AUTOP JINSDAG 1 AUGUSTUS lb TWEEDE BLAD PAG. Ned. Chr. Werkmeestersbond ALG. VERGADERING TE UTRECHT „De moderne maatschappij en de houding van de Christenen tegenover haar" Te Utrecht vond gisteren de algemeene vergadering plaats van den Ned. Chr. Werkmeestersbond. De voorz., de heer C. J. de B i e, van Wageningen vestigde na de gebruikelijke opening er de aandacht op, dal de organisatie in langzaam tempo groeit. Andere wegen zullen moeten worden ingesla gen. Er moet meer contact worden gezocht roet de technici en het kantoorpersoneel. Voor de arbeiders worden contracten afge sloten, maar de werkmeesters en de beide genoemde groepen vallen daarbuiten; van daar dat bij hen de zwaarste klappen val len. Er vond op initiatief van den N. C. W. B. reeds een bespreking plaats met de Ned. Ver. van Chr. Technici en de Ned. Ver. van Chr. Kant. en Handelsbedienden om een gemeenschappelijk program op te stellen. Als dit doorwerkt, dan zal het ook tot plaatse lijke samenwerking moeten leiden. Als voor beeld noemde Spr., dat in een bedrijf aan de werkmeesters een loonsverlaging opgelegd werd. Dit werd meegedeeld in den onderne mingsraad van dit bedrijf. In dien raad haddenniet de werkmeesters maar wel de arbeiders zitting. Zooiets is niet in orde. Spr. sprak dank aan het adres van den heer C. Kamphuis, die wegens verandering van werk zaamheden als hoofdbestuurslid moest be danken, en verwelkomde den heer A. Stapel kamp ,den vertegenwoordiger van het C.N.V. In het jaarverslag van den secretaris-pen- ningmeester-redacteur, den heer G. J. van Biet, van Utrecht, werd allereerst gememo reerd de belangrijke wijziging in de organi satie door de centralisatie van de bonds- werkzaamheden, welke was mogelijk gewor den door de benoeming van een vrijgestelde Het ledental steeg van 26S op 370. Te Deven ter, Vlaardingen, Dordrecht, Groningen, En schedé en Leiden kwamen afdeelingen tot stand. In 1933 werden nog afdeelingen opge- richt te Bussum, Mijdrecht en Sprang. In verschillende gevallen moest het hoofdbe stuur ten beihoeve der leden optreden. De i werkloozenkas had het zwaar te verantwoor- den. Dit laatste bleek ook uit het financieel verslag. Uitgekeerd werd 15.582. De kas had nog een saldo van 488.De bondékas had bij een uitga ventotaal van 8226.een na- deelig saldo van ƒ392.Het bondsvermogen liep daardoor terug tot 3.095. Na bespreking werden de verslagen goed- I gekeurd, onder dankbetuiging aan het adres van den secretaris-penningmeester. Bij de bespreking over de redactie van het orgaan wees de voorzitter, naar aanleiding Van gemaakte opmerkingen op, dat met het „tusschenpersoneel" zoo weinig gerekend wordt, ook in de vakbeweging. Dat bleek b.v. I bij de behandeling van de bedrijfsradenwet. De samenwerking met de technici en de kantoor- en handelsbedienden is daarom van groote beteekenis. De heer Krommend ij k (Zaandam) leg de er daartegenover den nadruk op, dat de N. C. W. B. in het C. N. V, geen andere po sitie inneemt dan de andere organisaties. Dat de bond nog niet meer invloed heeft en dat er met de werkmeesters niet meer ge rekend wordt, ligt aan de Christelijke werk- meesters, die zich nog niet aansloten. Bij de veelheid van bedrijfsgroepen, die in de werk- meestersorganisaties bijeenkomen, is het i moeilijk, zich overal te laten gelden. Als de Christelijke werkmeesters toetreden, kan de organisatie steeds tijdig bij conflicten e.d. haar standpunt afbakenen en zal daarmee S gerekend worden. De Voorzitter wees er op, dat de an- dere Christelijke organisaties bij haar op treden ook met de werkmeesters rekening moeten houden en daarover voeling houden met hun organisaties. De heer Schümacher (Hilversum) stelde vast, dat sinds de oprichting der orga nisatie en de aansluiting hij het C. N. V. er al eenige verbetering is. De heer C. J. d e B i e werd met overgroote meerderheid als voorzitter herkozen. (Ap plaus.) Herkozen werden ook de hoofdbe stuursleden de heeren G. P. Kolenbran- derenC. Schümacher. In de vacature-C. Kamphuis (Amsterdam) werd gekozen