DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. E Bond van Chr. Gereformeerde Mannenvereenigingen VIERDE BONDSDAG TE ROTTERDAM Een referaat over „De onderscheiden beginselen van Afscheiding en Doleantie" KRUIS CONTRA KRUIS Gisteren hield de Bond van Chr. Geref. M. V. in Rotterdam zijn vierden Bondsdag. Ds. S. van der Molen, van Rotterdam, I opende op de gebruikelijke wijze, nadat ge zongen was Psalm 73 12. Daarna riep spr. een hartelijk welkom toe aan de afgevaar- I digden. Naar aanleiding van het uit het Galaten gelezene staat spr. stil bij de be- grippen vrijheid en gebondenheid. Om vrij heid en gebondenheid ging het reeds in het paradijs. Daarom gaat het ook na den val ge- tuige de gelijkenis van den verloren zoon. I Vrijheid was .de. inhoud van het Verbond der werken, maar ook van het verbond der genade (Galaten 5). Waar de Geest des Heeren is, daar is vrijheid. Het begrip vrijheid heeft echter ook be- teekenis voor meerdere terreinen: het maat schappelijk en het staatkundig leven (de 80-jarige worsteling om gewetensvrijheid en om de vrije school). Daartegenover zien we de vrijheid thans in gevaar. Men vraagt i naar een vrije, ongebonden moraal, een on- j gebonden religie. Doch al deze vrijheid ont aardt in gebondenheid. Onze vrijheden zijn in gevaar. j Voör de vrijheid der Kerk zie men naar onze oosterburen. Wij hebben op te komen voor de vrijheid in gebondenheid aan Gods Woord. Doen wij dat niet, dan zullen wij de vrijheid absoluut verliezen. Met den wensch, dat de Bond van Chr. Geref. AL V moge medewerken tot het behoud der ware vrijheid, besluit Spr. De heer Bogaart heette daarna namens de Chr. Geref. M.V. „Apollos" te Rotterdam den Bond welkom. Huishoudelijke Zaken De Voorzitter deelde mee, dat aanwezig I zijn 11 aangesloten vereenigingen en eénige niet-aangeslotenen. Aan de orde kwam toen het voorstel van het B.B. om het presidium van Ds. S. v. d. Molen te sanctioneeren. Door Ds. van der Zaal formeel gecorrigeerd werd het met al- gemeene stemmen aangenomen. De heer L. M. van Spronsen, secretaris van.den Bond, las hierna zijn jaarverslag. De Bond is, hoewel klein, steeds groeiende. Het bondsbestuur bestaat thans uit de hee ren Ds S. v. d. Molen, Voorzitter, K. Frugte, Amsterdam, 2o voorzitter, L. M. van Spron- j sen, Rotterdam, secretaris, A. Kool, Dor- j drecht, penningmeester, Ds C. v. d. Zaal, Deventer, algem. plaatsvervanger, A. Ver- hey, Vlissingen en v. d. Kaay, 's-Graven- zande, Commissarissen. Wat de propagan da aangaat, deze wordt voortgezet In den loop van dit jaar hoopt men op eenige nieuwe aansluitingen. Leerdam, Biezelinge, Aalsmeer, Sliedrecht, 's-Gravemoer, Apel doorn en Urk zijn in bewerking. Uit het jaarverslag van den heer A. Kool, penningmeester van den Bond, bleek, dat I er eêftmadeelig saldo is van f 15.41. De bestuursverkiezing had tot resultaat idat de heer Frugte herkozen werd. In de vacature-v. d. Kaay werd gekozen de heer Kreuzen van Hilversum. Aan de orde kwam vervolgens allereerst het voorstel van het B.B., dat de Bond zal uitspreken, dat hij onverzwakt za 1 blijven handhaven art. 5 van het reglement, welks strekking is, dat elke M.V. zich onthouden zal van elke bespreking of actie, welke be doelt invloed uit te oefenen op zaken het gemeentelijk leven betreffende. De voorzit ter licht nog toe, dat de bedoeling niet is kerkelijke kwesties van principieelen aard te verbieden, maar wel zulke, welke de regeering der kerk betreffen. Besloten werd de volgende Bondsdag in Hilversum te houden. Het voorstel van het B.B., om noodlijden de vereenigingen vrij te stellen van contri butie, mits zij tweemaal per jaar een col lecte houden, werd aangenomen nadat het geamendeerd was door Ds C. v. d. Zaal. Voor de werklooze leden zal dus door de zwakke vereenigingen