onderzoek in DUITSCHLAND am ra »s=ni=nbin ra DINSDAG 25 JULI 1933 UIT TROPISCH NEDERLAND VREESELIJKE VERWOESTING OP SUMATRA TOONEELEN VAN ONTZETTENDE ELLENDE VERKEERDE MENTALITEIT BIJ HOOGE AMBTENAREN i Onze correspondent te Batavia schrijft ons per luchtpost d.d. 4 Juli 1933: Het is een overstelpende hoeveelheid stof, die Indië in de afgeloopen weken biedt en den correspondent voor Nederland in de I moeilijkheid brengt, waarover hij zal schrij ven bij de beperkte ruimte waarover hij in i de Hollandsche krant te beschikken heeft. I In de eerste plaats de geweldige aardbe ving, die Zuid-Sumatra teisterde, en waar over straks uitvoeriger. Dan de te Batavia gehouden bijzondere partijdag van de Christelijk Staatkundige 1 Partij, waarover ik twee weken geleden reeds schroef. I Verder' de oprichting van de maatschap- pij voor individueele werkverschaffing on der voorzitteschao van het nieuwe lid van den Raad van Indië, den heer C. van den I Bussche. Zij beoogt den werkloozen uit hun lediggang te verlossen, een streven, dat even I noodig is als de geldelijke verzorging dezer crisisslachtoffers. In de vierde plaats de tijdelijke beper- king van den invoer van cement, ter be- I scherming van de Indische cementindustrie in hoofdzaak tegen den zeer goedkoopen Ja- panschen invoer. Voorts de afdeelingsver* slagen van den Volksraad over de begroo ting 1934 en de heden in eersten termijn aangevangen behandeling van de ordonnan tie tot beperking en regeling van den rijst- 1 invoer in Indië, ter vervanging mn de m Maart vastgestelde tijdelijke ordonnantie, waarover ik destijds schreef (zie het num mer van 3 April j.l.). Van belang is ook wel de houding van de Chr. Staatk. Partij ton opzichte van het Indische fascisme, die in een vergadering van de afdeelingen Batavia, Buitenzorg en Mr. Cornelis gecombineerd, werd besproken en afwijzend is. Ik zou verder moeten schrijven over de in stallatie der adviescommissie voor de onder wijshervorming door den directeur van On derwijs en Eeredienst, onder voorzitterschap van prof. mr. Jb. Zeylemaker, uit 20 leden bestaande. De verwerping der onderwijsbe- grooting door den Volksraad is wel de hoofd oorzaak van de instelling dezer commissie geweest, die tot taak zal hebben advies uit te brengen hetzij over een algeheele hervor ming van het onderwijsstelsel, hetzij over een revisie van het bestaande onderwijsap- paraat in dien zin, dat zij ter verkrijging van een meer bevredigende onderwijsvoorziening ook met het aangeven van een herverdceling van de voor onderwijsdoeleinden beschik baar te stellen gelden kan volstaan. Een enorme taak, waarover ook in de eerste ver gaderingen der commissie zelf wel het noo- dige zal gezegd zijn! En dan jeuken mijn handen om weer en kele staaltjes te publieeeren van gebrek aan .verantwoordelijkheidszin en besef van de geweldige ellende, waarin Indië is gedom peld, bij leidende ambtenaren. Eén staaltje moge echter genoemd worden. De bladen melden, dat de afgetreden gou verneur van Oost-Java, de heer De Man, verleden week per Sibajak met pensioen (f850 per maand!!) naar Holland vertrok ken, een schuld aan den lande van pl.m. vier mille met... f50 in de maand zal afbetalen! Dat kwam zóó: Drie jaar geleden, bij zijn benoeming tot gouverneur, kocht deze Man een prachtige auto en het gulle gouverne ment leverde daartoe een voorschot van naar men zegt f 6000. In drie jaar werd daarop door De Man genadiglijk f 1000 afbetaald (f300 pet jarr. of f25 in de maand en dat bij een salaris van pl.m. f1500 per... maand!). Restte dus nog een schuld van f 5000. De Man verkocht zijn auto voor f 1500, een