llicuuic geitecift (Courant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Chr. Nationale Werkmansbond Gemengd Nieuws. MEUBELEN «.BONNEMiEWli ?er kwartaal In Lelden en In plaat »en waar "n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending 4 50 Bu dageiijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels 1 L17V! No. 4039 21ke regel meèr0-22Vf 'r.gez. Mededeelingen van 1—5 regels2J0 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijk* korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen 3 STELLIG EN DUIDELIJK We hebben op 22 en 29 Juli er in een tweetal artikelen de aandacht op gevestigd, dat de soc.-democratie in dezen moeilijken tijd met haar beginselen verlegen staat. Tot positief opbouwenden arbeid blijkt zij niet in staat en in allerlei landen is het 80c.-dem. bouwwerk ineen gezakt, zoo werd geconstateerd. Theoretisch en practisch is haar zwakheid gebleken. In een critiek in de soc.-dem. pers be toogt de heer Albarda, dat de gegeven sa/ menvatting van het historische proces dei laatste jaren aan stelligheid niets, maar aan duidelijkheid alles te wenschen over- We meenen echter in alle bescheiden heid, dat de gegeven samenvatting èn stel lig we beriepen ons op positieve feiten èn duidelijk mag worden geacht. Wat ons eigen land betreft, was het de heer Albarda zelf, die op het Congres van Maart 1932 verklaarde, dat het de partij ontbreekt aan een program van socialist'!- 1 sche constructie; bruikbare concrete voor stellen waren er niet, wel had men de be- schikking over allerlei papieren wijsheid Dat is, dunkt ons, stellig en duidelijk. Het plan-Oudegeest en het jongste economisch 1 urgentieprogram heffen deze uitspraak niet op; de heer Albarda zal gaarne toe geven, dat beide meer voor agitatorisch ge bruik geschikt zijn, dan dat zij uitmunten in concrete politieke bruikbaarheid. Ook onze verwijzing naar het buitenland was o.i. èn stellig èn duidelijk. Breede be- tpogen in dat opzicht zijn weinig noodig Wanneer we herinneren aan Rusland, Italië, Engeland, Hongarije, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk en daar de toestan den overzien, is het duidelijk, dat op den duur de soc.-democratie er gefaald heeft als oppositie of als regeeringspartij. Met haai klassen-strijd dogma heeft zij èn de volken èn zich zelf groote schade gedaan. Met deze feiten voor oogen behoeven we over de soc.-democratie in de drie Skandi- havische rijken niets meer te zeggen. Ook daar is het lang zoo mooi niet als mis schien uiterlijk kan schijnen en voor het wereldleven beteekenen ze iets minder dan het totaal der andere Europeesche landen, die we noemden. Deze feiten zijn zoo stellig en duidelijk, flat de Nederlandsche soc.-democratie er den invloed in sterke mate van heeft on dergaan en nog ondergaat. Den heer Al barda is dat zoo goed bekend, dat we er geen enkel woord aan behoeven te verspil- Aan wat wij reeds schreven naar aanlei- ding van het artikel van den heer Albarda lijkt het ons goed dit toch toe te voegen. OFF1CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. Niessink. eere-voorzitter van de afdeeling: Apeldoorn van de Konlnk»uke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbbuw en Plantkunde, te Apeldoorn. VREEMDE ONDERSCHEIDING Bü K. B. is aan den kapitein M. G. van Kes- teren van het 2e regiment veldartillerie ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van Ridder le klasse d;r St. Olof Orde van Noorwegen. TARIEFCOMMISSIE Bij K. B. Is met ingang van 15 Augustus aan den heer Chr. van den Heuvel te Heemstede op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais buitengewoon lid der Tarlefcommissie. bedoeld In art. 7 der Tariefwet 1924 en zijn met ingang van dien datum benoemd tot buitengewone leden de heeren P. W. van der Schans te Kerk wijk en Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht. P. T. T.