SSMWiiS fiteeit Dit is dan ook do reden, dat sommige menschen 's avonds laat of 's nachts honger krijgen; ze zetten met het oog daarop wat eten klaar om tenminste niet wakker te liggen van den honger, doch dat deze levenswijze in haar geheel verkeerd is, behoeft geen betoog. Dat de prestaties op elk gebied verminderen en de gezondheid onvermijdelijk wordt geschaad, spreekt vanzelf. De grootste fout ligt bij het begin, dus bij het ontbijt. Al moet men er wat vroeger voor opstaan, het is nood zakelijk, dat men zich hiervoor ruim schoots tijd gunt. Er moet rustig ge geten worden en het gewone brood met thee of koffie (cacao is 's morgens vroeg niet geschikt) dient i te worden aangevuld met een flink bord pap, waarbij melk, stroop, ker, maar voor de afwisseling ook ge kookte vruchten of vruchtensap ge bruikt kunnen worden. Ook een bord dikke soep is zeer aan te bevelen. Melk en kaas voorzien in de behoefte aan eiwit, terwijl ook visch zeer voedzaam is en een aangename variatie geeft. Eeieren kan doch behoeft men niet te gebruiken; bruin brood en roggebrood wisselen het wittebrood af of worden daarnaast gepresenteerd, terwijl vruch ten niet mogen ontbreken, tenzij er sla, radijsjes of iets dergelijks op tafel wordt gebracht. De mode van den dag Ons wekelijksch knippatroon Nr. 147 is een huisjurk van aardig bewerkt katoen of mousseline. Grap pige opgestikte zakjes en gemakkelijk vallende, ruimzittende klokrok. Men heeft ervoor noodig 4.75 M. van 90 c.M. breed, en voor het effen kraagje 30 c.M. De bruid en haar tooi De jonge bruid op onze afbeelding draagt een japon van witti» trêpe satin, dubbelzijdig verwerkt, de glanzende zijde alleen voor de breede ceintuur en de onderste der beide kragen. De lan ge strakke mouwen kunnen er later uitgehaald worden en door andere vervangen, indien men aan het toilet, zooals meer en meer gebruikelijk is, na de bruiloftsdagen een meer sobere bestemming wil geven. Ook van den wijden sluier van tule kan later een smaakvol bovendeel voor een middag jurk worden gemaakt Het bruidsmeisje draagt een bijzon der aardig jurkje van glasbatist met veel volants, mouwtjes met ruches, een strik van gehakt satijn en een Bieder- meyer-ruiker. Een oudere dame doet er beter aan, geen mouwloos toilet te nemen, een japon van mooie donkere stof, eenvou dig verwerkt met een driekwart lange pofmouw, zal haar beter staan. Heel mooi is de schuine halsuitsnijding, die met een bloem bij elkaar wordt gehou den. Bruid en bruidsmeisjes dragen geen sieraden. Een moöi vallende soepele stof en een eenvoudig maaksel doen hun jeugd en frischheid nog beter uitko men. Kinderjurken No. 161 is een aardig, eenvoudig toiletje, dat een zeer prettigen indruk maakt. Het mouwtje kan naar verkie zing gemaakt worden van een in de lengte loopende streep, of geajourd. Een derde mogelijkheid is er galon- netjes, bij wijze van strepen, op te etikken. Voor deze jurk heeft men noodig vier en een halven meter van 100 c.M. breedte. Beide patronen zijn tegen den prijs van 50 cents per stuk te verkrijgen bij de Afdeeling Knippatronen van de Uitgeversmaatschappij De Mijlpaal, postbox 175, te Amsterdam. Toezen ding geschiedt na ontvangst van het bedrag, dat gestort kan worden op postgiro 41632, of kan worden overge maakt op andere wijze. Aan de lezeressen wordt vriendelijk verzocht behalve het nummer van het verlangde patroon ook op te geven de boven-, taille- en heupwijdte, en naam en adres duidelijk te vermelden. Toezending zal dan zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. Eenvoudig en practisch zijn de kin- derklecrtjcs voor dezen zomer. Hoofd zakelijk verlevendigd door knoopen in afstekende kleuren, zijn deze jurk jes buitengewoon dankbaar van vorm en materiaal. Er wordt zeer veel ka toen gedragen, linnen en piqué. Er is ook, hoe gek het ook moge klinkefy een soort wollen linnen en wollen pi qué, dat heel sterk is. Het jurkje links is uit blauw wol len linnen. Het bloesje is van blauw wit katoen, geruit. De knoopen zijn eveneens me.t dit katoen overtrokken. Het rechtschc jurkje is parelgrijs; de das cn de knoopen zijn vuurrood. Het jurkje van het kleinste meisje is van rose of lichtblauw linnen. De kraag en volants, die als mouwtjes dienst