Tflitvwt geU&cfa (üanmii t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT! 'er kwartaal In Lelden en In plant »en waar 'n agentschap gevestigd Is f2 35 Franco per post 2.35 portokosten Per week f 0 *8 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending *4.50 Bu dagenjkscho zending O5.50 Alles bij vooruitbetaling Bureau: Breesti"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot S regels..................... Lliy Elke ri?gel meer.. ïngez. Mededeellngen van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 4021 DONDERDAG 20 JULI 1933 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen eerste" blad MEER GELIJKSCHAKELING GEWENSCHT Toen wij eenige tijd geleden schreven over het verzoek der Regeering om op de hoogte te worden gesteld met de diverse salarisregelingen bij openbare lichamen maakten wij daarbij twee opmerkingen: in de eerste plaats deze, dat de bedoeling wel niet zou zijn om tot een algemeene salaris- verhooging te komen; maar in de tweede plaats, dat dit onderzoek wel eens zou kunnen leiden tot de wetenschap, dat de salarieering in menige plattelandsge meente nog heden ten dage veel te wen- schen overlaat. Wij beamen de stelling, dat in sommige gemeenten de traktementen van het perso neel aanmerkelijk uitgaan boven gelijk soortige bij het rijk; maar het staat even zeer vast, dat op andere plaatsen het ge- meentepei-soneel in de schrale hoek staat. Wij hebben hier voor ons liggen eexx adres, door secretarie-ambtenaren gezonden aan de raad van een niet onvermaarde en welvarende gemeente in de provincie Zuid- Holland. De burgemeester is tevens secretaris, en dit levert de gemeente, die ongeveer 5000 zielen telt, een besparing van zeker ƒ2000 per jaar. De functionaris heeft daardoor een zeer behoorlijk inkomen (in een iets kleiner gemeente heeft de burgemeester ƒ4700 en de secretaris ƒ4300 traktement); maar het logische gevolg is ongetwijfeld, dat het secretarie-personeel door de com binatie zwaarder belast is. Toch verdient dat personeel, slechts be staande uit twee personen, van wie dus heel veel geveTgd wordt, amper ƒ2850 in totaal; nl. ƒ1650 en ƒ1200; zonder perio dieke verhoogingen en met aftrek van 8Vfc pCt. voor weduwen- en weezenpensioen. Op het eerstgenoemde salaris is bovendien nog 7 pCL gekort, zooals op alle salarissen van het óverige gemeentepersoneel. Blijk baar was men van oordeel, dat van dc 1200 toch waarlijk geen 7 pCt. af kon. Bezien we de andere loonen welke uitbe taald worden, dan zijn ze alle aan de lage kant, maar niet zóó laag als van het secre- lariepersoneel; alleen de gemeenteveld wachter heeft in het gemeentelijk kader niet te klagen: 2050 min 7 pCt., doch vermeerderd met ƒ135 aan toelagen en weer verminderd met 8Y2 pCt aan premies. Wij weten zeer wel, dat er in salarisrege lingen veel betrekkelijks schuilt en dat men vaak met allerlei bijkomstigheden re kening moet houden, zoodat men met het uitspreken van een absoluut oordeel steeds zeer voorzichtig moet zijn; maar boven staande belooningen zouden we toch niet gaarne verdedigen. Het feit, dat dergelijke salarissen zonder schroom worden uitbetaald, is o.L daaruit te verklaren, dat vele gemeentebesturen niet beseffen, welk een schat van wetsken- nis en administratieve ervaring vereischt wordt om de gemeentelijke administratie behoorlijk te voeren. Daarom zal de Commissie-Schouten goed doen de noodige aandacht aan deze aange legenheid te schenken. De ons verstrekte cijfers bevestigen ten volle onze meening, dat op dit terrein eenige „gelijkschakeling" verre van overbodig is. BINNENLAND. HOFBERICHTEN Naar wij vernemen zal op 27 Juli a.s. H. M. de Koningin te Soestdijk aankomen voor een verblijf van eenige dagen ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. NA DE OPHEFFING DER IJMUIDER STAKING Het