Geref. Zondagsschoolver. „Jachin" onderzoek m DUITSCHLAND DONDERDAG 20 JULI 1933 Drukbezochte jaarvergadering te Zeist memoriam Prof. L. Lindeboom In aansluiting op het verslag van de 39ste jaarvergadering der Geref. Zondagsschool Vereenigrng „Jaclnn", welke gister, te Zeist werd gehouden, en waarvan wij in onze vo rig.- editie reeds een uitvoerig verslag publi ceerden, kunnen wij nog het volgende mede- deelen: Na de opening der vergadering heeft Prof. Dr. F. W. Grosheide een woord van eerbiedige nagedachtenis gesproken naar aanleiding van het verscheiden van Prof. L. Lindeboom, den vroegeren eere-voor zitter van „Jachin". Met hem is de laatste oprichter van de vereeniging heengegaan. Zestig jaren lang heeft hij het werk der ver eeniging giadegeslagen. In de werkzaamhe den heeft hij een warm en groot aandeel ge had. Vele vergaderingen zijn door hein bij gewoond. Spr. 'brengt Gode daxik voor het vele, dat de Vereeniging in hem heeft mo gen ontvangen. De nagedachtenis van hezen rechtvaardige, aldus spr., zal ibij ons in ze gening zijn. Ben woord van hartelijk welkom werd toe- ge roepen aan de beide afgevaardigden van de Ned. Zondagsschoolvereeniging, Dr. L. Ma- rang en de heer Post, alsmede aan de afge vaardigde van het Geref. Tractaat-Genoot- echap „Filippus", Ds. J. Beerens van Vee- nendaal. Na het openingswoord van den Voorz. wer den telegrammen van medeleven verzonden aan het eerelid der Vereeniging, Ds. J. P. Ta- zelaar te Heemstede, en aan het bestuurslid den Boeit, die ongesteld is. Daarna werden diverse jaarverslagen uit gebracht. Aan dat van den secretaris, den heer A. Boo t, van Groningen, ontleenen wij het volgende: Een woord van dankbare herinnering werd gewijd aan wijlen Prof. L. Lindeboom. Hij heeft altijd Jachins zaak met warmte verde digd. leder herinnert zich nog de jubileum vergadering, waar hij 2 jaar geleden het woord voerde. Reeds toen is de velerlei ar beid van den overledene door den secretaris in het licht gesteld. Spr. wil thans alleen memoreeren, dat hij van 18711887 bestuurs lid, en van 1S751SS4 voorzitter van Jachin was. Nu hij is heengegaan in de vreugde zijns Heeren, aldus spr., past het ons God te danken voor alles wat hij voor Jachin mocht doen en te bidden, dat het nageslacht de verdiensten van dezen kloeken strijder in gedachten zal houden en in zijn voetsporen den arbeid zal voortzetten. Wat de werkzaamheden in het afgeloopen jaar betreft, werd o.m. gememoreerd, dat thans 177 kericeraden en 226 Zondagsschool- afdeelingen en andere corporaties bij Jachin zijn. aangesloten. Het aantal afdeelingen bleef vrijwel gelijk. Elf kerkeraden onttrok ken zich. Hiertegenover stond geen aan winst. Het verslag herinnerde voorts aan ve lerlei arbeid in het afgeloopen jaar verricht (radio-avond: etc.) en besloot met de wensch en bede, dat in deze crisis en malaisetijd de arbeid' van Jachin rusteloos moge voort gaan. De heer P. Koster, van Driebergen, bracht het financieel verslag uit. De reke ning in ontvangsten en uitgaven sloot met een totaal van f 5318.36. Aan contributies werd ontvangen f 2061.59. Dit jaar werd 6teun verleend aan 26 behoeftige Zondags scholen tot een bedrag van f 745. Dit aantal zal nog stijgen. Jammer ie, dat in veel ge vallen zoo weinig waardeering en meeleven van deze Zondagsscholen werd ondervon den. Op sommige plaatsen is het aantal con tribuanten sterk achteruitgaande. Opgewekt wei d) dit te ondervangen. i>e rekening sluit tenslotte met een batig saldo van f 11,39 (v. j. nadeelig saldo f 172.46). De lieer A. V e r 1 e ur bracht verslag uit van de Uitgeverij. Het Maandblad behield ongeveer hetzelfde aaaital abonnementen. De malaise is merkbaar. Toch is er een winst saldo van f 41.67%- De rekening