9 0 0 0 0 0 0 onderzoek in DUITSCHLAND DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933 !5S BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BIJ K, B. Is toegekend de zolveren eere- tnedaiDle der Oranje-Nasssauonde aan W. O. H. IJdo. bedrijtsdief bij de N.V. Lettergieterij H. t>. IJdo te Den Haag. L consul fer Nederlanden te Colon, buiten be als rechter-plaatsvervanger in de rechtbank Eervol ontJsagen met 1 Sept. met dank vo vele en gewinahtige diensten Mr E. J. H. M. v« Kijckevorsel. als officier bij de rechtbank Arnhem, zulks in verband met het berelki van de leeftijdsgrens. Benoemd tot officier van Justitie bij de rechte bank te Arnhem Mr E. Couvée, thans advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch Benoemd tot commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie te Den Helder. A. J. van der Hoeven, commissaris van politie te Wormerveer. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger ln het karnton Breukelen-Nijenrode Jhr Mr H. H RoëU. burgemeester van Breukelen-Nijenrode en Breukelen—St Pieters, en in kanton Assen T. Jansen van Gelder, hypotheekbewaarder al- POSTDIRECTEUR Bij beschikking van den dir.-gen. der P.T.T. Is met ingang van 16 Sept. aangewezen als directeur van het postkantoor te Elndihoven de referendaris der P.T.T., A. van Veen. thans adj.-dar. van het telegraafkantoor te Amsterdam AUDIËNTIE BEZUINIGING EN STATISTIEK PAPIEREN ROMPSLOMP Indertijd is het gemeenteverslag dat de gemeenten jaarlijks moesten opmaken uit bezuinigingsoverwegingen afgeschaft In de plaats daarvan zouden eenige gegevens treden die de gemeentebesturen moesten inzenden aan het Centraal Bureau voor de statistiek. Deze hebben intusschen een zoodanigen omvang aangenomen dat het opmaken daarvan voor vele gemeenten veel meer arbeid en tijd kost dan het op maken van het vroegere gemeenteverslag. Het gemeentebestuur van Strijen heeft daarin aanleiding gevonden een uitvoerig gemotiveerd schrijven te zenden aan den directeur-generaal van het centraal bureau voor de statistiek. Afschrift daarvan is toegezonden aan alle gemeentebesturen met verzoek adhaesie aan dat schrijven te wil len betuigen. Burgemeester en Wethouders van Strijen meenen dat als de door het cen traal bureau voor de statistiek opgestelde vragenlijsten nauwkeurig worden beant woord dit zooveel werk zal veroorzaken, dat hiermede bij de bepaling van de sterkte van het secretariaatspersoneel ernstig reke ning zal moeten worden gehouden. Het ge meentebestuur van Strijen is voorts van meening, dat vele gemeentebesturen de gestelde vragen eenvoudig negeeren of on voldoende of onjuist beantwoorden, zoo dat het centraal bureau uit dien hoofde over een aantal gegevens beschikt, die met de werkelijkheid niet overeenkomen. Tenslotte komt het gemeentebestuur van Strijen tot de conclusie, dat de tijd die be doelde werkzaamheden vorderen omgekeerd evenredig is aan het gemeenschapsbelang, dat er mede wordt gediend en verzoekt de vragenlijsten zoodanig te formuleeren. dat het beantwoorden ervan voor de gemeente besturen niet meer arbeid met zich brengt dan voordien verricht moest worden voor het opmaken van het gemeenteverslag. ALCOHOLHOUDENDE LIKEUREN UIT WIJN NAAR EErf WETTELIJK VERBOD Bij de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingediend houdende verbod van het berei den van alcoholhoudende likeuren uit wijn. Door het gebruik van wijn als grondstof in plaats van gedistilleerd wordt een aan zienlijk accijnsvoordeel verkregen. Zeer be langrijk is dit voordeel, indien men gebruik maakt van onbelasten vruchtenwijn, aange zien daarop geen accijns rust; alleen heoft men den accijns van de bij de bereiding