iKruiur jCriksrtjr (üouraut BINNENLAND. Kerknieuws. iBONNGUGNTi *er kwnrtaa' In l-ehlen en In plant ten wanr n agentschap gevestigd li» 2.35 Franco per pi .si f 2.35 portokosten Pet week 0.18 I Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending «4 50 Bu dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4033 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels f uv/i 0.Z2VS Blke regel meer............... Jngez. Mededeellngen van 1—6 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bpvragen aan 't bureau wordi berekend f n 10 14e Jaargann Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD •t» een goede aanschrijving De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de burgemeesters gezonden over het voet geven aan de speel zucht hier en daar. Men weet, dat het hier gaat om het zoogenaamde straperlo-spel. Vooral in badplaatsen beproeft men, spe- culeerend op den lust om te gokken, door dit spel bezoekers te trekken. Schevenin- gen, Noordwijk aan Zee en andere plaatsen bieden reeds de gelegenheid. De commis saris van Hoek van Holland verbood geluk kig het spel. Elders in ons blad vindt men een beschrijving van de toegepaste methode. Den Minister komt groote dank toe voor zijn ingrijpen. Afgezien van de vraag, of dit spel wettelijk toelaatbaar is, is deze les van pas. Wij lazen al van een burgemees ter, die er niet aan wilde denken het spel te verbieden. Deze overheidspersoon kan dan zijn meening toetsen aan die van den Minister. Deze laatste spreekt van een mo reel afkeurenswaardig verschijnsel. Hij vraagt, of het houden van deze speelban ken dat is anders betiteld dan met het eenvoudige woord spel zich wel ver draagt met wat in ons land als maatstaf wordt genomen. Wij hopen, dat de hiervoor in aanmer king komende burgemeesters dezen wenk verstaan, alsook de hotelhouders, die in een ommezientje het voorbeeld uit andere lan den wilden volgen. In dit geval was dat niet gewenscht. En dat de Minister, al komt straks romatjo in plaats van staper- lo, voet bij stuk zal houden. het sociaal-democratisch bouwwerk machtig? De leider der sociaal-democratische Twee de Kamerfractie komt op tegen wat wij schreven over de voosheid van zijn partij in allerlei landen. In Zweden, in Denemar ken, in Engeland, enz.?, vraagt hij. Wij antwoorden j a. Zelfs in de kleine landen moet men overgaan tot her-oriën teering en in de groote is bijna overal het spel uit In Engeland liet men de zaak smadelijk liggen. In Frankrijk ruziet men onder elkaar. En in Duitschland bood men in het minste geen verweer tegen Hitier. In Duitschland kwam de voosheid erger uit dan waar ook, al schermt de heer Al- barda met stembuscijfers van 5 Maart. Wat zeggen die? Niets met al. De heer Albarda leze nog eens de Overzichten na in zijn eigen blad van de hand van zijn partij genoot De Roode. Grooter afkeuring over de slappe houding der Duitsche partij leiders en partijgenooten is moeilijk ergens te vinden. Voeg daarbij de poging zijner Duitsche vrienden in de Rijksdagzitting van i 17 Mei om toch maar het bestaan der groep te redden. Als zoete kinderen stond men op om do resolutie van Goering te steunen, en 't hielp toch niets. Indien dan eindelijk de heer Albarda in hetzelfde nummer van zijn blad, waarin hij ons zijn vragen vóórlegt, eens wil lezen, wat op de bestuursvergadering van het moderne Internationale Vakverbond te Brussel is gezegd over de wijze, waarop de moderne bestuurders te Berlijn toch allen sociaal-democraten zich aan den kant lieten zetten, dan behoeven wij hier niets meer aan toe te voegen. Als dit alles niet het toppunt van voosheid