DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Assen (vac.-wylen T. Ger- ber), J. Koppe te Wagenborgen en G. Smeenk te Blokzijl. Beroepen: Te Leimuiden, cand. J. G. A aiders te Hilversum. Ds. L. J. C. KREYT. j Naar ons bericht werd, deed zich in den i toestand van Ds. L. J. C. Kreyt, emeritus predikant der Geref. Kerk te Dieren, die om gezondheidsredenen in Maart j.l. zich genood zaakt zag emeritaat te nemer., zoodanige verbetering voor, dat Z.Kerw. op medisch advies weer mag voorgaan in de bediening van Woord en Sacrament. Zijn adres is tot September: Teunisbloemlaan 16, Den Haag; en daarna: Krügerlaan 5, Baarn. Ds. H. J. WINTER. Ds. H. J. Winter, predikant der Geref. Kerk te Antwerpen, verzoekt ons mede te deelen, dat van heden af zijn adres is: 42 Spoor weglei, Edegheia bij Antwerpen. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Negentiende zitting. Naar aanlei ding van het gister aangenomen voorstel van den Raad van Beheer inzake Art. 1 c Regl. o. d. pred. tract, (omtrent de verhoogingen) stelt Prof. Korf? de vraag, wat er geischieden zal, wanneer door de eindstemming van de Prov. Kerkbesturen het voorstel verworpen mocht worden, aangezien toch de voorspellen van den Raad van Beheer als één complex zijn voorgesteld en als zoodanig door de Sy node zijn aangenomen. Zal dan de Raad van Beheer de andere aangenomen voorstellen kunnen uitvoeren Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend, het nieuwe huishou delijk reglement, dat aangenomen is (uitge zonderd die artt., welke betrekking hebben op den R. v. B. als rechtspersoon) behoeft niet aan de eindstemming van de leden der Prov. er Kerkbesturen onderworpen te worden. ns Dr. Smit stelt voor, in dit Huishoudelijk Re eh I glement in art. 32 onder E de datum 1 Sep- ja j tember te veranderen in: 1 November, en dit met 't oog op de publicatie, die moet geschie- ia_ i den van de veranderingen, en het zou kunnen ds voorkomen, dat een predikant intuisschen een ie j beroep naar een gemeente beneden 500 zielen la_ J aannam, zonder kennis gekregen te hebben ne van de nieuwe bepaling. (Door Dr. Smit wer- tjg j den deze predikanten niet onaardig gekwali ficeerd als door de nieuwe bepaling „geblok keerde" of „bevroren" predikanten). De pu- blicatie ligt op den weg van den Raad van Beheer, terwijl zij ook geschiedt door den vice-president in het officieele verslag in het Kerkelijk Weekblad. Het reglement in zijn ur geheel wordt in de Acta der Synode opgeno men. SN In behandeling komt het rapport over de consideraties over de wijziging van de artt. 1 en 27 van het Regl. op het Pensioenfonds. Overeenkomstig het voorstel van de rappor- teerende commissie wordt een nieuw artikel 27 ingevoegd, aldus gewijzigd: „Verplichte deelnemers met beperkte rechten, die op hun 65ste jaar nog geen 40 dienstjaren hebben vervuld, verkrijgen recht op een verhoogd 'rte 1 emeritaats (oudendags)- pensioen, bovendien ?.38 kunnen zy zich verbinden, de betaling van hun premie voort te zetten". 3-26 jZoo wordt dus de voortzetting van de be- taling van de premie die de Pensioenraad ver- :*r; nl'.U4> cföllör, -fopiilfoi io-f "hpt.- 1^5 Aan de orde komen de rapporten over de Voorstellen van de commissie voor het groote- stadsprobleem, rapporteur Ds. Boonstra. Het eerste voorstel is: invoering van een art 17* IS Alg. Regl. aldus luidende: „Groote Gemeenten kunnen in territoriaal afgebakende buurtge- meenten worden ingedeeld" en in verband 8.50 hiermede de noodige veranderingen in het 3.45 i Regl. op de buurtgemeenten. De commissie 8-02 van rapport kan zich met dit voorstel niet Vereenigen, maar stelt voor, wegens de gere zen bezwaren er tegen, deze voorstellen ten opzichte van de indeeling in buurtgemeenten ter nadere overweging weer in handen te stel len van de commissie voor t grootestads-pro- bleem, en mitsdien deze commissie te verzoe ken in dezen haar werk voort te zetten en een fiader advies te geven. Aldus