DONDERDAG 20 JULI 1933 i DE VROUW IN VRIJWILLIGEN ARBEIDSDIENST MIDDEN IN DE SCHOONMAAK (Van onzen Duitschen correspondent) Toen ik hoorde praten over de „Madohen im Arbeitslagex" zag ik in mijn verbeelding de arme jonge vrouwen al op commando van een man-wijf marcheeren. Tot mijn gerust stelling werd ik er op gewezen, dat niemand in het Derde Rijk voor de emancipatie der vrouw iets over heeft in tegendeel, men wil de vrouw weer terugbrengen in het hui selijk leven, haar natuurlijken aanleg ont plooien en als hoogste ideaal een rijk geze gend huwelijk van staatswege laten onder steunen. Daar het aantal ongehuwde vrouwen se dert den oorlog enorm groot geworden is, keek ik niet verbaasd, toen men mij vertel de, dat ruim 35000 meisjes zioh hebben aan gemeld voor den vrijwilligen arbeidsdienst en tijdens mijn bezoek aan een viertal ar beidskampen in de omgeving van Berlijn, Waar de mannen spade en schop ter hand «nemen, nam ik mij plechtig voor, ook de vrouwen eens hij haar bezigheden gade te slaan. Ik begaf mij hiertoe naar Pankow, wan delde er onder schaduwrijke boomen langs oudie huizen, totdat ik de villa bereikt had, waar eertijds een vrouwenvereeniging van het Roode Kruis zetelde. Hier, ver van het rumoer eenor wereldstad, vond ik een der tigtal jonge vrouwen onder deskundige vrou welijke leiding druk aan het werk. Men 6Chijnt juist met een radicale schoonmaak beziig te zijn en ik val dan ook niet direct met mijn neus in de boter. In de oude villa heersaht een jong leven en de „Führerin" heeft met mijn verlegenheid te doen. Zij leidt mij langs de poetsende, schrobbende, vegende en terzelfder tijd zingende meisjes «naar haar kamer, waar gelukkig alles op orde is: ,,'t Was volstrekt niet zoo eenvoudig als u misschien denikt! We hadden hier niets dan leege kamers en leege muren. Maar wij willen hier niet slechts werken en wonen we wilden ook -gezellag eten en behoorlijk 6laipen. In 't begin, is er menige traan ge rold. De meeste meisjes wisten niet meer wat werken is. Ze waren verluierd, men had ze te lang aan baar droevig lot overgelaten. En nu moest er opeens gewerkt, zelfs stevig gewerkt wor den! Men leerde zich gelukkig gauw schik ken, maakte kennis met elkaar, sloot hier en daar vriendschap en nu zou niepiand meer graag weg willen". Langs schoon geveegde trappen klauteren we naar boven, waar de eetzaal met twee lange tafels en dertig stoelen een gezelligen indruk maakt. Niet slechts de meisjes van den vrijwilligen arbeidsdienst, ook de dames van de middenstandskeuken komen hier eten, in doorsnee 120 vrouwen per dag. Dat brengt natuurlijk ook heel wat werk met zich mede en zoodoende valt er den gan- schen dag wat te doen, soms meer dan ve len lief is. Reöhts van de eetzaal liggen de slaapver trekken, welke kraakzindelijk zijn. Ik werp een discreten blik naar binnen en zie bij elk bed op het tafeltje wat bloemen staan. Natuurlijk mag -die naaikamer niet wor den overgeslagen, want wat zou men zonder haar beginnen? Een groote tafel, vier ma chines van Singer, twee kasten en ontelbaar vele lapjes en costuumpjes vormen een har monisch geheel met de, druk tikkende meis jes. Op hestelling worden hier ook kleeren voor de kinderen van Pankow vervaardigd en men vertelt mij, dat van deze goedkoope gelegenheid druk gebruik wordt gemaakt. Al te lang mag ik nergens blijven staan, Want het werk mag niet gestoord worden en we hebben nog allerhand met elkaar te bepraten. Beneden in den kelder ligt de keu ken, een enorme ruimte met een grooten haard. Een machtige pan staat vol rijst te dampen en aan den muur kan ik kennis ne men van het eenvoudige menu. Het is een voudig, maar voedzaam, want er wordt hard gewerkt en dus moet er ook goed gegeten worden. Zelfs de wascfhlkeuken wordt imij niet be spaard: minstens 20 wasdhschotels paradee ren langs mij heen en de meisjes, die hier aan 't werk zijn, kijken mij -de keuken uit, want ze houden mijn oprechte belangstel ling voor opdringerige nieuwsgierigheid! Boven gekomen ontdek ik die