lliruwr ge iitódft (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD VACANTIE-ADRESSEN ftBONNEMENTt Ver kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- icho tending «4.50 Bü dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4024 MAANDAG 24 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regels.....L17ty Elke regel meer0.22V1 ïngez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargano Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EEN GELUKKIGE HAND De Minister van Sociale Zaken heeft een gelukkige hand gehad inzake de bezuini ging op de Keuringsdiensten. Zijn ambts voorganger had deze kwestie blijkbaar te veel aan de adviseurs overgelaten en daar door een storm van gerechte critiek. ontke tend bij belanghebbenden en belangstellen den. De eerste groote fout was, dat de Commis sie-Weiter voortgeborduurd had op het een zijdige en bevooroordeelde rapport-Van Beresteyn, de haastige criticus, die niet zel den nagerekend behoort te worden. Deskundigen op dit gebied hebben met 'de stukken aangetoond, dat dit rapport ei naést was en dit bad den Minister tot yoorzichtiger optreden moeten nopen. Op de eerste fout volgde een tweede. Doordat men over het hoofd zag, dat zoo wel gemeenten als rijk in de kosten bij dragen, eischte men dubbel zooveel bezui niging als bedoeld was. Dit zou eenvoudig afbraak geweest zijn en de laatste fout werd zoo spoedig mogelijk hersteld. Nu echter komt de Minister meedeelen, dat een zoodanige inkrimping van den dienst en een zoodanige salarisverminctc- ring en op zoo korte termijn als aanvan kelijke in de bedoeling lag, onaanvaard baar zijn. Daarom stelt de Minister een milder ro geling voor en is daardoor verplicht de post op de begrooting hooger te ramen, dan aanvankelijk de bedoeling was. Wij meenen, dat de Minister hierin een gelukkige hand had en de Kamer zich gaarne met de voorgestelde wijzigingen zal vereenigen. Bezuinigen: best! Maar met beleid en niet bij één dienst, die toevallig geen sym pathie vindt bij een al te impulsief rappor teur, op zoo drastische wijze, dat heel het apparaat, ten bate der volksgezondheid in werking gesteld, defect raakt. DE BRUG OVER HET MERWEDEKANAAL TRANSPORT DER IJZER- CONSTRUCTIE DOOK DE ZEEBURGERSLUIZEN Een onverwachte tegenslag BINNENLAND. „BEHENDIGHEIDS"-SPELEN IN ONZE BADPLAATSEN Het is wel een eigenaardige schiedenis met het Straperlospel, waar van Scheveningen de primeur in Neder land bad. Terwijl de Haagsche autoriteiten van oordeel zijn, dat de wetgever niet kan ingrijpen omdat het spel, zooals het te Scheveningen werd gedemonstreerd, niet als hazard kan worden beschouwd heeft de commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland een vergunning voor hetzeltde spel geweigerd, wegens 't strijdig zijn met de Loterijwet 1905 en de Drankwet 1931. In Zandvoort daarentegen mag het weer wel beoefend worden. Wij hebben ons in verband hiermede aller eerst gewend tot den Haagschen hoofdcom missaris van Politie, die ons mededeelde, dat het spel, precies gespeeld volgens de regels, z.i. niet op grond van bestaande voor schriften kan worden verboden. Trouwens er bestaan verschillende vormen van spel.-Toegegeven werd echter, dat in de p r a k t ij k van zuiver gokken moet worden gesproken. Het gaat er nu maar om, of de een of andere toekomstige exploitant bv. die te Hoek van Holland toch zijn plan nen zal doorzetten. Dan kan door den rech ter een principieele uitspraak worden ge daan. Voorts deelde men ons van de zijde van het Departement van Justitie mee, dat deze kwestie ten volle de aandacht heeft. Een onderzoek naar opgevorderde gegevens is gaande. Of een eventueele wetswijziging noodig geacht wordt, zal nader moeten blijken. Door de kerkeraden,kerkbesturen en groot aantal Herv., Geref., Chr. Geref. en Kath. vereenigingen te Vlissingen is aan den burgemeester met verwijzing naar het schrijven, dat de minister van binnenland- sche zaken aan de burgemeesters zond over de moreele gevaren van het toenemen der speelgelegenheden, het dringend verzoek ge richt om de plannen, die Grand Hotel „Bri tannia" had om gelegenheid te geven tot het z.g. Habylé-spel te verbieden als een moreel gevaar voor de bevolking en schade doende aan den naam van Vlissingen als badplaats. Dit verzoek heeft blijkbaar niet mogen ha ten, daar Woensdagavond reeds het Habylé- spel werd beoefend en naar wij vernemen er druk gespeeld werd. DE AMSTERDAMSCHE SOC.