llirmvr geiteci)tGLmrrnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT» ®er kwartaal In Lelden en Id plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* »che sending „4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regels...—.... Elke pegel meër leges. Mededeellngen van 1—5 regels Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend o.tO No. 4025 DINSDAG 25 JULI 1933 14e Jaarganp Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD BEVREDIGENDE UITKOMST Minister Marchant had voor zijn wets ontwerp tot bezuiniging op het lager onder wijs aanvankelijk geen goede pers. Met name van rechtsche zijde kwamen ernstige bezwaren. De gegrondheid er van viel bezwaarlijk geheel te ontkennen. Zooals van den nieuwen minister nau welijks anders te venvachten viel, kwam hij bij zijn Memorie van Antwoord in be langrijke mate aan de geopperde bedenkin gen tegemoet. Dat maakte een goeden indruk en wekte vertrouwen. Dat vertrouwen, waarop de minister, mede met het oog op den nood van 's lands financiën, bij het mondeling debat een ern stig beroep deed, werd nog versterkt, toen hij Vrijdagmiddag zich genegen betoonde tot het wegnemen van nog gebleven prin- cipieele bezwaren mede te werken. Daar mede werd bedoeld, te toonen, dat het bij dit ontwerp puur om de bezuiniging ging en alle intentie om het bijzonder onderwijs te belemmeren in zijn normale ontwikke ling, afwezig was. Nieuwe schoolbouw was aanvankelijk vrij wel geheel onmogelijk gemaakt en boven dien afhankelijk gesteld van het subjec tieve inzicht des ministers. Dat bezwaar werd door overneming van een amende ment uit de rechterzijde weggenomen. Ook het oordeelen der overheid over het Verschil van richting liet de minister val len door aanvaarding van het amendement- Zijlstra. 's Ministers bezuinigingsstreven bleef bij dit alles onaangetast, maar voor de voor standers van het Christelijk onderwijs was zijn wetsontwerp door de betoonde welwil lende houding aannemelijk geworden. Dat was een bevredigende uitkomst van het gehouden parlementair overleg. De eerste proef was met gunstig gevolg door staan. We verheugen ons daarover zeer en zul len het dragen als er voorloopig eens min der snel een Christelijke school gesticht kan worden. Misschien kan zelfs dit laat ste nog wel eens een geestelijk voordeel zijn Ons vertrouwen zij thans den bewindsman geschonken, die verklaarde, dat nimmer .voorstanders van het bijzonder onderwijs door deze wet gedwongen zullen worden hun kinderen naar de openbare school te zenden en voorts zich bereid verklaarde ten allen tijde ter verantwoording te wor den geroepen. Dat woord heeft indruk' gemaakt. Van ganscher harte hopen we, dat het nimmer noodig zal zijn den minister in on- aangenamen zin aan zijn .verklaringen te herinneren. De heer Marchant kan er dan zeker van zijn, dat niet alleen Deventer hem eeren zal in een „monumentum a ere perennius". BINNENLAND. HELMONDS FINANCIEN REGEERINGSEISCH AANVAARD. De gemeenteraad van Helmond heeft be sloten de gemeente in de derde klasse der gemeentefondsbelasting te rangschikken, en de personeele belasting zeer aanzienlijk te verhoogen, zulks op aandrang der regee ring. Een en ander werd vereischt in verband met den aangevraagden rijksonderstand. HET TRANSPORT VAN DE MERWEDEBRUG MOEILIJKHEDEN OVERWONNEN. Met behulp van de hydraulische vijzels ïs men er in geslaagd de beide pontons weer naar elkaar toe te brengen. Te 11 uur 10 kwamen de sleden, waarop de brug op de ponton rust in beweging. Aan den eenen kant werd de ponton met behulp van den vijzel 16 c.M. en aan den anderen kant 19 c.M. naar het midden van de burg geduwd. Men was daarmede over het „doode punt" heen en het bleek, dat men de beide pon tons verder alleen met de lieren naar el kaar toe kon trekken. Het werk verliep vrij vlug en men vorderde ongeveer 1 M. per 10 minuten. Om