Jliruttir ^riïisdjr ïiournnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. EERSTE BLAD Gemengd Nieuws. ABONNEMENT. 'er kwartaal In Lelden en In plant ten waar 'o agontsrhap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending 4.50 BU dagelijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest<"»at 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4031 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regelsLI 7*4 5lke regel meer0.22V5 ürgez. Mededeellngen van 15 regels B 230 Elke regel meer 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen KONINGIN EMMA 75 JAAR Reeds meer dan een halve eeuw gaat in Nederland als op 2 Augustus de vlaggen gezien worden, de roep: Koningin Emma verjaart En reeds bijna een halve eeuw is het, dat in deze uitroep iets teers gelegd wordt, zoo als het kind met die onzegbare klank iets teers legt in zijn stem, als hij spreekt over de verjaardag van zijn moeder. Moeder is Koningin Emma geweest voor Haar kind, onze Koningin. Moeder is Koningin Emma geweest ook voor ons, Haar volk. Ja, Haar volk. De teedere trouw, waarmee ze, als tweede gemalin van Koning Willem III, dezen ver zorgde, Hem met zachte hand leidend cn wegnemend de zorgen, die Hij als Vorst had en die zoowel door den invloed der tijden, als door Zijn eigen impulsieve na tuur vaak niet weinig verscherpt werden; de liefdevolle verzorging van den laatst en Oranjevorst, gedurende zijn ziekbed; de volle ijver en toewijding, waarmede ze voor Hem en bij Zijn overlijden voor Haar doch ter de regeering waarnam, dat allen zijn daden geweest, waardoor ze voorgoed de liefde van heel het Nederlandsche volk heeft verworven. En die blijft ze behouden, die groeit nog, ook nu Haar levensavond daar is. Allengs trad Zij meer op den achter grond. De hulde, de aanhankelijkheidsbetuigingen van het Nederlandsche volk laat ze nu aan haar Doorluchte dochter en kleindochter. Steeds minder komt ze in het publiek. Doch op een dag als morgen komt alles wal Zij voor Haar gemaal, voor Haar dochter, voor Haar volk was, naar voren. En wij danken God, die onzen laatsten Oranjevorst zoo'n Gemalin, die onze Konin gin zoo'n Moeder, ons .volk zoo'n Regen- tesse, gaf. En heel Christelijk Nederland bidt mor gen mee voor Haar, opdat God geve, dat Haar levensavond rustig en kalm moge zijn, en Zij in de liefde en aanhankelijkheid, die het Nederlandsche volk Haar Dochter en Haar Kleindochter bewijze, iets mag gevoe len van de dank die het Nederlandsche volk Haar verschuldigd is. Haar verschuldigd, omdat, waar overal de tronen wankelen, Zij door Haar trouwe zorg mede gebouwd heeft om de troon dei Oranjes in Nederland nog vast te doen staan DE GAVE GULDEN Een onzer lezers kan zich niet vereenigen met hetgeen wij schreven over „de gave gulden". Wij hadden Gods Woord er buiten moeten houden. Hij wil daarmee niet zeg gen, dat de strijd om een gave gulden op zichzelf niet goed zou zijn; maar z.i. gaat het niet aan, dat .wij ons hierbij op Gods .Woord beriepen. Het geld werd gewogen en de vermaning van de profeten strekte alleen daartoe, dat de kooper het volle gewicht aan goederen en de verkooper het volle pond aan geld ontving. De meerdere of mindere „gaafheid" yan het betaalmiddel stond daarbuiten. Aldus onze briefschrijver. Het is ons niet recht duidelijk, welk be zwaar men kan maken tegen ons betoog. Immers, van het gewicht van het geld tot de gaafheid van heit goud, is maar één atap. Zou Gods oordeel nu wel gaan over het gewicht en niet over het gehalte? Stel de mogelijkheid, dat de koopkracht van het edele metaal op de wereldmarkt gedaald was en dat zulks den kooper be kend, maar den verkooper onbekend was; zou God dan niet veroordeelen, wanneer de eerste daarvan een bedriegelijk misbruik maakte? Onze briefschrijver heeft o.i. één ding over 't hoofd gezien. Wij hebben zeer nadruk kelijk onderscheid gemaakt