der Uitge verij sluit m ontvangsten en uitgaven met een totaalcijfer van f 3982,31. Het winstsaldo bedraagt f 839.16. De verkoop van het hand boek ging regelmatig voort. Het verslag be vatte voorts vele bijzonderheden over uitga ven, die in het afgeloopen jaar het licht za gen. De diverse verslagen werden na discus sie goedgekeurd en vastgesteld, met grooten dank aan de diverse functionarissen voor het verrichte werk. Hierna refereerde de heer A. R. Koster over „Orde en tucht op de Zondagsschool", waarvan wij reeds verslag gaven. He't zal in druk verschijnen. Er werd hierna gepauzeerd tot half drie. MIDDAGVERGADERING lm de middagvergadering werden eerst de overgebleven verslagen afgedaan. Ds. A. Don dorp gaf een overzicht van de werk zaamheden verricht voor het orgaan, terwijl Ds. J. A. Tazelaar verslag uitbracht over „Boekbeoordeeling". (Zie ons blad van gis ter). Ook deze verslagen werden goedge keurd. Vervolgens kwamen enkele toespra ken aan de orde. Ds. J. Gi 11ebaard, van Zeist, wensahte „Jachin" geluk namens den kerkeraad te Zeist. Ds. J. Beerens deed hetzelfde namens het Geref. Tractaatge- nootschap „Filippus". (De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden Prof. Dr. F. W. Gros heide, en de heeren A. Kappers, en A. Ver leur. Tenslotte refereerde Dr. C Bouma over „Hedendaagsche Zondagsviering en haarbe- teekenis voor de Zondagsschool". Ook hier van gaven we gister reeds verslag. De druk bezochte vergadering werd, na discussie, op de gebruikelijke wijze beëin digd. Gemengd Nieuws. DE DIEFSTAL BIJ Dr. Ir. PHILIPS Een schikking inzake de uitgeloofde premie Zooals we eenigen tijd geleden hebben ge meld, waren er inzake het uitbetalen der uitgeloofde belooning voor het terugbezorgen vaa de bij dr. ir. G. L. F. Philips gestolen iuweelen en gouden voorwerpen, moeilijk heden gerezen. Zooals men zich zal herin neren, had de te Parijs gevestigde verteke- ringmaatschappij oorspronkelijk een premie van 16.000,uitgeloofd, doch achteraf bleek men slechts bereid, hiervan een klein gedeelte te betalen, waarmede de betrokke nen echter geen genoegen wilden nemen. Naar het „Vad." verneemt is in deze kwes tie een schikking getroffen tusschen de verzekeringmaatschapij en de beide perso nen, die tot de aanhouding der verdachten en het terugvinden van het gestolene heb ben medegewerkt, n.l. de bewuste schoen maker van den Schenkweg en de juffrouw, met wie de gearresteerde Oostenrijker te voren was uit geweest. Zij zullen thans sa men een bedrag van 11.000,ontvangen. Voor de onderlinge verdeeling dezer som heeft men naar billijkheid een komst getroffen. DRIE DUITSCHERS GEARRESTEERD Verdacht van het plegen van groote hoteldiefstal Aan het grensstation Eysden zijn Dinsdag avond in den laatsten trein, die naar Neder land ging een drietal Duitschers aangehou den, die een belangrijk bedrag aan Bel gisch geld en bovendien juwcelen en gouden voorwerpen bij zich hadden. De waarde wordt op meer dan 1 millioen francs ge schat. Het drietal, waarvan een vrouw, wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan een groote hoteldiefstal, welke de vorige week in de badplaats Spa plaats had. De douane heeft de gearresteerden aan de Rijkspolitie te Eysden overgegeven. Zij zijn in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort ERNSTIG AUTO-ONGELUK Vannacht omstreeks 1 uur heeft op het kruispunt SittardLeienbroek een ernstige botsing tusschen twee luxe auto's plaats gehad. Doordat de bestuurders elkaar waar schijnlijk te laat zagen, botste een auto, be stuurd door den inspecteur van politie Bus- kens uit Heerlen tegen een uit de richting Sittard komende auto, waarin zes personen gezeten waren en die bestuurd werd door den heer Emans. De