-DEM WETHOUDERS ZE TREDEN AF! Naar het „Handelsblad" bericht zullen de drie roode wethouders, de heeren De Miran da, Polak en Boekman nu spoedig aan den Raad kennis .geven van hun heengaan uit het college van B. en W., welk ontslag even wel zal ingaan op een bepaalden datum in September, ten einde den Raad het hij een- komen in Augustus te besparen. Zooals wij reeds vermeldden, heeft men Zaterdag een aanvang gemaakt met het transport van de ijzerconstructie, welke de bovenbouw zal vormen van de nieuwe brug over het Merwede-kanaaL Des middags om 1 uur bereikte de enor me constructie-massa de grootste hindernis van het traject der Zeeburgersluizen. De geweldige bogen van de brug over spanden het gansche kanaal, zoodat men een goeden indruk kon krijgen van den kolossus, welks uiteinden ver over de dijken uitstaken. Door een der groote sleepbooten van. de firma Goedkoop werden pontons, stellages en brug langzaam tot voor du sluiskolken getrokken van de Zeeburger- Om deze sluis te kunnen passeeren moes ten de pontons, waarop het groote gevaarte rustte, van elkaar worden getrokken. Des avonds om 9 uur was men hiermede gereed. Daar het reeds donker werd, mochten de sluizen op last van den Rijkswaterstaat ech ter dien avond niet meer worden gepas seerd. Nauwelijks kleurde de Oostelijke kim of gisteren werd het afgebroken werk hervat Om zes uur werd de sluis geheel ont ruimd en gingen de klappen van beide brug gen, die hier de verbinding vormen, open. De lieren op de beide pontons werden aan gedraaid en langzaam spanden zich de ka bels waarmede het geheele gevaarte gelijk tijdig tusschen de beide sluismuren zou ge trokken worden. Aan den achterkant waren twee sleepbooten van Gebr. Goedkoop voort durend in actie om de beide pontons recht te houden. Langzaam, maar dan ook zeer langzaam, naderde het ijzeren gevaarte de vier om- hoogstaande brugklappen. Boven op deze klappen zaten mannen, die als observatie post fungeerden, om nauwlettend uit te zien dat de stellages, waarop de roode brug rust, vrij bleven van deze klappen. Telkens werd gestopt of draaiden de lie ren langzamer, omdat de beide pontons iets afweken uit de goed richting en moest weer gemanoeuvreerd worden het geheel recht te krijgen. Om half acht was de brug juist boven de klappen van de brug. Het duurde nog een half uur voor de nieuwe brug zoover was gevorderd, dat de klappen weer dichtge draaid konden worden. Een van de ergste hinderpalen was daarmee overwonnen. Toen de beide pontons geheel door de Zee- burgerbruggen waren gepasseerd, werd ook het verkeer weer over het Merwede-kanaal aan deze sluizen vrij gegeven. Nog een half uurtje duurde het dat de sleep, want nu kwamen de sleepbooten om te trekken weer in dienst, de sluiskolk had verlaten. Buiten de sluis in het kanaal werd 1 istgelegd en begon het tijdroovende werk -ji de beide pontons dichter bij elkaar te schuiven en weer een hechte verbinding te maken tusschen deze beide drijvers, om daarna den tocht door het Merwedekanaal voort te zetten. Zooals men weet staat de brug op rails en daarlangs glijden dan de torens, waarop de brug rust. De druk op deze rails is buiten gewoon zwaar en het vet, dat tusschen de rails en brug is aangebracht, bleek voor in groot deel weggedrukt te zijn. Bovendien bleek na een minutieus onder zoek, dat door het sleepen en het werken met lieren er klemming was ontstaan. Ver