Met de N.C.R.V. naar de Fjorden berkenboschje liggen de huisjes van Eidfjord als speelgoed aan de voet der hooge bergen. Een oude moraine ligt als een drempel tus- schen de fjord en een bergmeer. Loodrecht rijzen de rotsen op uit het water. Het blijkt t we rijden over één van de vermetelst ngelegde wegen van Scandinavië, het pad letterlijk in de rotsen uitgehakt en lijkt wel wat op de Axenstraasse. Nu komen we door een woest dal, langs de Bjoreia, een wild schuimende bergbeek. De weg stijgt sterk in tal van bochten. Als we naar bene den kijken zien we twee, drie, vier bochten lager onze mede-tochtgenooten rijden en wuiven elkaar toe. Daar schieten we een 100 M. lange tunnel door en hooren reeds van verre de machtige waterval. Eindelijk bereiken we het Tössli-Hotel. Daar gaan we eerst een kijkje nemen bij de Vöringfoss,. Met donderend geweld stort zich hier de Bjoreia met een loodrechte val van 165 M. in een donker keteldal. Hier kwa men onze fotografen in actie. Intusschei: had men in het Fössli-hotel ge zorgd voor koffie met koek. Die koek bij de koffie wordt in Noorwegen ruim opgevat. Sandwiches en diverse gebaksoorten worden in ruime hoeveelheden aangeboden, en men behoeft ook niet te schromen twee of meer kopjes thee of koffie te gebruiken. De be diening geschiedt meestal door meisjes in de oude kleurige landskleeding. Vooral de Har- danger kleederdracht, die we in het Fössli- hotel zagen, flatteert werkelijk. In de meeste Noorsche hotels maakt men er de bezoekers op attent, dat in een der nevenvertrekken een tentoonstelling van weef- en kantwerk wordt gehouden. De bedoeling van deze ten toonstelling is natuurlijk geen andere dan die va nelke winkel, n.l. de waren ten ver koop aan te bieden. Het Hardanger weef- en kantwerk bezit groote vermaardheid en. laat zich behoorlijk betalen. Tot verbazing van den vertegenwoordiger van Bennett hadden niet minder dan 225 onzer deelnemers besloten, de 18 K.M. lange weg van de boot naar de waterval één keer te voet af te leggen. Of er ook uitstekende WAAROM een gevaarlijk middel voor rattenverdelging nemen als U met het giftvrije rattenmiddel «(UNIVERSAL" veel vlugger klaar is? DUIZENDEN ratten en muizen vallen er aan ten offer. Riskeer geen gevaar en neem „UNIVERSAL". wandelaars zijn in onze N.C.R.V. Genoemde vertegenwoordiger verklaarde openlijk, dat het nog nooit was voorgekomen, dat een zóó groot gezelschap buitenlanders het had aan gedurfd ,de 18 KM. lange weg te gaan wan delen. Hoewel de tijd, ons voor deze tocht toegemeten wel wat kort was, hebben we het er toch allen best afgebracht. We beklagen ons stellig niet Lichamelijke vermoeidheid wordt spoedig vergeten, doch wat blijft is de herinnering aan een nauw contact met d© eigenaardige Noorsdhe natuur. Nog hoor ik de uitrep van bewondering, toen we bij een bocht van de weg voor het laatst de Vörnig foss vóór ons zagen. De zon had in de dichte nevelsluier een prachtige regenboog geweven en verhoogde de luister van dit natuurwon der niet weinig. Des avonds zaten we met gebronsd gelaat, weer allen aan de rijk voorziene disch. Vroo- lijk speelde de muziek en gezellig was de conversatie over hetgeen die dag was belefd. Drie stooten van de stoomfluit doen hun echo's door de bergen weerkaatsen: de Si- t gaat op weg naar Gudvangen onze bajak gaat op ^yeg naar Gudvangen, onze tweede „standplaats" op de Noorsche reis. Noorsche