tusschen de schommelingen der goudprijzen op de we reldmarkt, zooals deze aan iedereen bekend zijn en zich geleidelijk manifesteeren; èn het feit, dat een land opzettelijk en welbewust de waarde van het betaalmiddel omlaag drukt, met als onvermijdelijk gevolg dat de buitenlandsche crediteur schade lijdt Praktisch is dit precies hetzelfde als het geven van onvoldoende gewicht aan goud of zilver. Omdat het betaalmiddel van te genwoordig aan valuta-schommelingen on derhevig is. In de oudste kerkgeschiedenis is een woord van Jezus, dat niet in den Bijbel Voorkomt, opgeteekend; een woord, dat geheel past in zijn toespraken tot de schare. Die vermaning luidt aldus* „Weest goede geldwisselaars". En dit gebod wordt overtreden door de regeeringen, die zonder noodzaak en opzet telijk de gaafheid van de gulden schaden. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is toegekend de zil medaille der Or Bruin, ln dieni en ^graanhandel _Gou- COLLEGE ZIEKTEWET bedoeld in zltter van dat College benoemd J. R. Henkemans. lid van de Tweede Kamer •oornoemde College de Tweede KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER P. T. T. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. zijn met ingang van 1 Sept. 1933 aan gewezen: als directeur van het P.T.T.-kantooi te Wolvega de commies bij den P.T.T.-dienst H Bloemlnk te Haarlem: als hoofd van het telefooi district te Arnhem de hoofding. der Telegrafit en Telefonie Ir J. C. A. Keukenmeester, thant hoofd van het telefoondistrict te Breda; en al* hoofd van hel telefoondnstrict te Breda d< ihn^ hoodambtenaar der telegrafie en LAND- EN TUINBOUWONGEVALLENWET Bij K. B. is aan Mr J. R. H. van Schalk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in art. 22 der Land en Tuinbouw-OngevaUenwet 1922 en is als zoo danig benoemd Mr C. M. C. F. Goseling. lid var d» Tweede Kamer, te Amsterdam. AUDIËNTIES Pege wo-ne audiëntie van den minister var Koloniën zal Vrijdag 4 Aug. nle-t plaats hebben De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal Donderdag 3 Aug. niel plaats hebben. HOFBERICHTEN DE KONINGIN TE SOEST De Koningin, momenteel vertoevende ten paleize te Soestdijk, heeft gisteren een bezoek aan het gemeentelijk Soester na tuurbad, gelegen aan den straatweg Soest- Soesterberg, nabij het Station Soestduin, gebracht. Mr. G. Deketh, burgemeester der gemeen te Soest leidde Hare Majesteit en haar klein gevolg rond. H.M. de Koningin vertoefde circa een uur' in deze inrichting. BEVRACHTINGSCOMMISSIES BINNENSCHEEPVAART Bij Kon. besluit is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Groningen, de Veenkoloniën, noordelijk Overijssel, Salland, Twente, Arnhem en om streken, het Land van Maas en Waal, noor delijk Limburg, Midden-Limburg, de Zuid- Limburgsche Mijnstreek, Maastricht en omstreken, 's-Hertogenbosch en omstreken, oostelijk Noordbrabant, Tilburg en omstre ken, westelijk Noordbrabant, Zeeuwsch- Vlaanderen, de Zeeuwsche eilanden, Dor drecht en omstreken, Rotterdam, de Bene den-Maas, Delft, en omstreken, 's-Graven- hage, Gouda en omstreken, Utrecht, de Gel- dersche Vallei, Gooiland, Amsterdam, Rijnland, Haarlem en omstreken, Zaan land, West-Friesland en Hollands Noorder kwartier, elk voor zoover haar gebied be treft, de benoeming van eene Bevrachtings commissie voor de binnenscheepvaart op gedragen. Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Drenthe, de Neder-Betuwe en de Langstraat, elk voor zoover haar ge bied betreft, is de benoeming van twee Be vrachtingscommissies voor de binnenscheep GARANTIEREGELING VOOR FRUITVERBOUWERS DE COMMISSIE VAN ADVIES. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is van zijn functie als lid van de Commissie van Advies voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en war- moezerijgewassen eervol ontheven de heer A. H. J. S c h m i t z, accountant bij het Bu reau Controle der Generale Thesaurie, ter wijl als lid in zijn plaats is benoemd de heer H. S i e p e r d a, bezuinigingsinspec teur aan het Departement van Financiën. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Naar aanleiding van een vraag van den heer Cramer betreffende het nemen Afin maatregelen van Regeeringswege tot spoe dige uitbetaling van de tuinbouwsteun- gelden, deelt de minister van Economische Zaken mede dat met de uitkeering van een voorschot op een eventueel uit te keeren steun een aanvang gemaakt is. Deze uitkeering heeft plaats ten aan zien van twee producten, nl. Deensche witte kool en de vroege aardappelen, na 26 Juni aan de Noordhollandsche veilin gen aangevoerd. N.C.R.V. DE REIS VAN DE SIBAJAK De Sibajak van den Rotterdamschen Lloyd die op het oogenblik een kruistocht met de Nederl. Chr. R« Vereen, maakt, is gis ter om 5 uur te Eidfjord in Noorwegen aan gekomen. Het weer is daar prachtig. ZAANDAMS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DE VOORSTELLEN VAN B. EN W. IN DEN RAAD MET 16 TEGEN 8 STEMMEN AANVAARD De voorstellen door B. en W. met a meene stemmen genomen tot dekking het begrootingstekort ad f 100.000, zijn gis teren in den Gemeenteraad in behandeling geweest. Zooals men weet behelzen zij het invoeren van een straatbelasting, een pen sioenvordering van ambtenaren en gemeen tewerklieden en het wijzigen van enkele ramingen. Bij de bespreking van deze voorstellen zeide de heer Rans huizen (R.K.) dat de voorgestelde dekkingsmiddelen weinig ideaal zijn, en voor een deel namelijk wat de gewijzigde ramingen betreft, uit schijn- bezuinigingen bestaan. De heer Verbeek (s.d.a.p.) zeide, voor de voorstellen te zullen stemmen, om erger te voorkomen, en de contróle in handen te kunnen blijven houden. Spr. oordeelde, dat het laf zou zijn om weg te loopen. Wat de pensioenkorting aangaat, deze achtte hij goed. Amsterdam vraagt zelfs 8Vfe pcL van zijn personeel. Nu de toestand geworden is zooals thans wilde spr. in geen geval zijn stem aan de voordracht onthouden. Door den heer Tilkema (a.r.) werd vastgesteld, dat de houding der regeering t.a.v. Zaandam steeds welwillend is ge weest. Spr. meende te moeten betwijfelen of de s.d.a.p thans tot beter inzicht is geko men. Deze partij heeft steeds zuiver partij politiek gevoerd. Uit de gehouden partijvergadering is ge bleken, dat de fractie tegen de voorstellen stemt Of een enkel lid mee zal gaan met de voorstellen van B. en W., verandert aan de zaak niets. Spr. zeide, waardeering te gevoelen voor de s.d.a.p wethouders, die zich hebben uit gesproken, eer hun partij vergadering had plaats gehad. Het o.s.p raadslid K o p p e zeide, dat do s.d.a.p. een illusie-politiek is. Hij noemde de houding van deze partij een opgeven van de democratie, en zeide, dat er geen sprake meer van een rooden raad is. De voorzitter der roode fractie, de heer P1 o o y e r, keurde de manier af, waarop het overleg met de organisaties heeft plaats gehad. Spr. zeide te betreuren, dat enkele van zijn partijgenooten thans van stand punt veranderd zijn. Hij acht de eischen der regeering overbodig en zou er tegen stemmen. Wethouder Prins (s.d.a.p.) kon het niet met zijn geweten overeen brengen, de werk- loozen zonder steun naar huis te sturen. Daarom had hij zijn houding herzien. Ook burgemeester Ter Laan verdedig de de voorstellen, daar men moet kiezen ot deelen, want Zaandam is geheel in de macht van de Regeering. Tenslotte werd de voordracht van B. en W. aangenomen met 15 tegen 8 stemmen. Vóór alle burgerlijke leden, benevens de beide sociaal-democratische wethouders en de heeren Verbeek en Visser, beide s.d. Te gen: de overige sociaal-democraten, bene vens het communistische lid en de heer Poppe (o.s.p.) WIJZIGING RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT EEN ADRES VAN HET VERBOND VAN NATIONALISTEN. Het Verbond van