schillende manoeuvres werden gedaan om de brug weer in den juisten stand te krij gen. Met al deze pogingen gingen uren heen. Maar het gelukte niet om de pontons dich ter bij elkaar te brengen, wat toch noodig is om door het kanaal verder te kunnen gaan en tenslotte de brug in den Muider- straatweg te passeeren. In den loop van den middag werd door de ingenieurs besloten dat de brug een vijf tigtal meters zou worden opgetrokken en daar ligplaats zou genomen worden aan den linkeroever van het kanaal. Verder werd besloten het scheepvaartver keer, dat reeds zeer veel vertraging had on dervonden, tot zonsondergang weder vrij te geven. Het lag in de bedoeling om heden de po gingen, om de pontons weer tot elkaar te brengen, te hervatten, en dan het moeilijke transport voort te zetten. Gemengd Nieuws. BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN Gistermiddag was de 34-jarige W. Duren- tet uit Amsterdam aan het zeilen op de Loosdrechtsche plassen. Ter afwisseling nam de jongeman een bad. Bij het zwem men schijnt hij onwel te zijn geworden. Een vriend van D., de Haas uit Amsterdam, heeft nog getracht hem te redden, doch kwam zelf daarbij in nood. D. is verdron ken, terwijl het lijk van het slachtoffer door de politie eenigen tijd later bij het dreggen is opgehaald. De H. is door een surveillee- rende politieboot opgepikt. Te Oudenbosch is in de rivier De Mark bij het zwemmen verdronken C. Meeuwissen, bloemist, oud zestien jaar. Het lijk van den jongen is een kwarttier na het ongeluk opgehaald. Te 01 s t is bij het baden in den Use! verdronken de dertienjarige Johan van Wegel. De politie heeft naar het lijk ge dregd en de bekende duiker G. Uiltink heeft verscheidene malen gedoken, doch Zatei»- dagmiddag was het nog niet gevonden. Te Heerenveen is de 19-jarige knecht, Dijkstra, van den veehouder Ra- meyer, wonende te ^giccama'spolder, nabij Heerenveen, bij het hadden in de Schip- sloot verdronken. EEN ONTZETTEND AUTO-ONGELUK Ds. B. Tichelman van Scheveningen met echtgenoote en zoon gedood DOOR EEN TREIN NABIJ BARNEVELD VERMORZELD In de godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen is het zoo plot seling verscheiden van Ds. Tichelman, echt genoote en zoon gister herdacht. Naar wij vernemen zijn de stoffelijke resten in den afgeloopen nacht naar de woning der familie in de Doornstraat ver voerd. De begrafenis zal plaats hebben op Donderdagmiddag op de Alg. Beg 's te Scheveningen, om twee uur. Een geweldige en diepe ontroering is Zaterdagavond door de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen gevaren, toen daar de ont zettende mare bekend werd, dat haar oud ste predikant, Ds B. Tichelman, zijn echtr genoote en zoon, mr J. S. Tichelman, slacht offers geworden waren van een ontzettend ongeluk en daarbij het leven gelaten had den. Smart en rouw hebben veler hart ver- vuld bij het vernemen der schokkende tijding, dat dit geëerde en geliefde drietal zoo opeens uit het leven was weggerukt, 't Wat bijna niet om te gelooven, maar toch de ontstellende werkelijkheid niet anders. Het ongeluk is geschied op den Nijkerker Grindweg onder Barneveld, die daar den spoorweg ApeldoornAmersfoort kruist Ds Tichelman, vrouw en zoon waren per auto op een vacantie-uitstapje en waren op eg naar Amersfoort, waar Ds Tichelman gisteren in „Zon en Schild" preeken zou. Door een nog niet opgehelderde oorzaak is de door mr Tichelman bestuurde auto door den uit Apeldoorn komenden sneltrein, Dm 4.08 over het station Barneveld Voorthuizen- vertrokken was, gegrepen. De auto bleef aan de locomotief hangen, werd een eind meegesleept, terwijl de inzit tenden er uit geslingerd werden. Mevr. Tichelman en haar zoon werden op slag ge dood; Ds Tichelman leefde nog en werd, nadat door een tweetal in den trein aan wezige dokters de eerste hulp was verleend, per trein naar het R.K. ziekenhuis te Amers foort overgebracht Hulp mocht echter niet meer