DE LAATSTE DER TRIBUNEN 93;WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. BINNENLAND. - OFFICIEELE BERICHTEN de GereJ. Kerk te Bi mkweékor J. Uitenhuia •e-medaille (tor de wed. J. Pel Br M. Sliivgenbeog. lid van éc Eerste Kamer. Ié Haanlem. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER Bij K. B. is benoemd tot k am ton recht er- MaatssvervHiniKcr 1n het kanton Apeldoc br H. S. Veldiman. voorzitter van den Kt Lubaid to Apeldoorn. NOTARIAAT BIJ K. B. Is aan Mr F. H. Carbeivtus Gerritsen K> zijn verzoek mot ingang van 1 Aug. 1933 jervol ontslag verleend uit zijn betrekking 3 Den Haag. RIJKSHAVENMEESTER Met Ingang V( ïiliegersberg. benoemd^ t AUDIËNTIES rekelijksohe audiëntie vn.n den minister iter,staat aal Maandag 7 dezer niet plaats uh DE HAARLEMSCHE LOON- KORTINGEN RAADSBESLUIT GESCHORST In zijn vergadering van 29 Juni jl. besloot Ie Haarlemsche gemeenteraad, om met in- iang van 1 Juli de tijdelijke korting van I pet. op de salarissen en loonen van het ge- peentepersoneel te doen eindigen. Tevens Has besloten een nieuwe tijdelijke proges- Seve korting in te voeren waarbij de laag te loongroep 4% pet. en de hoogere salaris en tot een maximum van 9 pet. zouden wor- len gekort. De burgemeester heeft vernieti ging van dit raadsbesluit aangevraagd en pans is naar wordt vernomen door hem be- icht ontvangen dat het raadsbesluit bij Kon tesluit van 28 Juli is geschorst. AANKOMST NEDERLAND EXPRESS e speciale trein met passagiers en post, die p aansluiting op het motorschip Marnix an St. Aldegonde hedenmorgen 2 Aug. om 020 uur van Genua zou vertrekken, zal ten ievolgen van de zware bezetting te Bazel in nee gedeelten worden gesplitst, welke resp. ia Nijmegen en Zevenaar zullen rijden. Aan fimst Donderdagmorgen 3 Augustus te Nij- egen 7.45 uur, te Zevenaar 8.02 uur. Beide geinen komen te Arnhem samen (aan- emst resp. te 8.54 en 9.57 uur), en worden jaarna met een tusschenruimte van enkele linuten iïa elkaar via Utrecht (aankomst [46 uur)naar Den Haag S. S. (aankomst b.;»6 uur) doorgevoerd. De passagiers met bestemming Amsterdam uilen aldaar aankomen met 'n gewonen rein om 10.19 uur aan het W. P. en 10.33 u. Ba het Centraal Station, dan wel een wei- ig later met een extra trein. Aankomst te lotterdam Maas 11.10 uur H. van den Berg BOND VAN CHR. GEREF. KNAPENVEREENIG1NGEN NEGENDE JAARVERGADERING De Bond van Chr. Geref. Knapenvereeni- gingon kwam vandaag in negende jaarver gadering te Den Haag bijeen. De Voorzitter, de heer H. v. d. Berg, van 's Gravendeel, opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij zijn openingsrede: „Ploe gende i-underen weidende ezelinnen" •hield. Spr. zegt, dat in 't begin der twintigste eeuw er een roep werd vernomen om het kind. Het werd de eeuw van 't kind. Evenwel, ook kinde ren worden groot en zoo zou 't kind dezer eeuw reeds meer dan dertig jaar oud zijn. Een dertigjarig kind daaraan mangelt iets, al heeft men nog zoo aan zijn opvoeding en ontwikkeling ge werkt. Men heeft daarmee niet bereikt, wat men er van had verwacht. Zoo leven we thans in de eeuw van de jeugd. En nu geen roep eigenlijk o m, maar een roep, een kreet zelfs van die jeugd, die een scherp vonnis velt over de uitspraakverwachtiirgen. die men zich ge koesterd had. Een kreet, die ons zegt, dat, wat men van de jeugd had verwacht, deze niet kan. En daarom een vraag naar