Nationalisten te Amster dam heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van de jongste wijziging in het Rijksambte narenreglement, waarbij voor Rijksambtena ren het lidmaatschap van een aantal als re volutionair beschouwde organisaties, w.o. het Verbond van Nationalisten, wordt ver boden. In dit adres wordt erop gewezen, dat het Verbond een vereeniging is van natio- naal-gezinde personen, die ijveren voor een krachtig gezag onder het Koningshuis van Oranje en de eenige organisatie onder de verbodenen is, die Koninklijk is goedgekeurd, redenen waarom het Verbond er op aan dringt, niet te worden opgenomen onder de verboden vereenigingen. NEDERL. HEIDE MAATSCHAPPIJ DE ALGEMEENE VERGADERING De Nederlandsche Heide Maatschappij zal op 8 September te Winterswijk haar al- gemeene vergadering houden. NAAR DE WERKVERSCHAFFING Nu in het Westland de werkloosheid weer vrij sterk gaat toenemen, gaan ver schillende gemeentebesturen in die streek er toe over, om arbeiders in de werkver schaffing te Rollecate te plaatsen. Uit De Lier, Maasland en Monster zijn reeds een aatal arbeiders naar de Rijks- werkverschaffing vertrokken, omdat in de Westlandsche gemeenten geen voldoende objecten voor werkverschaffing aanwezig ASPIBIN-m»! TABLETTEN GEREF. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING DE 33Ste JAARVERGADERING 2» daar aansluiten zij later, als regel, voor onze vereeniging verloren zijn. En daarom: willen we jeugdorganisatie, dan een eigen. Na alzoo de wenschelijkheid betoogd te hebben, bespreekt de referent de mogelijk heid van jeugdorganisatie. Hij meent, dat de afdeelingen zelf moeten beoordeelen of oprichting plaatselijk mogelijk is. Er moeten voldoende jongelui zijn- die de vergaderin gen kunnen bezoeken. Studie en catechisatie gaan z.i. voor. Verder moeten de afdeelings- besturen grondig onderzoeken, of ze voor dit werk geschikte leiders hebben. Er is tact en taaie volharding voor noodig. Boven dien spreken ook de financiën een woordje mee. Steun van de provinciale bonden en van de vereeniging zal meestal wel noodig zijn. Tenslotte wekte spr. op, de jeugd niet uit het oog te verliezen, ook als men meent niet direct tot organisatie over te kunnen gaan. Da afdeelingen moeten dan werken met lec tuur. én voor de jongeren,'èn voor hun ouders; voorts bv. eens per jaar een licht beeldenavond orgarriseeren, en eindelijk con tact zoeken met de jeugdvereenigingen, met name mei J-V. en M.V., om toegang te vra gen tot een vergadering, waar in de rij maatschappelijke onderwerpen het alcohol vraagstuk in behandeling komt, of door te verzoeken zelf een desbetreffend onderwerp te mogen inleiden. In de middagvergadering trad als referent op de heer N. Baas, van Amsterdam straatprediker vanwege de Geref. Kerk al daar, met het onderwerp: „Drankbestrijding en Evangelisatie". Referaat N. Baas Onder presidium van D s W. H. Gispen van Scheveningen- werd heden in de Vrij- Evangelisohe kerk te Bussum, de 33e alge- meene vergadering gehouden van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Uit alle dee len des lands waren de afgevaardigden op gekomen om hun jaarlijksche wapenschouw te houden en zich in gemeenschappelijk samenzijn te sterken in den strijd tegen een van de grootste volkszonden. Oudergewoonte ging gisteravond aan de jaarvergadering een Bidstond vooraf. Voorgangers daarin waren de Geref. predikanten Ds J. A. Schep, van Bussum, en D s J. v. H e r k s e n, van Ermelo, secre taris van het hoofdbestuur. De bidstond, die eveneens in de Vrij- Evang. kerk plaats vond- stond onder lei ding van D s W. H. Gispen. Hij opende om acht uur de bijeenkomst met het doen zingen van Ps. 123 1 en gebed, om onmid dellijk daarna het woord te verleenen aan den eersten spreker, D s J. A. Schep, die als woord der overdenking voor deze ure had gekozen: Gal. 6 2: .Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus". Ds J. v. Herksen sprak een slotwoord naar aanleiding van Matth. 5 :13- „Gij zijt het zout der aarde". Na do bidstond had een ontmoetings- samenkomst plaats, die een geanimeerd ka rakter droeg. DE JAARVERGADERING Te half elf ving hedenmorgen de jaar vergadering aan. De voorzitter, D s W. H. Gispen, opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 119 17, gebed en het lezen van Ps. 4. Hierna hield spr. de openings rede. Openingsrede Ds Gispen Spr. richtte in de eerste plaats een woord van hartelijk welkom aan alle afgevaardig den- leden en belangstellenden, alsmede tot de afgevaardigden van verwante corpora ties en tot Ds C. Mak, Geref. pred. te Medan met verlof hier te lande, oud-bestuurslid van den Zuid-Holl. Bond der vereeniging. Vervolgens een woord van dank aan Ds Schep en Ds v. Herksen voor hun woord in de wijdingssamenkomst en voor de ont vangst door de afd. Bussum. De tijd dien we niet maar doorleven, maar doorworstelen, aldus spr., is een tijd zooals nog niet geweest is. De crisis dreigt niet tijdelijke te worden, maar een perma nente, zoodat letterlijk niemand in de ge- heele wereld weet hoe ze ten einde zal kun nen komen. Toch heeft het hoofdbestuur unaniem ge meend de jaarvergadering te moeten hou den- al gingen er stemmen op het ditmaal niet te doen. We kunnen thans wel veel denken aan den 4en Psalm, -'aarin de vraag staat van velen: wie zal ons het goede doen zien? en ook de bede: „Verhef Gij over ons het licht uws aanschijns, o Heerel" Niet alleen met 't oog op de crisis kun nen we die vraag stellen, maar ook met 't oog op onzen strijd. Hoeveel kan ons daarin ontmoedigen. De mislukking van het ver bod in Amerika is een stok- die onze tegen standers gereedelijk aangrijpen, om ons te slaan. Daarbij komt, dat de christenen van onzen tijd nog wel warm zijn te krijgen voor 't geen hun genot of voordeel biedt, bv. de Chr. Radio of Vakbeweging, maar niet tot hetgeen hun persoonlijke offers kost in 't opgeven van levensgewoonten en er zoo weinigen zijn te bewegen zich persoon lijk te geven voor de redding van zondaren, ook van dronkaards. Daarom blijft onze beweging nog zwak, al is 't, dat zuurdeesem ook in geringe hoe veelheid toch groote werking kan doen. We laten echter terstond op deze vraag van moedeloosheid volgen de bede des geloofs: verhef Gij over ons 't licht Uws aanschijns- o Heere. En zoo we deze bede waarlijk bid den en verhooring zullen kunnen verwach ten, hebben we ook getrouw onze roeping te vervulling, mogen we niet in 't minste ver slappen en moeten we voortgaan met kracht te strijden tegen 't alcoholisme en dat doen overeenkomstig de beginselen van Gods Woord en 't Evangelie van Jezus Christus. Huishoudelijke zaken Na afdoening der ingekomen stukken werden de reeds in het orgaan der vereen, gepubliceerde jaarverslagen goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur 3 heeren D s J. v. H e r k s e n, D s C. J. H a k m a n te Almkerk, en P. L o o f te Mid delburg. waarvan de beide laatsten zitting hebben voor de prov. Brabant- Limburg en Zeeland, werden bij enkele candidaatsstel- ling herkozen. De morgenvergadering werd verder gewijd aan de behandeling van diverse voorstellen en vraagpunten, inge diend resp. door den Frieschen en den Zuid Holl. Bond en de afd. Arnhem, Gorinchem, Middelburg, Zuidlaren en Zierikzee. Vervolgens sprak de heer J. Feitsma, lid vaoi het hoofdbestuur te IJmuiden, over vraag: Is jeugdorganisatie in onze ver eeniging gewensoht en mogelijk? Roferaat Feitsma Organisatie van de jeugd acht spr. eisch. Dan kunnen we werken naar vast systeem. Stelselmatig kan dan de jeugd met 't drank- vraagstuk in aanraking gebracht worden. Een tweede voorbeeld is. dat jonge men schen van ongeveer denzelfden leeftijd, bij elkaar komen, wat beter gaat dan het saam- vergaderen met ouderen. En ten slotte kun