besloten. Een ander voorstel van de commissie voor het grootestadB-probleem betreft de invoe ging in art. 14 van het Regl. voor de Kerke raden van de bepaling, dat Gemeenten met meer dan één predikant in wijken worden in gedeeld, en dat jaarlijks een wykvisitatie plaats vindt. De commissie van rapport wil het liever aan den Kerkeraad overlaten, doch ter zijn Kerkeraden, die een indeeling wel zou den willen, maar niet durven invoeren en die dus een dwingend voorschrift behoeven. De vice-pres. merkt op, dat in een groote hij jfetad als Den Haag de wijkindeeling of liever ;ba liwijkverdeeling geschiedt door het ministerie om van predikanten, die onderling de wijken ver- deelen, terwijl in het onderhavige voorstel lar deze zaak wordt gelegd in handen van den Kerkeraad en de verdeeling dan voor 5 jaren geldt. Prof. Korff wijst op de schaduwzijden, 'die nde 6an- zulk een verdeeling kunnen verbonden een zijn. De president meent, dat het in overleg igt, met den Kerkeraad kan geschieden. Ds. Ad- dink stelt de vraag, hoe het zal gaan, wan- Jieer een gemeente met twee predikanten, van AL. Nvie één vrijzinnig en één rechtzinnig ie, moet i Verdeeld worden. De commissie van rapport "wil het voorstel voorloopig aannemen en aan hef cons"*eratiën der Class. Verg. enz. onder- Werpen. Ds. Bokma wijst op de>n nood in de 001 igroote steden door gebrek aan werkkrachten. Doch juist door de verdeeling in wijken zul- len te meer en te beter de gebreken en noo- "\e iden aan het licht komen. Prof. Brouwer acht U het nuttig, dat er een geregeld onderzoek 3e plaats heeft naar het werk van een predikant, nn" en dan zal men daardoor dikwijls tot het re- teultaat komen, dat een predikant zijn werk goed doet, ja zich bijna dood werkt, en dat men zegt: zóó kan het niet, er moet in voor dien worden. Het zal soms ook blijken, dat bot- gen predikant zijn plicht niet doet. en In de discussie worden genoemd wijken van on(J ÊO.OOO zielen, die onmogelijk door één predi- e,n «ant bewerkt kunnen worden. In andere Kerk- dÏQ genootschappen hebben de geestelijke verzoi- ien, ^ers dikwijls niet meer dan 600 tot 1300 of nat. jjjooo zieien in hun wijk of parochie, lam ïn stemming gebracht wordt het voorstel em» coorloopij». aangenomen met 15 stemmen vóór sta- 6n g tegen en in handen gesteld van de com- pu'ssie voor eindredactie. Het vierde voorstel van de commissie voor het grootestads-probleem betreft een invoe- ?ing in art. 14 Regl. v. d. Kerkeraden onder en ho. 17 regelende het onderzoek naar het gods- 'e* lienstonderwijs, het pastorale werk van den predikant, zijn vacantie en zijn eventueele ne venbetrekkingen. De comm. van rapport wil lit laaijste uitschakelen, als te veel aanleiding te gevende tot inbreuk maken op de vrijheid van en Ben predikant en tot groote onbillijkheden, n- Conform de conclusie van het rapport wordt lië het voorstel, met schrapping van de woorden: ee i,het waarnemen van bijbetrekkingen", voor loopig aangenomen, met 2 stemmen tegen. ?r, Volgt het voorstel tot instelling van een ka gzootestads-raad en een groote-stedenraad. De [rg hood der groote steden eischt buitengewone 'EN' maatregelen. De commissie van rapport stelt voor het voorstel aan te nemen, het bestuur van den groote-stedenraad te laten bestaan uit 9 leden, nl. één lid uit elk der 6 grooue steden en drie leden te benoemen door de Sy nodale Commissie, en in de kosten voor een derde gedeelte te laten voorzien uit de Alg. Kas. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit aangenomen en besloten de Commissie het Groote Stadsprobleem in kennis te stel len met het resultaat van de behandeling ha ver voorstellen, daarbij reeds bovengenoemd verzoek, zich diligent te willen verklaren ten opzichte van de voorstellen over de buurtge meenten. Ingekomen is het Jaarverslag van het Zui- derzeefonds (voorzitter Prof. Dr. Slotemaker de Bruine; secretaris de heer Van Voorst van Beest)waarbij gevoegd het financieel ver- elag. Het wordt ter inzage gelegd. Tn verband hiermede wordt besproken de subsidie voor een hulpprediker in 1932 door de Synode verstrekt, ten bedrage van f 2000, en de vestiging van een nieuwe predikants plaats in den Wieringermeerpolder, en beslo ten deze aangelegenheden in handen te stel len van de Alg. Syn. Commissie. Inzake een subsidie-aanvrage van de Clas sis Tiel voor de Kerkelijke archieven, wordt besloten, deze, volgens advies van den Archi varis, Dr. Lazonder, over te brengen bij het Claiss. Bestuur van Tiel. Aan een verzoek om subsidie van f 500, als bijdrage in de kosten, gedaan door de „Cen trale voor Werkloozenzorg" te Utrecht, zal alsnog voldaan worden, hoewel het verzoek veel te laat is ingekomen. Ten slotte worden als leden van de Com missie voor de herziening van het Reglement op de predikantstractementen, op voorstel van het moderamen, benoemd de heeren: Ds. A. B. te Winkel, Dr. P. Smit, Ds. J. W. J. Addink, P. Wolffensperger, Da, J. Boonstra (allen leden van de rapporteerende commissie ad hoe) benevens de preeident van den Raad Beheer Ds. Eilerts de Haan, het lid van Hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerk voogdijen Mr. Yixeboxe, en als vertrouwens man van de predikanten Dr. M. J. A. de Vrijer. Uit deze heeren, indien zij hun be noeming aannemen, wordt als voorzitter gewezen Ds. A. B. te Winkel en als secreta ris Ds. J. Boonstra. De zitting wordt, wegens vergadering van de Commissie voor eindredactie, opgeheven. KERK EN CRISIS De Classis Apeldoorn der Geref. Kerken be sloot om redenen van bezuiniging de Kerk visitatie dit jaar niet te houden. „BROEDERSCHAP DER VERZOENING". De „Broederschap der Verzoening", de Nederlandsche Afdeeling van de Internationale „Fellowship of Reconciliation", hield op 5, 6 en 7 Augustus een conferentie te Bentveld over het onderwerp: „De doorwerking van het Evangelie in de naaste toekomst", welk onder werp speciaal gekozen was met het oog op den grooten geestelijken en materieelen nood van dezen tijd. Op Zaterdagavond werd het woord gevoerd door mevr. Henriétte Roland Holst. Des Zondags werd van gedachten gewisseld over de taak, die de „Broederschap der Verzoening" in deze tijden heeft. Des JMaandagsmorgens sprak Ds. J. J. Buske3 te Amsterdam, die zich in het bijzonder be paalde tot de taak der Kerk. INDISCHE KERK De heer E. Durkstra, leerling van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, dié tot hulpprediker by de Indische Kerk werd be noemd, zal eind Augustus naar Indië ver trekken. LEGER DES HEILS, Men meldt on3, dat generaal Higgïns in de plaats van den naar Duitschland overgeplaat- sten kolonel Stankuweit, tot chef-secretaris kolonel Carl Nielsen heeft benoemd. Kolonel Nielsen is afkomstig uit Denemarken, waar hij in 1894 vanuit Slagelse in opleiding kwam voor het officierschap. Sindsdien heeft kolonel Nielsen verschillende belangrijke posities in het Leger des Heils bekleed zoowel in zyn eigen vaderland als in het buitenland. KERKGEBO UWEN. Te Oldenzaal is het afbreken der be staande Ned. Herv. kerk en het ter plaatse bouwen van een nieuw kerkgebouw gegund aan den op een na laagsten inschrijver A. Groothengel te Borne voor f 44.458. #et glas- schilderwerk is gegund aan de laagste inschrijvers Gebr. Franke te Noord-Berg huizen voor f 36501 Te Ommen heeft de aanbesteding plaats gehad van een restauratie der Ned. Herv. kerk. Het werk werd gegund voor f 2775 aan G. J. van Aalderen te Ommen. Gedurende de restauratie zullen de gods dienstoefeningen gehouden worden in het lokaal voor Chr. Belangen achter de kerk, des morgens voor hen, die buiten Ommen wonen, des avonds voor de leden die in de plaats zelf EVANGELISATIE. Te Den Burg (Texel) zal Dinsdagavond 15 Aug. a.s. een Evangelisatie-samenkomst worden gehouden, welke uitgaat van de samenwerkende Geref. Evangelisatie-commis sies van den kring Den Helder. Aldaar zullen spreken Ds. A. A. van der Leer te Oosterend (Texel) over: „Een crisisvraag"; Ds. J. Meijnen te Den Helder over: „Een crisis lichtpunt"; de heer L. Brasser over: „Fen crisisdaad"; en de heer A. J, Timmers over: „Een crisiszegen". De heer A. Plaatsman zat een slotwoord spreken. ZENDING Zuster B. Engelberts, die voor her stel van gezondheid enkele maanden langer in Nederland moest vertoeven, hoopt begin September nar het Zendingsziekenhuis Soe koen te Malang terug te keeren. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. (Roermondsplein 32. hoofd J. M. A. TEN KATE De heer M. A. ten Kate, tot nu toe direc teur der Normaalschool te Modjowarno, uit gaande van het Ned. Zendeling-Genootschap, werd door het Gouvernement benoemd tot In specteur van Onderwijs en geplaatst te Me- nado. Alvorens daarheen te vertrekken, trad hij in het huwelijk met mej. C. Kempers, zen- deling-diakones in het Zendingsziekenhuis te UIT INDIE De heeren C. van den Dorpe en K. K. Wal- da, onderwijzers aan Scholen op West-Java van de Ned. Zendingsvereeniging, komen met verlof naar Nederland. De heer A. van der Graaf, eveneens onder wijzer aan een der genoemde scholen, komt met pensioen naar het vaderland. SCHOOLJUBILEUM. Te Boskoop bestaat, in verband met het feit, dat het op 6 September a.s. 75 jaren geleden zal zyn, dat daar de eerste Chr. School gesticht werd, het voornemen, on 5 en 6 September in het kerkgebouw der Geref. Kerk herdenkingssamenkomsten te houden. VEREEN. VOOR CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS Gisteren is te Zwolle in de Chr. Geref. Kerk de Jaarvergadering gehouden van d Vereeniging van Chr. Geref. Schoolonderwy in Nederland, onder leiding van den Voorzit ter, Ds. S. van der Molen, van Rotterdam. Na de opening dezer vergadering, weeis de Voorzitter in zijn openingswoord op het pes simisme, dat sommigen in den kring der Ver eeniging heeft bevangen. Daartegenover vijst hy op het voorbeeld van Gideon, wiens geloof hem over de tegenstanders deed triumjfheeren in de kracht Gods. Wij moeten, als hy, werk zaam wachten. Evenals by hem is er by ons geen plaats voor een verslagen hart. De Heere zal Zyn werk volbrengen. Hy roept ons. We moeten zijn één in verlangen, hoop, ge bed en worsteling tot den Heere. Hij wenschte voorts den Secretarie, aeu heer J. van Weerd, hoofd der Chr. Geref. School te Enschedé, geluk met het feit, dat hy in dit vereenigingsjaar een kwart eeuw aan het onderwijs mocht verbonden zyn. De notulen der vorige jaarvergadering wer den goedgekeurd. Het jaarverslag van den Secretaris bracht de tongen in beweging. Deze meende dat het werk der vereeniging onmogelijk werd ge maakt door de houding van velen uit eigen kring en door nieuwe wettelijke bepalingen, betreffende het Lager Onderwijs. Velen ter vergadering geloofden echter, met den Voor zitter, dat de Vereeniging nog toekomst heeft. De Penningmeester, de heer Stolk, uit Utrecht, gewaagde in zyn verslag van flink batig saldo. Nadat mededeeling gedaan was omtrent ge voerde besprekingen met andere Cchoolver- eenigingen, werd Ds. J. Hovius, van Nieuwe- Pekela, periodiek aftredend bestuurslid, men op één na algemeene stemmen, herkozen. Na een gemeenschappelijken maaltyd in de vergaderzalen bij de kerk, werd te kwart vóór twee door den Voorzitter de middagvergaae- ring geopend, waar De. L. Floor, Chr. Geref. Predikant te Ulrum, refereerde over: „De practische beteekenis der Verbondsbe- schouwing". In een uitvoerig betoog wees Spr. er op, dat de Schriftuurlijke Verbondsbeschouwlng als leidend motief by het werk der opvoeding groote practische waarde heeft. Zy beschermt het kind tegenover den op voeder zoodat zy hem dringt om met ernst en zelfverloochening het kind te bearbeiden hem ziende als een zondig kind, dat aan zich zelf overgelaten zyn heiligmaking ijdel zou maken wegens de overmacht zyner aan geboren verdorvenheid. Hij ziet het kind als zulk een, die het noodig heeft, dat God het een aard mededeelt, die noodig