den man, die het voor die jeugd ook in dezen geweldigen tijd berechten en tot stand bren gen zal. Alzoo een onmachtsverklaring- een acte van onvermogen, na krachtsverspilling Bij deze roep van de jeugd, komt nu dus ook een roep voor de jeugd, die een crisis aan het doormaken is. Die roep komt van hen, wien het geestelijk belang van de jeugd zeer ter harte gaat Dan is haar nood schreiend hoog. En nu, eenerzijds ploe gende runderen, anderzijds weidende ezelin nen nevens haar. Do antithese is in Job 1: 4 ons reeds geteekend. Spr. staat in het bijzonder bij hen stil. in .'ie hij het beeld der ezelinnen ziet Ook ten opzichte van het werk onder en voor de jeugd. Wat in Jobs tijd geschiedde, ge beurt in den onzen ook nog. Eenerzijds lust tot werken, anderzijds luiheid en vadsig heid en laksheid. Er is slechts éón weg, die alle terreinen des levens heenloopt, waarop voor alle deze wat kan worden be reikt- dat is de weg van den arbeid. Dat is slechts mogelijk, als een ieder zijn best doet De werkgever, hier de jeugd, kan niet meer verlangen, de werknemer, hier de leider, kan niet minder geven. Een ieder vrage zich af, tot welke klasse hij behoort. Dat we ons beeld zien in de trouwe herkauwers. Dan slaan we den tijd niet met veel en velerlei dood, ook niet met- onze gemakzucht, die het aan anderen over- Als we Christenen willen h e e t. e n, moe ten we het ook zijn in de daad. Dan roept God ons op tot werk in Zijn dienst, waartoe zullen ingaan- om te worden, oud en jong, een volk, tot Zijn dienst bereid. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1932. Zooals uit het wetsontwerp blijkt, wordt de gewone dienst verhoogd met 2.469.000, welk bedrag is gedekt door het voordeelig slot van de rekening van het fonds over het dienstjaar 1931 ten bedrage van 2.460.527.63 hetwelk wordt overgebracht naar de reke ning van het fonds voor het dienstjaar 1932. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933 OP 25 EN 26 AUG. A.S. EEN LUCHTKARAVAAN VAN 24 VLIEGTUIGEN Op 29 en 30 April van het vorig jaar is de eerste Nederlandsche rondvlucht met veel succes gehouden. De Commissie voor Luchttoerisme van de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, met medewerking van de K.L.M., de Rotter- damsche Aero Club, de Nat. Luchtvaart- school, de Alg. Ned. Vereen, voor Vr delingenverkeer en den A.N.W.B., hebben thans besloten ook in 1933 een Rondvlucht te organiseeren. Alle krachten op lucht vaartgebied interesseeren zich dus thans voor deze gebeurtenis, zoodat het voortbe staan van de Nederlandsche Rondvlucht als jaarlijks terugkeerende aviatische gebeurte nis verzekerd geacht kan worden. Dank zij de goedkeuring van den Minister van De fensie, valt dit jaar ook op millitaire deel neming te rekenen; alle elementen vai Nederlandsche luchtvaart zullen dus in de Rondvlucht vereenigd zijn. Voor 1933 zijn als data voor de twee- daagsche Rondvlucht, Vrijdag 25 en Zater dag 26 Augustus gekozen. Ten opzichte van verleden jaar is dc uitvoering in dien zin gewijzigd, dat op het einde van den eersten dag de deelnemers niet op Schiphol Waalhaven zullen terugkeeren, doch in Twente overnachten. De route is als volgt samengesteld: 25 Augustus Vliegveld Waalhaven Rotterdam, Delft, 's-Gravenhage, Schevenin- gen. Noordwijk, Zandvoort, Haarlem, vlieg veld Schiphol (1ste landing), Amsterdam, Zaanstreek, Hoorn, Medemblik, Wieringen, vliegveld Do Kooy (2e landing), Den Hel der, Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Dokkum, Groningen, Eelde (3de landing), Assen, Meppel, Zwolle, Deventer, vliegveld Twente (4de landing en einde van het eerste dagparcours). 