zwaar verlies dus maar wie koopt he den ten dage ook nog een groote auto, die benzine vreet! aan een anderen landsdie naar, nadat hij eerst getracht had het goede gouvernement zijn wagen ter betaling aan te bieden voor zijn schuld! Nu zou men den ken, dat die f1500 onmiddellijk in totaal in 's lands kas werden gestort! Mis, optimist! dit bedrag stak deze Man in zijn zak, daar van kan hij een jaar of twee zijn schuld verder afbetalen en misschien scheldt het gouvernement hem dan alles wel geheel kwijt! Het gelukte den Man helaas niet, het gouvernement geheel voor de schade die hij persoonlijk van zijn duren koop ondervond, op te laten draaien, maar toch kreeg hij ge daan dat hem f 1000 werd kwijtgescholden, zoodat zijn schuld nu nog vier mille be draagt, die met een f 600 a f 1000 perjaar wordt gedelgd! Over rente moet men maar niet spreken! Al neemt men misschien „verzachtende om standigheden" in aanmerking, dan nog zal velen zulk een mentaliteit een raadsel zijn. Heeft iemand, die dan toch een verantwoor delijk regeeringspersoon is geweest in een gebied zoo groot als Nederland, dan heele- maal geen besef van Indië's nood, geen verantwoordelijkheidsgevoel? Zichzelf red den; het zinkende schip verlaten, doch eerst trachten daarvan zelf zoo veel mogelijk mee te nemen! En wat zegt men van de hier over te zeggen hebbende hooge ambtenaren, die zoo iets maar toelaten! Is er dan in de hoogere regionen van Indië's bestuur heele- maial geen ernstig besef van den toestand. De heer mr. C. C. vam Helsdingen zeide in zijn openingsrede van den partijdag der C. S.P., dat Indië eiken morgen drie ton armer opstaat! Och, zullen menschen van het slag De Man zeggen: wat helpt dan zoo'n peulschilletje, dat het gouvernement van mij krijgt! Maar het komt aan op de tendentie, op de mentaliteit! En welk een verbittering wekken gevallen als deze onder de andere, sterk in hun inkomsten gekorte ambtenaren, die maar moeten zien, dat zij er komen, en bij de belastingbetalers, die telkens zwaar der worden geperst! Het is noodig, dat zulke gevallen in Neder land bekend worden, dat er maatrqgelen worden genomen, dergelijke dingen te kee- ren. Want de hoofdfout zit natuurlijk bij gouvernement, dat zulke zaken tolereert, al zien wij Christenen in de eerste plaats wel de persoonlijke mensch de oorzaak, in zijn egoisme en geldzucht Men zou wensclien, dat het land zulk een ambtenaar strafte met inhouding van zijn pensioen ,tot de schuld ten volle is betaald, plus de duizend gulden die zijn kwijtgescholden! En voor zulke ambtenaren juicht men het zeer toe, zooals in den Volksraad sommige leden wenschen: dat het pensioen maximaal f500 per maand zal bedragen, f850 per maand is toch zeker niet verantwoord in dezen tijd en... voor menschen met zulke mentaliteit! DE AARDBEVING OP ZUID- SUMATRA Tot mijn spijt was ik ditmaal niet in de gelegenheid, als bij de uitbarsting van de Merapi in iVr-ember 1930, zelf naar het ter- rem van de ramp te gaan. Zondagmorgen 25 Juni omstreeks halfzes merkten verschil lende menschen hier te Batavia duidelijk een aardbeving van vrij sterke hevigheid. Den volgenden dag kwamen de berichten bin nen, die steeds verontrustender werden en nu na een week moet de slotsom luiden, dat een zeer zware ramp het Ranau-district in Zuidwest Sumatra heeft geteisterd, waarbij volgens voorloopige cijfers ruim vijfhonderd dood en te betreuren zijn, terwijl het aantal gewon den minstens tweemaal zoo groot is. Het ge teisterde gebied ligt'vlak bij rl? kust. Kroë, dat wel het zwaarst is .getroffen en waar al leen reeds 424 dooden zijn gevallen, ligt aan zee. Ongeveer 