Centraal Bestuur van de IJmuider Federatie heeft met de besturen der vak groepen en een aantal vertrouwensmannen van elders een vergadering gehouden, ten einde de moeilijkheden te bespreken, welke gerezen zijn als gevolg van het manifest van elf Juli. Besloten werd, dat de heer Br au11 gam voorloopig te IJmuiden aanwezig zal zijn, om de moeilijkheden aan de opheffing der staking verbonden, te helpen uit den weg ruimen. In een nieuw manifest aan de arbeiders in 1/ t visscherijbedrijf wordt o.m. gezegd, dat de indruk, als zou het de bedoeling van de IJmuider Federatie geweest zijn, het hor stel van den vrede in het bedrijf te belem meren, verkeerd is geweest Het is noodzakelijk, dat de normale ver houdingen zoo spoedig mogelijk worden hersteld. De overeenkomst, vervat in het voorstel Van den Rijksbemiddelaar en de te sluiten contracten dient behoorlijk te worden uit gevoerd en nageleefd. Van d^n kant van 't bestuur zal daarvoor worden gezorgd. Bijzonder wordt nog eens de aandacht ge vestigd op het getroffen accoord, om geen rancunemaatregelen te nemen en het be stuur vert-uwt, dat de leden zich zullen onthouden an hinderlijke maatregelen te genover hen, die niet aan de staking heb- MILITAIRE DIENSTPLICHT DE LICHTING 1934 In het Staatsblad is opgenomen een K. B. •aarbij van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1934 24.359 worden bestemd voor gewoon dienstplichtige. Hier van zijn 1145 bestemd voor de zeemacht. WIJZIGING LANDBOUW- CRISISWET UITBREIDING CENTRALE COMMISSIE Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka- inzake het wetsontwerp tot wijziging der Landbouwcrisiswet, Tegenover het oordeel van verscheiden le den, dat land- en tuinbouw bij de onder havige regeling weinig baat zullen vinden, omdat daarin geen garantiebepalingen in zake steun voor bepaalde producten zijn op genomen, vestigt de regeering de aandacïxt op het doel van alle op deze wet te basee ren maatregelen: dat de land- en tuinbou wers zooveel mogelijk hun productiekosten zullen verkrijgen. Als middelen om dat be langrijk doel te bereiken vraagt de regee ring de wijde bevoegdheden, welke in het ontwerp zijn neergelegd. Zij wenscht echter niet de gelegenheid open te stellen, ter be reiking van dat doel, garanties omtrent prij zen te geven, hetgeen beteekenen zou wis sels op de schatkist te trekken. Reeds eenigen tijd maakt het vraagstuk der distributiekosten, welke de bron voxmen voor de hooge marge tusschen hetgeen de producent ontvangt en de consument be taalt, een onderwerp van ernstig onderzoek uit. De regeering zegt toe voldoende rekening te zullen houden met de adviezen der Cen trale Commissie. Een aanvulling wordt dan ook voorgesteld waarbij tevens de gelegenheid is geopend, het ledental uit te breiden tot 15. Het ligt de bedoeling deze commissie ook te raad plegen over den materieelen inhoud der te nemen beslissingen. De plannen van den Minister Waar gevraagd is naar de plannen v^n den minister ten aanzien van verscheidene producten, merkt de regeering op, dat het in strijd zou zijn met het algemeen belang van den land- en tuinbouw, nog meer opening van zaken te geven d n in de-Memorie van Toelichting is gedaan. Er zouden speculatie bewegingen ontstaan, die de onrust zouden verhoogen. Ten aanzien van de melk- en zuivel-indu- strie zal de richting, tot dusver gevolgd, worden voortgezet. De beperking van dén veestapel zal, voor zoover slechts eenigszins doenlijk is, langs vrij willigen weg tot stand komen. Eventueel zal bij voorkeur de weg van indirecten dwang worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling de tarwewet te handhaven, waarnaast een systeem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loo nend peil te brengen in ernstige overwe ging is. De tuinbouwsteunwet zal worden uitge voerd en