Heeft Dr. Bruning voor Hitier gewaarschuwd DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OM OOSTENRIJKS ONAFHANKELIJKHEID Wij komen nog even terug op de Oosten- rijksche kwestie. Dollfuss, terug van Weenen, blijkt buiten gewoon voldaan te zijn over zijn gesprek met Mussolini. Volgens hem is gebleken, dat de Duce ge heel achter een vrij en onafhankelijk Oos tenrijk staat Voor zoover in onze politiek-onzekere da gen van vastheid gesproken kan worden, geeft deze houding van Italië een zeker hou vast voor de naaste toekomst Ook zonder het onderhoud tusschen Mus solini en Dollfuss kon men reeds weten, dat Italië zich zeer sympathiek tegenover Oos tenrijk gedraagt "Zonder precedent was bij voorbeeld het uitnoodigen van 350 jonge Oostenrijkers om hun vacantie door te bren gen te Ostia. De jongelui kregen daar per soonlijk bezoek van Mussolini en bij het hij- schen van de Oostcnrijksche vlag werden formeele eerbewijzen geliracht Maar het onderhoud te Riccioni heeft wel ondubbelzinnig bewezen, dat Italië een uit gesproken Oostenrijksche politiek heeft en die openlijk op den voorgrond stelt Voor den Oostenrijker, die weliswaar de bloedverwantschap met den Duitscher niet wil verloochenen, doch die nu eenmaal hot Hitler-regiem vreest als een bedreiging van zijn cultureele zelfstandigheid, kan in de ge geven omstandigheden de Italiaansche vriendschap niet anders dan hoogst aange naam zijn. Dit belooft immers den weg te banen voor betere verhoudingen. Van Frankrijk en de Kleine Entente is voor Oostenrijk geen heil te verwachten. Die zijn er slechts op uit Oostenrijk klein en machteloos te houden, uit pure zucht tot zelfbehoud. Maar Italië onderhoudt niet alleen met Duitschland doch ook met Hongarije de beste betrekkingen. Oostenrijk is niet afkee- rig van toenadering tot Hongarije en deze wensch is wederkeerig. Italië heeft er groot belang bij, dat de welvaart zoowel in Oos tenrijk als in Hongarije weer toeneemt, ter wijl het overweegt Triest tegen een door Oostenrijk en Hongarije te betalen vergoe ding te maken tot vrijhaven, om zoo dezen beiden landen een eigen toegang tot de zee te geven. Dit is in korte trekken de nieuwe orien teering, die met het bezoek van Dollfuss aan Mussolini saamhangL Zij keert zich tegen het Fransche denk beeld om Oostenrijk en Hongarije te doen verdwijnen in het Balkanconglomeraht en tevens tegen het Duitsche streven om Oos tenrijk tot een deel der Duitsche republiek te maken. Te Berlijn kan men zich nog maar altijd niet aan de gedachte overgeven, dat aan Italië de rol zal worden toebedeeld om in Centraal Europa de dingen te sturen zooals hierboven werd omschreven. Noch pas weer heeft de Oostenrijksche nazi-leider Habicht voor den Beierschen zender uiteengezet, dat voor Oostenrijk al leen heil is te zoeken in toetreding tot het Duitsche rijk en dat het nog slechts een kwestie van tijd is om dat ideaal verwezen lijkt te zien. Met spanning zien wij toe hoe de strijd tusschen de twee fascistische landen van Europa zich verder zal ontwikkelen of...... hoe zij in deze hoogst belangrijke kwestie tot een compromis zullen komen. dollfuss tevreden Volgens een mededeelirrg der politieke „Correspondent" heeft bondskanselier Dr. Dollfuss tijdens zijn kort oponthoud op het •vledg-veld van Weenen zich buitengewoon bevredigd verklaard over het resultaat van zijn reis. In verband (hiermede wees hij met zicht bare voldoening erop, dat hij ook dezen keer bij den Italiaanschen regeeringsctoaf niet alleen een volkomen inzicht in cle ver houdingen en noodan van Oostenrijk heeft gevonden, dioch zich ook opnieuiw ervan heeft kunnen overtuigen, dat Mussolini een warm belang stelt in den bloei van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk- De avond-editie van (het „Neue Wiener Extrablatt" weet als resultaat der besprekin gen te Riccione te melden, dat Italië in ieder opzicht achter Oostenrijk en zijn re geering zou staan. Mussolini zou tot alles bereid zijn om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te waar borgen. Tegelijkertijd daenit echter te wor den vastgesteld, dat de besprekingen te Riccione tegen niemand in heit bijzonder waren gericht en dat dn geen geval van de foimatie van een politiek blok sprake is ge weest De besprekingen hadden niet een frontvorming tegen de