DONDERDAG 20 JULI 1933 TWEEDE BLAD PAG. Zomerjaponnen RESTANTEN thans 1.95 2.95 - 3.95 4.95 5.90 - 6.90 en hooger. Modellen uitsluitend van dit seizoen. OEN HAAGGroote Marktstraat h/Spui STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN PACHTVERLAGING. Bij raadsbesluit van 9 Mei 1932 werden B. en W., in verband met het feit, dat de landbouw-, tuinbouw- en veehoudersbedrij- ven door de heerschende crisis zwaar wor den getroffen, gemachtigd aan de pachters van gemeente-landerijen over het jaar 1931 gedeeltelijke kwijtschelding van den pacht prijs te verleencn tot een door hen na inge steld onderzoek te bepalen bedrag, doch tot een maximum van 25 van den pachtprijs. De zeer buitengewone omstandigheden hebben er inmiddels toe geleid, dat een wet telijke voorziening ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten is getroffen. De desbe treffende wet, de Crisispachtwet 1932, is op 1 Juli 1932 in werking getreden. Deze wet opent voor den pachter bij een pachtover eenkomst, aangegaan vóór 1 Januari 1932, de mogelijkheid, om zich telkens, wanneer een huurtermijn vervalt, bij verzoekschrift tot het kantongerecht te wenden ten einde ge- heele of gedeeltelijke ontheffing van betaling te verkrijgen. De behandeling van het ver zoekschrift geschiedt door een ingestelde kamer voor crisis-pachtzaken. Ingevolge genoemde wet zijn bereids di verse uitspraken van de kamer voor crisis- pachtzaken gevallen. Ten aanzien van een aantal pachters is er echter voor één of meer huurtermijnen geen uitspraak verkregen, hetzij door verzuim van tijdige indiening van een verzoekschrift, hetzij door andere oorzaken. Het lijkt B. en W. billijk, om in deze gevallen, voor zoover liet jaar 1932 be treft, aan de pachters kwijtschelding van oen gedeelte van den huurprijs over de be trokken huurtermijnen te verleenen tot een percentage dat in overeenstemming is met door de kamer voor crisispachtzaken in analoge gevallen genomen beslissingen. Van deze gelegenheid maken B. en W. gebruik nog de volgende regeling voor te stellen. Volgens een op 1 Mei 1933 in wer king getreden wijziging van de Crisispacht wet 1932 moeten de pachters voor ie de ren huurtermijn een afzonderlijk verzoek indie nen en daarvoor 5 storten ten behoeve van den Staat. Ten einde den huurders deze kosten zooveel mogelijk te besparen, ware aan B. en W. machtiging te geven om, wan neer voor een huurtermijn een uitspraak van de kamer voor crisispadhtzaken is uit gelokt, voor volgende huurtermijnen een ge lijke of evenredige huurvermindering toe te kennen, indien en naar mate de omstandig heden, waarop die uitspraak was gebaseerd, nog'aanwezig zijn. De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft zich, ïn verband met de verla ging van haar goederentarieven bereid ver klaard de regelingen van het overbrengloon voor de spoorwegverbindingen naar de Lichtfabrieken en het Openbaar Slachthuis in voor de gemeente gunstigen zin te wijzi- e<Voor de Lichtfabrieken geldt thans een overbrengloon afhankelijk van het gewicht der lading, met een minimum van 2.50 per beladen wagen, terwijl het overbrengloon voor het Slachthuis een vast bedrag van 4 per beladen wagen bedraagt. De Spoorwegen willen nu beide tarieven vast stellen op 2.50 per beladen wagen, met welke regeling B. en W. zich alleszins kun nen vereenigen. HET LEIDSCH MUZIEKKORPS. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1933 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld de door den heer Coster ingediende motie, om in verband met de opheffing van het Leidsch Muziek corps als gevolg van de beëindiging van de gemeentelijke subsidie ,aan Hen die 25 jaren en langer bij het muziekcorps werkzaam waren een gratificatie toe te kennen. Inmid dels kwam nog in een verzoek van den voormaligen muzikant D. C. Jansen, inzake het verleenen van een wachtgeld. B. en W. kunnen niet adviseeren, om aan 'don in de motie uitgedrukten wensch ge volg te geven, noch om aan genoemd ver zoek te voldoen. De gemeente stond immers tot het perso neel van het ontbonden muziekcorps in geenerlei betrekking, vermits het personeel niet in dienst van de gemeente was, doch uitsluitend in dienst van de vereeniging „Hel Leidsch Muziekcorps", welke vereeniging een zuiver particulier karakter draagt. Slechts verleende de gemeente, evenals aan zooxele andere instellingen en lichamen, ook aan deze vereeniging