dienstregeling welke voor de gamsctoe week als dagorde geldt en dlie is niet voor de poes: om tien minuten vóór zes wordt hier opgestaan, van Maandag tot en met Zaterdag, een kwartier wordt voor gymnastiek benut en bij goed weer marcheert men dan meestal door de stille straten van Pankow. „Vandaag hebben we al vijftienhonderd meter achter den rug!" wordt mij door de leidster verzekerd. Ik neem haar met toenemend respect op. Op staan, wasschen, aankleedem, marcheeren, ontbijten, kamers schoonmaken, en dan aan t werk tot in den middag! Pas na den mid dagmaaltijd breekt een uur van pauze aan. Precies om drie uur wordt 't werk weer her vat, hoort men de machines weer tikken, zijn de vingers druk in beweging en wordt er tusschenidoor om anmoodig gekijf en ge kakel te verhelderen, eeri liedje gezongen. „We krijgen ook veel oude kleeren toegezon den en die worden voor den winter verwelkt om in den nood der aimsten te voorzien. Boven op zolder ligt 't vol en we hebben dus werk voor de eerstvolgende maanden. Soms is er niets goeds meer bij en kunnen we de heele zending wegsmijten, maar over 't al gemeen halen we er nog allerlei uit te voor schijn. In 't begin trokken vooral de jonge meisjes soms een vies gezicht, als we aa.n 't uitpakken waren en dat kon ik best begrij pen. Maar dat had immers mi ets te zeggen, want we werken hier voor 't algemeen be lang en als je dan later de dankbare gezich ten ziet van de moeders, die kleeren voor 't geestelijk werk, tmderwijs in geschiedenis, Duitsche taal, voe idingsvraagstukken en alles, wat voor ons Vrouwen van bijzondere waarde is. Dan komt er weer een pauze tot het avondeten. Is dat om S uur achter don rug, dan begint pas de eigenlijke gezelligheid, het „Beisam- mensein" en dat is ongetwijfeld liet genoeg lijkste uurtje van denheelcn dag. Dan zitten We aan tafel met elkaar te praten, wordt er gezongen, ook wel eens gedanst cn ieder vertelt van haar ervaringen, Ilse, Hilde, Lot te, Ingeborg, Trudohen, elk op haar beurt. Wanneer ik de vraag stel: hoe denken jul lie hier of daar over? dan komt er aan 't ^dispuut vaak geen einde meer, want jonge 'meisjes zitt~n vol gedachten, veel meer dan d© meeste mannen .vermoeden! iiZoo heeft elke week le-en geregeld verloop Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Den Bommel Flakkee li. J. Lammerink te Delft. Te Wanneper- veen, cand. J. A. do Vor te Woerden. Te Leermans, J. K Lofvers te Garsthuizen. Bedankt: Voor Benschop, E. Schimmel te Ameide. Voor Werkendam (toez.) II. B. van Rijs te Vianen. Voor Nijkerk, G. (vac.- P. J. van Melle), G. Enkelaar te Oud-Beijer- GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Roermond-Venlo, E. G. van Teijlingen te Oostwold (Oldambt) en F. C. Zwaai te Borger. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE, Men schrijft ons: D s. H. II. v a n Ameide, Ned. Hervormd predikant te Ouddorp (Z.-H.), hoopt 10 Sept. a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige Gemeente en Zondag 17 September d.a.v. in trede te doen te Groot-Ammers, na bevesti ging door Ds. B. van Ginkel, te Nieuwpoort. KERKELIJK CONFLICT. In aansluiting aan ons bericht van gisteren over het conflict in de zich noemende Ned. Geref. Gemeente van Rotterda m-Z u i d en het toestaan van het gymnastieklokaal eener Geref. School ten behoeve van de gods dienstoefeningen dier Gemeente (of een deel dier Gemeente), zij thans nog ter rectificatie meegedeeld, dat het toestaan van dit lokaal jn geen geval door bemiddeling van Ds. H. Popma, predikant der Geref. Kerk aldaar, geschied is. Van het bestaande conflict was hem des Zaterdagsavonds nog niets bekend en hij kon zich dus ook geen partij stellen. Betrekkelijk toevallig kwam hij plotseling voor den plicht te staan zijn meerling te zeggen over een aan vrage van de zijde dier Gemeente, om Zondag het gymnastieklokaal aan de Kegelstraat te mogen beschikken, zulks wegens een nood toestand in verband met de financiën dier Gemeente. Waar hy van een conflict totaal niets wist, heeft heel zijn