is, ondanks 7 millioen stemmen, nu, dan weten wij er niets meer van. Natuurlijk, in Praag en in Amsterdam, in landen, waar de sociaal democraten altijd zoo over hun slechte re geeringen klagen, daar heeft men nu weer moed geschept. Wat blijft er verder over van de christe- lijke beginselen in het staatsbeleid van ons land, aldus ten slotte nog eenmaal de heer Albarda, waar de heer Colijn een crisis kabinet heeft samengesteld? Op deze ietwat kinderlijke vraag zij het antwoord: de anti-revolutionairen tellen slechts 14 leden in de Tweede Kamer. Van een anti-revolutionair kabinet kan geen sprake zijn. Met de christelijk-historischen samen zijn er 24, met de roomsch-katholie- ken erbij 52. Deze 52 zullen voorkomen, dat er een staatkunde wordt gevoerd in strijd met de gemeenschappelijk christelijke staatsbeginselen. Voor de overwinning der crisismoeilijkheden heeft men de basis voor samenwerking zoo breed mogelijk willen stellen. Maar sociaal-democraten, die nog worstelen met de beteekenis van het woord nationaal en daarop hun partijen zien stranden, vatten dezen gang van zaken niet zoo gemakkelijk. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER BLOEMENHULDE TE SOESTDIJK Onder begunstiging van het bekende Oranje-zonnetje werden de feesten ter eere van de hooge ambachtsvrouwe van Baarn ingezet met een concert op den Brink, het welk gegeven werd door het Baarnsche Har moniegezelschap onder leiding van den heer van Doppen. Burgemeester en Wet houders van Baarn waren bij dit concert aanwezig. Te 11 uur vond een grootsche bloem- hulde in het park Soestdijk plaats. Hon derden schoolkinderen, waaronder er 16 in het wit waren gekleed, huldigden de vor stin, waarbij een mand met bloemen werd overhandigd. Duizenden dames en heeren hadden zich bij de stoet aangesloten. De bloemen werden op de treden van het bor des neergelegd. De Koninklijke Familie, de Koningin-Moeder, H.M. de Koningin en H K.H. Prinses Juliana dankte voor de bloe menhulde. Met zichtbare interesse volgden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Julia na de huldigingsstoet voor de Koningin- Moeder. In den stoet liepen o.a. de burgemeester van Baarn en diens echtgenoote, die even als alle andere deelnemers hun bloemen kwamen brengen. De optocht werd besloten met ruim 20 auto's, waarin ouden van dagen waren gezeten, die eveneens aan de huldiging deelnamen. Het felicitatie-register ten Paleize werd druk geteekend. Des middags en des avonds hadden mu- ziek-uitvoeringen plaats, en werden jeugd- spelen georganiseerd. De dag werd beslo ten met een prachtig vuurwerk, aangebo den door het permanente Oranje-Comite. Tc Apeldoorn Te Apeldoorn woei van zeer veel open bare en particuliere gebouwen de nationale vlag. De burgemeester der gemeente, Mr W. Roosmale Nepveu, eere-voorzitter der Oranjevereeniging „ApeldoornHet Cen trum", en eenige bestuursleden dezer ver- eeniging hebben zich 's morgen per auto naar Soestdijk begeven, in gezelschap van twee weesmeisjes der Ned. Hervvormde in richting alhier, om H.M. de Koningin- Moe der persoonlijk de eerbiedige gelukVven- sqhen der vereeniging over te brengen en een bloemstuk aan te bieden. In de Residentie Het Haagsche Comité voor Volksfeesten had wederom verschillende feestelijkheden georganiseerd, ingezet met klokkenspel van den Haagschen toren, terwijl des middags op het Binnenhof een concert werd gege ven door de Kon. Mil. Kapel. Ook was er vanwege het Comité van 1 tot 5 een feest- concert in den Dierentuin. De gebouwen der departementen en ook het Vredespaleis waren feestelijk verlicht AUTOMATEN 1N MILITAIRE GEBOUWEN