van den vruchtenwijn benoodigde suiker betaald, welke kan worden geschat op 12 cent per liter. Doch ook indien men druivenwijn, of althans vloeistoffen, die als zoodanig zijn be last, gebruikt, is het accijnsvoordeel nog be langrijk. Men heeft ter bescherming van den ge- distilleerdaccijns de bereiding van door gis ting verkregen alcoholhoudende vloeistoffen verboden bij de wet van 2 Maart 1916. Ter aanvulling van dit verbod is bij art. 16 van de wet van 19 Mei 1922 verboden liet afstoken van zelfstandigheden, die geschikt zijn voor gedistilleerdberciding. Thans, nu goedkoope buitenlandsche wijnsoorten en ook onbelaste inlandsche vruchtenwijn langs den zooge- naamden kouden weg, door ontzuring, ont kleuring, toevoeging van spiritus, essences, stropen enz. enz. worden bewerkt tot dran ken, die de oud-Hollandsriie uit gedistilleerd bereide likeuren vervangen, moet men, in het belang van de heffing van den gedistilleerd- accijns een schrede verder gaan en ook deze w'jze van bereiding van alcoholhoudende dranken verbieden. HANDEL MET RUSLAND UITRUILING VAN GOEDEREN Het weekblad „Visscherij Nieuws" meldt: „Naar wij vernemen, maakt een hooge Sovjet-autoriteit die te Scheveningen ver toeft, van deze gelegenheid gebruik om on- derhandelngen met particuliere handelaars en ook met onze regeering aan te knoopen over de levering van verschillende waren. De regeering 6telt zch op het standpunt, _at van credietverleening om deze aankoopen te financieren geen sprake kan zijn, doch lat een wederzijdsche levering van waren en -errekening met gesloten beurzen wellicht mogelijk zou zijn De Russen zouden dan vooral hout rogge kunnen leveren terwijl onzerzijds vooral vleesch en pekelharing voor levering in aanmerking zou komen. Reeds zouden stappen zijn gedaan om tot den verkoop van een belangrijke partij ha ring van deze teelt aan Sovjet-Rusland te geraken." RADIOHANDEL IN NEDERLAND FEDERATIE UIT BELANGHEBBENDEN In een gehouden vergadering op 2 Aug. j.l. te Utrecht werd tot definitieve oprichting van een federatie uit belang hebbenden in de radiohandel in Nederland besloten. De federatie zal ten doel hebben de be strijding van den knoeihandel in radio- artikelen en het tegengaan van de loyale concurrentie in den Détailh&ndel. Zij zal haar doel bereiken door het af sluiten van onderlinge contracten, en wel, een handelaren-contract eenerzij ds en een fabrikanten- en importeurs-contract ander zijds. Tot de federatie zijn inmiddels toegetre den de rayons: Dordrecht, 't Gooi, Rotter dam, Schiedam, Twenthe, Utrecht, Zuid- Limburg. Met andere districten worden on derhandelingen gevoerd. DE NAZI-ACTIE IN LIMBURG WAT DE BERLIJNSCHE PERS ZEGT Volgens de Berlijnsche bladen hebben de uitzettingen van Duitschers uit Zuid-Lim burg haar ooi-sprong in tendentieuze berich ten van de Nederlandsche pers. Ook het ver bod, uitgevaardigd door den commissaris van politie te Heerlen, waarbij aan Duitschers, die in Limburg wonen, wordt verboden deel te nemen aan weersportoefeningen aan de Duitsche zijde van de grens, heeft zijn oor sprong in onjuiste berichten van de Neder landsche pers, met name zoodanige volgens welke in Nederland wonende Duitsche natio- naal-socialisten nademaal zij in Nederland .geen politieke activiteit meer mogen ontwik kelen, over de grens hun samenkomsten en oefeningen zouden houden. Voorts zou Tyf- ker van Aken uit steeds de leiding van de Duitsche nationaal-socialisten in Limburg in handen hebben gehad. „Daartegenover moet worden geconsta teerd: De beweringen van de Nederlandsche kranten zijn geheel in strijd met de feiten. De werkelijke toestand is dat de kring Lim burg van de N.S.D.A.P. reeds eenige weken .geleden is ontbonden, vanwege de misver standen en bezorgdheid bij de Nederlandsche regeering ontstaan. Er hebben geen oefenin gen en geen officieele samenkomsten meer plaat.s Zelfs de overschrijding van de grens tot deelneming aan oefeningen en samenkomsten op Duitsch gebied, is aan vroegere leden van den kring I imiburg der N.S.D.A.P. verboden Voorts is het een verzinsel, wanneer wordt beweerd, dat de vroegere kringleider eenige bevoegdheid of opdracht bezit om van Aken uit zijn vroegere werkzaamheid voort te zetten. Van Duitsche zijde is dus alles geschied om de indertijd ontstane spanning weg te ne men. Men moet thans de verwachtng uiten dat men ook aan Nederlandsche zijde niet kunstmatig nieuwe wrijvingen zal ver wekken NU ELBURG FEEST VIERT Meer dan ooit staat te Elburg de Groote of St. Nicolaaskerk, een fraai Gothisch ge bouw, dat getuigenis aflegt van de bouw kunst der 15e eeuw, in het teeken der be langstelling bij de vreemdelingen. Omtrent de geschiedenis van dit gebouw wordt me degedeeld, dat de kerk in 1397 van Aperlo naar Elburg werd overgebracht en aan St. Nicolaas gewijd werd. Zij was toen slechts uit hout en riet samengesteld. In 1498 werd zij herbouwd in den tegenwoordigen toe stand. Tot tweemaal toe woedde er, even als in het bekende St. Agnietenconvent een beeldenstorm. Voor het eerst werd door Ds. Boeymer, uit Harderwijk, voor de Hervorm den in deze kerk gepredikant. Het inwendig© van het gebouw is zeer ruim en luchtig gebouwd, terwijl het ver wulfsel op zware pilaren rust, die in Go- thische orde gebeiteld zijn. Eenigen tijd geleden zijn hieraan muurschilderingen blootgelegd, die hoogstwaarschijnlijk uit de 16e eeuw dateeren. In verband met de kos ten kon met een verdere blootlegging niet door worden gegaan. Bij het binnentreden trekken al spoedig een tweetal graftomben en het orgel, dat op een oxaal rust met 6 gemarmerde ko lommen en waarvan de paradepij pen van gepolijst Engelsch tin zijn, de aandacht van den bezoeker. Dit orgel dat in 1804 gebouwd werd en in 1825 herbouwd, kan onder de schoonste in ons land gerekend worden. Links van het koor ligt de graftombe van Mevrouw Feith. Haar wapen is in fraai zwart en wit marmer uitgehouwen. Bij na dere beschouwing blijkt het opschrift te zijn: „Hier rust de Hoogwelgeboren Vrouwe Maria Catharina Feith, laatst Douairière van den Hoogwelgeboren Gestrenge Heere Gerrit baron van Wittep, jp leyen beschreven in de orde van de ridderschap van de Veluwe, eer ste amptejonker van Epe en burgemeester dezer stad, stichteresse van het Godshuis Feitenhof, geboren in Julius 1664, overleden 5 September 1740". Rechts van het koor ligt de graftombe van Maria Herms Corage, stichteres van den .Boedel Maria Herms Corage te Elburg", het welk momenteel nog bestaat en voor velen. een zegen is. Het geheel is een sieraad der kerk en is dan ook ten volle een bezoek waard. RUPSEN DIE ZICH KLEEDEN! Er zijn rupsen, die zich een beschermend kleed maken, een kokertje, waarin ze pre cies passen, en dat ze haar geheele leven meedragen. Als ze kruipen of eten, steken ze de voorste helft van haar lichaam eruit, duchten ze gevaar, dan verdwijnen ze er heelemaal in. Niet alleen bewonen sommige motrupsjes zoo'n kokertje, ook enkele groo- tere soorten doen dit. Dit zijn zeldzame in secten waarvan op de Drentsche hei een paar soorten voorkomen. Ze maken zich een stevig waterdicht zijden weefsel, waarop ze afge beten stengeltjes vasthechten. In het Insectarium van Artis zijn een aan tal van deze costuumdragende rupsen ten toongesteld. We zien daar de van dunne stokjes gemaakte kokertjes aan de takjes en de glasruiten hangen. Sommigen zijn in be weging, deze hebben