aandeel in deze zaak slechts daarin bestaan, dat hy, daarnaar gevraagd, leden van het Schoolbestuur zijn meening heeft gezegd om in noodtoestand welwillend heid te betoenen. Een actief aandeel in deze zaak heeft hy alzoo niet gehad. "r3 kunnen voorts nog mededeelen, dat genoemd lokaal a.s. Zondag niet meer be schikbaar gesteld zal worden. VREDESZONDAG De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk brengt zijn verzoek aan Kerkeraden en Pre dikanten in herinnering, om den eereten Zondag in Augustus of een anderen Zondag in die maand, de aandaehL der Gemeente le vestigen op de schreiende behoefte aan ver broedering, wezenlijke en duurzame vrede. Verder wordt een dringend beroep gedaan op het houden van een collecte voor het vre deswerk der Kerk. KERKGEBOUWEN Te Hoogeveen is de nieuwe tweeae Geref. kerk in gebruik genomen. i. J. Meyer heeft in een toespraak namens de bouwcommissie dit kerkgebouw, dat aan de Bentincklaan verrees, aan den Kerkeraad overgedragen. Hij memoreerde dankbaar, dat omstreeks f 60.000 aan vrijwillige giften bij eengebracht was. Ds. Faber heeft daarna rws den Kerkeraad het gebouw aanvaard. Aan Ds. Meyer als voorzitter der bouwcom- isie, aan de architecten Van Dijk, Kuipers Dekker, aan de aannemers en alle mede arbeiders werd dank gebracht. Burgemeester J. Tjalma uitte namens het Gemeentebestuur zijn blijdschap over de tot standkoming van het mooie kerkgebouw. Hij noemde het een groote bijzonderheid, dat in materialistischen tijd als nu, zooveel geld vrywillig voor een.bedehuis bijeengebracht en hy uitte den wensch, dat ook hier ve len tot kennis der Waarheid mochten komen de verlossing in Christus deelachtig wor- Ds. H. Fokkens sprak namens de dochter kerk te Hollandsche Veld; de heer H. Dekker Wzn. namens de Geref. Schoolvereeniging, tevens een zilveren bekken voor het doopvont aanbiedend; en de heer D. van Dijk, als oud ste der architecten. Ds. W. Faber heeft daarna het Woord be diend uit Psalm 84 2. en iedere (minimit wordt daigdeeld. Pas Zon dag komt do groote afwisseling: dan. kan ieder doen, wat zij wil. De meesten gaam dan naar de stad, waar in vereohillende wij ken haar ouders of kennissen wonen. In 't begin zal het afscheid tfliuis wel eens moei lijk zijn gevallen, maar nu ze weten, hoe het hier toegaat, komen haast allen weer opge wekt en precies op tijd terug. „Weet u, wat ik voor 't belangrijkst houd? Dat ze van elkaar loeren! Ik heb meisjes, die als huishoudster, winkeljuffrouw, steno typiste gewerkt hebben. De meesten komen uit de volksschool, maar er zijn er ook on der, die haar eindexamen hebben gehaald. Door kameraadsehappelijken omgang mer ken ze, dat haar eigen horizont nogal be perkt was en dat er heel wat meer in de we reld gaande is dan oorspronkelijk werd ge dacht". Terwijl we nog in de gang staan te pra ten, stormen er een tiental meisjes proes tend naar binnen. Het zijn gezonde, vroolijke gezichten, maar die veranderen plotseling, nii er een vreemde eend, nog wel een man nelijke, in de bijt wordt ontdekt. Ik kies dus maar het hazenpad, stromifel door den grocntentuiin de straat weer op, laat het tuin hek aaliter mij toeklappen en hoor mog uit de verte het gegichel der jonge vrouweJ, die ongetwijfeld van haar charmante „Führe rin" willen weten, wat mijn bezoek betee- k Berlijn, 17 Juli 1933. Te Oldenzaal zal Zaterdag 29 Juli a #3. de aanbesteding plaats hebben van den bouw eener nieuwe kerk der Ned. Hervormde Gemeente. Te Vreewijk (Rotterdam) is gisterenavond de Vredeskerk der Ned. Herv. Gemeente in een wijdingsdienst in gebruik genomen. De president-kerkvoogd, de heer F. Haaksma, heeft een historische rede gehou den, waarin hij de groote offervaardigheid der Gemeente roemde en het betreurde, dat de onnatuurlijke scheiding tusschen bestuur en beheer, die de Hervormde Kerk zooveel schade doet, ook hier op last van het Prov. Kerkbestuur moest worden doorgevoerd. Na dank te hebben gebracht aan al de medewer kers, in het bijzonder aan de architecten Ver hagen en Kok, droeg