DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. P STADSNIEUWS^ OPENING ZOUTERIJ DER LEIDSCHE SPEKCENTRALE IN HET OPENBAAR SLACHTHUIS Gisteren had in het Openbaar Slacht huis onder tamelijk groote belangstelling van de zijde der slagerspatroons, in tegen woordigheid o.a. van dr. W. Stuurman, du. van het Openbaar Slachthuis, de heeren Koekenbier en Wijnnobel, voorzitters resp. \an de R. K. en Neutrale Slagerspatroons- vereenigingen alhier, het raadslid dc heer Th. Bergers alsmede diverse ambtenaren, de officieele opening plaats van i zoutenj der Leidsche Spekcentrale, die tengevolge van regeeringsbesluit moest worden inge steld. Als eerste spreker voerde de heer Koe kenbier het woord. Deze opening beteekeni het resultaat van een stuk vereemgings- leven, aldus spr., dat slechts door onder linge samenweiking bereikt kon worden. Het woord richtend tot dr. Stuurman, merkte spr. op dat deze het eerst op de mogelijkheid van het stichtep eener spek- zouterij en pekelinrichting had gewezen. Een groot werk is volbracht. Spr. bracht dank aan de leden der commissie voor de Spekcentrale, alsmede voor de medewer king van dr. Stuurman, wiens practisehe adviezen zeer gewaardeerd werden. Een gelukkig element voor de totstandkoming was de samenwerking, met vele slagers Dr. Schuurman wees er op, dat de mede werking der slagers niet steeds zoodanig is geweest als nu. Nu zij echter van re- geeringswege gedwongen worden het spek te zouten in een gekoelde ruimte, is hier- in veel veranderd. Het zouten van spetc zal op den duur wel in alle slachthuizen ingevoerd worden. Spr. betoonde zich reeds uiterst tevreden met hetgeen was bereikt in het belang der slagers, hoewel het in de bedoeling ligt op den duur nog tot uit breiding over te gaan. Als voorzitter van de Leidsche Spekcen trale prees de heer La Rivière de inrich ting. die volgens deskundigen tot de zee» weinige in den lande behoort welke aan ae hoogste eischen voldoen. Als de inrichting blijft, zooals zij is, dan is dit al zeer vo>- doende. Spr. besloot met den wensch, dat de slagers haar regelmatig zullen gebrui ken en niet alleen in den wannen zomer, want het geheele jaar moet zij rendeeren. Tenslotte sprak de heer Th. Bergers, lid der commissie van beheer nog een woord van dank aan dr. Stuurman; hij hoopte, dat deze ook de erkentelijkheid aan het Gemeentebestuur zou overbren gen. Den leden die zich nog niet garrlii verklaard hadden, spoorde hij aan zulks alsnog vooral nog te doen en de inrichting niet als een gelegenheidskoopje" te be schouwen. Hierop verlieten de aanwezigen het la boratorium, waar men zich had vereenigd, teneinde het nieuwe gebouw te bezichtigen. Dr. Stuurman verrichtte hierbij met een enkel woord de opening. Het gebouw, dat uit een opslagplaats en een koelimnjchting bestaat, maakt een uiterst soberen en rei- nen indruk. De temperatuur is om en bij het vriespunt en vormde een schril contrast met die in de buitenlucht. In 6 waterbassins wordt het spek ge weekt en gezouten, onder deskundig toe zicht, hetgeen de hygiëne stellig ten goede komt. Na afloop bleef men nog langen tijd in gezellig samenzijn bijeen waarbij nog het woord gevoerd werd door den heer Wijn- nobel, die in het tijzond |r nog wees op het feit, dat de inrichting niet in het be lang van alle slagers is, n.l. van hen, die tot nu toe een eigen spekzouterij bezaten, doch nu het zoover is, tot algemeen© me dewerking aanspoorde. Het Rapport van de Raadhuis-Adviescommissie HET ONTWERP-BLAAUW HEEFT DE VOORKEUR ZWEMMEN DIPLOMA Gisterenavond vond in de Zwem-Inrichting De Zijl onder groote belangstelling het diploma-zwemmen plaats. Het diploma is uitgereikt: aan de heeiren B. G. Gaykema, Tj. Pardon, W. M. Oppelaar, A. Gerse, M. van Dijk en J. A. Oosterdag; aan de jongens: G Koekenbakker, J. de Vos, B. van Klinken, H. Paanakker, M. Broers, P. J. de Vet te Oegstgeest, H. W. v. d. Reyden, Af. van Lieshout, P. Wallaard te den Helder, L de Wit ,J. L. Boender te Was senaar, H. Schreuder, M. Bon, D. v. d. Bos, II. van Dijk, G Samson, N. Laman, B, Pont, K. van Offeren, P. van Weeren, W. Koppenol te Wassenaar, A. Chr. v. d. Feltz v. d. Sloot te Wassenaar, W. Knegtel, H. v. d. Horst te Wassenaar, W. Ober, 'G v. d. Lelie. aan de dames: J. G Binnenkamp-van Weer leo. H do Roo—Hagen, J v Klinkende Reus R RepCrobveld, A M H Kuenenv Noort: en aan de dames Th Brune, A. R. v Well, te Oegstgeest, M Blansjaar, A de Jong, R. Wurzer en N v d Linden. Aan de jongedame* E v d Reyden, S Boom S v Amerongen, J Klinkhamer, S Schouten T Verstnaten, Al Breyer, R Dubbelman, A. Rep, S Hoogenboom, R Stikvoort, C Dreef, H Swancnburg, G Verbey, R Impel mans, St Bilderbeck, J Vonk, R Blansjaar, I Blans jaar, J d*> Graaf, S v Heusiden, R de Jong K Leppers en A Breyer. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN Gaarne vestigen wij nog even de aan dacht op de onderlinge wedstrijden van De Zijl, die gehouden op Dinsdagavond 29 Aug. aanvang 7 u., in de zweminrichting De Zijl Inschrijvingen kunnen nog geschieden bij de zwemmeesters. K. VAN K. RIJNLAND 3AHDELSREGISTER Nieuwe inschrijving 6239. Gebr. Volbeda. Leiden, Heerensingel 1. Rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij. Handel in fijne vleeschwaren. Venn. D. G. F. Volbeda, Leiden en J. J. H. Volbeda, Lei den. WERKLOOZEN-CURSUS De cursus in het autogeen lassche» en snijden voor werkloozen te Leiden, welke cursus op 6 April 1933 met 31 deelnemers begon en, doordat verschillende deelnemers weer werk kregen, tot 16 slonk, is thans ge ëindigd met het houden van een examen. Bijna alle deelnemers \isten hierbij een voldoend eindcijfer te behalen. Deze cursus heeft wel vruchten afgeworpen 'voor de deelnemers, liet examen werd afgenomen namens den Bond van Smedenpatroons, de heeren J. Erad s en J. J. Pley. Voor de deel nemers en het subcomité voor ontwikkeling en ontspanning van het crisis-comité, dat deze cursus organiseerde heeft het houden ervan voldoening geschonken. Het rapport van de Raadhuis-adviescom missie, bestaande uit de heeren dr. H. K. v. Gelder, ir. J. C. Bremer, H. v. d. Klooi Meybrug, dr. ir. J. H. Plantenga, A. H. de Blauw en ir. J. L. Driessen, is thans de publicatie vrijgegeven en aan de raads leden toegezonden, waaraan wii een en an der ontleenen. In haar inleiding geeft de commissie de redenen aan, waarom ze van het program ma afweek en het ontwerp-blaauw in haar beoordeeling betrok. De Commissie heeft gemeend, dat bij haai' beoordeeling vijf factoren in aanmer king moeten worden gebracht, wai vier hierna genoemde telkens in gelijke volgorde te berde zullen komen bij de be schouwingen over elk der alphabetische gerangschikte ontwerpen. I. Een controle op het nakomen van de eischen van het programmu; II. Een beschouwing van de plattegronden in het algemeen, voorts een beantwoording der vraag hoe het represen tatieve gedeelte en het administratieve zijn behandeld en hoe deze in samenhang zijn gebracht; II. Een onderzoek in hoeverre de ontwerpers erin zijn geslaagd den overge- leverden ouden gevel tot zijn recht te doen komen en een goede en harmonische sluiting te ontwerpen van den nieuwen bouw met dien gevel, ook in verband met het stadsbeeld ter plaatse (In de geschie denis van den aanhangigen Leidschen Raadhuisbouw heeft dit element een zóó belangrijke rol gespeeld, dat de Commissie reeds in het programma van eischen aandacht der ontwerpers daarop speciaal heeft gevestigd, terwijl zij het bij de be oordeeling tot een afzonderlijk criterium meent te moeten maken); IV. Een beooi- deeling van de vormgeving; V. De bouw kosten; deze factor wordt ten slotte voox alle plannen gezamenlijk behandeld. Het ontwerp-Blaauw Het ontwerp neemt in afwijking programma in beslag de'•perceelen Visch- markt. 7 en 8 en Breestraat 92. Aan de Vischmarkt springt de gevel, uitgaande van den Noordwesthoek over een lengte van veertig meter geleidelijk tot twee-en een-halve meter toe uit de rooilijn. Wat de grootte en indeeling der ruimten betreft, vallen geen afwijkingen van eenige betee- kenis te constateeren. Het ontwerp onder scheidt zich door zeer overzichtelijke er. duidelijke plattegronden, gebaseerd op twee hoofdassen. Dit duidelijk sprekende assenstelsel is van groote beteekenis voor de geslaagdheid van het geheele plan. Vooral komt dit uit, als men ziet hoe de hoofdas, uitgaande van den bordesingang aan de Breestraat, aan dezen ingang bij zondere beteekenis hergeeft en een goeden samenhang tusschen het oude en het nieu we gedeelte schept. De groepeering der al- deelingen en diensten over de verdiepingen is eenvoudig, hetgeen groote voordeelex. biedt, die tegen het bezwaar, dat in een vleugel van het