ïliriuur ^rihsdjr CTmimnt N.V. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCHIJNCEL CO. ABONNGUBNTi Per kwartaal' In Lelden en In plant-' jen waar n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2^5 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending 4-50 6u dagenjksrhe zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No. 4029 bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbo» 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 29 JULI 1933 r.gpz Mededeelingen vbd 16 regels "2-38 Elke regel meer1.43 14e Jaargang lil nummer Bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Onbruikbaar In een vorig artikel hebben we ge wezen op de waarde van beginselen in moeilijke tijden. Daar is reden voor. Niet alleen, dat we ons zelf deze waarheid steeds weer hebben voor te houden, maar er komt zooveel aan de politieke markt onder den naam van beginselen, dat op deze kwalificatie geen aanspraak kan doen gelden, dat het goed is, de oogen wyd open té doen om het kostelijke van het snoode te onderscheiden. Dagelijks opnieuw blijkt immers de onwaarde, de onbruikbaarheid van al lerlei, dat jarenlang als „beginselen"' den volke is voorgehouden. Inzonder heid mag daarbij worden gedacht aan hen, die een stelsel aanhangen, dat eens „van utopie tot wetenschap" werd be vorderd, maar waarvan thans door steeds meer eigen aanhangers het uto pistische, het practisch-onbruikbare er kend wordt. We kennen de brochure-Duys. Over het „gelinkervleugel" in zijn party kraakte de Geldersche soc.-dem. gede puteerde Keurschot harde noten. De soc.-dem. wethouder Boekman te Am sterdam stelde de vraag aan de orde ot de S.D.A.P. zich niet opnieuw behoort te oriënteeren in de richting van een ook andere groepen omvattende volks partij de klassenstrijd riep onjuiste scheidslijnen in het leven. Ook de par lementaire partijleider, de heer Albarda, oordeelde nieuwe bezinning op verschil lende punten noodig. Zelfs het partij bestuur week voor de nieuwe stroo ming en besloot tot het instellen van een commissie, die tot taak zal hebben na te gaan, of, zoo ja, welke eventueel® wijzigingen noodig zijn in programs, resoluties en tactiek der party. Dat hierin een erkenning ligt, dat de partij ziek is en als ongeschikt wordt gezien om in dezen moeilijken crisistijd, waarin niet geparasiteerd kan worden op anderer verantwoordelijkheidsbesef, valt bezwaarlijk te ontkennen. Het so cialisme met al zijn kwasie-wetenschap- pelijkheid heeft in het verleden geleefd van groot snoeverij. Het he^ft zyn rol gespeeld, heeft invloed geoefend, heeft gecritiseerd, gefulmineerd en veroor deeld en stak zich zelf den eenen pluim na den anderen op den hoed om het geen anderen vaak tegen scherp vel zet der soc.-democratie in tot stand brachten. En nu? Concrete constructieve poli tiek aan eigen beginselen ontleend, kan niet worden gevoerd. Zeker, S.D.A.P. en N.V.V. too- nen nog den moed een daverend nomisch urgentie-program" de wereld in te zenden, z.g. voor verdediging van de democratische staatsinstellingen, volks vrij heden en volksrechten, maar we zien de heeren al lachen! Immers geen party heeft meer ge daan dan de S.D.A.P. om de democra tie op de klippen in haar eigen vaar water te doen stranden. Zij draagt dientengevolge groote verantwoorde lijkheid-voor de gevaren, die allerwege het genoemde trio waardevolle politieke goederen bedreigen. Niemand, die de ontwikkeling der dingen binnen en buiten de grenzen gadeslaat, kan dat ontkennen. Maar er is meer. Onbegrijpelijk groot mag men de vrijmoedigheid noemen om zulk een strijdprogram af te kondigen als men zich bewust is met zijn denkbeelden te staan naast, neen buiten wat eisch is van onzen grooten tijd. In