als hoofdbestuurslid de heer A. Krommendijk (Zaandam). Ingetrok ken werd het voorstel-Amsterdam inzake de afdeelingsonkosten. Het afwijzend prae-ad- vies van het hoofdbestuur werd aangenomen op het voorstel-Amsterdam betreffende het aantal afgevaardigden der afdeelingen naar de algem. vergadering. De voorstellen van Amsterdam, Almelo en Schiedam inzake een fonds van uitkeering bij overlijden werd ingetrokken. Het voorstel van het hoofd bestuur tot reglementeering van de „uitkee ring bij overlijden" werd aangenomen. Op het voorstel van Amsterdam tot het vormen van een plaatsingbureau werd afwijzend be schikt, ingevolge het prae-advies van het hoofdbestuur; de secretaris-penningmeester zal deze taak alleen blijven vervullen. Ver worpen weid een voorstel der afd. Zaandam tot instelling eener begrootingscommissie. De afdeeling Enschedé trok haar voorstel tot uitbreiding van het aantal hoofdbestuurs leden met twee leden, in. Haarlem had voor gesteld het daarheen te leiden, dat de ver schillende afdeelingen in ringvergaderingen zullen saamkomen met de correspondenten in dezen ring. Van de zijde van het hoofdbe stuur werd te kennen gegeven, dat de afdee lingen vrijheid hebben om samen met een of meer andere afdeelingen bijeenkomsten te beleggen. Het voorstel was dus niet noodig en werd dan ook niet aangenomen. Voorts had Haarlem voorgesteld, dat twin tig procent uit de bondskas zal worden uit gekeerd aan een lid, dat ziek wordt en 80 procent van zijn loon ontvangt, volgens de Ziektewet en hij langer dan een week ziek is. Uit de discussie bleek, dat de vergadering wel voor het denkbeeld gevoelde, maar dat dan aangegeven moest worden, op welke wijze men de middelen, hiertoe benooodigd, zou vinden, daar men de bondskas daarmee niet wilde bezwaren. Het hoofdbestuur nam op zich deze aangelegenheid nader te onder zoeken. Aangenomen werd een voorstel der afdeeling Sprang tot wijziging van art 10 van het huishoudelijk reglement, beoogende om in bepaalde gevallen vrijstelling van be taling van bondscontributie te geven. De afdeeling Den Haag wilde doen ver vallen in art. 9a Huish. Regl., de bepaling, dat bij staking of uitsluiting uitkeering zou worden gegeven „voorzoover de bondskas toelaat". Na discussie adviseerde de heer pelkamp om 'n zoodanige redactie te ma ken, dat gelezen zal worden, dat de bedra gen der uitkeering als het strikt noodig is, verlaagd zullen kunnen worden. Het hoofd bestuur zal een dergelijke redactiewijziging voorbereiden. Verworpen werd een voorstel- Vlaardingen, dat bedanken als lid alleen zou kunnen geschieden bij 't beëindigen van het boekjaar van den bond. Men vond deze bepaling niet noodig omdat degenen, die principieen georganiseerd zijn een dergelijke bepaling niet noodig hebben. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur inzake art. 31 van het Huish. Regl., waardoor de materie uitkeering bij staking en uitsluiting geregeld wordt. Even eens werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om te bepalen, dat voor leden van het hoofdbestuur, die bezoldigd zijn, het eerste jaar een proefjaar is, en op een vol gende algemeene vergadering zij zich op nieuw aan een stemming moeten onderwer pen en al-sdan bij herkiezing definitief be noemd worden. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur om de functie van bezoldigd bestuurder te bestendigen. De vergadering benoemde daartoe onder applaus den secre taris-penningmeester, den heer Van Riet, die reeds als zoodanig optrad. De voorz. sprak waardeerende woorden tot den heer Van Riet De secretaris beantwoordde dit door de medewerking der leden in te roepen, speciaal in den komenden winter als propaganda zal worden gevoerd, opdat het ledental zoo hoog mogelijk zal kunnen worden opgevoerd. (Ap plaus.) Referaat van den heer Smeenk De heer G Smeenk hield daarna een toespraak over „De moderne maatschappij en de houding van de Christenen tegen over haar." Na een schets te hebben ge geven van de ontwikkeling der moderne maatschappij wees spr. erop, dat van over