administratieve gedeelte één verdieping meer dan in de andere plannen werd ontworpen, opwegen. De gan gen zijn breed en niet heel lang. De licht toevoer voor de vertrekken is in het alge meen gunstig; waar dit, o.a. op den bega- nen grond rondom het binnenplein, niet zoo is, zijn meerendeels vertrekken ont worpen, waarvoor dit bezwaar minder sterk wordt gevoeld. De verlichting der gangen is over het algemeen indirect. Het plan geeft een zeer fraaie groepeering en een monumentale oplossing. De in de hoofdas gelegen vijf meter breede wandelgang over de geheele diepte van het gebouw, helpr mede om dezen monumentalen indruk te versterken. De ruime hal, waartoe van de bordestrap aan de Breestraat toegang ver- kregen wordt, geeft aan deze trap een goe de representatie vebestemming. Het lijkt mo gelijk en gewenscht hier nog een tochtpor- taal aan te brengen, dat het monumentale karakter niet behoeft te schaden. De ligging en aansluiting van Hal, Trouwzaal, Burgerzaal, Raadzaal met gar derobe enz. zijn zéér goed gevonden. Ook de ligging van de kamers van Burgemees ter, Burgemeester en .Wethouders en Se cretaris is uitstekend. Het aanbrengen van een tweeden ingang aan het ontworpen Raadhuisplein ten dien ste van de huwelijken tweede klasse is een gelukkige gedachte. Ook wat betreft de administratieve ruim ten is het ontwerp geslaagd. Ruime en goed toegankelijke bureauvertrekken zijn zóó gedistribueerd, dat het publiek gemak kelijk den weg vindt. De administratieve hoofdingang bij de Vischmarkt heeft een uitgesproken karakter, maar blijft, verge leken met den representatieven toegang aan de Breestraat, toch ondergeschikt. Trappen, liften, enz. liggen gunstig op de knooppunten der assen. Het is mogelijk, dat enkele verschikkingen nog verbeteringen kunnen aanbrengen, maar over het alge meen kan de Commissie hier slechts prij Het ontwerp is, wat betreft de verhou ding tusschen oud en nieuw buitengewoon geslaagd en het schept een harmo nisch geheel, dat zich zeer goed aansluit aan het Leidsche stadsbeeld van Breestraat en Vischmarkt Dit effect wordt zeker ver sterkt door den toren, als overgang tus schen het oude en het nieuwe gedeelte van het gebouw, op een zoowel symbolisch als stedebouwkundig zeer gelukkig gekozen plaats, wat aan den monumentalen indruk, dien het plan maakt, ten goede komt. Het ontwerp-Bnnrman Bij dit ontwerp komen geen noemens waardige afwijkingen voor van de eischen an het programma en het plan biedt een over het algemeen goede groepeering dei vertrekken. Het gebrek aan monumentaliteit in de op vatting wordt geaccentueerd door de wei nig bevredigende wijze, waarop de repre sentatieve ruimten zijn opgelost Achter den hoofdingang ligt een te kleine vesti bule, terwijl ook dc als gesloten ruimte er naast gelegen Hal een benepen indruk maakt. De ligging van de garderobe is te ver van den hoofdingang en ook overieens ongunstig. Wel is de Raadzaal aan een ruim binnenplein zeer goed gelegen, doch de in deeling van de zaal zelve is minder bevre digend. Dat Burgemeester en Wethouders geplaatst zijn tegenover de eenige en diep doorgaande vensters is niet juist. De trap naar de hoofdverdieping, welke toegang moet geven tot de trouwzaal le en 2e klasse, is ongunstig gelegen en niet waardig van ontwikkeling. De algemeene vormgeving is weinig ge lukkig. Het ontwerp-Kropholler Het ontwerp vertoont geen afwijkingen van het programma ten opzichte van het bouwterrein. Bij de beschouwing der plattegronden en doorsneden treft een willekeurig lijkende on regelmatigheid, die ten gevolge heeft, dal Je indeeling van het gebouw niet over zichtelijk is. De lichttoevoer is op verschei dene plaatsen onvoldoende. Hoewel dit plan, wat het tot zijn rech- brengen van den ouden .gevel betreft, uit stekende kwaliteiten bezit, is de wijze, waarop de in den Breestraatgevel zoo be langrijk bordestrap in de circulatie wordt betrokken, weinig geslaagd. De ligging van de Raadzaal is gekozen aan een binnenplein en is dus rustig en gunstig. De ündeeling van de zaal maakt c-en zeer goeden, voornamen indruk; ook de lichttoevoer uit hooggelegen vensters is voldoende en juist gekozen. De toegangen en de verschillende nevenvertrekken zijn weloverwogen en ruim opgelost. De vele toegangen zijn voor het publiek verwarrend en voor de veiligheid en con trole