een subsidie, doch hieruit vloeide voor de gemeente niet voort, dat zij nu ook de eigen zaken van de ver eeniging in casu de personeelszaken [had te behartigen. Deze zorg bleef, zooals in den regol in deze gevallen, bij de gesub sidieerde instelling. Waar de gemeente mits dien geheel buiten de afwikkeling van de zaken van het Leidsch Muziekcorps staat, ligt het niet op haar weg, om gratificaties en dergelijke uitkeeringen to verleenen aan ïn dienst van deze particuliere vereeniging geweest zijnde personen. Een andere opvat ting zou geheel in strijd zijn met het karak ter van subsidleering en in het bijzonder in dezen tijd, nu vermindering of intrekking van subsidies allerminst denkbeeldig is, tot consequenties van niet te voorzienen om vang kunnen leiden. EXPLOITATIE VAN GRONDEN De naamlooze vennootschap „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen", gevestigd te Leiden, heeft de me dewerking van de gemeente ingeroepen, om te kunnen geraken tot exploitatie van aan haar toebehoorende gronden ten Oosten van den Lagen Morschwe.g. Daartoe is het noodig tot straataanleg c.a. over te gaan. De vennootschap heeft zich, na overleg, bereid verklaard overeenkomstig de Verorde ning op den aanleg van Straten en Wegen, deze terreingedeelten kosteloos aan de ge meente in eigendom over te dragen en we gens kosten van 6traataanleg e.a. ter nadere verrekening in de gemeentekas te storten een bedrag van 51.800, evenwel te verminderen met een vergoeding van de gemeente aan de N.V. van 1 per M2. voor den afstand van den grond, groot pl.m. 3.780 M2.. waarmede de normale straatbreedte wordt overtroffen, derhalve in totaal te verminderen met 3780 blijft ƒ51.800, SUBSIDIE KINDERBEWAARPLAATS Bij besluit van 10 October 1932 werd de verhoogde subsidie van 1000.ten be hoeve van de kinderbewaarplaats aan de Langebrug van de „Vereeniging tot verzor ging van kleine kinderen" voor het jaar 1932 bestendigd. Aangezien blijkens de overgelegde stukken een subsidie van ƒ1000— ook voor het jaar 1933 noodig is geven B .en W. in overweging deze weer to verleenen. DE L.E.M.V.O.G. JAARVERSLAGEN 1932 chenen is het Jaarverslag van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onr. Goederen, gevestigd te Leiden. De directeur de heer N. v. Zijp deelt den Aandeelhouders het volgende mede: „Uit de balans zal U blijken, dat ons be drijf sterk ingekrompen is waarvan de oor zaak allereerst moet worden gezocht in de moeilijkheden, welke wij ondervonden door het stopzetten der hypotheekverleening door de banken in het begin van het boekjaar. Hierdoor werden wij gevoelig getroffen in de exploitatie onzer bouwterreinen, welke hoofd kelijk op deze financiering is aangewezen wat tot gevolg had, dat wij de exploitatie moesten staken. Wij verkeerden daardoor in de onmoge lijkheid om het in de bouwterreinen belegde kapitaal vrij te maken en waar ook de han del in huizen, waarmede in vorige boekjaren geen onbelangrijke winsten waren behaald, vrijwel stilstond, kon het niet uitblijven, dat wij op onze liquiditeitspositie moesten vast- loopen. Wij zijn toen noodgedwongen moeten over gaan tot verkoop van een gedeelte van ons bezit, zoowel huizen als bouwterrein, waar door wij aan de meestdringende verplichtin gen konden voldoen en althans ten aanzien van de rentelast een aanzienlijke verlichting wisten te bereiken. Het behoeft geen nader betoog, dat ver koop onder deze omstandigheden noodzake lijkerwijze tot een aanmerkelijk verlies moest leiden. Hoewel dit zeer (e betreuren valt, meen den wij het belang der Vennootschap het beste te dienen door dit verlies te nemen, aardoor in ieder geval de Vennootschap staande kon blijven en de mogelijkheid be houden bleef om uit het overblijvende bezit, waarin nog een goede winstkans zit bij ver dere exploitatie, het verlies, zij het dan ook gedeeltelijk, te kunnen terugwinnen. Dat onze Vennootschap inderdaad over winstgevende objecten beschikt, moge blij ken uit het feit, dat de verkoopen in 1932, welke geen geforceerd karakter droegen, nog een winst opleverden van ruim 25.000. Als gevolg van de sterke inkrimping van ons bedrijf moesten wij overgaan tot ont slag van een gedeelte, van ons personeel, terwijl op het overblijvende personeel een salarisvermindering werd toegepast. Even eens werden maatregelen getroffen tot be zuiniging op alle posten, welke hiervoor in aanmerking kwamen, waardoor