kleine entente, noch tegen Duitschland ten doeL Wat Duitschland (betreft, heeft in tegen deel de wensch voorgezeten, den toestand zoo spoedri? mogelijk zoo ver op te helderen dat een ontspanning, in zooverre dit noodig is, intreedt Speciale vraagstukken als de kwestie der handelsbetrekkingen of de haven van Triest zijn slechts terloops aangestipt HET RIJKSDAGBRAND-PROCES ROMAIN ROLLAND ANTWOORDT. De Fransche schrijver Romain Rolland, die zich op het oogenblik te Luzern ophoudt heeft op den open brief van „Oberreichsan- walt", Dr. Werner, geantwoord. Hij stelt vast, dat zich een internationale enquête commissie gevormd heeft, bestaande uit de navolgende personen: D. N. Pritt, Engeland; Arthur Hays en Clarence Darrow, Vereen. Staten; Vermeylen, België; Dr. Vald Huid, Denemarken; Luis Jemenes de Asua, Span je; Gaston Berger, Frankrijk; de Moro-Giaf- feri, Italië; mevr. Dr. Bakker-Nort Neder land; Dr. Branting, Zweden en Dr. Johan nes Huber, Zwitserland. De documenten, die zich in handen dezer commissie hebben bevonden, zijn ter be schikking gesteld van het Reichsgcricht en de getuigen zullen worden genoemd, zoodra principieele garantie is verleend voor een Vrije, onafhankelijke verdediging, alsmede voor openbaarheid der behandeling. De garanties worden dan in een brief na der omschreven. Zij hebben betrekking op vrije keuze der verdedigers, op vrijgeleide voor verdedigers en getuigen en op het doen toekomen van de dagvaarding aan de inter nationale enquête- DE NAT-SOC. PARTIJDAG. Uit Berlijn wordt gemeld: Alle ambassadeurs en diplomatieke verte genwoordigers zijn uitgenoodigd den natio- naal-sociahstischcn partijdag bij te wonen. Egn extra-trein wordt ter beschikking ge steld om hen naar Neurenberg tc brengen, waar zij de gasten van den rijkskanselier zullen zijn. EEN BEZOEK AAN DEN OUD-KANSELIER Dr. Briining heeft geen brief naar het vaticaan gezonden en weer spreekt de ge ruchten (Van onzen Duitschera correspondent.) Uit de eerste dagen van zijn kanseliers- schap geldt de opwekkende uitspraak van Adolf Hitler: „Ik wil hun, die tenslotte wel licht langs een anderen weg met hun volk meegaan, de hand toesteken. Ik kondig niet den eeuwigen strijd aan en doe zulks niet uit zwakheid, maar uit liefde voor mijn volk, om voor dit Duitsche volk te redden, wat in deze dagen van strijd verloren zou kunnen gaan". Het katholieke centrum beriep zich op deze uitspraak, toen men de leiding van de partij opdroeg aan Hitiers voorganger, Heinrich Brüning. In werkelijkheid had deze stille staatsman reeds geruimen tijd de leiding van het centrum i» handen. Dr Kaas had drie jaar lang zijn wensch te kennen gegeven, door een jongere kracht vervangen te worden. In de zeventigjarige geschiede nis der centrumpartij was hij onder de vele partijleiders de eenige, die het priesterlijk gewaad droeg. Thans, nu hij werd opge volgd door een katholieken leek, werd de traditie van het centrum opnieuw gehand haafd. De persoonlijke invloed van prelaat Kaas was ertoe noodig, den voormaligen kanselier Brüning voor zijn terugkeer in het politieke leven te winnen. Achteraf kan men diens tegenstand begrijpen: tegen zijn wil moest hij plaats maken voor den leider eener beweging, welke geen andere partijen duldde Het nat-socialisme diende zich slechts aan als partij, zoolang het om de macht vocht en dus rekening moest houden met het par lementaire systeem. Beter dan wie dan ook wist dr Bruning, dat alle partijen, dus ook 't Centrum, als sneeuw voor de zon zouden verdwijnen, zoodra Hitier aan het bewind zou komeD. Niettemin aanvaardde hij met de ootmoedige volgzaamheid van den geloo- vige zijn nieuwe taak en begaf zich naar de Wilhelmstrasse, om zijn opvolger, rijkskan selier Hitier, hiervan in kennis te stellen. Van deze historische ontmoeting tusschen de vertegenwoordigers van twee sterk uit- eenloopende werelden kreeg, de banale bui tenwereld weliswaar niets naders te hooren, maar men kan aannemen, dat zij in de zienswijze van beide mannen geenerlei ver andering heeft teweeggebracht. Immers: enkele weken later volgde op de ineenstorting van Hugenbergs Duitsch-na- tionale partij de opheffing van het oentrnm en de Reiersche volkspartij. Het partijsy steem moest plaats maken voor het prin cipe van den „Führer", een beginsel, dat in scherpe