18800 woningen zijn daar in stort, terwijl de meeste steenen huizen er zoo danig gehavend zijn, dat men ze niet meer kan bewonen. Zuid-Sumatra is over het algemeen een welvarend gebied. Peper- en koffiecultuur bloeien er in goede tijden. Maar nu zijn ver schillende streken een toonbeeld van ver woesting .Huizen zijn ingestort .wegen ver nield, groote scheuren loopen door den grond, aanplant is verwoest. Te Kroë is de moskee ingestort, slechts enkele muren en, eigenaardig, ook de deuren en luiken, zijn blijven staan, een cementen vloer van een andere moskee was in het midden geheel omhoog gestuwd, zoodat een platform was ontstaan. Slechts de groote havenlóodsen en de gebouwen erom heen benevens de woning van den agent der K.P.M., van steviger con structie, zijn in stand gebleven. Ook in de doesoens, de nederzettingen rondom het Ranaumer, noordelijk Kroë .het land in. is de verwoesting vn lijk. Somher eentonig zijn de rapporten over dooden en gewonden; zooveel hier, zoo veel daar. Verwarring en verslagenheid heerschen onder de bevolking, die familie en vrienden heeft verloren aan de wreede gril len van moeder aarde. Wegen zijn gestremd, hier en daar brak brand uit, die echter spoe dig werd gebluscht, op sommige plaatsen ontstonden warmwaterbronnen. Ontzetten de tafreelen hebben zich afgespeeld. Vooral de eerste van de schokken was hevig. 28 schokken registreerde de seismograaf te Batavia op Zondae, 10 op Maandag en 4 op Dinsdag en te Telok Belong, aan Sumatra's zuidpunt heeft de seismograaf Zondag ruim 40 schokken aangeteekend. In enkele minu ten tijd was de verwoesting aangericht, da gen en dagen is men reeds bezig om te her stellen, te helpen, dooden te bergen en wonden te verzorgen, te voorzien in voedsel voor de van schrik verlamde overgeble venen. De namen van den heer Cath, hoofdadmi nistrateur van het Zuid-Sumatra Landsvn- dicaat. Mulder, adjunct-inspecteur van den postdienst te Palembang die in de pasang- grahan (logeergelegenheid) te Bandinga- goeng verbleef en daar met ledikant en al door den vloer zakte, Van Wijngaarden, con troleur van Palembang, W. Happ, een werk loozen Europeaan, die met het weinige aan geneesmiddelen waarover hij beschikte wat jodium en perubalsem onmiddellijk hulp verleende, Hendriksen, moeten ge noemd worden als helpers met onverflauw de toewijding, die nag en nacht in de weer ;n. En niet te vergeten de staf, het hos- pitaalpersoneel van het Zuid-Sumatra Land- syndicaat, onder aanvoering van den hoofd mantri Rachmat, die evenals de heer Cath veertig uur onafgebroken werkte! Ook het binnenlandsch bestuur en de men schen die de dienst van volksgezondheid het terrein va», de ramp had gezonden, hebben gezwoegd met voorbeeldigen ijver, en werken er nog. Want nog in weken zullen de sporen van de ramp niet zijn uitgewischt Zoo is b.v. in den goenoeng (berg) Semi- noeng, ten zuiden van het Ranau-meer van onder tot boven een groote scheur over een lengte van honderden meters getrokken. Veel is verzakt, verschoven verwrongen, hoewel vlak tegenover zoo'n ingestort of ge havend huis een ander staat, waaraan geen spoor van vernieling is te bemerken. De Goe noeng Pesagi is gespleten, de top is omge vallen, waardoor dessa's bedolven zijn. Aard- schuivingen en aardstortingen hebben over al het anders zoo welvarende aanschijn van de streek geheel geteisterd. Vooral in den om trek van het Ranau-meer is de verwoesting verschrikkelijk. Van sommige nederzettin gen is daar niets meer over. De huizen, die hier bijna overal on palen of steenen neuten zijn gebouwd, sloegen van hun steunsels af en stortten in elkaar, menschen