wel tot het daarin genoemde maxi mum. Monopoliseering van ln- en uitvoer. De bedoeling van het nieuwe voorgestelde art. 10 a is alleen, dat de heffing op den in voer geregeld wordt zonder dat de mogelijk heid tot monopoliseering van den invoer is geschapen. Wel zal niet de bevoegdheid kunnen wor den ontbeerd, de in- en uitvoer van crisispro ducten te monopoliseeren. Een voorgestelde wijziging vooftiet in deze leemte. De boter-kwestle Door den export van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvanke lijke verwachtingen in, het groote aanbod van boter in de Mei- en Juni-tnaanden uit de markt te nemen en daarvoor een afzetge bied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet geheel verkocht uit hoofde van een voorzichtige politiek. De positie van de margarine-industrie, is naar de meening der regeering thans niet onbevredigend. Het voornemen bestaat aan den crisis-accountantsdienst op te dragen te onderzoeken, of en in hoever er aanleiding is thans geldende kleinhandelprijzen te ver lagen, resp. de bestaande heffing te verhoo gen. De graansteun zal ciiet kunnen geschieden zonder eenige belasting op den invoer van voergranen. Overwogen wordt', of ten aanzien van con sumptie-aardappelen maatregelen te nemen zijn, die, voor zoover noodig, een gunstigen invloed op het prijspeil ten bate der verbou wers zullen ten doel hebben. De regeering zal gaarne overwegen, of voor de houtteelt maatregelen als waarvoor dit voorstel het raadzaam vormt, noodig en uitvoerbaar zouden kunnen zijn. MARGARINETROEBELEN Eenige weken geleden ie opgelicht, een Comité van Actie van Margarinehapdeleren Dit Comité heeft thans aan de Crieis-Zuival- Centrale een adree gezonden, waarin be toogd wordt, dat er een noodtoestand is in getreden voo den vrijen margarine groot- en kleinhandel welke wel niet rechtstreeks doch wel zijdelings is ontstaan als gevolg in de Crieis-Zudvelwet Volgens het adres zijn de margarinefabri kanten er op uit de detaillisten zooveel mo gelijk weg te werken en den geheelen tus- schenihandel te brengen in winkels tot het eigen concern beboerende. Bij dezen tus- schenhandal zijn ongeveer 10.000 personen (zonder de gezinsleden) betrokken. De invoering en toepassing van de Crisis- Zuivehvet bevorderde dezen opzet in hooge mate; door de reglementeering van de rgarine-indiustrie i6 het mogelijk geweest de fabricage te beperken en te behouden oor een betrekkelijk gering aantal fabri kanten, die het raadzaam hebben geoor deeld in September van het vorige jaar een contact- commissie in te stellen en een zoo danige onderlinge afspraak te maken, dat men de prijszetting practisch volkomen in de hand had, een prijszetting, diie uit den aard der zaak niet het minste gevaar op levert bij den tussdhenlhandel, voor zoover die gelieerd is met de fabrikanten zelf, doch die eenvoudig fnuikend is geworden voor den.vrijen tusschenihandel. De Crisis-Zuivel-Centrale, die praktisch 1 een machtspositie 6taat tegenover het kartel der fabrikanten, heeft het daardoor feitelijk in haar macht de hierboven be doelde prijsafspraak zoodanig te doen wij zigen, dat een loonende winstmarge voor den vrijen handel wederom ontstaat. Het comité vraagt een bespreking met het bestuur der C.Z.C. om een en ander na der toe te liahten. DE WERKLOOSHEID LAGERE CIJFERS Op 24 Juni stonden ails geheel werkloos ingeschreven 270.936 personen tegen 403.697 op 28 Jan. j.l.: gedeeltelijk werkloos waren op 24 Juni 18.408 (28 Jan.: 24.349). Bij de werkverschaffingen waren geplaatst 43.498 pensonen (47.690). Gesteund werden inge volge een steunregeling 129.296 (139.795). ELBURGS 700-JARIG BESTAAN DE FEESTEN. Nadat heden de opening zal hebben plaats gehad van „Oud-Elburg", zal er een histo rische en folkloristische optocht worden ge houden, terwijl hedenavond o.m. de