inzittenden van dezen wagen bekwamen alle lichte verwondingen welke ter plaatse verbonden konden worden. De bestuurder, de heer E., was er echter ernstiger aan toe. Hij moest in zorgwekken- den toestand naar het hospitaal te Heerlen overgebracht worden. Men vreest voor zijn leven. De inzittenden van den wagen van den heer B. kwamen er met eenige schram men af. Marechaussee en de politie uit Sit tard stelden een oaderzoek in naar de schuldvraag. MOTORONGEVAL Te Putten stak een man per rijwiel uit een zijweg dwars over den hoofdweg. De chauffeur van een luxe auto zag den man naderen en trachtte hem te ontwijken. Helaas werd de man gegrepen. Buiten ken nis werd de ongelukkige naar het zieken huis Salem te Ermelo vervoerd met ern stige kneuzingen. NACHTELIJKE MILITAIRE OEFENINGEN In den nacht van 17 op 18 Juli zou een groote troepenmacht worden ingescheept op pontons te Harderwijk, om dan over de Zui derzee te trachten ergens tusschen Putten cn Nijkerk een landweg te maken. Een andere groote troepenmacht zou dit trach ten te verhinderen. Er waren groote toe bereidselen gemaakt voor deze manoeuvres. Het liep echter uit op mislukking. De vaart over de nogal onstuimige zee werd gevaar lijk. Nadat eenige pontons naar Elburg af gedreven waren, werden de manoeuvres in allerijl geslaakt. EEN SPIJKER DOORGESLIKT Een knaap onder Ermelo slikte een groote spijker in. Men kan zich de groote ongerust heid indenken. Men meende operatief te moeten ingrijpen. De knaap zelf nam het nogal erg gemoedelijk op, wat gelukkig voor hem is afgeloopen, want de groote spij ker bereikte met wat pijn het gewone eind station. ONVOORZICHTIGE JONGENS In den namiddag zijn twee knapen, die zich hadden vastgeklemd aan 't achtereind van een door een tractor getrokken vracht auto, toen deze op het Stationsplein te Am sterdam plotseling moest stoppen, door een achter hen rijdende auto aangereden, waar door hun beenen bekneld geraakten. Nadat beide jongens in het Binnengasthuis waren onderzocht, konden zij naar huis worden vervoerd. De N.V.P.F. van Vlissingen en Co's Ka- toenfahrieken te Helmond, heeft in opdracht van Hare Majesteit de Koningin een her- denkingszakdoekjo vervaardigd, welk zak doekje dezer dagen is uitgereikt aan de kin deren, die bij het laatste bezoek van H.M. aan Amsterdam aan de daar plaats gevon den aubade hebben deelgenomen. Het ontwerp, dat voor uitvoering diende, werd gekozen uit 'n aantal teekeningen, ge maakt door den heer Jac. Rijkse, verbon den aan de Academie te Den Haag, waarbij cr naar gestreefd is, de afgebeelde figuren van de leden van het Koninklijk Huis zoo juist mogelijk weer te geven. GEEN SPEELBAND TE HOEK v. HOLLAND De Commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland heeft wegens strijd met de Lo- terijwet 1905 en de Drankwet 1931 afgewe zen een verzoek om het Straperlospel, dat te Scheveningen en te Zandvoort wordt uitge oefend, ook te Hoek van Holland toe te laten. GESLIPT Te Hoek van Holland had de 25-jarige fietser B. Hendriks uit Den Haag het onge luk op den 's Gravenzandschen weg op het pas geteerde fietspad te slippen waarbij hij zoodanig kwam te vallen dat hij bewusteloos bleef liggen. Een kind dat hij op de fiets had bekwam geen letsel. Nadat geneeskundige hulp was verleend werd de man per auto naar zijn woning vervoerd. LIJK OPGEHAALD In het IJselmeer is het lijk opgehaald van van den dekknecht A. Hakvoort uit Urk, die Maandag jl. van de U.K. 186 over boord is geslagen en verdronken. Het lijk is naar Urk overgebracht Het slachtoffer was 35 jaar oud. BOERDERIJ AFGEBRAND In de buurtschap Ooldesche Broek in de gemeente Laren (Gld.) is de bliksem gesla gen in de kapitale boerderij van den heer H. Nijkamp. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, was de boerderij reeds vrij geheel afgebrand. De bijgebouwen konden behou den blijven. Verzekering dekt de schade. IN ZEE VERDRONKEN De 14-jarige J. v. d. Berg uit Haarlem is bij het zwemmen aan het Bloemendaalsche- strand verdronken. Hij had zich te water begeven op een plaats waar geen toezicht was en werd door den onderstroom in zee getrokken. Zijn lijk is later op dezelfde plaats aangespoeld. ONGELUK BIJ HET PAARDRIJDEN Bij het paardrijden in het land achter zijn woning had bakker A. J. te Zegwaart het ongeluk van het paard te vallen en een zijner enkels te breken. Op advies van zijn dokter werd hij tot het doen fotografeeren van het gebroken lichaamsdeel naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. ROODVONK IN DE KAZERNE Ia de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem is onder de dienstplichtigen van het achtste regiment infanterie een aantal rood vonkgevallen van niet ernstigen aard gecon stateerd. Een vijftal dienstplichtigen is naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Tachtig voorgeoefenden, die gister onder de wapenen kwamen, zijn in verband met de genomen voorzorgsmaatregelen,voorloo- pig ondergebracht in de elders in de stad Willemskazerne. HET KANO-ONGEVAL OP DE BRAASSEMERMEER Gisteravond is het lijk opgehaald van den 26-jarigen zoon van den advocaat Mr. J. H. Mulock Houwer te Dordrecht; de jongeman op het Braassemermeer gaan zeilen met een kano, waarbij het bootje omsloeg. De jongeman is daarbij verdronken. Het lijk naar het gemeentehuis te Roelofarends- veen overgebracht GELDKISTJE MET f 2000 ONTVREEMD Een 50-jarige Amsterdamsche vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te haren huize aan de Admiralengracht, waarschijn lijk door insluiping een geldkistje is ont vreemd, dat behalve enkel? brieven, twee bankbiljetten van 1000.bevatte. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Uit de rivier de Waal bij Nijmegen is op- gevischt het lijk van de ruim 60-jarige vrouw v. d. B. De oude vrouw werd sinds Zondag avond veitmist. Men vermoedt dat zij in het duister te water is geraakt, waardoor zij jammerlijk is verdronken. CORRECTIEWERK „Het Spiegeltje" in het Grafisch Orgaan van den Ned. Chr. Grafischen Bond, bevat het voigende beeld uit het ohenügrafisch bedrijf: „Zeer onlangs lazen wij, dat een chemi- grafenpatroon zijn leerjongens 's avonds op zijn kantoor ontving. Waren de jongens een maal boven, dan kregen zij een rietje. Een rietje zonder kwast of ranja. Zij kregen dat rietje met korte tusschenpoozen op oen hier niet te noemen lichaamsdeel, als belooning voor fouten, die zij overdag gemaakt had den. De tijd, dien de baas besteedde aan 't berieten van zijn jonge vrienden, betaalde hij niet eens als overwerk uit". AUTO-BOTSING Op den hoek van den Deelenscheweg en den Koningsweg te Arnhem is een aanrijding ontstaan tusschen een autobus, afkomstig uit Heerde en waarin een veertiental meisjes gezeten waren en een luxe auto, waarschijn lijk door het feit, dat de bestuurders der beide voertuigen elkaar te laat opgemerkt hebben. De autobus greep de luxe auto. die van rechts kwam, met het gevolg, dat beide auto's omkantelden. Hevig geschrokken werden de meisjes uit de autobus gehaald. Enkele van hen hadden snijwonden en ont vellingen bekomen, die ter plaatse verbon den werden. Een meisje dat in de luxe auto auto zat, bekwam een ernstiger snij wonde aan den hals en moest naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht worden, waar zij behandeld werd. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De politie heeft de zaak in on derzoek. DE STAKING IN 'T VISSCHERIJBEDRIJF De boycot opgeheven Transportarbeiders d d met de opheffing scherubedrijf te IJrm r den Bond tegen d< proken. is opgeheven, rekking hebbende i lt mede. dat in ver- de staking in het en. dc boycot, die tijdens do staking >erde vlach was uit- Alle op den boycot atregelen zijn Inge- Uit West-Indië. UIT HET SOCIALE LEVEN De Centrale Commissie der Nederlandsche vereeniglng-en van particuliere schippers en sleapbooteigenaren. waarbij vröwel alle Neder landsche vereenlglngen van particuliere schip pers en sleepbooteigenaren zijn aangesloten, heeft in haar vergadering tpet algemeene stem men besloten de op 9 dezer Ingezette, uit par ticulier initiatief voortvloeiende actie tot het delen to steunen In verband daarmede wekt zij alle particu liere schippers en sleepbootelgenaren op hier aan mede te werken, terwöi zü oen beroep doet op reederöen om de* goede zaak te steunen. Uit Paramaribo meldt men ons: In navol ging van Nederland, waar godslasterlijke uitlatingen of krenkingen van godsdienstige gevoelens met straf bedreigd worden, acht de gouverneur ook voor Suriname thans der gelijke bepalingen noodig en heeft een ont werp van wet ingediend, strekkende om uit latingen in het openbaar, krenkend voor den godsdienst, strafbaar te stellen. In den laatsten tijd ondervindt men int Suriname in het Marowijne-gebied overlast Fransche vluchtelingen. Deze vluchte» lingen zijn meest van vuurwapens voorzienj het is herhaaldelijk voorgekomen, dat zij, om in het bezit van een boot te komen, op de opvarenden daarvan schieten, dat zij al leenwonende Chineezen in hun winkels over vallen en berooven. Ook andere vreedzame burgers moeten nu en dan met deze onaan gename gasten kennis maken. Het gouver nement heeft thans een militaire patrouille uitgezonden, om in samenwerking met FTansche gendarmes deze vluchtelingen op te sporen en onschadelijk te maken. DE WONINGNOOD TE PARAMARIBO Woningbouw met overheidssteun Men schrijft ons uit Paramaribo: Een van de oorzaken van het lage zedelijke peil vooral van de opgroeiende jeugd te Parama ribo is de slechte toestand van de woningen* Nog steeds woont het overgroote gedeelte van de arme bevolking in slavenblokken, I waar zij meestal maar één kamer voor een heel gezin ter beschikking hebben, met dan! op de erven vaak één gemeenschappelijke keuken, de plaats van dagelijksche, hevige riizie. Dat vele dezer woningen alle wetten van hygiëne en zedelijkheid tergen en een bron van eindeloos leed en lijden zijn, laat zich verstaan. Gelukkig is de overheid zich nu hiermee gaan bemoeien. Er moet werkgelegenheid worden verschaft aan duizenden werkloozen* Tot nu toe heeft men die zoo veel mogelijk 1 voor het aanleggen van nieuwe wegen; die ook meer dan dringend noodig waren, ge- bruikL Nu echter wil men huizen en huis- jes met steun van de overheid gaan bouwen De gouverneur heeft een commissie be- noemd om te onderzoeken, welk stelsel daae bij de voorkeur verdient. Drie voorstellen zijn ter tafel gebracht ea wel de volgendes 1. Huurwoningen in complexen te bouwen] 2. Het bezit in de kleine hand door gouver- nementssteun te bevorderen: 3. Hulp tot ven bouwing en verbetering van bestaande wo ningen. Een combinatie van deze drie voot» stellen wordt tot werkprogram gemaakt. De schrijnende nood der werkloozen zal dus hiermede de oorzaak zijn, dat een andera schrijnende nood wordt verzacht en ondra- i gelijke toestanden worden verbeterd. i I XVII Het jodenvraagstuk; politiek en pers (H.D.) Het bezwaar der nationaal-socialisten en vele anderen in Duitschland is, dat, terwijl de joden niet behooren tot het Germaansche ras, zij in de politiek van dit land een rol gespeeld hebben, welke ver uitgaat zelfs boven elke redelijke verhouding. Nu brengt het karakter van het Semitische ras mede, dat, doet een