den kop en het voorste gedeelte van het lijf, waaraan de pootjes zitten, naar buiten gebracht. Niet alleen is deze rups een zonderling diertje, ook de vlinder waartoe ze zich tegen het eind van haar leven ontwikkelt, is zeer ongewoon. Het mannetje, hoewel het geen pracht van teekening en kleuren vertoont, ziet er toch nog als een zwartgrijs nacht vlindertje uit, maar het wijfje zal iemand, die het niet kent, niet voor een vlinder aan zien. Want het heeft geen vleugels en geen pooten, het lichaam is onbeschubd en onbe haard, zoodat het precies een geel-wit wormpje lijkt. Het wijfje kon dus den zak waarin het als rups heeft geleefd, niet ver laten. Het legt er haar eieren in en sterft spoedig daarna. De rupsjes, die uit de eieren geboren worden maken zich een kleed van al wat ze i nden zak vinden: de huidjes van de rups en van de pop en het doode moe- derdier. Boven hef Insectarium met de zakdrager- tjes, is hun interessante levensloop aanschou welijk voorgesteld. Men ziet er de opgezette rups, den mannelijken en den vrouwelijken vlinder en ook eenige van de zeer jonge rups jes in hun babykleertjes. ELBURGS STEDEFEESTEN HET PROGRAMMA. Door de N.V. Drukkerij „A. Hengeveld Gzn." te Elburg worden thans de officieele programma's voor de herdenkingsfeesten, die Donderdag a.s. een aanvang zullen ne men, uitgegeven. Behalve een zeer uitvoeri ge beschrijving van de feesten, bevat hei programma een verklaring van den Histo- risch-Folkloristischen Optocht „Elburg in den loop der eeuwen (12331933)", terwijl het verder een hoogst interessante uiteen zetting bevat van het openluchtspel. Het huwelijk van Reijnalt de Vos van Steenwijk en Aleid van Putten, dat ons met onze ge dachten terugvoert naar een drietal taferee- len, die zich in de 14e eeuw op „Old-Putten" afspeelden. Een viertal foto's, o.m. van Dr. H. J. Olthuis, Graaf Otto II en Aleid van Putten zijn ter verfraaiing van het geheel in het programma afgedrukt. De herdenkingsdienst in de Groote of St. Nicolaaskerk, die geleid zal worden door Dr. H. J. Olthuis, eere-voorzitter der Oranjè-ver- «eniging, zal niet, zooals vermeld wordt, o'm 9 uur, maar om halftien 'n aanvang nemen. Als attractie kan nog/vermeld worden, dat Vrijdag, 's avonds om halftwaalf, op „Oud- El burg" een groot vuurwerk zal ontstoken worden, dat uit niet minder dan 24 afdee- lingen zal bestaan. Land- en Tuinbouw. HET IMPORTMONOPOLIE VAN FRUIT Omtrent het Vrijdag ln de eerste Kamer door Minister Verschuur aangekondigde Import-mo nopolie voor fruit merkt de TeL het volgende ■ekken door den et monopolie, dat hier bedoeld ler twijfel groote overeenkomst verti de Duitsche monopolies, d.w.z. dat a rteurs zooveel mogelijk VTijheid gelat staande importhandel blijft geheel ingeschakeld en behoeft slechts enkele formaliteiten te ver vullen, waardoor hij op papier de goederen aan de regeering consigneert. Daarbij zal men een bepaald bedrag moeten betalen, een heffing, die ln het algemeen crisis fonds zal worden gestort. De heffing zal na tuurlijk op den consument worden verhaald en dus een kleine prijsverhooging van Ingevoerde vruohten. bananen en sinaasappelen b.v., te weeg brengen. De geheele figuur lijkt dus. wat haar prac- tisohe gevolgen betreft, wat op de heffing van een invoerrecht. ZIJ biedt echter boven een in voerrecht belangrijke voordeelen. Ben invoer recht legt de zaak vast en ls star, terwijl bij aanbrengen ln overleg belanghebbenden. De vraag ldgt voor de hond, hoe hoog de hef fing zal zijn en hoeveel zij ln totaal zal kun nen opbrengen. Deze cijfers staan nog niet vast Zij zullen voor een goed deel ook afhangen van de omstandigheid, ln hoeverre de handel een prijsverhooging