stads poorten en de bogen v§n de bruggen over de Stadsbeek electrisch verlicht zullen wor den, terwijl het oude Stadhuis, dat reeds uit de 14e eeuw dateert, stervormig zal w< den geïllumineerd. Vrijdagsavonds heeft de ontsteking van vuurwerk plaats, terwijl des Zaterdags, na een marsch van 1000 turners en turnsters door de stad, de turn- en den zullen plaats hebben. Tijdens de feesten zal tevens een winkel week gehouden worden. ONZE MINISTERS MIN. SLOTEMAKER OP REIS. De Minister van Sociale Zaken, Prof. Slo- temaker de Bruine, zal morgen cen bezoek brengen aan Heerlen, om zich op de hoogte te stellen met den toestand in de mijn streek. APELDOORNS BURGEMEESTER ZOU AANBLIJVEN. De Geldei-lander spreekt het bericht te gen, door ons overgenomen uit de Tel. om trent het voornemen van Mr. W. Roosmale Nepveu, om ontslag te vragen als burge meester van Apeldoorn. BONDSDAGEN DER CHR. GEREF. J.V. HET PROGRAMMA VERSCHENEN. Verschenen Is het programma voor de aanstaande Bondsdagen van den Bond van Chr. Geref. J*V., welke Dinsdag 15 en Woensdag 16 Augustus a.s., onder leiding van den Bondsvoorzitter, Ds. H. Janssen leger- en vlootpredikant, te Den Haag, te Zwolle zullen worden gehouden. Het programma, groot 32 pagina's bevat een historische beschouwing van de stad Zwolle, voornamelijk aan de hand van de beteekenis van Cele, Potgieter, Thomas a Kempis en Thorbecke, n voorzien van tal •an foto's van Zwolle en omgeving, en be at een uitvoerige dagorde. Dinsdag 15 Augustus wordt de huishou delijke vergadering gehouden in de Chr. Geref. Kerk. Hier komen o.a. aan de orde: de bespreking en vaststelling van de con cept-statuten en het huishoudelijk regle ment, welke een algeheele wijziging hebben ondergaan. Voorts stelt de Noord-Holland- sche afdeeling voor de Bondsdagen in het vervolg op Hemelvaartsdag te houden, waaromtrent het Bondsbestuur afwijzend adviseert De afdeeling Friesland en de J.V. te Leeuwarden stellen voor de volgen de bondsvergadering te Leeuwarden te houden. Het Bondsbestuur zal hieromtrent nader van advies dienen. De vereeniging te Haarlem-Noord, stelt voor: De bondsdag noodige het bondsbestuur uit tot het in het bondsorgaan plaatsen van leidraden ter behandeling van de practische politiek. Het bondsbestuur zal hieromtrent nader adviseeren. De bondsvoorzitter en de Re dacteur van het orgaan hebben ontwerpen daartoe van de heeren I. Heeringa, A. L. de Bruyne en T. Bakker in studie geno men. Omtrent een voorstel van de vereeni ging te Leeuwarden om de bondscontrjbu- tie met 20 pet. te verlagc.i neemt het bonds bestuur een absoluut afwijzende houding Woensdag 16 Augustus komt de bond in vergadering bijeen in de groote zaal van het gebouw Odeon aan de Blijmarkt te Zwolle, waar de bondsvoorzitter een ope ningsrede zal uitspreken. Enkele huishou delijke zaken zullen hier nog worden af gedaan, ojn. de bestuursvei'kiezing. Hier voor zijn candidaat gesteld, Ds. A. M. Berk- hoff van Sneek (aftr.) en Ds. D. Henstra van Dokkum, Ds. L. H. van der Meiden van Den Ilaag (aftr.) en Ds. N. Brandsma van Bunschoten, K. van Dongen te Rotter dam (aftr.) en R. van der Kamp te Amers foort. In dit samenzijn zullen ook de af gevaardigden van andere bonden het woord voeren. De middagvergadering van dien dag is gewijd aan de bespreking van het onder werp: „Het vraagstuk van het gezag in onzen tijd", waarover de heer E. Ruiter van LTtrecht zal refereeren. Des avonds half acht zal in de Chr. Geref. Kerk een opwekkende rede gehou den worden door Ds. W. Kremer van Leeuwarden. Na afloop van de morgenvergadering wordt een gemeenschappelijke koffiemaal tijd gehouden onder leiding van Ds. A. M. Berkhoff van Sneek, terwijl het bondsdiner. na afloop van de middagvergadering, zal staan onder leiding van den redacteur van het bondsorgaan, Ds. L. H. van