wij ten slot te een vrijwel sluitende exploitatiebegroo- ting konden bereiken. Onder de heerschende tijdsomstandigheden valt het zeer moeilijk een voorspelling te doen omtrent de toekomst onzer Vennoot schap. Wel kunnen wij mededeelen dat inmiddels in het loopende boekjaar tot hernieuwde ex ploitatie onzer overige terreinen kon worden overgegaan en de resultaten hiervan niet onbevredigend genoemd kunnen worden. In de samenstelling van ons Bestuur vond een belangrijke verandering plaats. Een drietal leden van het College van Commissarissen, de Heeren Mr. W. J. M. Brantjes van Rijn, Mr. E. J.. M. H. Bolsius en L. van der Laan, is afgetreden, waarvoor in Uwe vergadering van 12 December 1932 werden gekozen de heeren G. E. van der Werff Jr., H. C. J. Kouwenhoven en B. C. den Berg. Na deze vergadering bereikte ons een kennisgeving van aftreden van den heer B. H. Stumpel, zoodat in de eerstvolgen de vergadering nog zal moeten worden voor zien in één vacature. Aan de beurt van af treden, volgens rooster, is thans de heer H. C. J. Kouwenhoven, die terstond herkies baar is". Het College van Commissarissen stelt voor, de Balans, welke geheel gereviseerd is, goed te keuren. Zij geven verder Aandeelhouders in over weging over te gaan tot afstempeling der aandeelen met 50 en het hierdoor vrijko mende bedrag ad 279.750 alsmede de reser ves en het onverdeelde winstsaldo over 1931 af te boeken in mindering van het verlies Het hierna resteerende verliessaldo ad 112.196,00 stellen zij voor, op nieuwe reke ning over te brengen. Sedert Februari 1932 is aan het College van Commissarissen toegevoegd als Adviseur de heer J. J. de Cler te Leiden. Op deze plaats, aldus Commissarissen, dienen wij te vernielden een woord van dank voor den zeer deskundigen raad en de hulp, welke wij in deze moeilijke periode van den heer Cler mochten ontvangen. UITSLAG EXAMENS. Vorige maand slaagden onderstaande leer lingen van het Instituut Pont, Ö?eestr. 58a, alhier, voor de diverse practijk-examens. Boekhouden: Mej. Coebergh; de heeren Hassefras en Kroon. Handelscorrespondentie Engqlsch: De da mes Van Dijk, Hoogendonk en Huurman: de heer Pots. Steno: De dames Cancrinus, Immink. Loué en Salm. Typen: De dames Anes, Bouman, van reda, Cancrinus, van Esch, Immink, Kel der, v. d. Mey, Oudshoorn, de la Rie, van Rijs, Salm, Schekman, Stapel, Veltheer en Weil; do heeren Corts, de Kloet, Kroese, Kroon, Schimmel en Stephanus. VAN EEN DRAAWGEL GEVALLEN. Gistermiddag is het 5-jarig meisje J. J. in de Janvossensteeg van een draaiorgel getuimeld. Het kind bekwam eenige lichte verwondingen en werd ter behandeling naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 22i/o gr. C. Zweminrichting De Zijl: 12 uur 22 gr. C. VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis,, dat door hen do beslissing op het verzoek van: a. W. C. Verlaan, om vergunning tot het oprichten voor het bewerken en rooken van vleesch- waren in het. perceel Kraaierstraat no. 16, kadastraal bekend Sectie D, No. 252; b. W. Th. den Hollander, om vergunning tot het oprichten van een zuivelfabriek en een be waarplaats "voor benzine in en op het per ceel Lage Rijndijk No. 6. kadastraal bekend Sectie K, Nis. 710 en 1116; c. de N.V. Fa briek van suikerwerken enz. voorheen Gebrs. Pel, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van suikerwerken in de per- ceelen Morschweg Nis. 5058, kalastraal bekend Sectie L. No. 866; d. de N.V. Neder landsche IJsco van vereenigde banketbak kers ,om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van consumptie-ijs in het perceel Heerengracht Nis. 9 en 11, kadastraal bekend Sectie C., INo. 1802; is verdaagd. Leiden, 20 Juli 1933. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden 'engen ter algemeene kennis, dat door hen ex-gunning is verleend aan: a. de N.V. Sa pfabrieken P. Clos en Leembruggen en chtverkrijgenden, tot het oprichten van n fabriek van wollen garens, in het perceel erverstraat No. 8, kadastraal hekend Sec- No. 1856; b. de Commanditaire Ven- >otschap Machinefabriek „Overrijn" en chtverkrijgenden, tot het oprichten van n machinefabriek en constructiewerk- plpats in het perceel Ovenïjn No. 5. kadas- al bekend Sectie K, No. 1316: c. Th. Hol- ïder en rechtverkrijgenden, tot het uit- iden van de zuivelfabriek in het perceel oilaan No. 2, kadastx-aal bekend Sectie K, s. 3743 en 3744; d. C. Hoogeveen