bezwaarlijk. Terwijl de ontwerper ongetwijfeld een goede aansluiting van oud en nieuw heeft bereikt, vooral als men de door hem aan geboden variant aanvaardt, is er een com plex ontstaan, dat de traditie van het Leidsche Raadhuis als een belangrijk mo nument op gelukkige wijze voortzet; het karakter van het oude deel is behouden en de architect heeft zijn eigen karakter niet verloochend. Het handhaven van den toren op de oude plaats is gelukkig. Op zichzelf zijn de aansluiting van dezen toren aan het binnenplein en het maken van dit bin nenplein tot een fraai schilderachtig geheel als een voordeel van dit ontwerp te be schouwen. Het ontwerp-Van der Laan De afmetingen en groepeering der ver trekken voldoen over het algemeen aan ae eischen van het programma. De plattegron den doen een overzichtelijke groepeering van de verschillende vetrekken zien en op de eischen der circulatie is goed gelet; het geheel is nochtans weinig monumentaal van opvatting. Een voordeel is de gunstige ligging der gangen rondom de binnen plaats. De groepeering van Hal, Burgerzaal en Trouwzaal le en 2e klasse is minder ge lukkig, daar deze vertrekken geen gemak kelijk ineenloopend geheel vormen. De gai derobe scheidt op ondoelmatige wijze de Hal van de Trouwzaal. Het gebrek aan een breeden opzet spreekt o.a. uit de Hal, waar van de ruimte door de daarin geplaatste kolommen wordt versnipperd. De ligging van de Raadzaal aan een twee de, kleinere binnenplaats is zeer rustig, doch voor het voornaamste vertrek van het gebouw wel wat achteraf. De langgerekte vorm van deze zaal is minder gunstig de wijze van plaatsing der zetels. De lichting is goed te noemen. De plaatsing van den toren aan de zijde van het administratieve gedeelte legt een accent op een minder juiste plaats; ook zijn vormgeving komt niet in allen deele ge slaagd. voor. Het ontwerp-Mertens Afwijkingen van het programma ten op zichte van het terrein komen niet voor. Zeer gelukkig is het denkbeeld uitgewerkt om het groote binnenplein niet slechts te gebruiken voor het binnenrijden bij huwe lijken en feestelijke ontvangsten van het Gemeentebestuur, doch het ook van de Koornbrugsteeg uit voor voetgangers open te stellen. Daarbij komt een fraaie en overzichtelijke plattogrondindeeling. De vorm, de indeeling en de groepeering der ruimten is geslaagd; het publiek zal gemakkelijk den weg kunnen vinden; daar toe werkt zeker het goede trappenstelsel mede. Een bezwaar, dat trouwens door den ontwerper zelf in zijn toelichting wordt vermeld, is het feit, dat de gangen zeer lang en slechts indirect verlicht zijn, welk bezwaar vooral zal worden ondervonden op de verdiepingen, alwaar de door een talrijk publiek bezochte bureaux zijn gelegen. De Ontwerper heeft een van de andere plannen afwijkende gedachte ten uitvoer ge legd door den toren niet achterwaarts aan Vischmarkt te plaatsen, maar dezen, aan sluitend tegen den ouden gevel aan de Bree straat te gebruiken, als verbinding en over gang naar de nieuwe gevels van zijn ge bouw. Bij bestudeering van dit ontwerp vertoo- nen zich verschillende goede qualiteiten, welker effect ongelukkiger-wij ze door een minder geslaagde vormgeving wordt bedor ven; De bouwkosten Het is zonder een nadere uitwerking der plannen en een gedetailleerde opgave van de toe te passen materialen niet wel moge lijk na te gaan in hoeverre de vijf archi tecten inderdaad gebleven zijn binnen het bedrag van iy4 millioen gulden. Het komt der Commissie evenwel voor dat met eenige voorzichtigheid deze som bij geen der plan nen zal behoeven te worden overschreden. Het ontwerp Blaauw, dat den kleinsten ku- bieken inhoud oplevert, biedt daarop de beste kansen, maar bij dit laatste moeten da kosten der onteigening van twee perceelen worden bijgeteld. Daar de heer Blaauw bij zijn prijsberekening op een ruim gebruik van natuursteen voor de gevels heeft ge rekend, zal bij dit ontwerp een vrij bf lang rijke besparing zijn te bereiken door de toe passing van natuursteen tot het noodzake lijkste te baDorken en het gebouw aan de V 'sc'imarkt hoofdzakelijk van baksteen op to trekken. SAMENVATTING EN EINDOORDEEL Voor de oplossing van het Leidsche Raad- huisvraagstuk met behoud van tien ouden gevel waren naar de meening van onze Commissie in beginsel twee oplossingen mo gelijk. De eerste zou zijn een ontwerp, dat in