tegenstelling staat tot de gedachte der democratie. Adolf Hitler heeft in zijn uiteenzettingen over het staatsrecht te ken nen gegeven, dat de directe keuze van den leider voor Duitschland de aangewezen staatsvorm ia Dr Brüning, die het ontstaan den groei en den strijd der nationaal-socia- listische beweging jaren achtereen met voor zichtige belangstelling volgde, voorzag, dat zijn taak volbracht zou wezen, zoodra Hin denburg zijn vertrouwen "van Brüning zou overdragen op Hitier. Sedertdien hield dr Brüning zich op den achtergrond. Partijdagen waren niet meer „zeitgemüss" en de uitwerking van het eens zoo sterke partijleven was problematisch geworden. De pers, die hem jaren lang ten dienst stond, de „Germania" en haar „Mar- kische Volks-Zeitung" warerf in andere han den overgegaan en staan voortaan geheel onder den persoonlijken invloed van vice- kanselicr Von Papen. Von Papen was steeds een principieele tegenstander van de cen trumpartij en dr Brüning weet uit harde ervaring, wat hem van dien kant te wach ten staat Von Papen, wiens mislukking als rijkskanselier voornamelijk aan de NSDAP moet worden toegeschreven, was de man, die Hindenburg voor het kanselierschap van Adolf Hitier wist te winnen en met Von Neurath moet hij tot de weinigen ge- rekend worden, die van de oude garde in het nieuwe staatsbewind zijn overgebleven. Vooralsnog, men beweert: zoolang „der alte Herr" nog leeft, schijnt him uur niet geslagen te hebben. Daarentegen ressorteert dr Brüning onder de mannen van het vroegere regime, die oor het volk verantwoording moeten af leggen van hun daden. Het harde lot, dat den socialistisehen kanselier Bauer en den rijksdagpresident Löbe ten deel viel, kan ook hem beschoren zijn. De aanvallen tegen dr Brüning nemen een steeds scherperen vorm aan. Zonder zulks te beoogen, heeft een publicatie in Neder- landsche dagbladen hiertoe opnieuw aan leiding gegeven. Zich beroepende op de „Eindhovensche Courant" en de „Tijd" houdt de „Völkische Beobachter" zich bezig met een correspondentie van den voormali gen kanselier dr Brüning en het vaticaan. Dr Brüning zou het vaticaan voor Hitier gewaarschuwd hebben en tot groote voor zichtigheid hébben gemaand. Rome moest zich vooral niet door schoone beloften laten verblinden, want het zou niet de eerste maal zijn, dat men zich lajer aan zulke be loften niet houdt. Deze waarschuwing zou langs een bijzonderen weg van Berlijn naar Rome zijn getransporteerd. Een persoon lijke courier zou den brief via Zwitesrland het vaticaan gebracht hebben. Tijdens de onderhandelingen over het concordaat wees vice-kamelier Von Papen op de toe zeggingen van Hitler ten gunste van de ka tholieke kerk en hij deze gelegenheid moet een lid der curie gezegd hebben: „Wij moe ten eerst op daden wachten. Wij bezitten een brief van een vooraanstaande politieke persoonlijkheid, door wie wij gewaarschuwd zijn!" In de veronderstelling, dat hiermede dr Briinincr wordt bedoeld, stelt de „Völkische Beobachter" den eisch: „Wij verwachten, dat dr Brüning op deze onthullingen ant woordt!" Dit verslag uit den „Vólkischen Beobachter" werd in vele andere Duitsche dagbladen overgenomen en opnieuw houdt iedereen zich bezig met den voormaligen kanselier dr Brüning. Ik hield het onder deze omstandigheden voor wenschelijk dr Brüning persoonlijk op te zoeken en begaf mij naar het Hedwig-Kranken- haus, waar hij een teruggetrokken leven leidt. Hier ontvangt hij het bezoek van vrienden uit zijn vroegere omgeving, ver mijdt alle onnoodig contact met de buiten- Wereld en doet alles, wat binnen zijn zeer beperkt vermogen ligt, om onnoodige op schudding te vermijden. Vooral voor de pers is hij niet meer toegankelijk. Bij een vorige ontmoeting, ruim twee maanden geleden, werd ik eerst door Mi nisterialist Egbrink ontvangen, die als patiënten in het ziekenhuis vertoefde. Deze heeft als hersteld het ziekenhuis weer ver laten, maar bezoekt dr Briining nog vrij ge regeld. Ditmaal vind ik den voormaligen rijkskanselier geheel alleen op het balkon van zijn sobere woon-slaapkamer. Hij houdt zich bezig met een boek over het „Antlitz Brasiliens" en schijnt niet te begrijpen, wat men eigenlijk van hem wil. „Het gaat hierbij vermoedelijk om een pu blicatie van een week geleden in .Daily Herald" en hiervan schijnt men een