het ebouw zal dien avond zijn verlicht Van 2S Augustus tot 2 September wordt het geschrift: Wat gebeurt er ®n het Vredespa leis? Waarvoor dient het? gratis ter beschik king van de bezoekers gesteld. NIEUWE CENTRALE P.G.E.M. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit van de Ged. Staten van Gelderland tot het aangaan van een leerling groot 9V2 millioen m om dit geld ter beschikk ig te stei loor den bouw van een nieuwe electri- sche centrale voor de N.V. Provinciale Gel der. che Electriciteitsmaatsrhappij aan het Maas-Waal kanaal te Nijmegen. GEEN BELASTINGVERHOOGING TE DEN HAAG De door Burgemeester en Wethouders op gemaakte begrooting voor 1934, welke bin nenkort verschijnt, sluit zonder belasting- verhooging. Een belhamel opgesloten Men meldt ons uit Bodegraven: Donderdagavond kwamen enkele fascis ten uit Gouda in ons dorp met het oolpor- teeren van Propaganda-bladen. Zoodra dit bemerkt werd door de communisten, begon nen ook zij te colporteeren. Dit stuitte op verzet. In de Noordstraat werd een tweetal fascisten in het water geduwd. In verband met het conooure te Nieuwerbrug was de politiemacht zeer gering. De agent B., die spoedig ter plaatse was, kon tegenover zoo'n groote menschenmassa niet veel uit richten. Direct werd assistentie gevraagd te Nieuwerbrug en verschenen spoedig de ohef der politie, F., de gem. veldwachter A. de Rijksveldwachter R. Na even gecon fereerd te hebben werd spoedig een charge uitgevoerd met de gummistok, waardoor de menigte uit elkaar stoof. De oproerige com munist v. K., was inmiddels naar de Rijn kade gevlucht, doch werd door de politie op een zolderschuit gearresteerd. Hevig was het verzet van v. K., die met een breekijzer de politie te lijf wilde. v. K. kreeg gevoelige kleppen en werd opgesloten in het politie bureau. Hierna keerde de rust spoedig we der terug. DE DOODELIJKE DAMP 's Morgens omstreeks vier uur vond men te Crey, gem. Stiphout (N.Br.), de 48-jarige d Aa, wonende te Mierlohout, in de keet van de werkverschaffing dood liggen. aan was gestorven aan verstikking, ten gevolge van de zich ontwikkelende gassen van de aldaar geplaatste motor voor do pompinstallatie voor de verbeteringswerken de „Voorloop". Dr Dijkman uit Aarle- Uit Oost-lndie DE UARINE-BEGROOTING Met 1.490.000 verminderd! BATAVIA, 24 Aug. (Aneta). De Volksraad <,heeft het amendement-Soeroso, waarbij wordt voorgesteld den post militaire marine van de begrooting der marine met f 1.490.000 te verminderen, aangenomen met 29 tegen i stemmen. Het amendement-Soeroso, waarbij werd voorgesteld den post algemeene uitgaven van die begrooting m?t f 610.500 te vermin deren, werd aangenomen met 33 tegen 24 stemmen. Het amendement-De Dreu, beoogend een voor Ned.-Indië gunstiger verdeeling van de kosten der zeemacht tusschen de rijks- Indische begrootingen te verkrijgen, werd aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. De begrooting voor marine werd vervol gens zonder hoofdelijke stemming aange nomen. DE CRISIS-INVOER-ORDONNANTIE BATAVIA, 24 Aug. (Aneta). In de M. v. A. inzake de crisisinvoerordonnantie wordt verklaard dat de vrije contingenteering ge heel aansluit bij het hoofddoel der ordon nantie om overvoering van de markt tegen te gaan, waarbij voorts zal worden getracht het prijspeil zoo laag mogelijk te houden. Geen land zal boven andere worden be voordeeld of benadeeld. De ordonnantie laat de vrijheid voor moederlapdsche belangen contingenteering toe te passen, wanneer zulks aan de oeconomische weerkracht der rijkseenheid ten goede komt zonder de be langen van Ned.-Indië te schaden. Verhooging van de invoerrechten bleek in de praktijk voor de huidige omstandighe den niet afdoende. Overleg is gepleegd met belanghebbenden, zooals leidende figuren in de Kamers van Koophandel. Maatregelen ter voorkoming dat van de zijde van het buitenland in Ned-Indië be drijven zullen worden gesticht met de be doeling de contingenteeringsmaatregelen il lusoir te maken zijn in overweging. Zulke maatregelen schijnen mogelijk zonder in strijd te komen met verdragsbepalingen. DE OORLOGSBEGROOTING AANGENOMEN BATAVIA, 24 Aug. (Aneta). De Volksraad heeft de begrooting voor de afdeeling oor log zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waarbij de heer De Dreu en de Na tionale Fractie wenschten geacht te worden te hebben tegengestemd. Tevoren was de post nopens de verrekening van uitgaven in Holland wegens vrijwillige verbintenis van voor Ned.