GEEN VERGUNNINGEN TOEGESTAAN. In de legerorders is een ministerieele kennisgeving gepubliceerd, waarbij ter ken nis wordt gebracht dat geen vergunning mag worden verleend tot het plaatsen van verkoop-automaten in militaire gebouwen. Reeds verleende vergunningen moeten worden ingetrokken. WERKVERSCHAFFING- OP ROZENBURG Naar aanleiding van een door ons ge plaatst bericht over het zenden van West- landsche werkloozen naar de werkverschaf fing vernemen wij uit goede bron, dat B. en W. van Rozenburg in overleg met den heer J. A. J. Jansen, burgemeester van Zwijndrecht en adviseur van den Minister een plan aanhangig hebben gemaakt om op het eiland Rozenburg over te gaan tot het inpolderen van enkele honderden hec tares „buitenland", dat nu telkens bij hooge waterstanden onder water komt en dat na indijking herschapen kan worden in prima bouw- of weiland. Wanneer dit plan spoedig tot uitvoering zou kunnen worden gebracht, zou, aldus onze berichtgever, aan een groot aantal werkloozen werk verschaft worden, die anders misschien ver van hun gezin moe ten worden te werk gesteld. BOND VAN CHR. GEREF. KNAPENVEREEN. IN NEDERLAND DE ALGEMEENE VERGADERING. Gisteren werd in de Chr. Geref. Kerk te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen in Ne derland. onder leiding van den voorzitter, den heer H. v. d. B e r g, van 's-Gravendeel. Na opening der vergadering op gebruikelij ke wijze hield de voorzitter een openings rede getiteld: „Ploegende runderen en weidende ezelinnen" waarvan we repds verslag gaven. Hierna kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren A. M. v. d. Kruk te Den Haag en G. Da ve la a r van Veenendaal, aan de orde. Aan dat van eerstgenoemde ontleenen we dat het aantal aangesloten vereenigingen steeg van 32 op 35. De verslagen werden goer* gekeurd en de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd. De heer J. v. Dongen van Rotterdam sprak de vergadering hierna toe namens den Bond van Chr. Geref. Jongel ingsverei- nigingen in Nederland. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Davelaar te Veenendaal, Ds. D. Henstra te Dokkum en H. Hoedema- k e r te Boskoop werden herkozen. De vergadering hield zich vervolgens bezig met eenige huishoudelijke zaken. Als referent trad vervolgens op de heer L. M. v. d. Boomgaard van Enschede, met het onderwerp: „Vaderlandsche geschiede nis op de Knapenvereeniging". Na te hebben uiteengezet dat alleen door het Christelijk geloof geschiedenis in de ruimste zin en in haar juiste waarde kan worden geschat, zette spr. uiteen dat op de Knapenvereeniging moet worden gerekend met' het feit, dat qien jongens krijgt te be arbeiden die vlak voor ie puberteitsperiode staan en in wie dus de persoonlijkheid ontwaakt. Van belang is daarbij dat men geen overdreven heldenvereering en chau vinisme aankweekt, en zoowel het verkeer de als het goede der voormannen aanwijst Onze geschiedenis-behandeling moet zoo zijn, dat geleerd wordt, dat wie God verlaat, smart op smart heeft te vreezen, maar dat wie op Hem vertrouwt zich ziet omringd door zijn weldadigheden. Wanneer heldenfiguren belicht worden, moet vooral bedacht worden, dat Gods vrucht de bron van heldenmoed is. Uit de leidraden moet niet geparafraseerd wor den, maar het moet zóó zijn, dat de kna pen een opstel vorm hebben; verder moeten bronnen worden aangegeven. Op die wijze kan hooge opvoedende waarde en ontwik keling der volkskracht verwacht worden Op dit referaat volgde een levendige dis cussie, waarna de bondsvergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. NIEUW „BEHENDIGHEIDSSPEL" NU HEET HET „ROMATJO" Naar wij vernemen heeft te Amsterdam pen behendigheidsspel in de klasse van het straperlo, doch dat den naam romatjo heeft gekregen zijn intrede gedaan. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te St Pancras, G. de Vries te Heerde. Te Oud-Alblas, J. R. Cuperus te Mastenbroek (O.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Baarn, cand. L. Kraan te Apeldoorn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. P. de Groot hoopt Dinsdag 15 Augustus a.s. van de Chr. Geref. Gemeente te Amersfoort afscheid te nemen. Ds. J. A. Rièkel, van Sliedrecht, hoopt hem op Don derdagavond 17 Augustus d.a.v. te Gorin- chem te bevestigen. De intrede is bepaald op Dinsdag 22 Augustus. Thans zijn gemel de data definitief vastgesteld. JUBILEA. Ds. A. J. M o n t ij n, directeur der Nat Chr. Geheelouthoudersvereen. te Utrecht, cm.-predikant der Ned. Herv. Kerk, her denkt Zondag a.s. het feit dat hij 40 jaar geleden het predikambt aanvaardde. Ds. Montijn werd in 1869 geboren, candidaat in 1892 in Zeeland en ontving als eerste Ge meente Vriescheloo, alwaar hij 6 Aug. 1893 intrede deed, na bevestigd te zijn door zijn vader, toen predikant te Groningen. In 1895 vertrok hij naar Nieuw-Stadskanaal, in 1899 naar Maassluis en arbeidde van 1902 tot aan zijn emeriteering, 1 Jan. 1921, te Haar lem. Sedertdien is hij directeur der Nat Chr. Geheelonthoudersvereniging, geves tigd te Utrecht. Vooral op het gebied der drankbestrijding en der redasseering heeft hij groote kracht ontplooid. Zijn verdiensten vonden erkenning door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. H. VAN DEN DOOL. f Te Baarn is, 61 jaar oud, plotseling overleden de heer H. van den Dool, gods dienstonderwijzer der Ned. Hervormde Ge meente aldaar. Sinds 1 Februari 1897, dus gedurende ruim 36 jaar, was hij te dier plaatse werkzaam. De overledene heeft ln het bestuur van tal van vereenigingen op maatschappelijk en Kerkelijk terrein een zeer voorname plaats ingenomen en was onder meer se cretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. Zijn heengaan zal in breeden kring ook buiten Baarn worden betreurd. De begrafenis is bepaald op morgen, Vrijdag. ALGEMEENE SYNODE NED. HERV. KERK Dertjiende Zitting. De president gedenkt in zijn openingsgebed den 75sten ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Hij stelt daarna voor, het volgend telegram te verzenden: „De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, met het Nederlandsche volk God dankend, dat Hij Uwe Majesteit haar 75ste verjaardag doet beleven, biedt Uwe Majesteit, onder toebidding van rijken zegen, haar har- telijken gelukwensch aan". De president wijst vervolgens er met een enkele woord op, boe- veel het Ned. Volk aan deze nobele vrouw te danken heeft, die steeds haar groote liefde en toewijding heeft getoond voor alles, wat voor ons volk van belang ie, in het bijzonder voor hen, die lijden, en in moeite en strijd verkeeren. Daarna deelt de president als bijzonderheid mede, dat in de feestelijke samenkomst, die hedenavond te 8 uur in de Willemskerk (Nas- saulaan) alhier, ter gelegenheid van den ver jaardag van Koningin-Emma, gehouden wordt, als zangeres zal optreden de Echtge noote van den Secretaris der Synode. Van den Chr. Nat. Werkmansbond is een uitnoodiging ingekomen tot bijwoning van ae Jaarvergadering op 10 en 11 Augustus, te Amsterdam. De president stelt voor, deze uitnoodiging aan te nemen, daar het hier geldt een Vereeniging, die belangrijk tverk verricht en voor velen tot zegen ie. Daar ech ter de Jaarvergadering gehouden wordt tij dens de zittingen der Synode, kan uit haar