en huisraad verpletterend. Juist omdat de ramp zoo vroeg in den morgen geschiedde 5 uur Zuid- Sumatra-tijd en de huizen van vrij lichten bouw zijn, heeft hij zooveel dooden en gewon den geëischt Men is in zijn laatsten slaap of bij het opstaan verrast. In enkele minuten tijd voltrok zich de ellende, nog in de duis ternis. Overal het lawaai van instortende huizen, brekend huisraad en daartusschen- door de angstkreten der opgeschrikten, het hulpgeroep der gekwetsten, de ontzaglijke schrik van hen die hun vrouw, of hun kind, hun man of hun broer vlak naast zich ver pletterd zagen worden en dood ineenzijgen. Gelukkig bijna zij die onmiddellijk den dood vonden, afschuwelijke marteling voor ande ren, die bedolven lagen met pijn en wonden zonder dat iemand ze kon verlossen en aan schrik en pijn stierven vóór er hulp op daagde. Algemeen was de verwarring, de vlucht naar buiten voor wie nog konden ont komen, terwijl de schokken aanhielden, wel iswaar minder sterk, maar toch nog zóó krachtig, dat de boel verder verwoest werd en hetgeen nög overeind stond of hing ver der instortte. Onder een ruine van planken, balken, dakpannen, metselwerk en zink moesten de slachtoffers worden weggehaald, hier en daar moest men ze zelfs uitzagen. Er was een man die met daverend geweld kreeg. Een buurman, wiens huis was blij ven staan, snelde toe met een petroleum lampje. De vrouw van het slachtoffer zat ook bekneld, maar kon zich spoedig met hulp van anderen vrijmaken. De man echter leek dood. Toen men er in slaagde, den kap enkele timeters op te tillen kon hij eronderuit ge haald worden en de dokter, intusschen geko men .wekte hem op uit zijn bewusteloosheid. Doch hij kon niet meer spreken en loopen, was verlamd .Den anderen dag echter is hij weer wat bijgekomen en tracht, hoewel nog versuft, orde te bregen in den vreeselijken warboel die zijn huis is geworden. Het reddingswerk. Dat er geen paniek is uitgebroken is te danken aan den voortreffelijken arbeid van den reeds genoemden heer Cath, die onmid dellijk de leiding van het reddingswerk op zich nam, tot het binnenlandsch bestuur was aangekomen. Met zijn echtgenoote heeft hij dagen achter elkaar gewerkt en den velen medewerkers, die langzamerhand aan het herstelwerk kwamen helpen, een gastvrij on derdak aangeboden. Had hij niet onmiddel lijk het werk hier georganiseerd, dan zouden denkelijk nog veel meer slachtoffers zijn te betreuren en ook de ellende der nog leven de bedolvenen veel grooter zijn geweest. De dokter van Batoeradja was het eerst ter plaatse. Verder kwamen de inspecteur van den dienst van volksgezondheid te Pa lembang, de Indische artsen van Kajoe Agoeng, Pager Alam en Sekajoe, de chirurg van de Bataafsche Petroleum Mij. uit Plad- joe, enkele verpleegsters uit Palembang, al len natuurlijk met verband- en geneesmidde len. De B.M.P. stelde onmiddellijk rijst ter beschikking, die in vrachtauto's uit Pladjoe werd aangevoerd voor de mensdien, die bi- vakkeerend in de open lucht vóór de ravage van hun woningen, als verlamd schenen door den schrik en alleen zorg hadden voor de eerstnoodige dingen, voedsel en onderdak, dat ze van verschillende dingen trachtten te improviseeren. Het ondernemingshospitaal van de onder neming Sapatoehoe van het Zuid-Sumatra Landsyndicaat bood voorloopig onderdak en behandeling aan de gewonden. In den loop van Zondap en Maandag werden hier ruim 70 zwaargewonden opgenomen, terwijl het aantal behandelde lichtgewonden niet te tellen is. Zoo behandelde mevrouw Van Wijngaarden alleen op dien rampzaligen Zondagmorgen van 6 tot 1 uur meer dan 300 menschen. Heel de staf van