-DIENST Bij beschikking Van den directeur-generaal der P. T. T. js met ingang van 1 September 193J mfesa!bij den' pf *T.° T^ndi ens t H6 B.' Küpers'te Goirle DE FEESTEN TE ELBURG OPENINGSREDE BURGEMEESTER FEITH De officieele opening van de feestelijk heden ter gelegenheid van de herdenking van het 700-jarig bestaan der stadsrechten van Elburg heeft plaats gehad bij monde van den burgemeester J h r. R. Feit h. Vanaf het balcon van het gemeentehuis hield deze een rede, waarin hij allereerst het verleden der stad naging, wier stede rechten door Graaf Otto II van Gel re wer den verleend, en wier verplaatsing meer landwaarts in, onder Hertog Willem van Gulick plaats had. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het 6treven der Elburgers op velerlei levensge bied, en eindigde met de woorden: Wij wil len met dankbaarheid het roemrijk verle den gedenken. Wij gaan niet bij de pakken neerzitten, maar met opgericht hoofd gaan wij de toekomst tegen. Wij zijn Elburgers, burgers van een stad met een schoon verleden, een veelomvat tende toekomst en e«.n heden vol goede verwachting. Elburg groeie en bloeie nog vele eeuwen! 39e JAARVERGADERING TE AMSTERDAM Plechtige Wijdingsavond JAARVERSLAGEN Heden en morgen houdt de Chr. Nat Werkmansbond zijn jaarvergadering te Am sterdam in de Koningszaal van Artis. Wijdingssamenkomst Aan den vooravond van deze bijeenkom sten had de afdeeling Amsterdam de vele vrienden van den Chr. Nat. Werkmansbond samengeroepen in de Nieuwe Kerk op den Daar toch werd in een plechtigen wij- dingsdienst herdacht het 40-jarig bestaan van de afdeeling Amsterdam. In het inleidend woord van den voorzitter, de heer J. C. Heer land, sprak deze (na de opening der vergadering met gezang en gebed) zijn voldoening er over uit, dat de jaarvergadering van den Chr. Nat Werk mansbond ditmaal te Amsterdam bijeen komt en alzoo samenvalt met de viering van het achtste lustrum van den Chr. Werk mansbond aldaar. Met piëteit herdacht spr. de mannen, die vóór 40 jaren in de hoofd stad het werk hadden ter hand genomen en dit ondanks bestrijding door ongeloof en revolutie in Gods kracht hebben voort gezet. Groot waren 40 jaren geleden de ver wachtingen van de sociale wetgeving, maar dit neemt niet weg, dat ook nu nog geldt het woord: Help u zelf, zoo zal God u hel- Pen- Bij alle waardeering voor wat de sociale wetgeving voor den arbeider tot stand bracht, verwacht de Werkmansbond ook nu nog goede vruchten van de vakorganisatie, niet om de Christelijk nationale beginselen den weg te versperren, maar te bevorderen. Wij willen, aldus spr., de arbeiders sterk maken en hun sociale positie verbeteren door rekening te houden met Gods Woord en Zijn geboden. Drukken wij daarom, ook in de toekomst, besloot spr., Gods voetsporen, dan zijn wij van den uitslag zeker. Na een orgelsolo van den heer H. F. G. Loohuijs en zang van de oudste afdeeling van den Werkmansbond te Amsterdam, het Chr. zangkoor G. A. Heinse, directeur de heer J. Boon, trad als feestredenaar op Ds. R. D ij k s t r a, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, die sprak over De glorie en de moeite van den arbeid. Spr. begon met te memoreeren, dat arbeid geen vloek is. Arbeid is voorrecht en plicht, hetgeen in deze dagen van nijpende werk loosheid door velen als pijnlijk gemis wordt gevoeld. De glorie van den arbeid is juist, dat deze op den ganschen mensch beslag legt, vandaar dat wij met het Huwelijksfor mulier spreken van het goddelijk beroep. Zoowel handenarbeid als geestesarbeid hebben elk eigen waarde en doel. Hard is het woord uit Genesis 3, dat denaarde om onzentwil is vervloekt, hard is de arbeid, die slecht betaald wordt: met smart ver richten wij ook nu nog onzen arbeid; door nen