bevolking in absoluten zin niet gesproken kan worden. Thans is het een tijdperk van neergang voor Europa. De studie van de exacte wetenschappen heeft de hooge vlucht bezorgd, welke we in de laatste halve eeuw gezien hebben van het mensche lijk leven, maar de groote fout der men- schen is geweest, dat ze dachten alles te kunnen doorgronden, hetgeen leidde tot ontgoddelijking van heel het menschelijk leven. Hierdoor wist men niet wat men moest aanvangen met de maaschappij. Men ging knutselen aan de leer der volkssouve- reiniteit, later aan de leer der staatssouve- reiniteit. Men stelde zich in gevechtsposi tie (klassenstrijd). De ellende van dezen tijd is mee veroorzaakt door het destruc tieve optreden van den mensch evenals door het feit, dat Rusland de destructie met. kracht doorzette. Den toestand van thans beziende, consta teerde spr., dat de positie der sociaal demo cratie over heel de wereld zeer verzwakt is. Zoowel wetenschappelijk als politiek. Er is nu een streven naar de dictatuur, om heel het leven te onderwerpen aan de ver goddelijkte staatsmacht Zoo staan we thans voor een ontzaglijke verwarring zoo wel op politiek terrein als ten aanzien van de maatschappelijke ontwikkeling. We zien het fiasco van het moderne leven. Maar God doet altijd Zijn genade in deze wereld werken; Hij heeft aan haar ge geven den Zoop Zijner liefde. In de eerste plaats is noodig, dat wij een vrucht van Gods algemeene genade zien in de moderne maatschappij. Rationalisatie en mechanisa tie hebben, hoeveel kwaad er ook van te zeggen valt, en hoevaak ze ook verkeerd worden toegepast, toch dit, dat het min derwaardige werk wordt vervangen door de machine en dat het werk van den den kenden mensch meer naar voren komt. In de industrieele ontwikkeling is goede leiding in hoogeren en lageren kring een der eerste voorwaarden voor het moderne bedrijfsleven. In het particuliere bedrijf kan men met leidersgaven wat bereiken, men heeft daar noodig voortreffelijke industri eele en technische leiders, maar zeer heeft men er noodig mannen, die leiders van menschen kunnen zijn. Het vrije be drijfsleven is veel beter dan het bedrijfs leven georganiseerd en geleid door den LET EENS OP hoe patten en muizen verrassend snel vernie tigd worden met „UNIVERSAL" Begeerig vreten zij aan dit lokaas van doodende werking. UNIVERSAL is voor menschen en huis dieren absoluut, onschadelijk. Zeer eenvoudige aanwending. C A I VOOR MUIZEN VOO. naarnste drogisten te Rotterdam v. d. BERG. Hoofdsteeg 19; fa. BOS 24; fa. WULFF, Weatnteuwland 2; fa. BONGERS, OranJeb.Btr. 76; fa N J BOER, Krutsstr. 64 Staat, want door dit laatste komt niet al leen de productie maar ook de distributie en de consumptie onder toezicht van den Staat En dat loopt dan onverbiddelijk uit op actie tegen de Kerk van Christus. We moeten de moderne maatschappij leeren zien en haar aanvaarden als een gave van Gods algemeene genade. Maar tegelijk hebben we de taak om op de maat schappelijke ontwikkeling zóó in te wer ken, dat allerlei zonde wordt teruggedre ven. Dat zal ons slechts ten deele geluk ken, maar toch moeten we het doen. Het komt niet in de eerste plaats aan op aller lei regelingen, maar of er Christelijke per sonen optreden, die in hun werkzaamheid toonen dat zij met Jezus geweest zijn. Het Fascisme heeft zijn invloed te danken aan het feit, dat tezeer gesteund werd op den Staat en dat te weinig de maatschappelijke krachten naar voren gebracht werden. Wat we zelf kunnen doen moeten we niet door den Staat laten doen, waar noodig is, kan de Staat helpend optreden. Als we de zaak zoo zien, dan erkennen we ook de overheid als gezagsdraagster en zien we den Staat als een goede gave Gods en voelen we daarvoor verantwoorde lijkheid. En dan is er ook de oplossing van het eeuwenoude probleem: gezag en vrij heid. Dan kunnen we met blijdschap de taak verrichten, welke God ons geeft, ook in tijden van crisis. De Westersche maatschap pij heeft het Evangelie van Jezus Christus ontvangen als de beste gave van Gods ge nade. Als ze dat Evangelie loslaat, dan is ze verloren. Misschien gaat het daarheen. Maar een Gemeente van Jezus Christus zal er blijven tot de wederkomst vaii Christus. Zij moet aan den modernen tijd prediken, dat alleen in erkenning en aanvaarding van het Evangelie ligt de vrijmaking van heel het menschenleven. Aan de toekomst behoeft niet te worden gewanhoopt; door crisis en werkloosheid heen komt de Schep ping Gods tot heerlijkheid en in die toe- Op het referaat volgde een bespreking. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering weer te Utrecht te houden. De heer A. Stapelkamp sprak na mens het C.N.V. de vergadering toe. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. BINNENLAND. HET N.C.C. EN DE SCHIPPERS DE STEUNREGELING OPGEHEVEN. In verband met evenredige vxachtverdeeiing Het Nationaal Crisis Comité heeft in 1932 in een veertiental gemeenten van ons land de plaatselijke steun-organisaties, als Bur gerlijk Armbestuur, Plaatselijk Crisis-Comi té. Kerkgenootschappen e. d. geholpen bij het ondersteunen van werklooze schippers. Ten behoeve daarvan werd door het N.C.C. over een tijdvak van drie maanden ter be schikking van het plaatselijke comité ge steld een bedrag van ten hoogste f 30 per gezin op bepaalde voorwaarden. Op aanvrage is deze regeling telkenmale met 3 maanden verlengd; eenige bijzondere. uitgaven inbegrepen bracht bovepgenoemde regeling voor het comité uitgaven mede ten bedrage van f 26.478 (November 1931Juli 1933). De betrokken comités zijn ervan in ken nis gesteld, dat bovenvermelde regeling met ingang van 1 Juli 1933 zou ophouden, daar het N. G G, in verband met de tot stand gekomen Rijksregeling, welke door een meer evenredige vraclitverdeeling in de nooden der schippers beoogt tegemoet te komen, van oordeel is, dat het treffen van een bijzondere schippersregeling is komen te vervallen. Ingeval voortzetting of her nieuwde invoering wenschelijk wordt ge acht, blijft de mogelijkheid bestaan daar omtrent voorstellen in te dienen. Aanbieding van Splinternieuwe Amerikaansche Auto's, zooals: WILLYS, AUBURN, PLYMOUTH, CHRYSLER. STUDEBAKER e.a. model '33, uit voorraad tegen onge looflijke lage prijzen. Ruime voorraad Keuze uit circa 20 auto's. C. VAN ROON's Autobedrijf, Vlaardingen, Tel 143 ONTWERP OMZETBELASTING AMENDEMENT-KORTENHORST. Door den heer L. Kortenhorst is een amendement voorgesteld op do Omzetbelas- tingwet, dat de strekking heeft de weelde belasting uit dit wetsontwerp te lichten Het wil den voorsteller voorkomen, dat de Minister voorloopig de opbrengst van dit deel der voorgestelde belasting kan missen. Deze opbrengst was aanvankelijk op 10 mil- lioen gulden geraamd. Doordat de omzet belasting op vier procent der waarde der goederen is gebracht, heeft het fiscale ele ment van de weeldebelasting veel van zijn beteekenis ingeboet Het amendement bedoelt allerminst het beginsel der weeldebelasting aan te tasten Een goed ingerichte belasting op weelde- uitgaven blijven ondergeteekenden aanbeve lenswaardig achten. Het is echter wel ge bleken, dat het buitengewoon moeilijk is om den jujsten vorm te vinden. De bezwa ren, die uit de kringen van het bedrijfs leven tot de Kamer zijn gekomen, zijn sinds de indiening van het oorspronkelijk ont werp niet geringer geworden. Door de ver mindering van de koopkracht der bevolking is de productie der in de lijst A opgenomen goederen zeer sterk teruggeloopen. De aard dezer artikelen leidde er toe, dat bij het voortschrijden der crisis op deze uitgaven het eerst werd bezuinigd. De werkloosheid in verschillende takken van de hier bedoel de bedrijven is zeer groot en dreigt nog grooter te worden, wanneer de weeldebelas ting de productievoorwaarden en de afzet mogelijkheden opnieuw ongunstig zal be ïnvloeden. Bij aanneming van dit amendement zal de omzetbelasting ook voor deze goederen vier procent der waarde bedragen. DE JEUGDHERBERG TE OLDEBROEK De Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden (N. B. A. S.), de bekende „blauwe" jeugdbond van middelbare scho