de groote historische periode, die wij doorleven heeft het socialisme met zijn starre, onwerkelijke dogma's niets te bieden. Men leze er de critiek van Prof. Goudriaan maar eens op na. Of wel men neme kennis van wat een plei ter voor de socialistische dictatuur ietwat vreemde democratische ste instelling en eerbiediging van volksvrij- heden en rechten als Dr. Boumaii schrijft in zijn boekje met den typee renden titel: Het socialisme aan den tweesprong. Hij betoont zich daarin voorstander van een zekeren vorm van samenwerking tusschen arbeiders en burgers, maar „betwijfelt" of de soc.- democratie in haar huldigen vorm ons langs dezen weg naar het groote doel kan leiden. Ook hij concludeert, als zoovele an deren voor hem, dat de geldende begin selen der S.D.A.P. voor sTieusen op- bouwenden politiek-secï 'en arbeid on bruikbaar zijn. Zelf en alleen is zy tot heden toe tot dien arbeid ongeneigd, -«rgeschikt en onbekwaam. stelling moet op goede gron den onweersprekelijk worden geacht. We wezen die gronden aan met een beroep op uitlatingen van ha.u eigen en beste vei tegen woordigers. Zal er beterschap komen? We kunnen het niet zeggen. Wel is er een dringen in betere rich ting, maar ook de tegenstrevende krach ten zitten niet stil. En sinds lang is de politiek de dienstmaagd der vakbewe ging geworden. Daar komt nog iets by. In de kringen der soc.-democratie toonbeeld van de grootst denkbare divergentie van meeningen leeft een duidelijk merkbare onrust, die aan het vinden van den goeden weg niet bevorderlijk is. Men leeft er geheei ten onrechte misschien niet onder zekere angst voor extremisme en toont zich voor deze vruchten van eigen bo dem hoogst beducht niet alleen, maai vervalt daardoor ook tot eigenaardige redeneeringen by het zoeken van een uitweg uit de impasse, waarin men zich zelf gebracht heeft. Een merkwaardig voorbeeld daarvan vinden we in een artikel over vragen van beleid en tactiek in „De Sociaal- Democraat". Het is van de hand van het Tweede Kamerlid Drop, die stellig mag worden gerekend tot de meer be zonnen geesten. Hy schrijft o.a.: „Een ding van het grootste belang voor het Nederlandsche volk en ook voor de arbeidende klasse van Neder land is, dat fascistisch en communis tisch extremisme in Nederland geen kans krijgt. De geschiedenis van Duitschland bewyst, dat daar de groot ste gevaren liggen. De voornaamste vraag is daarom of het nog mogelijk zal zijn in Nederland dit extremisme onmogelijk te maken. Ik beantwoord die vraag bevestigend. Een goede werk- loozenzorg, bescherming en behoud van den socialen opbouw (arbeidersverzeke ring, volkshuisvesting, volksonderwijs en volksgezondheid) en verzekering en bescherming van de democratische bur gerrechten en vrijheden zyn voor de arbeidersklasse van Nederland koste lijke goederen. Ben strydfront waard. De verzekering en bescherming daar van is in Nederland ook financieel nog mogelyk. Breede groepen buiten de so cialistische arbeidersbeweging hebben er evenzeer belang bij. Welnu het hooge woord moet er maar uit de moderne arbeidersbewe ging alléén is niet in staat deze goede ren veilig te stellen. Om dat te bereiken de beweging aangeivezen op de sa- menwerking met anderen, met burger lijke groepen, die voor het oogenblik dezelfde belangen hebben. Vooral omtrent de vraag van samen werking met burgerlijke groepen is klaarheid van de zijde van onze bewe ging het eerst noodige. Het is juist dit punt, dat in de party discussie tot nu toe angstvallig wordt vermeden. Na tuurlijk rijzen dadelijk talrijke be zwaren. Als men mij zegt, dat bij zulk een beperkte samenwerking de kans om den z.g. vjjfden stand voor ons socialis tisch inzicht te winnen geringer wordt, dan antwoord