Jiicuuip gnitödje CTouriuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Wijziging der Crisis-lnvoerwet ABONNEMENTt 'er kwartaal In Lelden en In plaat len waar 'o agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending *.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4048 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIE* Van 1 tot 5 regels.—L17VTJ i Elke regel meer...0.22VI ïngez. Mededeelingen Van 1—5 regels a 2J9 Elke regel meer...—— 0.45 Bij contract belangrijke korting* Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE GEMEENTELOONEN De aanvulling van de Ambtenarenwet, welke door de Regeering noodzakelijk wordt geacht, vindt heftige bestrijding in de roode pers, doch wordt luide toegejuicht in een deel der liberale kranten. Wij meenen, dat er noch voor felle cri- tiek, noch voor bazuingeschal reden is. Na dat wij tot twee maal toe de wijziging be studeerd hadden, kwamen wij tot de con clusie, dat er heel weinig zal veranderen. Ook thans kan het centraal gezag zeer groote invloed op de loonen doen gelden, zij het via Ged. Staten of Commissaris dei Koningin. Volgens de wijziging vordert de Regeering de bevoegdheid op om recht streeks voorschriften te geven. Echter wordt er onmiddellijk aan toegevoegd, dat de medewerking der andere organen in geenen deele wordt uitgeschakeld. Het is dan ook volstrekt niet de bedoe ling, dat de Regeering zonder meer de sala rissen en loonen in de gemeenten zal vast stellen. Integendeel, zij vraagt slechts de bevoegdheid om excessen en buitensporig heden af te snijden en dat slechts inciden teel, in bijzondere gevallen. De roode pers ontkent dit en zegt, dat baar „zulke geweldige uitwassen niet be leend zijn". Alleen gelijkschakeling en dan op het vaak lage overheidspeil is het doel der Regeering- Hier houdt de roode pers zich toch wel van den domme. Die uitwassen zijn De redactie leze slechts, wat in haar eigen pers verschijnt. In één der laatste num mers van de Sociaal-Democraat stelt een schrijver de vraag, waarom zooveel jongeren zich afkeeren van de SJJ.A.P. En hij antwoordt: Dat is het naar voren schuiven van o zioo „praktische" persoons- en groeps belangen, dat pg. Keurschot in de laat ste Soc.-Dem. zoo uitmuntend hekelde met woorden die ik hier verkort aan haal: „Als voor de behartiging van de belangen van één man een groote-stads- gemeenteraad twee dagen noodig heeft; als wij hardnekkig blijven wei geren in een depressietijd als thans de schrijnende tegenstelling tusschen de loonen in het particuliere en overheidsbedrijf eenigermate te verzach ten, dan bereiden wij een voedings bodem, waarop het fascisme welig tiert." Als wij het door ons onderstreepte deel geschreven hadden, dan zou dat een aanval op de loonen heeten; thans nu een partij genoot het schrijft dient het ter oriën tatie. Maardie schrijnende tegenstelling bestaat hier en daar; er is ook een schrij nende tegenstelling soms tusschen de loo nen van de eene en de andere gemeente. Daarom zijn er ook uitwassen. En daarom dient men de verklaring der Regeering zon der reserve te aanvaarden, dat zij slechts de bevoegdheid vraagt om in bizondere ge vallen ernstige uitwassen af te snijden. Gemeentebesturen missen daartoe soms de De terugwerkende kracht, welke de Raad aan de verlaging heeft gemeend te moeten geven, ontmoet voorts zeer ern stige bedenking, aangezien daardoor, zoo als Ged. Staten terecht hebben ove gen, op de rechtszekerheid, waarop de gemeenteambtenaren aanspraak hebben, in hooge mate inbreuk wordt gemaakt, terwijl van deze ambtenaren niet kan worden geëischt, een deel van het hun