hy het kerkgebouw aan den Kerkeraad over. Ds. J. H. H. van Beem aanvaardde het ge bouw namens den Kerkeraad en legde het eerste geschenk, den kanselbijbel, op zijn plaats. Over den tekst Lukas 15 17b heeft de pastor loei zijn eerote predikatie in het nieu we gebouw gehouden, er op wyzende, dat by den grooten maaltijd Gods alle dingen gereed zyn, dat God klaar is, maar de mensch niet en dat God nu in een steeds sterkere climax zijn noodigingen zendt. Nadat het kerkkoor zich in samenwerking met het mooie orgel had laten hooren, heb ben vertegenwoordigers van Kerkelijke colle ges en andere autoriteiten de Gemeente geluk gewenscht met het mooie nieuwe gebouw, dat zitplaats biedt aan 1060 toehoorders. Geroemd werd de volhardende ijver der jonge Gemeen te, die na voorafgaanden Evangelisatiearbeid eerst in 1928 tot zelfstandigheid kwam en thans reeds zoowel over 'n eigen predikant met hulpprediker als over een kerkgebouw be schikt. KERKORGELS Te Rotterdam-Zuid by gelegenheid der ingebruikneming der nieuwe Ned. Herv. Vredeskerk, werd ook het nieuwe kerkorgel in gebruik genomen, by deze gelegenheid be speeld door den heer J. G. van Herwaarden, organist te Rotterdam. Het orgel werd gebouwd door de firma Valckx van Kouteren Co., te Rotterdam, volgens het electrisch pneumatische systeem. Het heeft 25 sprekende registers, verdeeld over twee klavieren, en vrij pedaal. In het orgelfront, ontworpen door de achitecten Kok en Verhagen werden sprekende pijpen ge plaatst van de prestant 16 en 8 voet. De speeltafel, met een electrische kabel van plm. 40 Meter lengte met het orgel verbonden, heeft men geplaatst op een aparte gaanderij tegenover het orgel. BIJBEL-KIOSK Te Zandvoort werd Zaterdag j.l. onder begunstiging van heerlijk zomerweder 'n Bij bel-kiosk, ais centrum of uitgangspunt voor de strand-Evangelisatie. aldaar geopend. De kiosk, du er smaakvol uitziet, is in bruikleen afgestaan door de Bijbel-Kiosk-Ver- eeniging, nog maar kort geleden in het leven geroepen, om den Evangelisatie-arbeid aan ons zeestrand, meer systematisch in vaste banen te leiden. Voorzitter van die vereeniging is Ds. W. A. Wiersinga te Loosduinen; secretaris en pen ningmeester is de heer H. J. Heule te Haar lem, terwijl verder Ds. J. Kremer te Ede en de heer J. H. Vrisoren in het Bestuur zitting hebben. De opening werd door een klein belangstel lend publiek bijgewoond. Verschillende toe spraken, waarbij het doel van de kiosk dui- delijkg in het licht werd gesteld, werden gehouden, afgewisseld door het zingen van enkele populaire liederen. Inzonderheid toonden de kinderen, aan wie tekst-strandkaarten werden uitgereikt, reeds veel belangstelling. In de kiosk zijn Bijbels en Testamenten verkrijgbaar. Eveneens allerlei Evangelisatie litteratuur, die door haar goede verzorging dadelijk de aandacht trok. Het voornemen bestaat ook in andere strandplaatsen Bijbel-kiosken te plaatsen. In het begin dezer maand werd er een te IJmui- den geopend en binnenkort komen o.m. Kat wijk aan Zee en Den Helder aan de beurt. Schoolnieuws. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Hoogleeraarsbenoemingen. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de volgende hoogleeraarsbenoemingen gedaan: I. Voor gewoon hoogleeraar in de Sociale Aardrijkskunde en Vergelijkende Volkenkun de, buiten de voordracht om; Dr. N. ter m, thans lector in de Sociale Aardrijks- De Voorzitter zei by dit punt in den Raad, dat in de gedane voordrachten bezuiniging gelegen was. Als er één lichaam is geweest, dat de kosten der Universiteit heeft opgedre ven, is het de Raad geweest. Curatoren der Universiteit hebben uit financieele overwe gingen geen splitsing van den leerstoel van Prof. Steinmetz voorgesteld, omdat de door hen voorgestelde candidaten volledig in staat zyn beide vakken te doceeren. Voor het vra gen van het advies, ook van de Handelsfacul teit, bestond geen enkele aanleiding; boven dien zou het voor de hand liggen, dat, wordt dit advies gevraagd, de Handelsfaculteit een eigen