nen juist door jeugdorganisatie recruten ge vormd worden voor de vereeniging. En de vereeniging heeft heusch wel wat verster king noodig en wat frisch en jeugdig bloed. Spr. meent, dat dit meteen inhoudt- dat een eventueele jeugdorganisatie een sub-afdee- ling van de Geref. Vereeniging behoort te zijn. Deze vereeniging heeft een eigen be ginsel, dat haar onderscheid van alle zus- ter-organisaties. Maar dan moeten ook de kinderen in eigen organisatie ondergebracht worden. Zijn ze straks volwassen, dan moe ten ze als vanzelf bij de Geref. Vereen, te recht komen. Spr. wil volstrek* geen hwaad Er is meer eenheid in de wereld dan zoo op het oog schijnt, aldus spr. Wapt: de nood der wereld is één nood. En het werk der Goddelijke saneering is één werk. Twee schoone openbaringen der Goddelijke sanee- rinig zijn de Evangelisatie en de drankbe strijding. Zij zijn één in beginsel, hebben verband in de geschiedenis en ontmoeten elkaar in de praktijk. Het Gereformeerd beginsel zet Jezus Chris tus als Gods gezalfde Koning in het mid denpunt Vrije genade wil zeggen: de vrij heid des Konings om gratie te schenken aan wien Hij wil. De belijdenis van deze onvoorwaardelijke genade doet evangelist en drankbestrijders de handen uitsteken naar het verlorene. Uit die belijdenis van het Koningschap van Christus vloeit in de twee de plaats het tuchtbeginsel voort, dat een specifiek kenmerk is van de gereformeerde actie. Het onttroont het sentiment en roept het koninklijk regiment van Jezus uit over alle verhoudingen in het menschenleven. De gereformeerde drankbestrijding trok dit tuchtbeginsel consequent door op het ter rein van het gezelschaps- en genotsleven Drankbestrijding en evangelisatie worste len met éénzelfde gebrek. Het gebrek aan priesterlijke menschen, die zich om 's Hee ren wil wijden aan het verlorene. Zulke menschen te baren en te kweeken is niet 't minste werk van beider organisaties. Na de vergadering werd de vereeniging officieel door B. en W. ten stadhuize ont- DE IJSVERGIFTIGING TE WINSUM Uit het ingestelde onderzoek is geble ken dat de vergiftigingsgevallen te Winsum veroorzaakt zijn door bacillen van para- typhus. De fabricage van ijs is stopgezet, terwijl de aanwezige voorraden vernietigd zijn. BOOTJE DOOR PLEIZIERBOOT OVERVAREN EEN DER INZITTENDEN VERDRONKEN. Men meldt ons uit Haarlemmermeer, Zondagmiddag ongeveer half vier waren twee mannen in een bootje aan het varen in de Ringvaart. Toen een pleizierboot uit Haarlem naderde, stak het kleine bootje plotseling de vaart dwars over, wat tot ge volg had, dat het door de pleizierboot aan gevaren werd. De bestuurder van het bootje, de 35-jarige I. G. uit Haarlemmermeer, ver dween met het bootje in de diepte, de tweede werd gered. Onmiddellijk zijn verdere red dingspogingen aangewend. Na een uur dreg gen door de politie werd het lijk opgehaald. Toepassing van kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. Volgens ooggetuigen treft den kapitein van de aanvarende boot geen schuld. De verdronkene was gehuwd en heeft één kind. ERNSTIG MOTORONGELUK Gistermorgen omstreeks 10 uur reed de 20-jarige Ludwig Constabel, monteur van het technisch bureau J. Scheepers te Heerlen en gedomioiildeerd te Heerlen, die voor werk zaamheden te Lemmer was, door onbekende oorzaak met zijn motorrijwiel tegen een boom aan op den Rijksstraatweg Tammer— Sneek. Door passagiere van een later pas- 6eerende autobus werd hij bij veehouder Van der Meer binnengebracht De inmiddels ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen. Korten tijd daarna ie hij overleden. NEDERLANDER IN HET BUITENLAND VERONGELUKT. De 22-jarige J. van Spronsen uit Monster, was met een vrachtauto van de fa. J. de Wilde aldaar meegereden naar Hamburg, teneinde daar groenten naar de markt te brengen. Nabij Hamburg is de auto in volle vaart, tegen een boom gereden, waarbij