rechtmatig uitbetaalde salaris, op grond van latere besluiten van den Gemeente raad, weder in de gemeentekas terug te storten. Men ging in Kerkrade wel zeer ruw te werk en het is gelukkig, dat hooger instan tie dit keeren kon. Maar daar volgt dan ook uit, dat men zich niet al te ongerust behoeft te maken over de voorgestelde wijziging, welke blijk baar meer bedoelt de procedure te verkorten, dan wezenlijke verandering aan te brengen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN NIET ALLEEN VERLAGEN Dat het de Regeering ernst is, wanneer zij verklaart, dat zij alleen in bizondere ge vallen gebruik zal maken van de gevraag de wijziging in de Ambtenarenwet blijkt duidelijk uit het advies, dat minister de Wilde aan de Kroon uitbracht inzake de gemeenteloonen in Kerkrade. De raad dezer Limburgsche gemeente wenschte met ingang van 1 Januari 1932 (men lette op deze beslissende datum) de loonen van het gemeentepersoneel te ver lagen met 5 pet. van de eerste f 1500 en 10 pet- van het bedrag daarboven. Een ver laging, varieerend tusschen 5 en 8 pet. voor bijkans alle salarissen en die dus thans heel normaal is; maar die begin 1932 nog aan de hooge kant was. De Kroon heeft, op advies van den Minis ter, de begrooting niet goedgekeurd, omdat zij deze verlaging, behalve voor de ge meentewerklieden, te hoog vond, in verge lijking met de loonen in andere gelijksoor tige gemeenten. Deze beslissing is van groote beteekenis. Toen wij de eerste maal over meer bevoegd heid van de Regeering schreven, maakten wij de opmerking, dat nivelleering zoowel leiden kon tot verhooging der salarissen in sommige gemeenten als tot verlaging in andere. De boven besproken houding der Regee ring bewijst- de juistheid van onze opvat ting. Dezelfde minister, die schrijft, dat de Overheid excessen „naar boven" wil tegen gaan, adviseert ook aan de Kroon om niet goed te keuren, dat excessen „naar bene den", door al te ruwe loonsverlaging, wor den bedreven. Iets, wat ook treffend blijkt uit de woor den, welke hel besluit der Kroon aan de terugwerkende kracht" van de salarisver laging wijdt: Bij K. B. is aan Mr M. A. Harders, admin rateur bij het Dep. van Binn. Zaken op zi, :rzoek. eervol ontsla# ve~'3 Rijkscommissie van Advii met dankbetuiging voor ac ais zooaa :en diensten en is als lid dier Commis md A. van Geelen. DIrecteur-Generj Hoofd der afd. Werkverschaffing en Steunv leening bij het Dep. van Soc. Zaken. MARINESTOOMVAARTDIENST Bij beschikking van den minister van 1 fensie is de officier van den marlnestoomvaa dienst der le kl. K. J >omvaartdlenst der le kl. H. J. De gexvone audiëntie van aen minister con. Zaken zal op Donderdag 24 Aug. niet plaats hebben. NIEUW SYSTEEM VAN CONTINGENTEERING „Meestbegunstigings"-clausule Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Crisis-invoer- wet. Aan de Memomie van Toelichting op dit wetsontwerp ontleenen wij het volgende: De Crisisinvoerwet heeft de regeering, wat baar toepassing betreft, van den aanvang af voor tal van moeilijkheden geplaatst Aanvankelijk bleken deze niet geheel on overkomelijk te zijn, doch deze werden ech ter allengs grooter en wel om de volgende redenen. Het bestaande systeem, waarbij de invoercontingenten werden vastgesteld op de basis van den invoer gedurende tenmin ste twee voorafgaande jaren, moest tot een PRNSES JULIANA IN DEN BOSCH VLUCHTIG BEZOEK Prinses Juliana heeft Zaterdagmorgen om kwart over elf een kort bezoek ge bracht aan de Kathedrale Baseliek te Den H. K. H. was op doortocht toen de auto voor het gebouw der R. K. Lycea een lekke achterband kreeg. H. K. H., vergezeld