der Mei den van Den Haag. Voorts heeft de regelingscommissie ge tracht door het organiseeren van auto tochten de aantrekkelijkheid der vergade ringen te verhoogeen. VERLAGING HAVENTARIEVEN AMSTERDAM VOORDRACHT B. EN W. GEREED De voordracht van B. en W. van Amster dam, om over te gaan tot verlaging der haventarieven, ligt, naar de Tel. meldt, ge reed. De verlaging zou neerkomen op 20 pet. en er zou voor de gemeente een bedrag van 300.000 k 400.000 mee gemoeid zijn. DE VEERDIENST ENKHUIZEN- STAVOREN STIJGEND AANTAL PASSAGIERS. Het reizigersvervoer van den veerdienst Enkhuizen—Stavoren is dezen zomer aan merkelijk gestegen. In Juni van dit jaar bedroeg het aantal passagiers 24621. Dit is 3344 meer dan in Juni 1932. In de laatste 10 jaar is dit hooge cijfer slechts bereikt in 1927 en 1930. NEDERL. CHR. RADIO-VEREEN. PROGRAMMA LANDDAG VERSCHENEN. We ontvingen heden het keurig verzorg de pi'ogramma van de grootsche te houden landdag van de N.C.R.V De heer van de Peure schreef als voorzitter een woord ter inleiding. Hij zegt onder meer: „Onze landdag is onze wapen schouw. Duizenden en nog eens duizenden trekken op naar Apeldoorn, om daar te ge tuigen van het goed recht van den Omroep met den Bijbel, om den tegenstander kond te doen, dat Neerlands kracht niet ligt in neutraliteit en algemeenheid, maar in de trouw aan liet Christelijk beginsel, in den geloofsmoed, die de sterkte oxxzer Vaderen Onze landdag is daarnaast een bewijs van eenheid. Van de eenheid van alle Orthodox- protestantsche Christenen in ons vaderland, van het samengaan van allen, die onvoor waardelijk buigen voor den eisch van Gods Woord". De burgemeester van Apeldoorn, de hqpr W. Roosmale Nepveu, schreef een woord van welkom, terwijl de heer D. Pn- r e b o 0 m dank brengt aan de medewerkers. De leden van het algemeen Bestuur staan op één pagina broederlijk bijeen. Het pro gramma van werkzaamheden is zeer uit voerig en belooft veel moois. Het boekje, waarin tevens is opgenomen een kaartje met de indeeling van het terrein, is te ver krijgen tegen den prijs van 10 cent ALGEMEENE SYNODE NED. HERV. KERK De eerste zitting - De Wijdingsdienst feLTLa" tciXK qaarmee steeds meer door den enkeling zijn afhankelijkheid van anderen gevoeld en dat Ijeeft het ontstaan gegeven aan collectivis me, zooals communisme, fascisme, natio- riaal-socialisme e.d. met „van God gegeven leiders". Noch in Italië, noch in Duitsch- land gaan deze bewegingen buiten de kerk om. Integendeel, doch de nieuwe jeugd wil een nieuwe kerk. Voor deze verschijnselen mogen we onze oogen niet sluiten, want de grenzen kunnen de geesten van het bui tenland niet keeren. De tijd van het défai tisme, van „de kerk in een zinkend schip" is voorbij. Doch dan moet de kerk ook een verjongingskuur durven ondergaan. Het moet zoo worden, dat men er een eer in gaat stellen lidmaat te zijn. Voorts moet ook de opleiding der predikanten gewijzigd worden. Het innerlijk-organisatorisch be staan der kerk, maar niet minder het uiter lijk organisatorisch bestaan moet worden verhnderd. Nimmer mag de kerk het indi- vidueele van den mensclx in den weg staan. De kerk mag echter nimmer den Staat tot voorbeeld nemen, noch den rechtsstaat, noch den machtsstaat, noch den cultuur- staat De kerk is iets aparts, omdat zij is Jezus Christus' openbaring. Zij moet het licht zijn in deze duisternis. Er dient evenwel voor gewaakt dat de oneenigheid niet zóóver gaat dat gelijk bij onze buren, de Staat zijn handen naar haar uitsteekt Gewerkt moet er worden, persoon lijk en aan den grooten arbeid in het ge heel. Noodig daarvoor is echter de overtui ging, dat God ons zelf roept tot dat werk. Toespraak Prof. Dr. F. W. A. Korff Hierna sprak Prof. Korff naar aanleiding van Hebr. 3 6 en stelde allereerst de vraag wat die kerk is, waaraan we