Groolsche N. Landdag van de C. R. V. Vijf en Vijftig en Bosch" le duizend in Apeldoorn „Berg bijeen DONDERDAG 27 JULI 1933 TWFFDF BLAD PAG F Eendrachtige Manifestatie voor den „Omroep met den Bijbel'' „Danken, getuigen, bemoedigen, bidden" Eenheid der Orthodox-Protestantsch Chr. volksgroep gedemonstreerd ïets over de voorbereiding Wij zingen ons lied van de N. C. R. V., De omroep, gegrond op Gods Woord; Hij draagt het. ver over de grenzen, de zee, Met blijde vrijmoedigheid voort. Wij zingen ons lied en beloven daarbij Eén in het geloof en de vrijheid staan wij Gereed voor de N. C. R. V. Treed mee in de rijen der N. C. R. V. Wanneer gij den Christennaam draagt! Bevorder de eenheid der Christenen mee, Dat is het wat God van U vraagt. Zingt mee in ons koor en sluit aan in de rij! Eén in het geloof en de vrijheid staan -wij, Gereed voor de N. C. R. V." N.C.R.V.-lied van Leo Lens. De groote dag is eindelijk aangebroken! Niet tevergeefs is maandenlang de leuze van mond tot mond gegaan: „Kom Donder dag 27 Juli naar Apeldoorn, naar Berg en Bosch, naar de N. C. R. V. Radiolanddag!' Het resultaat is niet uitgebleven. Uit alle deelen van het land hebben dui zenden en tienduizenden zich gereed ge maakt om te danken, en te getuigen voor de 6choone zaak van den omroep met den Bijbel. Maanden en maandenlang hebben de voor bereidingen geduurd. Comité's werden opge richt, tochten georganiseerd, extra treinen ingelegd. x i2.il mans? Thans heeft men het schoone resultaat in oogenschouw kunnen nemen: Tienduizenden bij tienduizenden zijn heden saamgestroomd in Berg en Bosch. i Daar hebben zij getuigd voor het goed recht van den omroep met den Bijbel, om den tegenstander kond te doen ,dat „Neein lands kracht niet ligt in neutraliteit en alge meenheid, maar in de trouw aan het Christe lijk Beginsel ,in den geloofsmoed, die dei- vaderen sterkte was." „Daar hebben zij ook gemeenschappelijk be toond, dat er door de Genade Gods in Neder land nog honderdduizenden gevonden wor den ,die in de zaken van den radio-omroep vragen naar den wil des Heeren en die Zijn Woord tot richtsnoer nemen voor hun han delingen ook op dit terrein van het leven. staan 16 ketels die ieder 140 L. water kun nen bevatten, opgesteld. Zij zullen straks do koffie en tfliee te verwerken krijgen. Geza menlijk verwerken deze massa-ketels 100 M3 per uur- We zouden zoo nog eeruigen tijd kunnen doorgaan, doch men bemerkt, hoeveeed of er aan dezen dag verbonden was. Politiemaatregelen Daarnaast was cxp het terrein voor alle benoodigdlheden gezorgd en was men allde gebeurlijkheden voorbereid. Daarbij heeft men zach aide mogelijke medewerking van de Apeddoornsohe politie-aninoriteiten weten te verwerven- Deze hebben de zaak tot in de puntjes geregeld, zoodat er mensche- lijkerwijs gesproken „geen vuiltje aan de lucht" kon zijn. Er waren vier autopa rkeer- plaaitsen ingericht, rijwielbewaarplaatsen enz. Groote borden Lange den weg gaven vanzelf needs den weg aan. Zoo kon alles regelmatig „toevloeien" zonder wanordelijk heden te veroorzaken. Van de politiemaat regelen heeft men reeds eerder in dit blad kunnen liezen. „Landdaghalte" Naast de hondier den autobussen, die van morgen ailierwege naar Berg en Bosch trok ken, hebben ook de spoorwegen van den landdag geprofiteerd. In het normale trein verkeer was het reeds abnormaal druk- Daarnaast liepen een 10-tail extra^treinen vanuit alle oorden van het land. Zij etopti ailfle aan de N.C.R.V.