van drie hofdames en een adjudant, steeg onmiddellijk uit en begaf zich naar de basiliek. Dit verwekte heel geen opzien. ■aar H.K.H. eenvoudig tusschen het pu bliek doorschreed en door een zijingang de Kathedraal binnenging. De koster die ter plaatse aanwezig was, heeft het gezel schap eenige voorname bezienswaardighe den van de basiliek getoond. Daarna ver trok H. K. H. weer naar de auto, waarom heen zich inmiddels een dichte menschen- haag had opesteld. De enthousiaste Bos schenaren barstten in een daverend ge- juieh los. De Koninklijke auto verdween daarna in 3 richting Tilburg. INTERNATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE In 1935, als de Alg. Vereen, voor bloem bollencultuur 75 jaar bestaat, zal een tien- jaarlijksche internationale bloemententoon stelling worden gehouden te Heemstede op een terrein van 20 H.A., behoorende tot het bosch Groenendaal en de naaste omgeving daarvan. De expositie zou een demonstratie zijn van het gebruik en de toepassing van bloembollen, planten, bloemen, heesters en boomen voor park- en tuinbeplanting. Behalve een vollegrondstentoonstelling zal in een daarvoor ingericht gebouw een reeks van bloemententoonstellingen worden gehou den, waarop in kassen en -arenhuizen in bloei gebrachte bolgewassen, planten en struiken zullen worden geëxposeerd. De heer T. N. H. van Waven, voorzitter van den Bond van bloembollenhandelaren te Bennebroek is voorzitter van de tentoon stellingscommissie, waarin verder de heeren Krelrge en Van Voorst zitting hebben. HET NATIONAAL HULDIGINGSDEFILE OP 9 SEPTEMBER IN HET STADION De aanvang van het huldigingsdefilé, te houden in het Olympisch Stadion op 9 Sep tember a.s. is vastgesteld op des namid dags half drie. In de eerste plaats ver zoekt het comité de besturen van de Lan delijke Ruitervereenigingen in Nederland, die nog niet geantwoord hebben, om vóór 26 Augustus a.s. in elk geval te berichten of zij komen ja dan neen. In de tweede plaats legt het comité er den nadruk op, dat het hoopt, dat zooveel mogelijk muziek verenigingen uit den lande zullen opko men en tevens de muziek. Ten derde, in dien eenigszins mogelijk, zag het comité gaarne, dat de verenigingen hare opgaven instuurden voor 28 Aug. en wil het er ten overvloede nogmaals op wijzen, dat het aantal deelnemers onbeperkt is en het ver wacht dat men uit alle deelen des lands in zoo groot mogelijken getale zal komen. Tenslotte zij voor hen, die dien dag als toeschouwer in het Stadion willen ko men, medegedeeld, dat plaatskaarten reeds nu al te bestellen zijn, ten eerste op bestel- kaarten tot het aanvragen van plaatsbewij zen verkrijgbaar aan alle stations van de Nederlandsche Spoorwegen, ten tweede aan het Stadion te Amsterdam, ten derde aan het secretariaat van het Nationaal Huldi gingsdefilé, Koninginneweg 7 te Amster dam, telefoon 22833. leiden, welke verstarring ernstige quenties met zich brengt De eerste contingenteeringen den aanvang van het jaar 1932; in het gun stigste geval wordt daarbij uitgegaan van de vërhouding tusschen de invoeren uit ver schillende landen, zooals zij bestond in jaren 1930 en 1931. Een verschuiving in deze verhouding tusschen de ingevoerde hoeveel heden van gecontingenteerde artikelen uit verschillende landen is thans niet mogelijk zelfs als zou men de jaren 1932 en 1933 in de basis betrekken, en wel om reden, dat de invoer gedurende deze laatste jaren al geregeld was op grond van een meer in het verleden liggende basis. Zulk een stand van zaken maakt het ge heel onmogelijk, rekening te houden met natuurlijke, althans feitelijke verschuivin gen