en distelen brengt de aarde ons voort en in het zweet des aanschijns zullen wij ons met moeite gewonnen brood eten. Do revolutionaire vakorganisatie rekent met deze geweldige goddelijke wet niet en brengt deswege teleurstelling. Wij zullen goed doen niet te veel van de sociale wetgeving te verwachten, al mag met dank worden ge tuigd, dat door de sociale wetgeving veel leed is verzacht Hierdoor worde evenwol niet de prikkel tot energie verslapt De moeite van den arbeid zit niet in de eerste plaats in een schraal loon, als het brood des bescheiden deels er maar is. Neen, er zijn zooveel remmende invloeden in den arbeid, b.v. als de gezondheid wordt onder mijnd of als de rechte levenstaak niet wordt gevonden. De glorie van den arbeid, waarover spr. na zang van het Bondslied nader handelde, is hierin gelegen, dat onze energie er door wordt gestaald. Noodig is de arbeid voor de ontwikkeling van alle krachten naar lichaam en ziel. Niet de arbeid, maar het aardrijk is vervloekt en in Christus wordt alle arbeid geadeld. Zoo bezien krijgen wij ONDERHANDELINGEN NEDERLAND-RUSLAND GEEN SPRAKE VAN! In verband met hier en daar in de pers opduikende geruchten als zouden er tus- schen de Nederlandsche regeering en de Sowj,et onderhandelingen zijn aangeknoopt ten "einde een handelsovereenkomst te slui ten (waarbij tevens Nederland tot erken ning der Sowjetregeering zou moeten over gaan) kunnen wij mededeelen, aldus het ..Handelsblad", dat ter bevoegder plaatse van het aanknoopen van dergelijke onder handelingen niets bekend is. HET VERDRAG VAN OUCHY MEESTBEGUNSTIGING ONVOORWAAR DELIJK Over de juiste intèrpretatie van artikel 1, lid 2 van het tractaat van Handel en Scheepvaart tusschen Nederland en Groot- Brittannie van 27 October 1837 heeft hei vorige jaar bij gelegenheid van een briet- wisseling over het verdrag van Ouchy een gedachtenwisseling tusschen de Nederland sche en Engelsche Regeeringen plaats ge had. Zij betrof de vraag of de in artikel 1, lid 2 van genoemd verdrag gestipuleerde meestbegunstiging met betrekking tot op goederen geheven rechten een voorwaarde lijk dan wel een onvoorwaardelijk karak ter draagt. Hr. Mr. Gezantschap te Londen heeft eenigen tijd geleden, in opdracht van de Nederlandsche Regeering aan de Brit- sche Regeering doen weten, dat de Neder landsche regeering zich vereenigt met de Britsche interpretatie, dat de meestbegun- „stiging op dit punt onvoorwaardelijk is oog voor de glorie van den arbeid. Dan wordt de arbeid niet alleen roeping en plicht, maar ooft zegen. Zang van Heinse en eenige orgelnummers weerklonken nog door het schoone kerkgs- bouw en daarna werd de samenkomst ge sloten met gemeenschappelijk gezang en gebed. Hedenmorgen om half twaalf begon de 39e Jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer P. J. Nahuyzen te Utrecht, die de openingsrede uitsprak. Op dit openingswoord volgde de bespre king van het jaarverslag van den,secretaris, de heer C. Sneep, van Raamsdonkveer. Jaarverslag van den secretaris Dit memoreert allereerst het overlijden van den heer J. van Meggelen, vele jaren lid van het Hoofdbestuur, 2e voorzitter, en nog meer jaren gewoon lid van de Bond. „Wat van Meggelen zei, wat hij schreef, het kon op de volle aandacht der lezers of hoorders rekenen; immers van Meggelen had iets te zeggen. Groot is het verlies dan ook, dat de Bond leed door zijn verscheiden". Het hoofdbestuur vergaderde evenals het moderamen, zes keer. ,Dat de bondsleden blijk van medeleven ge ven, het kan niet anders dan tot groote blijdschap stemmen. De vele vragen, gesteld en de inlichtingen gegeven over zaken, het bondsleven rakend, waren zeer talrijk". Helaas kan „De Voorzorg" nog maar steeds niet voor alle leden van de bond de wekelijksche welkome gast zijn. De ongunsti ge tijd en de