AUTOP DONDERDAG 20 JUL! 1033 TWEEDE BLAD PAG. 5 MET DE ROTTERD. LLOYD NAAR NOORWEGEN Per „Dempo" een luxueus drijvend hotel u Het spreekt vanzelf, dat we met de Lloyd geen ontdekkingstocht gemaakt hebben naar tot dusver door toeristen niet ontgonnen terrein. Enkele jaren geleden maakte de „Monte Cervantes'' met ongeveer 1500 per sonen, waaronder 509 Hollanders, een reis naar Noorwegen en Spitsbergen. Daarover heeft de heer J. C. Risseeuw toen in ons blad een serie artikelen geschreven. Onze reis ging nu naar Andalsnes en naar Me- rok. Het eerste is in 1929 op bovenbedoelde reis ook bezoclht geweest door de N.C.R.V. zoodat een uitvoerige beschrijving thans overbodig is. De enkele foto's die we bij dit artikel plaatsen geven een beter idee van het land schap dan woorden dit kunnen doen. Na een vaart van 24 uren over de bijna spiegelgladde Noordzee, kreeg de Dempo de kust van Noorwegen in zicht. Zonover- stroomd bewoog zidh het schip in de rich ting van het land. De vaart langs de kust was van de kapitein een bizondere welwil lendheid ten opzichte van het publiek. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling door de open zee recht op de fjlord die we het eerst zouden bezoeken aan te stevenen; maar de voorspoedige reis maakte een tocht door de ökeren mogelijk. Het eerste Noorsche plaatsje dat in zicht kwam was Obrestad, dat nog een heel eind ten Zuiden van Stavanger is gelegen. De kunstlijn vormt hier nog een aaneengesloten geheel en het land is er betrekkelijk laag. Na nog een eind varen laten we het lang werpige eiland Karmö links liggen en hou den bij Köpervick een oogenblik halt. De touwladder wordt uitgelegd, een loods klimt naar boven dat is de tweede, want één is er vanuit Rotterdam meegekomen ge volgd door een paspoort-officier en agenten van reisbureaux. Dan varen we verder; heel dicht naderen de bergen elkaar; de zee is hier zeer nauw, dit is naar de loods ver klaart een der lastigste gedeelten van heel Noorwegen voor de navigatie. Maar we ko men er behouden door, hebben nog 'n schit terend gezicht op het plaatsje Haugesund, dat daar zoo schilderachtig aan de baai ligt en omstoeid door een aantal plezierbootjes, blijkbaar van in de omgeving vertoevende vacantiegangers, komen we weer in de open Maar het vrije uitzicht naar het Westen Verliezen wie weer spoedig niemand die er rouwig om is om tusschen talrijke eilan den en rotsen heen naar het Noorden te ste venen. Laat is het als de zon ondergaat Ver is het niet meer van middernacht af, en heel wat reizigers blijven zitten om eenerzijds te genieten van het prachtige gezicht op de volle maan, die heel anders lijkt dan bij ons in Holland, en anderzijds de opkomende zon om een uur of twee des nachts te begroeten. Heel de nacht varen we tusschen de tal rijke eilanden door. Maar aangezien een mensch ook slaap noodig heeft, bewaren we de aanschouwing van dit gedeelte voor de terugtocht, die overdag plaats zal hebben. Als we na een korte rust des morgens om ongeveer half zeven weer aan dek komen, is het nog het prachtigste weer dat men zich denken kan. Een Noorsche zeeman, die we ernaar vroegen, verzekerde, dat het ook wel een uitzon der ing is dat men in zijn va derland zooveel dagen achtereen van de heldere zonneschijn kan genieten. We heb ben het dus wel getroffen en hopen maar dat het de N.CR.V.-reizigers evenzoo zal vergaan. Als reusachtige steenklompen liggen de eilanden links en rechts van ons, groote en heel kleine. Op zoo'n heel klein eilandje van misschien een paar honderd vierkante me ters oppervlakte staat zoowaar nog een huisje; en er wonen ook menschen, want duidelijk is er iemand waar te nemen. In wat een eenzaamheid leeft men daar. Maar misschien is men er nog wel zoo gelukkig om. Het is niet alles voordeel wat het ver keer en de civilisatie gebracht hebben. Grijze brokken steen stijgen loodrecht uit zee omhoog; er groeit totaal niets op, zelfs geen mos; de huisjes zijn er schijnbaar zon der eenig bepaald plan neergezaaid. Heel in de verte aan de voet van een berg ligt een kerkje en we praten er over, hoe ver die menschen wel moeten loopen om naar de kerk te gaan. Wegen ziet men niet, tenmin ste niet van het schip af, dat toch dicht - langs de kust vaart, auto's bespeurt men er nergens. Daarvoor zal de bevolking ook wel to arm zijn. De communicatie met de bui tenwereld kunnen ze alleen te water onder houden. We trekken een parallel met ons land en we vinden, dat we er toch