doen, zijn van wit piqué. Dit modelletje leent er zich ook uit stekend voor om van gekleurd shan tung te worden gemaakt. Trouwens al deze jurkjes zijn heel eenvoudig te naaien, zoo eenvoudig, dat een patroon overbodig is. Men knipt de stof aan het lijfje van het kind cn als dat eenige moeilijkheden mocht opleveren, naar een oud jurkje, dat nog goéd past. Ons eigen honk Bloemen schikken Bloemen schikken is het groepecren van natuurlijke schoonheid, met het doel een interieur te verfraaien, en daar sfeer en stemming aan te geven. De bloemenschikster zal dus voor een wat donkere, met zware oud-Holland- sche meubelen gevulde eetkamer, met veel oud blauw en hier en daar de doffe schemering van tin en koper een ander soort bloemen en een andere manier van groepeeren kiezen dan voor een lichte serre, waar van drie kanten door de dunne gordijnen het licht binnenvalt. Bloemen doen haar juiste werking binnenshuis wanneer zij in harmonie zijn met de omgeving. Hoe wordt die harmonie verkregen? Door een voor zichtig aanpassen van kleuren aan de algemeene kleurwaarde van het geheel, door een zoeken naar denzelfden stijl, door een doen samenvallen van de stemmingen, of door een fel en boeiend contrast. Deze laatste methode eischt echter een veel zekerder smaak. Het vinden van een sterke contrastwerking die niettemin gevoel en oog bevredigt, is een zaak van vast gevormden smaak en bijna onfeilbare intuïtie. Een beetje te veel of een beetje te weinig kan al het effect bederven. De wijze van bloemenschikken is heel wat veranderd bij vroeger. Bou- quetjes zooals men die vroeger had, waar de bloemen opgeprikt werden aan ijzerdraadjes en een achtergrond van varenbladeren hadden, bouquettcn, die dus eigenlijk maar aan één kant bekeken konden worden, ziet men ge lukkig niet meer. Zij waren een voor beeld van wansmaak. Dit was echter niet het geval bij de ruikers uit vroe- geren tijd, die rond waren cn omgeven door een papieren manchet. In een bepaald interieur kunnen zulke ouder- wetsche bouquetten het heel aardig doen. Losse bloemen in een bij het soort passende vaas of pot met zorg gekozen en met liefde en gevoel geschikt, dfit is de tegenwoordige wijze van bloempn schikken. Zet nooit bloemen met korte steeltjes in een vaasje met hoo- gen hals, of lang .gestoelde bloemen in een laag potje. Schik nooit te veel bloemen bij elkaar in een vaas, zoo dat de stelen tegen elkaar dringen cn de bloemen niet los staan; dit is altijd leelijk en geeft aan de heele schikking iets benauwds en gedrongens. Twee of drie rozen te zamen zijn meestal mooier dan twintig of dertig bij elkaar omdat een roos zulk een zware bloem Alleen bij kleine bloempjes, made liefjes, vergeet-mij-nictjes, speenkruid en anemoontjes, kan het mooi zijn, wanneer de kleine bloemen als een veldje vlak bij elkaar staan. Van de Japanners kunnen we op het gebied van bloemenschikken nog veel leeren. Zij zetten meestal een enkelen mooien tak 'bloemen, één orchi dee of chrysanthemum in een wijden schotel. In sommige milieus maakt zulk een bloemversicring een mooi effect, maar dikwijls z&\ het iets ge zochts hebben. Neem voor uw bloemen eenvoudige potjes of vaasjes, ik bedoel hiermede, dat ze weinig versierd moeten zijn. Druk gedecoreerde vazen kunnen mooi zijn op zichzelf; zij leiden do aan dacht van de bloemen af. Het aarde werk van Lanooy met zijn exquise, zuivere kleuren, leent zich bijzonder goed voor bloemen. Maar ook eenvou diger vaatwerk, gemberpotten, melk kannen, enz. kunnen goede diensten bewijzen. Niets is er, dat het interiedr zoo gezellig en levend maakt als een tuil bloemen, die zuiver en met gevoel zijn geschikt. 