prijs die gering is -kunnen hier bij niet de hoofdrol vervullen. Een oplage van niet minder dan 2500 jaar boekjes zag het licht, welke boekjes bijna allen werden verkocht. Ongetwijfeld een mooi getal, maar stijging is nog mogelijk. De brochurehandel adres J. Koning Arn- hemscheweg 4, Apeldoorn, had het niet zoo druk als wel het jaar te voren, en ondervond evenals iedere boekhandel de gevolgen der werkloosheid. Toch werden nog in totaal 1497 exennl. verkocht. De bondspropagandist, de heer A. Broer, is haast onafgebroken op stap geweest. Zoo werden in 1932 de volgende afdeelingen opgericht: Exmorra, Gaast-Ferwoude, terwijl Oosterend, Murmenvoude en Wommels eerst in 1932 haar huishoudelijk reglement zagen goedgekeurd, daar zij allen in het laatst van December 1931 werden opgericht. Vervolgens Ootmarsum Wij he, Acquoij, Culemborg-Bui- ten, Hengelo (Gld.), Poederoijen, Tienhoven, Maasland, Waarder, Zuid-Beijerland, Vrou wepolder, Andel, Dussen, Den Hank, Rijs wijk (N.-Br.), Sleeuwijk en Woudrichem. De heer Sneep eindigt z'n jaarverslag als volgt: Een somber jaar ligt achter den rug. Voor vele leden stapelden de zorgen, in velerlei opzicht, zich op; menige brief, door mij ont vangen getuigt daarvan. Van opleving nog geen sprake; integendeel, de toestand schijnt nog eer ernstiger te worden. Onwillekeurig vraagt men: Waar gaat het heen? Niemand onzer die het weet; niemand, die helpen kan; we staan allen machteloos. Alleen Hij, die in der Scheppingsmorgenstond sprak, er zij licht, kan in deze in-donkere tijden licht brengen. Hij geve dat we allen ons dan ook maar tot Hem en Hem alleen wenden met al onze zorgen en nooden om te ervaren, dat Zijn arm niet verkort is. Daarna werd de Jaarrekening van den penningmeester, den heer E. S. van Veen, van Gramsbergen, besproken. Jaarrekening van den penningmeester Aan deze jaarrekening ontleenen we: De ontvangsten bedroegen in 1932/14130.60. Hierin is begrepen ƒ11621.58 contributies, ƒ517,22 kassaldo op 1 Jan. 1932 en ƒ1000.— gerealiseerde belegging. De uitgaven beliepen ƒ13164.50, zoodat het saldo op 31 Dec. bedroe- ƒ966.10, t w. ƒ251,40 kassaldo en ƒ714,70 girosaldo. In deze uitgaven is o.m. begrepen 1084.62, welke besteed zijn in verband met de exploi tatie van het Bondsorgaan „De Voorzorg". Voorts werd uitgegeven voor bondspropagan- da 4097.83, voor betalingen aan provinciale comité's 26-15.—, terwijl 1500 kasgeld werd belegd Het vermogen van den Chr. Nat. Werk mansbond was op 31 Dec. 1932 9666.10 en nam alzoo in het boekjaar 1932 met 12 toe. WONINGBOUWVEREENIGINGEN IN MOEILIJKHEDEN In het hotel „Het Blauwe Kruis" te En schedé kwamen besturen van eenige woning- bouwvereenigingen te Enschedé en Lonneker bijeen ter bespreking van de exploitatie moeilijkheden waarmede deze vereenigingen door de huidige crisis hebben te kampen. Men besloot zich tezamen met een adres tot de regeering te wenden waarin maatregelen worden gevraagd, welke tot huurverlaging kunnen leiden. Dat adres zal aan alle bouw verenigingen n Twente ter mede-ondertee- kenin.g worden aangeboden, terwijl tevens aan verschillende corporaties, vakvereeni- gingen enz. zal worden verzocht aan ge noemd adres adhaesie te betuigen. HET STRAPERLO-SPEL TE SCHEVENINGEN Het spelen van Straperlo in het Kurhaus te Scheveningen zal 3 Sept. a.s. gesloten worden met het oog op het afloopen van het seizoen. Het ligt niet in het voornemen van den burgemeester, verder eenig derge lijk spel te Den Haag of Scheveningen toe te staan. Overwogen wordt, in hoeverre en onder welke voorwaarden het volgend seizoen in het Kurhaus te Scheveningen het Straper- lo-spel zal worden toegelaten. MR. Q. J. TERPSTRA t Te Den Haag is op 48-jarigen leeftijd overleden de heer Mr. Q. J. Terpstra. oud-directeur van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, en