is om zich overeenkomstig zijn heiligheid te kunnen ge dragen. jMaar ook ziet hij het kind als zulk een, tot wie de Heere zich nederbuigt en het belooft, dat Hy dezen nieuwen aard wil schen- Ook beschermt zy het kind tegen zichzelf. Door Woord en tucht zal het gewaarschuwd worden voor alle gevaren, die dreigen door zonden van ziel en lichaam. Het zal bekend gemaakt worden met de Bron van kracht. Het zal zelf onder beding van de toepassing des Geestes bekend gemaakt met zyn onbekeerd heid, leeren roepen: Heere bekeer mij. Het „gij moet" en „gij moogt U bekeeren" zal uit Gods Woord tot het kind komen. Het zal ge leid worden tot Christus. In dien weg zal het kind worden, geschikt om Gods zaak op aarde te dienen. Het zal geschikt worden tot levensstrijd en levensroeping uit genade door Christus geleid. Ook voor de Kerk heeft deze Verbondsbe- icbouwing beteekenis. Gods wet wordt in dien weg regel der dankbaarheid. Alle gezag en alle ontzag wordt in dien weg door Gods Woord en Wet vastgelegd. Eert uw vader en moeder, moet gaan boven de liefde, zooals one de catechismus leert. De beste Christen is de beste burger, zal dan bewaarheid wor den. Dit is de zedelijke opvoeding, die zoowel aan de eerste tafel als aan de tweede tafel der wet beantwoordt. Deze opvoeding leert den kinderen, wat ze en voor leven en voor ster- noodig hebben. Er moet overblijven een noodiging tot bekeering, volgens de Verbonds- beschouwing door Gods Woo»d geleerd. De zegen eener Godvruchtige opvoeding gaat alles te boven wat op aarde heerlijk schynt. Dit beginsel is het doel onzer Vereeni ging. Noch uitgaan van veronderstelling, noen van de verkiezing, maar naar Gods genade- verbond alleen dan wandelen we naar Gods inzettingen. Nadat de/. Voorzitter den referent den dank der vergadering gebracht had, volgde een drukke gedachtenwisseling, waaraan o.m. werd deelgenomen door de heeren Ds. C. van der Zaal en De. J. Hovius. De goed bezochte middagvergadering, waar voor vooral belangstelling bestond van onder wijzend personeel en predikanten, werd door Ds. Floor met dankzegging gesloten. OPHEFFING VAN OPENB. SCHOLEN. Te Almelo komt in de e v. Raadsverga dering aan de orde een voorstel tot opheffing van de Openbare School O. Ook wordt voor gesteld het onderwijs aan spraakeebrekkige leerlingen van de Lagere en Voorb. Lagere Scholen op te heffen. OPENBAAR EN BIJZONDER. Uit de pasverschenen Onderwijs-statistiek t.a.v. de kosten van het onderwijs blijkt nog het volgende: De publieke kas betaalt f 117 per leerling voor de Openbare Bewaarschool, WERELDFEDERATIE VAN CHR. STUDENTENVEREENIGINGEN ..HET COMMUNISME" Van 3 tot 9 Aug. is door de wereldfedera- ie van Chr. studentenvereenigingen een in ternationale studentenconferentie georgani- 1 voor afgevaardigden der C. S. V. uit vele landen. De conferentie werd gehouden te Coppel in het Canton de Vaud bij Genève en ge opend door den Voorzitter, Pasteur Pierre Maury, secretaris der W. F. Deze legde voor al nadruk op de taak der kerk om do Fede ratie concreet te realiseeren als deel van het leven der leden. Vrijdagmorgen hield Father John Gros er van de Church of England, die wenkt onder do Communisten in East End, een referaat over: „Communisme". De voornaamste reden, aldus spr., waarom het communisme de menschen aantrekt is dat het een eenvoudige oplossing geeft van de, vele verwarrende moderne levensproble men: waarom ze werkloos zijn, waarom hon ger lijden te midden van overvloedige pro ductie. Het communisme geeft hét bewustzijn, dat het proletariaat drager der nieuwe orde is. Volgens spr. is de klassenhaat geen werke lijk element in het communisme, wel de ge spletenheid in klassen der tegenwoordige maatschappij, die ook de christen moet er kennen. Maar die is het juist die de haat voortbrengt, en daarom moet de christen werken voor de maatschappij waarin geen klassenonderscheid bestaat. Het communisme ontkent de oneindige waarde van de