baten. Kort na aankomst is hij over- De lijken zijn deerlijk verminkt. Het stof felijk overschot zal naar Scheveningen wor den overgebracht Dit treffend ongeval zal ongetwijfeld in breeden kring, ook ver buiten Scheveningen met innige deelneming worden vernomen. Want Ds Tichelman, die een zeer actief man was, genoot in den lande goede be kendheid en sympathie. Zijn vriendelijkheid en welwillendheid in den omgang, hebben velen ondervonden. Ook ons blad heeft nimmer tevergeefs een beroep op hem gedaan en herhaaldelijk ver raste hij ons door zijn zeer gewaardeerde mededeelingen en inlichtingen. Zeer onder den indruk van het gebeurde betuigen we familie en gemeente gaarne onze groote deelneming in den zwaren slag, waardoor zij getroffen werden, Ds Tichelman was predikantszoon en werd 1 Nov. 1875 te Hellevoetsluis geboren. Hij volbracht z'n theologischs studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1900 candidaat Op 12 Augustus van datzelfde jaar werd hij in zijn eerste gemeente Well en Ammerzoden, door zijn vader bevestigd. Hij vertrok later naar Vlissingen, diende vervolgens de gemeente te Uithuizermeeden, om zich op 16 Mei 1915 aan de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen te verbinden. Ruim 17 jaren is hij dus in haar midden werkzaam geweest en was haar- oudste pre dikant Groote werkzaamheid is door Ds Tichel man op Scheveningen ontwikkeld. We noe men in de eerste plaats zijn bijzondere zor gen voor het nieuwe Scheveningen, Geuzen- wijk en Duindorp. Hij stichtte er eerst een wijkgebouw en voor enkele jaren kwam de Prinses Julianakerk tot stand, bij welker inwijding de geheele Koninklijke familie tegenwoordig was. Hij was ook president van het Classikaal bestuur van Den Haag en plaatsvervanger van den secretaris van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Voorts maakte hij deel uit van de be sturen van de Haagsohe bijbelvereeniging. Hij was penningmeester van de vereeniging „Vrienden der Waarheid", die zich ten doel stelt de verspreiding van het Evangelie in de Noordelijke provinciën, bestuurslid van den Christelijk militairen bond voor Oost en West-Indië, bestuurslid van de vereeni ging Kinderzorg en van nog enkele andere verecnigingen. Hij was oud-hoofdbestuurslid van het Ned. Jongelingsverbond en redigeerde het or gaan van het Verbond, De Jongelingsbode en het Letterkundig Maandblad van het Verbond. De letterkunde had zijn groote be langstelling. Enkele predikaties zagen van zijn hand het licht. Van de Scheveningsche Kerkbode was Ds Tichelman redacteur. In het christelijke schoolwezen ter plaatse nam hij een be langrijke plaats in en evenzeer in menige andere vereeniging op maatschappelijk ge bied. Nog zeer onlangs trad hij op als presi dent der stichting Protestantsche Kraam vrouwenkliniek. Drie jaar geleden, op 12 Aug. 1930, had Ds Tichelman zijn 30-jarig ambtsfeest ge vierd. Van alle zijden is hij toen op de meest hartelijke wijze gehuldigd. Dit werkzame leven is thans opeens ten einde. Maar menschen mogen wegvallen, God zet Zijn door hem verrichte werk voort. Deze gedachte moge de Scheveningsche ge meente sterken in haar groote beproeving, als zij deze week zal staan aan het graf van hem, die zoovelen heeft mee-uitgedra- gen ten grave en daar zijn troostende woor den en gebeden sprak. Dan deed hij opzien naar Hem, in Wiens hand ons leven is, Die het teven geeft, maar het ook neemt op Zijn tijd en van Zijn souvereine daden menschen geen rekenschap geeft. VERDRONKEN Te Balkbrug is het tweejarig dochtertje van den heer Veldman te Balkbrug in een onbewaakt oogenblik in een langs de wo ning loopende wijk (waterleidingkanaal) gevallen en verdronken. De ouders, die op onderzoek uit waren gedaan, vonden het lijkje, drijvende op het water. MOTORONGELUK Gistermiddag te half vier reed te Apel doorn een motorrijder met duo-zitter in volle vaart tegen een auto, die den tuin van den „Julianatoren" alhier wilde binnen rijden. De duozitter was op slag dood, ter ijl de motorrijder, de heer Vos, ernstig werd gewond. De auto werd zwaar bescha digd. DDODELIJK MIJNONGEVAL Op de Orauje-Nassaumijn II te Heerlen heeft een doodelijk ongeval plaats gehad. De arbeider J. Herkenbosch uit Meerssen is tusschen een in beweging zijnde lift en een balk bekneld geraakt, waarbij hij zoodanige verwondingen opliep, dat hij kort na het ongeval is overleden. De overledene was gehuwd en vader van zes kinderen. DOOR DE TRAM GEDOOD Een zeer ernstig ongeluk met doodelijken afloop had te R h o o n plaats. De hulpbesteller H. Riethof kwam per fiets een erf afrijden en werd bij het over steken der rails gegrepen door de locomo tief van de R. T. M. Hij werd een heel eind meegesleurd. De locomotief moest worden gelicht om het deerlijk verminkte lijk onder vandaan te halen! De ongelukkige was 60 jaar en ongehuwd. ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagmiddag is te Zutfen op den wei, naar Emmerik de veetransportwagen van den D. in botsing gekomen met een rijwiel waarop twee jongens zaten. De auto cn het rijwiel reden in de zelfde richting, doch toen de auto den weg naar Schierakker insloeg kwamen de beido voertuigen met elkaar in botsing. De 10-jarige van II. die voorop de stang van het rijwiel zat was bijna onmiddellijk dood. De andere jongen kreeg verschillende schaafwonden, terwijl de fiets geheel vernield werd. De autobe stuurder reed door zonder van de aanrijding iets bemerkt te hebben. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Zaterdag is op den Rijksstraatweg tus schen Haarlem en Santpoort een wielrijder het slachtoffer geworden van zijn eigen on voorzichtigheid. De 33-jarige scheepstimmer man A. B., wonende in de Eemstraat, alhier, reed in de richting Santpoort huiswaarts. Zonder een teeken te geven stak hij plotse ling den rijweg over. Vlak achter hem reed een auto in vrij snelle vaart, die ondanks hevig remmen er niet in slaagde een aan rijding te voorkomen. De wielrijder werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarbij hij zulk een ernstige hoofdwonde opliep, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De auto vloog naar den linker kant van den weg, reed een anderen wielrijder aan en botste vervolgens tegen een huij. Hierbij gebeurden gelukkig geen verdere ongelukken. DE GOUDBERGING VAN DE „LUTINE" In tegenstelling met anders luidende be richten staat de bergingstoren kaarsrecht boven het wrak van de „Lutine". De twee cylindermotor wordt op den toren geplaatst, met welke werkzaamheden men Zondag middag bezig was. Het verloop van een ander gaat naar wensch. HUIS INGESTORT Te Oudewater stortte 's nachts een hof stede van den veehouder W. Mijderwijk met donderend geraas ineen. De bewoners zijn aan een groot gevaar ontsnapt, daar het geheele achtergedeelte instortte en een ge deelte van het voorhuis bleef staan, waar de woning en slaapplaatsen waren. De om wonenden schrokken zeer van deze instor ting. Te ongeveer 2 uur had de eerste in storting plaats. De buren dachten aan een zwaren donderslag. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Op den Klimmenschenherg te Klimmen bij Heerlen heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. De motorrijder W. uit Maastricht, die op de duo had mejuffrouw B. uit Lutterade, reed in volle vaart tegen een uit de andere richting komende vracht auto aan. De heer W. werd ernstig gewond aan zijn hoofd en brak een been. Mej. B. liep een hersenschudding op, en werd naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, alwaar zij in den afgeloopen nacht is overleden. DRIEJARIG KNAAPJE GEDOOD Vrijdagavond is te Rijssen het driejarig zoontje van het echtpaar H. W. in de Oranjestraat onder een beladen hooiwagen geraakt. De achterwielen gingen over der kleine met het droevig gevolg dat Dr. Oost hoek slechts den dood kon constateeren. De