De TERRAPLANE thans nog lager in prijs N.V. A.G.A.M. 7 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Bondsdagen van den Bond van Chr. Geref. J.V. ENTHOUSIASTE BIJEENKOMSTEN OPENINGSREDE VAN DEN BONDSVOORZ. OVER „DE NAVOLGING VAN CHRISTUS" NS Een groote schare jonge menschen en be langstellenden was gisteren te Zwolle bij een. Van alle zijden brachten trein en auto- busschen gezelschappen aan, om den 29en Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. J.V. mee te maken onder leiding van den Bondsvoorzitter Ds. H. Janssen, an 's-Gtravenhage, leger- en vlootpredikant i. a. d. Voor den aanvang weerklonken, vroolijk tal van vaderlandsche liederen door de rui me zaal van het gebouw Odeon. Precies 11 uur opende de Voorzitter den Bondsdag met het laten zingen van Psalm 103 7 en 9. Hij las Ps. 46 en ging vo( gebed. Hierna sprak de Voorzitter van de plaat selijke regelingscommissie de vergadering een kort welkomstwoord toe, waarvan wij gisteren reeds melding maakten. De Bondsvoorzitter bracht de regelings commissie dank voor het vele goede, dat zij den Bond bereidde en stelde deze ontvangst, die volgens hem tot in kleine bijzonder heden goed geregeld was, ten voorbeeld aan de andere vereenigingen. Een 63-tal vereenigingen waren vertegen woordigd. Hierna sprak de Bondsvoorzitter zijn Openingsrede uit. We vergaderen dit jaar, aldus spr. in de plaats waar eens de wereldvermaarde Tho mas a Kempis leefde en werkte. Zijn groot- j ste vermaardheid verwierf deze stille mon nik zich door zijn alom bekend werkje „De imitatione Christi". De „navolging van Christus" heeft onder ons gereformeerden een ietwat verdachten klank en maakt meestentijds een verkeer den indruk, het lijkt op methodisme, wij denken dan veelal aan monnikenorden en aan een zekere graad van ascese. Dit behoeft echter in het minst niet. Jezus zelf streed den strijd met de wereld van Zijn dagen in vollen omvang en diepte en onder ales en te midden van alles is Hij volkomen getrouw gebleven aan de Wet van God. De weg van den Christen naair den hemel loopt niet maar om de wereld heen, zoodat hij zich aan den buitenkant geheel afzijdig kan houden, maar er juist dwars door heen en daarom komen wij er steeds mede in aanraking. Hoe staan wij christenen nu tegenover alles wat de tegenwoordige wereld ons biedt? Zijn hier grenzen en zoo ja waar rijn die dan getrokken? Kan men christen zijn en fatsoenlijk de wereld dienen? Onze navolging van Christus moet hierin bestaan, dat wij christenen zijn in handel Het is niet noodzakelijk om dit te con- centreeren op een bepaald probleem, zooals vélen dat doen b.v. tegenwoordig op het vraagstuk van den oorlog, het cultuurpro- bleem of anderszins. Om echter in waar- I heid navolgers van Christus te kunnen zijn 1 is het vereischte, dat wij de inlijving Christi deelachtig zijn. Alles noemt zich tegenwoordig „Christelijk", zoodat de vraag rijst in vele gevallen of belijden en beleven elkander dekken. Zeker wij zijn de laatste halve eeuw zeer in de breedte gegroeid, echter hoe staat het daartegenover met de diepgang van ons leven? Allerwege wordt geklaagd over gemis aan beginselen. Is het Christendom in on zen tijd wel een zoutend zout? Brengen wij niet vele offers aan den geest dezer eeuw? Doortrekt het humanisme niet reeds onze geledere/? De gemeente van Laodicea leed ook hier aan en zij was de laatste gemeente waartoe i Christus door middel van Johannes zich I richt; naar Spr.'s meening is daarin getee- kend de laatste phase .van het