persoonlijkheid. Nu is dit wel zoo in een overgangsperiode, maar Marx, Engels en Lenin willen als eind doel een gemeenschap van vrijwillig samen werkende individuen. Het kan echter zoo dat het geloof aan de individueele waarde tenslotte afhangt van geloof in God, en dat dus een maatschappij die dit systematisch uitroeit, ook de persoonlijkheid vernietigt en moet ondergaan. Spr. wees er op, dat het logisch resultaat der materialistische geschiedbeschouwing re volutie is. Hierin is een indirecte wet van God, die de wereld belet, de zonde voortdu rend te organiseeren. Het is een gevolg van een straf voor de zonde. Wij moeten zulke catastrofen dragen als gemeenschappelijke zonden der menschheid. De reddende kracht ligt in nieuw leven en als wij vasthouden aan ons geloof zal ons uur komen, want het oogenblik komt dat de beweging haar kracht verbruikt heeft en naar de positieve kracht Gods vraagt. Slechts door de kracht der Opstanding en de gemeenschap met den Heiligen Geest te rug te winnen kan de Christen deze straffen vrijwillig op zich nemen om zoo „de overblijf selen van het lijden van Christus te vervul len", aldus spr. In den middag kwam het bericht dat de Duitsche C. S. V. gedwongen is geworden haar functionarissen in de W. F. te schorsen omdat zij geweigerd heeft de „Ariërpara graaf" aan te nemen. Met des te grooter be langstelling werd geluisterd naar een uit eenzetting van den toestand op kerkelijk gebied in Duitschland door eenige betrekke lijk toevallig aanwezige Duitschers (een de legatie had men niet kunnen zenden) Om he grijpelijke redenen kan een en ander hier slechts summier worden weergegeven. De ontwikkeling komt neer op toenemende invloed, door niet altijd faire middelen der z. g. Duitsche Christenen, die niet alleen vol komen ja zeggen op de revolutie, maar ook de Nat. Soc. concepties in de kerk willen brengen, voornamelijk het begrip van de „Führer", in tegenstelling met het christelijk ambtsbegrip; en het begrip „Volkstuin" zooals het uitkomt in 3 van hun program ma: „De Duitsche kerk is die der Christenen van Arisch ras". Niet de doop, maar het bloed beslist dus. Een belangrijk fenomen as zeker dat de Nat Soc. staat het zwijgen der Chr. Kerk niet kan verdragen maar haar wil dwingen tot instemming. Pierre Maury sprak daarop een kort woord als vertegenwoordiger der W. F. èn als Franschman. 's Avonds sprak de Voorzitter der W. F. Francis Buther over Ons hart is onrustig in ons tot het rust vindt in U". „God en .volk" Zaterdagmorgen sprak Pastor Asinus sen uit Altona, die ook wellicht om over tuiging afgezet zal worden, voor „God en Volk". Door de overal nieuw ontdekt wor dende waarde van volk „Volkstum" en staat, bestaat het gevaar dat men het volk in zijn ideale vorm als 't hoogst bereikbare beschouwt. d.w.z. waarvoor men alles opgeeft en 't dus verwart met het Konkinkrijk der Hemelen. Nog gevaarlijker is 't als men het begrip „menschheid" verwart met Ko ninkrijk der Hemelen, juist omdat de waar de ervan voor ieder zoo duidelijk is. Het volk is een scheppingsordening en dus 'n wet, evenals ouders of huwelijk. Maar in de scheppingsorde kan de mensch niets zon der God doen, en toch ook niets zonder zonde God spreekt echter Zijn laatste woord niet in de schepping maar in Zijn Zoon. Dit is de orde der genade. Het Marxisme wil niet uitgaan van de mensch zooals hij is, maar nieuwe menschen maken. Ook het Nat. Socialisme kent derge lijke stroomingen. Door deze pogingen, die valsche godsdienst zijn, komt men er ook toe de tegenstanders als duivels voor te stellen en aan de eigen zijde martelaarschap te verkondigen. Vol gens 't Evangelie echter staan allen aan den verkeerden kant. Wat de Kerk noodig heeft is Belijdenis, in de oude kerk genoemd „homologeia", gelijk spreken. Dat beteekent: de Kerk moet we ten wat ze wil. en deze confessie moet niet zijn de op fundamentalistische of modernis tische wijze opnieuw dienstbaar gemaakte oude, neen, een belijdenis van deze tijd. Juist omdat in Duitschland geen document he- stond noch bestaat waaruit blijkt wat de Kerk eigenlijk wil kan ze zich niet beklagen over toegrijpen van een bewuste macht als het Nat, Soc. Daarom moeten wij vooral in onze eigen kerken aandringen op het vormen van een bewuste houding. 