half twaalf waren*de beide pontons ongeveer 3 M. bij elkaar gebracht, d.w.z. aan eiken kant ongeveer iy2 M. Men hoopt te ongeveer halfeen de beide pon tons, die 14 li. in het geheel naar elkaar toe gebracht moeten worden, op ongeveer 7y2 M. van elkaar te hebben gebracht Daarna zal het werk worden gestaakt, waarna het transport naar den Muiderstraatweg heden avond zal worden voortgezet Nader meldt men ons: De hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het district Amsterdam, maakt be kend, dat in verband met het vervoer van de Menvedebrug voor den Muiderstraatweg, de scheepvaart op het Mcnvedekanal bene den de spoorbrug bij Weesp van hedenmid dag halfvier af en waarschijnlijk tot Woens dagavond 8 uur geheel zal zijn gestremd. LANDDAG DER N. C. R. V. EEN GROOTSCHE GEBEURTENIS Vijftig a zestigduizend menschen verwacht Naar wij vernemen, hebben zich voor den nationalen Radiolanddag der N.C.R.V., welke Donderdag a.s. te Apeldoorn gehouden zal worden, reeds meer dan veertigduizend be zoekers opgegeven. Daar ook Donderdag nog bij de vier ingangen van het landdagterrein toegangskaarten verkrijgbaar zullen zijn, is de veronderstellinc niet te gewaagd, dat tus- schen de vijftig en zestig duizend deelnemers dien dag zullen samenkomen, zoodat deze toogdag der Ned. Chr. Radio-Vereeniging dan een menschenmassa zal bijeen brengen, als in onze Christelijke actie in Nederland tot nu toe onbekend was. Het landdag-terrein is voor de ontvangst van deze menschenmassa gereed. Om een groote tribune met spreekplaats rijen zich een zeer groot aantal banken, welke geza menlijk een lengte hebben van 10.000 Meter, dus bijna twee uur gaans. Ondanks deze formidabele lengte zullen lang niet alle be zoekers een plaatsje op de banken kunnen veroveren, maar dit is geen bezwaar, daar de bodem bedekt is met een dikke laag mos, waar men zich als het niet al te slecht weer is, heerlijk kan neervleien. Als sprekers treden op Mr. Dr. J. Schok king, Mr. Dr. J. Donner en Mr. W. Roosmale Nepveu (Burgemeester van Apeldoorn); voorts Mr. A. van der Deure, Voorztter; Ds. L. J. van Leeuwen, tweede Voorztter; en Ds. D. A. v. d. Bosch, lid van het Algemeen Be stuur der N.C.R.V. De volgende orkesten zorgen voor de mu ziek: N.C.R.V.-orkest onder leiding van Piet van der Hurk; Amsterdamsche Orkestver- eeniging onder leiding van Frans van Die penbeek; Stafmuziekcorps van de Kon. Ned. Marine te Den Helder, o. 1. v. L. H. F. Leistikow. Verder zullen meer dan veertig muziekverenigingen uit ons land en onge veer honderdtwintig zangvereenigingen medewerken. Deze massa-zan.g zal geleid wor den door W. van Laar, die op dit gebied zijn sporen verdiend heeft In de pauze zal een muziek-tournooi en in ballon-wedstrijd plaats vinden. Na afloop van het officieele gedeelte wor den er in Apeldoorn (in het Oranjepark) concerten georganiseerd door de N.C.R.V. en de dag wordt besloten door een groot vuur werk (aangeboden door een Commissie te Apeldoorn), waarvan het hoofdstuk een breedte van tachtig meter zal beslaan. Verkeersstremming op Donderdag 27 Juli De Commissaris van Politie te Apeldoorn jstigt de aandacht van belanghebbenden p onderstaande verkeersmaatregelen: Behoudens de reeds vastgestelde parkeer- voorschriften voor landdag bezoekende motorrijtuigen, mag van 12 uur middag tot 12 uur 's nachts op alle wegen (behoudens die .welke door Je politie voor parkeering geheel zijn geslot) gelegen in de gehee- le kom van de gemeente Apeldoorn, slechts aan één zijde van den weg geparkeerd worden, namelijk aan de zijde der oneven huisnummers, waarbij de auto's, ongeacht hun rijrichting, geheel terzijde van den weg en op ruimen afstand van hoeken moe ten worden geplaatst. (Men onthoude het „oneven" door den datum „27"). Verder zal gedurende den tijd van dien zelfden namiddag, waarop dit noodig wordt geacht, een gedeelte van