tusschen de landen welke de leveran ciers van Nederland zijn. Het is echter niet alleen in het belang van den Nederlandschen import-handel, dat de gecontingenteerde artikelen evenwel in meerdere maten dan tot dusver uit andere landen betrokken kunnen worden, doch het kan evenzeer in het belang van ons land zijn, dat de mogelijkheid geopend wordt, goederen te betrekken uit die landen, welke de Nederlandsche producten 'n goede afzet mogelijkheid bieden, en welke eventueel in de plaats zouden kunnen treden van verlo ren markten. Het is duidelijk dat het op den duur een ndragelijke toestand zou worden, indien een groot deel van den invoer van Neder land naar zijn herkomst uit de verschillen de landen gestabiliseerd zon worden or grond van ver in het verleden gelegen ver houdingen, wanneer tegelijkertijd in onzen afzet verschuivingen intreden. De bestaan de Crisisinvoerwet zou door haar beperkte strekking langzamerhand niet alleen na- deelen voor den importhandel met zich brengen, doch zij zou tevens een gunstige ontwikkeling der handelsbetrekkingen met landen, welke bereid zijn Nederland export faciliteiten te verleenen, in den weg staan. Uit het bovenstaande volgt, dat de bevor dering van 'n natuurlijke ontwikkeling van in- en uitvoer meer soepelheid noodig maakt Anderzijds beteekent dit bij de bestaande internationale verhoudingen op handelspolitiek gebied dat vruchtbaar overleg met vreemde mogenheden ter be vordering van de wederzijdsche economi sche betrekkingen noodig is. De bestaande verplichtingen tegenover België en Tsjecho- Slowakije hebben herhaaldelijk overleg met deze landen noodig gemaakt Daarbij vorm de het bestaande systeem der Crisisinvoer wet echter steeds de basis voor de discus sies, zoodat eventueele wijzigingen in de voorgenomen maatregelen op grond deyvet een algemeene strekking verkregen. De Hier boven genoemde bezwaren konden bij der gelijk overleg echter niet uit den weg ge ruimd worden. Op grond van de ervaringen met deze en andere besprekingen, welke op verzoek van verschillende landen werden gehouden, is de regeering overtuigend ge bleken, dat een andere regeling niet alleen de voorkeur verdient, doch zelfs in het be lang van de goede betrekkingen tot vele lan- len noodzakelijk is. Een nieuwe procedure Om die reden is het noodig, dat voor den invoer van gecontingenteerde artikelen de mogelijkheid geschapen wordt bijzondere contingenten vast te stellen voor bepaald aan te wijzen landen, welke niet automa tisch overgaan op landen, welke niet bepaal delijk zijn aangewezen. Om hiertoe te kun nen overgaan, zal de procedure, welke bij de contingenteering gevolgd wordt, aanmerke lijk moeten worden gewijzigd. Voorop staat, dat vastgehouden zal moe ten worden aan het criterium van den over- matigen invoer, welke geweerd zal moeten worden door den betreffenden maatregel. Zooals reeds herhaaldelijk betoogd werd, zal bij het vaststellen van hetgeen overmatige invoer is, mede rekening moeten worden ge houden met den invoer in een voorafgaande periode, toen de gevolgen van de verstoren de invoerbelemmeringen in het buitenland nog niet merkbaar waren en valutadeprecia tie practisch niet bestond. Daarnaast speelt de daling van de bin- nenlandsche koopkracht een groote bol, waarmede bij de vaststelling van hoeveel- heidscontingenten rekening noet worden gehouden, terwijl bij waardecontingenten een prijscorrectie mede om deze reden noo dig is. Vervolgens zal, waar mogelijk, reke ning gehouden moeten worden met export- verliezen van de Nederlandsche industrie. De nieuwe gedragslijn, welke gevolgd zal moeten