midden geen afgevaardigde worden benoemd; maar besloten wordt, een Pden van de Algemeene Syn. Commiasie af te vaardigen. Door de commissie voor eindredactie wor den, by monde van Dr. Smit, een drietal stuk ken voorgelezen, welke in den voorgestelden vorm worden aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de Verzeke ringscommissie der Vereeniging van Kerk voogdijen, tot aanbeveling van „Stormbrand", door de Synode. Het voorstel wordt gedaan, dat de Synode, die Gemeenten, welke steun ontvangen uit de Kerkelijke fondsen voor kerk- en pastoriebouw, zou kunnen verplich ten zich bij „Stormbrand" te verzekeren, en de Kerkvisitatoren zou kunnen verzoeken, de Gemeenten op deze Verzekeringsinstelling op merkzaam te maken. Dr. Ploegsma brengt namens de Commissie ad hoe rapport er over uit. De conclusie van het rapport wordt eenigszins gewijzigd; zoo dat geantwoord zal worden, dat de Synode, hoewel met groote waardeering kennis ge nomen hebbende van het werk der Vereeni ging, toch van oordeel is, dat propaganda al lereerst op den weg der Vereeniging zelve ligt. Ds. Bokma rapporteert over een verzoek van den Kerkeraad van Amsterdam, om lichting, inzake zijn bevoegdheid. De com sie van rapport stelt voor, den Kerkeraad te verwijzen naar het Class. Bestuur, als de ge ordende weg. Conform deze conclusie wordt besloten. Vervolgens komt aan de orde het schrijven van de Ned. Kinderzorgbond betreffende de Vereenigingen „Kinderzorg". Van deze be staan er 13 Ned. Hervormde vereenigingen, benevens de Dordtsche, welke zich noemt „Onze Kinderen". Daar de Regeeringssubsi- dies voor deze vereenigingen met 12% zijn verminderd, de uitgaven daarentegen niet ver minderen, maar veeleer vermeerderden, komt de Bond tot de Synode met het verzoek, de Kerkelijke instanties (Gemèenten, Kerkera den, Kerkvisitatoren, enz.), te willen wijzen op het dringend noodzakelijke, dat deze Ver eenigingen worden gesteund. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt besloten, aan het verzoek te voldoen. Overgegaan wordt tot de behandeling van de Consideratiën van Kerkbesturen en Clas- sicale Vergaderingen over de voorloopig aan genomen Reglementswijzigingen. De eerste wijziging betreft Art. 46 van Alg. Reglement, waardoor aan de Claseicale Besturen toegestaan wordt, ook in een andere dan de hoofdplaats der Classe te vergaderen. De Commissie van rapport stelde voor, er de woorden „bij voorkeur" in te voegen, hetwelk bij meerderheid van stemmen verworpen wordt, zoodat het voorstel, eveneens by me derheid van stemmen, wordt aangenomen in handen gesteld van de commissie voor eind redactie. Het voorstel over de Jeugddiensten, nl. voor deze een reglementair-kerkelyk kader te scheppen, is over het algemeen gunstig in de Kerk ontvangen. De rapporteur Ds. Addink, kan verklaren, dat de meerderheid in de Com missie ad hoe adviseert tot aanneming van de wetswijziging, de minderheid tot verwerping. In stemming gebracht, verklaart de Synode zich, met 2 stemmen tegen, vóór de conclusie van de meerderheid in de Commissie van rap port en stelt de aangenomen wijziging in han den van de Commissie van eindredactie. Des namiddags is er een samenspreking met den Raad van Beheer en voor de andere Commissies gelegenheid tot vergaderen. REORGANISATIE-VOORSTEL VAN „KERKOPBOUW" Dit jaar niet in de Synode. Het ontwerp van een nieuw Algemeen Reglement en van enkele organieke regle menten voor de Nederlandsch Hervormde Kerk (Reglement voor Kerkelijk Opzicht en Tucht; reglement voor Geschillen in Be stuurszaken; reglement op de Kerkvisita tie) is thans geheel gereed gekomen en voorzien van