het centrum voor alle r ij verkeer gesloten zijn, waarbij de omlegging van het verkeer door politie met borden wordt aangegeven. In verband met te verwachten groote drukte op de wegen tijdens genoemden land dag, wordt aan alle weggebruikers uitdruk kelijk verzocht de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen en de aanwij zingen, welke in het belang der veiligheid en orde worden gegeven, stipt op te volgen Wij weten wel dat in onze dagen de re clame door menige firma niet kan worden gemist. Maar wij zouden toch eenige mati ging willen pleiten, vooral wat de licht reclame als de nu opkomende luchtreclame betreft. Men kan van het goede zelfs te veel krijgen. En het is nog een open vraag of men de reclame bij hel goede rekenen moet. Toch daar is een reclame die in zekeren n weldadig aandoet omdat ze geheel in stijl is en schoone perspectieven opent. Het is de reclame van het Amstelhotel, die enkele Venetiaansche gondels heeft geïm porteerd en nu Amsterdam in optima forma tot een Noordsch Venetië wil omtooveren. Met den gondel is ook de Gondelier gearri veerd. En zoo kunnen wij nu met den Ve- netiaan een tochtje maken langs de Amstel, maar ook langs onze mooie grachten en we kunnen cither en mandoline meenemen en vreemde sentimenteele liederen kweelen om de betoovering volkomen te maken. Hier kan inderdaad iets inzitten. Wel geeft ons klimaat vele dagen die voor een gondelvaart weinig geschikt zijn, maar wij hebben toch van onze gunstige ligging aan het water, niet altijd voldoende geprofiteerd. Wel voor onze pakhuizen en onze vracht vaart, maar niet voor de vreemdeling en in boorling, die de stad van uit het water zel den of nimmer hebben gezien, al moet mis schien een uitzondering gemaakt voor onze kano-schippers van den lateren tijd. De rondvaarten die enkele stoomboot maatschappijen organiseeren kosten te veel geld, lijken teveel op een tocht naar Mar ken of Volendam, missen het intieme, dat de gomlelvaart met klein gezelschap biedt. Men zal natuurlijk kunnen opmerken dat al deze dingen weinig baten, wijl ook het vreemdelingenbezoek, ja dat allereerst, lijdt onder de crisis en bij economisch herstei alles weer terecht komt. Daar zit een stuk waarheid in. Maar even vast staat dat juist in dagen van misère en crisis dubbele krachtsinspanning noodig is en een goede koopman veel harder werken moet in een slechten dan in een goeden tijd. Er is ook in den slechten tijd nog af en toe iets te verdienen en er zijn altoos men schen die geld kunnen besteden aan wat tot de luxe kant van het leven behoort Dit ver schijnsel vindt ge volstrekt niet uitsluitend onder de hoogere standen. Ge ziet dit ook om u heen, onder de arbeiders en econo misch minder goed gesitueerden. Op deze feiten gronden de reclame-artis- ten hun pogingen om voor stad of artikel, voor reistocht of product reclame te maken. En geheel zonder vrucht blijft reclame nooit Mits men binnen de perken van waarheid en fatsoen blijft, zit er in de reclame veel dat in ons leven, bont geschakeerd als het is, niet meer kan worden gemist Onze behoeften zijn te zeer uitgedijd eo onze kennis is te zeer beperkt dan dat wij op eenig gebied de aanbeveling, de reclame, kunnen missen. AREND VAN AMSTEL. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD RECLAME Boven onze hoofden zweeft een vliegtuig. Het schijnt reeds onnoemelijk lang geleden dat wij dit als een zoo groote bijzonderheid beschouwden, dat wij bleven staan om te zien wat er in de lucht plaats greep. Het is een gewoonheid geworden evenals de auto, die nog een goede dertig jaar geleden de menschen uit huis lokte. Maar nu staat toch ieder weer met be langstelling naar boven te staren. Want uit de lucht komen vroolijke wijsjes en straks een menschelijke stem die naar het aardrijk en speciaal naar de Amsterdammers, woor den werpt, die heel prozaïsch een