ik daarop, dat die vijfde stand met extremisme van welke soort dan ook, niet te winnen is en niet ge holpen wordt. Indien één les uit de geschiedenis tot ons komt, dan is het deze, dat voor den vijfden stand mate- rieele verzorging de hoofdzaak was en is en dat zij-die aanvaardt van welken kant ze ook komt of kwam. Daar is het bezwaar, dat samenwerking met bur gerlijke groepen ook voor een beperkt doel ons van het socialistisch uitgangs punt afvoert. Daar stel ik tegenover, dat de verwarde en verstikkende inter nationale atmosfeer niet is. te verhelde ren met verklaringen, resoluties en eischen. Men kan geloof hebben, sterk en onaantastbaar geloof, in de al ster ker blijkende noodzakelijkheid van de toepassing van onze economische en staatkundige opvattingen en toch van meening zijn, dat onze tyd onze bewe ging stelt voor bepaalde, beperkte, re- eele opgaven. Zulk een tijd beleven wij thans in Nederland. Onze isolatiepoli- tiek brengt de Nederlandsche samenle ving en onze beweging geen stap ver der. De arbeidersklasse verwacht van ons de bescherming van haar levens positie zoo goed mogelijk. Klaarheid omtrent de houding van onze party op dit terrein is eerste eisch." Ook in het welbegrepen belang van onze beweging; zoo besluit de heer Drop, is klaarheid op het terrein der practische politiek noodig. Ik ben er nog altijd.van overtuigd, dat de arbei dersklasse in overgroote meerderheid meer geloof heeft in practischen, eco- nomischen en politieken arbeid, geba seerd op de leitelyke machtsverhoudin gen en daarnaar gericht, dan op theo retische bespiegelingen, papieren reso luties zonder reëele waarde, rndat de mogelijkheid tot verwerkelijking ont breekt. Men vergeve ons deze eenigszins lange aanhaling. Maar ze is te merk waardig en te leerzaam om haar te laten sluimeren en te doen vergeten. We hebben enkele zinsneden geaccen tueerd. Wie ze nauwkeurig naleest, zal erkennen, dat de schrijver, eigenlijk over het beleid van zyn party een ver nietigend oordeel uitspreekt en erkent, dat zy feitelijk met leege handen voor de arbeiders staat en dientengevolge buiten de ontwikkeling der dingen van 't oogenblik. Met groot misbaar in de arbeiderspers is dat niet goed te maken of zelfs maar te camoufleeren. De heer Drop zegt heel wat dingen, die onze volkomen instemming hebben, maar ook maakt hij opmerkingen, die nader bezien zouden dienen te worden. B.v. zou de vraag kunnen worden be sproken hoe hij zich die samenwerking met burgerlijke groepen, die „voor het oogenblik" dezelfde belangen hebben, denkt. Wie zyn die groepen en zal de samenwerking tijdelijk, incidenteel, dan wel meer blyvend en regelmatig zyn? Meent men op een gegeven oogen blik in het oude zog te kunnen terug- keeren? Al deze vragen vallen thans buiten ons bestek. Slechts bedoelden we te doen zien, dat als we beweren, dat de beginselen der soc.-democratie in deze moeilijke tyd onbruikbaar zyn, we „het denkend deel", het tot opbouwen- den arbeid bereide deel der soc.-demo cratie aan onze zijde hebben. Met Marx is koers houden uitgeslo ten. Alleen op het kompas van het eeuwig blyvend Woord Gods, dat zich door alle tijden heen in zijn wezen en waarheid handhaaft, varen we veilig. Daarom ook zullen de anti-rev. begin selen de stormen der tijden kunnen trotseeren en behoeven we aan hun bruikbaarheid onder alle omstandig heden niet te twijfelen. De heffing van omzetbelasting OOK COUPONBELASTING IN OVERWEGING OPBRENGST VAN 85 MILLIOEN Tekort van 100 millioen op de begrooting van 1934 verwacht Verschenen is het verslag van de commis- e van voorbereiding der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp heffing van een omzet- De Minister van Financiën erkent, dat het