-hailbe aan de Jadbtiln te Apeldoorn, vüiak bij het landidagterrein enkelle minuten daarvan gaans welke hal. speciaal voor deze gelegenheid was geboiiwd Apeldoorn vlagt Apeldoorn verkeerde vanmorgen in feest roes. Reeds in den vroegen morgen was het te bemerken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Geen wonder, een landdag van ngekend enormen omvang was op komst. De zon, ondergegaan den vonigen avond in et rak-blauwen heimeü, steeg in gioeiend- roode pracht op, een edhoonem dag belovend. Vele buirgens van Apeldoorn hadden aan het verzoek van het N-C.R.V.-bestuur om de Vlaggen uit te steken gehoor gegeven. Mr. A. VAN DER DEURE, Voorzitter van de N.C.R.V. De Voorzitter sprak de hoop en de verwach ting uit, dat ook deze Landdag zal strekken tot versterking van den band tussohen J" Itdien der N.C.R.V. onderling. Tot nog grooter activiteit werd opgewekt en spr. eindigde met een „Soli Deo Gloria". Na het welkomstwoord van den voorzatter zong het Chr- Radiokoor onder leiding van Jan Couvee „Dochter Sions" von G. F. Handel. Alle aanwezige zangvereenigmgen (meer dan 120) zongen vervolgens vierstemmig Ps 150:1 en 3 onder leading van den heer W. \ian Laar, en begeleid door de Amsterdam se!) e Orkestvereeniging, het N.C.R.V-.orkeet en het Stafmuziekcorps der Kon- Ned. Ma rine te Den Helder. TOESPRAAK MINISTER DE WILDE De voorzitter kondigde hierna aan, dat Minister de Wilde de aanwezigen wilde toe- sproken, waarop allen opstonden en Z.Exc. een langdurige ovatie brachten. Minister de Wilde zeide, dat het hem zeer moeilijk was gevallen om zijn tijd vrij te maken om den landdag bij te wonen. Hij Iets i de voorbereiding Het is begrijpelijk, dat de voorbereiding -voor dezen landdag ontzettend veel hoofd brekens heeft gekost. Doch het moet gezegd, dat, toen w ijgisteren in Apeldoorn terloops op het terrein een kijkje gingen nemen, ons alles punctueel in orde toescheen. Met koorts- achtigen haast was men bezig de laatste toe bereidselen te maken voor de ontvangst der tienduizenden N. C. R. V.'ers. Op de vergaderplaats zelve strekt zich een groote eeretribune uit. Daarop zullen het Be stuur en de genoodigden plaats nemen. De geheele tribune is omhangen met N.C.R.V .- vlaggen en guirlandes, die men in deze om geving bij overvloed kan vinden. Daaromheen strekt zich in wijden kring eindeloos over een vlakte van 54G H.A. de vergaderplaats uit. In totaal is er een lengte van' 10 K.M. zitplaatsen aanwezig. Op die banken kunnen 20.000 menschen zitten. De overige 30 a 40.000 N.C.R. V.'ers zullen in het groene mos een plaatsje moeten zoeken. Heel het terrein rond hangen tallooze N.C.R.V.- vlaggen. Daartusschen door hangt de natio nale driekleur. Kleine vlaggetjes in tien duizendtallen over het geheele terrein tus- schen de hoornen verspreid geven het geheel een bijzonder feestelijke aanblik. Een 10-lal Meters voor de tribune verheft zich een hooge stelling waarop 9 enorme luid sprekers zijn aangebracht. Zij beheerschen het terrein tot in alle hoeken volkomen. Tot op den grootsten afstand zijn de sprekers ge makkelijk te volgen. Een viertal andere „reu zen" zijn in andere hoeken van het terrein Vaderland zijt gij, aldus spr., Apeldoorn binnengestroomd, reeds maandenlang hebt gij berichten kunnen lezen en hooren hoe deze landdag werd voorbereid en hebt gij plannen ontworpen om hem bij te wonen. En nu deze volksverhuizing heeft plaats ge had, kan ik u allen de verzekering geven, dat wij Apeldoorners ons gelukkig achten u niet binnen onze muren, want die hebben wij niet, doch te midden onzer bosschen te ontvangen. U zult wel begrijpen, dat dit ge