VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET ZIONISTENCONGRES DE GEVOLGEN DER DUITSCHE WETGEVING Op het gisteren voortgezette Zionisten congres te Praag bracht de socioloog der be weging, Dr. Ruppin, rapport uit. Hij zette uiteen, dat Palestina gebrek aan werkkrachten heeft en heelwat Duitsche Jo-J den zou kunnen gebruiken. Wat de gevolgen van de nieuwe wetge ving in Duitschland betreft, zeide hij, dat deze zich over enkele maanden in vollen omvang zullen openbaren, als een deel der, uit hun brood gestooten Joden hun vermo gen hebben opgeteerd. Aan 8000 Joodsclie dokters, 4000 advoca ten, 2000 tandtechnici en tandartsen, duizen den anderen die vrije beroepen hebben, te samen 200.000 Joden, is de grondslag van hun bestaan ontnomen. Het totale aantal van 500.000 Joden m Duitschland zal binnen tien jaar wel tot 450.000 zijn gedaald, omdat het onder de huidige omstandigheden Joodschen ouders een bezwaar zal zijn kinderen ter wereld te brengen. Hierbij laat spr. de 200.000 uit gemengde huwelijken gesproten „niet-Ariërs" buiten beschouwing. Zij vormen een probleem voor de kerk of de volksgemeenschap waarin zij zijn opgenomen. De positie van de Joodsche jeugd, die voor de beroepskeuze staat, is wanhopig. Haar (blijft niet anders dan georganiseerde emigra tie over, die in vijf tot tien jaar 200.000 in Duitschland overcomplete Joden in andere landen moei onderbrengen. Prote6ten helpen niet, omdat de vijand schap tegen de Joden een onafscheidelijk deel van het program der Duitsche regeering uitmaakt en bijna een religieus geloofsarti kel vormt. De vlucht uit Duitschland in den vorm van georganiseerde emigratie is het beste protest. Ruppin meent te mogen aannemen, dat men een georganiseerde emigratie met me deneming van vermogen geen hinderpalen in den weg zal leggen. In Palestina is op het oogenblik plaats Voor omstreeks duizend gezinnen. Bovendien zullen ruim duizend gezinnen genlaatst kunnen worden op het land dat als nieuw terrein daarvoor is aangekocht. Natuurlijk moeten de poorten van Pale stina ook open blijven voor Joden van an dere landen. Niet alleen Duitsche Joden zul len toegelaten kunnen worden. De mogelijk heid van opneming hangt af van de mid delen welke de Duitsche emigranten mee brengen. Het lijkt Dr. Ri'ipin voorts niet uittgeslo- ten, dat men onder den indruk van het ge beurde in Duitschland de emigratiewetten in Amerika op liberaler wijze tegenover de Joden zal gaan toepf.ssen. Doch ook de Europeesehe en overzeesche staten zullen een beperkt aantal Duitsche Joden moeten opnemen. Een beroep op den Volkenbond in dien geest zal, naar Ruppin hoopt, 50.000 Joden een onderdak verschaffen. Voor de Duitsche Joden moge het een troost zijn, dat hun lot het geheele Joden dom in beweging heeft gebracht. Thans moet de sympathie der wereld geconcen treerd worden tot een groote daad. Dit con gres, aldus besluit Ruppin, moet een parool geven, dat de Joden de heele wereld van welke richting ook, oproepen tot een ge meenschappelijke actie en dat den Duit- schen Joden de hoop geeft, dat er toch nog een uitweg uit hun nood is. Uit Praag wordt nog aan de N. R. C. ge meld: De bond van in Palestina wonende Duitsche Joden heeft het congres een me morie gezonden, waarin wordt gezegd,) dat ten minste 60.000 Joden sinds het begin van de omwenteling Duitschland hebben verla ten. Naar Palestina zijn er 5000 gekomen. Elk schip brengt nieuwe vluchtelingen aan, onder ■wie het aantal kapitalisten met meer dan 1000 pond uiterst gering is. Eenigen hebben enkele honderden ponden, het mee- rendeel is onvermogend. Ongeveer 500 nieu we emigranten zijn de laatste maanden in de koloniën ondergebracht Een bijzonder vraagstuk vormt het transport van kinderen naar Palestina. Een groot aantal Joodsche ouders in Duitschland, die zelf niet naar Palestina kunnen overgaan, koesteren den wensch ten minste hun kinderen daarheen te zenden om zich aan de huidige atmosfeer in Duitschland te onttrekken. Dit jonge ge slacht zou in Palesina kunnen worden op gevoed, doch de Palestijnsche scholenjeugd dorpen e. d. zijn overvol, zoodat er middelen moeten worden beraamd om deze kind er- emigratie op te nemen. POLITIEKE MOORD IN Z.