Christendom van deze bedeeling. Navolgers van Christus moeten wij zijn of worden. Ware Christenen moeten wij worden in ons leven, blijmoedig Zijn naam bekennende en onszelven als een levend dankoffer hem toewijdende. Na deze ernstige opwekking bij monde van den Voorzitter gesproken,, werd gezon gen Psalm 89 8. Mededeelingen. Ingekomen was bericht van verhindering van den tweeden Voorzitter Ds. A. M. Berk- hoff, van het B.B.lid den heer Tj. Biesma Van het Ned. Jongel. Verbond was een Schriftelijke gelukwensch ingekomen, ter wijl van den Ned. Bond van J.V. op G. G. telegrafisch een gelukwensch binnenkwam. Ook van den Bond van Chr. Geref. Mannen- vereenigingen werden schriftelijke geluk- wenschen overgebracht. Besloten wea-d, onder daverend applaus, aan H. M. de Koningin het volgende tele gram te verzenden: „De Bond van Chr. I Geref. J.V. in Nederland, in Bondsdag bij een in de Concertzaal te Zwolle, biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige hulde aan en bidt U in deze moeilijke tijden Godes zegen toe, en belooft opnieuw aan het huis van Oranje houw en trouw. Ds. H. Janssen, Voorzitter. 1 Staande werden hierop twee coupletten fran het Wilhelmus gezongen. Hierna werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De jaarverslagen van den Secretaris en den Penningmeester werden 1 onveranderd vastgesteld. Besloten werd in 1934 te Utrecht D.V. het 30-jarig bestaan van den Bond te herdenken Een voorstel om in 1934 den Bondsdag te Leiden te houden in verband met het 25- jarig bestaan dier vereeniging, werd in ver band hiermede ingetrokken. De politiek In den Bond. Haarlem (C) stelde voor in het bonds orgaan politieke onderwerpen te behande len. De toelichting, waaruit bleek dat de voorstellers beoogden de behandeling der A.R. beginselen, werd met daverend ap plaus ontvangen. Besloten werd bij de be handeling van diö voorstel geen politiek debat te openen, doch alleen de meeningen der vereenigingen over dit punt naar voren te brengen. De Voorzitter was dankbaar voor de toe lichting, waaruit bleek, dat voor en boven alles de Bond één wenscht te blijven. Zou verdeeldheid komen die tot scheuring moest leiden, dan zijn wij bereid tot elk offer. Hij lichtte vervolgens de bedoeling van het B.B toe, waaruit bleek, dat de bedoeling is al gemeene principieele leiding op politiek ter rein te geven. Onder hartelijk applaus werd hiermede ingestemd. Naarden-Bussum werd aangewezen om de boeken van den Penningmeester te cont.ro leeren. Hierna eindigde te een uur de mor genvergadering. Na een koffiemaaltijd in „Eigen Gebouw' waaraan ruim 120 personen deelnamen werd te kwart na twee de middagvergadering geopend. De groote zaal van gebouw Odeon was zoo mogelijk nog voller dan des mor gens. Na gemeenschap- lijk zingen sprak Ds D. Henstra var. Dokkum, namens den Bond van Chr. Geref. Knapenver- eenigingen. Hij on derstreepte de nood zakelijkheid van een nauw contact tus- schen beide bonden, waarbij de Voorzit ter zich van harte aansloot. Namens den Bond van Chr. Geref. Meia Ds D. Henstra jesvereenigingen sprak Mevr. S. de Bruyne-Clarisse, lid van de Commissie van Advies van dien Bond, woorden van gelukwensch. Ds. Lans, van Huizen, Voorzitter van den N. H. Bond van J. V. op G. G. sprak namens dien Bond. De heer G. H. Polman bracht als jeugd- ouderling namens den kerkeraad van Zwol le de beste wenschen over. De Bondsvoorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers. Hierna refereerde de heer E. Ruiter, van Utrecht, over het