hoogleeraar zou wenschen, wat niet zou strekken tot vermindering van de kosten den Universiteit. By de replieken diende de heer Romme n voorstel in om, alvorens over te gaan tot de benoeming van een opvolger van Prof. (Steinmetz, het advies in te winnen van de Handelsfaculteit. Dit voorstel werd verworpen met 21 tegen 20 stemmen. Hierna had de benoeming plaats. Als eerste stond op de door curatoren ingediende voor dracht Dr. J. P. Kruyt, te Arnhem, op wien 20 stemmen waren uitgebracht, tegen 21 op Dr. ter Veen. II. Voor gewoon hoogleeraar in de Neder- landsche Taal en LetterkundeD r. A. A. Dr. Verdenius is geboren te Drachten op 7 Maart 1876. Hy promoveerde cum laude aan dc Universiteit van Amsterdam op een proef schrift over: Jacob van Maerlandt. Van zyn hand aijn wetenschappelijke verhandelingen,! verschenen over: De inclinatie in het middel- Nederlandsch; spelvormen onzer j.; prono mina in het Middel-Nederlandsch en de 17e eeuwsche taal. Lexicografische aanteekenin- gen by stichtelijke proza uit de middeleeuwen, yerder critieken over de Spaansche Braban- ;r en de Kluchten van Bredero. III. Voor buitengewoon hoogleeraar in de Engelsche Taal en Letterkunde: A. G. van Kranendonk te Delft met 22 stemmen tegen 19 op den tweeden voorgedragene, de heer J. Dudok, lector. De heer Kranendonk schreef een werk over de Engelsche Letterkunde na 1880 en een verhandeling over Spencer en Shekespeare. Voorts heeft de Raad goedgekeurd een voorstel van Curatoren der Univers'teit om de stcihting tot bevordering van de studie van het arbeidsrecht en de rechtssociologie in Nederland toe te laten tot het vestigen van een byzonderen leerstoel in de 1chtssociogie gie aan de Universiteit. VERHOOGING DER COLLEGEGELDEN De Algemeene Vereeniging van Academisch gevormde Leeraren heeft een adres gezonden aan de leden van de Eerste Kamer met het verzoek het wetsontwerp tot verhooging der collegegelden niet te willen aannemen, daar zij deze verhooging niet billyk en doeltreffend acht. Ingeval de Kamer in beginsel tot aan neming mocht besluiten, verzoekt de vereeni ging het ontwerp zoo te willen wijzigen, aat deze verhooging niet zal gelden voor hen die nu reeds als student zijn ingeschreven. CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS In Utrecht is in hotel Terminus onder voorzitterschap van Ds. A. B. te Winkel, Xed. Herv. predikant te Den Haag, de jaarverga dering van den Bond van Vereenigingen voor Christelijk Nijverheidsonderwijs gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter eraan, hoe in het afgeloopen jaar op zijn initiatief de vereeniging van Christelijke leeraren en leeraressen bij het Nijverheids onderwijs in Nederland en Koloniën, werd opgericht en hoe mede tot de instelling van een eigen Commissie van Beroep, waarbij 43 inrichtingen van Nijverheidsonderwijs thans zijn aangesloten ,kon worden overge gaan. Van deze Cor missie is thans .gelijk reeds in de bladen werd medegedeeld, de oud- Minister van Onderwijs, Mr. J. Terpstra, voor zitter. De uitgave van een orgaan wordt voorbereid; deze is zoover gevorderd, dat de verschijning van het eerste nummer op 1 October a.s. mag worden tegemoet gezien. Bij de besprekingen van verslagen en be grooting werd een crediet voor de uitgave van het eigen orgaan toegestaan. Bij acclamatie zagen zich de beide aftre dende Bondsbestuurders mevr. A. C. Diepen horst-De Gaay Fortman te Amsterdam en Ds. T. J. Hagen te Delft herbenoemd. In de namiddagvergadering refereerde Ds. O. G. Heldring ,van Zetten ,over het onder werp: „De plaats en de beteekenis van het gebed op onze Chr. Nijverheidsscholen". Het met diepe aandacht gevolgde referaat gaf aanleiding tot een ernstige wisseling van ge dachten. Besloten werd om het referaat in de eerste nummers van het orgaan te publi- ceeren. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Almelo (Herv. School, Bornschestraat 88, hoofd W. Hoojjer), mej. J. E. Schaefer losser. H a u 1 e r w ij k (Beneden)J. Tillema te Zevenhuizen (Gr.). Voor tijdelijk. S o n d e 1, J. Kuiper te Bakhuizen. Voor tijd. VI aardingen (Dr. A. Kuy.perschool, hoofd T. van der Kooy), mej. A. Vos te Den Haag. CHR. SCHOLENBOND De Bond van Chr. scholen in do Hoek- 6che Waard hield een vergadering te Klaaswaal. In deze vergadering besprak Mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de Unie „Een school met den Bijbel", de pro- paganda-actie dier Unie. Deze actie, in 1930 begonnen, heeft ten doel, den band tusschen de school met den Bijbel en de oudere, die sedert de .finantieele gelijkstelling in 1920, is verslapt, weder nauwer aan te halen. Die gelijkstelling, welke door den spreker niet werd betreurd, heeft gemaakt, dat de school finantieel niet meer afhankelijk is van de ouders en andere voorstanders van de school met den Bijbel. Daardoor dreigt het gevaar, dat ook de belangstelling voor de school zal verminderen en dat langzamer hand het besef, waarom Chr. onderwijs voor onze kinderen noodig is, zal vervagon. Daar om wil het Bestuur van- de Unie „Een school met den Bijbel" trachten, ook tegen over de propaganda van „Volksonderwijs" voor de openbare school, door propaganda- actie net beginsel van het Chr. onderwijs we der meer op den voorgrond te stellen, de belangstelling voor dat onderwijs te verle vendigen en alzoo den band tusschen de school en de ouders hechter te maken. Die propaganda-actie wordt gevoerd schriftelijk en mondeling. Schriftelijk door een propa gandablad, dat thans nog om de twee maan den verschijnt en tegen een kleine vergoeding voor alle scholen met den Bijbel beschikbaar is. mondeling door het houden van Unie- dagen voor een geheele streek. Het Bestuur van de Unie stelt zich daartoe in verbinding met de bestaande Scholenbonden, of tracht die op te richten ,om alzoo in het geheele land de propaganda te voeren. Alle op de vergadering vertegenwoordigde scholen uit de Hoeksche Waard bleken met deze propaganda-actie in te stemmen, zoo dat ook deze Scholenbond in die actie zal medewerken. Den nog niet aangesloten scho len wordt dringend verzocht zioh ook aan te sluiten en alzoo ook deze actie te steunen. jft&RTp«aEUS"rtrg»8Sis r. Willem Kramer, leerling van het Chr. Blin deninstituut „Bartimeus" te Zedst, die zijn opleiding ontving van den heer J. A. Wolf, slaagde gisteren voor het getuigschrift „Ker kelijk orgelspel" van de Ned. Organisten-Ver- eeniging. EXAMENS aan de Universiteit. Gesl. voor diploma dames C. L. J. Kooman en M G Struif heeren F. E A Batten. J. de Bruijn. H. Caron, C. v. d. Leeden. H M Mensonldes. J. A. A. MeUer en A Vroegindeweü. Afgewezen 9 cand. Gesl. voor diploma B: de dames J C M A Burhorst. H P Dorren. J G Ktiddelraad en M J G v. Woerkom en de heeren J. H. Ara- meraal. P. v. d. Berg, W. A. Bierens. R. R. A. DUkstra. A W Joolen en W H Nagel. Afgew. 1 cand. Het examen wordt met 2 cand. voort gezet, EIND-EXAMENS-CHR. H. B. S. ZUTFEN. Chr. Lyceum, afd. H. B. S. Gesl. de heeren W. ten Cate te Neede. A F Gerrlts, L C Hendal. H. Huyssen van Kattondijke. P. Jan son. G. H. Pieterson. allen te Zutfen, A H Voorthui3 te Doetinchem en W v. Zeben te EXAMENS-HOOFDONDERWIJZER AMSTERDAM. Geëx. 6 cand. Gesl. de dames W. vnn Hertzberg, S C H van der Hoevo i de heer L. Boa: de (heeren P W DEN HAAG. Geëx. 7 cand. Gesl. de dames: I A. Heshuslus. A. M. Mantz en A G v. Olst en !e heeren J P van Elk en W Ia Melkert, al en te Den Haag HAARLEM Geëx. 8 cand. G09I. de heeren J I Hendriks te Amstelveen: S N. Steenstra te Vormer en J H Uttlen te Haarlem. LEEUWARDEN. Gesl. de dames C J A Bis- Leeuwarden. E v. d. Herberg te An- i G. M. Ypm _3aJcker te H neker R. Langman te te Buitenpost en J Slebesma te Sexbi. ROERMOND. Gesl. mej. C. G. M. Mlulder te Helmond en de heeren P J H. v. Doorn te Rog gel en J C v. Es te Elsloo. ROTTERDAM I. Geëx. S cand. Gesl. de hee ren D. Hoek te Rotterdam. B M Huurling te HUlegersberg en R P J M Jocker te Ro'tter- RÓTTE P. J. Los te Glessen-Nie. UTRECHT. Geëx. 8 cand. Gesl. de heeren J N. Koenders te Amersfoort, L H JJjong-A-Tjoe EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN AMSTERDAM. Geëx. 13 cand. Gesl. de dames H, v. Dom te Voorthulzen. G W Enslnk te Vcenendaal. W. J. ae Hoog te Amersfoort, A. -M -M A -Hoaym&os, Pl[H de Loor, .belden Am sterdam. C. P. Luistra te Alk te Veenendaal, L. 8. J. Ma.lc^ H. J. B. Steevert te Haarlem ar, G. Lüster y te Bussum. E G Zand- Gesl. de da- lnge, M P A Plasschaert, M K en, J Verwey, F G de Vries en E A deWUs GRONINGEN. Geëx. 13 cand. Gesl. de dames I T C Beeftink te Zwolle. R. de Boer te Wa- :ede, H P. I Scliu E. Inla. te Den Haasr. J O. Jansen te Rotter dam. M Kientz, J. M. Mak. F W Noordermeer en J Oosting. allen to Den Haag. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS AMERSFOORT. Gesl. akte XVII do dames M. M. Abbink. J. Albranda. E. C M Andringa. F li I. Halfhide en J C A Kaper. Afgewezen een Gesl. akte VIII de dames K. Brandenburg H. Ekker. M. Konün. A. C. Pormentier en A A. M Schotsman. EXAMENS HANDELSKENNIS L.O. DEN HAAG. Gesl. de heeren J H Albers te Ambt-Hardepberg. M. C. van Bleek te SUe- Apeldoorn. L. A Blommerde EX.-HANDELSCORRESPONDENTIE VREEMDE TALEN M. O. DEN HAAG. Gesl. mej. 8. M. Braak te Der Haag en de heer P C Helderman te Amstèrdarr EXAMENS LICH. OEFENING M.O. UTRECHT. Gesl. do heeren H. G. Akkermans M. J. Boender, A. v. d. Bosch, J B dc Lange EX.-.,KERKELIJK ORGELSPEL". AMSTERDAM. Nederlandsche Organisten Vereeniging. Gesl. voor het getuigschrift „Kerkelijk orgelspel" de dames Ch. A. Huls- hoff te Haarlem en H M Fr. Phlllppus tc Overveen, en de heer W. Kramer te Zeist., EXAMENS-ESPERANTO. Behalve de reeds eerder genoemden zijn ge slaagd voor de esperanto-cxamens van de ver eenigingen L E E N en N K.: VENLO. Diploma A de heer E. M. C Hoff- mans i». Arcen. de dames E Göbelbecker en E M F Spits en de heer H A JJ A Peters tc Ble- rik, mej. M G A Majoor te Bussum. de heer L. Hattljar te Eindhoven, de heer D J C Stubbe te Eygelshoven. mej. J M v. d. Rfln en de heer M J Vogels te Gemert, de heeren M H Boon, A H H v. d. Bereken en J L v. d. Leegte to Heer len. de heer A J A Houba te Tegelen. en de dames A Llnslcens en G A Welp en de heeren H J H Bos, J M v. Meegeren en J Janssen te heer J A) Leenders te Boxtel, de dames W. Balfoort en G H Zonnevylle te Groningen, de heer W. Krlkke te Klazienaveen, de heer P. d. Molen te Leeuwarden, de heer M J A Poel- i de heer A F Fijn. J Appeldoorn te Velsen en F G a Engelsr RIJKSTUINBOUW(WINTER) SCHOLEN De waarnemend directeur-generaal van de Landbouw brengt ter kennis van hen. die to den cursus 1933-1934 van één der Rjjkstuln bouw(winter)scholen wenschen te worden toe de data van aanmelding oor d die olgt zijn vastgesteld: Rifkstuinbouw ofjulterlök op 9 September; ehool te Aalsmeer vóór Qf uiter laldwljk vóór Rijk: Iflk op S September 1933; Rijkstuinwlnterschool te Hoorn vóór of uiter- ll1k ou 16 September 1933: Rijkstuinbouwschool te Boskoop vóór of uiter lijk op 4 Sept. 1933; Rijkstuinbouwschool te Lisse vóór of ulter- Wetenschap. HET CALVINISME EN DE REFORMATIE VAN DE WIJSBEGEERTE Het nieuwe werk van Prol. Dr. D. H. Th. Vollenhoven Bij Paris te Amsterdam is keurig ver zorgd verschenen het boek „Het Calvinisme en de reformatie van de wijsbegeerte'", van Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven. Toen we in het driemaandelijksch orgaan Radio Nieuws. VRIJDAG 21 JULI Huizen (296 M.) N.C.K.V. 8 «0 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst. J- - 11.00 Orgel ncert 2.30 ïofoon 3-30 6 00 Spr. dhr Hem Dl as 10.30 Gramofoon e r a u :n (1875 M V A R.A. 8-01 Gramo nmuziek 10.15 Adolf Bouwmeester sgt voor 10.30 Gramofoon 11.00 Onzo A.V.R.O. 12.01 Apeldoorn 10.05 Vaz matie 10.45 Gramofoon ïofocn 12.30 Kovacs Lajoe 2.00 Veluwschc- «agen 3.00 Zang- voordracht 3.30 Gramofoon 8.30—pl m 9.45 Kurhaus Schevenlngen Brussel (Vlaamsch) (337 8 M.) 10.20 Concert 1.20 Concert 5.30 Muziek 6.35 Zang 6.50 Concert 7.35 Gramofoon 8.20 Con-« eert 9.05 Voordracht 9.20 Concert 10.50 Muziek (Fransch) (509.3 M.) 10.20 Militaire muziek 1.20 Gramofoon 5.20 