-SLAVIE Te Zlatari bij Zagreb (Agram) is gaster een revalveraamsilag gepleegd op oud-mi nister Neudörfer. Neudörfer werd door drie kogels in den rug getroffen en was onmid dellijk cbood. De volgende bijzonderheden worden ge meld: Gistermiddag tegen half diue verschenen twee onbekende jongens op het landgoed van den oudmu'niister, die hem een brief overhandigden. Terwijl de een een gesprek aanknoopte met de vrouw van den minis ter, haalde de ander een revolver tevoor schijn, en schoot op den lezenden Neudör fer Daarna vluchtten zij beide in het bosch dn de nabijheid. Zij werden achtervolgd door het huispersoneel en de gendarmerie. Ook uit Zagreb arriveerde een sterke afdee- ldng politie op vrachtauto's. Het bosch. waarin de aaneflagpflegers zich schuil hou den, is omsingeld. Oud-mindster Neudörfer was Kroaat en vroeger lid van de Reditej-partij. Na de af kondiging van de dictatuur op 6 Janueii 1929 werd hij aanhanger vam de nieuwe regeering. In het kabinet Siwkowitsj hnd hij zitting als minister van landbouw. De aanslag is vermoedelijk een daad van wraak in verband meit den onlangs gepleeigden aan slag op den Kroaitischen volksleider Preda- witiz. ITALIË EN TSJECHO-SLOWAKIJE Uit Rome wordt gemeld: Het door een te Praag verschijnend blad gepubliceerd be richt betreffende een binnenkort door den Tsjechisohen minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Benesj, naar Rome te ondernemen reis wordt door het half-officieele „Giornale d'Italia" gedementeerd. Het Italiaansche blad voegt aan deze me- dedeeling toe, dat het bericht, dat breede Tsjechische kringen in nader contact wen- schen te komen met Rome, niet in overeen stemming is met den toon, waarin het is vervat. Het Tsjechische blad spreekt nog steeds van een politiek van hegemonie, wel ke Italië in Midden-Europa zou nastreven, een. onderstelling, aldus liet „Giomale d'Ita lia", welke niet geschikt is om de betrek kingen hechter te maken. HET RIJKSDAGBRANDPROCES BEKLAAGDEN EN VERDEDIGERS De 40-jarige vroegere communistische rijksdagafgevaardigde Ernst Torgler zal bij het rijksdagbrand proces, dat op 21 Septem ber aanvangt, vertegenwoordigd worden door Dr. Sack, zooals men week De 24-jarige metselaar Marinus van der Lubbe zal door advocaat Leuffert (Leipzig) MARINUS VAN DER LUBBE worden bijgestaan, hem door 't rijksgerecht toegewezen. De drie verdere beklaagden: Dimitroff, Blagoi Popoff en Wassil Taneff zullen door advocaat Teichert (Leipzig) verdedigd wor- Het aktenmateriaal bestaat uit niet min der dan 35 „banden". De aanklacht bestaat uit meer dan 230 bladzijden. Er zijn 110 getuigen en deskundigen ge dagvaard, welk getal misschien nog ver groot zal worden. Eerst zal een week lang te Leipzig zitting worden gehouden, waarna te Berlijn de ge rechtelijke plaatsopneming zal geschieden. Vervolgens zullen de verdedigers te Leipzig het woord voeren. Gerechtelijke plaatsopneming De president van de vierde strafkamer van het Reichsgericht, voor welke kamer het proces-Van der Lubbe c.s. zal plaats hebben, heeft, zooals bekend, bevolen, dat de gerech telijke plaatsopneming in het rijksdagge bouw zal geschieden. Het rijksdagbestuur zal, naar thans ver luidt, onverwijld daartoe de noodige maat regelen treffen. Voor de te houden zittingen zal de grootste commissiezaal, waar vroeger de hegrootingscommissie vergaderde, ter be schikking worden gesteld. Ook vele andere vertrekken zijn disponibel voor de leden van het gerecht, de vertegenwoordigers van het openbaar ministerie en de verdediging. Een gerechtelijke plaatsopneming in de uitgebrande zittingszaal biedt geenerlei ge vaar meer, daar de ruïnen zijn opgeruimd en een instorting niet behoeft te worden ge vreesd. Bovendien is de koepel reeds weder met glas overdekt De definitieve beslissing over alle maat regelen in het