onderwerp „Het ge- zagsvraagstuk in dezen tijd", waarvan wij gisteir reeds verslag gaven. Na een korte pauze deelde de Bondsvoor zitter mede, dat de Bondsbestuursleden Ds. Berkhoff, Ds. Van der Meiden en de heer K. van Dongen herkozen waren. Huldiging. De Voorzitter wenschte hierop den Voor zitter der regelingscommissie de heer A. L. de Bruyne en zijn bruid, namens het Bondsbestuur en den Bond geluk met hun aanstaand huwelijk en bood het bruidspaar, tevens als blijk van erkentelijkheid voor de werkzaamheden verricht in verband met de ontvangst van den Bond, een bloem stuk aan. Staande zong de vergadering hen toe het laatste vers van Ps. 121: „De Heer zal U steeds gade slaan". De heer De Bruyne dankte met een kei woord. Bespreking referaat Hierop volgde een drukke en langdurige bespreking van het referaat van den heer Ruiter, waaraan door onderscheidene wezigen werd deelgenomen. De discussie bewoog zich hoofdzakelijk om het vraag stuk der gezagsverhoudingen op ataatkun dig terrein. Ds. L.H. van der Meiden dankte ten slotte de Bondsvoorzitter voor zijn buiten gewoon fijne leiding der vergaderingen en bond den vrienden de ernstige woorden hij de opening door den Voorzitter gesproken nogmaals op het hart. Ds. Janssen sloot hierop de middag samenkomst, nadat het laatste vers van Ps. 72 gezongen was, waarop ds. Van dei Meiden in dankgebed voorging. Hierop stroomde de zaal langzamerhand leeg. Vele vrienden en belangstellenden vereenigden zich voor de avondvergadering aan het Bondsdiner, eveneens in „Eigen Gebouw" onder leiding van ds. L. H. van der Meiden, redacteur van het orgaan. In de stampvolle kerk aan het Assies- plein opende deze precies half acht de avondvergadering. Hij bracht dank aan allen die tot het welslagen van deze bonds vergaderingen medewerkten en verleende het woord aan ds. W. Kramer .van Leeu warden voor zijn rede: Tusschen twee tijden Spr. begon met op te merken, dat de gang der menschheid door de eeuwen niet vergeleken kan worden met een tocht over den afsluitdijk, recht uit recht aan, maar veel meer een weg gelijkt met scherpe en gevaarlijke wendingen. In zulk een bocht „tusschen twee tijden" zijn wij nu. Er ls een zoeken om zonder ongelukken door de bocht to komen op den goeden weg naar een nieuwen tijd. Bij dit zoeken heeft de jeugd belang. Zij vormt het geslacht der toekomst. Tevens is zij Gods reserve, waai- uit Hij recruteert, hen, die straks leiding geven. De jeugd van thans leeft in een eigen aardige positie. Geboren als weeldekinde ren is ze be-paedagoogd, alsof voor elk van hen een ministerszetel was weggelegd. En thans? Het leven heeft geen plaats. De jeugd is erfgenaam yan „een faillisse- Ook het kerkelijke leven van onzen tijd doet aan de jeugd een menigte teleurstel lingen zien. „Heimweh" en „Fernweh", gelijk Skovgard Petersen het noemt, ver- ullen om beurten het hart der jeugd. De situatie tusschen twee tijden is een ge vaarlijke. Spr. wijst op het voorbeeld van Reha- beam en zijn vrienden, ook weeldekinde- i, die in den overgang der tijden derail leerden en den grondslag legden voor Juda's val. Twee dnigen meoten naar Da Costa's woord onderscheiden: tijdloop en tijdgeest. Gemakkelijk is dat niet, omdat zij elkan der wederkeerig beïnvloeden en bovenal, omdat de tijdgeest onze eigen geest is, als het hart niet wedergeboren werd. Tusschen twee tijden is, als in alle tijden, allereerst noodig uit God geboren te zijn. Maar dan ook een open oog te hebben voor de krank heid van den geest des