gedeelte in de Nederlandsche bladen overgenomen to hebben. Ik behoef u wel niet te verzekeren, dat door mij geen brief naar het vaticaan werd verzonden. Over den tegenwoordigen rijkskanselier heb ik mij nooit tegenover wie dan ook on vriendelijk uitgelaten en het ligt stellig niet in mijn voornemen, zulks ooit te doen. Over het concordaat werd door mij niets geschre ven en met de besprekingen dienaangaande te Rome heb ik mij nimmer ingelaten." Dr Brüning schijnt zich van al deze be schuldigingen niet al te veel aangetrokken te hebben, want hij ziet er opvallend veel beter uit dan tijdens zijn kanselierschap. Om begrijpelijke redenen blijft hij in Duitschland wonen en verlaat slechts zel den de rijkshoofdstad. Ik breng het gesprek op de bewering, dat hij zich in een klooster denkt terug te trekken. Hij schiet in den lach en ant woordt met een afwijzend gebaar: „Absolu- ter Quatsch! Ik woon hier immers al onge veer ir* een klooster en voel me in deze om geving volkomen op mijn gemak. Zulke be richten komen telkens opduiken. Ook moet ik van plan zijn, ergens in het buitenland een professoraat te aanvaarden. Vertelt u maar, dat ik er zelf niets van weet". Ik vraag dr Brüning of hij op het verlan gen van den „Völkischen Beobachter" denkt in te gaan? Hij schijnt hier niet veel voor te voelen, maar ik geef hem als mijn mee ting te kennen, dat onder de gegeven om standigheden een duidelijk antwoord wen schelijk geacht moet worden. Hij overlegt een oogenblik en dicteert dan in de Duit sche taal het volgende antwoord, dat in de eerste plaats bedoeld is voor de Nederland sche organen, die zich met hem bezig hielden: „Tegenover een reeks geruchten, welke, den laatsten tijd iai binnen- en buitenland- sche dagbladen werden verspreid, hebben wij in overleg met dr. Brüning vastgesteld, dat door hem geen brief aan het vaticaan is geschreven en dus ook door hem geen waarschuwing tegen den kanselier Hitier werd uitgesproken. Ook de geruchten over een minder gunstigen gezondheidstoestand van dr. Brüning of diens voornemen, naar het buitenland of in een klooster te gaan, berusten op onjuistheid." Deze verklaring, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is inmiddels in de katholieke pers geplaatst en het is nu nog slechts de vraag, of ook de „Völkische Beobachter" hiervan gebruik zal maken, om onjuiste beweringen ten ongunste van een vroegeren staatsman tegen te spreken. Berlijn, 21 Augustus 1933. GROOTE SCHOONMAAK TE BERLIJN. Honderden nachtclubs gesloten In een door admiraal von Levetzow, den Berlijnschen politie-president, uitgegeven rapport worden bijzonderheden meegedeeld over het door de politie verrichte werk om het Berlijnsche nachtleven te zuiveren. Het rapport vermeldt, dat de rijkshoofd stad thans gezuiverd is van „het drek der Marxistische periode" en dat de tijden voor bij zijn, waarin rijke vreemdelingen sensa- tioneele verhalen konden doen over offici eel e tochten ter bezichtiging van Berlijns nachtleven. Honderden nachtclubs zijn thans geslQten en minstens even zooveel staan op de zwar te lijst Met afschuw werd verder melding ge- maatk van de „vruchtelooze pogingen" van vele eigenaars van nachtclubs om aan de aandacht der politie te ontsnappen, door hun lokalen in nazi-kleuren te versieren en hun kellners als SS-mannen te kleeden. DE JACHT OP COMMUNISTEN. Uit Dortmund: Te Wattenscheid zijn weer 40 communisten aangehouden, van wie er enkele in het bezit van wapenen waren. In de buurt van Dortmund wordt thans door de communisten een nieuwe methode ge volgd om zich te organiseeren. De centrales bevinden zich meestal bij personen, die tot de Russische natie behooren, of wier vrou wen Russinnen zijn. HIJKSWEER EN NAZI-MILITIE. Bij de betooging van de SA en de SS te Godesberg heeft Röhm, de chef van den staf, aangekondigd, dat 'n nieuw reglement voor de stormtroepen ingevoerd zal worden. Hij verklaarde, dat er geen naijver tusschen de rijksweer en de nationaal-socialistische mi litie bestaat De rijksweer is uitsluitend voor de landsverdediging bestemd, de mili tie voor het handhaven van het werk der nationaal-socialistische revolutie. DE WET TEGEN DIERENMISHANDELING Krachtens paragraaf 145 van het Duitsche wetboek van strafrecht, welke bij rijkswet van 26 Mei j.l. opnieuw van kracht is ge