niet worden betaald, mits dit getal de 20 pet te boven gaat Het voorstel-Amsterdam (West), om de maand October voor propagandamaand te bestemmen, werd aangenomen. Namens den Bond van Chr. Geref. J.V. sprak de heer K. van Dongen, bestuurder van dien Bond, de vergaderden hartelijk Een geanimeerde discussie ontstond over de uitgifte van een bondsorgaan. Eenige vereenigingen wenschten onderdak bij „Luc tor et Emergo", terwijl het hoofdbestuur ad viseerde het bestaande correspondentie blaadje te doen voortbestaan. Aan de dis cussie namen deel Ds van der Zaal, Frugte (Amsterdam), Bakker (Dordrecht), v. Wij nen (Vlissingen), Bouterse (Haarlem), en v. Spronsen (Bondsbestuur). Het voorstel- Amsterdam (inwoning bij Luctor) werd ver worpen. Het B.B. zegde toe, dat het getypte correspondentieblaadje minstens zesmaal per jaar zal verschijnen. Een commissie van redactie zal worden benoemd, teneinde den inhoud te verbeteren. Het voorstel van Amsterdam, inzake enkele reglementswijzigingen werd door het B.B. overgenomen, in dien zin, dat een commissie wordt benoemd, die het he^le reglement aan revisie zal onderwerpen. In deze commissie werden benoemd Ds. v. d Zaal, de heer Frugte en Ds Meynhoudt van Amsterdam-Noord. Op voorstel van den voorzitter werd daarna het volgende telegram aan H.M. de Koningin gezonden: De Bond van Chr. Geref. Mannenvereen.. vergaderd te Rotterdam, betuigt hiermede zijne gehechtheid aan Uwe Koninklijke Hoogheid en bidt U in dezen moeilijken tijd Gods zegen toe In verband met den 75-ste jaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd ook Haar een soortgelijk telegram verzonden. Na de rondvraag ontving de heer R. M. Bloem, van Amsterdam, het woord om te refereeren over „De onderscheiden begin selen van Afscheiding en Doleantie". Re ferent doet dit aan de hand van de voe gende stellingen. Afscheiding en Doleantie. 1. Om de tegenstelling van Afscheiding en Doleantie recht te verstaan dienen wij de historie der Kerk te kennen. Voorname lijk der laatste twee eeuwen. 2. Om eveneens een zuiver begrip te kun nen vormen van wat de Afscheiding in houdt, dienen wij te weten, waarin de oor zaak is gelegen der kerkelijke toestanden, zooals Koning Willem I ze in 1813 bij zijn ambtsaanvaarding aantrof. 3. Koning Willem I, de Kerk willende op heffen uit haar gedeformeerden toestand, nam de Kerk gevangen in een bundel Re glementen en verlaagde haar tot een staatsinstelling. Hierdoor werd er sprake niet van een „Kerk", maar een „Genootschap". 4. De strijd over Psalmen en Gezangen is niet d e oorzaak, doch wel mede oor zaak, die in het conflict der kerkbesturen contra Ds. de Cock hebben geleid tot de „Afscheiding". 5. De Afscheiding in 1834 vindt haar grond in de gehoorzaamheid aan Gods Woord Ons kerkelijk standpunt moet de toets van Gods Woord kunnen doorstaan. 6. De „Acte van Afscheiding of Weder- keering" is een Eerezuil onzer N. G. Belijdenis, en doet ten volle uitkomen dat de Afscheiding een daad des geloofs was. 7. De Afscheiding kan naast den toets van Gods Woord, ook den toets der his torie doorstaan. 8. Het standpunt der Doleantie kan noch den toets van Gods Woord, noch die der historie doorstaan, is zuiver menschen- werk en op berekening gegrond. 9. De doorgedreven Vereeniging (volgens Dr. Kuyper Hereeniging genoemd) is dan ook een miskenning van het Werk des Heeren in 1834 gewrocht. 10. Waarom de Chr. Geref. Kerk uitsprak, dat zij niet met de Vereeniging kon mee gaan, maar wenschte te blijven bij het be ginsel der Afscheiding. 11. De voortzetting van het beginsel der Afscheiding vanaf 1892 tot op heden, on danks feilen strijd, bevestigd. 