rijksdaggebouw berust na tuurlijk bij den rijksdagpresident Fransch advocaat beschuldigt Goering De bekende Fransche advocaat De Moro Giafferi deelt aan de pers mede, dat hij op. zijn verzoek aan het Rijksgerechtshof te Leipzig om eenige der beschuldigden van den Rijksdagbrand te mogen verdedigen, geen antwoord ontvangen heeft Hij voegt er aan toe, dat hij als advocaat alle stukken die op den brand betrekking hebben heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen, dat de geheele zaak gearrangeerd is door den Pruisischen minister-president Goering, die opdracht tot het stichten van den brand gaf. Wij merken op. dat het proces inzake den Rijksdagbrand op den eersten dag van het Israëlietisch Nieuwjaar is vastgesteld. Dit izal wel geen toeval zijn. DE STAKENDE FRANSCHE SCHIPPERS Gister werd nog uit Parijs gemeld over de staking der binnenjs-chiiippers, die met hun schepen het verkeer over de Oise v< stoppen: De minister van openbare werken beeft gister de 5 prefecten ontvangen, in welker gebied ziidh de staking der bdnnensdhïppera afspeelt, teneinde met hen te overleggen over de maatregelen tot herstal van de orde rivieren en kanalen. De door de stakers georganiseerde ver sperring te Eragny bestaat nil 200 booten. Daardoor is Eragny het centrum van het verzet geworden. Op het oogenblik heersoht er volkomen ruist, maar de stakers zien met wantrouwende blikken naar een mili tair vliegtuig, dat voortdurend boven de Oisa kruist De politiemacht is in den loop van den dag versterkt, zoodat een spoedig po- litie-optreden wordt venvacht. De Fransche minister van binnenland- sdbe zaken heeft gisteravond laat na een langdurige bespreking met den prefect van het departement Seine et Oise opdracht ge geven den strijd tegen de stakende schip pers bij Eragny en Pont Oise met alle be schikbare middelen voort te zetten. Men verwacht, dat de gendarmerie reeds heden morgen vroeg met een aanval zou beginnen. Gister hebben land- en watervliegtuigen den geheelen dag boven de barricade gevlo gen, die de schippers door het dicht opeen- stuwen van hun sdhepen in de Oise hebben gevormd. De eerste aanval zou bij Eragny worden gedaan en pas als men daar er in geslaagd is de vijandelijke stelling te ne men, zal men verder de Oise opdringen probeeren de voornaamste barricade van rudim 200 schepen die in 2 rijen naast elkaar liggen op te ruimen. De schippers zijn vast besloten den grootst jjtiogedijken tegenstand te bieden. HET BRANDENDE MUNITIEDEPOT OPGEBLAZEN Teneinde verdere gevaren door het bran den van het ondergrondsdhe munitie-depot bij Air-sur-Lys te voorkomen, hebben de militaire autoriteiten besloten, het geheele depot met dynamiet op te blazen. Aan beide zijden van het depot werden twee diepe greppels gegraven en met dy namiet gevuld. Er volgden twee geweldige explosies. Men verwacht, dat thans de laat ste resten der in het depot opgeslagen hand granaten, granaten en gasbommen vernield zijn. Het opruimingewenk werd voortgezet, aangezien peen rookontwikkeling meer werd waargenomen. DE ORKAAN IN 00ST-AMERIKA SNELTREIN IN DE POTOMAC GESTORT FAKKEL VAN HET VRIJHEIDSBEELD GEDOOFD GROOTE VERWOESTINGEN. TJit New-York wordt nader gemeld aan gaande den orkaan, die eenige oostelijke staten van Noord-Amerika heeft geteisterd, dat de staten New-York, New-Yersey, Virgi nia en Maryland inzonderheid zijn geteis- In Zuid-Virginia is groote schade toege bracht aan den oogst Het verlies raamt men op 5 millioen dollar. In tal van badplaatsen aan de kust werclen de promenades en wan- delhoofden totaal vernield. Te Norfolk en Pothsmouth, beide in Virginia, werden vele huizen verwoest en zouden acht personen zijn gedood, doch officieele bevestiging hier van kon niet worden verkregen, aangezien in het geheele gebied de telefoonverbindin gen zijn verbroken. Verscheidene steden zijn ook verstoken van electrisch licht Tus- schen Pothsmouth en Norfolk zijn alle brug gen vernield en op vele plaatsen zijn de ri vieren buiten haar oevers getreden. De