avondlicht Menigeen zoekt een stil hoekje, vlijt zich neer op een gemakkelijke ligstoel en geniet in stilte vhn het schoone fjordenlandschap met z'n wisselende stem mingen Als het duister is gedaald kunnen we een kijkje gaan nemen in de bioscoop ,die wordt gehouden in de eerste klasse eetzaal. Daar draait een mooie Indische natuurfilm, heel wat belangstelling trekt. De jeugdige deelnemers hebben elkaar ook gevonden aan boord. Zij hebben zich georga niseerd tot de Baby-club en amuseeren zich uitstekend. Over één ding zijn allen het eens: heerlijk zoo'n fjordenreis op een Hollandsch schip! Gemengd Nieuws. BOTSINGEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN FASCISTEN Te Zaandam is het Zaterdagavond tot een botsing gekomen tusschen communistenen fascisten. Laatstgenoemden moesten het veld ruimen. Een van hen moest zich laten verbinden, omdat een zijner neusvleugels was ingescheurd. Drie communisten werden gearresteerd. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt gens mishandeling. De fascisten gaven het colporteeren op en keerden naar Amsterdam terug. HET ONGELUK TE BARNEVELD. De Avondpost heeft, naar aanleiding van het ongeluk van de familie Tichelman, een onderhoud gehad met den burgemeeester van Barneveld over den beruchten overweg, die in korten tijd vijf maal een slachtoffer eischte. Aan den vorigen burgemeester was over de opheffing van de bewaking advies vraagd, dat afwijzend had geluid. Echter werd anders besloten. Toen de ongelukken kwamen heeft het gemeentebestuur van Barneveld geprotes teerd. Het heeft niet mogen baten. Of al werd betoogd, dat de trem dezen overgang passeert met een snelheid van 90 K.M. per uur en dus zelfs het uitstappen en doen verkennen van den spoorweg door een Boon, die eerst daarna het voertuig doorrijden, in bepaalde gevallen weinig kan helpen, het baatte niet In Barneveld zullen nu zelf maatregelen Worden getroffen. Bij den overweg zullen groote witte borden worden geplaatst, voor zien van een rood doodshoofd. Des avonds door reflectoren verlicht, zoodat ze ten al len tijde als waarschuwend en afschrikwek kend middel kunnen dienen om tot zichtigheid aan te sporen. BRUG INGESTORT. Bij Ankevêen is een houten brug, juist toen er een vrachtauto over reed, in elkaar gestort De chauffeur was al met de voor wielen op de brug en voelde de balken be zwijken. Hij gaf vol gas. Toen hij de brug, die iy2 M. lang is, over was, zakte de brug- vloer in elkaar. Vijf steunbalken bleken ge heel vermolmd. Het doorgaande verkeer door Ankeveen staat thans geheel stil. DE BADPLAATSEN IN HET WESTLAND. De laatste dagen is het bezoek aan de diverse badplaatsen langs de kust ii Westland bijzonder groot Vanaf Kijkduin naar Ter Heijde, 's-Gra- venzande en Hoek van Holland is het strand bijna geheel bezet met bezoekers, die daar met allerlei vervoermiddelen worden ge bracht. Kijkduin heeft zich dit seizoen bijzonder ROFFELRIJMEFL Goeree Een haventje, een Een smidse en een sluisje Een dikke zware toren en Een trapjesgevelhuisje Twee, drie, vier, vijf, zes op een rij ..2 Gezelsende burinnen, Gereed om 't eene praatje na Het andre te beginnen. Een dakkerende wagen bonkt Op de gebolde keien; Twee zware paarden, om één boer Naar 't aertenland te rijen; Een meeuw zit op een meerpaal in De felle zon te suffen; En met geloken luiken staan huizekens te puffen Een beurtboot en drie visschers en Een woonark