worden, blijft binnen het kader van deze overwegingen, doch zij moeten ten aan zien van de houding tegenover de verschil lende landen meer vrijheid laten dan tot dusver bestond, Toch zal daarbij niet zoover kunnen wor den gegaan, dat het bestaande systeem der proportioneele verdeeling geheel wordt los gelaten. Integendeel, de grondslag der te nemen maatregelen zal blijven een evenre dig contingent, voor alle landen, doch boven deze contingenten zullen bijzondere contin gentent kunne worden vastgesteld voor be paald aangewezen landen. Het totaal van alle contingenten zal het effect moeten sor- teeren, dat overmatige invoer wordt ee- weerd. Derhalve zal het noodig zijn de con tingenten, voorzoover zij aan alle landen op proportioneele basis worden toegewezen, op een lager niveau dan tot dusverre geschied de vast te stellen. Het toekennen van bijzondere contingen ten voor bepaald aan te wijzen landen zal alleen mogelijk zijn, nadat door eventueel overleg met die landen met de wederzijd- sche belangen zal zijn rekening gehouden. Met andere woorden, de regeering behoudt zich het recht voor alleen dan bijzondere contingenten toe te kennen, indien voldoen de contrapraestaties door het buitenland zullen zijn verleènd. Deze contrapraestaties kunnen hetzij van geval tot geval worden bedongen, hetzij voortspruiten uit een alge meene gedragslijn, welke bepaalde landen tegenover Nederland volgen. De onvoorwaardelijke meestbegunstiging zal dus niet op deze bijzondere contingenten worden toegepast Andere landen zullen alleen dan voor de verleening van bijzondere contingenten in aanmerking komen, indien ook zij voldoen de contrapraestaties bieden. De regeering zal zich daarbij de vrijheid behouden de zelfde contingenten of contingenten van ge- lijke strekking toe te staan aan derden, wan neer deze over het algemeen in voldoende mate met de Nederlandsche belangen reke ning houden. Voor die gevallen, wéarin de handelsbe trekkingen met eenig land niet bij een meestbegunstigingsverdrag zijn geregeld, zal de retorsiewet meestal diensten kunnen be wijzen. Er zijn echter omstandigheden, waar in aan een gedifferentieerde contingentee ring in gev^l van niet-meestbegunstiging de voorkeur moet worden gegeven. Hoeveel te meer in die gevallen, waarin wel de meest begunstiging op tariefgebied in een han delsverdrag is opgenomen, doch zij door al lerlei maatregelen haar eigenlijke waarde voor ons land ziet verminderen of schier wegnemen. In dit ontwerp wordt thans de vrijwillige verplichting, welke de regeering op zich had genomen, ongedaan gemaakt, met dien ver stande echter, dat de „eerste" contingenten op een proportioneele basis worden vastge steld, terwijl'daarenboven bijzondere contin genten voor bepaald aangewezen landen worden mogelijk gemaakt, welke alleen on der bepaalde voorwaarden worden verleend. Onze buitenlandsche belangen Wanneer 'de Staten-Generaal aan geering de gevraagde bevoegdheden zullen hebben verleend, zal, naar de minister over tuigd is, de regeering over bevoegdheden be schikken welke vruchtbare besprekingen met het buitenland op handelspolitiek ge bied mogelijk maken. Naast de retorsiewet, welke alleen in uitzonderingsgevallen zal kunnen worden gehanteerd tegenover lan- -den, waarmede Nederland geen verdrag heeft, zullen besprekingen met landen, waar mede Nederland verdragen heeft, mogelijk worden, teneinde de Nederlandsche import en export-belangen te behartigen in deze periode van wisselende en toenemende in ternationale handelsbelemmeringen. Alhoewel de minister overtuigd is van het nuttig effect, dat bereikt kan worden