in gewone omstandigheden een zeer vreem den indruk zou moeten maken, wanneer een nieuw opgetreden Kabinet meent de spoe- behandeling van een door zijn voorgan ger ingediend belastingontwerp te moeten bevorderen, zonder tegelijkertijd bet geheel der financieele maatregelen aan te geven, waarin dit ontwerp moet passen. De omstandigheden zijn echter ditmaal wel zeer bijzonder. Een belangrijke versterking der inkomsten van bet Rijk is in de hoogste mate urgent. Thans reeds staat onomstoo;©- 1 ij k vast, dat bij handhaving 11e bestaande tijdelijke heffin- en reeds op een tekort van om- treeks 100 millioen zal zijn te e k e n e n. Bij dit alles komt, dat de crisisdienst aan de begrooting voor 1934 zeer zware eischen zal stellen. Deze crisisdienst is tot dusver af zonderlijk gefinancierd door hem onder te brengen in het Leeningfonds. Deze politiek was verdedigbaar, zoolang er in het Leening fonds een voldoende overschot aanwezig was daaruit de crisisuitgaven te financieren. Thans is echter van een dergelijk overschot geen sprake meer. Het is beslist noodzake lijk, de financiering vaa de crisisuitgaven straks te doen geschieden ten laste van het gewone budget Het is dus onvermijdelijk, dat, naast de handhaving c.q. vervanging door een equi valent der tijdelijke heffingen, op de uit gaven tot het uiterste zal worden bezuinigd. De noodige maatregelen zullen in de Millioe- nennota worden medegedeeld. Met toepas sing van deze maatregelen is een sluitend budget slechts te verkrijgen, indien naast een versterking der inkomsten door andere middelen, die eveneens in de Milioenennota zullen worden vermeld, een omzetbelasting wordt ingevoerd, die met inbegrip van de daarin opgenomen weeldeverteringsbelasting ten minste 85 millioen zal opleveren. De minister heeft daarom het percentage der belasting vastgesteld op een zoodanig cijfer, dat hij vertrouwt van het ontwerf in zijn geheel een opbrengst te mogen verwachten, die 15 Millioen uitgaat boven de 70 mil lioen 60 millioen voor de omzetbelasting 10 millioen voor de weeldeverteringsbe lasting die zijn ambtsvoorganger met de door hem ingediende ontwerpen hoopte te bereiken., De Minister acht het voortbestaan van de tijdelijke heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting en op de vermogensbe lasting voor het verkrijgen van een sluitend budget onmisbaar. Wel staat voor hem nog niet vast, i-n welken vorm deze heffingen moeten worden gecontinueerd, doch dat het bedrag, dat van het inkomen en het vermo gen met inbegrip van deze tijdelijke heffin gen wordt geheven, niet kan worden ver minderd, is voor hem boven twijfel verheven. Nadere voorstellen te dezer zake zullen de Kamer dan ook stellig tijdig vóór 1 Mei 1934 bereiken. Nieuwe belastingen Voorts zijn bij den minister in overwe ging het heffen van een crisisinkomstenbelas ting en het invoeren van een couponbelas ting, terwijl hij ook zijn aandacht schenkt aan het vraagstuk der belasting van het mogen in de doode hand. Ten aanzien van het vraagstuk der belas ting van naamlooze vennootschappen, onder worpen aan de dividend- en tantièmebelas ting, is de minister bezig te onderzoeken, of het mogelijk is, ook zonder een verzwa ring van den belastingdruk over te t tot een hoogere opbrengst te geraken door maatregelen, die een einde zullen maken aan maar al te dikwijls toegepaste methoden om door kunstvaardige constructies aan de heffing van belasting te ontkomen. Een voorstel voor heffing in eens tot dek king van crisisuitgaven is van den Minister niet te verwachten. Bij den zorgelijken financieelen toestand zal een verder© verlaging van de salarissen van het Rijkspersonee. onvermijdelijk zijn, doch hier is het dan ook, na alles wat in