arbeiden. Die kerk is het huis van Christus. Het geldt m de eerste plaats voor de kerk in den ruim- sten zin, voor de eenige heilige algemeene Christelijke kerk. Maar toch ook voor de Ned. Herv. Kerk, met alle gebreken daar aan verbonden. Met dezen arbeid staan we bloot aan twee gevaren, n.l. dat we óf ons eigen werk ver geten door onze aandacht uitsluitend aan Zijn werk te schenken óf, en dat komt veel meer voor, dat we door ons eigen werk, Zijn werk vergeten. We mogen nooit mee- nen, dat Zijn werk en het onze elkaar zoo ongeveer dekken. Want het werk van Jezus Christus heeft een eigen zelfstandigheid. Alle fouten van verkeerde kerkelijkheid vinden haar oorsprong in het op één lijn stellen van Christus' werk met ons eigen werk. In den strijd tegen deze verkeerde kerk- lijkheid hebben we den afstand te erkenne die tusschen Christus en ons bestaat De nood van dezen tijd dwingt tot die erken ning. Voortdurend moeten we bedenken, dat bij alles wat we in en voor de kerk doen, op heiligen grond staan. Maar we moeten tevens bedenken, dat vernieuwing noodig kan zijn. We arbeiden aan een gebouw, waarvan het bestek ons onbekend is. En we krijgen dat bestek ook nooit in handen. Dit geeft aan al ons werk het karakter van voorloopigheid. Het voornaamste van al ons werk is evenwel het gebed, omdat daarin wijzelf wegvallen en de .Andere alles wordt. Na deze woorden bracht de hper Johan de Zwaan, die voor muzikale afwisseling zorg droeg, nog een paar oi'gelsoli fpn gehoore, waarna Prof. Korff in dankgebed voorging en met het zingen van Gezang 237 4 de samenkomst beëindigd werd. Gister is de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in Den Haag in vergadering bijeen gekomen. De eerste zitting der Synode wordt door den oudsten in diensttijd der afgevaardigde redikanten, Dr. G. J. Weyland, pred. te 'eere, geopend met de lezing van den 84en Psalm en gebed. Hij houdt daarna een kor te toespraak, inhoudende een woord van welkom, in het bijzonder tot de beide hoog leeraren als praeadviseerende leden, tot den secretaris en de leden die voor 't eerst ter vergadering zijn. Een woord van dankbare herinnering wordt gewijd aan de overlede nen: Dr. Niemeijer, Prof. Eekhof en Ds. de Haan en de wensch geuit, dat, evenals in de eerste gemeenten der Chr. Kerk, er, ook als toen, toch vrede moge zijn, dankbaar heid en vertroosting onder al het moeilijke v«j3rk-, dat de Synode zal hebben te verrich ten. God verleene haar daartoe de leiding xn Zijnen Heiligen Geest Aan den avond van dezen eersten dag der vergadering wordt in de Kloosterkerk een Wijdingssamenkomst gehouden, waarin als sprekers optreden Prof. Dr. Brouwer, hoog leeraar te Utrecht en Prof. Dr. Korff, hoog leeraar te Leiden. Daar een paar afgevaardigden door ziekte verhinderd zijn de vergadering bij te wo nen, waardoor hun secundi moesten opge roepen worden, blijkt nu de vergadering als volgt te zijn samengesteld: Hoogleeraren vanwege de Nederl. Herv. Kerk uit de Uni versiteitssteden: Dr. A. H. Brouwer te Utrecht, Dr. F. W. A. Korff te Leiden. Afge- aardigden vanwege de Provinciale Kerk besturen en de Waalsche Commissie: Dr. P. Smit, pred. te Heumen; Dr. A. Bloemsma, oud-ouderling te Geldermalsen; A. B. te Winkel, pred. te 's-Gravenhage; P. Bokma, pred. te Schiedam; F. W. J. van den Kie- boom, pred. te Bex-gen; D. Mulder, pred. te Westwoud; Dr. G. J. Weyland, pred. te Veere; Dr. H. E. G. van de Meene, pred. te Over Langbroek; C. F. Bruins, pred. te War- tena; H. Eisma, oud. te Bolsward; L. S. van Zwet, pred. te Almelo; P. Wolffensperger, oud. te Zwolle; F. Tammens, pred. te Oost- wold; J. W. Bolt, oud-ouderling te Gronin gen; J. W. J. Addink, pred. te Heeze; A. D. van der Schans, oud. te Andel; J. Boonstra, pred. te Gieten; D. Jacobs, oud. te Meppel; E. J. H. Brandligt, Waalsch