semiet eenmaal ergens aan mee, het doel met groote felheid nagejaagd wordt Twistgedingen over onderwerpen van den dag worden niet in groote kalmte gevoerd, doch zij beroeren de gansche persoonlijkheid. In het nieuwe Palestina, in de joodsche stad Tel Aviv, bekampen de revisionistische en de marxistische deelen elkaar scherp. Vóór eenige jaren was er reeds een sociaal-democratische meerderheid in den gemeenteraad. Ge vechten tusschen sociaal-democraten en meer rechtsgezinden komen den laatsten tijd vrij veel voor. Daarnevens is er altijd een drang om m het voorste genet te komen. Wij zeggen dit niet als een verwijt, ook anderen doen waarlijk wel mee aan dien wedloop, doch het feit ligt er. Er zijn veel joodsche schrijvers, die dit aanmerken als een soort van superioriteit bóven andere rassen. Toegestemd, dat intellect in groote mate het joodsche ras is toebedeeld geworden, zullen daartegenover weer andere karaktertrekken staan, welke dit voordeel opheffen. De rassen moeten met verstand naast elkaar wonen. Dit geldt ,voor allen, even goed voor niet-joden. Wanneer in ons eigen land de sociaal-democraten te Amsterdam drie joden aanwijzen tot wet houder, wijst dat wellicht op een armoede aan geest bij do partij 'als zoodanig, maar op deze wijze wordt de positie der joden ook niet versterkt. Overmatige groei verzwakt ellc organisme. In Duitschland. beweert men nu, dat de joden door hun deel name aan de politiek het land en de nationale gedachte groote schade hebben toegebracht. Men wil niet ontkennen, dat er zeer veel echt Duitschgezinden onder de joden voorkomen, doch dezen leggen het af tegen de anderen. En overigens kan dit ook geen verandering brengen in de principieele belichting van dit vraagstuk. Volgens de anti-semieten zouden de joden, op misschien een hoogst enkele uitzondering na, zich altijd aan den linkschen, vrijzinnigen kant hebben geschaard. Maar vooral zou een groot gedeelte zich gevoegd hebben bij de partijen, welke het voor zien hadden op den ondergang van den Staat, en omverwerping van de huidige maatschappelijke ordening. De gansche leer van den klassenstrijd is een uitdenksel van joodsche zijde en in den strijd voor de vernietiging van de tegenwoordige samen leving staan jpden vooraan. Dezen verlangen naar den chaos cn hopen dan meteen het christendom te kunnen schaden, zoo wordt dan beweerd. Nu is het helaas een feit, dat aan het hoofd der communisten steeds een groot percentage joden stonden, welke ook de religie wilden uitroeien. De sociaal-democraten hebben dit niet op hun program staan. Godsdienst heet daar privaatzaak, maar door de leer van den klassenstrijd kan naar van christelijke zijde aangenomen wordt, de godsdienst wel verzwakt, niet ver sterkt worden. In 1918 hebben de meeste joden in Duitschland bij de revolutie op het verkeerde paard gewed. Zoo goed als zonder uitzonde ring koos alles links, zeer velen uiterst links. Toen kwam vlak daarna de spartacus-opstand met heel wat joden aan den top. Te München de radenrepubliek met dito joden. In het buiten land te Boedapest de schrikperiode van Bela Kun en in Rusland de communistische overheersching, waarbij ook weer joden van zich deden spreken. Dat alles was koren op den molen der anti-semieten. Moet dit vreemde ras Europa tot den chaos brengen, om zelf te profiteeren, was het gezegde. En ook in de burgerlijke partijen, welke dan niet rechts konden worden genoemd, kwam veel joodsche invloed aan den dag. De pers stond grootendeels onder leiding ervan. Het katholieke Centrum heeft door dezen gang van zaken, welke het anti-semitisme geweldig moest doen groeien, zeer veel terrein verloren. Het samen optrekken met de linksche partijen heeft het Centrum van zijn kracht