een uitvoerige toelichting. Ofschoon het reeds eenigen tijd voor het begin der Synodale Vergadering der Her vormde Kerk van dit jaar gereed was, zal het daar toch niet worden ingediend. Op grond van een bespreking der contact commissie van Kerkherstel en van Kerk opbouw zou er aanvankelijk op 14 Juli een bespreking plaats hebben tusschen het Hoofdbestuur van Kerkherstel en de Reor ganisatie-commissie van Kerkopbouw. Van de zijde van Kerkherstel meende men ech ter, dat de tijd van voorbereiding te kort was en men verzocht uitstel. De Reorganisatie-Commissie van Kerk opbouw werd daarop bij elkaar geroepen en besloot het voorstel nog niet bij de Synode in te dienen, maar eerst nog een bespre king met Kerkherstel te hebben. Daar het nieuwe voorstel in sterke mate rekening houdt met het ontwerp van 1929 (Haitjema c.s.), wordt de hoop gekoesterd, dat er tusschen Kerkherstel en Kerk opbouw overeensteming bereikt zal worden op dit punt Deze hoop wordt versterkt door een verzoek van de Classis Nijmegen aan de Hoofdbesturen van Kerkherstel en Kerkopbouw, om toch vooral in alle op zichten de onderlinge samenwerking te betrachten. Kerkopbouw wil de mogelijk heid van overeenstemimng door een haas tige indiening bij de Synode niet van te voren afsnijden. Tengevolge daarvan zal het voorstel pas in September worden ge publiceerd. Kerkopbouw wil aan dit rapport, dat bii Bosch en Keuning te Baarn zal verschil nen in groot-octavo formaat, zooveel mo gelijk bekendheid geven. Daartoe werd de prijs zoo laag mogelijk 1,25) gesteld. Op Donderdag 28 September zal er te Utrecht een algemeene ledenvergadering worden gehouden, waar het rapport door Prof. Dr. C. G. Wagenaar en Ds. O. Noord mans zal worden behandeld en toegelicht. Ook stelt Kerkopbouw sprekers beschik baar, die het ontwerp op aanvraag in ver schillende plaatsen willen komen bespre ken. (Inlichtingen bij den vertegenwoor diger van Kerkopbouw, Mr. P. H. Th. Ste vens, Lopikerkapel). In de handleidingen voor studiekringen enz., die Kerkopbouw uitgeeft, zal er een gewijd worden aan het reorganisatie-ont werp, zoodat men het ook zonder deskun dige leiding in kleineren kring kan be spreken. De afdeeling Utrecht van Kerkopbouw heeft reeds een drietal avonden georgani seerd over dit onderwerp, waar achteroen- volgens Dr. J. F. Beerens, Dr. A. M. Brou wer en Ds. O. Noordmans zullen spreken. Het laat zioh aanzien, dat de belangstel ling der Kerkelijke wereld zich in dezen winter zal richten op de organisatie der Nederlandsch Hervormde Kerk. GEMENGD NIEUWS Vreeselijk Drama bij Purmerend AUTO MET VISSCHERS TE WATER GEREDEN in de diepte verdwenen Zeven inzittenden verdronken In den nacht van 31 Juli op 1 Augus tus heeft een vreeselijk drama plaats gehad nabij de sluizen in het Noord- Hollandsch Kanaal te Purmerend. Een auto met zeven personen, welke Maan dagnacht naar Andijk was vertrokken, is daar te water gereden. De zeven in zittenden zijn verdronken. Eerst in den afgeloopen nacht is men er in geslaagd de auto uit het kanaal pp te halen. De lijken van de zeven ongelukkigen bevonden zich nog in den wagen. Zij zijn opgebaard in het gemeentelijk zie kenhuis te Purmerend. In den nacht van Maandag op Dinsdag is vanuit Amsterdam in de richting Andijk vertrokken een zwarte ges'oten personen auto, gemerkt G 74436, waarin 7 personen gezeten waren. Eerst in den loop van Dins dagavond en Woensdagmorgen is men tot de ontdekking gekomen, dat deze auto spoor loos verdwenen was. In alle richtingen werd geïnformeerd, doch het bleek, dat de auto niet op d plaats van bestemming was aan gekomen. Daar eon ernstig