de vorige jaren is geschied, alleen in de on- ermijdeiijkheid, dat de rechtvaardiging van dezen maatregel zal kunnen zijn Bedenkingen tegen het ontwerp Evenmin als deze leden der Kamer, is deze Regeering blind voor de bedenkingen, die tegen het ontwerp zijn aan te voeren en zij verklaart zich gaarne bereid om in ge meenschappelijk overleg met de Kamer te trachten aan deze bedenkingen zooveel mo gelijk tegemoet te kómen. Op de vraag, of het mogelijk is door een bepaalde wijziging de inkomstenbelasting tegemoet te ko men aan de groote gezinnen, zou de Minister op dit oogenblik het antwoord schuldig v.il- len blijven. Hij is bereid aan dit vraagstuk zijn ernstige aandacht te geven, wanneer hij de voorbereiding zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel gewijzigden vorm van de tijdelijke opcenten op de inkomstenbelas ting en de gemeentefondsbelasting moet re gelen. Omtrent de afzonderlijke weeldebelasting ag thans geen hoogere verwachting worden gekoesterd dan die van een opbrengst van 4 a 5 millioen. De Minister moet opkomen tegen de mee ning, dat deze belasting niet minder dan een ramp voor handel en industrie zou beteeke- nen. Zoo overmatig zal de druk, dien zij zal uitoefenen, zeker niet zijn. Het belangrijkste motief, dat ten gunste van de omzetbelasting kan worden aange voerd, is dat haar druk, indien zij over de geheele bevolking kan orden verdeeld, door niemand als een zware last zal worden ge voeld. Dit wordt echter alleen bereikt, in dien de belasting werkt als een algemeene verbruiksbelasting en niet, wanneer zij het karakter vaa een bedrijfsbelasting zou ver krijgen. De Minister erkent nu, dat het afwentelen ui de belasting op den verbruiker zeer wordt bemoeilijkt door een stelsel, waarbij van hetzelfde product in het eene geval meerdere malen de omzetbelasting zal zijn betaald, dan in het andere geval. Hij geeft ook toe, dat dezelfde moeilijkheid zich voor doet met betrekking tot de restitutie der be lasting bij den uitvoer van producten. Evenmin kan hij tegenspreken, dat aldus de takken van bedrijf, waarin gespeciali seerde productie plaats heeft, zwaarder wor den getroffen. Grooten indruk maakt op hem ook 't argument, dat het stelsel van telkens herhaalde heffing de strekking heeft den tus schen handel uit te schakelen. Voorts heeft de Minister bij eenmalige hef fing gekozen de methode van de heffing bij bron, niet omdat aan deze wijze van hef fing geen bezwaren zouden zijn verbonden, doch omdat het hem voorkomt, dat hier de bezwaren verhoudingsgewijs de geringste zijn. Om dit te motiveeren, gaat de Minister uitvoerig de bezwaren na tegen de methode van heffing bij den consument en tegen die van heffing bij den verkoop aan den klein handelaar. Tot 1 Januari 1939 De Minister heeft er geen bezwaar tegen, het karakter van het ontwerp al noodmaat regel te doen uitkomen door het bepalen een termijn, aan het einde waarvan de lasting zoo niet voordien, een nadere voor ziening wordt getroffen, zal komen te ver vallen. Het wil hem voorkomen, dat deze termijn het best kan worden bepaald op omstreeks vijf jaren, zoodat de vervaldatum wordt gesteld op 1 Januari 1939. Aan den wensch naar de opneming van de finities van de begrippen, gelijk omzet, groot handelaar e.d. is bij het gewijzigd ontwerp zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Inhoud van het ontwerp De Minister meent, dat de voorgestelde heffing beperkt moet blijven tot levering van goederen en niet moet worden uitgestrekt tot vergoedingen, genoten voor diensten en andere prestaties. Gelijk reeds werd uiteengezet, is het nood zakelijk, dat uit de omzetbelasting ten min ste 85 millioen zal worden verkregen. Bij een voorzichtige raming moet