reclame inhouden voor het fabrikaat van een beken de Zaansche firma. Zeker is dit een goede reclame, althans in dezen zin, dat zij de aandacht trekt Maar overigens lijkt het ons toe, dat men ons, die toch al omgeven zijn van allerlei gerucht, in het water en op onze straten, ronkende motoren, rammelende vehikels, damp en gerucht verspreidende motor-cars, schreeu wende venters en luidruchtige voetgangers, jankende orgels en oorverdoovende radio installaties, dit had moeten sparen. Als de lucht boven ons, die toch al be- vangerd is met zoo veel stof en vuil, die toch al klankbord is van zooveel gerucht en geraas, nu ook nog bevolkt wordt met mu- siceerende en met stenstorstemmen gewa pende vliegtuigen, dan ontneemt men ons het geringe opzien dat er nog bleef, dan blijft er niets meer over dat n°g eenige ruat if. Zeker het schijnt dat de menschen er van houden in nerveuze spanning gehouden te worden. Wel wreekt zich die spanning in veler leven, wel wordt het aantal plotselinge sterfgevallen onrustbarend groot, schijnt het alsof bij velen de overspannen veer springt, maar de massa begeert deze opwinding, ver langt naar deze prikkels, die het leege leven nog eem'ge sensatie geven. Daar ligt in deze dingen een stuk van vloek die over ons leven kwam. die ook komt met de cultuur. Wij allen zijn 2 vende en dolende op de aarde, wij allen deelen in het lot van Ahasveros, de wande lende Jood, in dit opzicht althans dat wij geen rust vinden. En het overgroote deel der menschheid zoekt, de rust niet, noch in deze eeuw, noch in de toekomende. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Drietal: Te Westeremden, cand. C. G. Bos te Uithuizen, cand. G. Brinkman te Win schoten en cand. K. Reinders te Leene. weetal: Te Zuidland, J. C. Hagen te Sprang en cand. P. Robbers, hulppred. te Wieringen. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Ossendrecht, G. J. A. Offerhaus te Eernewoude. CHR. GEREF. KERK reet al: Te Delft en te Aalten, cand. L. Kraan te Apeldoorn en cand. M. W. Nieu- wenhuyze te Vlissingen. r o e p e n: Te Papendrecht, L. S. den Boer te Leerdam. Te Kornhorn, cand. M. W. Nieuwenhuijze te Vlissingen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. L. de Haan, van Nieuwe-Pekela, werd Zondagmorgen j.L bevestigd als predi kant der Bapt. Gemeente te Utrecht door Ds B. Planting, van Amsterdam, en deed des middags zijn intrede met een predikatie Lukas 9 62. Aan het einde werd hij toege sproken door den heer Veen, namens de Unie Baptisten-Gemeenten; den heer Houtstra, namens de Geref. Kerk in Hersteld Verband; den heer Van Camp, namens de Vrij- Evangelische Gemeente. Na afloop had in het kerkgebouw Kerkstraat nog een begroetings- eamenkomst plaats. Cand. G. W. K o r e v a a r, van Overschie, hoopt Zondag 24 September a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Biggekerke, na bevestiging door Dr. J. van Dorp. van Gendringen. De. C. Sundermeyer, Ned. Herv. predikant te Akkerwoude en Murmerwoude, heeft hier Zondag jl. zyn afscheid gepreekt met Rom. 8 35a: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus". Na de predikatie werd de naar Gormchem vertrekkende predikant toegesproken door den heer J. A. Neuijen, hoofd der Chr. Schooi, namens Kerkeraad, Gemeente en jeugdorganisaties; Dr. J. Chr. Kromsigt, van Rinsumageest, namens Ring collega's; en door Ds. M. J. A. Bouwers, van Dantumawoude, namen3 de Gemeente aldaar als vriend. Toegezongen werd Ps. 121 4. D.s G. Visser heeft Zondagnamiddag >or de Baptisten-Gemeente te Hoorn zfjn afscheidpredikatie gehouden over Joh. 17 5b. een kort woord over de vyf-jarige ar- beidsperiode aldaar, wees de scheidende leer- aar zijn achterblijvende Gemeente in het bij zonder op de woorden: „Hoort Hem": a. hoort Hem alleen; b. hoort Hem altijd; c. hoort Hem overalen d. hoort Hem door Zijn Woord. Op zeer hartelijke