het Zuid- Sumatra Landsyndicaat was gemobiliseerd Met hun vrouwen hebben die de eerste da gen geholpen om het bovenmenschelijke werk van verzorging en redding te verrich ten. Zoo kon omstreeks 12 uur na de ramp, dus Zondagmiddag 5 uur geconstateerd wor den, dat de zwaarst gewonden van ver in den omtrek waren geholpen en onderge bracht in het hospitaal. Onmenschen Schril steekt tegen deze hulpvaardigheid en opoffering wel af het gedrag van v« schillende Chineesche handelaars, die hun slag trachtten te slaan en de prijzen van eerst noodige artikelen, zooals wit goed katoenen baadjes en rijst, waanzinnig op voerden. Ingrijpen van het bestuur was noo dig, opdat niet voor een blik rijst van drie kwartjs vier gulden moest worden betaald. De assistent-resident van Batoeradja, heer Ebbenhorst Tengbergen paste daarom een distributiesysteem toe, nam verschillende zakken rijst in beslag en verkocht deze te gen iets meer dan de geldende prijzen. De controleur van Wijngaarden heeft het wit goed, dat men slechts tegen buitensporige prijzen wilde afstaan .gerequireerd voor ver band en lijkwaden. Materieele schade De onderneming van den heer Cath heeft weinig geleden, hetgeen gelukkig is, omdat men midden in den koffieoogst zit en het bedrij-f door moet kunnen draaien. Wel i: een aanzienlijke hoeveelheid geneesmiddelen en instrumenten van deze onderneming ver nietigd, hetgeen nu wel zeer ongelegen kwam. De schade treft hoofdzakelijk den enkelen personen en de wegen. Druk zijn de ambte naren van de Burgerlijke Openbare Werken bezig om de wegen weer begaanbaar te ma ken. Voor sommige kan dit wel meer dau een maand duren, zóó gewejdig veel grond is op sommige plekken verplaatst. Radio Nieuws. WOENSDAG 26 JULI Izeo (296 M.) N.C.K.V. 8 00 Schrlftlexln*. 15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst. Iet- er Ds H Moolhuizen, Geref. pred. te A&rlan- erveen 11—2 Geruild met KRO voor Don- erdag 27 Juli 2.00 Concert 3.00 Lezen an Chr. Lectuur 3.30 Uurtje voor onze ang- en Muziekverenigingen. Concert. .15 Verzorging zender 5.00 Kinderuurtje, istlik Frysk Selskip 6.30 Op 1 leberlcl Wa afges 7.15 Persbericht» den heer D Pereboom 7. den neer A Stapelkamp 7.00 7.30 10.10 Gramofoonplate - 10.30 Persberichten. ging Zender 2 00 de kinderen 1.30 Orgelspel 4.50 -muziek 5.00 Concert 7.00 ParttJ- k 7.20 Lezing icht 7.15 Grt 10.00 Concert 3 eert 11.15 Giam.-muziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. R.V.U. 6.30 Cursus. r u s s e I (Vlaamschï (337.8 M.) 12.20 Concert 1.20 Berichten Concert 5.20 Concert 6.20 Pianovoordracht 6.35 Causerie 6.50 Gra- mofoonmuzlek 7.85 Voordracht 7.50 Be richten 8 20 Concert 9.05 Radiotooneel 9.35 Zang 9.50 Concert 10.50 Berichten. (Kiansi-n) (509 3 M.) 12.20 Concert 1.20 Berichten. Concert i5.20 Concert 6.20 Causerie 6.35 Concert 6.50 Cello-voor dracht 7.20 Gram.-muziek 7.35 Lezing 7.50 Berichten. Lezing 8.20 Planorecital 8.35 Gram.-muziek 8.50 Zang 9-20 Con- Concert 1.50 Concert 3.20 Piano-recital 3.35 Orkest 6.05 Or gelspel 6.50 Cello-recital 7.20 Concert 9.40 Concert. Concert 12.20 Gramofoon 2.05 Gramofoon Concert 5.50 Piano-recital 6.25 Concert Concert Concert. r'g (472.4 M.) 6.20 Concert 7 23 son don Reg. (855.9 M.) 12.50 8.20 BBC-Orkest 9.20 Concert. Parijs (Radio Parley 0724.1 M.) 8.06 Gramo- founpl. 12.35 Gram.pl. 12.50 Orgelconcert 1.25 Gram.pl. 7.30 Gram.pl 8.20 Gr.pl. 9.05 Zang 9.60 Gram.pl. Wa r s c h a u (1411.8 M.