26 Augustus: Vliegveld Twente, Zut- phen, Arnhem, Nijmegen, Vcnlo, Helmond, Eindhoven (5e landing), 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom. Zeeuwsch-Vlaandf- ren, vliegveld Vlissingen (6de landing), Mid delburg, Haamstede, (7de landing), Waal haven (8ste landing), Schiphol (9de lan ding en einde van het tweede dagparcours). Den eersten dag wordt om 9 uur van Waalhaven vertrokken; aankomst op het vliegveld Twente half 6, afgelegde afstand 541 K.M. Den tweeden dag wordt om half 9 ge start; 's middags half 6 eindigt de tocht op Waalhaven. Afgelegde afstand 472 K.M. Ook ditmaal zullen enkele wedstrijden aan de rr.ndvlucht verbonden woelen. F.r is reeds een groot aantal prijzen voor beschik baar, o.a. electrische klokjes van Philips. Gezien het succes van den fotowedstrijd van verleden jaar, zal deze ook ditmaal op de landingsterreinen gehouden worden. Voorts zal voor deelnemende vliegers we derom een belangwekkende waarnemingen wedstrijd georganiseerd worden Op verschil lende plaatsen zullen op de route witte krui worden uitgelegd. Aan de bemannin gen, die de plaats van de waargenomen kruizen het meest nauwkeurig op hun kaarten hebben ingeschetst vallen de prij- •n te beurt. Als derde wedstrijd zal het uitwerpen t een der vliegtuigen van kleine papieren parachutes met genummerde kaarten boven Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Zutphcn, Breda, Bergen op Zoom en Axel georganiseerd worden. De vinders van de drie laagste nummers krijgen een prijs. Gratis logies Ten einde deelneming aan den tocht ook Ce wervelstorm, die Zaterdag over Pirna in Saksen woedde, liet een chaos achter. Er werden U menschen gedood en 20 gewond aan belangstellenden mogelijk te maken, neemt de K.L.M. er aan deel met 4 vlieg tuigen, plaats biedende aan ongeveer 40 passagiers. Ten ojjzichte van verleden jaar zijn de passageprijzen aanmerkelijk ver laagd, terwijl de K.L.M. bovendien de koffiemaaltijden te Eelde en te Vlissingen, en aan de deelnemers aan de geheele twee- daag9che rondvlucht, ook het logies in Twente aanbiedt. Verleden jaar waren er 73 deelnemers aan de rondvlucht, thans wordt op een iets hooger aantal gerekend. De geheele tocht, kost f 99. Men kan dien ecliter ook gedeeltelijk meemaken; voor ieder tusschentraject kan geboekt worden. Men kan inlichtingen verkrijgen en zich doen inschrijven aan de kantoren der K.L M. en haar agentschappen en bij de reis- bureaux. Aan alle deelnemers <vordt als sou venir een album mett 25 foto's uitgereikt O.a. zitten er vliegfoto's in, een kaartje en een vliegbewijs. De organisatoren hopen dit jaar een „luchtkaravaan" van 24 vliegtuigen te kunnen uitbrengen en daarmede hier Tc lande nieuwe belangstelling voor hei luchttoerisme op te wekken. Over hun welslagen in dit opzicht zal ieder Nederlander, die in onze nationale luchtvaart belang stelt, zich verblijden. Uit Oost-lndie Ir SOEKARNO GEARRESTEERD BATAVIA, 1 Aug. (Aneta), Ir. Soekarno is hedennacht gearresteerd. Zeer waar schijnlijk zal hij worden geïnterneerd. Het vergaderrecht van de Partai Indo nesia en de Pendidikan