^linuur $>ütsctjt Qtnuraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plant- sen waar n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2J5 portokosiea Per week 10.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «4.50 Bu dageujksche zending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 4027 DONDERDAG 27 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Elke regel meerm p ïtgez. Mededeelingen van 15 regels 2J0 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend o.lfl 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen TOT WEERZIENS De Londensche conferentie, de befaamde monetaire en economische wereldconferen tie, nadert haar einde. Wie haar rekening zou willen opmaken, zal bezwaarlijk tot een batig slot van ee'nige beteekenis kunnen komen. Het monetaire deel, de afdeeling, die zou handelen over de stabilisatie van de waarde der munteenheden, was eigenlijk reeds in den aanvang als mislukt te beschouwen. Het Amerikaansche egoisme, dat om te beginnen naar een pariteit tusschen dollar en pond streefde, was het onoverkomelijke struikelblok. Sinds heeft Roosevelt zijn land in. een avontuur van hoogst gevaarlijken aard gewikkeld. Productie en loonen tracht hij op te voeren, maar het schijnt, dat ver hoogde koopkracht zich in vergrooting van afzet en consumptie niet zeer zichtbaar manifesteert Onder leiding van Dr. Colijn heeft economische afdeeling vlot gewerkt Voor zijn prachtig stuwen en krachtig initiatief is onze minister-president gehuldigd, maar dat zal wel zoo wat het eenige bloempje zijn, dat na wekenlangen arbeid voor Dr Colijn te plukken is geweest Met kracht streefde hij naar resultaten. De economi sche wereldnood inspireerde hem daarbij maar vanuit dien meer belangrijken ge zichtshoek heeft de conferentie weinig anders dan doornen en distelen opgeleverd. \Vas zij veel anders dan een demonstratie yan onmacht op welhaast ieder gebied van het zieke wereldleven? He is bijna om den moed er bij te yer- liezen. En toch Dr. Colijn riep bij het scheiden een „tot weerziens" toe. Natuurlijk school daarin ook wel 'n tikje ironie, maar tevens kwam er in uit, dat hij zich nog niet geheel ontmoedigd wilde betoonen. Op hoop tegen hoop blijven hopen? Mis schien wel, maar mogelijk is ook, dat al valt nog niet op grooto positieve resul taten te wijzen men ter conferentie toch wel iets geleerd heeft, dat pas in de toe komst vruchten zal kunnen gaan dragen. Laten wij hopen, dat er, ondanks alle teleurstelling, toch nog goed zaad gezaaid is (en dat in het „tot weerziens" bij scheiden van de markt gesproken, de ver wachting van eenig toekomstig positief nut niet geheel ontbroken heeft. DWANG TOT UITGAVEN In dezen tijd van financieels moeilijk heden voor de gemeentebesturen, treft men herhaaldelijk aan de figuur, dat de Raad in de uitoefening van zijn budgetrecht wordt beperkt door de toezicht houdende in stanties. Deze beperking is dan zóó op te v atten, dat men geen goedkeuring verkrijgt op be paalde uitgaven, die men wenschelijk oor deelt Al zijn wij sterke voorstanders van de ge meentelijke autonomie, aan den anderen kant willen wij het oog toch niet sluiten voor het feit, dat de financieele nood en de gestie van sommige gemeentebesturen inderdaad grond kunnen opleveren, dat de bewegingsvrijheid van den Raad eenigszins wordt verkort. Anders wordt het echter, wanneer precies het omgekeerde geschiedt en de Raad door Gedeputeerde Staten wordt gedwongen een bepaalde uitgave te doen. Zoo heeft zich dezer dagen het geval voor gedaan, dat de begrooting