^ 5.35 Concert 6.20 Gram.pl 6.65 Zang 7.25 Grara.pl 8.20 Zang 9.30 Concert DE ..HENYTO'1 VAN 22—30 JULI TE HENGELO. Van 22 tot en met 30 Juli wordt in Hen gelo een tentoonstelling gehouden voor handel en nijverheid (H.E.N.Y.T.O), welke Zaterdagmiddag door burgemeester Jansen is geopend. In de ongeveer 100 stands exposeert een zestigtal zakenmenschen en firma's, w.o. de meest bekende uit het land, hun producten. XIX Eet Jodenvraagstuk; de Oost-Joden [(pELD.) In de toelichting tot het program der nationaal- Booialisten staat te lezen, dat het binnenkomen van joden uit de oostelijke landen in Duitschland moet worden tegengegaan. Er wordt aan toegevoegd, dat in de jaren van den diepsten nood, in de inflatie-periode Gallicische en Poolsche joden in grooten getale de Duitsche steden als woonplaats gingen kiezen. Er was toen handel te drijven. Letterlijk alles werd gekocht en verkocht en een nieuw geslacht rijken werd ge kweekt op kosten van arme Duitsche burgers. Zoo zitten wij midden in de kwestie der zoogenaamde oost joden. Zij is waard belicht te worden. Bij al de tragiek, waar door zij gekenmerkt wordt, is zij toch hoogst interessant, al was het alleen maar om de geweldige uitersten, welke onder he( menschdom voorkomen. In Duitschland benijdt met ons land, wanneer het joden vraagstuk ter sprake komt. In Nederland, zegt men dan, daar heeft men nakomelingen van Spaansche en van Portugeesche joden. Deze zijn ingeburgerd; zij zweren bij het land, hetwelk hun woonstede gaf; zij zijn op en top geciviliseerd. Ook over- heerschen zij niet, als in Duitschland, beurs en pers. Er is een persbureau onder joodsche leiding, maar dat is in elk opzicht neutraal, en wij onderschrijven dat. Wie heeft niet onder de joden zijn beste kennissen en vrienden vaak? En hoe bloeien echt-vaderlandsche deugden niet rijkelijk op in tal- en talrijke families van het Nederlandsche Joodsche volk? Een enkele oost-jood moge eens verdwalen naar Nederland, maar overigens, men kende hem tot vóór eenige jaren slechts als de passant voor Amerika. Ook dat is nu afgeloopen; Amerika zette de immigratie stop. Maar Duitschland vangt, wanneer de onbluschbare lust om te trekken en te wandelen wakker wordt, hem en zijn vrienden op en moet dan maar zien hem onder te brengen m zijn volkshuishouding, maar tegelijk de daarmede binnengehaalde gevaren zien te keeren. Hoeveel joden schat men, dat er op de wereld leven? Het zul len er vijftien millioen zijn. Hiervan verblijven er in de oost- Europeesche landen ongeveer zeven millioen, waarvan alleen in Polen tegen de vier millioen, op een totaal aantal inwoners van dertig millioen. In de zuidelijke landen, behalve tegen de kusten der Middellandsche Zee aan, vindt met er niet veel. In Duitschland tegen de zeshonderd duizend en in de westersche landen zal het om de zeven millioen zijn, waarvan in Amerika yijf. Polen heeft van alle landen dus wel het grootste percentage en dit brengt zijn eigenaardige moeilijkheden mede. Zoo dicht op elkaar wonend, moet dit ras wel volkomen zijn eigen stem pel blijven dragen. En in Polen zelf spant Warschau de kroon. Van de ruim millioen inwoners zijn er driehonderdduizend joden en deze wonen dan in het zoogenaamde ghetto. Er zijn, tot deze verdeeling kan met althans komen, drie soorten joden. De banden van het ras trekken wel over en weer, maar soms gelijkt het ook, alsof een onoverbrugbare klove het samensmelten verhindert. Daar heeft men dan in de eerste plaats de joden van het westen. Er mogen zich dan hier en daar orthodox-religieuse groepjes onder bevinden, verreweg het grootste deel is modern yan, opvatting. Enkele godsdienstige gewoonten worden gehand» haafd om der traditie wille, doch de aanpassing aan het cul tuurleven onzer dagen is volkomen. Zelfs trekt men vaak gaarne aan de spits op