-Indië bestemde importkrach ten met 466 stemmen verworpen. De gemachtigde der regeering deelde mede, dat volgens de nieuwe salarisvoor- stellen de diensttijden voor de militairen alle zullen worden verlengd. DE WERKLOOSHEID IN JULI. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta). Het verslag van het Kantoor van Arbeid over Juli inzake de werkloosheid geeft aan, dat in totaal 14.766 werkzoekenden by de arbeidsbeurzen stonden ingeschreven. De plaatselijke comité's keerden f 64.046.43 uit, verdeeld over 3.767 steun trekkers. In deze cijfens zijn niet begrepen de uit gaven ten behoeve van de in de tehuizen dei A.M.V.J., Leger des Heils en de R.-K. stich ting opgenomen personen. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) De consul- generaal van Italië heeft aan Pangeran Hadi- widjojo in de couloirs van den Volksraad het portret van Mussolini overhandigd, ter door- nding aan den Soesoehoenan van Soerakarta Voornaamste Nieuws* (blz. 2) Volgens bsrichten uit Weenen, is door den Oostenrijkschen vice-kanselier Winkler een nationaal front tegen bondskanselier Doll- fuss opgericht. Op de graanconferentie te Londen is voor- loopige overeeiiStemming bereikt over den graanprijs. De spanning rond den Stillen Oceaan neemt de laatste dagen toe. Japan zou ulti matieve vragen tot de regeeriig der Ver* eenigde Staten hebben gericht. De Fransche regeering heeft krachtig in gegrepen tegen de stakende schippers en haar voornaamste barricaden door de gen darmerie laten opruimen. Zeven Italiaansche Alpentoeristen zijn brj de beklimming van den Mont Blanc omge komen. (blz. 3) Generale Synode der Geref. Kerken. Tot hoogleeraren aan de Theol. School te Kam pen werden benoemd Ds Mr G. M. den Har* togh en Dr K. Schilder. Veertigjarig ambtsjubileum Prof. P. J. M. de Bruin. (blz. 5) De overweg bij Nootdorp blijft onbewaakt, (blz. 10) Voor onze Vrouwen. Damirubriok. Rixtel, die spoedig ter platee was, consta teerde den dood. De rector van het klooster te Groy, waarheen v. d. Aa was overige- bradht, heeft de ongelukkige bet Heilig Oliesel toegediend, v. d. Aa was gehuwd en laat een vrouw met negen kinderen achter Hij was door de gemeente Mierlo te werk gesteld aan de verbeteringswerken van de „Voorloop" en had in den afgeloopen nacht dienst bij den motor der pompimstaLlatie. Toen hij om 4 uur zou worden afgelost, deed men de tragische ontdekking van zijn overlijden. Gistermorgen omstreeks 10 uur reed de groote zeewielige vrachtwagen van den ex pediteur Hoogeboezem uit Rotterdam, ge trokken door een tractor, over den spoorweg overweg bij de Binnenyaartsloot te Delft. Plotseling raakte de wagen los van den tractor en bleef midden op den ov-rweg staan. Daar de wegen geladen met ijzer waren, en dus zeer zwaar was, wa6 het niet mogelijk deze te verplaatsen. Een kraan wagen van de firma de Graaf uit Delft werd te hulp geroepen en deze sleepte de vrachtwagen spoedig den overweg over. In middels waren drie treinen van den dienst AmsterdamRotterdam den overweg ge naderd, die met een half uur vertraging den dienst weer konden hervatten. DOODELIJKE VAL Te IJmuiden is de 38-jarige arbeider J. v. d. Ster bij het verriohten van schilder werk van een der gashouders van het ge meentelijk gasbedrijf van een aanzienlijke hoogte omlaag gestort. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd, EEN WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van crediteuren van gefailleerde ondernemingen op de omstan digheden, dat bij verkoop hunner vorderin gen op die ondernemingen aan instellingen als: Het Nationaal Bureau De Speurder, de N.V. Zomora, en soortgelijke onder anderen naam, zij gewoonlijk geen geld ontvangen, doch winstdeelende obligaties dier instel lingen. waarvan de waarde nog zaü moeten blijken. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat zij. die hun vorderingen aan genoemde instel lingen cedeerden, zich niet voldoende re kenschap gegeven hebben van den inhoud van het door hen geteekorde stuk, zoodat teleurstelling niet uitbleef. DOODELIJK-AUTOONGELUK Vrijdagavond tegen twaalf uur is op den Sloterstruatweg te Amstzrdam, tegenover perceel 1307 een zeer ernstig ongeluk ge beurd, toen de 50-jarige H. Steen, die met een autobus van lijn G huiswaarts keerde, onder het rijden wilde afstappen zonder tevoren den bestuurder van de bus van zijn voornemen op de hoogte te hebben gesteld. In de meening, dat de treeplank, welke volgens voonschrift opgeklapt moet zijn, voor hem was neergelaten, wilde Steen af stappen. Hij kwam te valk met het gevolg, dnt een der achterwielen zijn schedel ver brijzelde. Zijn lijk is naar bet Binnengast huis overga1-raoht. KINDERVERLAMMING Te Vlaardingen is een derde geval van kinderverlamming geconstateerd. VERDRONKEN Bij het spelen in den tuin klom bet 2* jarig zoontje van. de famriibe Kampeteeg, wonend in de Rivierstraat te Eindhoven» over de af lastering van bet tuin vijvertje, waarbij het kindje in het water terecht kwam en verdronk. AAN HET VERKEERDE HOTEL Door de Bredasche politie zijn aangehou den de 25-jarige T. J. N., de 24-jarige J. v. J. en de 21-jarige P. D. W., allen uit Amster dam afkomstig, wier aanhouding en opspo ring door den Officier van Justitie te Am sterdam was verzocht, in verband met een zware miehandeling, daar ter stede ge pleegd. De drie mannen waren naar Frankrijk gevlucht, waar ze echter over de grens ge-, zet werden. Door België zijn ze naar Neder land teruggekomen en hebben zich in Breda voor nachtverblijf aangemeld Uit de regis ters bleek echter, dat de opsporing van deze personen werd verzocht, zoodat zij door de politie werden aangehouden. POGING TOT VERGIFTIGING DOOR EEN VERGIFTIGDE KOOL. Men meldt uit Winschoten aan de N. Prov, Gron. Grt. S.edert jaren is de verhouding tusschen de familie B. en de gescheiden vrouw H. alhier van dien aard, dat dikwijls botsingen en scheldpartijen niet uitblijven. Voor eenigen tijd overleed de echtgenooto van B., bij haar begrafenis moest vrouw IL afwezig blijven. Dat zette kwaad bloed, doch de vergelding zou komen, want de politie heeft nu in on derzoek, of er is gepoogd B. een kool Ce verkoopen, waarin een dosis vergif was verstopt, waarvoor de groentehandelaar B. asl belooning duizend gulden zou ontvangen Op zijn beurt zou de weduwnaar B. ook geld hebben uitgeloofd om vrouw H. een poets te bakken. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Terwijl mej. J. Veenstra, wonende teKloos lerveen (Dr.) behulpzaam was bij het op laden van turf, werd zij door een adder die onder de turfhoop oen schuilplaats had ge vonden, in een vinger gebeten. Haar broers, die in de nabijheid aan het werk waren, hebben onmiddellijk de arm afgebonden en medische hulp ingeroepen. Dr. Nienhuis achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, daar de arm op de verkeerde plaats was afgebonden (circulatie van het bloed was namelijk nog ipogelijK). INBRAAK Te Purmerend is in de Purmerender Stoom- en Waschinrichting aan de Necke- straat ingebroken. De inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het kantoor en daar de brandkast weggehaald en in het daarachter gelegen wagenhuis opengebroken en leeggehaali. He directeur die zijn 25- jarig huwelijksfeest vierde, had wegens dit feit zijn personeel vrijaf gegeven, zoodat de loonen, enkele uitgezonderd, reeds waren uitgekeerd. De buit was derhalve zeer ge ring. De dieven zijn tenslotte gevlucht toen zij aan de tweede brandkast wilden beginnen en de alarmschol overging. Zij wisten te ontkomen. De politie stelt een onderzoek isi. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1