en recht- krijgenden, tot het oprichten van een 'od-, koek- en banketbakkerij in het per- 1 Groenesteeg No. 40, kadastraal bekend Sej-tie I, No. 2605; e. L. H. Bccherer en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eeil handels- en boekdrukkerij en zetterij in hei perceel Steenschuur No. 5, kadastraal beltend Sectie C, No. 1751; f. C. J. Oud en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken, x-ooken en zoujten van vleeschwaren in het pei-ceel Le- veiïdaal No. 39, kadastraal bekend Sectie E, No. 1453; g. P. Corba en rechtverkrijgenden, tot het oprichten vaneen banketbakkerij in het pei-ceel Mare Nis. 96—96a, kadastx-aal bekend Sectie H, No. 1085. Lpiden, 20 Juli 1933. W. J. BATIST JR. Heden herdacht de heer W. J. BatistJr het jfeit, dat hij 25 jaar aan de Sted. Licht- fabr eken verbonden was. Ni vanmorgen omstreeks elf uur met zijn fam lie van huis te zijn gehaald, werd hij bij f e ingang van het administratiegebouw ontvangen door een uit het personeel sa mengestelde commissie, die, nadat mevr. Batist en de beide dochtertjes bloemen aan geboden wax-en, hen naar een der kantoor- en leidde, alwaar directie, personeel en gencodigden zich hadden vex-zameld. Onder x a xnwezigen merkten wij o.a. op de heei-en R van Ammers oud-directeur der Licht- br eken; dr J. R. F. Rassers, controleerend „ïnoesheex- der Lichtfabrieken; mr J. A. v d. Stok, secretaris van commissarissen der fabrieken; A. M. Touw, voorzitter contact commissie voor de samenwerking tusschen Lichtfabrieken en Installateurs; W. Zwart en C. J. Eggink, van de Leidsche Installa- teurévereen.; W. J. Woestenburg en J. de Nie, van de Federatie van Gas-installateurs alsopk de heer W. F. K. de Kievit, gepens. adj.Jboekhouder der fabrieken. Nidat do jubilaris en zijn familie hadden plaats genomen, nam de heer ir. P. Fehmers adj.Jdirecteur der fabrieken, het woord en deelde voox-af mede, dat de dii-ecteur vóór zijn vacantie hem had opgedragen den ju bilaris namens hem hartelijk geluk te wen- schen met diens zilveren jubileum. Spr. schetste vervolgens den levensloop vari den jubilaris op de fabrieken, zijn ar beid op het oude kantoor en de gang der waakzaamheden naar zijn huidige functie. Aan het slot van zijn toespraak betuigde spr. uit naam der directie nogmaals zijn waardeering. zoowel voor zijn werk als voor zijn persoon. Ook mevr. Batist en beide dóchters werden van harte gefeliciteerd. Daarna verkreeg de heer W. Wiggers, hoofdboekhouder aan de fabrieken, 't wooi-d. Deze, sprekende namens de Huldigings commissie, welke zich ter gelegenheid van dit feit spontaan had gevormd en welke dus beschouwd kon worden als een verte genwoordiging uit het personeel, wensch te den jubilaris hartelijk geluk met diens ju bileum. waardeerende woorden schetste spr. vervolgens den aard der werkzaamheden van den jubilaris en wees er op, hoe de ju bilaris door zijn grondige kennis van aller lei personeels- en ax-beidszaken, mede noo- clig voor het goed functionneeren van het bedrijfsbeheer, zich gemaakt heeft tot een raadsman van velen, die zijn bemiddeling inroepen. Uit naam van allen bood spr. den jubi laris als herinnering aan een prachtig schrijfbureau. Dit geschenk ging tevens ver gezeld van een album, bevattende de na men der gevers. Vervolgens bracht spr. nog een persoon lijk woord van dank aan den jubilaris voor de medewerking, die hij in den loop der laatste twee jaren heeft mogen ondervinden. Verder verkreeg de heer W. Veerman het woord, die spnak namens de vertegenwoor- digei-s in de Axnbtenaren- en Werklieden- Dienstcommissies bij de fabrieken. De heer ir. F. Stokhuyzen, hoofdingenieur der Lichtfabrieken, stelde speciaal in het licht liet werk, door den heer Batist ver richt, ten behoeve van de Veiligheidscom- missio op de Lichtfabrieken. Daarna sprak de heer A. M. Touw, voor zitter van de contact-commissie voor de sa menwerking tusschen de Lichtfabrieken en de installateurs. De heer W. Zwart, voorzitter van de Leid sche installateursvereeniginy bood als stof felijk blijk van waardeering een klein ge schenk aan en wel een electrische klok. De heer W. J. Woestenburg, secretaris van de Federatie van Gas-installateurs, sprak namens deze Federatie eveneens groote waardeering uit voor het werk van den lieer Batist. Ook deze spreker bood een geschenk aan. De heer Batist dankte daarna de verschil lende sprekers voor hun