deelte ervan er niet altijd zoo uitziet doch dat door de goede zorgen der vele daartoe aangewezen commissies dit bosch is her schapen in een feestzaal annex restauratie, een zaal zonder dak en zonder nooddeuren waarin sprekers, zang en muziek zich af wisselend doen hooren. Zonder u van dit punt te willen verjagen, moge ik u toch ia overweging geven de omliggende bosschen even te bezoeken, de Leemkuil de Suikerberg en het ravijn zijn gemakkelijk te vinden en mocht u soms aan het dwalen raken, een goede raad: neem de zon in den rug. Laat uw schaduw u den weg wijzen cn richt uw schreden naar Apeldoorn Ik behoef U niet agen de schillen en papieren aan het oog te onttrekken, een gaatje in den grond en deze ontsieringen zijn verdwenen. Wij zijn immers menschen die van orde en net heid houden, en onze bosschen zijn voor vele vacantiegangers een geliefd ontspan- aingsoord. Wij hopen, dat u een bezoek aan ons dorp niet vergeten zult, dat met zijn schoone parken en lanen en het paleis Het Loo, het zomerverblijf van onze geëerbiedigde en ge liefde Koningin een aangenamen indruk zal geven. Apeldoorn kan er op bogen op 10 en 11 Juni 1929 de eerste plaats te zijn geweest die eenige leden der N.C.R.V. tot een landdagje uitnoodigde en ik kreeg den indruk dat de deelnemers zeer voldaan waren. Ik hoop dan ook van harte dat deze groot- sche landdag u genotvolle oogenblikken moge schenken, dat het gevoel van saam- hoorigheid van zoovele leden uwer vereeni- ging die elkander nooit van aangezicht tot aangezicht hebben gezien er door moge wor den versterkt en bevestigd en dat van dit sa menzijn een rijke zegen moge uitgaan in el ons dierbaar vaderland. De keuken Vlak achter de vergaderplaats wordt ge zorgd voor de behoeften van den inwendigen mensch. Ook dat is voor een landdag, waar 60.000 menschen samenkomen, geen Kleinig heid. Zij allen moeten toch van het noodige worden voorzien. De fa. Van Melle en Juch is dan ook reeds een drietal weken bezig al les in gereedheid te brengen. Thans zijn op het terrein verrezen 60 verkoopkraampjes met ieder 4 verkoopplaatsen. De kraampjes strekken zich in groepen van 6 langs den wen uit. Bij een bezoek van 60.000 menschen heeft ieder kraampje met 4 verkoopsters 1000 menschen te verwerken, waarbij dan nog maar gerekend werd op 1 maal 1 persoon per dag. Nog enkele interessante cijfens over wat voor zoon dag noodig is geven een beeld van de enorme organisatie. Sedert gister morgen zijn 80.000 broodjes gereedgemaakt. Vanmorgen om 8 uur prijkten ze kersverscb op de tafels. Een ploeg van 50 meisjes, dia vannacht werd afgelost door een andere van 70 meisjes, en dien geheelien nacht door werkte- heeft dit allies in gereedheid ge bracht- Daarbij waren noodig 400 kg. ham, 700 a 800 kg. kaas, en 900 kg. boter. Verder waren aangevoerd 70.000 fleechjes limo nade, een wagen met 1300 kg. suiker, 3800 liter melk, 1000 pond echte gerookte paling en nog veeil meer. In de „opemluöhtkeuken" Om 9 uur word hetN.C.R.V.-terreim open gesteld door de toegangen Noord, Oost, Zuid West. Van half tien tot elf uur gaf het N.C.R.V- onkest onidier leading van Pdet v. d. Hunk en de Amsterdameche adkestvereenigiug ondier leiding ven Frans van Diepenbeek een con cert. Intuesdhen stroomden de tienduizen den toe. De vaandelgroet Om kwant voor elf werd door alle aan wezige vaandels van vereemgingen onder het spelen van een mansah een vaandelgroet geibraoht. DE OPENING Om 11 uur volgde de indrukwekkende opening met tromgeroffel door ellle aanwe zige tronrmelslagere en