zal kunnen verdragen. De veronderstelling lijkt niet te gewaagd, schrijft de Tel., dat door dezen maatregel kale millloenen ten goede HÉ zullen komen. het arisisfonds WETENSCHAPPELIJK LANDBOUW ONDERZOEK Internationaal Congres te Kopenhagen In het universiteitsgebouw te Kopenhagen ia fit' m; schillende landen n gezonden is Nederland or Dr D. J. Hisslnk. dl kundig instituut te Gronl dat vijf dagen duurt, zijn ve! bonden, w.o. een naar Noord-Seeland en Jut- Radio Nieuws. WOENSDAG O AUGUSTUS 12.30 Orgel 1.15 Ds. G. Laarman I 12.15 Gramofoon eert 2.30 Gramofoon 3.00 Lez lectuur 3.30 Concert 4.00 Gramofoon 4.30 Concert 5 00 Kinderuurtje 6.00 Grt mafoon 7.15 Ned. Chr. Persbur. 7.30 De clamatie 8.00 Orkest 9.00 Spr. dhr S. i v. d. Galiën te Amsterdam 9.30 Concert J 10.15 Vaz Dias 10 30 Gram O. v. d. B. 6.30 Onderwijsfonds 1" ver sum (1875 M.) V.A.RA 8 01 Gri foon 10.15 Voor de arbeiders in de Coi bedrijven 11.30 Concert 12.01 Orkei 2 00 Gramofoon 2.30 Voor de kindere 4.15 Gramofoon 5.30 Mandoline 5.45 Zal 6.00 Mandoline 6 15 Zang 7.15 Zang 7.45 Orgel 8.02 Vaz Dias 8.10 Concei 8.30 Concert 8.40 Zang 9.00 Concer 10.00 Zang 10.15 Concert 11.00 Grt V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding R.V.U. 1100 Spr. Mej. Dr. S. C. J. ten Ham te Amsterdam 6.00 Spr. Dr Mohj Irussel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Gramo) foon 1.20 Concert 5.20 Orkest 6.21 Gramofoon 6.50 Gramofoon 8.20 Gramo foon 9.20 Concert (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert 1.2| Orkest 1.30 Gramofoon 5.20 Orkest 4 6.35 Gramofoon 7.20 Gramofoon 8.20 Gd mofoon 9.20 Orkest (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.0 1.50 Orkest 2.35 Coil J 35 Orkest 5.05 Orgel kest 7.50 Concert 8.20 Orkei Kalundborg (1153.8 M.) 12.20 Concert 4 3.20 Gramofoon 3.50 Orkest 8.20 Concert 9.20 Orkest Königswusterhausen (1634.9 M.) 6.4| Concert 12.20 Gramofoon 2.05 Gramo foon i— 5.40 Concert 8.30 Concert eert 1.20 Orkest 5.20 Gramofoon Concert 10.50 C -ondon Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel l.oi Orkest 1.50 Orkest 3.20 Piano 5.3j 12.20 Coi on 6.2) el 1.01 i 6.3) .ondon Reg. (355.0 M.) 12.20 Concert 1,21 Gramofoon 1.35 Orgel 8.20 Concert 4 9.35 Orkest foon 12.35 Gramofoon 7.30 Grt 9.05 Concert 9.50 Concert Varschau (1411.8 M.) 4.20 Concert 5.S1 Concert 6.55 Concert 8.20 Concert rónnTge- ^^'zrbfSen^ een lanqo vroeg 0 ln den morgen ta| avonds Lat 0 achtei ,-t siuor (Q en mlsjcfiies oofc nog een paar biertje] DAn OREIGT OE St AAP en die heeft el menig ongeluk 'op zijn geweten F XXII De verhouding van niet-joden tot joden en omgekeerd (H.D.) De joden behooren niet tot één der zes rassen, waar toe de bevolking van Duitschland in het algemeen is terug te brengen. De joden, verspreid over de geheele wereld, blijven de kenmerken vertoonen van hun eigen ras, het zoogenaamd voor- aziatische. Dit is in den grond der zaak een Europa-v r e e m d ras. Een diepe scheidslijn, aldus de nieuwe Duitsche weten schap, is sedert eeuwen getrokken tusschen Germaan en Jood. Door een zeer merkwaardige constructie komt men tot deze conclusie. Wij zullen beproeven in kort bestek het redebeleid hier weer te geven. Het is niet waar, dat de mensch als enkeling de geschiedenis maakt Daartoe is ook reeds het bestaan van den enkelen mensch te kort van duur. Geslachten maken de ge schiedenis. Wij moeten dus terug naar het verre verleden, willen wij de eigenaardigheden van een bepaald menschenras kunnen begrijpen. Vandaar op dit oogenblik de levendige wensch van zoovelen in Duitschland om door te dringen tot de zeden en de gewoonten der oude Germanen, tot zelfs in de periode ver vóór Christus. Om den Jood te