Nasional Indonesia is beperkt Nadere bizonderheden Ir Soekarno was hier gistermiddag zes uur aangekomen. Hij had logies besproken bij den heer Thamrin, vergaderde vervol gens te Mr Cornelis, ten huize van mr. Sartono. Ongeveer 12 uur middernacht was de ver gadering afgeloopen, waarna de heer Soe karno zich naar de woning van den heer Thamrin begaf. Tijdens het avondmaal te diens huize werd de te voeren actie besproken, op de precaire situatie gewezen en Soekarno door zijn vrienden tot de uiterste matiging bz- adviseerd Na het eten verzocht de buiten wach tende politieambtenaar ir. Soekarno even te mogen spreken, aangezien hij het erf van den heer Thamrin niet wilde betreden. De heer Soekarno vroeg waarom deze hem wilde spreken, waarop de ambtenaar verklaarde in het bezit te zijn van een bevel tot arrestatie. Toen hem gevraagd werd op grond waarvan die arrestatie zou moeten geschieden, antwoordde hij dit niet te weten. Hij had slechts de hem verstrekte instructies uit te voeren op niet opzien bare wijze. Ir. Soekarno werd vervolgens weggevoerd nadat hem nog was medegedeeld, dat hij per vroegtrein hedenmorgen naai: Ban doeng zou worden vervoerd. Ook andere partijleden aangehoudenl SEMARANG, 2 Augustus. (Aneta). De arrestatie van Ir. Soekarno werd hier reeds voorafgegaan door de aanhouding van den secretaris der Partai Indonesia, zoo mede van vier andere ^eden die art. 153bis overtraden. Ev/ials elders op Java zal de momentactie van de .Partai Indone sia heden niet doorgaan. DE INKOMSTENBELASTING In de Memorie van Toelichting op de Nota van Wijziging van de begrooting voor Ned.-Indië wordt verklaard dat nu de ont wikkeling van de economische omstan digheden noodzaakt te rekenen op een blijvende verhooging van het middel der inkomstenbelasting, de regeering het wen- schelijk acht de afzonderlijke crisisheffing te doen vervallen en de tarieven der in komstenbelasting op te voeren, waarbij het aantal opcenten voor de belastbare inko mens tusschen de f260 en f2400 per jaar op 40 en boven de f2400 op 50 zal worden vastgesteld. Geen opcenten zullen worden geheven van aanslagen, welke minder dan f4 per vol jaar bedragen. Versnelling der progressie van de laagste inkomstengroepen kan billijk wor den geacht en wel zoodanig dat bij een in komen van f1200 de belasting 4 pet. der WEEK END- EN ZOMER VERBLIJVEN LANDHUIZEN DIRECTIEKETEN, ENZ. hoofdsom zal bedragen. Bovenbedoelde versnelling maakt verhooging van de vrij stelling van belasting noodig. DE ONDERWIJS-BEGROOTING uajuspnjs uba eijoy BATAVIA, 1 Aug. (Aneta.) Tijdens de behandeling door den Volksraad van de on derwij sbegrooting voor 1934, verklaarde de gemachtigde der regeering voor die afdeeling, prof. Schrieke, dat de regeering overweegt of, en zoo ja, welke maatregelen dienen te worden genomen tegen de politie ke activiteit van sommige studenten buiten de Hoogeschool. De regeering zal zich gaarne beraden over de mogelijkheid tot schepping van de gelegenheid tot hoogere vorming van in- landsche bestuursambtenaren aan de Rechts-Hoogeschool. Gemengd Nieuws. DE ELECTRISCHE STROOM MEISJE DOODELIJK GETROFFEN Te Hedel is bij het café Jansen een ern stig ongeval geschied, dat aan de 18-jarige Joh. Brands het leven heeft gekost. Het meisje moest om eenige bezoekers door dea achter het huis gelegen tuin te ge leiden, een waschlijn in de hoogte