aan de kade; En midden in de haven loopt Een visscherman te waden: Laag water! tijd om roer en schroef Een goeie beurt te geven! Een windvaan wuift; een zuchtje geeft Het soms een aasje leven. De koopren zon zakt loom omlaag; De bankjes komen buiten; Een trage trekharmonika Begint een rid te tuiten; De meisjes gaan een kuier doen De oudjes blijven hangen; De volle maan komt stralend* De zatte zon vervangen (Nadruk verboden!)] LEO LENS sterk ontwikkeld in de badplaatsenrij IangS de kust; niet alleen zeer velen uit Den: Haag, maar ook uit Delft bezoeken deze goed ingerichte badplaats. In Ter Heijde, de beginnende badplaats der gemeente Monster, werden de vorige week reeds pl.m. 2000 baden genomen, ea tal van pensiongasten vinden er een langer verblijf. Het strand te 's-Gravenzande telt honder den bezoekers, maar niet in het minst ook Hoek van Holland. Vooral Woensdag was het er enorm druk; booten en treinen voer den duizenden strandbezoekers aan. De diverse consumptie-zaken, die tot nog toe weinig goeds in dit seizoen hebben on dervonden, hadden nu een wat meer bevre digende omzet Aanbieding van Splinternieuwe Amerikaansche Auto's, ja zooals: WILLYS, AUBURN, PLYMOUTH, CHRYSLER, a J STUDEBAKER e a. model '33, uit voorraad tegen onge- looflijke lage prijzen. Ruime voorraad Keuze uit circa 20 auto's. C. VAN ROON's Autobedrijf, Vlaardingen, Tel 1A3 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Bloemenhulde van het Nationaal Jongeren Verbond aan •Koningin Emma Onze mooie licht grijze tropenboot ligt hier aan het uiteinde van de Eidfjord als in een zachtgroen meer, omringd door hooge bergen. alle De yUuasrepetitie voor het groote S. A. Sportfeest. Boven: Opstellen der luidsprekers. Een groep Nederlandsche padvinders op de Wereld- - jamboree in Hongarije Het lanceeren van een torpedo tijdens de Maritieme De 9-jarige Jacques Lemaire te Parijs die meerdere Week te Plymouth (Eng.) menschen uit het water haalde. Een der meisjes (x) redde hij uit de Seine zeearmen en dat zijn nu de fjorden, waarin wij varen. We zijn nu genaderd tot het uiteinde van de fjord, dat de naam Eidfjord draagt en laten het anker vallen voor Vik I Eidfjord. Nu komt alles aan dek. 't Is nog vroeg: te 6 uur was het reeds reveille; dooh niemand, die zich beklaagt. De Sibajak ligt daar als in een stil groen meer, door hooge bergen omgeven. v Een officier, die voor 'L eerst deze reis maakt, meikt op: „Daar wordt je klein onder met een mailschip zóó diep landwaarts in en dan aan alle zijden die hooge machtige ber gen vlak bij je". Een deelnemer, bereisd als weinigen, hoor ik uitroepen: „Net de Königsee met de Wats- mann". En inderdaad, denk je even de Sibajak weg en 't is of je dat mooie meer voor je ziet. Spoedig begint nu het „ausboten". Dat gaat heel vlug, e$n motorsloep wordt tus schen twee reddingsbooten vastgemaakt en in ongelooflijk korten tijd staan we aan de kant. Daar ligt ons schip vroolijk gepavoi- seerd. Wat steeks de lichtgrijze romp prach tig af tegen de donkergroen bemoste berg wand. Me dunkt die eerste indruk van de fjorden zullen we niet licht vergeten! We maken onze zeereis wel productief; we varen hoofdzakelijk des avonds en 's nachts en overdag zijn we aan de wal en kunnen dan, voor zoover dat in vier dagen mogelijk is, het land en z'n bewoners leeren kennen! De landuitstapjes worden door Bennetts Reisbureau verzorgd. Het organiseeren