bazuingeschal. Alle aanwezige nmiziekvereenigingen (meer den 40) speelden daarna bet „Een Vaste Bruefht"- Na bet gebed sprak de Voor zitter der N.C.R.V., Mr A. v. d. D e u re, het W elkomst woord uit. Alleererst richtte spr. zich tot de auto riteiten De begroeting van Z.Exc. den Mi nister van Binnenl. Zaken, Mr. J. A. de Wilde, werd door de tienduizenden door een stormachtig applaus onderstreept. Ook de leden van den Radio-Raad, de vertegenwoordiger van den directeur-gene raal der P.T.T., de vertegenwoordigers der andere omroepvereenigingen en het ge meentebestuur van Apeldoorn werden be- Daarna ving Mr. v. d. Deure zijn eigen lijk 'begroetignswoord aan, dat telkens door stormachtig applaus werd onderstreept. Opgericht met kleine kracht heeft niemand kunnen vermoeden, dat de Chr. omroep zulk een vlucht zou nemen en dint diie binnen enkéle jairen zou uliitgroaien tot die grootste ChristetÈjice organisatie in ons vaderland. Naast het feit., diait. overal de radlio een on gekende ontwikkelingsgang had, bewees dit. toch ook. dat onze N.R.C.V. de juiste toon heeft weten te treffen en er in is geslaagd, de band met het Christenvolk in Nederland nauw toe ie hallen. De redenen van dien grooten bloei liggen in die trouw aan het beginsel- De Christe lijke omroep kan in Nederland niet worden gemist. Zij hieeft na-ast de liefde en de trouw der aanhangers haar bloei ook te danken aan de actie van de tegenstanders. Spreker wees op de overeenkomst van de radio met de Chr. school. De zegen v an de ge lijkstelling in den omroep is mede'n vrucht van den jaronlangen strijd onzer voortrek kers voor de gelijkstelling op schoolgebied. Een indrukwekkend oogenblik volgde nu, als spr. een woord van hulde brengt aan de oude voortrekkers, de pioniers, die alles met Gods hulp voor ons mogelijk hebben gemaakt. (Langdurig, donderend applaus volgde op deze passage). Z.Exc. Minister J. A. DE WILDE had echter alles op haren en snaren gezet om 41 aar Apeldoorn te komen en het was hem een genoegen in deze prachtige omge ving een bewijs te geven van zijn sympa thie voor de N.C.R.V. (stormachtig applaus) Tereoht, aldus spr. heeft de voorzitter ge wezen op den geweldigen strijd, die de voorgangers hebben gestreden en ook zij die zich hebben opgemaakt om het Chr. be ginsel in den aether tot zijn recht to doen komen. Menig radio-luisteraar, die op eenzamen post verkeert en die zich opgemaakt heeft om nu ook eens met de anderen saam te zijn, zal gesterkt naar huis terug gaan, nu hij gezien heeft hoe tienduizenden met hem staan voor eenzelfde heilig beginsel. De Regeering stelt het werk van de N.C.R.V. op hoogen prijs en bij den voort duur wensclite spr. allen, die in dezen ar beid werken Gods rijken zegen toe (applaus). Onder luide toejuichingen heeft rar. v. d. Deure hierna den Minister dank gezegd voor zijn sympathieke woord. Vervolgers was het woord ean den Bur gemeester van Apeldoorn, Mr W. R o o s- m a 1 e N e p v e u, lid van bet Eere-oomité. TOESPRAAK BURGEMEESTER VAN APELDOORN Een enkele maal, aldus Spr., ben ik in de gelegenheid geweest voor een beperkt ge hoor van aanwezigen voor de radio te spre ken en had toen het gevoel dat misschien een aantal luisteraars naar mijn woorden hoorden, maar nu heb ik den indruk dat het net andersom is, dat alle luisteraars hier aanwezig zijn en dat slechts een klein ge tal van de radio gebruik maakt. Spr. wil wel verklaren, dat het hem nog nooit voorgeko- „Zij zullen het niet hebben" Het bekende strijdlied „Zij zullen het niet hebben" van Is. da Costa, door