2 Handwerken Vliegenkleedjes De zomer brengt ons, behalve zon neschijn, ook de vliegen en muggen plaag, waarvan we vooral den last ondervinden, als we een tuin hebben, en daarin willen theedrinken. Van melkkan en suikerpot zijn deze lastige bezoekers haast niet weg te slaan, elk ©ogenblik „zitten" ze er weer aan. wij een toer: 1 vaste, 1 losse geheel In de rondte om. Daarop een toer: 1 dub bel stokje, 3 lossen, enz. enz., telkens twee vasten in de vorige toer over slaand. Als laatste toer komt nog die van 1 vaste, 4 lossen. Op de afbeelding ziet men wel, hoe het zoo ongeveer dan wordt. Om het kleedje gemakkelijk te kun nen opnemen haken we een klein ringetje van 7 lossen, waaromheen 24 vaste steken. Dit hechten we stevig We kunnen de koffie- of thecwar- mer, die wij hierbij afbeelden, heel goedkoop zelf maken. We gebruiken als materiaal jute en wol. Op jute kan men heel gemakkelijk een kruissteek patroon werken. Natuurlijk kan men, zoo men dit wenscht, ook stramien gebruiken. Op de patroonteekening hebben wij vijf verschillende kleuren aangegeven, en wel als volgt: X donker bruin hard blauw beige bordeaux rood d geel Wie een andere kleurcombinatie mooier vindt, kan deze naar eigen keus wel veranderen. Beter dan het voortdurende weg jagen der insekten voldoet het daarom, suiker en melk met vliegendekjes te beschermen. Men kan het zelf gemak kelijk maken van een overgeschoten stukje dunne stof, bijvoorbeeld mous seline of voile. Men knipt daartoe ron de lapjes op de gewenschte grootte. Er wordt vervolgens een smal inslag- je aangeregen, waarom wij een pa troontje haken. Daarvoor gebruiken wij D.M.C.-garen nr. 50. Eerst haken Gehaakle tusschenzetsels iTW.T r I ■ÉÊÊ^Ém Hêêtrtïffll14ft' mT l&WÉSwH Doorstoppatroon voor Gordijnen Een zeer aardig, gemakkelijk te ma ken doorstoppatroon voor gordijnen geven wij op bijgaaade afbeelding. Voor de duidelijkheid is het in kruis jes geteekend, omdat kruisjes makke lijker natellen dan aaneengesloten van tweederde centimeter wordt do doorstoprand 20 c.M. hoog. Onderaan moet een dubbele zoom worden gemaakt van ruim 5 c.M., die eveneens met een' rechten rand van doorstopwerk ter breedte vaC één gaatje wordt afgewerkt. Tusschen den zoom en het patroon op het midden van het vlicgcndckje vast Door de middelste toer rijgen wij een eindje elastiek, zoo dat het precies om kannetje of potje past. We hebben dan een voldoende cn toch luchtige afsluiting tegen de zoo lastige vliegen plaag. Men denke er dus om, het kleedje een paar c.M. grooter te knippen dan de middellijn van suikerpot of melk kan. dichte blokjes maar de bedoeling is dat het wordt gemaakt als doorstopwerk, op tule of zoogenaamd filet Het mooist komt dit patroon uit op niet al te fijn filet, namelijk anderhalf ruitje per centimeter. Het patroon is dertig ruitjes breed, dus op filet ter grof te moet een ruimte overblijven van on geveer 15 c.M., waarop dan de 20 c.M, breede rand volgt, terwijl daarboven het geheele gordijn onbewerkt blijft. Indien men een goede kwaliteit filet bezigt, kan men van zijn gordijnen jarenlang plezier hebben! ÉftlÜV m w 9 m m^m' iiii Si sen, 4 stokjes, 5 lossen, 4 stokjes enz. Telkens aan de onderkant 5 stokjes overslaan. 3e toer: 3 lossen, 2 stokjes, 3 lossen 1 stokje in de middelste van de 5 los sen, 3 lossen, 2 stokjes boven de 4 stokjes, 3 lossen, 1 stokje enz. Op bet laatst van de toer 3 stokjes. 4e toer: 3 lossen, 1 stokje, 3 lossen, 2 stokjes in het ééne stokje, 3 lossen, 1 stokje tusschen de twee stokjes, 3 lossen, 2 stokjes enz. Op het laatst van den toer 2 stokjes. 5e toer: 6 lossen, 4 stokjes (aan iedere kant van de twee stokjes komt er een stokje bij), 5 lossen, 4 stokjea enz. Op het laatst van den toer 3 lo®« sen, 1 stokje. 6e toer: als de 7e toer: als de toer. i toer. De tusschenzetsels, die wij hierbij re- produceeren, kunnen worden ge bruikt ter versiering van lakens en kussensloopen, het breede tusschen zetsel voor het laken en het smalle i\oor de sloop. Ze worden'gehaakt met D.M.C.-garen Nr. 40. Het breede wordt dan 6 c.M. breed en het smalle drie en een halven c.M. Zooals men op de afbeeldingen kan zien, haakt men de tusschenzetsels in de lengte. Voor een laken zet men dus een aatal lossen op, dat iets lan ger is dan de breedte van het laken, iOlif.ii met het oog op het inhaken. Dan haakt men: le toer: in iedere lossen 1 stokje. (De eerste 3 lossen overslaan). 2e toer: 3 lossen (die voor een stok je gerekend worden), 3 stokjes, 5 los- 8e toer: als de 2e toer, waar dan meteen voor het breede tusschenzet- scl het patroon van de 2e tot de 8«| toer herhaald wordt. Voor het smalle tusschenzetsel volgt nu nog een toer stokjes, waarna dit dan af is. Deze toer stokjes is bij bet breede tusschenzetsel de 15e toer. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10