ongeluk werd ver moed, heeft de politie van het bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam aog gis terochtend per politieradio verzocht een on derzoek in te stellen en zoo mogelijk haar bericht te geven. Dit verzoek had aanvankelijk weinig resul taat. Gisteravond was van de auto nog geen spoor gevonden. Men nam toen reeds aan, dat de vermisten een ernstig ongeluk was overko men. Door een politieboot is het Noord- Hollandsch kanaal tusschen Buiksloot en Schouw afgedregd, omdat men veronder stelde, dat de auto in een der kanalen van Noord Holland zou zijn verdwenen. Om 10 uur gisteravond is dit dreggen zon der. aenig resultaat gestaakt- Familie hevig verontrust De zeven verdwenen Amsterdammers wa den een tocht naar Andijk gaan maken om daar in de omgeving te gaan visschen. De chauffeur, aan wien de wagen toebe hoorde was de 28-jarige Albert v. d. Kort, Tuinstr. 260. De inzittenden waren de 3 ge broeders Wattingen, Jan Evertsenstr. 55; Koster, 2e Nassaustraat 27; Hendriks, van Hallstraat 72 en Arzbach, van Hallstraat 88. Begrijpelijkerwijs verkeerde de familie de visschers gisteravond in hevige ongerust heid. Het ergst was dat wel het geval bij de familie van Wattingen, waar de 3 zoons, die 25, 26 en 29 jaar oud zijn, zelden uitgingen om te visschen. De jongste zoon was ge trouwd en had 2 kinderen. Voor de woningen der vermisten verdrong zich gisteravond een groote menschenmenig- te, welke het geval druk besprak. Men nam toen aan dat de wagen in een der Noord Hollandsche kanalen moest zijn verongelukt De ontknooping van het drama Deze veronderstelling is later in den nacht juist gebleken. De ontknooping van het dra ma bleek allervreeselijkst te zijn. Het zal te ongeveer half twaalf geweest zijn, dat de agent Binken uit Purmerend oliesporen ontdekte op den walkant van de los- en laadplaats van de Kanaalschans. Daar hij bekend was met de vermissing de zeven Amsterdammers en er overdag reeds in het Kanaal op verschillende plaat sen was gedregd, trokken deze oliesporen en sporen van autobanden op deze plaats on middellijk zijn aandacht. Met een stok voel de hij in het water en tot zijn grooten schrik roerde hij daar een voorwerp aan, dat de vorm had van een autowiel. Onmiddellijk waarschuwde hij zijn supe rieur, den inspecteur van politie Hitbrink, die spoedig ter plaatse verscheen. Het onder zoek werd voortgezet en men kwam tot de ontdekking, dat even onder de waterspiegel de auto, een groote zespersoons Hupmobile met vier portieren lag. De auto lag op zijn kant met de radiator naar den wal. Een kraanwagen van den heer Jorritsma werd ontboden en onmiddellijk begon de ge meentepolitie, geholpen door personeel van den kraanwagen en eenige burgers met het lichtingswerk. Het was toen ruim twaalf uur. Te ongeveer kwart voor drie was het hijschen zoover gevorderd, dat de wagen ge heel boven water uitstak, rustende tegen de beschoeiing. Vreeselijke aanblik aanblik was vreeselijk. De voorruit van de auto was ingeslagen en een been van een persoon, die naast den chauffeur zat, stak naar buiten. De beide ruiten aan de linker zijde waren nog heel. De rechterzijde had een gebroken ruit. De doodstrijd van de on- gelukkigen moet kort maar hevig zijn ge weest, De lichamen lagen dooreengeworpen in de auto. Dat van den chauffeur was on vindbaar. De wagen zelf was verder nog vrijwel onbeschadigd. Aan de buitenzijde be vonden zich nog de hengels. De lijken werden opgebaard in het ge meentelijk ziekenhuis te Purmerend. In den vroegen morgen is het parket te Haarlem ge waarschuwd. Ook de familieleden zijn toen op de hoogte gebracht. Het ongeluk heeft zich waarschijnlijk als volgt toegedragen: Het weer was in den nacht van de ramp zeer slecht, het stormde en regende hevig. Op de bewuste plaats moet de automobilist, die van de richting Ilpendam komt bij het Voornaamste Nieuws. Te Den Haas is de jaarvergadering gehou den van de Bond van Chr. Geref. Knapen- vergaderingen. Nabij Purmerend is een auto te water get reden waarbij zeven personen zijn v^rdron- (blr 2) Politieke botsingen in Deensch Sleeswijk. Afgrijselijk tragisch auto-ongeval te Meche- len in België.