vriendelijke woor- en voor de daarbij aangeboden ge schenken. GEDENKTEEKEN DR. W. A. MUYZERT Gedachtig aan het vele goede, door Dr. Muyzert verricht tijdens zijn leven, hebben eenige patiënten het plan opgevat de herin nering aan deze geliefden arts in een meer zichtbaren vorm om te zetten. Een Comité heeft zich gevormd dat gelden in zal zame len voor het plaatsen van een gedenktee- ken op het graf van dr. Muyzert. Het bestaat uit: Dx*. de Gi-aaf, arts hier ter stede; Mej. De Bruin. Pasteurstraat 12 a; Mej. G. v. d. Bogaart, Rijnsbui-gersingel 32; en de heer A. Groeneveld, Rijnsburgerweg 49. Er ontbre ken aan dit comité nog de namen en adres sen van leden, die ingeschreven staan bij de R. V. S. Rotterdam; het Algemeen Zieken fonds voor Leiden, en het Algem. Zieken fonds Amsterdam. Deze adressen worden gaarne bij het Comité ingewacht. Giften kunnen ook gestort worden op giro- nuramer 88489. Het Comité hoopt op veler medeweiking. 1ANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden ze kere J. B. K., die, wijl hij geen steun van Maatsch. Hulpbetoon kon krijgen, in het gebouw dier instelling de boel op stelten heeft gezet. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk en ging tot zware mishandeling. BURGERLIJKE STAND M Zekveld d Dreef en C Boom D Later- veer en J v Hooidonk D Rlngrelberg ei Horsman T Roelanrse en M Sala C Schijf en E M Weüers W Springer wed E de Wolf wed A van Weeren en M v J J Wolff en F J K KretZ8chmar wed Sloos en N G Janssen. ONDERTROUWD: W F S'.reefland 22 J. en M J Wltsenburg 22 J. H Knlbbe wedn r Ulttenbogaart. BEVALLEN: J E van PolanenSeün z. A v d SteenHeemskerk z AM van Bakcl— Warmerdam d. J Vincenten—van Opdorp J W Vlntgesvan Klink d. G van Zelsi Koppeschaar d. OVERLEDEN: E Magnln mao 70 j.-AJ M Looyaard ongeh. man 76 J GiJsenU wénd CC j. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING Woensdagavond vergaderde de raad. Voorzitter Dr. H. J. Lovink. Secretaris de heer K. Salverda. Afwezig met kennisge ving de heer Boeren. De voorzitter opent met gebed. Voor de behandeling der agenda, zes me- dedeelingen, 13 ingekomen stukken en be antwoording vragen van den heer Van Kleef over toestand Heerenweg. Ged. Staten hebben verdaagd het raads besluit waarbij de heer W. v. d. Helm grond werd verkocht aan de Conradstraat en kostelooze ingebruikneming terrein aan de Speeltuinvereen. „Bloemhof'. Van do wSTkgeversvereeniging alhier, Kamer van Koophandel e.a. zijn adhaesie- betuigingen ingekomen over de vragen aangaande den Heerenweg. In handen van B. én W. wordt gesteld voor prae-advies een verzoek van het be stuur der scholen G.L.O. en U.L.O. aan de Stevinstraat om beschikbaarstelling gelden voor do aanschaffing van leermiddelen. Ook wordt in handen van B. en W. gesteld een adres van de Vereen. Handeldr. en Industr. Middenstand om ventverbod; even eens een adres van het Verbond v. Nat. Herstel inzake het instellen van een onder zoek naar eventueele revolutionaire gezind heid bij de leerkrachten bij het L. O. in deze Over een adres van W. Rijlaarsdam en C. Boeide over weder aansluiting aan het bui zennet der Waterleiding, en nader onder zoek in te stellen naar de onjuiste aanwij zing van den watermeter over de eerste zes weken in 1933, dat B. en W. voorstellen in hun handen te geven voor prae-advies, zegt heer Van Kleef en de heer B. Spreij, dat daardoor Boeide lang moet wachten. Wethouder Herngreen merkt op, dat de leiding goed was en de meter onderzocht is door bevoegde krachten, zoodat het water door den meter is gegaan. Dat moet betaald worden. Met 7—9 stemmen wordt aangenomen een motie van den heer Lam om B. en W. te verzoeken de autobussenhalten bij het Poli tiebureau en Kerkplein te verplaatsen. Toestand Heerenweg Breedvoerig dienen B. en W. den heer V&n Kleef van antwoord aangaande de vra gen Heerenweg. Het gedeelte, dat bij de gemeente in on derhoud verkeert, is in redelijken staat. De desolate toèstand betreft het gedeelte, dat bij den polder in onderhoud is. Medewer king wordt verleend maar alleen voor het gedeelte in deze gemeente en niet voor dat gene wat niet tot haar taak behoort. De heer Den Ouden merkt op, dat in dit stadium over deze zaak niet moet worden esproken. Eerst afwerken binnen de mu- en, dat is altijd in het voordeel van de gemeente. Inzonderheid de heeren Van Kleef en Lam dringen aan op verbetering. De voor zitter zegt, dat