12. De Chr. Geref. Kerk handhave, onder beding van Gods genade, onverflaauwd het beginsel der Afscheiding. Aan de bespreking namen een twaalftal heeren deel. De vergadering werd hierna op de ge bruikelijke wijze beëindigd. De avondsamenkomst. Avonds om 8 uur werd ten besluite van den Bondsdag in het kerkgebouw aan de Jonker Fransstraat een dankure gehou den, waarin als spreker voorging Ds. W. F. L a m a n van Middelharnis met het onder werp: „Kruis contra kruis". Spr. vangt aan met ie schetsen de religie van het Hakenkruis, één der teekenen van den tijd. Het Christendom van dezen tijd wordt beroofd van het merg. Het schippert te veel. Het denkt God en wereld te kunnen ver eenigen. Dat is echter onmogelijk. Deze'tijd stelt kruis tegen kruis, niet, als in Duitsch- land, kruist naast kruis. Spr. wijst op de liefde Gods tot de men- schen, tot uitdrukking komend in het ver zoenend kruis van Golgotha. Daaromheen concentreert zich het gansche Christelijke geioof. Neem dit kruis weg en het Christen dom is opgelost Wat doet nu de religie van het Haken kruis? Spr. gaat ter beantwoording van deze vraag de wordingsgeschiedenis van het Na- tionaal-Socialisme na om tot de conclusie te komen, dat men hier met een religie te doen heeft, die in den diepsten grond neer komt op het Heidendom van 30 eeuwen vóór Christus, toen de Swastica het mid delpunt was van de zonnecultuur van dien tijd. De lijnen van het Hakenkruis houden 'n verschrikkelijke levensbeschouwing in. Zij zijn het symbool van het: ..Mensch, sta op 11 zelf. Ge zijt vrij, onafhankelijk van God". Het is de consekwentie van de lijn, die getrokken kan worden vanaf Nietzsche over Ludendorff naar Hitler. In den diep sten grond stelt die lijn zich tegenover Christus. Na de vervolging van den Jood, is de Christen aan de beurt Zeker, men tracht nu nog wel tot een concordaat en dgl. overeenkomsten te ko men. Maar dat is het zoet gefluit van den vogelaar. Alles wordt dienstbaar gemaakt aan het belang van den staat De wortel van deze nieuwe religie stelt zich op de zelfde basis als die van het communisme. Wat zal de toekomst brengen? Spr. ge looft dat straks Hakenkruis en Communis me samen zullen gaan in den geweldigen strijd tegen Christus. Dan komt het voor den Christen er op aan in het geloof aan den Zaligmaker verbonden te zijn en te blijven. Dat alleen zal de triomf brengen over alle satanische machten, die trachten zullen de Bruidsgemeente ten onder te brengen. Op de gebruikelijke wijze is het druk bezochte samenzijn beëindigd. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. Is toegekend de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde aan P. de Klewit, rijksveldwachter (brigadier-majoor) te Almelo; de zilveren medaille met de zwaarden aan den opperwachtmeester-instructeur H. G. J. he>t le reg. veldart. en de bronzen CONSULAIRE DIENST BIJ K.' B. ts de heer G. J. M. Webry erkend in toegelaten ala consul-generaal van Zwedei e Batavia, voor Ned. Indlë. Ingevolge Kon. machtiging ls de heer G. Dahb |H' als viceoomsul vat MARINE STOOMVAARTDIENST Bij beschikking van den minister van Defen sie ls de officier van den Mar inestoom vaart- dienst der le kl. W. Dollekamp. dienende bij het vliegkamp „De Kooy", den 8en Aug. 1933 beschikking gesteld. Hf! MS ..VAN NES" NAAR NEDERLAND Hr Ms torpedoboot jager „Van Nes" zaïl op 21 Aug. a.6. onder bevel van kaïpitem-luite- nant ter zee J. C. A. Schol te, van Curasao naar Nederland vertrekken, en wordt op 26 SepL d.a.v. te Nieuwediep verwacht Onderweg zullen Paramaribo (25 Aug.), Trinidad (4 Sept.), St Vincent (12 Sept), en Las Palmes <16 Sept) worden aangeloopen. VREEMDELINGEN EN WAPEN HANDEL VERBOD VAN GEWAPENDE OEFENINGEN De commissaris van politie te Heerlen (L-), hoofd van de politie in den zin der Vreemdelingenwet brengt Ier kennis van de in- de gemeente Heerlen wonende of blijvende vreemdelingen, dat het hun is ver boden zioh naar het buitenland te