tijds, waardoor wij thans vastgeloopen zijn. Men wijst nu allerlei nieuwe wegen. Een nieuw-humanisme komt op, waarbij niet de individueele mensch, maar de massa- mensch het middel- en het doelpunt is. De ze nieuwe wegen z?jn ver-dieping naar den afgrond, daar zij nog meer verdorven in stincten gelegenheid geven zich uit te le en. Wij hebben geen weg. Wij hebben geen nieuwen weg, maar een nieuwen wandel noodig. Geen nieuw-christelijk humanisme, noch cultuur-christendom, dat massa tegenover massa stelt, zal redding brengen. Ook geen stelsel over de Schrift heengebouwd. Alleen het leven uit God, eerst persoonlijk ien dan gemeenschappc lijk, is noodgi. De beleving der vreeze Gods D© enorm© omzetten plus de waardever mindering van den dollar hebben de Hudson Motor Car Cy. in staat gesteld, het Hollandsche publiek thans den beroemden Terraplane aan te bieden voor nóg lageren prijs. Dit is een gelegenheid, die zich nog nooit heeft voorgedaan en zeer waarschijn lijk ook slechts lijdelijk is. Na een proefrit zal iedereen overtuigd zijn, dal de Terra plane, maar dan ook alléén de Terraplane, thans de grootste, snelste en fraaiste auto mobiel is, die ooit in de lage prijsklasse werd aangeboden. Een blik op nevenstaan de onvolledige opsomming zijner eigen schappen bewijst dat de Terraplane, behalve wat z'n prijs betreft, pijn plaats in de „superklasse" met recht inneemt. PRIJZEN: 4-5 pers. Sedan (2 deuren) f 1985.- 4-5 pers. Torpedo f 1985.- 4-5 pers. Sedan (4 deuren) f 2285.- 2-4 pers. coupé m. dickey seat f 2250.- 6 CYL. SPECIAL TERRAPLANE Wielbasis 2.88 M. 2-4 pers. Roadster 4-5 pers. Sedan (2 deuren) 2-4 pers. Coupé m. dicky sei 4-5 pers. Sedan (4 deuren) 2-4 pers. Cabriolet Alle ,£pecial" modellen voorzie Airwheels maat 16 x 6.00. Stadslampen op spatborden. f 2225.- 2235.- f 2500.- f 2535.- f 2550.- ENKELE BIJZONDERHEDEN! 6 cyl. elastisch zwevende, op 3 punten opgehangen motor - Freewheeling - Auto matische koppeling - voorruit en speciaal ventilatiesysteem van onbreekbaar glas - hydraulische schokbrekers - stalen koets werk. één geheel met kokerkmisbalk- chassis - reservewiel met band en hoes - bumpers - compleet instrumentenbord (vliegtuigtype) - wielbasis 2.70 M. - ban denmaat 17 x 525 - gesloten modellen met pluche- open modellen met leerbe- k leeding. DEN HAAG, De Carpentierstraat 87, Telef. 771955, 771956, 771957 - Showrooms: Hofweg 9, Telef. 112488 - ROTTERDAM, Schiedamschesingel 128-132, Telef. 23500 geeft hoop voor de toekomst, hetgeen spr. uit de historie illustreert. Niet de „Geest van 1933", zóoals Pienri die op cle wereldtentoonstelling te Chicago in beeld bracht, zal toekomst hebben, maar alleen zij, „die den Heere verwachten zul-, len de kracht vernieuwen". Welgeslaagd Kwart voor negen eindigde de avondv gadering en per bus en trein spoedden vele honderden bondsvrienden zich huiswaarts, dankbaar voor hetgeen God te genieten gai en gesterkt om, een ieder in eigen kring weer een jaar den vereenigingsarbeid voort te zetten. De 29e Bondsvergadering slaagde uitstekend en zal lang in veler herinnerinj bewaard blijven. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Huisduinen-Julianadonp. 0. M. Veenhuysen, em.-pred. te Amsterdam. Te Den Ham, E. E. de Looze te Renswoude. Te Wanneperveen, eand. Y. Hoekstra te Koudum. Aangenomen: Naar Zalt-Bommel (vac.- wijlen Dr. E. L. Smit. toez.), J. J. H. Vïsch te Bredevoort. Bedankt: Voor Dinteloord (toez.), E. E, de Looze te Renswoude. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: D s. P. den D u y n, te Enschedé, die het beroep naar Rijsoord heeft aangenomen, is voornemens Zondag 27 Augustus a.s. van de Ned. Herv. Evangelisatie te Enschedé afscheid te nemen. Ds. P. de Groot nam Dinsdagavond j.l. afscheid van de Chr. Geref. Gemeente te Amersfoort met 1 Petr. 5 10 en 11, spreken de over „den God aller genade". Toegezongen werd Psalm 121 4. Onder de groote schare aanwezigen bevonden zich oolc Kerkeraden uit de omliggende Gemeenten, predikanten, deputaten vanwege het Chr. onderwijs. Na de predikatie richtte Ds. de Groot zich in het bij zonder tot Kerkeraad, deputaten, de verschil lende vereenigingen, zijn catechisanten en de Gemeente. Ouderling Van den Brink sprak den scheidenden leeraar toe namens Kerkeraad en Gemeente; en Ds. A. Zwiep, van Zeist, na- de Classis Utrecht. Na den dienst kwa- zeer velen, ook wel van buiten de Ge meente, Ds. de Groot de hand drukken. Het scheiden stemde weemoedig, wijl er in dezen vierjarigen arbeid te Amensfoort banden ge legd waren. De bevestiging te Gorinchem door Ds. A. Riekel, van Sliedrecht, heeft he den, Donderdagavond, plaats. Cand. P. Honkoop, van Rotterdam, hoopt, volgens nadere bepaling, in het ambt n predikant bij die Geref. Gemeente van Den lag bevestigd te worden op Dinsdag 29 Aug. i. door Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, Woensdag 30 Augustus d.a.v. intrede te KERKFUSIE De Hervormde Kerk in Noord-Amerika (Re formed Church) en de Evangelische Synode Noord-Amerika zullen zeer waarschijnlijk samensmelten. Reeds hebben 19 van de 20 districten van de Evangelische Synode van Noord-Amerika het vereenigingsplan goedge keurd. Zelfs geschiedde by de meeste dezer stemmingen de goedkeuring met algemeene stemmen. De definitieve boslissing in deze Kerk valt op de Algemeene Synodale Verga dering (General Conference) welke van 310 Oct. a_s. te Cincinnati zal plaats vinden. En de Hervormde Kerk gaat het niet ongun stiger. De Generale Synode van de Hervormde Kerk keurde Mei 1932 in vergadering te Aki'on het plan tot fusie met algemeene stem men goed en verzond het project vervolgens naar de Classdcale Vergaderingen. De secre taris van de commissie dezer Kerk, die het rapport der classicale beslissingen heeft op te maken, Dr. J. C. Leonard, deelt thans in de pers mede, dat 49 van de 50 claeses het plan hebben goedgekeurd, dat 2 dit voorwaardelijk hebben gedaan, 2 het plan hebben verworpen, en van 6 kleine Classes de beslissing nog moet komen. HERDENKING Te Ootmarsum zal in de Ned. Her vormde Gemeente iZondag 20 Aug. a.s. haar 300-jarig bestaan in een bijzondere godsdienst oefening herdenken. In een artikel dat de tegenwoordige predi kant dier Gemeente, Ds. W. van Oest, in het „Twentsch Zondagsblad" echreef over de ge schiedenis van drie eeuwen betreffende het godsdienstig leven te Ootmarsum. lezen we u. dat er wel reeds vóór 1633 in de jaren 15981632 godsdienstoefeningen werden ge houden en predikanten als vermaners des H. Evangelies werkzaam zijn geweest om de geestelijke belangen der Protestanten te ver zorgen, doch de stichting der Gemeente da teert van 1633. toen de Kerkeraadsleden zyn benoemd er een predikant beroepen werd. De Ned. Herv. Gemeente te Ootmarsum heeft een uitetekend onderhouden archief, w. alle notulenboeken vanaf het stichtingsjaar. Op 6 October 1633 is er de eerste predikant, Ds. B. Nyhoff. bevestigd door Ds. J. Haven- bergh, van Rijssen. COMITÉ TOT HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING Naar wij vernemen, werd