voerman heeft geen schuld. INBREKER AANGEHOUDEN De politie te Nijmegen heeft den Pool C., een berucht geveltoerist, na een vlucht over de daken gearresteerd. Hij had nachts ingebroken in een villa aan oen Graafschenweg. De politie volgde zijn spoor en ontdekte hem in een leeg huis aan de Vondelstraat. De Pool vluchtte de daken op en gaf zich eerst nadat eenige schoten gelost waren, aan de politie over. Hij heeft te Nijmegen twee inbraken op zijn gewe ten en werd ook elders door de politie ge zocht. BLOEMENCORSO IN HET WESTLAND In verband met de groenten- en fruitten- toonstelling, welke in Augustus in het ge bouw der Centr. Westl. Bloemenveiling te Honseliersdijk zal plaats hebben, wordt een groot bloemen- en fruitcorso georganiseerd. Dit corso zal dien dag door het Westland zelve een tocht maken, waarna op uitnoo- diging van de vereeniging Oranjedag te Delft, aldaar des middags een speciale op tocht zal worden gevormd. De stoet zal waarschijnlijk ook nog door Den Haag een rondrit maken. Aan het corso kan worden deelgenomen door luxe auto's, zoowel als vracht- en be stelwagens. De belangstelling voor dit Westlandsche corso zal ongetwijfeld groot zijn. Als 't even kan Rookt „EDELMAN' IN EEN HOOIVORK GELOOPEN Te Nieuwerbrug had V. het ongeluk met een oog in een hooivork te loopen. Naar het ziekenhuis is hij vervoerd. Men vreest dat hij het oog zal moeten missen. Winkeliers verwijderen feestversiering De feesten ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad Arnhem, zijn door ernstige wanklanken verstoord. Onder de winkeliers in de binnenstad is ernstige ontstemming gerezen, doordat de burge meester geen toestemming wilde verleenen voor vermakelijkheden op ruime schaal in diverse stadswijken, als gevolg van hei feit, dat B. en \V. aan de organisatoren van het Lunapark (het officieel herdenkings comité) het monopolie van de vermakelijk heden hadden verleend. De drukte in vele winkelstraten bleef daardoor beneden ver wachting. Verschillende winkeliers buurtvereenigingen hebben in de laatste dagen bij B. en W. aangedrongen op toe stemming voor meer vermakelijkheden. Zaterdagmiddag hebben B. en W. dit verzoek definitief afgewezen. Gevolg was, dat winkeliers van een aantal straten be sloten, de straatversieringen weg te halen. Onder de tonen van de Treurmarsch vaii Chopin zijn de slingers en versieringen in de Koningstraat (waar het gemeentehuis is gelegen) verwijderd, terwijl de vlaggen wer den binnengehaald. Zooals begrijpelijk was er veel belangstelling van de zijde van het publiek, terwijl de politie een oogje in het zeil hield. Andere straten zouden dit voor beeld volgen. Men overweeg zelfs, in de Koingstraat rouwfloersen aan te brengen. Land- en Tuinbouw. Ze dalen mee reuzensprongen. Zelfs de patcntkali. Zooals nu wel als algemeen bekend mag worden verondersteld hebben de Spaansche kalizouten. die als concurrenten van de Duitsch-Fransch-Poolsche kali, we'.ke tot dus ver het monopolie hadden, optraden, bewerkt, dat de kali prijzen ineens met een beduidend percentage omlaag gingen. Tot dusverre hadden alle pogingen daartoe gefaald, uitgezonderd één verlaging 5% die na veel zuchten en verweer ein delijk werd toegestaan en toen met veel eclat werd bekend gemaakt. Alle verdere pogingen om verlaging te krijgen, stuitten af op de bewering, dat het onmogelijk kon. Nu de Spaansche kali op dc Nederlnndsche markt kwam, is, wat onmogelijk kon, toch gei-chied. Dadelijk dauiien cc pryzen met 15 (vijftien) met 8 vergoeding rente en pakhuiskosten, dus met 23 Eind van de vorige week werd deze verla ging nog vermeerderd en de prijs op papkr is thans 3S lager dan vóór dat de Spaan sche kali kwam. In werkelijkheid is er nog wel „wat aan te doen", zooals de koopersterm luidt, maar ze is nog wel goedkooper te krijgen ook. Én patentkali dat niet door de Spaansche mijnen geleverd wordt, wordt ook in prijs verlaagd. Zeker, omdat de boeren