daar toe het per centage der eenmalige heffing op vier wor den gesteld. De Minister heeft er geen bezwaar tegen, uitdrukkelijk te bepalen, dat de belasting door den kooper aan den verkooper moet worden gerestitueerd. De minister heeft gemeend dat, daar het tarief voor de gewone goederen ten aanzien van buitenlandsche producten op hetzelfde percentage is gesteld, er geen redelijke grond is, voor de belasting der weeldegoe- dertn anders te handelen. Hij heeft daarom het van deze goederen bij invoer te heffen percentage van 12 tot 10 teruggebracht. Vrijstellingen Naar aanleiding van desbetreffende op merkingen van Kamerleden, merkt de Minis ter op, dat één der belangrijkste vraagstuk ken bij de regeling van een omzetbelasting dat van de vrijstellingen is. Bij het thans aanvaarde stelsel van eenmalige heffing komen drie groepen van goederen, voor vrij stelling in aanmerking: 1. de grondstoffen en halffabrikaten; 2. de noodzakelijkste levensbehoeften; 3. de goede ren ten aanzien waarvan de heffing om prac tische redenen moeilijk uitvoerbaar is. Om het beginsel van de omzetbelasting het leggen van een betrekkelijk lichten druk op een groot oppervlak niet ontrouw te worden past bij het toekennen van vrij stellingen groote voorzichtigheid. De Minister heeft samengesteld een tabel, waarin de vrij gestelde goederen zijn opgenomen. Van de ter sprake gebrachte artikelen heeft hij genoemd zout, spek, reuzel, peul- ruchten en rundvet, als behoorende tot de eerste levensbehoeften, onder de vrijgestelde goederen te mogen opnemen. Ook de leve ringen van water meent hij te moeten vrij stellen. Melk en granen kunnen als grond stoffen worden beschouwd, terwijl meel van granen als halffabrikaat voor vrijstelling in aanmerking komt. Voorts is de Minister bereid, voor zoover ig- en weekbladen betreft, te voldoen aan den geuiten wensch tot vrijstelling. Voor diamanten is reden tot vrijstelling wegens de moeilijkheid van heffing. Datum inwerking-treding Het schijnt den minister niet wel mogelijk thans reeds te voorzien, op welken dag de wet in werking zal kunnen treden. Aange zien het van groot belang is, dat de invoering zoo spoedig zulks mogelijk zal zijn, plaats vindt, verdient het aanbeveling de bepaling van het tijdstip van invoerig aan de Kroon over te laten. ZAANDAMS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DE 2 PCT. PENSIOENAFTREK. Het Georganiseerd Overleg, bijeengeroepen om advies uit te brengen op het voorstel van B. en W. van Zaandam betreffende de 2 pet. pensioenpremie, te verhalen op de amb tenaren en werklieden der gemeente, voor weduwen- en weezenpensioen, welk voorstel deel uitmaakt van de maatregelen van B. en W. ter dekking van het tekort ad 100.000 op de begrooting voor 1933, heeft geweigerd zijn meening kenbaar te maken. Zulks ge schiedde op voorstel van den modernen bond en wel als protest tegen de manier, waarop het voorstel bij het georganiseerd overleg aanhangig is gemaakt, waardoor aan de leden de gelegenheid is ontnomen de zaak behoorlijk voor te bereiden, terwijl B. en W. reeds waren overeengekomen den maat regel tot uitvoering te doen komen. BURGEM. L. H. M. J. VOSTERS t Op 48-jarigen leeftijd is in zijn Roelofarendsveen plotseling overleden de heer L. H. M. J. Vosters, burgemeester van Alkemade, die 13 jaar dit ambt heeft bekleed. Burgemeester Vosters was geboren te Alphen en Riel, alwaar zijn vader eveneens het burgemeestersambt bekleedde. Achtereen volgens was hij werkzaam op de secretarie Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Thans is verschenen het verslag van de besprekingfi tusschen de regeering en de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp eener omzet belasting. fblz 2) De Italianen bezetten Grieksche eilanden. Dr. Colijn over de economische wereldcon ferentie. De nat.