worden, wordt ieder, die een dier ruw mis handelt of met voorbedachten rade kwelt bedreigd met een gevangenisstraf van hoogstens zes maanden of een geldboete. In een algemeene verordening wordt ver klaard, dat de Pruisische minister van justi tie de vroegere bepalingen inzake dieren- kwellerij niet voldoende achtte, daar toen dierenmishandeling niet om wille van het dier werd bestraft, doch om wille van de gevoelens van het toeschouwend publiek. Een dergelijke opvatting is volgans den Pruisischen minister van justitie niet in overeenstemming met den tijd. Evenals de mensch, is ook het dier egn met leven be giftigd wezen. De mensch heeft daarom, als de sterkste, den plicht het dier voor onnoo dige kwelling te behoeden. Een dankbetuiging De heer Knoest, leider van het Int. Inl. Bureau voor Waarheidzoekers „Amor est Justitia" te Den Haag heeft „in naam van de dierenvrienden van de geheele wereld" Hitier bedankt voor „de heerlijke cultuur daad" van bet verbod van vivisectie. NIEUWE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN IN AMERIKA Men is gereed met de staal-, olie- en houtindustrie WERKVERRUIMING VERWACHT Uit Washington wordt gemeld, dat de pe- troleummagnaten zich bereid hebben ver klaard zich aan de voorstellen van Presi dent Roosevelt inzake het arbeidscharter te onderwerpen. De werknemers in de staalindustrie zijn eveneens met de regeering tot overeenstem ming gekomen en ook die in de hout industrie. Men verwacht nu, dat de kolen- en auto industrie, met inbegrip van Ford, wel spoe dig het voorbeeld van de staalindustrie zul len volgen. In de staalindustrie wordt de gemiddelde werkweek door de overeengekomen code vastgesteld op 40 uur. Maximaal mogen de arbeiders in de staalfabrieken acht uur per dag en gedurende zes dagen per week wer ken. Als op 1 November a.s. of eerder de productie zestig procent van de capaciteit zal hebben bereikt, wordt voor het geheele personeel, betrokken bij de staalindustrie, een maximum-werktijd van acht uur per dag ingesteld. Zooals bekend heeft de wet voor het na tionale herstel niet alleen ten doel de werk tijden te verminderen en daardoor het aan stellen van meer werklieden mogelijk te maken, doch tevens een verhooging der loo- nen te verkrijgen. In verband hiermede wordt in de code gezegd dat sedert 1 Julids loonen in de staalindustrie naar schatting met vijftien procent zijn gestegen. De staal- maatschappijen zijn eveneens van meening, dat de minimum-loonen, welke in de code zijn vastgesteld, meer zullen bèdragen dan het gemiddelde van 40 dollarcent per uur. Een der groote moeilijkheden is ook het recht van organisatie der arbeiders en de houding ten aanzien van dé ongeorganiseer de arbeiders. Wat deze kwestie betreft, ver meldt de code slechts het wetsartikel, waar bij aan de arbeiders het recht wordt gege ven zich, zonder beperking, naar eigen wensch, te organiseeren. Wij herinneren er in dit verband aar\, dat tot dusver de georganiseerden in de Vereen. Staten een ware terreur oefenden op de on georganiseerden en op de werkgevers. Tal rijk waren de z.g. „gesloten" werkplaatsen en fabrieken, waarin een ongeorganiseerde onmogelijk kon binnendringen, terwijl de „open shops" steeds minder werden. Nu Roosevelt de codes voor de staal-, olie- en houtindustrieën onderteekend heeft, ver wacht men te Washington, dat de werkloos heid weer belangrijk zal afnemen. Gemeld wordt nog, dat President Roose velt in de afgeloopen week zelf een belang rijke rol heeft gespeeld in de conferentie» met de kolenmagnaten. Hij waarschuwde hen, dat, indien zij er niet in zouden slagen om orde op hun zaken te stellen, de com munisten wel eens hun kans schoon zouden kunnen zien. De strijd tusschen de industrieel en en de vakvereenigingen, wier ledental sterk stijgt, verwekt algemeen ongerustheid. Uit Washington wordt ng gemeld: Vanwege de voortdurende voorwaarden en bezwaren heeft Roosevelt er in toegestemd een commissie van vertegenwoordigers uit de petroleumindustrie te benoemen, fdie wij zigingen van den code zal voorstellen en de petroleummannen hebben er in toegestemd de aanbevelingen van den president af te wachten. Johnson zeide, dat de meest karakteristie ke trek van den staal-code de achturendag, resp. de 35-urige werkweek is. De administratie overweegt een proef- kwartaal