nog niet zoo slecht aan- toe zijn. We varen al verder. Een enkele keer zien we de Oceaan weer aan onze linkerhand. Het uitzicht blijft schitterend, geen nevel die het belemmert en geen wolk die de toppen der bergen aan ons oog onttrekt Eindelijk varen we de fjord binnen. De eilanden laten we achter ons. Noorwegen heeft er een 20.000. Wat beklagen we die Noordsche kindertjes die ze misschien alle uit het hoofd moeten leeren; vroeger had den we al moeite met de paar Hollandsche. Zeeuwsche en Waddeneilanden. Misschien slaan echter de Noorweegsche meesters do meesten eilanden wel over. Verreweg het grootste deel is totaal onbewoond. Maar toen we er langs voeren leek het ons toch toe, dat het niet mee moest vallen daar alleen te moeten wonen, al hadden we binson Crusoë indertijd ook nog zooveel benijd. De fjord, die we nu binnen varen dringt 50 K.M. het land in. En dit is nog betrek kelijk weinig. De Hardangerfjord gaat tot 166 K.M. en de Sognefjord tot 187 K.M. De diepte is geweldig: 500 en meer Meters is het zoowat doorgaans. Hier en daar zijn zoogenaamde „drempels". De diepte van de drempel is in de Hardangerfjord Meter en in de Sognefjord 158 M. Men hoeft dus niet bang te zijn dat men aan de grond zal raken. Stel u voor dat de aller grootste schepen ons land op z'n grootste breedte tot aan Duitschland toe door zouden kunnen varen! Bij de verschillende bochten krijgen de fjorden andere namen: we gaan nu door de Moldefjord, waar het water zeer breed waar we een buitengewoon fraai gezicht hebben op het plaatsje Molde „de stad der rozen", en varen door de Roms- dalsfjord de Isfjord binnen, aan welks uiter. ste punt Andalsnes ligt. Een eindje voor de kust gaat liet anker naar beneden: er staat nog altijd 50 NL water! Onderweg hadden we al de eeuwige sneeuw gezien, altijd een sensatie op een tocht naar het bergland. Maar des middags zou er nog meer te zien zijn. Met de trein kten de passagiers een excursie naar Bjorli, waarheen ook de N.CR.V.-reizigers in 1929 gegaan zijn. Op een traject van 57 KM. overwint de spoor hier een hoogtever schil van 574 M. Schoone tafereelen kon aanschouwen: liefelijke dalen, neerstor tende watervallen, hooge, grillig gevormde bergen. In deze streek heeft onze Koningin voor enkele jaren vertoefd en heeft zij vele van de schetsen gemaakt, die onlangs ook deel uitmaakten van de tentoonstelling van haar schilderijen. We waren hier op het Noordelijkste punt van onze excursie geweest. Des avonds werd „der Weg zurijck" aanvaard. Maar gingen nog niet direct naar huis. Eerst zouden we nog een bezoek brengen aan de Geirangerfjord, om vanuit Merok een ex cursie te maken naar de gletschers. Maar dit in meer dam één opzicht hoogte punt van de tocht in een volgend artikel. Stond in ons blad van 17 Juni. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT B(j Kon. besluit ls. met Ingang van 1 Aug. 1933, aan den kapitein ter zee J. van der Lin den. op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langcüurig« met Ingang van 17 Juli 1933 op ztji VEREENIGING VOOR AUTO SNELWEGEN WENSCHEN INZAKE AUTOWEGEN In het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag is een congres gehouden van de Ned. Vereen, voor Auto-snelwegen (NEVAS). Na behandeling van notulen en jaarver ©lagen, uitgebracht door den secretaris- penningmeester, den heer S. ten Bokkel Huining, werd het woord verleend aan het bestuurslid der vereeniging, den heer J M A Kroes, welke een voordracht hield over de noodzakelijkheid vam speciale auto wegen, met name betonwegen. Na de voordracht van den heer Kroes lichtte de secretaris de heer Ten Bokkel Huimink, een door hem geprojecteerd plan tot aanleg van zes speciale autowegen toe. Dit plan betreft den aanleg van de volgen de speciale autowegen: a AmsterdamSchipholAalsmeerLei den Oost)Den HaagRotterdam, met kor te verbinding naar de grens langs Ant werpen en Brussel naar Parijs. i Amsterdam en Den Haag langs Utrecht (Zuid)—ArnhemNijmegen, ter ver binding met de bestaande Deutsche Auto- c. van Amsterdam lange Alkmaar over den afsluitdijk Langs Leeuwarden en Gro ningen naar de Dudteohe grens. d. van Den Haag (Rotterdam)Gouda— SchoonhovenGorinchemHeusden's Her togenbosch naar Limburg. e. van Amsterdam door het Gooi langs Apeidoorn naar Twente. f. van Amsterdam door het Gooi langs Zwolle naar Groningen, im aansluiting daar met den specriaien weg sub c. Hierna had een discussie plaats. Aan het gedeelte van de vergadering, be