eener gemeente J niet door Gedeputeerden werd goedgekeurd, wijl daarop niet was gebracht een post voor bestrijding der uitgaven, verbonden aan het deelnemen van het politiepersoneel aan een politiecürsus. Hier werd dus het gemeentebestuur dwongen een uitgave te doen, die de Raad niet wenschte, maar die door Gedep. Sta ten werd opgedragen. Deze post behoort niet tot de zoogenaamde verplichte uitgaven, die de Gemeentewet kent en die Gedeputeerden op 'de begroo ting kunnen brengen. Ook kan men moeilijk beweren, dat door het niet doen dezer uitgave het algemeen financieel beleid der gemeente wordt ver waarloosd. En zeker moet buiten rekening worden gehouden de vraag, of het in het belang van het politiecorps en derhalve in het belang der gemeente is, dat de deelname aan een politiecursus wordt bevorderd. Natuurlijk is dit een zeer belangrijke vraag, en zelf zijn wij groote voorstanders van een goede scholing der politie, alleen maar deze vraag behoort tot de compe tentie van den Raad, en niet van Gedep- teerde Staten.- Het is ongeoorloofd en met alles in strijd, wanneer Gedep. Staten van de omstandig heid, dat in dezen tijd op grond van de noodzaak van financieele beperking eens de zelfstandigheid der plaatselijke be sturen in het nauw komt, gebruik maken om nu ook verder de gemeenten naar hun hand te zetten. Wat uit nood in een enkel geval t ij d e 1 ij k kan worden getolereerd, wordt daarmee gelukkig nog niet als re aanvaard. Wij twijfelen niet, of de Kroon zal dit ook wel aan het al te voortvarende col lege van Gedeputeerde Staten te kennen geven. HOFBERICHTEN VERJAARDAG KONINGIN EMMA In verband met den verjaardag van de Koningin-Moeder zal de Koningin zich van middag te ruim twaalf uur per auto aan den Ruigenhoek naar het paleis te Soest dijk begeven, waar zij tot na 2 Augustus zal verblijven. MODERNE WEGVERLICHT1NG TE APELDOORN NATRIÜMLAMPEN Te Apeldoorn wordt, naar de Msb. meldt, langs oen gedeelte van de Loolaan en den Deventerweg, tezamen een lengte van 2.4 K.M., natriumverlichting aangelegd. Voor het eerst hier te lande worden deze lampen op de meest juiste plaats opgehangen wel met behulp van staaldraden in twee rijen recht boven de rechts van den weg rijdende voertuigen. Apeldoorn heeft ook de primeur van het buiten de fabriek ver schijnen der wisselstroomnatriumlampen. Bij den aanleg, welke over een week of zes voltooid is, wordt zooveel mogelijk Nedei landsch fabrikaat gebruikt WERKVERSCHAFFING IN NOORD-BRABANT Naar het Dagbl.v. N.-Br. verneemt, heeft 3 Regéering voornemens om in West- Brabant in den kortst mogelijken tijd een object voor werkverschaffing beschikbaar te hebben het plan opgevat, een afwate ringskanaal vanaf de beneden-Mark naar den Amer te doen graven. De Rijkswaterstaat heeft de opdracht ge kregen met spoed een plan uit te werken. Ons is medegedeeld aldus het blad dat het plan voor een afwateringskanaal Terheijden—'s-Heerenhuis bezwaren zou ontmoeten en zou daarvoor in de plaats ln studie zijn genomen een project Terheijden —haven van Hooge Zwaluwe, derhalve hei, plan, dat nok door de Kleine Commissie on der de oogen is gezien in de vergadering an 13 September 1929. Volgens de meening van een deskundige zal dit plan belangrijk geringere uitgaven vragen, aangezien het traject aanmerkelijk korter wordt, terwijl het technisch vrijwel hetzelfde resultaat op lever, mits de noodige .voorzieningen getrof fen worden. WERKVERSCHAFFINGEN IN DRENTE NOG VOLDOENDE OBJECTEN Het lid der Ged. Staten van Drente, Brok, heeft op e^n vraag inzake werkverschaffing