de heer Van Kleef met zijn klacht moet zijn bij Ged. Staten. De ge meente wil alles doen wat voor haar reke ning ligt, maai* men wil van Alphen maar halen, ook voor gedeelten buiten de gemeen- daartegen komt de voorzitter ten sterkste op. Weth. Spreij zegt, dat de Ingelanden van den polder voornemens zijn bij de uitvoe ring 2000 boomen te verkoopen voor 12,— per stuk en «en gedeelte berm, wat op zal brengen 27.600— en van de rente van dit bedrag kan men het onderhoud betalen. Hiermede wordt de discussie gesloten en de zaak gaat, of beter blijft waar ze was, bij B. en W., die het gemeentebelang naar de meerderheid van den raad goed voorstaan. Aangaande de adressen van dr. Kater uit Boskoop en wat B. en W. hierover hebben medegedeeld wat door ons geheel werd gepubliceerd rüerkt de heer B. Spreij op, dat de toon laag en opgeblazen is van de adressen. Het gaat alle perken to buiten, hoe epr hoe liever wil spr. de adressen vooi kennisgeving aannemen. De heer Den Uyl is de toon ook tegenge vallen. maar de symptonen zijn niet geheel onjuist. Een onderzoek moet volgens spr. vlugger geschieden. De heer Van Kleef zal ook nalaten de toon vaq do adressen in bescherming te ne men. Spr. heeft dezer dagen een bezoek ge bracht aan het weeshuis Oudshoornsche- wetg en vindt de toestand daar zeer goed. Agenda Voorstel tot wijziging politieverordening. De heer B. Spreij zou gaarne zien, dat in de Van Mandersloostraat op even dagen men kon parkeeren aan de huisnummer- zijde die even is en op oneven dagen aan de andere zijde. Ook een éénrichtingsver keer Zaterdagmiddag- en -avond in die straat verdient aanbeveling. Men kan dan door de Bloemhofstraat rijden. Eveneens een fietsverbod op Zaterdagmiddag -avond in de Bruggestraat. Het voorstel tot parkeerverbod in Brugge- en Van Mandersloostraat en gedeelte Raad- huis- en Hooft straat wordt aangenomen, terwijl de wenschen van den heer Spreij overwogen zulien worden. Z. h. st. wordt aangenomen het voorstel tot restitutie betaalden aanslag vergun ningsrecht van 56,25 aan den heer H. Schouten. Ook wordt aangenomen een voorstel be zoldiging ambtenaren burgerlijken stand. Tot lid van do Schattingscommissie, be doeld in art. 57 der Wet wordt benoemd de heer R. Kroon. De heer Veltman wordt benoemd tot ge delegeerde van den raad in het bestuur der speeltuinvereen. „Bloemhof". Voorstellen wijziging begrooting Water en Lichtbedrijven en Algem. Armbest. even als het voorstel grondverkoop, worden aan genomen. Het voorstel van bijdragen aan woning- bouwvereen. voor exploitatietekorten onder vindt van weth. Herngreen bestrijding. De wethouder is niet tegen huurverlaging, maar wil dit bedrag niet geven maar lee- nen. Spr. is tegen elke gift, maar wil hier helpen als renteloos voorschot, b.v, voor viji j»ar. De heeren Van Kleef, Verdouk en Den Uijl steunen het voorstel van de meerder heid van B. en W. De lieer Den Ouden is het eens met weth. Herngreen. Bouwvereen. „Volksbelang" maakt winst, maar op de huizen die ver lies geven moet de gemeente dan maar bij passen. Dat is onjuist Breedvoerig gaat de voorzitter de zaak na. Het politietoezicht is scherper in den laatsten tijd. Het Rijk moet steunen en al heeft het grapje van woningbouw het Rijk 700 millioen gekost, thans is het hoofdzaak, dat de woningen verhuurd worden. Daar voor moet de gemeente thans helpen. Dit bedrag moet gegeven worden. Weth. Herngreen komt er tegen op dit bedrag van f 3400.— per jaar zoo maar te geven. De voorzitter zegt dat wijzigingen ten alle tijde mogelijk zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 124. A.R. tegen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Ruting controle op de hooiboren. De raad gaat in geheime zitting. De ring Alphen en omstr. van Herv. J.V. op G.G. heeft gister onder begunstiging van heerlijk zomerweer op de terreinen der Martha-Stichting een geslaagde Landdag gehouden. De Landdag werd geopend met gemeen schappelijk gezang, schriftlezing en gebed, De opening werd verricht door den ring- voorzitter den eerw. heer A. J. Dekker, voorganger der Evangelisiitie alhier. In 't bij zonder heette spr. eerst welkom de verschil lende sprekers, daarna ook de aanwezigen. Hoewel aanvankelijk wat teleurgesteld over de opkomst, was spr. toch dankbaar dat nog zoovelen aan de uitnoodiging tot bijwo ning van dezen landdag hadden gevolg ge geven. Hieruit blijkt dat zoowel