wijze werd de Noord-Bergum vertrekkende predikant toege sproken door den heer P. Hornstra, vertegen woordiger van de met Hoorn gecombineerde Gemeente Workum, en door den heer D. Osin- ga, ouderling der Gemeente Hoorn. Toege zongen werd Psalm 1214. Ds. J. de Wit, van Leidschendam ge komen, werd Zondagmorgen by de Ned. Herv. Gemeente van Leiden bevestigd door Ds. P. Hofstede, van Leusden, met een pre dikatie over Jeremia 1 7b en 8, waarbij gehandeld werd over: 1. een ontzaglijke roe ping; 2. een heerlijke bemoediging en 3 een vaste troostgrond. Na de bevestiging werd toegezongen Ps. 134 1 en 3. Des avonds had, eveneens in een volle Pieters kerk, de intrede plaats. Ds. de Wit preekte over 2 Cor. 4 5a, waarbij hij den gang van zijn tekstwoord volgde: 1. wy prediken; 2. niet onszelf; en 3. maar Jezus Christus den Heer. In zijn bijzondere toespraken herdacht hy nog met eerbiedigen weemoed en hulde wylen zijn leermeester Prof. Dr. A. Eekhof Slotzang was Psalm 89 7. In de consistorie werd Ds. de Wit hartelijk toegesproken door zyn ouden ambtsbroeder, Ds. C. Hartwigsem, Ds. G. VAN DIJK Azn. Naar aanleiding van het auto-ongeval Ds. van Dijk Azn. van Breda overkomen, meldt men ons, dat gebleken is, dat de frac tuur van het schouderblad van dien aard was dat opname voor eenige weken in hei Diakonessenhuis noodzakelijk wordt geacht Ds. G. MANSVELT Naar men ons meldt, moest Ds. G. Mans- velt, emeritus-predikant, te Utrecht, Zondag morgen jl. in de Emmakerk der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort een preekbeurt ver vullen. Tijdens de predikatie werd hij onge steld, waardoor de dienst geen voortgang kon hebben. Even later was zijn toestand zoodanig, dat hy per auto vervoerd kon JUBILEA D s. J. F. van D u y n e, predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Amsterdam- West (Sloterdijk), heeft in verband met zijn 25-jarige ambtsbediening Zondagmorgen in de Jeruzalemkerk een gedachtenispredikatie gehouden over 1 Cor. 3 5. Aan het einde werd hij toegesproken door zijn ambtgenoot Ds. J. W. P. Ie Roy, en werd hem Gezang 91 3 toegezongen. ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK Vijfde zitting. De president opent de vijfde zitting met lezing der H. Schrift en gebed. Zeer onder den indruk van het plot seling overlijden van Ds. Tichelman, secun dus van den secretaris, spreekt hij eenige ernstige woorden naar aanleiding van het vreeselijk ongeluk, dat men zich bijna niet kan voorstellen. Daags vóór het ongeluk, dat den dood van Ds. Tichelman en van zijn echtgenoote en zoon tengevolge had, was de overledene nog in het Synodege bouw aanwezig om eenige dingen te bespre ken en afscheid te nemen vóór zijn vacan- tiereis. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. De groslijst van candidaten voor de benoe ming van 2 leden in de Aïg. Syn. Commis sie wordt nog met een 2-tal aangevuld, waarna overgegaan wordt tot stemming, al lereerst voor een predikant-lid. Hierbij ver kregen Ds. van Zwet en Dr. Smit elk 9 stem men. Bij herstemming tusschen deze twee werd gekozen Dr. P. Smit tot primus. Als zijn secundus werd verkozen Ds. L. S. van Zwet. Tot primus-lid-ouderling wordt, na 2 vrije stemmingen, door het lot aangewezen Prof. Dr. Th. L. Haitjema. Als diens secun dus wordt gekozen, bij herstemming, J. W. Bolt Tot lid en secundus-lid in het algemeen College van Toezicht op het beheer der ker kelijke goederen en fondsen van de Herv. Gemeenten in Nederland worden herbe noemd Dr. G. J. Weyland en F. Tammens. Tot lid van den Raad van Beheer wordt herkozen Mr. H. E. Cost Budde. Tot lid en plaatsvervangend lid in den Raad van Beroep worden herkozen Mr. H. J. M. Tyssens en G. H. E. Bergsma. In den namidag krijgen dè cor gelegenheid hun sectievergaderingen te hou den, zoodat dt vergadering wordt verdaagd tot den volgenden dag. KERKELIJKE STRIJD IN ENGELAND