alle aan wezigen gezongen en begeleid door NCRV- orkest en de A'damsche Orkestvereeniging Staf muziekcorps volgde op deze toe- Radio-telegrammen Op voorstel van den Voorzitter werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid gezonden aan Hare Majesteit de Koningin, Twee coupletten van het „Wilhelmus"' ge speeld door alle aanwezige muziekvereeni- gingen en meegezongen door alle aanwezi gen- volgden. Tevens werd onder groote geestdrift een telegram gezonden aan Minister President Dr. H. Colijn. Aanhankelijkheid en trouw werd onze vorstin betuigd namens de 55.000 landdag bezoekers en de vele tienduizenden in den lande; aan dr. Colijn werd bij zijn moei lijken arbeid Gods onmisbaren zegen toege beden. Tenslotte werd nog een telegram afgezon den aan de internationale radioconferentio te Genève, waarin dringend werd verzocht de historische rechten van Holland op de lange golf te erkennen en zoo mogelijk vei lig te stellen, Luide instemming werd met den inhoud van deze telegrammen betuigd. Groet aan de thuisgeblevenen Ds. L. J. van Leeuwen, 2e voorzitter der N.C-R.V., bracht een groet aan de thuisge blevenen (zieken en ouden van dagen), REDE DS. L. J. VAN LEEUWEN Spr. begint op te merken, dat zijn taak ;n woord te spreken tot de thuisgebleve nen wel een ondankbare lijkt, want zijn er nog wel thuisgeblevenen? Enkelen zullen er nog wel zijn. Dan vraagt hij van de aan wezigen opdracht om het in hun aller naam te mogen doen. Een hartelijke groet dan de ouden en aan de zieken. De radio beteekent in hun vereenzaamd bestaan vaak inschakeling in het groote N.C.R.V.- gezin- We voelen ons een groote familie, gebonden in één geloof, één in belijden, één in gebed. Zoo blijven we ons voelen steeds trachtend elkaar nog meer te begrijpen, el kaar vertrouwend. Wij hier op den Landdag heffen, ge schaard om het Kruis, de banier omhoog. Steun gij onze onze handen door het gebed. Alle zangvereenigingen zongen hierna coupletten van Gez. 198. Het N.C.R.V.-land- daglied vers 1, 2 en 8- begeleid door alle muziekvereenigingen en gezongen door alle aanwezigen- vormde den overgang naar de pauze Deze had een allergezelligst verloop. Men verspreidde zich over het geheele terrein en verzorgde zoo goed mogelijk den inwendi gen mensch. In dien tusschentijd werd op het tournooi terrein „Het Schild" aan de Harpweg een Muziektournooi gehouden- waaraan door verschillende Muziekvereenigingen Mr W. ROOSMALE NEPVEU men is voor zulk een groot zichtbaar hoor het woord te voeren en dit zou hem ongetwijfeld eenigszins verlegen doen staan indien hij zich niet gedrongen gevoelde en kele woorden te mogen spreken. Spr. is dar. ook het Bestuur der N.C.R.V. hartelijk dank baar voor zijn verzoek, om het woord ta voeren. Als hoofd der Gemeente roept spr. allen een welgemeend welkom toe. Van Noord en Zuid, van Oost en West van Om 2 uur volgde een ballonwedstrijd- De oplating had plaats op het derde A.G. O.V.V. terrein. Er waren ongeveer 300 deel nemers. De prijzen werden gewonnen door hen, wier ballons de grootste afstanden hebben afgelegd, hemelsbreed gemeten vanaf het Landdag-terrein. De afstand blijkt uit het poststempel van de t eruggzonden kaart Mooie prijzen werden beschikbaar gesteld. Z.Exc. Mr. Dr. J. S c h o k k i n g, lid van den Raad van State, oud-Minister van Justitie, te 's-Gravenhage betrad het eerst het spreekgestoelte om een toespraak te houden. REDE Mr. Dr. J. SCHOKKING De heer Scholkking vraagt wat het mag zijn, dut van een komst in zoo grooten getale een verklaring" geeft