leeren verstaan in zijn eigendommelijkheden, moeten wij niet blijven hangen in het tijdvak vlak vóór de Fransche Revolutie, toen de ghetto's (jodenwijken) nog voor kwamen in bijna alle landen, doch onzen blik richten naar de grijze oudheid, en het stamland van den joodschen tak der semieten opzoeken. Zelfs mogen wij dan niet hoofdzakelijk ver wijlen in Palestina, waar het volk Israël eenmaal onder David en Salomo zijn gouden eeuw beleefde. Neen, Palestina spreekt hier slechts in de tweede plaats; van oorsprong is het jood- sche volk een herdersvolk van arabischen bloede. Al de kenmerken van een zwervend herdersvolk vindt men terug in het joodsche bloed. De vrijheid, welke de nomaden der woestijngebieden als een heerlijkheid beschouwen, is van geheel anderen aard, dan de vrijheidsopvatting der Germanen. De nomaden vinden in zwerven hun lust en wanneer zij niet ge grepen worden door het inzicht der wetten, wat zelden gebeurt, of wanneer zij niet door overmacht gesteld worden onder de wet, zoo hebben zij omtrent de eigendomsbegrippen een heel bijzondere opvatting. Wat 'vandaag een ander toebehoort, kan morgen van m ij zijn, en omgekeerd. De ruimte, waarin de nomadenstam leeft, is wel van onbegrensde afmeting, maar de levens mogel ij kheden zijn uiterst gering. Door dit een en dit ander zijn karaktertrekken ontwikkeld geworden, welke een eigen stempel vertoonen. Stel nu hiertegenover de hoofdtrekken van het Germaansche ras. De Germanen waren gebonden aan bepaalde ruimten. Zij zwierven niet van oase tot oase, maar werden één met den bodem. De akkerbouw was het oer-oude bedrijf en hieruit ont wikkelden zich allerlei bestaansmogelijkheden. De eenheid met den bodem leidde tot een goed gefundeerd eigendomsrecht En de zeden en de gewoonten pasten zich hierbij aan. Stalin, Leider van communis tisch Rusland. Overwegend voor-aziatisch ras. Deze karaktertrekken, in den loop van vele eeuwen in wezen niet veranderd, al veranderden de uiterlij- ke vormen, toonen nog steeds het grondverschil aan tusschen jood en wat men dan vaak ariër noemt. Immers, de loop der eeuwen heeft in den kern geen verandering gebracht. De armenische en de voor- aziatische volken bleken immer zeer geschikt voor handel en verkeer. Rondom de Oude Wereldzee aan de kusten van Afrika, Azië en Europa, is een niet klein deel van den handel nog steeds in handen van Joden en Grieken, en vroeger nog veel meer. Ook toon kunst trekt dit ras aan. In het algemeen zijn er karakter eigenschappen aanwezig, waardoor men aanvoelt wat andere menschen belang kan inboezemen. Het listige is sterk ontwik keld. En waar tusschen listigheid en heerschzucht een nauw verband bestaat, is er altijd een streven aanwezig om boven anderen uit te komen. Waarbij dan ethiek of zedeleer niet in voldoende mate invloed uitoefent, om de uitwassen te weren. Zoo stellen Günther, Nord en anderen het voor. Al met al, het joodsche ras is een vreemd ras. Het heeft van geslacht op geslacht zijn eigen karaktertrekken behouden, althans in het diepste wezen, en daarom is, zoowel voor joden als voor niet-joden gewenscht, dat deze werkelijkheid onder de oogen wordt gezien, en maatregelen worden genomen om beide ras sen te beschermen. Hoe het echter zij, de Fransche Revolutie met zijn liberalistisch-individualistische opvattingen, heeft de moderne joden losgemaakt vam hun ras, en hen met de andere volken zich doen vermengen, en dit willen zij, die het Germaansche ras zuiver willen houden, niet verder toelaten. Deze laatsten hebben thans de macht in handen in Duisch- land en zij steunen daarbij op verreweg de groote meerder heid der bevolking. In tegenstelling met vroeger is er thans een