beroofd. Er wordt vaak gezegd van anti-joodsche zijde, dat interna tionale banden over de geheele wereld de joden verbinden, met het doel alles te ondermijnen. Het is waar, dat de joden als ras veel voor elkaar gevoelen. De Christenen kunnen er door beschaamd worden. Ook zal op geldgebied veel contact plaats hebben tusschen joden van land tot land. Maar van deze ondermijningsbeschuldiging is natuurlijk geen woord waar. Groote getallen joden bedroeft het ongemeen, dat zooveel ras- genooten het uiterste in de politiek gaan najagen. Zij gevoelen heel goed, dat hierdoor het geheele ras op zijn tocht over de aarde op steeds grooter wordende moeilijkheden zal stuiten. Met al de intelligentie en hartstocht is het immers onmogelijk, dat vijftien millioen menschen van één ras de geheele wereld in de macht zouden krijgen. Hoogstens werpt men eigen volks- genooten uit veroverde, goede posities. Het anti-semitisme ontvangt steeds opnieuw voedsel en de opgejaagden dragen het helaas zelf vaak aan. Het internationalisme is in jodenkringen de laatste halve eeuw zoo hardnekkig gepredikt, dat het wel tot zijn omslag moest geraken. Het meest internationale volk, waarvan ook zeer velen van harte medededen aan het achteruitzetten van het nationale element, gevoelt in sterke mate de gevolgen der geestesomzetting. 01 het nog mogelijk zal zijn terug te vallen op het verlaten standpunt? De hernieuwde vlaag van het anti-semitisme in Duitsch land, thans steunend op wetenschappelijke, nationale en biolo gische gronden, heeft gemaakt, dat van joodsche zijde het uiterste is beproefd, om aan te toonen, dat de groote meerder heid der joden uit goede vaderlanders bestaat, welke goed en bloed over hebben voor het land, hetwelk hen herbergt Do getallen gesneuvelde joden uit den laatsten oorlog wordt dan vermeld. Voor ons, objectieve buitenlanders, staat dit wel vast maar nu de rassenkwestie in geding is gebracht! kan dit hoogstens tot versterking der positie van de enkelingen leiden, doch de joodsche be volking als zoodanig hangt in de toekomst een uitzonderingswetgeving boven het hoofd. De eerste verschijnselen zijn reeds te bespeuren. En zoo komen wij tot het tweede terrein, naast dat van den geldhandel, waarop de joden in Duitschland een zeer sterken invloed hadden verkregen, en waarin de nationaal-socialisten een groot gevaar zagen, dat der pers. De pers is in onzen tijd een machtige factor. Zij is een soort sleutelbedrijf geworden van het openbare leven. Is zij onafhan- kehik van regeering, van geldmacht, van politieke partij of van politieken persoon, objectief in elk opzicht, dan zou zij vaak een ideale factor kunnen zijn. Maar wie gelooft aan de mogelijk heid van het strikt-neutrale in een wereld van menschen, uit gaande van onderscheiden beginsel, en strevend naar vermeer dering van invloed of van bezit? 1,0 Pers is onmisbaar, maar zij bergt maar al te vaak kiemen .van onbillijkheid, van haat, van egoïsme in zich. Slechts wan neer het hoogste beginsel haar heiligt, kunnen deze kiemen in hun groei gestuit worden. En ook dan nog, zijn on volkomen menschen de stuurlieden van dit kompas der cul- Op de pers heeft de joodsche bevolking in Duitschland en ook elders zich m«t voorliefde geworpen. Dit past weer geheel in de zucht om de sleutelposities in het leven der volkeren te bemachtigen zeg- drchruï. ïenlKetCn' fen overwe£end joodsche pers kan nooit christelijke beginselen m het volksleven uitdragen wordt denkhepmeCVOeEd' ?lisschi<m' zek<!r de humanistische h« wf n v Va", a!semeenen manschenmin, maar daar blijft het bij. Ook niet de nationale gedachten, welke een volk be- tb» °r b'C. ,e V°Clen in het volbrengen der gemeen- schappelijke taak. Dient de joodsche pers