pred. te Gro ningen. Aan de orde Is nu de verkiezing van het moderamen. Tot president wordt verkozen: Dr. G. J. Weyland, tot vice-president Dr. A. B. te Winkel en tot secundus van dezen: Ds. F. Tammens. Na vaststelling van het reglement van orde, wordt de agenda met eenige punten aangevuld, zoodat het aantal is gestegen tot 99. Besloten wordt tegen Vrijdag den Quaestor-Generaal uit te noodigen tegen woordig te zijn bij de behandeling van de finantieele aangelegenheden, terwijl dan ook de benoeming van twee leden van de Alg. Synodale Commissie zal plaats hebben een besluit genomen worden ten aan zien van de benoeming van een lid en sec. lid in het Alg. College van Toezicht. Kennis wordt genomen van het contact, dat gehouden is met de Synode der Belgi sche Zendingskerk te Marcinelle, met de Synode der Belgische Staatskerk te Gent en met de Herv. Gemeenten in Noord-Frank rijk en van de finantieele aangelegenheden in het algemeen, welke door de Alg. Syn. Commissie in behandeling zijn genomen. Daar het moderamen den middag noodig heeft voor de benoeming van de verschil lende commissies, welke, naar 't woord van den president, een zware last zich zullen zien opgelegd, wordt deze 1ste zitting opge heven. WIJDINGSSAMENKOMST. Ter inleiding van de vergadering werd gisteravond in de Kloosterkerk te 's-Gra venhage een wijdingssamenkomst gehou den, waarin als sprekers optraden Prof. Dr. A. M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht en Prof. Dr. F. W. A. Korff uit Leiden. Toespraak Prof. Dr. A. M. Brouwer Na de gebruikelijke opening door eerstgi noemde werd gezongen Gezang 3 1, 2 en 6, waarop Prof. Brouwer een toespraak hield naar aanleiding van Haggaï 2 5, waarin opgewekt wordt tot tempelbouw. Ook straks zullen in de Synode weer aller lei zaken, welke daarmee verband houden, in bespreking komen, doch zal he4 niet gaan als in Haggaï's dagen, toen men zich tot zulk een houw niet geroepen achtte. Als dat ook nu zoo zou zijn, dan blijft het vergade ren slechts een administratieve bezigheid. Doch 7.00 oit, dan moet er 'n dezen tijd ge bouw worden. Spr. herinnerde er hierna aan hoe in de 18e eeuw het individualisme opkwam (blz. 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer inzake de wijziging der Landbouwcrisiswet. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft vei-schillende nieuwe hoogleeraren benoemd aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar. De eerste zitting van de Synode der Ned. eiv. Kerk. Gisteravond is een Wijdings dienst gehouden. (blz. 2) Het oordeel van Dr von Bodelschwing over de constitutie der Duitsch Evangelische Kerk Felle critiek op het verdrag van Ottawa; Engelsche boeren zouden er de dupe van Een groote ramp voor Zuid-Afrika is de geweldige droogte, waardoor tien millioen schapen zijn omgekomen en honderden vee boeren tot den bedelstaf zijn gebracht. Volgens de „Germania" is er een geheim verdrag tusschen Polen en Rusland tot stand gekomen, hetwelk bedoelt Duitschland te be strijden. De kerkelijke verkiezingen in de Duitsch Evangelische Kerk. Schaakrubriek. (blz. 5) Met de Rotterdamsche Lloyd naar Noor wegen II. (blz. 8) Jaarvergadering te Zeist van de Geref. Zon dagsschoolvereen. „Jachin". Op onderzoek in Duitschland XVII. CONFERENTIE VOOR INWENDIGE ZENDING Onze bijzondere correspondent schrijft ons De conferentie te Barchem wordt door mooi weer begunstigd. Dat hebben wij wel eens anders gekend hier in het Conferentie oord. Maar ditmaal treffen wij het bijzonder, zoodat zelfs de middagvergadering in de open lucht kon worden gehouden. De morgensamenkomst der Conferentie werd geopend met een korte godsdienst oefening, waarin voorging Mej. Ds. A. J van der Ban, Doopsgezind predikant te Vlissingtn, die sprak naar aanleiding van 's Heilands woord (Lukas 9 50o.): „Wie