van „Feyenoord" ie Rotterdn^rr. BOND VAN CHR. GEREF. M.V IN NEDERLAND BONDSDAG TE APELDOORN „De Vaandeldraagster in den Strijd" Gisteren heeft de Bond van Chr. Geref. M. V. in Nederland te Apeldoorn zijn druk bezochte Bondsdag gehouden. De vice-presidente mej. G. A. Vlieger opent de vergadering door te laten zingen Ps. 75 1, gaat voor in gebed en leest 2 Kon. 5 115. Naar aanleiding hiervan spreekt zij een kort openingswoord en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. Een schaduw wordt geworpen door de onge steldheid der Bondspresidente, die wij har telijk toewenschen, dat de Heere haar weer spoedig mag herstellen. Op voorstel van het Bondsbestuur wordt een telegram gezonden aan H. M. de Ko ningin, waarna staande twee coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. Hier na worden de notulen gelezen en onder dankzegging vastgesteld, de jaarverslagen behandeld en zonder opmerking goedge keurd. Een breede discussie volgt op het voorstel van Kring A'dam en Omstreken betreffende het uit te geven Bondsblad. De toelichting hierop wordt gegeven door Ds. H. Janssen, lid der ccommissie voor een eigen blad. Het resultaat is, dat klokke 12 uur het besluit valt van de oprichting van een eigen Bondblad onder den naam van: „Belijden en Beleven", waarvan het eerste nummer D.V. begin October verschijnen zal. Uit de geloofsbrieven blijkt dat 41 veree nigingen vertegenwoordigd zijn. De uitslag van de stemming wordt mede gedeeld. Aan de beurt van aftreden waren de dames G. A. Vlieger, vice-pres. en H. O verweel, secretaresse, welke beiden met bijna algemeene stemmen herkozen zijn. Als 2e secr. wordt benoemd mej. M. A. Klomp. Zwolle wordt aangewezen de boe ken der penningmeesteresse te controleeren. Na het zingen van Ps. 48 4 en 5 eindigt Ds. Zwiep de vergadering met dankzeg ging- De MIDDAGVERGADERING wordt heropend met het zingen van Ps. 95 vers 5. Schriftelijke felicitaties zijn ingeko men van den Bond van Chr. Geref. Man- nenvereen. en den Bond van Meisjesvereen. op G. G., benevens eenige telegrammen. Namens den Bond van Chr. Geref. Jonge- Iingsvereen. feliciteerde Ds. Ds. H. L. v. d. Meyden, terwijl mej. W. A Burg graaf namens den Ned. Herv. Meisjes- bond op G. G. haar gelukwenschen over bracht. Mej. W. A. Klein krijgt nu gelegenheid haar referaat te houden over: De vaandeldraagster In den strijd. Het onderwerp staat in het teeken van het Vaandel. De Heilige Geest moet onze Banier zijö. Juist in dezen donkeren tijd moeten wij als Bondsvriendinnen ons ten strijde verzamelen rondom onze Banier. Na een uiteenzetting van de beteekenis van het vaandel, zegt spreekster, ook onzen Bond een vaandeldrager te willen noemen. Op ons vaandel lezen we dan: De Heere is on ze Banier. Wij verzamelen ons rondom dat Vaandel en maken ons op tot den strijd. Wordt het ons moeilijk en zijn we op het punt den moed te laten zakken, dan blik ken we omhoog naar ons krachtig devies: De Heere is onze Banier. Vele vijanden zul len bestreden moeten worden. Daar is de wereld met z'n vele aantrekkelijkheden, lectuur en radio met z'n ongekende geva ren, de mode met haar vele aanbidsters, de Vorst der duisternis in al z'n verschrikking. Tot dezen strijd zijn wij uit ons zelf onbe kwaam. Scharen wij ons achter het vaan del van Jezus Christus, dan zullen wij in Zijn kracht doorl 't geloof overwinnen en het einde van den strijd zal eeuwig vrede zijn. Niemand kan strijden voor Christus, die niet eerst Zijn onderdaan is geworden. Gods Zoon is de oudste Vaandeldrager. Op Zijn Banier staat het teeken van den Leeuw uit Juda's stam geborduurd. Hij gaai ons voor en leert ons buigen onder Zijn wil. Aan Hem alleen hebben wij het te danken, dat we op een hoopvolle uitkomst van den strijd kunnen zien. Laat er dan vreugde in ons hart