om de joodsche religie te verdedigen of om de rasgenooten zich nauw aan elkaar te doen aansluiten, dan is dit toelaatbaar, kan het zelfs gewenscht zijn maar voor het Duitsche volk mag deze pers geen weg vaii hT wZ°U dat voIk ,osweeken van levensopvatting en van bodem. Men gevoelt de tegenstelling, welke hier weer voorop wordt geschoven. Hn°%iS u,U dC t0es,and? °P het ^bied der pers zijn de joden in Duitschland gelukkig geweest. Vanuit Berlijn werd een zeer groot gedeelte van het land bestreken door de organen der joodsche persconcerns. In Berlijn waren er drie van deze machtige lichamen. Twjo waren links georiënteerd, en één rechts. Het laatste was liet zoogenaamd Verlag Scherl, de onderneming van Dr. Hu- genberg, met zeer grooten invloed op het platteland. De twee linksche waren Verlag Ullstein en Verlag Mosse. En deze beide waren joodsche ondernemingen. De voornaamste poli tieke krant vaai Ullstein was de Vossische Zeitung, hoofdredacteur Georg Bernhard. De hoofdkrant van Mosse was het Ber liner Tageblatt, hoofdre dacteur Theodor Wolft Beide hoofdredacteuren jood. Het waren juist deze twee bladen, waaruit de buitenlandsche pers, ook die van Nederland, de meeste beschouwingen trok. Vooral Theodor Wolff was de geziene scribent. De grondwet van Weimar, waartegen de nationale partijen zich keerden, vond in hem een krachtigen beschermer. Op het voetspoor van deze bladen heeft de laatste Jaren bijna de geheele buitenlandsche pers een onjuiste kijk gehad op de Duitsche stemming. Ook deze buitenlandsche bladen hadden in Berlijn weer dikwijls joodsche corresponden ten of joodsche helpers. De berichten waren veel in getai en bestreken allerlei terrein, maar de onpartijdigheid was lang niet altijd aanwezig; ook thans niet. Vooral niet, wanneer op het redactiebureau in eigen land joodsche redacteuren belang rijke posities innamen. Neutraliteit bestaat bijna nooit in het leven. Daarnaast had het sociaal-democratisch hoofdorgaan De Vorwarts een joodschen hoofdredacteur, Stampfer, en het com munistisch dagblad Die Rote Fahne insgelijks. Ook het te Frankfort verschijnend voorname beursblad Die Frankfurter Zeitung had,een joodsche redactie. Gezien de zich ontwikkelende geest van het zoogenaamde „nieuwe Duitschland" moest dit spaak loopen. Ook hier was de zaak scheef gegroeid, scheever dan ergens elders in de wereld. Daarbij moet nog in het oog gehouden dat de politieke strijd in Duitschland ook een strijd tusschen de kranten is geweest. In een democratischen staat kunnen zij, na een neder laag der partij, welke zij vertegenwoordigen, hun oude politiek voortzetten, in den nu ontstanen machtsstaat, is dat niet meer mogelijk. En zoo zijn van deze onder joodsche leiding staande bladen de klassenstrijd-predikende opgeheven en de burgerlijke gleichgeschaltet. De joodsche directies en re dacties zijn verdwenen, en de kranten zelf zingen het lied van de nieuwe regeering. In Praag en Amsterdam hebben de gevluchte schrijvers, weer meest joden, welke er soms schuilnamen op nahouden, zich aaneengesloten en van hieruit bombardeeren zij Duitschland met hun persproducten. Hier had een dictator nuttig werk kunnen verrichten, in dien hij in de perswereld juiste verhoudingen had tot stand gebracht. N u is door het rauwelings inhakken op inderdaad scheef gegloeide toestanden, waarin gevaar school, een klove gegraven, welke ook weer groot gevaar oplevert. Maar bij de nationaal-socialisten is het ook hier alles of niets, en daartegen over ontbrak het de joodsche perswereld aan verstandig beleid. De joodsche krantenleiders hadden moeten overwegen, dat tegenover één procent joden negen-en-negentig procentniet- joden stonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8