Dat kan niet zijn de P' lats waar men samenkomt, nooh de l ichting van den dag of ook het nieuwe zulk een landdag. Spr. onderschat deze din gen rviiet, maar er moet iets anders en bij zonders zijn dat de duizenden bewoog. Het is de radio zegt men. Haar beteekenis met rt niet gering, naar spr- na er aan- tooaiüe Ook zonieter dat dit haer raar buiten Mr. Dr. J. SCHOKKING treedt, draagt deze belangstelling een be- poaild karakter en ontleent hieraan haar eigenlijke beteekenis. Deze landdag bedoelt Zoer bepaald de Christelijke radio. Spr. wit dat laatste uit heffen boven de banale opvatting, waaraan ook die onderscheiding „Christelijk" niet ontkomt. We zijn op allerlei gebied gewend aan de onderscheidingen neutrale school, neutrale pens, enz. Men vindt het vanzelf sprekend dat er een Christelijke radio en een neutrale enz. is. Maair spr. acht dit nog niet zoo vanzelfsprekend, waarbij spr. dan echter mind-er de kwalificatie aan de neven stelling van üe -verschillende kwalificaties op het oog heeft.' Spr. gaat op deze plaats op het radio vraagstuk niet nader in- al ver zwijgt hij niet dat dit van Overheidswege om een meer bevredigende oplossing roept. Maar het *-• spr. voor heden er slechts om te doen om te doen verstaan, wat de ecsch het Evangelie van Jezus Christus in volle beteekenis voor het mensch-elijk leven ook ten opzichte van de radio inhoudt, niet anders zal spr. de zin en de be- van de Christelijke radio willen vertolken. Spr. wijst op een paar voorbeel den van een ailleda agsche opvatting als dat de omroepvereenigingen moeten gezien het licht van coramercieede ondernemingen, alsook dat de Chr. radnovereendgirig een ge- uitzendvcreeniging is met alleen een paar uitzendingen minder, bij welke louter negatieve opvatting die de positie inhoud van de Christelijke radio verwaarloost, deze radio in haar karakter wordt miskend. Ook de opvatting alsof een Christelijke radio lou ter is voor het uitzenden van preeken cn godsdienstige samenkomsten en deze uit zendingen warden gekenmerkt door een preekerigen toon. Natuurlijk zijn de fimam- tiën niet zonder beteekenis en spreekt het vanzelf, dat kerk en godsdienst bij een Christelijke radio verzorging vinden Maar redeneert als bovenaangegeven, die ver raadt zooveel onkunde omtrent wezen en karakter van de Chr. radio, dat het ijdwl schijnt, zich er zelfs maar tegen te ver weren. Als spa", tot zijn vraag in dien aan vang terugkeert, dan zegt hij: de groote be langstelling moet worden verklaard dat de radio wordt beschouwd als een machtig middel in dienst van het Evangelie zoodanig is aan te grijpen. niet aanstonds zoo gezien en bij den aanvang stonden meerdere belijders af- keeriig. Spr. kan dit niet geheel onhegrijpe- lij'k vinden en wil dat niet geheel op reke ning schrijven van de bekende gereserveerd heid tegen het nieuwe. Die gereserveerdheid heeft echter niet lang geduurd- De belang stelling hier vandaag kan niet anders wor den verikJaard dan uit de overtuiging dat wat langs dé ebhergolven tot de menschen wordt uitgezonden, niet mag zijn zonden- het geluid van het Evangelie, dat alzoo ook gehoord wil worden. Hier i6 voor traagheid geen plaats meer. Hier is niet alleen voor de Overiheód een taak weggelegd. Indien zij er toe meewerkt ons op den eigenlijken inhoud van het Evangelie voor individu volfk, voor natie en volkeren, te bezinnen, kan daarvoor slechts warden gedankt Naar mate d-e radio de grenzen doorbreekt en ruimte maakt, wordt het gemeenschappelij ke onder de menschen versterkt en komt er meer