besloten aan de Generale Synode van de Geref. Kerken, die tc Middelburg gehouden wordt en volgende veek aanvangt, een kennisgeving te zenden, dat ge vormd is een Comité tot herdenking van de Afscheiding van 1834, welk Comité aldus de kennisgeving „zich ten doel stelt de herdenking te bevorderen van hetgeen God in de Afscheiding van 1834 heeft gewrocht en de bevestiging van dien arbeid, zooals deze sinds 1892 wordt voortgezet in de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Het Comité heeft de uitvoering opgedragen aan een moderamen, bestaande uit de heeren: Dr. H. Colyn, Ijste voorzitter; Ds. J. Douma, 2de voorzitter; Ds. Joh. H. Rietberg, 1ste secretaris; Ds. G. Staal, 2de secretaris; J. H. Kok, 1ste penningmeester; H. Diemer, 2de penningmeester; en Dr. S. O. Los, alg« adjunct. In het Comité hebben voorts o.m. zitting oud-Minister A. W. F. Idenburg, de hoogleera ren Dr. T. Hoekstra en Dr. J. Ridderbos aar de Theol. School te Kampen, de hoogleeraren Dr. H. H. Kuyper en Dr. F. W. Grosheide aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, Ds. J. L. Schouten als curator aan de Theol. School, Dr. kr Dy k ale curator aan de Vrije Universiteit, Prof. Dr. A. Noordtzij (hoogleeraar te Utrecht) Dr. Henry Beets te Grand Rapids (Noord- Amerika), Dr. D. Postma te Burgersdorp (Zuid-Afrika) en Dr. H. A. van Andel te Solo (Ned. Oost-Indië). Het Comité heeft het moderamen gemach tigd zich te doen bijstaan door sub-comité' in alle deelen des lands, en in Duitschland, Ned.-Indië, Noord-Amerika en Zuid-Afrika, die gelden verzamelen voor het boven omschreven doel. Het tracht zijn doel voorts te bereiken: a. door het oprichten van een zeer eenvou dig gedenkteeken te Ulrum; b. door het bevorderen van de publicatie van wetenschappelijke en populaire geschriften op de Afscheiding betrekking hebbende; c. door naast de officieele herdenking door de verschillende plaatselijke Kerken op den herdenkingsdag in Kampen een samen komst te houden, waar o.m. door Z.Exc. Dr H. Colyn een herdenkingsrede zal worden uit gesproken (uit te zenden door de radio); d. door het verzamelen van gelden, bestemd: I. voor de uitbreiding van de Bibliotheek der Theol. School te Kampen; 2. voor de verster king van de bestaande fondsen tot hulp aan buitenlandsche studenten, die studeeren aan de Theol. School te Kampen en aan de Theol. Faculteit van de Vrye Universiteit te Amster- door andere gepaste middelen, die voor de bereiking van het doel bevorderlijk zyn te In de kennisgeving aan genoemde Synode wordt de wensch uitgesproken, dat zy aan de plannen van het Comité haar krachtigen steun zal willen verleenen en bij haar beslissingen inzake de punten 1315 onder het hoofdstuk .Kerkregeering" daarmee rekening zal willen houden. HENDRIK DE COCK-FONDS Ds. A. Dondorp, predikant der Geref. Kerk te Heemstede, stelt in zyn Kerkbode voor, dat er by de 100-jarige gedachtenisviering van de Afscheiding in 1934 door de Geref. Kerken een Hendrik-de-Codkfonds gesticht zal wor den, waaraan byv. alle Kerken één dubbeltje per ziel per jaar zullen contribueeren en waar uit dan kleine Kerken gesubsidieerd zullen worden, teneinde ze in staat te stellen tot een beroep over te gaan. Er zyn zéér vele zeer kleine Geref. Kerken aan welke het uitbren gen van een beroep om financieele redenen niet mogelijk ie. Bovendien ligt er nog een zeer groot arbeidsveld braak op Evangelisa- tiegebied, dat wegens financieele bezwaren eveneens onbearbeid blijft liggen, en ander zijds zyn er thans 71 