zijn en zeggen we tegen elkander: Ik zou ook wel een strijdster willen zijn en de Banier van Koning Jezus willen volger. Met groote aandacht wordt dit mooie on derwerp beluisterd. Thans vraagt Ds. v. d. Meyden het slot woord nu te mogen spreken, daar Ds. K. G. v. Smeden, welke ook een referaat zou hou den, eerst later kan komen. Zijn Eerw. be paalt onze aandacht bij de volgende spreu- Tot beiden bereid; Eidt en Werkt; en Bouwen en Bewaren. Ons leven en arbeid zij steeds een bidden. Want door onzen arbeid en met onzen ar beid spreken wij tot God. Het Bouwen en Bewaren, welke de horizontale en verticale, lijn in de schepping vormen, moet door ge nade geleerd worden. Dan ook leeren wij zien het snijpunt dezer lijnen, het kruis van Christus. Als wij dan hebben leeren buigen voor dat Kruis, dan zullen wij ook in de kracht van het Kruis kunnen arbeiden. Dan zijn wij bereid tot arbeiden en tot offeren in den dood toe. Dan zullen we onze mede meisjes ten zegen kunnen zijn. Na een korte pauze krijgt Ds. K. G. van Smeden, die inmiddels is gearriveerd, ge legenheid zijn referaat te houden over Het huwelijk. Waar juist het huwelijk in onze dagen door Satan wordt aangevallen, acht spr. het om meer dan één reden gewenscht dit on derwerp te behandelen. Immers, is het hu welijk ondermijnd, dan valt de opvoeding, het huisgezin, daarna school en kerk; dan wordt het Chr. front doorbroken en worden de slagerden van den levenden God uiteen geslagen. Onze jonge menschen dienen een zuiver beeld te hebben van het huwelijk, opdat ze hij de keuze van een a.s. echtge noot, in de heerlijke verlovingstijd, hij te leurstelling, in het gemeentelijk leven, zoo wel als bij een stembusstrijd weer mogen weten waar het in een huwelijk om gaat. Ten e te vestigt spreker onzer, aandacht op de -mrdc van hot huwelijk en staat stil hij wezen, de instelling en het doel. Ven» -ns behandelt Zijn Eerw. den weg tot het huwelijk en wijst ons op de beletse len, de sluiting en de bevestiging. Maar er is ook strijd om het huwelijk,, - -aarin ons aangetoond worden het geluk, de bedreiging en de verdediging. En ten slotte wijst spr. op het tijdelijk karakter van het huwelijk in de laatste scheiding. Nadat mej. de Vlieger eenige woorden van dank richtte tot allen die medegewerkt hebben dezen dag te doen slagen, sluit zij de vergadering, terwijl vooraf gezongen is Ps. 72 10 en 11 en Ds. van Smeden met dankzegging heeft geëindigd. NED. CHR. RADIO VEREEN. LANDDAGHERINNERINGEN Naar wij vernemen, zal ter herinnering aan de Landdag van de Ned. Chr. Radio Vereen, een album uitgegeven worden, waarin een aantal, meestal nog nergens geplaatste, foto's zullen worden opgenomen. Deze foto's worden gereproduceerd op zwaar illustratie-papier. VREESELIJK FAMILIEDRAMA TE DEN HAAG Gisteren in den namiddag heeft de politie bericht gekregen, dat in Let perceel Joan v. Hoornstraat 31, bewoond door den heer J. W. A. A. H. zich een drama heeft afge speeld. Gebleken is, dat daar een dubbele moord en een zelfmoord hebben plaats ge had. Daarvan zijn de slachtoffers man, vrouw en kind. Een voorloopig onderzoek heeft uitgewe zen, dat de heer H. eerst zijn vrouw en kind de hersenen heeft ingeslagen en zich daarna met een revolver van kant heeft ge maakt. Nader wordt omtrent het drama in de Joan van Hoornstraat vernomen, dat de heer H. is de luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heijdt, die vroeger adjudant van den Minister van Defensie is geweest en com mandant was van de torpedojager, waarmee Minister Deckers destijds een reis naar de Middellandsche Zee heeft gemaakt. Sinds eenigen tijd was de heer Heijdt weder als referendaris in algemeenen dienst, meer speciaal belast met de Zaken der Rijkswer ven aan het Departement van Defensie ver bonden. Hij was geboren in 18S8 en in 1911 adel borst geworden. In Augustus 1913 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee 2e klasse in Augustus 1921 tot luitenant ter zee le klasse. Zijn bevordering tot overste was spoedig te verwachten. Drie jaar is de heer Heydt adjudant van den Minister van Defensie geweest. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij rijn superieuren stond hij goed aange schreven en niets deed vermoeden, dat hij een dergelijke daad zou bedrijven. Men ver moedt, dat hij in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld. De heer H. zou gisterochtend naar Den Helder hebben moe ten vertrekken. De inwonende dienstbode wist dit en meende, toen zij den heer H. 's morgens niet zag, dat hij reeds was ver trokken. Zij was voorts in de veronderstel ling, dat mevrouw en het 6-jarig zoontje nog sliepen. Omtrent het drama in de Joan van Hoornstraat, worden nog de volgende bijzon derheden vernomen: Vaststaat, dat mevrouw H. en het zoontje gedood zijn terwijl zij ng te bed lagen. Van beiden bleken de hersens te zijn ingeslagen. Zij moeten nog hebben geslapen. Het drama heeft zich vermoedelijk in den vroegen och tend afgespeeld. Naast de lijken van de vrouw en het kind lag het lijk van den heer H., met een revolver in de hand, terwijl een deken er overheen lag. Blijkbaar heeft hij de deken gebruikt om het geluid van de schoten te dempen. Twee schoten zijn gelost uit de revolver waarvan het doodelijk schot door de mondholte van den heer H. is gegaan. Van de aanleiding tot het gebeurde is met zekerheid niets bekend. Er zijn geen papieren gevonden waaruit iets omtrent de aanlei ding zou kunnen blijken. Hieruit valt af te leiden, dat men te doen heeft met een spon tane daad, die niet vooraf beraamd is. De dienstbode, die aanvankelijk meende, dat de heer H. naar Den Helder was vertrokken, heeft toen niemand te voorschijn kwam, tus schen elf uur en half twaalf aan de slaap kamerdeur geklopt. Toen niet geopend werd, trachtte zij de deur te openen, doch deze was met een knip aan den binnenkant afgesloten. Zij heeft daarop den chauffeur van de garage „Joan van Hoorn", welke zich in het bene- denperceel No. 39 bevindt, gewaarschuwd. Deze chauffeur is met haar mede gegaan en heeft de deur opengebroken, waarna de drie lijken werden gevonden. Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd en hebben zich Commissaris Paré, de Offi cier van Justitie Mr. J. U. Polman en de rechtercommissaris Mr. Polis ter plaatse be geven tot het instellen van een onderzoek. Daarbij is zooals gezegd, niets gevonden, dat eenige aanwijzing kan geven omtrent de aanleiding. De lijken zijn gistermiddag naar het Ziekenhuis overgebracht, voor het justi tioneel onderzoek. Nader vernemen wij nog, dat de aanleiding van dit drama moet worden gezocht in een familie-aangelegenheid. AFGRIJSELIJK DRAMA Te Nijmegen heeft de 30-jarige broodbak ker Rodie, uit Rotterdam, die tijdelijk te Nijmegen woont, den 30-jarigen Coenen na een woordenwisseling in het huis van ze kere mpj. Jansen in de Bottelstraat, die door beiden bemind werd, met een mes in den rug gestoken en gedood. Het slachtoffer is per politie-brancard naar het ziekenhuis overgebracht. De dader liep na zijn misdaad met ge opend mes door de stad en begaf zich recht streeks naar het politiebureau, waar hij zijn daad bekende. N.V. FABRIEKEN WADDINXVEEN VH A. KEMPKES Co. TEL. 17 - WADDINXVEEN VOOR DE TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR DEN HANDEL TOONKAMERS: CRABETHSTRAAT 57 - GOUDA TEGENOVER HET STATION Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Gedachtenwisseling tusschen de regeerin gen van Nederland en Engeland over het Verdrag var Ouchy. De jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond. Bondsdag van de Chr, Geref. Meisjes» vereenigingen Vreeselijk