Ter gelegenheid der viering van het 100- jaric bestaan der Oxford-beweging in Enge land, werd Zondag 16 dezer onder presidium van den Anglicaanschen bisschop van St Albans en geleid door den Anglicaanschen bisschop van Colombo een zeer ceremonieele „hoogmis" in het White City stadium vierd. Er waren ruim 45.000 congressii bij aanwezig. Thans publiceert de Engelsche pers een protestschrijven tegen deze mis, ondertee kend door de voorzitters van de vijf groote Protestantsche Kerkelijke organisaties: de National Church League, de Church Associa tion, de Protestant Reformation Society, de Protestant Truth Society en de Fellowship of Evangelical Churchman. Zij verklaren in dit protestschrijven, gericht aan de bisschop pen der Engelsche Staatskerk, die de hoog mis leidden, de bisschoppen van St Albans Colombo, dat „zij die trouw zijn de geloofsbeginselen gelijk die staan uitge drukt in de 39 artikelen en het boek der ge beden, met groote droefheid van de viering van deze hoogmis hebben vernomen. De vie ring is ons aanbevolen als een bevordering van de eenheid der kerk, doch deze hoogmis zal zeer zeker juist het tegengestelde effect hebben. De mis gelijk die in de eeuwfeest programma's is aangekondigd behoort niet tot den geordenden eeredienst onzer kerk en de leer die er door wordt uitgedrukt is door de kerkhervormers als strijdig met de leer van het Woord van God absoluut Ook bij den aartsbisschop van Canterbury een deputatie uit 32 diocesen der Engel sche Staatskerk een ernstig protestschrij gericht aan de aartsbisschoppen der Staats kerk, gaan aanbieden. De aartsbisschop ver klaarde wegens ambtsbezigheden (de dioce sane conferentie te Canterbury) de deputa tie niet te kunnen ontvangen, doch aan het protest „ernstige aandacht" te zullen wijden. Een kapelaan van den aartsbisschop ontving de deputatie officieel in de plaats van den primaat. De deputatie betoogt in haar adres, dat de aartsbisschoppen bij de volkomen breuk met de beginselen der Kerkhervor ming gelijk die thans wel zeer scherp door de viering van deze hoogmis is geaccen tueerd, positie zullen kiezen en de leden der Engelsche Staatskerk door „een publiek her stel van de stellingname der Kerkhervor- en een officieele herhaling en beves tiging van den Schriftuurlijken grondslag van de leer der Kerk zullen geruststellen" Ook bij den bisschop van Londen, in wieps diocese de bedoelde plechtigheid plaats vond, is een protestschrijven ingediend. Dit laatste kenmerkte zich door een preciese beschrij ving door ooggetuigen van de ceremoniën gelijk die plaats vonden. Ook is een serie protestmeetings georgani- Blijkbaar heeft de overigens grootsche vie ring van het eeuwfeest der Oxford-beweging eenerzijds wel de Anglo-Katholieke richting gesterkt, doch anderzijds den strijd ver scherpt CHRISTELIJKE ACTIE IN ZWITSERLAND Tegenover de godloozenbeweging, die in Zwitserland sterke kwartieren betrokken heeft, hebben alle Zwitsersche Christelijke Kerken en vereenigingen thans samen een afweercomité gesticht, dat de opdracht heeft den Christelyken etrijd tegen het communis- ne te centraliseeren en krachtig te voeren, oornamelijk in de pers en door geschriften. ZENDING. Grafsteen Dr. D. Bakker. Te Sant poort bij Bloemendaal is onder veel belang stelling. vooral van de zijde van Zendings- deputaten in de Geref. Kerken, een gedenk steen op het graf van Dr. D. Bakker aan de familie overgedragen. Ds. W. Breukelaar, van Santpoort, her dacht namens Zendingsdeputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken en den Zendingskring op Midden-Java, de plaats die wijlen Dr. Bakker op het terrein der Zending ingenomen heeft Ds. J. L. Bakker, van Oudehome, jongste zoon, sprak namens de familie woorden van dank. De gedenksteen van massief hardsteen vertoont aan het boveneinde een witmarme ren opengeslagen Bijbel, met de tekstwoor den van Markus 16 15 en Openb. 