van Spr. met zijn hoofd tusschen de cabine van de auto en den boom bekneld geraakte. De jongeman werd zwaar verwond naar een ziekenhuis vervoerd. Daar is hij eenige uren na aankomst ovei leden. Voornaamste Nieuws» (blz. 1) De gemeenteraad van Zaandam heeft de voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort aangenomen. De 33ste jaarvergadering van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding wordt van daag te Bussum gehouden. (blz. 2) Communistische cellenbouw in het Roer gebied. Vreeselijke ontploffingsramp te Brüm. Ontzettende overstroomingsramp in China. Blz. 3 De elfde zitting van de Alg. Synode defc STed. Herv. Kerk. Verschenen is het jaarverslag der Deli- (blz. 5) De Nederl. Chr. Werkmeestersbond heeft te Utrecht de zevende algemeene vergadering gehouden. Op onderzoek in Duitschland (XX)". GASVERSTIKKING Men meldt ons uit Schiedam: Gistermorgen ontdekte de politie dat vier leden van het gezin van G. H. D., wonende W. de Zwijgerlaan 9, dood op hun bed la gen. De slaapkamer was vol gas. De in al lerijl ontboden geneesheer constateerde de dood door gasverstikking. Het gezin bestond uit man, vrouw en Iwea nog jonge kiaderen Omtrent de omstandigheden stelt de poli tie een nader onderzoek in. MOEILIJKE REDDING. Toen mej. A. Huijzer de haven over wil de zwemmen, werd zij halverwege door, vrees bevangen en kon niet verder zwem men. De heer Petrus Kreeft, die dit be merkte en bij haar in de buurt was, tracht te haar terstond te redden. Dat ging niet zoo gemakkelijk, daar de drenkelinge zich met alle macht aan hem vastklampte, zoo dat beiden ondergingen. Gelukkig zag de heer Abram Roos dit en tilde de drenkelin ge aan de beenen op, zoodoende kon Kreeft' weer eenige slagen doen. Toen men bijna den oever bereikt had, sprong de heep Paulus Kreeft gekleed te water om de dren- gelinge over te nemen. Zoo kwamen ze ge lukkig alle vier aan wal. Het was kranig werk geweekt van deze heeren. FASCISTEN EN COMMUNISTEN Zaterdagavond is de rust in de badplaats Zandvoort gestoord door een kloppartij tus schen fascisten en communisten, waarbij de fascisten met straatklinkers en stukken hout werden bekogeld. Verschillende van hen waren aan handen en gelaat verwond. De politie moest de fascisten tegen het op dringende publiek beschermen. Een flinke slagregen maakte een einde aan het kabaaL HET CONFLICT IN HET STEENZETTERS- BEDRIJF OPGEHEVEN Het conflict in het steenzettershedrijf te Den Haag is thans definitief beëindigd. De arbeiders zijn vandaag weer aan den arbeid gegaan. Uit Oost-lndie BANDOENG, 31 Juli. (Aneta). Het militair gerechtshof veroordeelde den onderofficier Brandes tot 1 Va gevangenisstraf onder aftrek van de preventieve hechtenis en terugbrenging tot den rang van gewoon soldaat Brandes had 2 jaar achtereen fraude gepleegd. Het tekort bedroeg f 11.000. UITGAVEN IN VERBAND MET DEN POLITIE KEN TOESTAND IN DE PACIFIC BATAVIA, 31 Juli. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op het afdeelingisonderzoek van den VoL sraad ten aanzien van de afd. oorlog van de begrooting voor het dienst jaar 1934, deelt de regeering mede, dat de voorzorgsmaatregelen, onlangs genomen in verband met den politieken toestand in de Pacific f 389.0^0 hebben gevorderd. Gemeend wordt, dat bij de voor de hand liggende noodzakelijkheid dezer voorziening nadere toelichting of motiiveering achter wege kan blijven. Ir. SOEKARNO GEARRESTEERD HATAVIA, 1 Augustus (Aneta). Ir. Soe- karno is hedennacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden geïnterneerd. Het vergaderrecht van de Partai Indonesia en do Pendidikan Nasional Indonesia is be perkt. SLACHTOFFER AUTO-ONELUK OVERLEDEN MEDAN, 31 Juli (Aneta). De heer J. \V. Spaan, assistent hij de Deli-Batavia Mij., die bij een auto-ongeluk ernstig werd gewoud, Zaterdagmiddag overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1