houden. Deze lijn stond waarschijnlijk door ondeug delijke electrische geleiding in het huis, on der stroom, met het gevolg, dat het meisje door den electrischen stroom getroffen werd en bewusteloos neerviel. Een dokter heeft nog getracht met behulp van zuurstofappa raten de levensgeesten weer op te wekken, doch mocht hierin niet meer slagen. EEN REEKS DIEFSTALLEN GEPLEEGD Ongeveer een week geleden heeft de politie te Haarlem een schilder aangehouden, die bekende ;ich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van gereedschapjien van bouwwer ken. De man werd in bewaring gesteld en heeft thans bekend nog meer diefstallen op zijn geweten te hebben. Zoo heeft hij onge veer een maand geleden uit een tijdelijk on bewoonde villa aan de Beelslaan te Haar lem een gramofoon mei 28 platen, 15 vitrage- gordijnen, een tooverlantaarn, 11 etsen en 6 nikkelen bekers gestolen. Uit een clubhuisje van een korfbalvereeniging aan den Zomer- weg nam hij twee korfballen weg, benevens een hoeveelheid snoepgoed. Uit een schuur tje bij de volkstuintjes aan den Zomerweg stal hij een jrolshorloge, uit het clubhuisje van de voetbalvereeniging Rozenprieel nam hij een verbandtrommel, twee voetballen en twee paar voetbalschoenen weg. Een sterk staaltje haalde hij uit aan het Bloemendaal- sche 6trand. Daar zag hij n.l. kans een ge heele kampeertent met toebehooren te stelen. De meeste gestolen voorwerpen zijn in zijn woning in beslag genomen. Tegen een koopvrouw, die gordijnen van hem had gekocht zonder hiervan in haar re gister aanteekening te doen, is proces-verbaal opgemaakt. DOOR DE TRAM AANGEREDEN In de P. C. Hooftstraat te Amsterdam is een 39-jarige juffrouw door een tram aange reden. Met een hersenschudding is zij naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. HOLLANDER TE BERLIJN INGESLOTEN Verdacht van verraad van militaire geheimen Sedert verscheidene maanden bevindt zich te Berlijn onder verdenking van verraad van militaire geheimen een Hollander, de heer W. H., in voorloopige hechtenis. De heer H., die naar Vooruit meldt Radio Nieuws. Morgendienst door Ds. J. A. F. A. Stellw tc Utrecht. 10.45 Gramofoon 3.45 Gn foon 4.00 Bijbellezing door Ds. K. de Den Haag. 9.30 Ql§el 10.30 Vaz Dias 10.40 Gra foon 12.15 Lunchconcc 10.30 Concert 11.00 Voordracht 11.30 Con cert 12.00 Lunchconcert 2.00 Gramofoon 2.30 Kamermuziek 4.00 Voor zieken en ouden vau uagen 4.30 Gramofoon 5.00 Voor grooteré kinderen 5.40 Orkeet 7 00 Orkest 8.01 Vaz Glas 8.05 Omroeporkest eporket 10.00 Gramofoon 10.20 >eporke. lofoon 11.00 Va2 lLas 11.10 r u a s e i <Vlaam9ch\ (337 8 M 12.20 Concerl 1.30 Gramoroon 5 20 Gramofoon 6.50 Gra mofoon 9.20 Concert 10.55 Gramofoon (Fransch) (509 3 M 12.20 Concert 1.20 Gra mofoon 5 2U Gramofoon 6.35 Gramofoou 4.20 Concert 5.45 Coi (477 4 M.) Concert lu.50 Mensch und Tvelt 11.50 Gromofoon 12.20 Concert 1.10 Coa 261-3 M.) 12.20 12.50 Gramofoon 5.05 Concert 7.30 Gramofoon 8.20 Gramofoon 9.05 Gra mofoon. Vurschau (1411.8 M.) 4.20 Gramofoon vroeger langen tijd in Duitschiand bij dl politieke recherche werkzaam is geweest, heeft geruimen tijd in Nederland ziek gele gen en keerde op uitnoodiging van een vroegere relatie op 23 Maart naar Duitsch iand terug om zijn werkzaamheden op het oudo terrein te hervatten. Terstond bij het eerste onderhoud, dat op het station te Aken zou plaats vinden, werd