het maat schappelijk als geestelijk leven der jongeren U na ter harte ligt» Do strijd om het bezit der jeugd en de vele daaraan verbqpden gevaren zijn immers ontzaggelijk groot! Hoe groot is in dit opzicht uw roeping. Als men rondziet wordt men angstig hoeveel jongeren zich losmaken van den dienst van Koning Jezus en zich laten meesleepen door de wereld. Laat vanmiddag ons parool zijn „Niet wijken", waarmede ik dezen landdag geopend verklaar. „Het onmogelijke toch mogelijk" Eerste spreker is J. D. Kleijne van Ooit- gensplaat over bovenstaand onderwerp. Dit opschrift, zegt spr., is ontleend aan het ant woord, dat Jezus aan zijn discipelen gaf op hun verslagen vraag; „Wie kan dan zalig worden?" welke vraag voortsproot uil des Heilands ontmoeting met den rijken jongeling. Het woord van Jezus, zegt spr. dan, geldt ons allen en duidt op alles, wat wij aan God meenen te kunnen aanbieden en waardoor wij de zaligheid donken te verwerven. De Heiland zegt niet; „Zóó ern stig moet gij het nu niet nemen", neen, Hij zegt: „Bij den mensch onmogelijk". Van onze zijde dus geheel afgesneden. In ons geen begin. Dat is vernietigend voor den hoogmoedigen mensch. Maar rijk is de be lofte in het vervolg van dit woord: „Bij God zijn alle dingen mogelijk". Dat is een Evan gelie. Want dan is de zaligheid geheel Gods werk en dan is mogelijkheid niet klein, maar oneindig groot, immers zijn bij Hem alle dingen mogelijk. Mochten wij allen, zegt spr. tot slot, dan ook maar zoo aan Hem ons leeren overgeven. „De Twist Gods" Tweede spreker is ds. B. N. B. Bout hoorn van Iluizen over het onderwerp: „De Twist Gods". Na een korte inleiding over de twee beginselen der menschheiü ontleent spr. zijn onderwerp naar aanlei ding van Genesis 5:3. Allereerst wijst spr. op het gevaar wat de zonen van Scth in die dagen deden, die zich naaT het vorige vers van Genesis 6 zich vrouwen namen, die dagen deden, die naar het vorige slacht Kaïn. Spr. zegt, niet alleen toen maar ook nu is het een groot gevaar, dat de jeugd opgegroeid onder Gods licht, zich vermenigvuldigt met de wereld. God zal niet eeuwiglijk twisten. Dat woord is toen in vervulling gegaan en geldt ook voor onzen tijd. Uw dagen zullen niet zijn 120 jaar, imnjers de Schrift leert ons: Want indien gij sterk zijt zullen uw dagen zijn 70 jaar en indien zeer sterk 80 jaar. Wat een oorzaak ligt hierin, om ons zelf te onderzoeken. Ook voor de jongeren, want God noemt geen tijd, zelfs geen uur of mi nuut. Wat moeten wij dan doen? Allereerst ouders, neemt uw toevlucht tot 't gebed, zoo kunt gij helpers worden voor onze jeugd- actie. Jonge mensehen wij bidden u toe, dat gij stof en asch zult worden voor de Heere en van Hem alleen alles zult verwachten. Hierna werd een halfuur gepauzeerd en erden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld iets te gebruiken in de hiervoor aan gebrachte consumptiegelegenheid. Levensbloei Na de pauze spreekt ds J. Fokkema, van Amstelveen. Spr. wijst op do Schrift woorden uit Hoséa: Ik zal Israël zijn als de dauw hjj zal bloeien als de lelie. Zoo is 't Radio Nieuws. VRIJDAG 21 JULI Programma 3: 8.0013.35 Lamgenberg: 13.35— 17.20 North^ 17.20—19,35 Brussel (VI.); ook met de ouderen en jongeren. Als wij onze zonden voelen branden wil de Heere ouders, neemt u toevlucht tot het gebed, zoo De dauw heeft echter een eigenschap, dat zij niet overal te vinden is. Als we ons met onze zonden nog op den b'erg bevinden, zal de dauw ons niet bereiken en nimmer kun nen verfrisschen. We zullen af moeten dalen ln het dal des ootmoeds. Hoséa zegt boven dien er nog iets bij, nl.: hij zal bloeien als de lelie. Dit beteekent de bloei van 't leven van de kinderen Gods. De lelie trekt de aandacht. Haar kelk wiegelt zich als het ware in de zon. Zoo ook is het met de harten, die door Gods geest worden geleid. De lelie staat ook wel in de doornen. Zoo is het ook in het leven, maar dat is om do schoonheid nog meer. tot zijn recht te laten komen. „Waken en nuchteren zijn" Als laatste spreker krijgt Ds. Ph. Vreug- denhil van Gorinchern het woord. Spr. wijst eerst op de ontreddering der tijden fen de roeping die hiervan uitgaat, om acht te geven op de teekenen. Omdat wij moeten weten dat God alle dingen heeft geleid en zullen inkeeren tot ons zeiven. Laat ons niet slapende en dronken zijn, maar wa kende en biddende. Van nature zijn wij sla pende; eerst dan