stad Salisbury, waarover aanvankelijk zeer ernstige berichten binnenkwamen, blijkt gespaard te zijn. De stad is voor een ramp gevrijwaard gebleven, daar de dam, waarvan haar veiligheid afhangt, stand heeft gehouden, ondanks den geweldigen druk, welken storm en water erop uitoefen- De inwoners hebben getracht den druk eenigszins te verminderen door een sloot te graven, welke het overtollige water afvoert. Eenige jaren geleden is de dam onder de zelfde omstandigheden als thans heerschen, bezweken, tengevolge waarvan de geheele zakenwijk der stad werd verwoest Ook Atlantic City heeft ernstig van den storm te lijden gehad. De scheepvaart ligt geheel stil en tal van schepen verkeeren in Het stoomschip Madison is met groote averij, twee dood en en twee gewonden te Norfolk binnengeloopen. De brug en een aantal dekhutten is weggeslagen. In de Chesapaekebaai is een Amerikaan- sche vrachtboot gezonken met 30 man aan boord. Men vreest, dat de geheele beman ning is verdronken. Door het instorten van de spoorbrug over den Oostelijken arm van de Potomacrivier nabij Washington, die door het aanhouden de noodweer sterk was gezwollen, is de sneltrein New-YorkNew-Orleans ontspoord en gedeeltelijk in het water gestort Vier personen, o. w. de machinist en de stoker, kwamen om, meer dan 40 passagiers wer den gewond, van wie vijf ernstig. De passa giers vluchtten in nachtgewaad uit de wa gons en zijn later met een hulptrein naar Washington gebracht. Uit New-York wordt nog gemold: Door het noodweer is een groot aantal electrisclie lei dingen vernield. Voor het eerst sedert 1886 is de fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Gemeld wordt, dat het totale aantal doo- den 20 bedraagt. De materieele schade, daaronder begrepen de schade aan den oogst, wordt geschat op vele millioenen dollars. „City of Norfolk", dat 40 uur over DE ..VERSCHIJNINGEN EN GENEZINGEN" TE BEAURING WAARSCHUWING VAN EEN ROOMSCH THEOLOOG Wij deelden onlangs een en ander mede over de gebeurtenissen in het Belgische plaatsje Beauraing, waar, volgens de verha len van sommige kinderen en groote men- schen wonderbare verschijningen van Maria hadden plaats gehad. Prof. Janssens, hoogleeraar in de theologie te Leuven schrijft nu een brief aan de Eindhovensche Courant, een krant, die zich tegen de „propaganda" voor Beauraing heeft gekeerd, dat er otn en rond Beauraing „zoo veel onwaarheid gezegd en geschreven is en zooveel bedrog gepleegd ook en vooral door katholieke dagbladen dat een ieder die bezorgd is om de eer van de Moeder Gods, de waardigheid van den Katholieken godsdienst en den goeden naam van de Ka tholieke Kerk, zich moesten verheugen om uw moedigen strijd." „Enkele malen kreeg ik wel den indruk, dat u wat te streng zijt geweest voor de duizenden en nog eens duizenden, die naar Beauraing zijn gegaan, om mirakelen te zien. De eenvoudige man uit het volk kan niet anders dan zijn leiders volgen. Sedert Juni hebben de meeste Katholieke kranten van dit land (d.i. België) het hoofd van de imenschen op hol gebracht met hun dage- lijksche berichten over mirakelen, visioenen en herne 1 woorden. Overal in het land wor den bedevaarten ingericht, niet alleen door de Nationale Maatschappij van Spoorw en door de autobus-eigenaars, maar ook door tallooze pastoors en kloosterlingen. De verantwoordelijkheid komt dus hoofdzake lijk op rekening van de aangewezen volks leiders: geestelijken en journalisten. C'est la trahison des clercs! Want nóch Beauraing, nóch Banneux (een ander opkomend z.g. genade-oord. Red) kan weerstaan aan het meeshelementaire onderzoek, hetzij van het standpunt der ten schap (critiek der getuigenissen, psycho logie, en wat de genezingen betreft ge neeskunde), hetzij van het standpunt der theologie. II: mag hier wel getuigen, dat ik zooals overigens dr. De G ree ff sedert lange maanden naars'zoek naar een gel dige reden om de betrouwbaarheid der kin deren Voisin en Degeimbre, de waarheids liefde van Tilcmant Come, het bovennatuur lijke karakter