de heer H. gearresteerd op verzoek van .lts justitie te Leipzig. Zijn gezondheid schijnt ook den laatsten tijd weer te wenschen ovec te laten. GIDS VOOR 's-GRAVENZANDE EN OMSTREKEN Dat het Westland een mooie streek is, behoeven we aan onze lezers niet meer dui delijk te maken. We hebben er reeds zoo dikwijls over verteld. Vooral over bezoeken aan de talrijke kweekerijen en over het druiveneten hebben we herhaaldelijk ge schreven. Nu is door de Vereen, voor Vreem delingen Verkeer te 't-Gravenzande een gids uitgegeven, die allerlei inlichtingen geeft en natuurlijk 't bezoek tracht aan te moedigen. We willen daar graag aan mee doen en vestigen dus de aandacht op dit werkje dat te verkrijgen is bij het Secreta riaat der V.V.V. te 's-Gravenzande, Van da Kasteelestraat- 25. Het boekje is gedrukt op kunstdrukpa* pier en bevat vele illustraties. Er is een uitvouwbaar kaartje bij van de gemeente 's-Gravenzande. Een der artieklen verhaalt van het verleden der plaats, en een ander geeft goede ideeën voor wandelingen aan de hand. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN Mi fe" yxATiii \!±J m rrwn 15. Maar al spoedig maakte Gerrits ver bazing plaats voor bewondering. „Nou, ik mot zegge, da's knap, hoor!" zei hij tot Jodocus, die al heelemaal weer droog was. Hij nam den verbaasden Jodocus bij den arm en nam hem mee naar zijn huis, waar hij hem een reusachtige ham in ziju han den stopte. 16. Toen Jodocus met zijn ham thuis* kwam en daar uit Pieters verhaal begreep, waar hij zijn ham aan te danken had, grin nikte hij: „Hi-hi-hi! Dat lijkt net het ver haaltje van den haas en den egel!" Maar Pieter kreeg geen stukje van de ham en moest toekijken, hoe Jodocus er dikke plakken van op zijn boterham legde. (Wordt Vrij dar/ vervolgd)' ïola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON {91 I „Wat! Is de Senator een drinker gewor- ien?" vroeg Montreal, een grooten beker in en teug ledigend; „dat moet hem onge- chikt maken voor zaken het is jammer' „Ja, zeker, heel jammer", zeide Panduifo; bet hoofd van een staat behoort matig te un ik drink nooit onvermengcl°n wijn." „Ja" fluisterde Montreal, „als gij met uw ialm gezond vorstand cie bestuurder van lome waart, dan zouer vr i ie lieerschcn in lalië's hoofdstand. Signor Vivaldi" zoo rendde de gastheer zich tot een rijken bkenkooper, „zijn al die onlusten niet na- (eelig voor den handel?" i „Zeker, heel nadeelig!" zuchtte de laken- [ooper. „De baronnen zijn uw beste klanten?" poeg Bruttini. „Dat zal wel waar wezenl" stemde de „Jammer, dat zij op zulk een ruwe wijze [erdreven werden", zeide Montreal op droef- jeestigen toon. „Zou het niet mogelijik zijn foor den Senator (ik drink op zijn gezond heid!) minder eerzuchtig, of liever minde'- fenzijdig te zijn en vrije ins'ellingen te lereenigen met de terugkomst der ba- fennen? Een waarlijk wijs staatsman moe3t Bch dit ten doel stellen." „Misschien zou het niet onmogelijk zijp" hernam Vivaldi. „Savelli alleen koopt meer bij mij, dan alle andere Romeinen samen." „Ik weet niet of het zou gelukken", zeide Bruttini; „maar ik weet wel, dat het tegen alle welgevoegelijkheid strijdt, dat de zoon van een herbergier alle paleizen van Rome laat ledig staan." „Dit is zeker zijn wijze van doen om de volksgunst te verkrijgen", meende Montreal. „Ik hoop echter, dat wij al die geschillen tr: oplossing