te- gens ons niet is, die is voor o.is.' De groote bewegingen van onzen tijd Hierna sprak Mr N. Stuf kens, uit De Bilt, over het onderwerp „De groote be wegingen van onzen tijd" (socialisme, com munisme en fascisme). Nu de vraag behan delend „Wat willen deze bewegingen" (en de andere vraag: Welke houding moet de Chri ten daartegenover innemen, reserveerende voor het in de avondsamenkomst te houden referaat) wees Spr. erop, dat de drie stroo mingen maar niet beschouwen zijn als Voornaamste Nieuws. bedaart spoedig met een hUfttkacdi's Vxxder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist stelsels, als min of meer geslaagde construc ties van den menschelijken geest, doch als stroomingen, voortkomend uit het leven zelf, waarbij het gaat om menschm in nood, die schreeuwen om een antwoord, die strijden om den zin van hun gemeënschapsle. en. Alle drie zijn reacties tegen de liberale ge- dachtenwereld, tegen het economisch libera lisme, dat nu een eeuw geleden Europa be- heerschte en op zijn weg de moderne indus trialisatie ontmoette. Het liberalisme, dat het lied der vrijheid aanhief .terwijl in de wereld een groot deel der bevolking zich als slaven, als overgeleverden gevoelden. Spr. ging voorts na hoe Marx zijn nieuwe theorieën bracht van de verlossing van het proletariaat uit de slavernij en van een an dere maatschappelijke ordening. Verder wees hij op de ontwikkeling der sociaal-democratie die in den loop der jaren het hartstochtelijke en revolutionaire, dat haar in den aanvang kenmerkte, grootendeels had verloren en vóór den wereldoorlog was geworden tot een evolutionaire beweging, die omvatte groote groepen, die meer en meer deel hadden ge kregen aan het geestelijk en cultuurleven van hun volk. Daarna komende tot het communisme en het fascisme, zeide spr., dat deze heide zijn oorlogskinderen. Allereerst behandelende het communisme, wees Spr. er op hoe door het uitbreken van den wereldoorlog en de on macht der sociaal-democi-atie om dat te ver hinderen, hier en daar kleine groepen zich van de sociaal-democratie afscheidden, nu da in jaren van harden arbeid opgebouwde in ternationale organisatie geheel onbi'uikbaar bleek. Doch het groote phenomeen voltrok zich onder leiding van Lenin in Rusland. Daar werd radicaal gebroken met de gedach te der maatschappelijke ontwikkeling, de gedachte der evolutie, zooals de Westersche sociaal-democratie die huldigde. Hier wordt het individu geheel opgenomen in de veel heid, in de collectiviteit en de religie, die een rem is omdat zij het accent verlegt naar de dingen buiten deze wereld moet verdwij nen, moet tegengewerkt. In West-Europa ontstaat uit verwante oorzaken een beweging, die zich ontwikke len zal als de tegenpool van het communisme in Rusland. Spr. schetste de opkomst van het Nat.-socialisme in Duitschland en het Fascisme in Italië, waarin Spr. ziet het ver zet van een wereld, die verzadigd van vrij heidstheorieën met ledige handen staat en nieuwe vastigheden wil hebben. In beide is het streven om in het volksleven een nieuwe zekerheid op te bouwen, om dat leven een middelpunt te geven, waarop alles zich rich ten kan. Bij het fascisme is dat middelpunt de Staat, bij het Duitsch nationaal socialisme is het het ras. Ook hier dus een nieuwe religie, ook hier nieuwe goden. Want al dus besluit spr. ook hier wordt God en Zijn rechten onttroond en wordt de strijd gevoerd tegen Christus. De gedachtenwisseling over dit referaat werd uitgesteld tot 's avonds na het tweede referaat van Mr. Stufkens. Des middags bij dc thee sprak in een sa menkomst. welke gehouden werd op bet grasveld voor het Conferentiehuis, mej. M. W. Barger uit Zeist, over „De beteekenis der Federatie van Chr. Ver. van en voor Vrou wen en Meisjes"

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1