lieren, is, naar men weet, enkele jaren ge leden begonnen met den bouw van een Bondshuis-Jeugdherberg op een terrein aan den Bovendwarsweg te Oldebroek (G.). De bedoeling was het stichten van een eigen centrum en tevens het bieden van een gastvrij onderdak aan andere jeugdigen op hun trektochten door het land. Al spoedig nam het bezoek aan deze in 1929 geopende Jeugdherberg zóó toe, dat men tot uitbreiding moest overgaan. Derhalve besloot men het middengedeelte, door eigen leden ontworpen en gebouwd en uit eigen middelen bekostigd, met een drie tal vleugels uit te breiden. Dit werk is dezer dagen voltooid. Er is thans een groote, forsche jeugdher berg verrezen, welke èn wat inrichting èn wat ligging betreft, ongetwijfeld een der mooiste en gerieflijkste is van ons land. Hebben de eigen leden het hoofdgebouw opgetrokken, jeugdige bouwvakarbeiders hebben den bouw voltooid en, het moet wor den gezegd, zij hebben het gedaan met even groot enthousiasme als de N. B. A. S. leden zelf. Wat de watervoorziening betreft, deze ge schiedt thans door middel van een benzine pomp, zoodat het zware en tijdroovende „handpompen" is afgeloopen. Zonder steun van buitenaf, zonder sub sidie van overheid of eenige ouderen-orga nisatie, is hier alles tot stand gebracht met jeugdige geestdrift, die alle moeilijkheden heeft weten te overwinnen. Zaterdagavond is deze mooie jeugdher- ROFFELRIJMEN Blijft op uw hoede! Zondag werd te Barchem eert cursus voor het Religleus-Soclalla- cltaten maakte „p.g." K. Geertsma duidelijk hoe Marx het niet- In de laatste dagen doet men Water in de roode wijn, Hult de roode krantenschrijver Zich in vriendelijke schijn. A. B. K.. die zoo oproerig. Bitter, scherp z'n krabbels schreef. Raakt zelfs met het voorgeschreven Honingpot je goed op dreef. Elke keer komt de verklaring: Tegen godsdienst zijn wij niet! Ieder laten wij z'n vrijheid Op dit strikt privaat gebied Kijk, het raakt hier geen „beginseV'r 't Is een kwestie van taktiek: Met de strooppot vang je vliegen Vliegen in de politiek. Ddt nu juist is zoo gevaarlijk; Toont ons Rood z'n bruut geweld, Spreekt het openlijk z'n hart uit Wel, zfn dagen zijn geteld, Want ons volk is veel te nuchter Dat het dit niet zou verstaan: Echte Godsdienst en Marxisme Kunnen nimmer samengaan. Toch, ik knip ten overvloede Bovenstaand berichtje uit Dat de twijfel aan die waarheid Voor een ieder buiten sluit. Als het Socialisme doorbreekt Heeft de Godsdienst afgedaan; Deze hier herhaalde stelling Blijft in al z'n naaktheid staan. (Nadruk verboden.) LEO LENS* berg officieel weder geopend. Namens da N.J.H.G is hier door Dr. G P. Gunning het woord gevoerd. DE WERKLOOSHEID IN MEI VERGELIJKENDE PERCENTAGES In de maand Mei bedroeg het aantal per sonen, van wie de werkloosheid is nage gaan rond 520.000, waaronder 513.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werk loozen onder hen bedroeg rond 149.300, waaronder 148.300 verzekerden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de cijfers weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen wor den, indien geen werkloosheid ware voor gekomen: Diamantindustrie 81.7, Drukkers bdrijven enz. 15.8, Bouwbedrijven, enz. 25.8 Houtbewerking, enz. 34.—, Kledingindus trie 9.1, Lederindustrie 10.5, Steenkolen mijnen 10.Metaalindustrie, Scheeps bouw 35.9, Textielnijverheid 28.6, Voedings- en genotmiddelenbedrijven 17.5, w.o. tabak en sigarenindustrie 26.4, Visscherij 30.2, Handelsheizigers 1.3, Verkeerswezen 2S.4, Handels- en kantoorbedienden 11.Toon kunstenaars 26.9, Overige klassen (vnl. fa brieksarbeiders) 22.3. Een groote zvjaan van levende bloemen op het bloemencorso te Heerlen. Tijdens de zware onweders der laatste dagen brandde het Duitsche dorp Lahmo vrijwel geheel af. Voorbereiding voor het Wiüem-de-Zivijg erf eest in het oude theater te Orange (Fr.) President Lebrun als tot schouwer bij de Davis- cup-tenniswedstrijden Parijs Do Würtcmbergsohe politiemannen op het Stuttgartsche turners/eest*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5