's Avonds sprak Pasteur Dominice uit Genève over: „Gemeenschap met Jezus". En dat ook het Lager Onderwys op de Bijzondere Scholen veel minder kost dan dat op de Openbare, is reeds vroeger meer dan ns met de cijfers aangetoond. De frontmakers van de Openbare School hooren het niet graag, maar By zonder Onderwijs is toch voordeeliger. EXAMENS i T M J J Duynstee. Afcew. 14 cand. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG. 9 Aug. Akte N IV: geëx. 4 can EX.-LICHAMELIJKE OEFENING zijn geëindigd, de ?4 candidaten. teru ndellng heer J A Klinl EXAMENS-HOOFDAKTE. AMSTERDAM. 9 Aug. Geëx. 7 cand. Geal. de lames H Bonnettemaker en H C Vreede. H W Meye: BREDA, 9 Aug. Geëx. 8 cand. Geal. de heer< J J de Bok. Made; E M J Gerrits, Berllcum, e A G F v Haperen. Beek (N.-Br.). GRONINGEN, 9 Aug. Geëx. 7 cand. Terugge trokken 1 cand. Gesl. de heeren K de Grooth. Nieuwe-Pekela; A W T Meijer, Marum en H J de heer E Hagoort, allei L J M Boonen, Maasnlel; Erkens, St Odlelenberg; J M H Gërris. Mas niel; H Lejeune, Meersaen, en M C E H V. haeg, Schlnnert. ROTTERDAM. 9 Aug. Commissie I. Geëx. 8 cand. Teruggetrokken 1 cand. Gesl de P C F M de Beer, Rotterdam; A Pool. schle; E W C Schrey en J J v d Steen, beiden Rotterdam, ROTTERDAM, 9 Aug. Commissie II. Geëx. 8 cand.Geal. mej. R B de Jonge, Vllsalngen; de heer D J Binsbergen, Puttershoek. UTRECHT, 9 Aug. Geëx. 8 cand. Gesl. de heeren "W" J Hardeman, Veenendaal; J H JUtte, n; W J Kleinveld, Woudenberg R Sohlerbeek, N(j verdalF J H V A Schothans, EXAMENS-FRANSCHE TAAL UTRECHT, 9 Aue. Akte L.O. Gesl. de dames A Th Eyzenbach, Rotterdam; F I J v Schalk, Den Haag; J M Sltton, Rotterdam: M Slothou wer. Lelden; J J v d Sluis, Buren; H P M Smul ders, Udenhout; M J W H Steyns, Roermor C H Theunlssen, Halfweg; M de Vette. Vlai dingen; E J M Vlaskamp, Maastricht; T Vos- meyer, Enschede; M B M Welbergen, Helle: doorn; J H Werkman, Leiden; M J H Willem Maastricht," en F H C Wingelaar, Zetten; en heeren W Noot, Amsterdam; W H Paguay, Si tard; O H Pool, Almelo; C M Pauw, Ter Aa F v 't Sant. Berkhout; J Schilder. Goor; J H Schoenmaker, Amsterdam; K A Schuit, Roozei daal, en J G Snijders, Voerendaal. EXAMENS-ENGELSCHE TAAL Groningen; A J A Drlessen, Den Haag; W Go vers, Helmond; L Heyndtjk, Wormerveer; h Holleman. Mlddelharnls; IJ Kramer. Rtjawök broek en C. C. Koning te Deventer, en de h. ren J. Ph./Barendregt te Amsterdam, G Blom RUswttk (Z.-H.), A J Dunk te Breda L. EXAMENS-HANDTEEKENEN DEN HAAG, 9 Aug. Akte L. O. Gesl. de da mes E Schols fn W O Schwarz, belden te Sit- tard, en de heeren HAG Scheublln te Apel doorn, R. U. W. Schulz te Molan^, F A van Slooten te N(jkerk, J C R v. d. Sommen te We- geningen, W B v. d. Stap te SommelsdUk. A. Stoelwinder te Kortezwaag, J L TholhuUizei Wouw, S. Veenstra te Oosterlltters, J A J Venroov te Den Bosch. H Visser te Brcds :oty>rdam en H A v d We(j Vllegenthart Nlcol&asga dames M M G Andel, W v. d. Burg l R Roeland te IJsselmuIden (O.) Afgewezen 7 EXAMENS-FRAAIE HANDWERKEN AMSTERDAM, 9 Aug. Gesl. de dames W J de Boer te Amsterdam, H A Halkamp te Zwoller- kerspel. W H Haalwerff te Haarlem, R Leij- horst te Amsterdam. C Neütsell de Wilde t< Den Haag. C A v. Rlessen te Bloemendaal er L P E G Thleme te/Amsterdam. Uit het Sociale Levea. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT IN APOTHEKEN In verband met de nog in vele apotheken ongunstige arbeidsvoorwaarden voor de apo thekers-assistenten heeft de algemeene as- sistenten-apothekersbond zich gericht tot het Hoofdbestuur van de Ned. My. tot Bevorde ring van de Pharraacie, waarin aangedrongen ROFFELRIJMEN Mijn tante heeft een regenton Mijn tante heeft een regenton, Wel tachtig emmers groot; Daar vangt ze 't regenwater in Dat sijpelt uit de-goot. En komt er dan zoo'n regenhui, Zoo'n zwarte, als de nacht, Dan zingt mijn tante stilletjes Terwijl ze stiekum lacht: Och, och, wat jammer voor de lui Die met vacantie zijn Maar voor mijn dikke regenton Is zoo een buitje fijn! Mijn tante heeft een regenton, Daar zit een filter in; Die maakt, hei water als kristal, Geen vuiltje blijft er in. Dat reine regenwater is Zoo kost dijk, zoo vet; En tante zingt als ze de wasch Er in te weeken zet: Dat schrale water uit de kraan Zal me gestolen zijn Maar in mijn dikke regenton Is 't altijd even fijn! Mijn tante heeft een regenton, Wel tachtig emmers groot; Al is de zomer nag zoo heet, Zoo droog als kurk, wat nopd! Je moet het regenwater zien Dat uit het spongat spuit! Da's heerlijk voor de bloemetjes! En tante zingt het uit: Och, och, die arme bloemetjes Die nu zoo dorstig zijn Zoo'n buitje uit mijn regenton Da's heerlijk hè, da's fijn! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Radio Nieuws. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. H"u 1 z e n (296 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcm-t 10.00 Gramofoon 12.16 Lunchconcert 8.00 Orgel 3.26 Viool 4.20 Gramofoon 6.00 mofoon 7.35 Grs 9.00 Orkest 10.00 Orkest 10.20 Gramofoon 10.26 Vaz Dias 10.30 Orkest I". ver sum (1876 M.) V.A.BA. 8 01 Grr.mo- foon 10.15 Voordracht 10.30 Concert 11.00 Voor de keuken 11.30 Gramofoon 4.01 Orgel 4.30 Voor de kindereu 6.00 Gramofoon 6.00 De Flie-reflulters 7.00 De Flierefluiters 11.00 Gramofoon A.V.R.O. 12.01 Gramofoon 12.30 Concert 2.16 Gramofoon 2.60 Gramofoon 8.15 Zang 8.80 Concert Jramofoon 8.20 Gramofoon 9.20 ry (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.0 2.06 Orkeat 4.85 Orkeat 6.5 7.50 Zang 8.20 Orkest 10.4 10.40 Ork< IC n 1 g nrusterhauaen "(1634.9 M.) 6.40 12.20 Gramofoon 2.05 Gramor 8.00 Piano 6.65 Concert 6.25 Con ,angenberg (472.4 M.) 6.26 Gramofoon 7.20 Concert 10.60 Menech und Welt 12.20 Concert 1 20 Concert 5.20 Gramofoon 6.20 Orkest 10.50 Concert lldland Reg. (398.9 M.) 12.20 Orkest 1.20 Gramofoon 2.20 Orkest 9.40 Gramofoon 1 a r (j s (Radio Pa. Is) (1726.1 M.) 8.05 Gramo foon 12.50 Gramofoon 7.40 Gramofoon 8.20 Gramofoon 9.05 Gramofoon 9.50 Varschau (1411.8 M.) 4.20 Orkest 5.85 Concert 6.5 Cor.ecrt 7.25 Gramofoon 8.20 Concert 9.30 Concert wordt op het totstandkomen van een collec tief contract tusschen de beide organisaties van werkgevers en werknemers. De apothe- kersbond heeft thans aan de assistentenbond bericht, dat deze werkgeversvereniging ge zien de onzekere tijden en de nog onzekerder toekomst het tijdstip om tot invoering van een collectief contract over te gaan, nog niet gekomen acht. Zoowel arbeiders als werkgevers in het landbouwbedrijf te Lutten, Slagharen, Schui- nesloot en de Krim hebben hun goedkeuring gehecht aan de voorloopige overeenkomst tusschen de besturen van beide partyen, in houdende dat voor 19331934 de loonen ver laagd worden met 7 V4% met dien verstande dat de uurloonen voor mannen, (gewoon werk) niet worden verlaagd. UIT HET STEENHOUWERSBEDRIJF Zoowel de bond van steenhouwerspatroons in Nederland als de bouwarbeidersbonden hebben het op 30 September eindigende lan delijke collectieve contract in het steenhou- wersbedryf opgezegd. Van arbeiderszijde wordt o.m. verkorting van den werktijd ge vraagd opdat meer personen in het bedrijf konnen worden geplaatst. De landarbeiders te Sint Philipsland heb ben het bemiddelingsvoorstel van den ryks- bemiddelaar met algemeene stemmen aan vaard. Was dit ook geschied door de betrok ken werkgevers, dan was het geschil van de haan geweest. Door deze is echter aan het afdelingsbestuur van den Chr. Landarbei- dersbond bericht gezonden, dat zy bereid zijn het uurloon te bepalen op 23 cent, mits dit t wordt VT"=*<r«l«cd m 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3