-socialistische ontvoeringen in het Saargebied. Communistische organisaties in Westfalen ontdekt De nat-socialisten verzetten zich tegen loonsverlaging voor de landarbeiders in Oost- Pruisen. Groote proteststaking in de Vereen. Staten van Noord-Amerika. Groote boschbranden in Zuid-Frankrijk. Balbo's terugtocht uitgesteld. gister beëindigd. (blz. 10) afstandsmarschen zijn te Oldenzaal, te Nijmegen, als hoofdcommies chef van de afdeeling bevolking en verkie zingen, alwaar hij eveneens met de leiding van het distributiebedrijf was belast, en sinds 1920 te Alkemade, als burgemeester. De overledene was in zijn gemeente een zeer geziene persoonlijkheid, die in zijn functie zeer veel heeft tot stand gebracht, en wiens plotseling verscheiden met ontroering werd vernomen. Dinsdag as., des v.m. om 10 uur, zal de teraardebestelling plaats hebben. Gemengd Nieuws. DOOR DE HITTE BEVANGEN. De schildersknecht J. ter Haar te Meppel is te Ruinerwold door de hitte bevangen, van een ladder gevallen en zwaar gewond opgenomen. Donderdagavond laat is de on gelukkige, die zijn rug had gebroken, in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden. CHAUFFEUR ONWEL GEWORDEN. Een nieuwe autobus van de Eerste Drent- sche Stoomtramweg-Mij te Hooge veen, die juist uit Woerden was aangekomen, reed ruee naar do N.C.R.V. naar Apeldoorn. Als chauffeur deed dienst de chauffeur uit Woerden, die den wagen ook had gebracht. Kort bij de Balkbrug werd de man onge steld, zoodat de passagiers hem in de auto bus neerleggen, een der passagiers chauf feerde verder naar Apeldoorn. In Apeldoorn is de man dadelijk in het ziekenhuis opge nomen. Naar we vernemen, mocht de patiënt niet vervoerd worden; zijn toestand is dan ook zeer ernstig. STAATSBOSCHBEHEER De uitbreiding van het museum te Utrecht gereed gekomen Het van 1S2-4 dateerende museum van het Staatsboschbeheer, het aan welhaast ieder bekende gebouw in het Oorsprongpark te Utrecht, heeft een belangrijke verbetering ondergaan. De eischen des tijds hadden zich langzamerhand doen gelden. Op den duur was het wat verouderde gebouw te klein geworden. Zelfs was de toestand zóó gewor den, dat reeds sedert verscheidene jaren de kantoren van het Staatsboschbeheer te Utrecht over drie plaatsen van de stad wa ren verdeeld. Om aan deze ongewenschte toestand een eind te maken, is een nieuwe verdieping gezet op het gebouw aan de Museumlaan 2, waarin zoowel het hoofdkantoor als het mu seum zijn gevestigd. Bovendien is het thans in verlerlei opzichten moderner en practi- scher ingericht Door het aanbrengen eentr nieuwe verdieping is een uitbreiding ver kregen met 14 vertrekken van uiteenloo- pende grootte, ten behoeve van de admini stratie. Voorts is de concierge-woning, die zich in het gebouw bevond, ontruimd. Daar door is ook de museumruimte nog eenigs zins vergroot terwijl verder ruimte is gewon nen voor het maken van een stookplaats voor de centrale verwarming, een bodenka mer en een pakkamer. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is het vernieuwde gebouw hedenmid dag om half drie officieel geopend. De direc teur, de heer E. D. v. Dissel, sprak een welkomstwoord. De Minister van Economi sche Zaken Mr. J. Th. Verschuur ver richtte de openingsplechtigheid na het hou den van een rede. Ook is het woord gevoerd door den Burgemeester van Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreas. Wij hopen op deze plechtigheid Maandag a.s. nader terug te komeii. Het nieuwe gebouw van het Staatsboschbe heer. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCBAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1