voor codes als voor de staal- en petroleumindustrie en schijnt definitief een politiek van prijsbepaling te hebben aan vaard. Vanwege de verhoogde productiekosten, welke de code en de belastingverhooging veroorzaakt hebben, is de textielindustrie genoodzaakt haar prijzen zoodanig te ver- hoogen, dat gevreesd wordt, dat het het ver bruik in gevaar brengt, en mitsdien zou WERKHERVATTING IN PENNSYLVANIE. Uit Coaldale (Penns.) wordt gemeld: Vijftienduizend arbeiders in de anthra- ciet-mijnen, die in staking waren gegaan, hebben erin toegestemd het werk te hervat ten, nadat zij de verzekering hadden ont vangen, dat hun grieven door de federale en staatsautoriteiten zullen worden onder zocht KONING BORIS BIJ MUSSOLINI Koning Boris van Bulgarije, die op het oogenlblLk incognito in Italië vertoeft, heeft een ondenhoud met Mussolini gehad. De Japansche zaakgelastigde te Parijs heeft, volgens instructies van zijn regeering, aan de Fransche regeering een nota over handigd, waarin de Japansche bezwaren te gen de bezetting van een aantal koraal eilanden in de Stille Zuidzee door Frank rijk worden uiteengezet DE BLOEDPRIJS DER PACIFICATIE VAN MAROKKO PARIJS, 22 Aug. De oommuniiötieche Hu- manité beweert in een beridht udt Mecknes. dat de zgn. pacificatie van Marokko sedert het midden van Juni reeds 2000 3000 doo den heeft gekost De verliezen aan de andere zijde van het front meegerekend, zou dien sedert Juli minstens 5 k 6000 dooden ge vallen zijn. BLERIOT MOET ZIJN VLIEGTUIGEN- FABRIEK SLUITEN PARIJS, 22 Aug. Nauwelijks 4 welken na dat Codos en Rossi door hun lange afetends- vluoht een wereldrecord op naam van een produot der Bleriotfabriek, hebben gebracht kondigt Louis Bleriot aan, dat hij zijn vlieg tuigfabrieken te Suresnes zal moeten ©lui ten wegens gebrek aan orders. Reeds gerui men tijd hadden de fabrieken nauwelijks iets te doen en waren er nog slecfhts 10 man aan het werk. CHINEESCHE TREIN IN DE RIVIER GESTORT Meer dan 200 dooden PARIJS, 22 Aug. Het persagentschap Ra dio meldt uit Shangai, dat tusechen Kioeking en Koeling een militaire trein, waarin 500 Cbmeesdhe officieren gezoten waren, in de Siaao-rivii«r zou zijn gestort Tweehonderd officieren zijn verdronken. LONDEN, 22 Aug. Nadere beridhten uit Shangai bevestigen, dat 200 Chiineeeohe offi cieren van een der regimenten met de beste reputatie bij het eï^rwegongeluk nabij Kioeking zijn verdronken. Twee wagons stortten in de Siaao-rivier. Pogingen van de overige passagiers om de officieren te red den, bieren zonder recttftaatr GANDHI ZEER VERZWAKT De Indische minister van binnenlandsche zaken heeft in den wetgevenden raad ver klaard, dat men niet voornemens is, Gandhi met geweld te voeden. Particuliere artsen zullen hieim, indien hij zulks wenscht, verzorgen. Gandhi is gisteren zijn zesden vastendag begonnen. Hij is zeer verzwakt Naar nog gemeld wordt, is mevrouw Gandhi uit de gevangenis ontslagen, opdat zij haar man in het ziekenhuis gezelschap kan houden. HONGERSNOOD IN RUSLAND De aartsbisschop van Weenen Kardinaal Dr. Theodoor Innitzer roept de beschaafde menschheid op om een algemeene hulpactie in te leiden voor hen die in Rusland met den hongerdood worden bedreigd. Hij zal vertegenwoordigers van verschillende con fessies uitnoodigen tot het vormen van een comité. De aartsbisschop schrijft van hon derden brieven, vooral uit de Oekraime en den Noordelijken Kaukasus te hebben ken nisgenomen, die ervan getuigen, dat in de laatste maanden honderdduizenden, ja mil- lioenen mensehen in Sovjet Rusland door honger te gronde zijn gegaan. Niet alleen Russen, ook leden van alle andere in de Sovjet Unie levende volksgroepen werden op ontzettende wijze getroffen. Reeds thans, aldus Dr. Innitzer, staat vast, dat de catastrophe ook nu, in den tijd van den nieuwen oogst, zal blijven voort duren. Om de verzorging der industriecentra mogelijk te maken, wordt, naar de Sovjet pers openlijk toegeeft, onder toepassing van allerlei dwangmiddelen, den boeren in de Oekraine, den Kaukasus en elders de oogst ontnomen. De hongersnood zal daardoor binnen weinige maanden een nieuw hoogte punt hebben bereikt en opnieuw zullen mil- iioenen menschen ten gronde gaan. RUWE BALKANZEDEN BLOEDIGE STRIJD OM EEN MEISJE Uit Belgrado wordt gemeld.: In het district Ban ja Luca