kunnen wij spreken van waken, als wij kinderen zijn die leven on der het nieuwe licht der genade. Deze roe ping gaat bijzonder tot ons uit in onze da gen, nu de revolutiestem zich overal laat hooren. Waakt en bidt dat ge niet in ver zoeking komt Wie is echter tot deze din gen bekwaam? Niemand! Zonder geloof is het onmogelijk Gode behagelijk te zijn. Bij dat geloof behoort de liefde, Een verstandig geloof is echter niet voldoende, we moeten kennen het levend contact met God. Ook hebben wij noodig de helm der wapenrus ting, n.l. de hope. Eerst dan als wij uitge rust zijn met deze bewapening kunnen wij weten dat wij waken en nuchteren zijn. Spr. besluit met de woorden van de H. Schrift: „Zalig is de dienstknecht als Hij komt, die hij wakende zal moge vinden". De ringvoorzitter, de Eerw. Heer Dekker, dankt alle sprekers en medewerkers en in het bijzonder Ds. A. W. Voors, directeur der Martha-Stichting voor het beschikbaar stel len van het terrein. Tot besluit wordt ge zongen Ps. 89 8 en gaat spr. voor in dank- fjebed, waarna deze alleszins gunstig ver- oopen landdag weer tot het verleden be hoort GESLAAGD Te 's-Gravenhage slaagden voor het R.K. Mulodiploma onze plaatsgenooten A. v. Leeuwen, G. Ponsioen, J. v. d. Valk en W. Wolff. TE WATER Langs den Kortsteekterweg reed een autobestuurder komende uit Amsterdam, door dat hij moest uitwijken voor een wiel rijder die slipte gedeeltelijk met zijn auto in den Rijn. De bestuurder kwam er goed af, terwijl de wagen werd gelicht door een kraanwagen .van den garagehouder Jac, Boot alhier, BLOEMPJESDAG De opbrengst van de gisteren gohoudon bloempjesdeg ten bate van do verg. „Het Hoogeland" bedraagt I 102.77V&. KATWIJK AAN DEN RUN PERSONALIA. Zaterdag 22 Juli a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. Korpelshoek be noemd werd tot commissaris van de Spaar bank der gemeente Katwijk, als opvolger van wijlen den heer W. Roodhuijzen. ARBEIDSBEMIDDELING Bij de correspondent der arb.-beraiddeling staan als geheel werkloos in geschreven 125 personen, waarvan ruim 100 landarbeiders. SANEERINGSPLAN Alhier is een begin gemaakt met liet in leveren van hyacinthen. Als plaats van be zorging is een stuk land uitgekozen achter de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente De eerste dag waren reeds meer dan 1000 manden ingeleverd. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES De commies-dienstgeleider der dir. belas tingen zal voor de aanvrage van kostelooze rijwielbelastingplaatjes zitting houden in 't Raadhuis (zijingang) en wel op Vrijdag 21 Juli, Vrijdag 28 Juli en Dinsdag 1 Augustus telkens van des avonds 8—9 uur. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Voor het examen costumière slaagden de dames Janny Plpkker, Janny v. d. Plas en Koba Ouwehand, leerlingen van de Chr. Naaischool alhier. RIJWIEL ONTVREEMD. Door den heer A. V. wonende aan de Buitensluis werd aangifte gedaan dat zijn rijwiel, merk Dijksman, dat hij voor een café aan hét Waaigat geplaatst had werd gestolen, OPGEBRACHT Door de politie werd een cafébezoeker, die in staat van dronkenschap verkeerde, uit het café verwijderd en naar het politie bureau, overgebracht. Hij was geen gemoe delijke dronkaard en sloeg zelfs van zijn cel een ruit stuk. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN KATWIJK KATWIJK 1—S. L. F. II 7—2 Het eerste doelpunt uit een hands binnen het beruchte gebied is voor de Leidenaars, spoedig daarop maakt Lambour gelijk. Na de rust, die met 2—2 intrad, heeft Katwijk, door den wind geholpen, voldoende over wicht, om door goed samenspel de score tot 7 op te voeren, waaronder een schitte rende kopbal van Ravensbergen, uit een corner. De keeper van L. L. F., maakte een onzekeren indruk, scheidsrechter Hilde- brand leidde correct KATWIJK III—S.LT. III 2—3 Een wedstrijd, die door S.L.F. verdiend gewonnen werd. De Katwijkers konden door slecht samenspel hun voorhoede niet pro ductief maken, zoodat de Leidenaars met een 3—2 overwinning huis-toe gingen. DEMONSTRATIE REDDINGSBRIGADE A.s. Zaterdagmiddag 3 uur zullen door leden van do Katwijksehe Reddings-Brigade groote kustdemonstratios gehouden worden ter gelegenheid van de ingebruikname van' de Centrale Tent dor K.R.B. Het program ma telt vele interessanto nummers, o.a. en kele in samenwerking met de Noord-Zuid- Holl. Redd.-Mij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6