stemd voor de voordracht van den heer Kroes ging een bijeenkomst vooraf, waarin eendge huishoudelijke zaken werden afge daan. De voorzitter, mr. dr. N. J. C. M. Kap- peijne van de Coppello, wets in deze bijeen komst op de urgentie van de oplossing van het wegenvraagstuk in Nederland. Steed6 meer inwoners krijgen er immers belaag bij. Het is brood noodig, dat dit vraagstuk thans door de regeering wordt opgelost. Het jaarverslag brengt o.m. dank aan de leden van vertegenwoordigende colleges, die daarin de noodzakelijkheid bepleitten van de totstandkoming ven speciale autowegen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 110. Herkozen werden als leden van het be stuur de heeren Ten Bokkel Huindnk (secretaris) en Goudriaan. Plan Indisch LOCHEM 700 JAAR HET PROGRAMMA DER FEESTEN Het 700-jarig bestaan van Lochem zal van 20 tot 22 Augustus worden gevierd. De fees telijkheden zullen op Zondag 20 Augustus met een toespraak van den burgemeester worden geopend. Daarna zal een. herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. Verder wordt o.m. een histori sche en kunsttentoonstelling georganiseerd, terwijl een historische optocht zal worden gehouden. Het programma vermeldt voorts conoerten, een kinderfeest, ruiterfeesten en kermisvermakelijkheden. UITVOERCOMMISSIE ZUIVEL PRODUCTEN HEENGAAN VAN Dr. F. E. POSTHUMA De Minister van Economische Zaken heeft aan den heer dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage op diens verzoek eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van de Commissie voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Frankrijk, naar en Luxemburg en naar Duitschland. Met ingang van dienzelfden datum is als zoodanig door den Minister heer G. J. Blink, te Noordwijk. roffelrijmer, Het hoofdbestuur van de Ned. Ind Vereeniging: van Prot. Chr. Onder officieren (en soldaten). „Pro Rege'» wil een ton gouds bijeen brengen. Met dit bedrag wil men ie Ban doeng een centraal gebouw stichten en aan het werk van het Indisch Pro Rege een financleele basta ^Gelden voor „Plan Indisch Pro Rege" kunnen worden gezonden aan Ds. H. Dethmers. Bolswarder- weg 17. Sneek. (giro 36627), of aan het hoofdbestuur van „Pro Rege" te Dat is een mooieen prachtig plan Dat plan van ons Indisch ,JPro Rege"! Dat moeten we, als 't slagen wil Nu niet es te lang overwegen! Wie Indië een beetje kent Zal openlijk erkennen Dat wij er Jan de Fuselier En Janmaat niet verwennen. Wie is nou een koloniaal! Wat een matroos! Warempel Die laat je toch als Indischgast Niet verder dan de drempel O zeker, dat ze nuttig zijn, En voor je wélstand waken, Dat valt in onze jongens eer Te prijzen dan te laken; Natuurlijk zijn ze in de kérk Als broeders te beschouwen Maar verder kan je met ze geen Connextie onderhouên! Dat voelen onze jongens ook! En dat heeft aan hun leven, Hun leven in en voor de Oost, Een diepe deuk gegeven. En zoo is dit „Pro Rege"-plan, Dit prachtig plan geboren: Omdat wij met z'n allen tot Eén groot gezin behooren. En als in Bandoeng dat gebouw Er is het zal er komen! Dan wordt daar de gebroken draad Weer op de pen genomen; Dan vinden onze jongens daar Een centrum van vertrouwen Een huis, dat z* als hun rijk bezit: Hun eigen thuis, beschouwen. Het is een zeldzaam prachtig plan, Dat plan van ons Indisch ,J*ro Rege"! Tast in je beurs! Geef gauw en goed! Nu niet es te lang overwegen! (Nadruk verboden.) LEO LENS Voorts heeft de Minister in de plaats van dr. Posthuma belast meit het afgeven van certificaten voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Frankrijk, naar België en naar Duitschland de heer J. A. Geluk, te 's-Gravenhage. Aanbieding van Splinternieuwe Amerikaansche Auto's, zooals: WILLYS, AUBURN, PLYMOUTH, CHRÏSLER, STUDEBAKER e.a., model '33, uit voor raad tegen ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN C. v. Roon's Autobedrijf, Vlaardingen, Tel. 143 Op de groote reclame-tentoonstelling te Olympia (Londen) zet Lord Derby een rotatiepers in werking week Een félle brand heeft vorige week een geheele wijk van de Amerikaansche stad Camden met den grond gelijk gem aakt Het echtpaar Lindbergh onderneemt een nieuwe Europavlucht. De machine vóór de start in North Beach Een luchtfoto van Southampton's haven-uitbreidingtvelke a.s. door den Engdschen koning zal worden geopend Een vliegtuig uit Indianapolis, dat onklaar geraakte en in de telegraafdraden bleef hangen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5