en mint dan dikwijls in 't oog loopend het gewaagde. Het is dit moderne deel, telkens waar mogelijk aangevuld uit de rasgenooten uit Oost-Europa, hetwelk in Duitschland het aandraaien der schroeven zich moeten laten welgevallen. Deze Oost-Europeesche jioden vormen alzoo de tweede soort. Zij zijn in zeer groote meerderheid orthodox en minnen het scherpste formalisme. Het cultuurleven heeft hen nog niet in zijn macht gekregen. Wel gaat het verlangen, vooral van de jongeren, ernaar uit, doch de omgeving beproeft ze omklemd te houden in de tradities van eeuwen. Men vindt hier de merk waardigste conserveering van gewoonten en van gedachtengang, gelijk die duizenden jaren van geslacht op geslacht zijn bewaard gebleven, ondanks zwerven van het eene land der aarde naar het andere. En als derde soort moeten dan de nieuwe Palestinabewoners worden genoemd, de bouwers van het joden-tehuis, de pioniers van een eigen vaderland, waar het moe gezworven volk voor altijd zijn loofdak en zijn wijnstok terug hoopt te vinden. Temidden van de westersche joden verkeeren wij allen, of beter gezegd, de westersche joden verkeeren te midden van ons. Wij kennen hun gebreken en zij kennen de onze, en wij zijn aan elkaar gewend, en om moeilijkheden te voorkomen gaan wij beurt om beurt elkaar wat uit den weg. De bouwers van het nieuwe Palestina heb ik voor eenige ja ren mogen gadeslaan op een reis naar het Oosten. Hun smerig stadsdeel van Jeruzalem heb ik doorkruist en bij hun Klaag muur gestaan. Hun kolonies in het Noorden, bij de Jordaan en in de vlakte van Saron heb ik gezien en ik heb mij er over verbaasd, dat waarlijk een jood boer en tuinier kon worden. De moderne, westersch-aangelegde stad Tel Aviv heb ik be wonderd, maar van het orthodox-religieuse beginsel bespeurde ik hier vrijwel niets, 't Was één stuk assimilatie, aanpassing aan vooruitgang en techniek, maar de godsdienstige ondergrond was verdwenen. Nu verlangde ik ook, al was het dan maar voor éénmaal de Oost-jood te zien in zijn omgeving, in zijn ghetto, om zoo de contrasten van dit merkwaardig volk in mijn gedachten naast elkaar uit te kunnen stallen. De afstand tusschen orthodox en modern in zijn uiterlijke verschijnselen want wie dringt door tot de roerselen des gemoeds van een ander ras wilde ik meten, en ook wilde ik mij beproeven in te denken in de ge steldheid van het Duitsche volk, hetwelk vermenging van eigen natie, noch met de moderne joden, noch met de oost-joden toe laatbaar acht, doch deze laatste om andere redenen dan de eerste buiten de landspalen wil houden. Zoo ben ik naar Warschau getogen en heb gedwaald in de jodenstad, en ik kwam tot de erkenning, dat ik dit op deze 4C m 1» fi'n i rn 1 vis ob.1 'i .r nip» SÏOV-B •m-*- .0383 e •n ye> .v« r Feuilleton uit een Joodsche krant, waarvan het Bureau in het Ghetto te Warschau is gevestigd. Oude Markt te Warschau, w ij z e, toch niet verwacht had in Europa. Want wel heeft Warschau de grootste jodenkolonie van Europa's vasteland, maar dat de oostersche karaktertrekken zich hier zóó zouden kunnen uitleven, neen, dat was mij een openbaring. En telkens weer maakte ik de vergelijking met Napels, de h a 1 f-oostersche stad, of beter nog, met Kairo, de v o 1-oostersche stad. Hetzelf de gejaag en gedraaf en verblijf met al het hebben en houden op straat, maar met het groote verschil dat Napels en Kairo romantiek bij de vleet bieden, en Warschau-Ghetto één stuk menschelijke tragiek en triestheid, al zullen de bewoners het met zoo aanvoelen. Ghetto herinnert aan de middeleeuwsche opvatting, versle ten opvatting, dat de joden in elk opzicht ongewenschte