plattegrond en vormgeving sterk de per soonlijke opvattingen van den bouwkunste- weerspiegelt en toch den Breestraat gevel, noch als bouwmassa, noch in ver schijning afbreuk doet. De tweede zou zijn een ontwerp, dat zich in algemeene vormgeving geheel onderge schikt maakt aan het door den gespaarden gevel beheerschte gedeelte, zonder copie van het oude te zijn. De geboden oplossingen, waarbij in eerst genoemde richting gezocht is, hebben naar de meening der Commissie gefaald. De in de tweede richting door den heer Blaauw nagestreefde poging heeft echter een geh'k kiger resultaat opgeleverd. Dit moge blij ken uit de samenvatting, welke de Commis sie op grond yan de hiervóór gegeven be oordeelingen meent, zeer kort als volgt te kunnen geven: Het ontwerp-Buurman, hoewel in zijn indeeling verdiensten niet te ontkennen zijn kan -tengevolge van de hiervóór genoemde bezwaren tegen de wijze van aansluiting aan den ouden gevel en tegen de vormgeving in het algemeen, niet voor uitvoering worden aanbevolen. Het ontwerp-K r o p h o 11 e r geefj, naar het uitwendigp een oplossing, welke tot een aanbeveling '/oor uitvoering zou kunnen lei den, ware het niet, dat tegen de onverbre kelijk daarmede verbonden indeeling van de plattegronden en tegen sommige gedeel ten der binnenarchitectuur overwegend groote bezwaren bestaan. Het ontwerp-V an der Laan biedt on getwijfeld, vooral in zijn indeeling veel goeds; uit den algemeenen opzet, vormge ving en ruimteontwikkeling spreekt echter •te weinig het vereisc-hte monumentale ka rakter, terwijl de ontwerper er niet' in is geslaagd een goede aansluiting aan don ouden gevel tot stand te brengen; tegen de aanbeveling voor eventueele uitvoering bier- van heeft de Commissie daarom bezwaar. Het ontwerp-M e r t e n s heeft uitstekende elementen; de plattegron din deel ing, ofschoon niet zonder het gebrek van de te lange en smalle gangen, is fraai; het vrij toeganke lijke binnenplein is eeer te prijaen. Evenwel is de minder geslaagde vormgeving een to ernstig bezwaar om het plan voor uitvoe ring aan de. bevelen. Het ontwerp-B 1 a a u w ten slotte heeft èn als monumentale oplossing èn als indeeling uitstekende qualiteiten; de vondst van het open plein aan de Vischmarkt mag bijzon der gelukkig heeten en de uitstekende wijze, waarop niet slechts de oude gevel, maar het geheele Breestraatgebouw tof zijn recht wordt gebracht is zeer prijzenswaard. Daartegenover staat, dat de ontwerper zich ten opzichte van het terrein niet ge houden heeft aan het gestelde programma. Waai- onpe Commissie zich wèl gebonden acht door dit programma, dat door Uw College in dezcn vorm is vastgesteld in overeenstem ing met de besluiten van den Gemeenteraad, mag onze Commissie, hoe zeer het haar in dit geval ook moge spq-. ten, op dezen farmeelen grond .evenmin de uitvoering van dit ontwerp aanbevelen. Zij zou nu Uw College kunnen raden den heer Blaauw op te dragen een tweede ont werp te maken met handhaving zijner ge- nechte, doch binnen de grenzen van het be schikbare terrein; zij is echter zoo overtuigd, dat dit plan minder goed zijn dan het voorgelegde, dat zij zich van dezen raad moet onthouden. Zij meent der halve dat, gegeven de uitstekende qualitei ten van het plan, ontheffing dient te w den gevraagd van het raadsbesluit, dat drie perceelen aan de Vischmarkt en Ereestraat buiten het bouwterrein houdt. Deze ontheffing verleend zijnde, kan naar haar meening den heer Blaauw de opdracht tot verdere uitwerking van zijn plan wor den gegeven. De Commissie blijft van oordeel, dat daar in een onbillijkheid ligt tegenover de andere uitgenoodigde architecten, die zich angst vallig hebben onthouden van vrijheden, welke de heer Blaauw zich heeft veroor loofd. Zij betreurt het, dat de door haar voorgestelde maatregél, die den architecten althans een nieuwe kans gaf, niet kon wor den toegepast Zij ontveinst zich echter niet dat het toch twijfelachtig is of die kans op een zóó gelukkige wijze zou zijn benut ge worden, dat de aan het plan Blaauw ver bonden voordeelen nóg zouden zijn over troffen. Ten slotte moet men toch ook dit in het oog houden, dat het groote belang voor Leiden, dat het weder de beschikking krijgt over een monumentaal en practisch Raad huis, zwaarder moet wegen dan persoon lijke belangen. En de Commissie is een stemmig overtuigd, dat