Radio-symphonie- orkest 6.20 Voordo-acht 6.50 Gramofoon 7.40 Voordracht 8.20 Concert 9.20 Concert 10.50 Muziek Daventry (1554.4 M.) 12.20 Orgelconcert 1.05 Orkest 2.05 Orkest 3.20 Orkest 4.35 Concert 6.50 Concert 7.50 Concert 8.20 Concert 11.10 Muziek K n Ui nJnors (1153.8 M.) 12.20 Concert (261.3 m.) 12.20 (355.9 m.) 18.20 11.05 Mu: 1.35 Gramofoon 2.20 Col (398.9 M.) 12.20 Conci H r1 9.20 Concert Gramofoon meert 6 9.30 Vervolg- foon 12.50 Gramofoon 8.20 Pianorecital Var scha u (1411.8 M.) 5.35 Concert 6.55 I Muziek van Antirevolutionaire Staatkunde nu an derhalf k twee jaar geleden, de doorwrochte artikelen van Prof. Vollenhoven lazen, be grepen we dat het wel iets zeer speciaals zou worden, wanneer deze historische schet sen gefundeerd zouden worden door een breede uiteenzetting van de" Calvinistische philosophic. Aan het lange geschiedkundige overzicht, behandelend de voornaamste richtingen van. partiëel theïstisch denken in Europa, vóór en na de prediking van het Evangelie, gaat vooraf een systematisch deel. Hiervan heb ben we bij het lezen, we mogen wel zeggen bestudeeren, meer genoten dan van het his torische, omdat dit laatste, wat een bewijs is misschien van het doorvorschen door den auteur van de bronnen, te veel kennis bij den doorsnee-lezer veronderstelt, waar het de eene conclusie direct weer laat afhangen van de vorige, en het dus niet duldt, dat ook maar één bladzij wordt genegeerd of met minder aandacht bezien. Trouwens, voor beginselstudie, waarop vooral den laatsten tijd weer zooveel is aan gedrongen door onze „leiders", en waaraan juist in deze verwarde tijden zooveel be hoefte bestaat, lijkt ons de duidelijke uiteen zetting van de „leer" vooralsnog belangrijker dan de critische beschouwing van de histo rie, al kan natuurlijk allerminst ontkend worden, dat een toetsen aan het „leven" de concreetheid van een stelsel, moet aantoo- Dat temidden van allerlei fiasco 'n jeugdig calvinistisch streven naar het zien van de dingen, zooals ze zijn, in onlosmakelijk ver band met hun achtergrond, opkomt, kan nit anders dan toegejuicht. Het Calvinisme het is niet een critiek- loos bewonderen van wat Calvijn deed, maar het is een erkennen van Gods Souve- reiniteit over alles, en tevens wil het dat alles beantwoordt aan de wetten, door God gesteld, om zoodoende „vrij" te zijn in ge bondenheid. We willen deze hartelijke aanbeveling van dit prachtige werk besluiten met het aan halen van de laatste zinsneden: „Wie tot de grondslagen van het Calvinis me doordringt wordt telkens weer getroffen door hun eenvoud en vastheid, wat het spre ken en schrijven erover telkens tot een nieuwe vreugd maakt, en niets werkt in eigen kring aanstekelijker dan de blijdschap des geloofs. Daarbij komt dat de waarheid over een geweldige kracht beschikt. Zeker, we hebben een ander uitgangspunt dan onze tegenstan ders, en daarom zien we eerst het geheel en vervolgens het schijnbaar afzonderlijke als een deel van 't geheel. Maar we onderzoe ken tenslotte hetzelfde. En daarin ligt de mogelijkheid van contact, en dus van zegen Dien zullen we zeker niet verspreiden indien we de geduldige analyse verzuimen, of, erger nog, de resultaten van het onderzoek der andere groep nagenoeg zonder critiek over nemen om ze te verwerken in een specula tieve constructie, met het gevolg, dat de te- genstanders zich erop kunnen beroemen, ons te hebben rijk gemaakt. Maar wie voorzich tig voortwerkt, altijd maar bij het licht van Gods woord onderzoekend wat z'n Schepper heeft gemaakt, die vindt op den duur meer dan wie dit licht versmaadden, en kan straks wellicht dien anderen tot zegen zijn." DE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER SCHWARTZ TE MAASSLUIS De loco-burgemeester, de heer Van Rossen, hangt hem de ambtsketen om. Van links naar rechts: Wethouder J. van Loipen, dc loco-burgemeester, de heer II, ran Rossen, burgemeester Schwartzde .gemeentesecretaris de heer-Moslert, de bode, de -heer'Damm&

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3