der „mire'""leuze" genezin gen te aanvaarden. Maar er was niets te vin den, letterlijk niets, dan wat holle declama tie, onjuiste berichtgeving, banale genezin gen van zenuwstoornis of lichte verbeterin gen in ziektetoestand. De meeste journalisten van dit land (België) hebben dr. De Greeff voorgesteld als iemand, die met vooropgezette theorieën te velde getrokken tegen Beauraing, een wetenschappelijk-misvormde, die a priori het mirakel loochent Na lange maanden met hem L hebben samengewerkt, verklaar ik daarentegen met volte beslistheid, dat dr. De Greeff geen oogenblik zou aanzelen om het mirakel der visioenen en Hemelsche woorden te erkennen, als er ook maar één ernstige grond voor te vinden was. Wat wij hebbe/n gevonden is: illusie en bedrog van de kinderen; hallucinatie van Tilmant Come; ge'abrireerde ..mirakuleuze" genezingen; een onscrupuleuze publiciteit en ontzettend veel geldzucht." SPIT, ISCHIAS, SS—K; Jicht. (riep. hoofd-, lclei 'ogul hielp waar andei S5STOGAL1 VLIEGENDE MOORDENAARS? OP WEG OM MACHADO TE DOODEN Uit Havanna zou een vliegtuig naar Nas sau zijn gestart, dat een groep personen aan boord heeft, die voornemens zijn den vroegeren president van Cuba, Machado, om het leven te brengen. Naar, volgens bericht uit New-York, nader bekend wordt, is het vliegtuig het eigen dom van een likeurstoker, die een zaken reis maakt, zoodat van een aanslag op het leven van Machado geen sprake is. Het valsche bericht heeft Machado echter zoodanig verschrikt, dat men hem, om hem gerust te stellen, een tweetal personen tot lijfwacht heeft gegeven. Lindbergh is per vliegtuig op de Shetland- eilanden aangekomen. Vermoedelijk komt hij vandaag te Kopenhagen aan. Schoolnieuws. prof. dr. A. adler Prof. Dr. Alfred Adler, de leider van de in- dividualpsychologische school in Duitschland, zal op zijn doorreis naar Amerika in het be gin van September eenige dagen in ons land doorbrengen. het nijverheidsonderwijs in 1930 Zooals bekend mag heeten, publiceert de af- deeling Onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau op onregelmatige tijden belangrijke cijfers betreffende het onderwijs door middel van gestyclostyleerde mededeelingen, welke voor belangstellenden op aanvrage kosteloos beschikbaar zyn. In Mededeeling No. 24 wor den thans de voornaamste cijfers over het Nij verheidsonderwijs in 1930 vermeld. Met het verschijnen van dit materiaal is de reorgi satie van de Onderwy sstatistiek, waarmede 1930 een aanvang werd gemaakt, nagenoeg voltooid. Na publicaties over het bewaar school-, het lager-, het buitengewoon lager-, het vervolg-, het gymnasiaal- en middelbaar-, en het hooger onderwijs, onlangs de kostensta- tistiek, en nu, als sluitstuk, het nijverheidson derwijs. Enkele belangrijke cijfers uit genoemde Me dedeeling volgen hieronder. In 1930 waren ei 6 9 2 scholen, waaronder 85 ambachtsscho len voor jongens. 356 avondnijverheidsscholen voor jongens (teekenscholen enz. en de vroe gere burgeravondscholen) en 167 nijverheids scholen voor meisjes (huishoud- en industrie scholen). Behalve de school-opleiding bestaan er vele scholen ook speciale cursussen. Hun totaal aantal bedraagt 1.303. Aan de Nijverheidsscho len voor meisjes worden er de meeste, nJ. 953, in stand gehouden. Ook het getal der gecen traliseerde en ambulante landbouwhuishoudcur sussen is aanzienlijk (293). Het totaal aantal leerlingen bedroeg 125.640, t,w. 72.922 jongens en 52.718 meisjes. Het nij verheidsonderwijs omvat 1.6 van de bevol king van ons land; de jongens vormen 1.8 van de mannelijke bevolking, de meisjes 1.3 van de vrouwelijke bevolking van ons land. Ruim 40 der leerlingen ontvangt dag onderwijs, 54 avondonderwijs, terwijl het resteerende gedeelte zoowel overdag als 's avonds onderricht wordt. Het belangrijkste gedeelte der leerlingen, pLm. 89 is 20 jaar of jonger. Het grootst is de groep van 14—16-jarigen, welke 46 van het totaal omvat. Ouder dan 20 jaar is omstreeks 11 der leerlingen. De onderscheiding van de leerlingen naar