regeering, welke het jodenvraagstuk aan durft en aan w i 1 pakken. Niemand behoeft te denken, dat alles weer wordt als het geweest is. Een andere voorstelling van zaken komt misschien sommigen meer in het gevlei, doch er wordt niets mee bereikt. Zie ik het goed, dat gaat het bewust aan op een af doende regeling van het jodenprobleem in de richting van uitzonderingswetgeving met volle eerbiedi gingvan persoon en religie. Het verdringen van de joden uit staatsbetrekkingen; uit vrije beroepen, voor zoover zij hier op een groot percentage beslag hadden gelegd; uit de pers, behalve dan de zuiver joodsche pers; uit de weireld der groote geldmannen, en uit de kringen van wetenschap en kunst, is vrijwel tot staan gebracht. Het oogenblikkelijk gevaar, het welk men zag, bestaat niet meer. Wij spraken daar van de uitzonderingspositie, waaronder de joden zullen komen te leven. Een andere oplossing schijnt onder de tegenwoordige politieke omstandigheden niet ver wacht te kunnen worden. In regeeringskring heeft men ons dit beproefd duidelijk te maken, en men meende daarbij in hét welbegrepen belang dec joden, die thans losgelaten van hun anker ronddrijven in Duitschland, te handelen. Natuurlijk zijn er genoeg heftige anti joden, die liefst alles over de Duitsche grenzen zouden zetten, maar deze dragen geen verantwoordelijkheid. Het kan goed zijn hier uiteen te zetten, hoe men door rede neering komt tot de noodzakelijkheid eener uitzonderings positie. De Duitschers, zoo heet het dan, zijn menschen. Elk drijven in de richting van pogroms, of georganiseerde joden vervolgingen, gepaard met mishandling tot doodslag toe, is dus van te voren uitgesloten. In Oost-Europa mogen zulke wan daden tot vóór zeer kort de geschiedenis bevlekt hebben, binnen de Duitsche grenzen vindt zoo iets nooit plaats, gelijk het ook nimmer plaats gevonden heeft. Dan zou daarnaast overwogen kunnen worden alle joden te emigreeren naar het nieuwe joden-tehuis, naar Palestina. Dit is bij voorbaat uitgesloten. De verwachting, welke vele joden eenmaal koesterden, als zou Palestina wel millioenen bij mil- lioenen joden kunnen opnemen, is niet in vervulling gegaan. Deze verwachting was gegrond op de verklaring, welke de En- gelsche minister van Buitenlandsche Zaken in 1917 aflegde. De historische rechten der joden, om in Palestina opnieuw hun woonplaats te vestigen, werden hierin erkend. Doch onder één groot beding. Dat niet geraakt zou -worden aan de rechten der niet-joodsche bevolking. Dit laatste maakte, dat van een in bezit nemen van het land der vaderen in zijn geheel, geen sprake zou zijn. Op heden wonen in het oude land Kanaan ongeveer 170.000 joden, dat is één vijfde der totale bevolking. Engeland, de zoo genaamde mandataris van het gebied, laat, om moeilijkheden te voorkomen met de Arabieren, de joden steeds in vrij ge ring aantal toe. Van 1920 tot 1930 werden 109.000 kolonisten toegelaten, en thans per jaar ongeveer 10.000. Waar, over de geheele wereld verspreid, er 16 millioen joden zijn, en gedu rende de laatste eeuw een sterke groei plaats heeft, beteekent deze opname buitengewoon weinig. Bovendien zou Palestina, hetwelk in oppervlakte slechts twee derde beslaat van Neder land, wanneer het geheel in cultuur is gebracht, wellicht drie millioen inwoners kunnen tellen. Men schat, dat onder Jozua twee millioen joden het land der vaderen binnentrokken. Tij dens-de regeering van David zal het getal grooter geweest zijn. Hoeveel valt moeilijk te berekenen. Thans haalt de geheele be volking één millioen nog niet. Ontegenzeggelijk hebben de jood sche kolonisten er merkwaardige dingen tot stand' gebracht Het bezoek aan hun kolonie's