zullen kunnen brengen. Rienai be doelt het misschien neen, zeker goed!" „Ik zou wenschen" zeide Vivaldi, volgens afspraak met den gastheer het gesprek in die richting leidend, „dat wij een gemengde regeering konden krijgen uit plebejers en patriciërs samengesteld." „Maar", sprak Montreal ernstig, „voor zulk een nieuwe proef zou een groote kracht noodig zijn." „Dat is waar; maar wij zouden een scheids rechter kunnen benoemen een vreemde ling. die buiten alle partijen staat en die zoo den nieuwen staat zou kunnen bescher men; een Podesta, zooals wij wel meer ge had hebben Brancaleone bijvoorbeeld! Die regeerde goed en verstandig! Dat was de gouden eeuw van Rome. Leve een Podesta' Zoo denk ik er over." „Naar een voorzitter voor uw raadsver gaderingen behoeft gij niet lang te zoeken", zeide Montreal, met een glimlach Pandulfo aanziend. „Aan mijn rechterhand zit een burger, die tegelijk van goede afkomst, rijk en bij het volk bemind is." Pandulfo kuchte en kleurde. „Een commissie van kooplieden zou Sig nor Vivaldi een eervolle bezigheid kunnen verschaffen; en de behandeling van buiten- landsche zaken, de zorg voor het leger, en/.. zou aan de baronnen kunnen overgelat?n worden. Doch, Signor di Bruttini, aan de edelen van den tweeden rang moest meer invloed worden toegekend dan tot nog toe. Hjeeren, wilt gij de malvesy niet eeus proeven?" „Maar" zeide Vivaldi na eenige oogen- blikken, waarin hij had zitten denken over de levering van laken voor de geü Groote Bende; „zulk een gematigde en wei- overdachte regeling zou Rienzi nooit aan nemen." „Wat zou dat hinderen? Wij hebben Rienzi immers niet noodig?" riep Bruttini, „Laat Rienzi nog maar eens een reis naar Boheme maken." „Zacht wat, zacht wat" zeide Montreal; ,.ik wanhoop nog niet Elke openlijke daad van geweld tegen den Senator zou ziin macht versterken. Neen, neen, vernedert hem laat de baronnen terugkeeren en dringt dan aan op de door u gestelde voorwaarden. Dan zoudt gij misschien evenwicht kunnen bren gen tusschen de beide partijen. En om uw nieuwe grondwet voor uitersten te bewaren, zijn er nog krijgslieden en ridders in de wereld, die om een zekeren rang in de gróote stad Rome te bekleeden, gaarne ruiterij en voetvolk in haar dienst zouden willen stel len. Wij noordelijken worden dikwijls on billijk beoordeeld; wij zijn alleen zwerve lingen en Ismaëiieten, omdat wij geen be hoorlijke rustplaats hebben. Nu indien ik /,Ja, indien gij, edele MontrealI" zeide Vivaldi. Het gezelschap zweeg in ademlooze wachting. Daar klonk opeens dof, plech tig, somber de groote klok van het Kapitool. „Hoor!" zeide Vivaldi, „de klok: er wordt geluid voor een terechtstelling. Welk een ongewoon uur!" „De Senator zal toch niet teruggekomen zijn!" riep Pandulfo di Guido verbleekend. „Neen, neen", stelde Bruttini hem gerust „het is voor een roover, die twee dagen ge leden in de Romagna werd gevangen nomen. Ik hoorde, dat hij dezen nacht ter dood gebracht zou worden." Bij het woord „roover" betrok Montreal's gelaat even. De beker ging rond de klok bleef luiden, doch na den eersten schrik maakte niemand zich meer ongerustl Hf-* gesprek werd weer hervat „Wat wildet gij zeggen, heer ridder?" vroeg VivaldL „Wacht, laat mij er even over denken; o ja, wij spraken over de noodzakelijkheid om door overmacht een nieuwen staat te stichten en toen zeide ik, dat