door de gevraagde bevoegdheden, zoo valt uiter aard daaromtrent nog niets met zekerheid te zeggen. De praktijk zal afgewacht moe ten worden, zoodat alleen, wanneer daarover een oordeel zal kunnen worden geveld, kan worden nagegaan of de handelspolitieke outillage van Nederland voldoende is. In af wachting van die practische ervaringen meent de minister op dit gebied geen ver dere voorsteleln te moeten doen. De wet zal gelden tot 1 Jam 1938. De regeering acht het noodig reeds thans te vragen om een verlenging van de be voegdheden, welke de Crisisinvoerwet ver schaft. Wanneer een deel van de vigeerende contingenten zal moeten worden verlengd, dan zullen maatregelen moeten kunnen worden afgekondigd, welke tot na 1 Jan. 1935 van kracht zullen moeten zijn. De ver lenging van den termijn, waarvoor de wet geldt, tot 1938, is op grond daarvan reeds als een urgente maatregel te beschouwen. Afgezien van deze technische reden meent de minister, dat de ontwikkeling der inter nationale betrekkingen er op wijst, dat be voegdheden als waarvan hier sprake is, vooralsnog niet kunnen worden gemist. Het verloop der monetaire en economische conferentie is een meer dan voldoende aan wijzing voor de juistheid van dit standpunt. VOOR MILITAIREN VERBODEN GESCHRIFTEN „DE STORMER." Bij ministerieele beschikking is aan de lijst van verboden geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden aan de mili tairen is verboden, toegevoegd het veertien daags verschijnende geschrift: De Stormer, orgaan van de r.k. stormtroepen in Neder- VERSLAG ARBEIDSBEURS chenen is het verslag over 1932 Arbeidsbeurs, een verslag van z< gemiddeld i is bereikt; dal 41.353 teger 35.498. s rnkel bedrijf i de gemiddelde werkloosh' i dan in 1931. tegen 8738 cijfer van 9( irbeiders zien wü een verdi aantal werkloozen, gemiddeld 1931. BU de Grafische bedrUven ilfde verdubbeling, een gemiddeld tegen 450 in 1931. Meer dan 1129 in 1931 1 PAPIER-UITVOER NAAR FRANKRIJK VERBODEN. Met ingang van 21 Augustus zal de uit voer naar Frankrijk van oud-Hollandsch, geschept, machinaal of met de hand ver- vaardigd papier (al of niet nader bewerkt) zijn verboden. De uitvoer zal slechts zijn toegestaan op vertoon van een daartoe strekkend certifi caat, dat aangevraagd moet worden bij het Crisis In- en Uitvoerbureau, Laan van Meer dervoort 84, 's-Gravenhage. De aanvraag moet worden ingediend vóór !5 Augustus, onder opgaven van de uitge- 'oerde hoeveelheden van bovengenoemd pa pier in het jaar 1931 en van 1 Juli 1933 at tot 21 Augustus, in kg. netto. DOELTREFFENDE BEZUINIGING Naar wij vernemen wordt in regeerings- kringen een nieuwe en tamelijk ongewone bezuinigingsmaatregel overwogen. Het zou n.l. de bedoeling zijn vervroegd ontslag met recht op pensioen naar dienst tijd, te verleenen aan personen in over heidsdienst, wier leeftijd, vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt Iemand die 60 jaar oud is en 30 dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensioneering in aanmerking komen. Deze bezuiniging zou vooral daarom doeltreffend geacht worden, omdat ze bij niet-vervulling der vacature onmiddellijk voordeel oplevert en bij handhaving der betrekking de werkloosheid zou verminde ren. Tegenover een gemiddeld aantal 1931 staat nu een aantal van 5 transportarbeiders staat het ever deld 4287 werkloozen tegen 2459 i Zonderen wU het Diai de opleving een vrij ku wij zelfs tot 1825 mee; van 3372 78. Met de ;oo: gemid- Kerknieuws. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Apeldoorn en Doesburg, W. J. Kooiman te Deventer— NED. HERV. KERK. Beroepen: Te IJmuidenrOost (als hulppred.), cand. H. van der Meene te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. A. K. L. Bloem, van Apeldoorn, hoopt op Zondag 3 September a.s. zijn intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Roswinkel, na bevestiging door Prof. Dr. Th. L. Haitjema van Groningen. Ds. W. E. M. HOEKZEMA. Naar wij vernemen, is Ds. W. E. M. Hoek- sema, predikant der Ned. Hervormde Gem. te Rozenburg, Zaterdag j.L naar Rotterdam vervoerd, waar hy in het Diaconessenhuis hedenmiddag een operatie zou ondergaan. JUBILEA Ds. C. J. Leenmans H.Azn. te Zeist, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, her denkt 23 September a.s. zijn gouden ambtsju bileum. Hy wenscht dit feit in alle stilte te gedenken, daar hy volgens den arts niet meer mag preeken, hetgeen hem wel zeer spyt. Ds. Leenmans werd 5 Sept. 1857 te Hellevoet sluis geboren. Candidaat geworden in Utrecht '"183, deed hij 23 Sept. 1883 intrede te Slo ten (Fr.) na bevestiging door wijlen zyn va der Ds. H. Leenmans, toen predikant te Slo ten (N.H.). Verder diende hy de volgende Ge meenten: Barneveld, Staphonst, Overschie, Hoogeveen, Zetten, Bennekom, Utrecht, Oos- terwolde (Gld.), Waarder en Gameren. Hier werd hy 2 April 1927 emeritus. Na ruim een jaar ging hy weer in de bediening en wel den Mei 1928 te Gouderak. Op 28 September 1930 werd hy opnieuw emeritus en vestigde hy zich te Zeist. KERKGEBOUWEN Te Oldenzaal is gister het oude kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente, welke kerk dateerde van 1810, voor het laatst dienst ge houden. In de morgengodsdienstoefening her dacht Ds. J. van Dijk de zegeningen door den Dienst des Woords en der Sacramenten i: kerkgebouw ontvangen, terwyl des middags het H. Avondmaal werd bediend. Deze week zal met den afbraak worden be gonnen, om ter plaatse het nieuwe kerkge bouw te doen verrijzen. KERKORGELS Te Oldeizaal is gister in 't oude kerk orgel in de nieuw te bouwen kerk der Ned. Hervormde Gemeente opgedragen aan firma Valkckx en Van Kouteren te Rotterdam. BOOTTOCHT VOOR GE.O.S. Men verzoekt ons plaats voor het volgende: Vrydag j.l. deed „De Adelaar", de bekende G.E.O.S.-boot, met ruim 60 kinderen een tocht rondom het eiland IJseelmonde. Te Charlois, Delfshaven, Schiedam, Pernis en Vlaardingen stapten achtereenvolgens de reeds bestaande of nog te vormen G.E.O.S.-groepen aan boord. In Maassluis werd nog een 10-tal ijverige G.E.O.S.-collectantjes uit 's-Gravenzande op gehaald. Vandaar begon de eigenlijke tocht langs Rotterdam, het arbeidsveld van G. E. O. S., naar Dordrecht. Even buiten Dordrecht werd aangelegd en begaf de geheele groep der leiding van Ds. Versteegt zich naar ruïne De Merwede". De middag werd daar gezellig doorgebracht met vertellen en kin derspelen. Na een mooie tocht door de Oude Maas bereikte men weer de verschillende plaateen van afvaart en togen de kinderen hoogst voldaan huiswaarts, bezielt met ijver om te werken voor de Gereformeerde Evange lisatie onder Schippers. Niemand stelle dan ook deze jeugdige medewerkers in Gods Ko ninkrijk teleur, als ze in bovengenoemde plaat sen hun G.E.O.S.-busje ééns per week by U aanbieden om een kleine gave te ontvangen voor den moeilijken arbeid onder het varens volk. Wie meldt zich uit andere plaatsen aan om als correcpondent(e) voor G.E.C.S. op te tre- Als 'teven kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (biz. 1) Bij de Tweede Kamer werd een wetsont werp tot wijziging van de Crisisinvoerwet ingediend. (bit 2) Oostenrijks positie. Naar aanleiding vaff een nL*- bezoek van Dollfuss aan Musso- De Iersche blauwhemden hebben Zondag tegen het verbod van de regeering in, ia verschillende plaatsen gedemonstreerd. van Weenen heeft een alge- meenen oproep gedaan voor een hulpactie voor de Russische hongergebieden. (blz. 5) Burgemeester Mr. A. Slob over liet ar* beidsconflict te Haarlemmermeer. De a.s. Generale Synode der Geref. Kerkea den en een G.E.O.S.