gas ten waren en dat hun dus, dicht bij elkaar gedrongen, het kleinst mogelijke stukje grond diende te worden aangewezen. Ghetto roept de vervolgingen zijner bewoners in de gedachten terug; vervolgingen, ook door de inquisitie maar hierin deel den allen, die als niet-geloovigen werden beschouwd maar vooral omdat de inheemsche bevolking zoo vreemd stond tegen over de op een hoop gejaagde halve oosterlingen. Ghetto, de wirwar van straten en sloppen, van krotten en bin nenplaatsen, met zijn kelders en ondergrondsche woningen, met zijn bedehuizen en zijn joodsche opschriften, met zijn be volking, welke altijd haast heeft, alsof iedere vijand hem op de hielen zit. Waar van morgen tot avond handel gedreven wordt, altijd handel, maar meestal in de minst waardevolle artikelen Ghetto, waar de orthodoxe joden met kaftan en platte pet' redetwisten met de modern aangelegde broeders, en waar twee volle rustdagen zijn, de eigen gekozen Sabbath om de religie alle eer aan te doen, en de Zondag, omdat de Poolsche regee- rmg dien voorgeschreven heeft. Ghetto met zijn stillen Vrijdag avond, opvallend stil tegenover den ten ondergang neigenden dag, met zijn vóór-Sabbath, wanneer allen naar binnen gaan in de kamertjes en de kelders en zich schikken om de Sab- bathstafel met de Sabbathslamp. Ghetto, waarin geslachten ter wereld komen en den weg van alle vleesch gaan, maar waaruit ook de zwerftochten aanvan- nmwT J*eilig®,rabbis in de bereen- of naa-' Palestina, om het land der vaderen te bouwen, of naar het Westen, de gevreesde en toch gezochte cultuur tegemoet. Het zijn deze oost-joden, waarvoor de Duitschers een groote schrik hebben. Men meent, dat zij door eeuwenlange opsluiting in de ghetto's zich levensnormen hebben eigen gemaakt, welke in strijd zijn met de opvattingen van het Duitsche volk. Zij zijn verwijderd gehouden en hielden zich zelf ook gaarne vèr af van niet-joden. Zij mogen niet losgelaten worden op andere bevol kingen. En zoo heeft men hier dan toch wel waarlijk een stuk tra giek, waarbij men stil wordt en zoekt naar antwoord op de vraag, hoe zich dit alles verdraagt in een wereld, waarin de vooruitgang zich sprongsgewijs een weg baant Maar wat voor mij toch wel zeer teleurstellend was, dat was het feit dat westersche, in goeden doen zijnde rasgenooten volop drinkend uit den beker der cultuur, geen stukje sym pathie hadden voor de nog zoo ver achtergeblevenen uit het Ghetto. Wq nemen aan, dat die zich zoo uiten, tot de kleine minderheid behooren, welke het juiste verband tusschen mate rialisme en ethiek verloren hebben, doch dat de meesten met ons met groot verlangen uitzien naar den tijd, waarin het mo- hoog teTeffen Ghetto"bevolkin? geestelijk en materieel om- n»Wkf,„nU.m^- W" Van hct leren der i°den Oost-Euno- pa, kunnen mj aanraden het boek te lezen van den bij den brand van de Georges Phtlippar in de Roode Zee omgekomen Fran- schen schrijver Albert Londres, De Wandelende objectieve belichting^0011 d d° Duitschland echter, en dat is één der gevolgen van de staats- tS^n hef' de taal30p zich kanomen ais barrière Ie dienen tegen het commumstisch Rusland, en daarnaast wenscht 1,™ da zijn grenzen 'atCn Ee"ikbe™clllikdo burgers binnen Merkwaardig overigens, welke wisselwerking er toch bestaat ~d« "et leven. De joden ta Polen zijn l^g n at aittseweest' Maar «"dl* was Hitlef met aan het bewind gekomen te Berlijn, of zij gingen in groota tot de meest regeermgsget rouwe burgers. (Het eerstvolgende artikel zal verschijnen wegen* vacant» van schrijver op Dinsdag 1 Augustus a.s.) acantw

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3