het ontwerp Blaauw aan dezen voor Leiden te stellen eisch voor treffelijk beantwoordt. WATERPOLO DE ZIJL in—H.OJL 2—2 Gisteravond even 9 uur, dus in een ver lichte Zwem-Inrichting speelde De Zijl III tegen de Haagsohe Gemeente-Ambtenaren een weinig interessante wedstrijd. Voor de rost maakten de bezoekers spoedig 0—1. De Zijl kreeg goede kansen, maar miste de ge makkelijkste. Na de rust is 't vlug door Has- selbach 1—1. A. Kraayenbrink weet zijn club de lei ding te geven 21, maar dan wil de Zijl te mooi spelen. H. G. A. komt vlij en de links voor maakt onhoudbaar 2—2. Hedenavond (Donderdag) wordt in de zweminrichting De Zijl: De Zij'l I en IIH.P.G I en II (comb.) De Zijl II en IHH.P.G III en IV (comb.) DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In het perceel Heerenstraat 26 heeft de heer A. Knotter gisteren een nieuwe zaak geopend in groenten, fruit en aanverwante artikelen. Het is een keurige, ruime en lichte winkel met een aantrekkelijk inte rieur, waarin de verschillende artikelen zeer goed tot hun recht komen. De heer Knotter heeft reeds jaren een groentenhan- del, maar zonder winkel. Met deze uitbrei ding van zijn zaken wenschen wij hem gaarne succes. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl 12 uur 20 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 21 gr. G BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J M Kluivers—v Rossen z.: M tinswoud—«v d Bos z; C C v Leeuwen-—Pen- d-; A v d BornBroker z.; M J v vl Lir sVreeken d.; M Korper3hoekVooö» o BeTgVajda z.; J W M Eschler—Streefkerk d.; P v Haasterenv d Wiel z. OVERLEDEN: C v d Eist m 56 J.; Th A La- en zn 4 dgn. GEHUWD: J Bekkering en C P v Seters: R J Blok en J G van Weelden- W F Olivier en P Beö; S J Pret en K E Will; H v Riet en J A Riel; G M Teegelaar en B Pander. ONDERTROUWD: M Hoefman 27 en A G Juf fermans 22 J.; L v d Zwet 22 en F Wrobel 18 j. Uit den Omtrek ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor Zondag 20 Augustus zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger. AANRIJDING De heer D. alhier had het ongeluk, om met zijn auto in aanrijding te komen, met een aan den Zydeweg geplaatste gemeentelijke straatlantaarn, met gevolg, dat de glazen- bovenkap het moest ontgelden. DRENK ELING Het 4-jarig dochtertje van de familie S. had het ongeluk, om al spelende in de wete ring van den Zydeweg te geraken. De heer J. Keidbuurt, die het ongeval gezien had, begaf zich gekleed te water en smaakte het genoe gen het kind behouden op den wal te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN GEEN PACHTVERLAGING De tuinders voornamelijk, die welke pach ters zijn van gronden van Baron v. Wasse- naer v. Catwijck, waren door een reeds vroe ger hiervoor benoemde commissie ter verga dering opgeroepen, in welke vergadering o.m. verslag zou worden gedaan van de bevindin gen dezer commissie, opgedaan bij een con ferentie met den rentmeester van Baron v. W. v. Catwijck, de heer Oly. De leiding dezer vergadering was bij de heer T. Noort. In een uitvoerige rede deed de heer Noort verslag hiervan, welk verslag hierop neerkomt, dat Baron v. Wassenaar v. Catwijck momenteel niet bereid is iets te doen ten opzichte der pachtverlaging, dat de noodlijdende tuinders verlichting kan geven. De mededeeling is ge daan, dat de landheer missohien dit najaar bereid is in overweging te nemen, wat ge daan zou kunnen worden. Dit zal o.m. af hangen van den loop der verschillende om standigheden, de verdere ontwikkeling in den tuinbouwellende, de betaling of gedeelte be taling van de eerste termijn der pacht, in de 2e helft van Augustus enz. Verschillende tuinders voerden het woord. Het bleek voldoende, dat er was een moe- delooze en verbitterde stemming. Uitlatingen werden gedaan die voorheen achterwege zou den zijn gebleven, doch een definitief besluit werd niet genomen. Men was trouwens alge meen van oordeel, dat toch minstens 95 niet betalen zou omdat men niet bij machte is. Enkelen zullen een gedeelte afdragen, 't Is vooral de teelt van vroege aardappelen geweest die geen inkomsten gaf. In afwach ting wat later alsnog zal te doen zijn ging men huiswaarts, in gedrukte en minder aan gename stemming. BLOEMPJESDAG Een gehouden bloempjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht, vereeniging tot bestrijding der T.B.C., bracht 36.60 op. KATWIJK AAN ZEE KAMPFEESTEN Zaterdag a.s. zullen den geheelen dag kampfeesten plaats hebben op het Kampeer terrein in de Zuidduinen. Om 10 uur be* ginnen de kinderspelen, waaraan 150 kinde ren deelnemen, van 2 tot 5 uur gevolgd door spglen voor de grooteren. 