- Gevangenisoproer in Barcelona. Bij Murcia in Spanje sloten zich mijnwer kers in een mijn op. Opzienbarende onthulling omtrent groote knoeierijen in China. De experimenten van Roosevelt worded door de dranksmokkelaars „gesteund". Het bombardement van Kotkai ld Engelsch-Indië. Overstroomingen op Trinidad in Zuid- Am erika. De hitte in de Vereen. Staten van Noord- Amerika eischte reeds meer dan honderd dooden. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn dat da plantenuitvoer naar Amerika kan worden Blz. 3 Tiendaagsche Veldtocht door Badenerland en langs de Rijn IV. nen vereenigingen. R.K. schoolgebouw rechts afslaan. In dit ge val is de chauffeur links afgeslagen en recht het water in gereden. Waarschijnlijk is hij misleid geworden door een lantaarn die aan den kant van den wal staat en een tamelijk: slecht licht geeft. Hij zal vermoedelijk den. indruk gekregen hebben dat de weg hier ver volgde. De walkant is steil en vrij hoog, tec wijl daar ter plaatse geen hek staat Weers omstandigheden en onbekendheid met den weg zullen het ongeluk in de hand hebben gewerkt Uit het Noord Hollandsch Kanaal achter de R. K. School is hedenmorgen te 10 minuten voor 9 het lijk opgehaald van de za vende Amsterdammer. Voor het politiebureau verdrong zich den fl^nschen morgen een groote menigte. Ook zijn verschillende familieleden van de slacht offers naar Purmerend gegaan. DE CHINEESCHE FILM FIGURANTEN Gister is te Oldenzaal de extra-trein ge arriveerd met de Chineezen, die door de „Ufa", de Berlijnsche film-maatschappij, zijn geëngageerd om op te treden in een film over de Chineesch-Japansche oorlog. Hoewel alle Chineezen een paspoort hadden, wei gerde toch de Duitsche crimineele politie ze toe te laten. Er is toen heel fwat moeite gedaan om de menschen onderdak te bren gen. Tenslotte kwam er'echter bericht dat Duitschland de poorten open stelde. Des middags om kwart over vijf zijn ze toen toch vertrokken. AUTO OVER DE KOP GESLAGEN EEN DOODE, DRIE GEWONDEN Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Hedenmorgen omstreeks 6 uur is op den Rijksstraatweg MoerdijkZevenbergschehoek, het maken van een bocht, een luxe-auto ;r den kop geslagen. De auto kwam tereeftt den tuin van de wed. Kouters. De chauf feur, de 26-jarige B. Zuylekom, uit Raams- donksveer, werd dood onder de auto vandaan gehaald. Drie inzittende heeren bleken, toen zij uit de auto waren gehaald, min of meer ernstig gewond te zijn. Zy zijn naar de Mare chaussee-kazerne te Moerdijk vervoerd. OM TWEE KINDEREN TE SPAREN De heer P. Hink, te Noord-Scharwoude, die per auto een lading uien en kool vervoerde, t by Akersloot plotseling uitwyken vooi twee spelende kinderen. Hij zag zich daarbij voor de keuze gesteld of de kinderen te over rijden of in het Noord-Hollandsche kanaal te rijden. Hij koos het laatste, zoodat zyn wa gen geheel onder water kwam te staan, en de heer H. zich met moeite uit de cabine kon redden. Voorwaar een moedige daad, die eigen leven in gevaar bracht om dat van de twee kinderen te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1