candidaten in de Geref. Kerken werkloos. SCHETSEN VOOR BIJBELSCHE GESCHIEDENIS n deze mooie en ^ke.me uitgave der firma Mazyk, Rembrandtstraat 55, Rotter dam, ontvingen wy de schetsen 29—32, han delende over de bevrijding van het Israël uit het diensthuis en 't eerste gedeelte van de woestynreis. Wy bevelen deze schetsen ieder aan, die de Bybelsche Geschiedenis aan de jeugd heeft te vertellen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rijssen (Julianaschool, hoofd T. Span- jer), mej. W. van Ameide te Broek op Lan- gendijk. Mede op drietal stonden de damets A. M. van Zwol te Amersfoort en R. B. Meiling te Nijkerk (G.). Amstelveen (U.L.O.-School, hoofd M. Keulemans), W. F. Boerefyn te Alphen a. d. Ryn. Als zesde leerkracht. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN. Bij besluit van Gedep. Staten van Gelder land (17 Januari 1933) was bevolen, dat met ingang van 1 Mei 1933 het aantal openbare scholen in de gemeente Bergh zou worden verminderd door opheffing van de openbare lagere schooi te Zeddam. De Raad State heeft de beroepen van den Raad der gemeente Bergh niet ontvankelijk verklaard en die der afdeeling Doetinchem van den Bond van Ned. Onderwijzers en der oudercommissie ongegrond. Deze Openbare School, die slechts 12 leerlingen telt, wordt dus opgeheven. EXAMENS STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. IS Aug. Gesl. voor dlpl. A: d© heeren G J v Bentum, L P J Hoffmann. M J v lersel, W B v Laznbaart, S Nljdam, J C Trimp en M Viskoop. Afgew. 16 oand. Ge©' voor dlpl. B: de heeren W Bödeker en H J Leeuwen. Afgewezen 7 cand. EXAMENS-HOOFDAKTE. Radio Nieuws. i W A M J Clal GRONINGEN. 16 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de heeren A. H. Dijksmeljer te Schlldwolde, A G Grijze te Nieuw-Weerdinge. W Holthof te Gro ningen. J Hoving te Zwagenborgen en J. NiJ- boer be Assen. DEN HAAG. 16 Aug. Geëx. 8 oand. Gesl. mej W B Hoekstra te Den Haag, en de heeren A J Hurks te Den Haag en C Versteeg! te Rijna- burg. HAARLEM. 16 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. mej. ROERMOND, 16 Aug. Geëx. 8 i J M C Zwitserland 1 ROTTERDAM. 16 Aug. ad. Gesl. mej. I de heeren F Gesl. de dames C. de la Ohai J. Goossen te Meerkerk, en de heeren J. A x Beek te Vel.p. J A Ha verhal a te Buren. Ave Heide te Nijkerk, R J J Ren sen te Klaztena- i. J W Simmelink te Den Haag. M v Steen- ren te Haarlem. J A H Verkerk te Voor- r, J Ta eiste In te Middelburg en H J Zijdmr- rdara, W J Ph v d Wart te Hoofddoi M de Winter te Alkmaar, en de heeren W J H Helmaing te Tilburg, K J Heuvink te Zwolle - J Te-ensma te Nieuw-Helvoet. De examens Ambagtsheer, E A Bildei - n. D Bruin te Hedloo. C H •dam. G Neefje» i Leeuwarden. De zijn geëindigd UIT HET SOCIALE LEVEN Schooltiieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT By beschikking van den Minister van On derwijs is Dr. B. V. A. Böling, te Nijme gen, tot wederopzeggens toegelaten als pn- vaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, DE ONTSLAGEN BIJ DE FORD FABRIEKEN. Slechts een tijdelijke maatregel? Naar de „Maasb."' verneemt, staat het ont slag van ongeveer 200 man bij de Ford-fabrie ken te Amsterdam in verband met de jaarlyksche vacantne. jMen geeft er de oorkeur aan, een deel van het bedrijf tijde lijk stop te zetten. Na afloop hiervan wordt de productie op den ouden voet hervat". Maar wat be teekent dan, dat aan de ont slagen „vacantiegangers" na 25 Augustus „nader bericht" zou worden gezonden? Is dit noodig indien het werkelijk een vacantie van veertien dagen betreft?", aldus vraagt „De Volkskrant". De pogingen van den ryksbemiddelMr om tot overeenstemming en tot beslechting van het geschil in het landbouwbedrijf te Zuidland te kernen, zijn mislukt. Een groot-landbouwer is alleen tot teekening van een vast arbeids contract overgegaan. De arbeider'; leggen by dit geschil vooral den nadruk op de teekening van een dergelijk contract, hoewel ook di loonen in het geding zyn. De stakende land- arbeiders zijn aangesloten by den Ned. Chr. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Huizen (296 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst door Ds. L W. Wessels, te Abcoude 11.00 Orgel 12.15 Gramofoon 12.30 Concert 2.80 Le zen van Chr. lectuur 3.00 Gramofoon 3.30 Zaug 4.30 Spr. dhr. C. A Deul. te Hil- Bussum 9.30 Concert ver sum (1875 M.) VARA. *ni Ur.-mo- foon 10.15 Voordracht 10.30 Concert 11.00 Voordracht 11.15 Concert 4.01 Or gel 4.30 Voor vle kinderen 5.00 Concert 6.00 Orkest 7.00 Concert 11.00 Gramo- Gramofoon 6.20 Concert 6.3 7.10 Concert 8 20 Orkest 9 20 Concert laven try (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.05 Deutschlandsender ,(1634.9 M.) 6.40 Concert 12.05 Concert 2.20 Concert 4.20 Orkest 6.26 Concert 8.20 Concert Kalundborg (1153.8 M.) 12.20 Concert (261.3 M.) 12.20 Orgel 1.0S Orkest 5.35 Orkest a r 0 s (Radio Paris) (1724 M.) 8.05 Gramo- fpon 12.50 Gramofoon 7.40 Gramofoon 8.20 Opera EEN niJBEL-CMROEP. IN ENGELAND In het Independant Collega te Whalley Range is in het laatst van de vorige maand een groot eest gehouden, ten bate van een Fond» tot oprichting van een zender. te zender zal ten doel hebben dagellUk» Landarbeidersbond, welks afdeeling Zuidland ongeveer 180 leden telt. Op twee groote be drijven zijn Belgische landarbeiders, evenals by een staking in 1921, in dienst genomen. Intusschen zijn deze arbeiders na een bespre king met bestuurders van den Ned. Oir. Bond vertrokken. Een gedeelte heeft van bedoelden Bcnd een zeker bedrag geëischt, wat ook ver kregen is. Meer dan een dozy'n rijksveldwachters zyn bij burgers ingekwartierd en verrichten dag cn nacht patrouillediensten. De toestand is rustig en de graanoogst verloopt vlot. De rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. RL Aalberse heeft langdurige besprekingen ge- oerd met vertegenwoordigers van werkgevers n werknemers in het landbouwbedrijf te Oostvoorne en te Oudenhoorn, waar conflicten dreigen naar aanleiding van een loongeschiL. De landbouwers willen tot 30 April a.s. een minimum-uurloon van 25 ct. handhaven. De arbeiders verlangen nog de vastlegging van een hooger uurloon voor koren-inladen, dor- schen en andere, zwaardere werkzaamheden, alsmede van tarieven voor aardappel- cn bie- tenrooien. De werkgevers zouden over een eo ander •erleg plegen met hun collega's. Tot eenig ander resultaat leidden de besprekingen niet, al zullen ze plaatselijk worden voortgezet en het stakingsbesluit opgeschort. Komt er geen overeenstemming, dan zal de Ryksbe- middelaar arbitrage voorstellen. Land- en Tuinbouw. DE UITKEERING VOOR MELK >c l rir a-Zulvcl-Conti-alë maaki bekend, >r de periode van 20 Augustus tot en September 1933 de prijs voor het taxe- lte van conaumptlemelk. gekocht op roe ifacontruct, voor de verschillende soor ustgesteld op 41. 5 en 51 ct. per 1 De vastgestelde prijs geldt af boerderij. FORMULIEREN VOOR DE ROGGE. INVENTARISATIE De Tijdelijke Graancentrale verzoekt d intrale, Riouwstr

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3