hegeven teneinde aldaar andere dan voor het vol- deen van verplichtingen voortvloeiende uit militairen dienstplicht deel te nemen aan oefeningen in den wapenhandel of aan oefe ningen, die een min of meer militair karak ter hebben, hieronder ook te verstaan Wehr- oefenmngen en NS-exeroiitie-oefeningen door politieke partijen georganiserd. Overtreding zal er toe leiden, dat de betrokken vreem delingen niet meer in Nederland worden toegelaten, of dat hun langer verblijf alhier wordt ontzegd. AANBESTEDINGEN Door den Rijksgebouwendienst werd gis ter aanbesteed' het bouwen van een télefoongebouw te Zwolle. Laagste msohr. R. Bloem te Wil der - vank voor f 99,800; De Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken heeft gister aanbesteed het verhoogen van de waterkeerimg van het terrein der Pyrotechnische werkplaatsen te Den Helder met bijkomendle werken. Laagste inechr. O. Bosker Jzn te Wi-erimigen voor f23.640. Door den Rijkewaterstaat werd gieter aan besteed het maken van bezinkingen en ka den bij en op den leidaan en de kribben in het Hellegat. Laagste inechr. J. Th. de Waard te Sliedrecht voor f52.440. ROFFELRIJMEN. Voor groene paren Ga naar 't land van Mussolin In de wittebroodsche tijd; Nergens op de heele wereld Word je met meer vreugd verbeid; Nergens op de heele wereld Staat men voor het Groene Paar Met meer vrindlijke gastvrijheid En meer open armen klaar. Als je met je trouwregister Aan het kaartloket verschijnt Zeventig procent reductie, Wélk traject je er ook treint. Napels zienhè! en danleven! Leven van versch wittebrood, Dik gesmeerd met versche liefde Voor je schat, je echtgenoot! En in Rome moet je komen! Rome doet er nog wat bij: In de trams en autobussen Groene Paartjes toegang vrij! Toegang vrij, vijf volle dagen Guller kan het toch al niet; Zingt de liefde voor de naaste Hier geen heerlijk bruiloftslied? Werd de reis van hier naar ginter Op Romeinsche leest geschoeid, 'k Wed de laars van zuid-Europa Werd met paren overvloeid En wellicht werd Holland wijzer Kwam het ook op een idee: Wie een beetje durft te wagen Wint er licht een massa mee. (Nadruk verboden.) LEO LENS DE BEGROOTINGEN VAN AMSTERDAM EN ZAANDAM THANS GOEDGEKEURD Gedep. Staten van Noord-Holland hebbed gistermiddag de begrootingen van Amster dam en van Zaandam goedgekeurd, nu de resp. gemeenteraden aan de door hun! college geuite verlangens ten aanzien vaa die begrootingen hebben voldaan. VOOR MILITAIREN VERBODEN LECTUUR Bij beschikking van den Minister vad Defensie is onder de verboden geschriften opgenomen „De Chauffeur", officieel or gaan van den Nederlandschen bond vad particuliere chauffeurs, maandelijks ver* schijnend. CHR. WERKGEVERSVEREEN. JAARVERGADERING OP 13 SEPT. De Jaarvergadering van de Christelijke Werkgevers Vereeniging zal op Woensdag 13 September a.s. te Den Haag gehouden worden. Als spreker zal optreden mr dr E. J. B e u m e r met het onderwerp „Dwang of Vrijheid". Een pastelteekening van H. M. de Koningin-Moeder, doo Willy Sluiter, wordt thans bij Kleykamp te Den Haa Ferdinand Schrey, de uitvinder van een stenografie n, is reeds 82 jaar, doch werkt, zelfs te bed nog aan de verbetering daarvan door. Het echtpaar Mollison dat na een geslaagde oceaan vlucht zoo ongelukkig bij Bridgeport terecht kwam wordt met rolstoelen naar een ambulance-toestel vervoerd om tochnaar New-York te vliegen! Een prachtig défilé tijdens de grootsche ruiterfeesten ta Saumur (Fr.) Oude kinderdansen op het groote Duitsche zomerfeest Het bekende jacht de „Shamrock" manoeuvreert Vierhonderd jonge Italiaansche fascisten brengen een bezoek aan Berlijn, en worden door de toeschouwers met te München» tijdens de wedstrijden te Cowes op't eiland Wight den gestrekten arm begroet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5