in Bosnië is een 17-jarig rijk meisje de onschuldige oor zaak van veel bloedvergieten geweest. Door zeer velen werd haar het hof maakt, en ofschoon haar vader wensch te, dat zij zou trouwen met Dragomir, een rijk landbouwer, bleef zij trouw aan haar uit verkorene, Vasa, een jeugdig weduwmaar met geringe middelen. Toen zij een huwelijk met Dragomir een voudig weigerde, verzamelde deze 50 zijner vrienden, gewapend met bijlen, messen en landbouwwerktuigen en trok hij op zijn rivaal af, die zich inmiddels ook van c gewapende vriendenmacht had voorzien. Voor het huis van het meisje ontstond de botsing, nadat zij nogmaals haar trouw aan Vasa had verklaard. Het bloedige gevecht duurde een half uur toen werden de vechtenden door de gendar mes gescheiden. Vasa en drie zijner vrienden werden doo- delijk gewond en 15 jongemannen werden met zware verwondingen in het ziekenhuis opgenomen, terwijl nog tientallen anderen gewond zijn, doch zulks verborgen houden, uit vrees voor arrestatie. Het meisje, dat zich eveneens onder de vechtenden had begeven, was ongedeerd bleiven. Zij blijft (bij haar woord, Dragomir, dde zelf ernstig gewond is, niet te zullen hu wen en zegt hem en zichzelf te zullen doo den, indien haar ouders op dit huwelijk blij- aandringen. ONWEDERS BOVEN ZWITSERLAND Historisch slot verwoest Boven Genève heeft Zondagavond een he vig onweder gewoed-, dat aan den oogst aan zienlijke schade berokkende en tal van boomen ontwortelde. Ook op andere plaatsen hebben onweders de groote hitte der laatste weken gebroken. Bij Mammern in het kanton Thurgau werd het slot Liebeniels, dat uit de twaalfde eeuw dateert, door den bliksem getroffen en in den asch gelegd. BEIERSCH ALPENIST NEERGESTORT. Bij het beklimmen van den Noordelijken wand van den Matterhorn is de Beiersche Alpenist Kroner uit Traunstein neergestort en om het leven gekomen. Het gelukte zijn vriend het lijk te bergen en vervolgens hulp te gaan halen. Kroner was een zeer ervaren Alpenist, die indertijd door de Beiersche Al- penvereeniging uitgezonden was voor een expeditie in het Atlasgebergte. Aan de Piz Roseg, in de Bernina Alpen in Grauibunderland, zijn vier Engelsche toe risten, allen leeraar aan het bekende Iton College, doodelijk verongelukt. Zij hadden in de ""schiervahuit hun rugzakken achter gelaten om gemakkelijker dem top te kunnen beklimmen. Toen zij echter 's avonds niet terugkeerden, gingen de andere toeristen, die in de Tschiervahut z""-den overnachten, op zoek. Na eenigen tijd zoeken vond men een ijspikkel van een der v°rmisten en kort daarna de. vier lijken aan den voet van een steilen rotsand. In den loop van den nacht konden de lijken geborgen worden. Zij zijn overgebracht naar Pontresina, 8 dooden, 26 gewonden Uit Wilmington in den staat Delaware wordt gemeld, dat een autobus, die geheel bezet was met personen die een vacantie- uitstapje maakten, in botsing kwam met een vrachtauto, die dynamiet vervoerde. Er volgde een vreeselijke ontploffing. De in zittenden der beide voertuigen werden ver weggeslingerd. Acht hunner werden op slag gedood en 26 ernstig gewond. De beid£ auto's werden geheel uit elkaar WEER EEN LOCOMOBIEL ONTPLOFT Gistermorgen tegen 6 uur is te Alvens- leben in het district Neuhaldensleben een locomobiel gebruikt voor het aandrijven van een dorsohmaehine ontploft. De schuur die in brand vloog brandde tot den grond toe af. De machinist was op slag dood. Een vrouw werd onder de puinhoopen bedol ven. De 2e machinist en de landbouwer zelf werden ernstig gewond. Men vermoedt dat de ketel tengevolge van overdruk ontoloft ZEIL VLIEGER VERONGELUKT De jonge zeilvlieger Engl uit Pfongau, die van Zondagmiddag 3 uur met een motor- loos vliegtuig op een hoogte van 400 M. boven het Gaisbergplateau zweefde, zag geen kans te landen eu is vannacht tegen 1 uur n. «srgestoit en doodelijk verongelukt, Het dunne pijltje geeft den vorigen stand j Hoogste ©tand 762.8 te Bionritz. Laagste stand 7i8.9 te Lerwick Stand vanmorgen half twaalf 754.8. WEERVERW ACHTING Meest matige Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk opklarend, opnieuw regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De BUt) De depressie op de Noordzee verplaatst ziah langzaam in Zuidoostelijke riahting, langs haar Zuid- en Ooetrand hielden de regen- en onweersbuien aan en bleef het weer zijn ongestadig karakter behouden. In Ierland daalt de barometer weer. Vanuit het Westen naderen nieuwe dep ressie-iai vlo ede n die na een korte verbetering van het weer hier opnieuw regen kunnen geven. De hooge druk in het Zuidwesten bleef van weinig beteekenis, dooh houdt stand en vertoont neiging zioh over Zuid-Frankrijk uit te bral den. De temperatuunsverdeeling i6 zeer ge lijkmatig, alleen in Zuid-Franlkrijk is het nog 7.eVr warm. Ook om de Oostzee gn in Oost-Europa komen hooge temperaturen voor. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen ha'f twaalf 15.2. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 23 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.38 uur tot 's morgens 5.28 uur WATERSTANDEN RIVIEREN '(Oude Amsterdamsche tijd) Heden Vorig Walshnt 2.74 2.79 Straatsburg -2.68 -2.62 Kehl Dledesbelm Mannheim Mainz Bingen 2.98 3.05 1.30 1.29 ■0.76 -0.70 1.78 1.82 Caup Ems Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Heden Vorig 1.94 1.96 1.16 t.15 -0.90 -0.18 -0.12 -0.13 1.10 1.10 1.01 0.99 Maastricht 40.78 40.10 Venlo HOOGWATER NED ZEEHAVENS 23 Augustus Delfzijl 039 12.41 HeUevoetsluIs 4.15 1635 Terschelling 9.59 22.23 Willemstad 5.10 17.23 Harlingen 10.45 23.00 Brouwersh. 3.27 16.47 Den Helder 8.15 21.00 Zlerlkzee 4.11 16.17 IJmuIden 4.15 16.39 Wemeldinge 4.29 16.41 H.v. Holland 3.29 15.54 Vllsslngen 235 14.40 Scheveningen 3.39 16.04 Terneuzen 3.05 1.\15 Rotterdam 638 17.35 Hansweert 4.00 16.04 LINDBERGH NAAR DENEMARKEN Naar te Now York verluidt, is Lindbergh voornemens van IJsland via de Orkaden naar Denemarken te vliegen, ZWEMMER DOOR EEN VISCH GEDOOD In de Donaudelta Uit Oradea Mara in Zevenbergen wordt bericht, dat de aldaar wonende weduwe Széll van het commando van het 33ete regnj-, ment te Tulcea een telegram ontving, waar in haar meegedeeld werd, dat haar in ge>- noemd regiment dienende zoon bij het ba den in den Donau door een grooten visch gegrepen en gedood werd. Aangezien men dit bericht wieönig geloofwaardig vond, in formeerde de politie van Oradea Mara offi cieel bij het 33ste regimentscommando, dat echter zijn telegram door een uitvoerig relaa6 van het ongeval bevestigde. De sol daat, een uitstekende zwemmer, was ver m de rivder gezwommen, toen zijn kameraden tot hun oneteflteniis zegen, dat een reu6- adhftiige visch met opengespailikten bek uit die golven opdooik en Széll bij het lijf pak kend, onmdddeilijk met hem in de diepte verdween. Eerst den daarop volgenden dag spoelde het vreeselijk verminkte lijk van den ongeüukkigen soldaat aan den oever. Aan de delta van den Donau zijn steuren en meervallen van 100—150 K.K. met zeld zaam en het is dus waarschijnlijk, dat een dergelijk monster den armen soldaat heeft gegrepen. „DE BESTE ZWEMSTER TER WERELD" Uit Essen werd gister gemeld: De zwemster Ruth Litzig heeft het klaargespeeld, niet min der dan 79 uren in het water te blyven. Zij heeft dit duur moeten bekoopen. De laatste uren kon van zwemmen niet meer gesprokén worden. De zwemster was geheel uitgeput en slechts door telkens toeroepen, lawaaiige muziek enz. bleef zjj nog by kennis. Teekenend voor den geest der toeschouwers ..as het, dat men van de vermoeidheid van de zwemster in het geheel geen notitie nam en haar slechts aanmoedigde om vol te houden. Toen zy tenslotte uit het water gehaald werd, was haar toestand zoodanig, dat zy ter stond in watten en dekens gehuld en naar een ziekenhuis getransporteerd moest worden, waar zy thans in bedenkelyken toestand ligt. Gevaarlijke verschijnselen, o.a. van ademnood °n hartbeklemmingen, doen zich voor. Hoe weinig men aanvankelijk zich bewust ..as van den ernst van haar toestand, blykt uit het trotsch gezegde van de moeder, toen zy haar dochter in het ziekenhuis bracht: „Hier breng ik u de beste zwemster ter we reld". AFSCHUWELIJKE WRAAKNEMING Te Cztankorszk in Daknatië heeft een 21- jarige boerenknecht de beide kinderen va zijn buren vermoord, met wien hij in twit leefde. Een oude vrouw, die toevallig voorbij kwam en ooggetuige van den moord was stak hij eveneens dood. De moordenaar, zijn moeder en zijn broer werden gearresteerd, aangezien bleek, dat zij uit wraak geza menlijk het moordplan hadden ontworpen:

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2