wel weten dat in de herfst uitgestrooid kalizout-40 evengoed werkt als in het voorjaar gegeve patentkali, dat meer dan eens zoo duur L Deze stry'd op de kalimarkt kunnen de boeren lachend aanzien. Ze varen er wel bij en door de hooge pry zen was de kalibemes- tmg wel wat ten achter geraakt. Wat nu weer goed gemaak kan worden. BLOEMBOLLENHANDEL Verkoop beneden minimumprijzen De Nederlandsche Bloembollenkweekers- Gentrale maakt bekend, van den Minister van Economische Zaken bericht te hebben ontvangene dat hetvolstrekt ontoelaatbaar is te achten, dat tusschen aangeslotenen der Bloembollenkweekers-Centrale en Bloem bollenkweekersexporteurs-Centrale bloem bollen beneden de vastgestelde minimum prijzen verhandeld worden. Aan hen, die op dit punt nog door eigen schuld te kort blij ken te komen, zal bij aanvraag van teelt- of exportvergunning bedoelde handel als overtreding worden aangerekend en zoo noodig vergunning onthouden worden. Men zij dus gewaarschuwd. Uit het Sociale Leven. DREIGENDE LANDBOUWCONrLICTEN. ?e«i«St- Ph,"psIan4 waar do Ned.' Chr" Land- arbeidersbond reeds 13 jaren een collectieve arbeidsovereenkomst met de landbouwers heeft is men dit jaar niet tot overeenstemming kun nen komen over den inhoud van een ni collectieve arbeidsovereenkomst. Ook pogl van den voorzitter der Gewestelijke To organisatie in Zeeland hebben schipbreuk leden. De landbouwers wensehrn do uiwlooneo yan 24 cent ta verlagen to. 22 cent hetgeen Voornaamste Nieuws, (blz. 1) Het leggen van de nieuwe brug over het Merwedekanaal heeft vertraging ondervon- Bij een onge'uk op een onbewaakte over weg bij Barneveld zijn Ds. B. Tichelman, Ned. Herv. predikant te Scheveningen be ns zijn vrouw en zijn zoon om het leven gekomen. (blz. 2) Goering kondigt de doodstraf aan voor ieder, die zich vergrijpt aan een nat.-socialist In Deensch Sleeswijk hebben de boeren de productie gestaakt en de zuivelfabrieken ge- Blz. 3 Vierde zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Bij het schaaktournooi in Den Haag is een onzer bekendste spelers, Dr A. G. Olland, plotseling overleden. nen morgen. afstandsmarschcn begin- (blz. 5) Er zou een wetsontwerp worden ingediend inhoudende verbod van partij-uniformen. (blz. 8) Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het douane verdrag tusschen Neder land en Duitschland. i vrijwel zijn gehandhaafd. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Verschenen is het 7e verslag van het fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt El kanders Lasten", afdeeling van het Chr. Nat, Vakverbond, over 1931 en 1932. Het aantal deelnemers bedroeg 1 Jan. 1931 20.540 en op 1 Jan. 1933 45.400. Steeds meer treden iden der afdeelingen tot het fonds toe, al is ook nog 62 der christelijk gcor- ganiseerden niet als deelnemer ingeschreven. De organisaties van houtbewerkers, kantoor bedienden, mijnwerkers en technici heibben. het totaal aantal harer leden als deelnemer, ingeschreven; ook de sigarenmakers zijn bijna en bloc toegetreden. In 194 plaatsen is het fonds door een plaatselijke commissie of een correspondentschap vertegenwoordigd. Er zijn 569 begunstigers van het fonds. De zakagenda had een oplaag van 20.000 exem plaren. In 1931 werd in 231 gevallen hulp ver leend en in 1932 in 321, waarvoor resp, 43.045.44 en 57.314.47 werd uitgegeven. De verlies- en winstrekening over 1931 toont een bedrag van 62.774.34 in ontvangst en uitgaaf. Aan contributie van deelnemers en organisaties werd ontvangen 34.612.98 en aan bloemendagen 16.134.05. In 1932 was het bedrag verlies- en winstrekening 75.676.42 en contributies en bloemendagen, brachten resp. 62.S3S.67y, en 13.852.33y». De balans over 1931 toonde in ontvangst cn uitgaaf 47.679.63 en die over 1932 47.820.27 Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan da administratie s c h r i f t e 1 ij k op ta geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1