geantwoord, dat er in de provincie nog vol doende objecten zijn voor werkverschaffing. Wanneer men het Koekangerveld zou gaan ontginnen, zou men daarvoor noodlg hebben 1.468.000 arbeidsloon. Zoo zijn ei nog meerdere belangrijke heidevelden. Een rapport, vermeldende alle werken in de provincie, werd toegezegd. Hij deelde mede, dat gemiddeld het aantal werkloozen is ge weest: in 1923: 3100, in 1924: 2550, in 1925: 500, in 1926: 1830, in 1927: 1040, in 1928: 950, '"19: 880, in 1930: 1400, in 1931: 2500, in 4670 en in het eerste halfjaar van 4160 werkloozen en 2175 gesteunden. In 19291930 is aan arbeidsloon uitbe taald 1.300.000, in 1930—1931 1.700.000 en in 19311932 3:000.000. Hij pleitte voorts voor reorganisatie der werkloosheid,' omdat hij het verkeerd vond dat oude menschcn op leeftijd in barakken verblijven en op verren afstand van huis werken, terwijl de jongere arbeiders met kleine gezinnen niet geplaatst worden en'geregeld thuis zijn, ontvangende een steunbedrag, dat zeer laag is, op welke laagte Ged. Staten meerdere malen de'regeering gewezen hébben,'echter tot heden zonder het resultaat, dat verhoo ging heeft, plaats gevonden. OUD-MIN. MR H. VAN DER VEGTE TOESTAND VOORUITGAANDE De toestand van oud-minister H. v a n der Vegte is vooruitgaande. De patiënt is naar Den Haag overgebracht en vertoeft in Maris Stella aan de Scheveningscheweg. Hij moet nog absoluut rust houden. PORTRET VAN MINISTER J. HEEMSKERK AZN GESCHONKEN AAN HET RIJKSMUSEUM Mr. C. J. Heemskerk te Dordrecht heeft namens de weduwe en de erven van wijlen mr. Th. Heemskerk aan den Staat ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in de bureaux van het Rijksmuseum te Am sterdam, een portret van minister J. Heems kerk Azn., geschilderd door J. H. Neuman. Voor deze schenking, die de herinnering aan hetgeen deze bewindsman voor de stich ting van het Rijksmuseum heeft verricht steeds levendig zal houden, is aan de schen- oprechte dank der regeering be tuigd NA DE BUSSUMSCHE NAZI RELLETJES EEN COLPORTAGE. VERORDENING B. en W. van Bussum hebben dezer dage een verordening afgekondigd, waarbij het op bepaalde dagen en uren verboden wordt, met lectuur te colporteeren of deze ter 1 aan te bevelen. Aanleiding tot dezen maatregel zijn ge weest de relletjes die te Bussum hebben plaats gehad tengevolge van het colportee ren, door nationaal-socialisten, met het blad ,,Volk en Vaderland". lenden zomerhemel door de Scheveningsche boschjes in de richting van de Algemeene' Begraafplaats te bewegen, bestond uit drie rouw wagens en niet minder dan 20 volg rijtuigen Bij de eerste rouwwegen, waarin het stof felijk overschot van Ds Tichelman was ge plaatst, fungeerden de ouderlingen dor Ned Herv. Gemeente te Scheveningen als slippen dragers; bij de tweede rouwwagen, waarin het overschot van mevr. TichelmanHuls man was geplaatst, deden de diakenen als zoodanig dienst en bij de derde rouwwagen, die de kist met het stoffelijk overschot van Air J. S. Tichelman naar den doodeuakker reed, fungeerden de collectanten ais slippen AMSTERDAM DE GEMEENTEBEGROOTING Een belangrijk besluit De gemeenteraad heeft met 21—16 stem men goedkeuring gehecht aan het storten van 2 mililoen in het Crisisfonds teneinde de begrooting 1933 door Ged. Staten goedge keurd te krijgen. Deze twee millioen zullen gevonden wor den in het bedrag, dat verkregen wordt uit de tijdelijke korting op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel en n bedrag van 805.296, dat bestemd was voor de aflossing van geldleeningen ten behoeve van de grondexploitatie en dat op den ka- pitaaldienst zal werden overgeschreven. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rouveen, J. J. Pol te Oene (van 19161918 te Rouveen). Te Woudsend, H. S. van Rijs te Vianen. Te Drogeham (toez.), L. Knier te Birdaard. inkt: Voor Hillegom, J. C. Neeleman te Pernis. CHR. GEREF. KERK. epen: Te Delft, cand M. W. Nieu- wenhuyze te Vlissingen. Te Hillegom, cand L. Kraan te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Lisse, M. Heikoop Utrecht. GEREF. KERKEN epen: Te Ee (bij Dokkum). Th. Boersma te Hjjlaard. CANDI DATEN-OVERVLOED. Het getal der candidaten tot den H. Dienst in de Geref. Kerken, die beroepbaar gesteld zyn en proponeeren mogen, doch tot op dit oogenblik nog geen beroep ontvingen, thans gestegen tot 71 (een-en-zeventig). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schryft ons: Cand. L. B u e n k, hulpprediker te Beek bergen, werd Zondag j.l. bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Veessen (G.) door zyn broeder, Ds. C D Buenk, van Hees, die tot tekstwoord had 1 Cor. 3 9. Aan de handoplegging namen mede deel Ds. H. Grolle, van Utrecht, en Ds. G. de Vries van Heerde. Des namiddags hield Ds. L. Buenk een intreepredikatie over Joh. 11 t 28. Aan het einde werd hij toegesproken door Ds. de Vries als consulent; door Ds. O. D. "sraël, van Hattem, namens den Ring; en door Ds. G. C. H. Bos, van Beekbergen. Er was zeer veel belangstelling. Te Vees- :en had in geen 55 jaar een intrede plaats gehad. Ds. K. Janzen, die 1 Aug. 1932 eme ritaat kreeg, heeft er 54 jaren gestaan. Cand. S. D. Lankhuyzente Kampen beroepen predikant te Zoutkamp, is door de Classis Warffum der Geref. Kerken na pe remptoir examen toegelaten tot de bediening dee Woords en der Sacramenten. De intrede als predikant der Geref. Kerk te Zoutkamp is bepaald op Zondag 13 Augustus a.s. Als bevestiger hoopt op te treden Prof. Dr. A. G. Honig, van Kampen. Cand. Joh. A. Tieniens1, te Arn hem hoopt niet op 3, maar op Zondag 10 Sept. a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Aardenbnrg, na bevestiging door Ds. A. J. Boss, van Nymegen. D s. M. V e r w e ij hoopt Zondag 27 Augustus a.s. van de Ned. Hervormde Ge meente te Reeuwijk afscheid te nemen Zondag 3 September d.a v. te Driesum intrede doen, na bevestiging door Ds. J. C. Ter louw, van Suawoude en Tietjerk. BEGRAFENIS FAMILIE DS B. TICHELMAN Het wa6 een indrukwekkende stoet die hedenmiddag door de straten, van Scheve ningen schreed onder belangstelling van duizenden, want het scheen of het geflieele dorp was uitgeloopen, om getuige te zijn van de uitvaart van den oudsten Herv. pre dikant, wijlen Ü6 B. Tichelman, zijn echtgenoote en zoon- due jl. Zaterdag bij een ongeval onder Bameveld zoo diroevig om het leven zijn gekomen. Aan de begrafenis der stoffelijke over schotten ging in de Nieuwe kerk een korte rouwdienst vooraf, waarin voorging Ds A. Offering a, thans de oudste der Herv. predikanten te Scheveningen. De kerk was stampvol en er waren niet minder dan 500 plaatsen voor genoodigden gereserveerd. De politie had in den omtrek van het bedehuis uitgebreide ordemaatregelen genomen en het publiek dat om toegang vroeg in breeds rijen rechts en links ran de kerk opgesteld.) Reeds in de morgenuren waren de kisten met de stoffelijke overschotten van de ver-I ongelukten van het woonhuis naar de kerk overgebracht, waar zij voor den kansel ge baard stonden. De indrukwekkende stoet die om 2 uur het kerkgebouw verliet om zich onder een stra in de volgrijtuigen namen met de zoons van het echtpaar