behoefte aap wrinnerlij king van het persoonlijke leven. Omgekeerd zal een nauwlettende zorg het gemeenschappelijke ten goede komen, zijn karakter verheffen en zijrn inhoud verrijken. Ook hier Evangelie den wag. Om ad deze redenen kan deze massale opkomst slechts met vreugde worden be groet. Zij moge in ieder geval profetie zijn steeds in breeder kning willen luis teren naar de stem des groooten Konings; Hem- Die alleen waarachtige scheppen kan en vrede beschikken wtLL (Instemming)- Na de toespraak van Mr. Dr. J. Schok- king werd gemeenschappelijk gezongen ,0 Heer, die daer des hemels tente sprevt". Het Kinder- en Meisjeskoor „Omhoog" te Apeldoorn onder leiding van den heer P. d. Berg- liet zich vervolgens hooren in een 3-tal liedjes. TOESPRAAK Mr. Dr. J. D0NNER Mr. Dr. J. Dormer, oud-Mmister van Jus titie, van 's-Gravenhage- hield ve een toespraak, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. ving zijn toespraak aan met de op merking dat men zou kunnen denken dat er toch wel een tegenstelling is tusschen plaats en doel van deze samenkomst- Hier een uitgelezen stukje ongerepte natuur, waar de beslommeringen en ingewikkeld heden van het hedendaagsche leven niet doordringen. Daartegenover gaat het bij het doel van deze bijeenkomst om een aller modernst ding, vrucht van menschelijke DE OOGGETUIGE Tienduizenden zijn er vandaag in Berg en Bosch, maar het aantal dergenen, die, door welke omstandigheden dan ook, niet de reis naar Apeldoorn konden maken, maar toch op het luistervinkentouw zitten om nog iets mee te genieten van de groote meeting zal ook niet gering zijn. Zij hebben kunnen genieten van het ver slag van een „Ooggetuige", wiens naam wel niet genoemd werd, maar wiens spraak over oud-Israël hem openbaar maakte als ds. W. J. J. Velders. Al vroeg in den morgen is deze „oogge tuige" op zeer smakelijke wijze aan het vertellen gegaan over al wat er op Berg en Bosch te genieten viel en hij geraakte daar bij zoo in extase, dat hij als het ware de dennetakken afrukte om de thuisblijvcnden de harsgeur van het woud mee te doen ge nieten. Telkens kwam de onderhoudende causeur na een paar nummertjes muziek terug, nu eens om te vertellen, dat de koffie bij Hec- tblitters gezet was en toch zoo lekker smaakte, dan weer om te vertellen, dat zoo wel gezorgd was voor hulp bij het sprin gen van schoenveters zoowel als van auto banden. Het werk van de padvinders, die ieder op z'n eigen plaats brachten, werd ge roemd en men zag voor z'n oogen den heer Pereboom in actie bij de eeretribune. Met een heel klein tikje „Schadenfreude" zal de luisteraar, die m een koele kamer bij z'r- toestel zat, de beschrijving van de droppeltjes transpi-atio, welke de land- daggangers pieugder., hebben aangehoord..* Wat zal hat warm zijn geweest! interessant was de beschrijving van hef optrekken der duizenden, dat vergeleken werd met de opkomst der stammen Israal3 Geldersch en Friesch dialect vertelde ds. Velders van enkele ontmoetingen, die hij in den vroegen morgen heeft gehad. werd het elf uur en nu kon men ook door de radio merken, dat het ging spannen. Ooggetuige had al gezorgd, dat men zich volkomen in Berg en Bosch aanwezig waan de en toen tegen elf uur het rumoer van tienduizenden stemmen door de microfoon klonk had men moeite om zich voor te stellen ver van Gelderland af in de huls kamer te zitten. Nog een laatste aankondiging: daa* klonk het tromgeroffel en het bazuinge schal als voorbode van het machtig en in drukwekkend Lutherlied, dat, prachtig ge dragen en door de