den aard van het door hen ontvangen onder wijs toont ons dat er 3 voorname hoofdgroepen zijn en wel de dagambachtsscholen met 20.080 leerlingen, de avondscholen voor jongens met 40.531 leerlingen en de meisjesscholen met 44.978 leerlingen, waarvan 21.615 bij de op leidingen en 23.363 op de cursussen. Tenslotte omvatte het leerlingstelsel (het practische onderricht bij patroons) in 1930 2542 leerlingen. onderwijzersbenoemingen West-IJsselmonde (Prinses Juliana school, hoofd K. Mulder), G. Booy te Rotter dam. Doornspijk (Herv. School), G. Wijn malen te Delft. Putten (G.) (Papiermakerstr.), mej. A. Terpstra te Ermelo. Als kw. met akte. OPENBARE DWERGSCHOOLTJES Vrijzinnigen en Socialisten in tal van plaatsen gaan te keer tegen de door Minis ter Marchant voorgestelde opheffing van de overbodige dure Openbare dwergschooltjes. Een ander en beter geluid laat de redac teur (van de liberale „Prov. Groninger Cou rant" hooren. Hij zegt zich steeds in zijn blad te hebben doen kennen „als warme voorstander der Openbare School", wier bloei hij van „eminent belang" achten niet minder dan een levensvoorwaarde voor het vrijzinnige Nederland". Dat is duidelijk kleur bekennen. Desniettemin schrijft hij onomwonden het volgende: „Wij weten, dat de nieuwe maatrege len van minister Marchant het leven kos ten van vele openbare scholen en niette min juichen wij ze toe. Wij weten dat mi nister Marchant steeds een kampioen van het openbaar onderwijs is geweest en nochtans zullen wij hem niet het verwijt maken van „verloochening van zijn poli tiek verleden". „Want wij weten óók dat de tijdsom standigheden gelijke offers vragen van het geheele volk, ook in ideëele dingen. Al betreuren wij het op zich zelve diep, dat ook de openbare school een veer moet laten; al ontkennen wij geenszins, dat de toestand zooals deze zich op verschillen de dorpen ontwikkelt, niet meer of min der dan désastreus is voor het openbaar onderwijs in zulk een gemeente, waar ijzeren noodzaak heerscht is iedere po ging tot verzet uit den booze, getuigt zij bovendien van onbekendheid met den noodtoestand van 's lands financiën, die nu eenmaal diep-inkervende maatrege len noodzakelijk maakt; inkervingen, die pijn en smart moeten doen. „En hier houdt alle argumentatie, ieder zich-laten-gaan op overwegingen van tra ditie, sentiment of verstandelijk betoog op. „Wij begrijpen dat deze simpele argu mentatie van ons standpunt in veler oog dezen naam niet verdient, dat dit beroep op de tijdsomstandigheden en het „nood breekt weiten" velen niet zal voldoen. „Wie zóó denken het zij overigens met alle hoffelijkheid gezegd hebben nog niets van de teekenen des tijds ver- „Wij zien met evenveel smart als zij de afbraak van veel, dat ons lief en dierbaar is, doch wij beseffen, dat de omstandig heden niet te verwrikken zijn". De liberale redacteur uit Groningen is een voorbeeld voor tallooze vrijzinnigen en voor alle sociaal-democraten: wijl een nuch ter en eerlijk man zijnde,' hij het landsbe lang boven partijbelang stelt Zou de „Vooruit", die, op Minister Mar- chant's optreden doelende, schreef: „De moordenaar is rechter", zou, vragen we, de redactie van dit socialistische dagblad na liaar roode woede zich niet rood scha men over haar uitingen? EXAMENS EXAMENS-APOTHEKERS-ASSISTFNT Do minister van Onderwijs brengt ter ken nis. dat in September en, zoo noodig, In de volgende maanden van dit Jaar. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijsrlnsr van een getuigschrift ais Nadere bijzonderheden EXAMENS-NOTARIAAT DEN HAAG, 24 Aug. Gesl. voor deel II: de heer O. W. Broersma te Hilversum. STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. 24 Aug. Ge>sl. voor dipl. B: de heeren Ph. F. J. C. Kooi©. ïej. E. M. J. Breul 'eber, J. Gronloh en EXAMENS-TEEKENEN DEN HAAG, 24 Aug. Akte M.O. Ma. Gesl. de heeren P. J. O. Ciijsen te Tilburg, J. v. Keulen te Utrecht. M. J. C. Kol voort te Arnhem. J. F. Kuijper en S. P. van Leeuwen, beiden te Am- EXAMENS-HOOFDAKTE ARNHEM, 24 Aug. Geëx. 6 cajvd. Geefl. de heeren P. J. Jacobse te Giesbeek. A. W. H. Kusters te Deest, E. T. Schamineeren, T. W. J. van Steen, belden te Nijmegen. BREDA. 