14 13. Op den steen zelf is het volgende te lezen: ,Ter gedachtenis aan Dr. Dirk Bakker, 11 November 186522 December 1932. Den eersten Docent der Theologische School te Djokjakarta in den dienst der Zending van Geref. Kerken in Nederland op Midden- Java. Nederlands schuld aan Indië drong hem in warme liefde voor den Heere zijn leven te wijden aan de zaak der Zending". Zendingsdag Geref. Zen dingsbond. Ingevolge een desbetreffend tot de Ned. Spoorwegen gericht verzoek, ie beslist, dat opgaaf en verrekening van kochte biljetten uiterlijk op Woensdag 2 Aug. des namiddags 3 uur dient te geschieden, doch dat dengene die onverkocht gebleven biljetten wil inleveren, moet worden gevraagd of hij dezen nog tot verderen verkoop wenscht te behouden, terwyl aldaar de eindafrekening Donderdag een kwartier vóór het vertrek trein kan geschieden. Alzoo is de moge lijkheid geopend tot het laatste oogenblik kaarten verkrijgbaar te stellen. GIFTEN EN LEGATEN. Te Amsterdam ontving, naar de „„Stand." meldt, de Geref. Kerk uit de na latenschap van wijlen A. Hein, die kerk tientallen jaren als ouderling heeft gediend .twee legaten van f 1000, een voor de Kerk en een voor de Diaconie. Te Otloland heeft de Geref. Kerk van wijlen den heer J. Harthoom aldaar een legaat van f 4000 ontvangen, te verdee- len tusschen Kerk en Diaconie. Gemengd Nieuws. MEISJE DOODGEVONDEN Men meldt ons uit Delft: Hedenmorgen vroeg zag ©en landbouw©» die naar zijn werk ging aan den graskant van den Akkensdijk, een meisje en een rij' wiel liggen. Het mei6je maakte den indruk bewusteloos te zijn, waarom de politie werd gewaarschuwd. Met de politie verscheen eveneens Dr Visser van den Geneeskundi gen Dienst, die den dqod bij het meisje con stateerde. Naar de doodsoor*iak wordt een onderzoek ingesteld, waartoe ook sectie op het lijk zal worden gehouden. Het meisje is waarschijnlijk de 24-jarige G. uit Delft, die gisteravond wee gaan fietsen en niet thuis was BRANDSTICHTING TE WEESPERKARSPEL DRIE PERSONEN GEARRESTEERD IA den nacht van Donderdag op Vrijdag jj. werd de schillenboer AL opgeschrikt door een brand, welke in een houten schuur, welke tegen zijn woning is aange bouwd, was aangebroken. Met behulp van zijn huisgenooten is de man er in geslaagd de vlammen te dooven. Het bleek, dat de geheele schuur met benzine en teer was overgoten, terwijl voorts in de nabijheid van het huis een benzinebus werd aange troffen. Als verdacht van brandstichting werden daarop gearresteerd E. G. S. en G. C. J. S., beiden woonachtig te Amsterdam. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd. Zij verklaarden, dat de eigenaar van het huis, waarin M. woont, zekere J. W. v. W. te Weesperkarspel hen f 200 had toege zegd, zoodra de woning in brand stond en f 300 zoodra de verzekeringssom zou zijn uitgekeerd. De beide verdachten zijn heden voorgeleid voor den Officier van Justitie te Amsterdam, die onmiddellijk last gat over te gaan tot arrestatie van van W, het geen is geschied. VOET VAN MOTORRIJDER AFGEKNELD BIJ EEN AANRIJDING MET EEN AUTO Te Nieuw-Milligen is een motor, welke bestuurd werd door den heer I. Versluis uit Schoonhoven, tegen een auto gereden, welko uit de richting Apeldoorn kwam. De botsing was zoo ernstig, dat een voet van den heer V. vrijwel afgekneld werd. Mej. G. Zijde veld, eveneens uit Schoonhoven, die op de duo zat, liep ernstige schaafwonden op. Nadat een zuster van den geneeskundigen dienst uit Dordrecht de eerste hulp had verleend, werden de beide slachtoffers in het Ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen; naderhand zijn ze vervoerd naar de Rijks klinieken te Utrecht. Voornaamste Nieuws* (bit 1) Op de N.C.R.V.