ontzaglijke menigte meegezongen, ieder luisteraar zal hebben ontroerd. De landdag was aangevangen en woord voor woord kon men verder alle sprekers, en noot voor noot de muziek volgen, voort gedragen door dat altijd weer imponeeren- de wonder der aethergolven. Mén hoorde de ovatie, die mr. v. d. Deure bij het beklimmen van het podium ten deel viel en leefde mee met diens openings woord. Men hoorde alles en als dat noodig was kwam onze ooggetuige weer vertellen waf de redevoeringen niet konden doen, de stemming en de sfeer, het uiterlijke en toch zoo heel innerlijke van de sterkende samen komst van Berg en Bosch. Mr. Dr. J. DONNER cultuur, dat zich de laatste jaren in steeds nieuwer vindingen en al vernuftiger samen stellingen heeft ontplooid. Welk een ver schil: deze rost van de natuur en dit pro duct van menschelijke genie. Is er schril ler tegenstelling denkbaar en wil deze land dag misschien heimwee wekken naar 'den tijd en den toestand dat men nog vrij leefde van de zegeningen van de radio om ons hier uit de vermoeiende cultuur terug te trekken en te doen genieten de stilmaken- de openbaring van Gods heerlijkheid? Spr. veronderstelt dat de organisatoren van den Landdag het toch wel anders zul len hebben bedoeld. Zij zullen terecht heb ben willen doen gevoelen dat wat tegen stelling schijnen kan, geen tegenstelling is omdat het niet goed is de radio, als resul tante van het menschelijk genie en vernuft te zetten in tegenstelling tot de natuur als schepping Gods. Juist de leden van de N.C.R.V. zien het anders. De cultuur is ten slotte niet anders als wat de menschen ma ken van de gaven Gods. Dat spreekt zich naar spr nader betoogde, in de radio wel heel sterk uit. De eenige vraag die blijft is: wat hebt gij, mensch, met de gaven Gods gedaan en hoe besteedt gij die wondere gave die in de radio verkregen is? Het woord van da Costa over de boekdruk kunst geldt ook van de radio. De radio is als 't ware de combinatie van het geschreven en gesproken woord, de vereeniging van de uitgebreidheid van het gedrukte met de doordringendheid van het gesproken woord Spr. gaf voorts aan welke geweldige mogelijkheden daarmee zijn ge opend maar ook welke geweldige gevaren van misbruik. Spr. denkt hier aan de radio als een der geduchtste propagandamiddelen van Moskou. Maar de N.C.R.V. heeft die ge weldige mogelijkheden en gevaren begre pen. Voor wat zij deed hebben wij dan- kensstof- De N.C.RV. is getuige deze groote opkomst geworden tot een machtige organi satie, die in de harten van duizenden een vaste plaats verkreeg. En zij mocht bij ve lerlei verdeeldheid ook een vereenigings- punt zijn van hen, die bij alle verschil- zicht onderdaan weten van den hoogsten Ko ning. Meermalen mocht zij haar stem in den ether doen hooren. Spr. wees op de groote verantwoordelijk heid die dit meebrengt, want ook van het gebruik van deze gave zijn wij verant woording sohuldig en dat geldt voor hen die uitzenden en voor die luisteren. Altijd steeds dat uit te zenden dat den toets der critiek kan doorstaan- eischt veel wijsheid en overleg, want er moet met zoo groote diversiteit gerekend. Als spr. echter alleen maar denkt aan wat zieken en een zamen dag aan dag in de Goddelijke bood schap aan heil en troost kan worden ge bracht, ziet hij hoe zegenrijk het werk der N.C.R.V. is- Wat de verantwoordelijkheid der luisteraars betreft, een handbeweging slechts verschilt het of in het gezin het goede of het kwaob woord dr. (Zie verder b'do. 2J

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5