24 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de dam< F. J. H. Corby te Den Bosoh, G. C. A. M. Dec kers te Vught, M P E Feddes te Oud-Gastel. A H. M. van Schendel te Zevenbergen, e Siegsman te Bergen op Zoom. DEN HAAG. 24 Aug. Gesl. de dames C. M. Dingjan te Den Haag. A. Jelgersma te Noord en J. W. v. d. Voet te Den Haag, M. C. A. Dnessen te Sassenhi :n de he« in H. van "Wijck te Den Haag. EXAMENS-TUINBOUWKUNDE WAGENINGEN, 24 Aug. Akte L.O. Gesl. de Nederhedde (N.-Br.), J. A. nkenszand, J van Ee te A. v. d. Elzen te Helmond, P. G. van Engen te Glessen-Oudokerk (Z.-H heeren M. Bot Amersfoort, H. Simons. P. Westerink t IJzerdraat, allen t© Amsterdam. LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL de C.K.B. NAAR het huldigingsdefile By het huldigingedéfile voor de Koninklijke Familie, dat op 9 September a.s. in het Sta dion staat te worden gehouden zullen de Chr. sportorganisaties waarschijnlijk goed den dag komen. Van verschillende Chr. Gymnastiekvereeni- gingen is bekend, dat zij voor het défilé hebben ingeschreven en ook zullen er wel enkele clubs uit den C.N.V.B. meedoen. Het bestuur van den Chr. Korfbal-Bond heeft besloten met zijn vereenigingen als lan delijke organisatie aan het défilé mee te doen. Alle aangesloten vereenigingen zyn uitgenoo- digd tot afvaardiging van minstens een twaalf tal. Bekend ijs echter, dat enkele vereenigin gen met veel meer leden zullen komen. Indien de C.ILB.-vereenigingen volledige medewer king verleenen belooft de deelname van dezen Chr. sportbond een succes te zullen worden. De vijftig keurige vereenigingsvlaggen zul len, in één carré meegedragen, fleur en leven geven aan dit deel van het défilé. Het ligt ook in de bedoeling een versierde groep te doen deelnemen. Omtrent deelname van het N.C.G.V. hebben wij nog niets vernomen. Misschien wacht ons daaromtrent een verrassing. Wie zich de huldiging voor het Huis ten Bosch herinnert zal het betreuren als onze kranige gymnasten ditmaal zouden ontbreken. ORANJE-WIT-SERIES EERSTE AFD. A.s. Zaterdag heeft de laatste eeriedag der Oranje-Wiiit-series plaat6, nl. de eerste klas. Gespeeld wordt om de Miss Blanche Wissel- beker thans in het bezit van VES Den Haag Het programma luidt op vefld I: 3.30-4 Thor i—Blauw Wit i (a). 4—4.30 Oranje Wit I—Neerlandia I Delft (b.). 4.305 winnaair awinnaar b (c). 55.30 Verliezer averliezer b (e). 5.306 Verliezer cverliezer d. 66.30 Winnaaf cwinnaar d. Op veld II wordt gespeefld: 3.30—4 Snel I—VES I Den Haag (a). 44.30 VEO I VoorburgRap Ivo I Rot terdam (b). 4.305 Winnaar awinnaar b (d). 55.30 Verliezer averliezer b (f). 5.306 Winnaar aWinnaar f. VOETBAL FUSIE r.c.v.b.-c.n .v.b. In het jaarverslag van den R.C.V.B. wordt medegedeeld, dat het bondsbostuur besloten heeft een overeenkomst van fusie met den C.N.V.B. aan te gaan. De R.C.V.B.. die thans 898 telt, zal zich volgens de ontworpen over gangsovereenkomst aansluiten by den landely- ken Bond en daarvan een afzonderlijk district vormen. Totdat de definitieve aansluiting vol doende is voorbereid blyft de R.C.V.B. vrijwel zelfstandig doch betaalt een jaarlyksche con tributie aan den landelyken Bond. De Rotter- damsche Bond krijgt als district een eigen commissaris in het bondsbestuur van den C.N.V.B. GYMNASTIEK wedstrijden te dinxperlo J.l. Zaterdag vonden te Dinxperlo (Gld.) ver schillende gymnastiek- en atletiekwedstrijden plaats, een en ander georganiseerd door de Chr. Gymn. Ver. K.E.V aldaar. Een aandachtig publiek, waaronder ook de burgemeester van Dinxperlo Mr. H. J. Verbeek volgde de wedstrijden, waarvan wy hier de voornaamste uitslagen weergeven. Driekamp: heeren 2e graad le pr. K.E.V. Dinxperlo; heeren 8e graad le pr. G.G.V. Groenlo. Tweekamp: dames 2e graad le pr. G.G.V. Groenlo; dames 3e graad le pr. G.G.V. Groen lo. Jongens, adsp. le pr. K.E.V. Dinxperlo; meisjes adsp. le pr. Juliana Aalten. Personeele wedstrijd: heeren brug en rek Weerbericht. i pültje geeft den Hoogste stand te München 767.3. Laagste stand te Riga 744.3. Stand vanmorgen halftwaalf 766.0. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Nod. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BUITENLANDS3H WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De depressie in het Oosten ligt nog met een kern van 740 mM. in West-Rusland, doch begint zijn invloed op het weer in West-Europa, behoudens in het Oostzeege bied, te verliezen. De oceaandepressie in het Westen trekt meer op IJsland aan en geeft weer storm uit Oost ten Zuiden van dit eiland. De beide depressies zijn gescheiden door een rug van hoogen luchtdruk die van de Poolzee over de Noordzee tot West- Duitschland reikt. Aldaar en in Frankrijk heerscht thans na de buiige dagen mooi zo merweer met allerwege zwakke winden. In Zuid-Frankrijk wordt het weer zeer warm. In Ierland en in het Oostelijk Oostzeegebied viel zware regen. In overig Europa hield de regen op. Het laat zich aanzien, dat het weer thans eenisgzins stabieler wordt en zonder onweer in het onmiddellijk verschiet. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.4 c. 26 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.01 uur, zonsondergang 8.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.31 uur tot 's morgens 5.38 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oud© Amsterdamsche tijd) Heden Vorig Heden Vorig Walshut 3.06 2.89 Canp 2.08 9.01 Straateburg -2.78 -2.18 Ems J.17. TJ0 Brels'i< h 2.13 1.75 Coblenz 2.02 1.94 Rhelnfelden -0.00 -O.OO Trier 0.14 0.07 Kehl 3.02 2.91 Keulen 1.68 1.57 Maxau 4.35 4.27 Rührort -0.18 -0.17 DiedeBhelm 0.70 0.68 Wesel -Q.10 -0.10 Mannbeim 3.09 3.08 Emmerik 1.13 1.16 Lohr 1.48 1.55 Duseeldorf 1.06 0.98 Malnz -0.87 -0.84 Maastricht 40-S0 40.79 Bingen 1.90 1.86 Venlo 10.95 10.70 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 26 Augustus Delfzijl 2.21 14.27 HeUevoetsluls 5^3 18J5 Terschelling 11.43 Willemstad 6.51 19.11 Harllngen 0.10 12.25 Bronwersh. 6.05 17.27 Den Helder 10.00 22.30 Zlerikzee 6.39 17.19 IJmnlden 5.57 18.19 Wemeldinge 6.03 18.18 H-v. Holland 6.08 17.35 Vlisslngen 413 16.28 Schevemngen 6.18 17.46 Terneuzen 4.46 17.04 Rotterdam 7.20 19.23 Hansweert 5.31 17.39 Radio Nieuws. ZATERDAG 20 AUGUSTUS, de rtlper© Jeugd 2.30 Kinderuurtje Gramofoon 5.30 Gramofoon 6.00 KRO- boys 6.20 Weekoverzicht 6.45 KRO boys 7.15 Gramofoon 7.45 KRO boys plm. 8.30 Vaz Dias 8.36 Vertelling 8.50 .Orkest 9.30 Concert 10.30 Gramofoon i v e r s u m (1875 M.) V.A.RA. 8.01 Grrjno- foon 10.15 Concert 12.01 Orkest 2.00 Gramofoon 3.00 Concea-t 4.50 Gramofoon 5.00 Orgel 6.30 Voordracht 5.45 Orkest. 6.15 Voordracht 6.30 Orkest 7.00 Mando line 7.16 Orkest 7.45 Mandoline 8.00 Vaz Dias 8,17 Orkest 8.45 Plan. iruesel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Concert 1.20 Concert 5.20 Orkest 6.20 Gramofoon 6.50 Gramofoon 8.20 Orkest 9.20 Orkest 10.20 Concea-t 11.20 Gramofoon JFransch) (609.3 M.) 12.20 Concert 1.20 Orkest 5.20 Orkest 6.35 Gramofoon - 6.50 Orkest 8.20 Orkest 9.20 Concert laven try (1554.4 M.) 12.20 Orkest 1.05 Gramofoon 1.35 Orkest 2.35 Gramofoon 3.50 Orkest 5.05 Orgel 7.26 Orl Orkest 10.25 Gramofoon (1634.9 M.) 6.40 8.20 Concert e u t s c h 1 a Concert 2.20 Concert 3.20 Orkest 4.50 Kalundborg (1153.8 M.) 12.20 Concert 2.50 Gramofoon 3.50 Concert 8.50 Con cert 11.15 Piano 11.30 Concert aberg J472.4 M.) 6.20 Concert ,ondon Nat (261.3 M.) 6.35 Concert -ondon Rog. (355.9 M.) 12.20 Concert 1.05 Gramofoon 1.35 Conecrt 2.35 Gramofoon 3.50 Concert 6.05 Orgel 8.20 Orkest le pr. H. Klomp K.E.V. 100 M. hardloopen heeren: le pr. R. G. Biali G.G.V. Verspringen heeren: le pr. H. Viech, Wilhelmina, Breede- voort. 80 M. hardloopen dames: li. Wolthuis, G.G.V. 80 M. hardloopen jongems: P. Holstein, Wilhelmina. Marschwedstrijd: le G.G.V. Groenlo. De wedstrijden in haar geheel slaagden uit- i stekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2