's Avonds wordt het terrein met Bengaalsch vuur ver licht, ook zal een lampionoptocht worden gehouden. SPELDJESDAG Zaterdag 19 Augustus wordt alhier een GEVALLEN De 9-jarige C. v. d. P. uit de Jan Toorop- straat werd doordat hij van een wagen bij het Prins Hendrikkanaal afviel, vrij ernstig gewond. Hij werd door Dr. J. de Ruiter Zylker verbonden en op diens advies per Politiebrancard naar huis vervoerd. USSE ZILVEREN JUBILEUM Heden herdenkt de heer B. Mastenbroek het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als brievenbesteller bij de Posterijen alhier. Naar wij vernemen heeft het hem vandaag niet aan belangstelling ontbroken. Van vele zijden ontving hij hartelijke gelukwenschen en ongetwijfeld zal zijn figuur dezen avond nog in het middelpunt van veler belangstel ling staan! EINDELIJK GEVALLEN! De bouwvallige perceelen op den „Drie sprong" zijn dan toch eindelijk gesloopt ge worden! Zooals men zich herinneren zal is over deze huizen reeds meermalen in de Raadsvergadering gesproken. De slooping is geschied naar aanleiding van een schrijven ingevolge de bouw- en woningwet van B. en W. dezer gemeente. EERVOL ONTSLAG Mej. Sohnama ontving eervol ontslag assistente bij het Openbaar Bewaarschool- onderwijs wegens vermindering van het leer lingenaantal. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. Arbeidsbeurs staan deze week 183 personen als werkzoekenden inge schreven. BESMETTELIJKE ZIEKTE Bij de landbouwers Wed. J. v. d. S&lm en W. Heemskerk is onder de veestapel de be smettelijke ziekte mond- en klauwzeer ge constateerd. NOORDWIJK KONINGINNEDAG. Het voorloopig programma van de spelen op 31 Augustus te Noordwijk aan Zee luidt als volgt: 's Middags halftwee rondwandeling door het dorp, gevolgd door een tractatie. Daar na ringrijden voor meisjes per fiets, blaas- slaan. tobbetje steken, spoorloopen en mast- klimmen voor jongens, terwijl dan 's avonds de gyranastiekvereen. D.O.S. haar medewer king zal verleenen, doch hieromtrent zijn nog besprekingenJ- STRANDFEESTEN. Woensdagmiddag zijn de kinderspelen aan het strand voortgezet Deze keer had de V. V. voor verschillende nieuwe attracties gezorgd, die veel tijd in beslag namen. De uitslagen zijn: Zakloopen groote meisjes: 1. Beb Verhoef 2. Gerda van Asten, 3. Sonja Vanderchijs, 4 Gisla Bekking. Kleine meisjes: 1. Nannis Binsbergen, 2. Lexa Klein-Bog, 3. Linekevan Dorsten, 4. Ettie Dekker. Groote jongens: 1. Kokkie Noordzij, 2. Bob Spinoza-Catella, 3. Wim Constandse, 4. Gerry Knoop. Kleine jongens: 1. Arie Doorn veld, 2. Kees van der Luyt, 3. Jan Tekenbroek. Balloopen groote meisjes: 1. Atic Con standse, 2. Ruth Schurer, 3. Fineke Elings, L Annie Odink. Kleine meisjes: 1. Nannie Binsbergen, 2. Hanneke van Dorsten, 3. Nel ly van Rijssel, 4. Lineke van Dorsten. Blaastrappen groote jongens: 1. Dirk van der Haak, 2. Robbi van Zuylen. Kleine jon gens: 1. Rob Tekenbroek, 2. Karei van Helle mond. Volgende week Woensdag worden de strandfeesten voortgezet NOORDWIJKERHOUT ERNSTIG Naar wij vernemen is de toestand van den landbouwer J. B., die j.l. Maandag aange reden is, nog verre van gunstig. Er is neg oortdurend reden tot ongerustheid De po litie zoekt ernstig naar de schuldige en heeft ook direct beslag op de auto gelegd. Radio Nieuws. SANTOS De bloempjesdag, welke Dinsdag ten bate van het Santos-fonds gehouden is, heeft op gebracht ruim f 70. CONCOURS De Harmonie St Bavo behaalde op het concours te Wateringen j.l. Dinsdag in den concertwedstrijd en in den marsohwedstrijd elk een eerste prijs, in de vierde afdeeling. MISLUKT Tengevolge eener ziekte is de snijboonen affaire bij sommige tuinders als mislukt te beschouwen. Wat in deze tijden nog als een extra strop is te beschouwen, RIJNSBURG GEEN BLOEMBOLLENVERNIETIGING Naar we vernemen heeft de heer T. Ivralt, voorzitter der veilingvereeniging „Flora" de leden per bekendmaking in het veiling lokaal geadviseerd geen gevolg te geven aan het voorschrift, dat een zeker percentage der diveise soorten bloembollen volgens het sa- neeringsplan ter vernietiging moeten