Tichelman plaats verschil lende van de naaste familieleden, w.o. wij zagen de Ned. I-Ierv. predikanten Ds G- Hulsman van Drempt, Ds W. L. Herman ld es van Hulst en Ds J. Fontein vain Chaam, allen zwagers van de familie Tichelman. Voorts Dr W. Tichelman van Middelburg, broer van Ds Tichelman; Dr C. II. Ilermanides van Noordwijk aan Zee; Dr S- L Schouten Utrecht Verder bevonden zich in het gevolg de heeren Dr C. de Niet, arts te Scheveningen; Ds A. Offering*, Ds H. W. Creutzberg, Ds H. Stolk, Ds J. de Jong, Ds L. Boer en Ds J. Wartena, em-predikaijt, allen van de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen. De A meene Synode der Ned. Herv. Kerk, die teken van rouw haar zittingen had opgehe ven, weid vertegenwoordigd door den secr. Ds D. den Breems. Ook reden mee de heeren Ds L. J. van Leeuwen, geestelijk verzorger van Diaconessenhuis „Bronovo", verte genwoordiger van het classicaal bestuur van Den Haag; Ds J. Hoogenraad, Ned. Herv. pred. te Uithuizen, de vorige standplaats van Ds Tichelman; Dr C. 0orthuy6, arts te Den Haag; Mr M. J. v. d. Flier, notaris te Scheveningen; J. Westrik, burgemeester van Barn e veld- in wiens gemeente het droevig ongeval plaats vond; Ds K. H. E. Grave- meyer, Ned- Herv. predikant te Den Haag, die met den overledene zitting had in hef bestuur van de Prot. Kraamvrouwenkliniek Mr J. Lietaert Peerbalte van Den Haag, Dr A. Henkemans, arts te Den Haag. In de omgeving ven het kerkhof hadden zich duizenden opgesteld, gelijk ook lang6 de weg. Eerbiedig ontblootte men het hoofd bij het pa6seeren van den langen stoet, die een zeer sober karakter droeg. Op de begraafplaats had de politie met het personeel uitgebreide ordemaatregelen getroffen en werden de duizenden op een eerbiedigen afstand gehouden. De drie lijkkisten werden in een tijdelijk graf naast elkander geplaatst om later in het familiegraf te worden bijgezet Op de begraafplaats had Ü6 J. de Jong, eils voorzatter van den kedkenaad de leiding- Hij deelde mede wie het woord op d plaats zouden voeren. Zelve sprak Ds Jong eenst namens den kerkenaad om uiting te geven aan de ontzetting en droefheid, due dooi- geheel Scheveningen gevaren waren bij het vernemen van de ontzettende tijding. Voor de Synode sprak Ds D. den Breems, vriend van Ds Tichelman. Voor het olassi- oaal bestuur van Den Haag, waarvan Ü6 Tichelman pnaeses was, Ds L. J. van Leeuwen van Den Haag. Ook voerden het woord Ds W. L. Hermanide6 Hulst aJls zwager- Ds H. W. Qreutzberg van de Duinoordkerk, sprak tenslotte de begrafendsLiturgie uit Ontroerd heeft de oudste zoon, Mr H. W. Tichelman, daaik gezegd voor de enorme belangstelling en de talrijke bewij zen van medeleven, die de kinderen bij het onpeilbaar verlies dat zij hebben mochten ontvangen. Onder den indruk verlieten de talrijke be langstellenden daarop den doodenakker. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Scheveningen is een brief van rouwbeklag ingekomen van den secretaris der Koningin- baron Van Geen, welke brief mede is verzonden namens de Koningin- Moeder en Prinses Juliana ALGEM. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK Zevende Zitting. De president doet mededeeling van een door hem, als afgevaar digde van de Synode in het Alg. College van Toezicht enz., ontvangen afschrift van de rechtsoverwegingen van het Hof van Arn hem, in de zaak Ds. Hoogendyk, tegen de Gemeente Eist, hem toegezonden door Mr Koppius. Hy stelt er pry's op, dat de Synode van dezen brief, welke ook aan de Prov. Col leges van Toezicht is gezonden kennis draagt, waarom hy den vice-president verzoekt hem voor te lezen. Volgens de overwegingen in het arrest is de ligger van het predikants- tractement ondergeschikt aan het Reglement op de predikantstractementen. Dr. Smit wyst in dezen op het verband van Art. 27 en bC van het Reglement op de Vacature. Mr. Kop pius schijnt het met de overwegingen van het Gerechtshof niet geheel eens te zijn. Intus- schen worden de stukken voor de leden ter inzage gelegd en tevens voor de Commissie voor de predikantstractementen. Ter tafel ligt de memorie van de samen komst op 21 Juli 1.1. gehouden door het mo deramen met de heeren Van Empel, Boer er Van der Voet. De heer Van den Kieboom leest een con ceptbrief voor, die gericht zal worden aan dc Class. Besturen, met opdracht, om de Kerke raden te wijzen op hun verantwoordelijkheid in zake het overmaken der quota voor de Algemeene Kas. Aan een voorstel of motie, ingediend door Class. Verg. van Emmen, om bij komende vacaturen in dei. Raad van Beheer ook pre dikanten te benoemen, die voor vertrouwens mannen van de predikanten doorgaan, kan thans geen gevolg meer gegeven worden, aangezien de benoemingen voor die vacatu ren reeds geschied zijn. Van de Presbyterian Church of England is bericht ontvangen, dat een studiebeurs te vei geven is voor den cursus 1 October 1934 tot Augustus 1935, bedragende 75 pond sterling, benenevens £30 voor den vacantietijd, welke in Brittanië doorgebracht moet worden. Ver- eischten voor den gegadigde zijn: dat hy theol. student is, voldoende kennis bezit van de Engelsche taal om de colleges aan de Uni versiteit van Cambridge te volgen. De brief zal in het Weekblad der Ned. Herv. Kerk worden gepubliceerd, terwyl reflectanten zich vóór 1 November 1933 hebben te wenden de Algemeene Synodale Commissie. Bericht is ingekomen van Dr. Sevenster, dat hij zijn benoeming tot hoogleeraar aan neemt. Op zyn verzoek zal hem dispensatie verleend worden van de bepaling, dat een Hoogleeraar binnen drie maanden na aanne ming van zijn benoeming, zijn ambt moet aan vaarden. Met het oog op de feesten, die te Leiden zullen plaats hebben, zal de inaugu- reele oratie dan geschieden op 20 October 0 s. of daaromtrent. Voorlezing geschiedt van de namen der le den der Synodus Contracfca. welke hedenmid dag vergadert, ter behandeling van de zaak Sliedrecht. Verder Commissievergaderingen. J. KRISHNAMURTI Te O m m e n is het vroeger genoemde Ster kamp (de Orde van de Ster is opgeheven!) gisteren weer geopend. Er zyn dit jaar tus schen de 1700 en 1800 deelnemers. Door deze toename is het terrein weer uitgebreid. Het kamp gaat nu niet meer van een vereeniging uit, maar wordt door een trust geëxploiteerd, die Krishnamurti als spreker laat optreden. 1»™:-i—i-v— ju^ Zijn lezingen hebben plaaijs, elke week viermaal. KERKGEBOUWEN Te Oldeberko op (Fr.) is Zondagmid dag ji. het gerestaureerde kerkgebouw der JNed. Herv. Gemeente in gebruik genomen. ■Zeven jaar geleden werd met de werkzaam heden begonnen. Er werd evenwel soms maanden achtereen niet gearbeid, omdat de financien een snellere werkmethode niet toe- l1, f,": De consuknt, Ds. F. T. Tammens, van Makkmga, leidde den dienst, waarin tot tekst woord genomen werd Psalm 122 1. MANNENVEREENIGINGEN. De Bond van Chr. Geref. Mannenvereeni- gingen, in de laatste jaren sterk vooruit gegaan (secretaris is de heer L. M. van Spronsen, Nieuwe Crooswykscheweg 29b te Rotterdam), houdt Woensdag 2 Augustus te Rotterdam in de Chr. Geref. kerk, Goudsche- dwarsstraat 11 zyn vierden Bondsdag. De hoofdschotel is het middagreferaat van den heer R. M. Bloem te Amsterdam-West over „De onderscheiden beginselen van Afschei ding en Doleantie". In de avondvergadering refereert Ds. W. J. Laman, van Middelhar- nis, over: „Kruis contra kruis". Voornaamste Nieuws* (blz 1) Hedenmiddag heeft te Scheveningen de begrafenis plaats gehad van de bij het auto ongeval te Barneveld omgekomen leden van de familie Tichelman. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gister een voordracht van B. en W. aange nomen, teneinde de begrooting 1933 goedge keurd te krijgen. De zevende zitting van de Alg Synode der Ned. Herv. Kerk. (b!z 2) De resultaten van de razzia in Duitsch- land; een Nederlandsche trein met gevaarlijk materiaal onderzocht. Het proces inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw vindt in den komenden herfst plaats. Engeland kan niet toestaan, dat Duitsch- land politievliegtuigen aankoopt of over neemt Verzoek van de regeeringen van Bolivia en Paraguay om haar kwestie in handen te stellen van de A-B-C-staten en Peru. In de Zuid-Chineesche zee is tusschen Frankrijk en Japan een kwestie ontstaan over het bezit van eenige eilanden, k ^oosevelts zgn. arbeidscode is ondertee- Een afschuwelijk moordcomplot is te Hong kong ontdekt In China zijn door een sprinkhanenplaag bo millioen menschen tot hongersnood ge bracht.' In Oost-Afrika heeft een sprinkhanenplaag de suikerplantages finaal verwoest (blz. 5) De Radio-landdag der Nederl. Chr. Radio Vereeniging te Apeldoorn. (blz. 7) Minister Marchant heeft Gemeentebestu ren en Gedep. Staten aangeschreven maat regelen te nemen tot opheffing van zeer kleine Openbare Scholen. De Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nij megen. Thans in totaal 119 uitvallers. (blz 8) Algemeene vergadering van de Bond van Chr. Oranjevereenigingen. Bij een ernstig auto-ongeluk te Nunspeet zijn vier personen grwond. Een ernstig motorongeluk heeft te Ame- rongen een doode en een gewonde gecischt» Uit Oost-lndie EEN ONTWERP CRISIS-ORDONNANTIE Tegen overmatigen goederen-invoer. BATAVIA. 26 Juli. (Aneta). Nadat de Re- geenngsgemachtigden voor de afdeeling Landbouw, Handel en Nijverheid, in de ver gadering van gisteren een ontwerp-ordon- nantie hadden aangekondigd, welke in de ko mende tijden van overwegenden invloed zal zijn op de handelspolitiek op de ontwikke ling van de import en eigen industrie, als mede eenigarmate op de export, is thans bij den Volksraad ingediend een ontwerp ert- sis-invoer-ordonnantie. Hierdoor kan door middel van een veror dening van de Volksraad worden bepaald, dat overmatige goedereninvoer uit 't buiten land in het tolgebied van Ned.-Indiö zal zijn verboden, voor zoover de totaal-waarde dan wel de totaal-hoeveelheid daarvan hoo- ger is dan een bedrag dat daarvoor in elk geval afzonderlijk zal worden bepaald. Deze ordonnantie beoogt de vrije contin- genteering in Ned.-Indie toepasselijk te ver klaren. ONGEVAL Men meldt ons uit Katwijk aan den Rijn: n.vl.erta'1 jongens waren met een amto, zittend in de cabine, meegereden. In een knikgat ven den weg ging de sluiting van de cabine open en een der jongens, W, v E., viel uit den wagen. Dc val was tamelijk ernstig, went v. d. E. moest worden opgeno men en na onderzoek bleek, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was- Bij aan- schudding..te kobben opgeftoopen. Gelukkig dat bij vnj van de wielen was gebleven. UTRECHT NAAR DE N.C.R.V.-LANDDAG Een groot aantal autobussen vertrok vartm omen uit Utrecht nnr de landdeg van de N.C.n.V. Ie Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1