als ik „Juist, dat was het!" riep Bruttini, met de vuist op tafel slaande. „Als ik ter hulp geroepen werd geroepen verstaat gij? maar de klok luidt opeens dieel anders!" „Dat is het teeken, dat het vonnis vol trokken zal worden de arme roover zal >o aanstonds sterven!" Montreal ging voort: „Ik hPn ridder en edelman", tfeide hij op .roischen toon; „ik heb den krijgsmansstand tot beroen gekozen, maar ik wil het niet verhelen - inen beschouwt mij als iemand die ziju wapen-, schild heeft bevlekt door al te v^el te haken naar roem en winst. Ik wil mij verzoenen met mijn orde, een nieuvren naam venver ven, mij bij den Grootmeester en den pni.s vrijpleiten. Ik heb een wenk gekregen, heeren, dat ik mijn belangen het best kon bevorderen, door de orde te herstellen in do pauselijke hoofdstad. De legaat d Albonvoz (ziellier zijn brief) beveelt mij aan, den Senator in het oog te houden." „Ik hoor voetstappen beneden", viel Pan dulfo in. „Het grauw gaat kijken naar de terecht stelling van den roover" verklaarde Brut tini. „Ga voort, heer riddert" „En" vervolgde Montreal, zijn toehoorders scherp aanziende, „wat dunkt u ik vraag uw meening, omdat die zeker verstandiger is dan de mijne wat dunkt u, bij wijze van een gepasten voorzorgsmaatregel tegen al te groote willekeur van den Senator wat dunkt u van den terugkeer der Co- lonna's en der onversaagde baronnen uit Palestrinn?" „Ik drink op hun gezondheid!" riep Vivaldi opstaande. Als bij afspraak stonden allen op. „Op de gezondheid der belegerde baron nen!" werd er geroepen. „En dan het is maar een nederig voor stel als gij den Senator eens een amhtiie- >i gaaft? Dit kan hem niet beleedigen. Het is nog niet zoolang geleden, dat een Colonna, die Senator was, in Bex'toldo Orsini een ambtgenoot kreeg." „Een zeer verstandige maatregel", riep Vivaldi. „En waar zou een beter hulp te vinden zijn dan Pandulfo di Guido is?" wViva Pandulfo di Guidol" riepen de gas-, ten en waar werden de bekers geledigd. „En indien ik u in deze zaak met goeden raad kan bijstaan, gij weet dat de Senator mij geld schuldig is voor de diensten die mijn broeders hem bewezen hebben, dan moogt gij vrij beschikken over Walter de Montreal." „En als de goede raad niet helpt?" vroeg Vivaldi. „De Groote Bende, let wel, gij hebt er orn gevraagd de Groote Bende is gewoon aan geforceerde marschen!" „Viva Era Moreale!" riepen Bruttini en Vivaldi tegelijk. „Op aller gezondheid, vrien den" ging Bruttini voort; „op de gezondheid van de baronnen, de oude vrienden van Rome; van Pandulfo di Guido, den aan staanden ambtgenoot van den Senator; en van Fra Moreale Rome's nieuwen Podesta!" „De klok houdt op met luiden" zeide Vi valdi, zijn beker nederzettend. Nauwelijks had hij deze woorden gespro ken of er werd driemaal op de deur getikt. In stomme verbazing staarden de gasten el kander aan. „Nieuwe gasten!" zeide Montreal. „Ik heb eenige \ertrouwde vrienden uitgenoodigd, zich hedenavond bij on9 te voegen. Zij zijn ons welkom. Treedt binnen!" Langzaam ging de deur open; drie aan drie traden de wachten van den Senator in olie wapenrusting binnen. Regelmatig en wijgend namen zij hun plaatsen in achter de gasten zij vulden de ruime zaal en in hun kurassen weerspiegelde zich het licht; der kaarsen als in een muur van staal. i(Wordt vervolgd.);

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5