worden ingeleverd. We vernamen verder, dat zeer vele leden dit advies zullen opvolgen. ZOETERWOUDE AFNEMENDE WERKLOOSHEID. In deze gemeente zijn bij de Arbeids bemiddeling nog 57 personen als werkloos ingeschreven. Vorige maand 67. VOLONTAIR. Als volontair ter Secretarie is door B. en W. toegelaten de heer H. van der Top uit Leiden, thans werkzaam ais zoodanig op de Secretarie te Woubrugge. ARM GEBROKEN. Het 10-jarig zoontje van den tuinders knecht H. van den Berg, wonende op den Rijndijk alhier, is spelende gevallen en kwam zoo ongelukkig terecht dat hij een zijner armen op twee plaatsen brak. UTRECHT EEN PARTIJTJE SCHAAK DE ZET, DIE KWAAD BLOED ZETTE Van zetten tot slaan. In de Alberding Thijmstraat zaten gister avond in een woning twee mannen rustig tezamen. Het waren de bewoner en een no~ t en twintigjarige schilder, die was uitge- - digd om een partij schaak te komen sj De koning en de koningin, de raads! u en de paarden, de torens en de p' -n waren opgesteld, en de slag nam en lan- Vreedzamer spel dan schaken is hv i:i niet te denken. Er zijn schakeirs die uren unnen bezig zijn, zonder een woord te wisselen, iets dat lang niet alle vrouwen aanstaat In de Alb. Thijmstraat geviel het echter anders. De schilder deed een miszet, en deze zet, zette kwaad bloed bij den bewoner. Het zwijgen was voorbij en het kwam tot spreken. Een twist ontstond welke zoo hoog liep, dat de twee mannen van zetten tot slaan kwamen, en de bewoner zijn gast met een pan op het hoofd en het gelaat sloeg. Van dezo mishandeling heeft de schilder aangifte gedaan bij de politie, welke proces verbaal opmaakte tegen den bewoner. Dit is vast: de schilder zal wel nooit meer in de Alberdink Thijmstraat een spelletje schaak komen doen. DE JEUGDIGE SLAGER Vannacht om twee uur werd een zestien jarige knaap in het plantsoen Manenburg bij de Tolsteeg aangetroffen, die daar op een bank lag te slapen. De politie ondervroeg den knaap, die een zestienjarige slagersleerling bleek te zijn, afkomstig uit Maassluis. Hij vertelde van huis te zijn weggeloopen, met medeneming van een bedrag van f 25.De knaap is door de politie meegenomen, en nadat hij op het politiebureau nachtverblijf had gekregen is hij vanochtend op transport gesteld naar Maassluis en naar zijn ouders teruggebracht. AUTOTOCHT NAAR NOORDWIJK Een goede verstandhouding. Zes groote A.T.O.-bussen brachten een 200-tal jeugdige Tuindorpers naar Noordwijk aan Zee. De tocht geschiedde onder leiding van den heer Claassen en mevrouw Gerth, bestuursleden van de vereeniging Tuindorps Belang. vei De burgemeester van Maartensdijk, de heer ste van der Voort v. Zijp, gaf weder blijk van zei zijn belangstelling in het Tuindorpgebeuren vei door zijn aanwezigheid bij het vertrek. koi De reis werd aangeboden door de N.V. de ad- Stadswoning als bewijs van erkentelijkheid kw aan de bewoners voor het onderhoud van de dei voortuinen. Op deze wijze wil men bij de adi jeugd liefde kweeken voor de vele bloemen val en planten die deze wijk zulk een prettig ,Blc aanzien geyen. Het weer, dat op den heenreis 'vei weinig goeds voorspelde, klaarde bij de aan- en komst aan zee geheel op en werd ten slotte i zoo mooi, dat men niet beter wenschen kon. kei Bij aankomst werd het geheele gezelschap te ontvangen door den heer van Osnabrugge Ho van de firma Osnabrugge Rijksen, make- dei laars te Utrecht, die alle reizigers op limo- tig nade tracteerden. hei Ter eerste hulp bij eventueele ongevallen tee heeft de dokter van het Tuindorp, de heer I Frijda, belangeloos den tocht meegemaakt De: Gelukkig behoefde deze slechts bij enkele ga: gevallen van z.g.n. wagenziekte dienst te Me doen. Idin Na een gezelligen tijd van zwemmen én het pélen in zee en op strand werd de terug- I tocht ondernomen. Om half negen arriveer- wa den cle reizigers weder in Tuindorp, waar wo zij zoowel van Dr. Frijda als den heer Godijn jar met een driewerf lang zullen zo leven ree afscheid namen. ber GESTOLEN GELDKISTJE TERUGGEVONDEN Eenige jongens, die op het terrein van de Triplex, aan de Keulsche vaart aan het I graven waren, vonden een opengebroken op ijzeren geldkist, hetwelk afkomstig bleek Dy van de diefstal in het gebouw voor K. en Ge W. De politie werd gewaarschuwd. Een |hu scherp onderzoek werd ingesteld. noi

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6