van excursies met groote gezelschappen is hier geen kleinigheid. Het plaatsje Vik I Eid fjord, waar we nu aan wal gaan is schilder achtig gelegen, doch bestaat slechts uit één houten hotel en eenige grijs-, bruin- of wit- geverfde huisjes. Misschien is het heele dorpje één auto rijk. En toch staat daar nu een heele rij zeer goede auto's klaar. Geen autocars, want die zijn hier verboden met het oog op de vrij smalle wegen. We rijden in auto's voor vijf of zes personen en hebben zeer bekwame chauffeurs. Jammer weer, dat ze alleen Noorsóh blijken te spreken. Die auto's nu werden door Bennett van heinde en ver opgeroepen om ons gezelschap te kunnen bedienen. Het doel van deze dag is een bezoek aan de Vöringfoss, een der bekendste watervallen van Noorwegen. Daar tuffen we al weg. Op een kleine, frischgroene vlakte, met hier en daar een Deelnemers aan den Auto-Alpentocht in de Stelvia-pas, de hoogste en moeilijkste bergpas van Europa Zondagavönd 30 Juli. Op Zee f27 We varen nu langs de Noorsche kust. Lan- LU&- ger dan we gedacht hebben, kunnen we pro- fiteeren van het uitzicht. Reeds hier is het goed merkbaar, dat de zon later ondergaat i Daar ligt dan liet rijk der fjorden voor ons met z'n oude verweerde bergen, z'n talrijke diepe inhammen en z'n duizenden eilandjes, kris-kra3 door elkaar voor de kust Vóór Kopernik ligt de Sibajak slechts even stil, om de loods aan boord te nemen. Van de wal wuift men ons vriendelijk toe, en er komen nog enkele bootjes langszij. We hooren de eerste Noorsche woorden wisselen, de taal, die we niet verstaan en die een zekere schei ding zal brengen tusschen ons en de bewo ners van het land, dat we gaan bezoeken. Langzamerhand is 'het donker geworden en we zien nog slechts vuurtorens en lichtjes in de verte. In de groote le klasse eetzaal is voor lief- hebbers van muziek en zang een bijeenkomst georganiseerd, terwijl de heer P. v. Woerden iets ten beste geeft over de Noorsche Mytho- logie. Het Sibajak zangkoor, onder leiding 1 i van dr. Stegenga heeft ons hart reeds ver- l voerd. Gaaf en indrukwekkend vertolkt het ons het oude Wilhelmus, en tot onze ver rassing klinkt daarop meerstemmig het Noorsche Volkslied: Ja vi elsker. De Scheepskapel speelt heel gevoelig: L pFrühlingsrauscben" van Chr. Sinding. I| Mevr. H. MeyerHenning zingt voortreffe- 9 lijk „Viet Fraume" van denzelfden compo nist Een avondandacht onder leiding van ds. G. R. Kuijper vormt het gewijde slot van onze eerste Zondag aan boord. Te Jersey (Eng.) werd dezer dagen een bloemenfeest gehouden, dat zeer veel toeschouwers trok. Een van de prachtig versierde groote praal wagens Maandag 31 Juli. Vik I Eidfjord *s Nachts heeft de boot ons rustig en veilig gevoerd door de Hardangenfjord. Heel vroeg in den morgen zijn er al velen aan dek ge komen om het. interessantste stuk van de Hardangerfjord nog te kunnen zien. Gewel dig lange en diepe inhammen toch, die Fjor den. Het klimaat is er heerlijk. De Hardan ger is 120 K.M. lang en 800 M. diep. Duizen den jaren geleden was heel Scandinavië met landijs bedekt, evenals nu nog Groenland. Machtige gletschere daalden af naar de zee en slepen diepe dalen uit naar het westen. Toen het klimaat, veranderde en warmer werd. trokken de gletschers zich terug en ble ven de gletscherdalen eenzaam liggen. Door het stijgen van de zee werden die dalen tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5