heeft een diepen indruk op mij ge maakt, maar de oplos- niet. Al is Engeland thans een weinig toeschietelijker, het getal Duitsche joden, in Pa lestina onder te brengen, zal betrekkelijk gering blijven, en zich bepalen tot de min of meer Vermogenden. In 't algemeen worden slechts binnengelaten personen, die over 1000 pond sterling be schikken. Voor academisch gediplomeerden is dit nu gebracht op 500 pond, maar het jonge Palestina heeft al veel te veel gestudeerden. Handwerkslieden moeten 250 pond rijk zijn. Men wil Pa- Arabier; oosterling. lestina bewaren voor paupe risme. Hier is geen reservoir aanwezig, om alles op te vangen. Maar bovendien, de wensch om naar Palestina te trekken onder de omstan digheden van het heden, leeft lang niet bij alle jo den. Vele moderne joden wenschen op te gaan in de volkeren der wereld en wil len van afzondering niets weten. En vrome, orthodoxe joden, willen wel naar het land der vaderen gaan, maar op Gods tijd. Wat het Zionisme wil, voert, oor- deelen zij veelszins, juist af van den vaderen God. Tel- Aviv, de nieuwe Joodsche stad, is niet religieus in den joodschen zin. Er blijven dan nog twee mogelijkheden. Opnieuw toestaan, dat de joden in Duitschland zich gaan vermengen met de ge wone bevolking, zou het eerste dezer twee zijn. Weder zitten wij dus nu in het rassenvraagstuk. De assimilatie, de vermenging van joden met niet-joden, zou de grenzen tusschen de rassen opheffen. Reeds zagen wij, hoe het grootste deel der Duitschers dat niet wenscht. Deze bloedsvermenging is natuurlijk alleen mogelijk, als de jood den godsdienst zijner vaderen vaarwel heeft gezegd. Hij is dan óf gedoopte jood óf, wat meestal het geval is, hij is modern en belijdt geen bepaalden godsdienst. Nu wordt in Duitschland aldus geredeneerd: De jood, die j beproeft op te gaan in het niet-joodsche milieu, is ontworteld aan de eigenaardigheden, ook aan het zieleleven van zijn eigen ras, en tegenover de diepste wenschen, welke de Duitsche i rassen kenmerken, staat hij vreemd. De gevolgen hiervan zijn tragisch. Losgeraakt van eigen stam, en slechts door losse, zeer losse banden verbonden aan anderen stam, dit loopt uit op geestelijke inzinking, waardoor tegelijkertijd aange tast wordt, wat zich hiermede heeft vermengd. De ziel heeft zoo geen eigen tehuis om in te vluchten; demagogie, agitatie en voortdurende onbevredigdheid, kunnen en zullen hiervan de gevolgen zijn. De «liet meer op een vasten bodem toevenden gaan over- hellen naar allerlei uitersten en brengen de grondslagen der samenleving, bijvoorbeeld ook door een sterken hang naar het internationalisme, in gevaar. En toch, komt het dan op kiezen aan, zoo overheerscht even- j wel het joodsche sentiment. Op het gebied van de bloedsvraag i zijn deze joden racer zelfbewust dan diegenen, onder wie zij zich gemengd hebben. Dat is de reden, zoo wordt dan betoogd, dat in pers en kunst en cultuur, het woord en de op vatting der joden, als deze de top bereikt hebben, wet zijn geworden. Men haalt dan gezegden aan van joodsche schrij- vers, als Buber, Weininger en Goldstein. Van den laatste is het woord afkomstig: „De Duitsche cultuur is voor een niet gering deel joodsche cultuur". Men beroept zich op den auteur van economische werken, Werner Sombart en wil zoo betoo- gen, dat door assimilatie, door vermenging het jo denvraagstuk niet is op te lossen. De oer-Duitschers wenschen dil niet. Zij zullen er zich tegen verzetten en zij meenen het belang van het joodsche ras zóó ook beter te beschermen. Ook dit ras moet zich kunnen ont wikkelen in de richting zijner eigenaardigheden en van zijn i religie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8