-landdag verwacht men 50 a 60.000 bezoekers. (bli 2) Meeningsverschil over den duur der vei daging van de wereldconferentie. Naar aanleidine van den uitslag der ker kelijke verkiezingen in Duitschland hebben negen leden van den oppersten kerkeraad hun ontslagaanvrage ingediend. In verband met de monarchistische staats greep in Spanje in 1932 zijn verschillende generaals veroordeeld. De terugtocht van Balbo's lucht-eskader. Bli 3 Op onderzoek in Duitschland XIX. (bli 7) De Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nij megen. IN DUITSCHE JEUGDHERBERGEN Dr. J. A Westerhuis schrijft ons: 't Was een opgewekt troepje Arnhemsche Lyceïsten, dat onder !eiding van een leerares en van den Rector gedurende een week gast vrijheid genoot in Duitsche Jeugdherbergen En het is ons uitnemend bevallen! Wij waren in Honnef, Altenahr, JJarscheid, Maaderscheid en in Wassenach overal was het goed, zoowel ten opzichte van eten en drinken, als wat de behandeling betreft. Er heerscht orde, maar wie zou dat niet op prijs stellen, vooral als men bedenkt dat soms meer dan 200 personen in zoo'n jeugd herberg vertoeven. En de nieuwe beweging? Daar hebben wij geen last van gehad. Als men 't Horst Wessellied zong, dan hebben wij dit staande aangehoord, niet meer dan beleefd tegenover hen, die zelf staande ons „Wilhelmus" aanhoorden. En verder hebben wij als het gemoed Hitier" werd vervangen. Werd een enkele maal de opinie gevraagd over den Duit- schen leider, dan waren de jongelui zoo verstandig daarover te zwijgen, of te zeggen dat wij wilden afwachten. Merkwaardig was een Morgenandacht over het verraad van Petrus. Die gaf een slecht voorbeeld van trouw aan zijn Leider, en hij kneep 'm voor een Madel. Zóó sprak de Führer tot zijn (Evangelische) jeugdgroep. Gelukkig wordt over dit verraad ook wel anders gepreekt Summa summarum, jongens, meisjes, leid ster en Rector, allen waren even voldaan: prachtig weer, goedkoop uit en buitenge meen veel genoegen. ij geluisterd, en vriendelijk teruggegroet, Is het gemoedelijke „Grüsz Gott" door „Heil NEDERLANDER IN FRANKRIJK GEDOOD Zaterdag heeft in de nabijheid van Bain les Bains een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Baron en barones d'Aulnis de Bou- rouil uit Haarlem, die voor een vacantie- verblijf in Gerardmer vertoefden, maakten per auto een tochtje langs de badplaatseu in de Vogezen. Nabij Bain les Bains is da wagen geslipt en dientengevolge over den kop geslagen. Baron d'Aulnis werd op slag gedood; zijn echtgenooteen de chauffeur werden zwaar gekwetst RELLETJES TE AALSMEER Bij den opbouw van het circus Amanda Roberti op een terrein onder Aalsmeer is het gistermiddag tot ernstige relletjes ge komen tusschen de circusmenschcn en de Rijkspolitie. Hoewel het circus vergunning had om zijn tenten op te slaan op een ter rein in Aalsmeer, meende de eigenaresse van het stuk land op het laatste oogenblik bezwaar tegen het optreden van het circus te moeten maken, waarop zij de Rijkspolitie verzocht het circus te verwijderen. Dit ging niet zoo gemakkelijk en op een gegeven moment zag de majoor van de Rijksveld- wacht zich genoodzaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Bij de charge, welko hierop volgde, liep de eigenaresse van het circus, mevr. Amanda Roberti, een drietal verwondingen op. Voorts kreeg een tweetal mannen eenige sabelhouwen; zij moesten zich onder geneeskundige behandeling luteu stellen. Nadat de burgemeester van Haarlemmer meer, M. A Slob, in wiens gemeente liet relletje zich voordeed, eraan was te pas gekomen en ook de Officier van Justitie had ingegrepen, werd het conflict bijgelegd, zoodat de eerste voorstelling kon doorgaan, en ook de verdere voorstellingen zullen kunnen plaats vinden. MEISJE GESCHAAKT Aan het bureau Spaarndammerstrant te Amsterdam is een dertigjarige chauffeur binnengebracht, die wordt verdacht van schaking van een zeventienjarige werkster. Deze is eveneens naar genoemd bureau geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1