familiedrama in de Joan vatf Hoornstraat te Den Haag. Te Berchem werd het zwaar verminkt* lijk van een vermoorden jongeman gevonden. Vechtpartij met doodelyken afloop tq Nijmegen. fblz. 2) kj Interview met Hitler over de Joelen. Officieuze Italiaansche mededeeling inzakö de toezeggingen der Duitsche regeering be treffende de staking der Duitsche propagan da in Oostenrijk. Arrestatie van communisten in B runs wijk. Balbo's eskader te Lissabon geland. Het ongeluk dat één der vliegtuigen trof bij Ponta Delgada. Zonderlinge gebeurtenissen te Beauraing, Nog geen beslissing op Cuba. Weer een Fransch schip in brand in dq Arabische Zee. Het Intern. Esperanto-congres te Keulen Te Vogelenzang zijn twee personen bij *t baden verdronken. Blz. 3 Negentiende zitting Alg. Syn. Herv. Kerk Intern. Conferentie der Wereldfederatie van Chr. Studenten-vereenigingen. Jaarvergadering Vereen, voor Chr. Geref. Schoolonderwijs (blz. 5V Op onderzoek in Duitschland (XXIII). AFSCHUWELIJKE MOORD TE BERCHEM VERMOEDELJKE DADER EEN NEEF VAN HET SLACHTOFFER. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd in een weiland onder Berchem bij Oss door kinderen, die boschbessen plukten tusschen het houtgewas, een vreeselijk verminkt lijk gevonden. Omtrent deze ontzettende vondst meldt de Maasbode nader: De marechaussee herken de in den verslagene den 20-jarigen G. de Bie, wonende aan den Berchemschen weg te Oss. Dinsdagavond circa 11 uur had de B. de ouderlijke woning verlaten. De vermoorde jonge man is op beestach tige wijze afgemaakt Het lijk vertoonde messteken in hals, borst en schouder, ter wijl een polsslagader was doorgeneden. Naar bloedsporen tusschen de struiken uitwijzen, moet het slachtoffer nog getracht hebben op te staan en zich voort te sleepen. Daar in den zak van den verslagene een gesloten mes werd gevonden, wordt de ver onderstelling gemaakt, dat hij niet in de ge legenheid is geweest zich te verdedigen. Op het terrein van den moord hadden hartverscheurende tooneelen plaats, toen de ouders van den vermoorden jongen man bij het lijk van hun zoon, die ongehuwd was, kwamen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Oss overgebracht. Als vermoedelijke dader van dezen gru- welijken moord is aangehouden de 18-jarige P. de B., een neef van den verslagene. Deze moet Dinsdagavond omstreeks 11 inir nog in het gezelschap van het slachtoffer ver toefd hebben. De politie heeft hem in het ziekenhuis met het lijk van den vermoorde geconfron teerd. Verdachte had enkele schrammen aan z'n handen en gezicht, zoodat men ver moedt dat voor het voltrekken van het dra-, ma een vechtpartij heeft plaats gehad. De verdachte B. is gevankelijk naar Den Bosch' overgebracht BUITENMAN AAN DEN BOEMEL Men meldt ons uit Rotterdam: De bekende „buitenman de legendarische anonymus, is weer eens op stap geweest. Hij bezocht eenige drankgelegenhcdcn, heeft nog enkele vage herinneringn van anderen aard en kwam ten slotte hevig ontdaan bij het bureau Bergsingel vertellen, dat hij een briefje van f 1000 vermiste. Vóór zijn uitstapje was hij zoo voorzichtig geweest de nummers van zijn geld te notee- ren. De commissaris van politie in de 2de afdeeling verzoekt ieder, die in aanraking komt met het bankbiljet genummerd A J 0S7214 zich in verbinding te willen stellen met den justitieclen dienst van het bureau Bergsingel. COMMUNISTISCHE VUILIGHEID Aan de Geldersche grens wordt door de Liga, de zgn. party zonder politiek propa ganda gemaakt tegen Hitier. Deze propagan disten, communisten natuurlijk, duvren de grensreizigers blaadjes in de ham! of ze wer pen exemi'laren in reiswagens, waardoor de r-.'zigers in Duit;chl*nd de dupe woeien van «leze propaz.inda tn aange-fc.-i worden voor de propagandist--!! zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1