-groep te vormen? Een briefkaartje aan Ds. J. Versteegt te Nieuwer- kerfc a. d. IJssel en 't komt in orde. LEGER DES HEILS. Men deelt ons mede, dat kolonel Carl Nielsen, die door generaal Higgins onder kommandant Bouwe Vlas als dief-secretaris het Leger des Heils in Nederland is aangesteld geworden, op Maandag 4 Septem ber a.s. in Holland zal arriveeren. De offi- cieele welkomstsamenkomst onder leiding van kommandant Vlas, zal Woensdag 6 September in de Congreszaal aan den Overtoom te Am sterdam plaats hebben, aanvang des avonds om 8 uur, ook voor buitenstaanders toegan kelijk. Gemengd Nieuws. TRAMBESTUURDER DOOR BEROERTE GETROFFEN TRAM REED 600 METER DOOR. Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagavond is op de Oostzeedyk een merkwaardig ongeval gebeurd, dat nog goed afgeloopen. Om kwart over negen was een motorwagen van lijn 21 der R.E.T. van het beginpunt aan den Honigerdijk vertrokken. Op het voorbalcon stond alleen de bestuurder P. Kooyman uit de Pyperstraat. Ter hoogte van pand 180 aan de Oostzeedijk is de be stuurder door een beroerte getroffen en van het voorbalcon gevallen, zonder dat iemand daar iets van bemerkt heeft. Aangezien da motoren van den wagen juist waren ingescha keld, bleef de tram met een vry groote snel heid doorrijden. Een eind verder reed de tram den 42-jarigeit wielrijder S. Bracht uit de Polmanstraat aan, zonder dat hij gewond werd. Het rijwiel echter werd geheel vernield. Een voetganger, die van deze aanrijding getuige was, consta teerde tot zijn ontzetting, dat er op het voor balcon van de tram geen bestuurder was, Hy begon luidkeels te schreeuwen en trok zoodoende de aandacht van den conducteur, die onmiddellijk een noodsignaal gaf. Toen daarop niet gereageerd werd, liep de conduc teur naar het voorbalcon, waar ook hy con stateerde, dat de bestuurder verdwenen was. Hij heeft de tram tot stilstand gebracht. De conducteur is daarna teruggeloopen en vond op een afstand van 600 meter den be stuurder in bewusteloozen toestand met een' groote hoofdwonde op den grond liggen. Da man is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. EF.r.STIG VERKEERSONGELUK EEN DOODE, EEN ZWAAR GEWONDE. Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermorgen om tien minuten voor half elt reed op de Mathenesserdyk naby de Mathe» nesserbrug de 25-jarige J. S. de Bree uit de Eusken Huetstraat, met een motorfiets, op da duo waarvan gezeten was zijn 25-jarige ver loofde, mej. S. Hazelhorst uit de Boomgaard straat. Van den andeien kant naderde een melkauto, waartegen de motorrijder, die ver moedelijk de bocht te kort nam, is opgebotst. Beiden werden tegen den grond gesmakt, waarby de motorrijder op slag gedood werd. De duorijdster is met een zware schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. ECONOMIE EN FINANCIEN HOLLANDSCHE STOOMROOT-MIJ Verzoek tot opschorting van uitloting en aflossing der obligaties voor 1933 De houders van 6 obligaties der Holland- sche Stoomboot-Mij zijn door het Amsicrdam- '- opgeroepen tot het hou- g op 29 Augustus, behandeling li: De be- Eenig onderw reldlng zijnd ieplan. bij de trustee le directie dor Mij. ar 1933. Ook de houd< - n vergadering opgeroepen. 7 obligaties zijn tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1