Tiendaagsche veldtocht cJoor Badenerland en langs den Rijn WOENSDAG 19 JUL11933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Aanbieding van Splinternieuwe Amerikaansche ju Auto's, zooals: WILLYS, AUBURN, PLYMOUTH, g\ IJl I 1 »J CHR ÏSLER, STUDEBAKER e.a.. model '33, uit voor- raad tegen ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN III C. v. Eoon's Autobedrijf, Vlaardingen, Tel. 143 socialisme. Zijn verzet tegen de Fransche overheerschers moest hij in 1923, tijdens de Ruhrbezetting, met den dood bekoopen. Op het kerkhof van Schönau is zijn graf met gedenkteeken, waarbij we een oogenblik vertoefden. Schlageter's daad vond op zijn graf haar verklaring in deffle woorden: Duitschland moet leven, ook al moeten wij or voor sterven. Schönau heeft op dubbele wijze den zoon, waarop het trotsch is, geëerd: op een der hooge bergtoppen verheft zich n.l. te zijner gedachtenis nog een kloeke gedenkzuil. De badplaats Badenweiler me thaar beroemde oude Romeinschc baden en warme bronnen, was gastvrouwe voor het avondeten. Het hotel Römenbad bood een zoo verrukkelijk uitzicht, dat hei moei lijk viel te scheiden. Het was reeds niet vroeg meer, toen de thuisreis naai' Freiburg werd ondernomen. Onderweg moest worden gestopt te Stauffen, de oud-historische Faust en wijnstad. In het huis, waar Dr. Faust heat te zijn gestorven, dronken we een glas wijn van den beroemden Schlossberg. Dr. Fanst, de gondmakgr. Dr. Faust was een „goudmaker" die in. dienst stond der speelzieke heeren van Stauf fen. In 1539 is hij ellendig gestorven. De sage vertelt, dat hem na 24 jaren in dienst van den duivel te hebben gestaan, door Mephisto zelf de nek is gebroken. De reis door Baden liep dien avond ten De volgenden ochtend, Vrijdag, namen we te Freiburg, na een hartelijk afscheid van onze Badensche geleiders, den Rheingold naar Mainz, waar we na een rit van ruim 3 uren aankwamen. In Mainz werd het reis gezelschap door den Rheinischen Verkehrs- verbond overgenomen. De tocht door Rijnland nam daar een aanvang. Van het Zwarte Woud naar „het gouden Mainz". Een tegenstelling? We zouden het niet gaar ne zeggen. Immers in het Zwarte Woud, met zijn hooge bergen en donkere bosschen, zijn groenende weiden en mooii- wegen, zijn be koorlijke boerenhuisjes tfgen de bergen en smaakvolle vakwevkhuizen ui -'e dalen, zijn eenvoudige dorpen en weelderige badplaat sen, zijn hand-werkende stoere mannen in de bosschen en ploeterende vrouwen met den witten hoofddoek op den akker, zijn sterke ossen voor zwaar-beladen wagens en over rotsen en steenklompen huppelende en val lende beekjes en stroomen. dat prachtig stuk natuur wekt niet in ons de somber heid, maar opent het oog voor de gouden glansen der majesteitelijke schepping. Het lied der schepping klinkt hier luide en op velerlei toon en gewaagt van de groot heid der wenken Gods en de kleinheid de? menschen, ook al waant die mensch den wereldgang 4e kunnen beheerschen. Hier spreekt de historie van vele eeuwen !n monumentale trotsche gebouwen en in tallooze ruïnes. En onze gedachten gaan uit naar een profetisch woord: „Want de steen uit den muur roept en de balk uit het hout antwoordt dien. Wee dien, die de stad mof bloed bouwt, en die de stad met onrecht bevestigt! Ziet is het niet van den Heere der Heirscharen, dat de volken arbeiden ten vure en de lieden zich vermoeien tevergeefs? Want de aarde zal vervuld worden, dat zij de heerlijkheid des Heeren bekennen, gelijk de wateren den bodem der zee bedekken." ROFFELRIJMENj Poppenkast Ach man, wat zou ik graag, dol grciafr Je op de hoogte houên Van wat de roode bottelaars In 't zweet huns aanschijns brouwenl Ik kon hier elke dag vjel drie Vier roffelrijmen schrijven Van aJ de ongerijmdheid die Ze met elkaar bedrijven. Het „leven in de brouwerij" Dat naar 't systeem-Jan Steen is, Heeft dit bizonders: dat het nu In Holland niet alleen is: De heksenketel staat te vuur In alle vrije landen Waar Rood z'n blakend toekomstvuut In glorie deed ontbranden. In Duitschland kookte 't over, en Heeft niets dan walm gelaten; De koks ontkwamen nog bijtijds: Ze kregen 't in de gaten In Frankrijk was de melk zoo zuur Dat heel de pap ging schiften; Daar koelen kok en keukenmeid Fantastisch vrij hun driften.. In Engeland, in Oostenrijk Ach laat ik daarvan zwijgen: Daar zou een „burgerlijke" kok Een rooie kop van krijgen En in ons dierbaar vaderland! Daar staan ze in de keuken Malkaar met schuimspaan, pook en tang Op 't gladde hoofd te beuken Daar schreeuwen ze omSterk Gezaal Om bommen op de muiters! Daar overstemt de ketelkeet Het lied der Flierefluiters Het is een treurig schouwtooneel, Om meelij mee te krijgen; Het iséén gróóte poppenkast! Dat kan ik niet verzwijgen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. NEDERLANDSCH STUDENT IN TSJECHO SLOWAKIJE VEROORDEELD. Hij teekende swastika's! De Nederlandsche student F a 1 k is door de rechtbank te Neutra in Slowakije voor waardelijk tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op muren en win keldeuren hakenkruisen had geteekend. Aanvankelijk was Falk in hechtenis geno men, doch door tusschenkomst van den Nederlandschen consul weer losgelaten. Dat is de nimmer verdonkerende gouden draad van Gods wereldbestel, die we ook in de wording van „bet nieuwe Duitschland" niet uit het oog willen verliezen. Gemengd Nieuws. DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Maasland doet zich een geval van de ziekte van Weil voor bij zekeren AL KNAAPJE VERDRONKEN. Te Roermond geraakte het 3-jarig zoontje van den heer M. Kirkel op Hushoven onder de gemeente Weert in een waterpoel in de nabijheid der ouderlijke woning. Toen de kleine eenigen tijd later werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. ONEENIGHEID TUSSCHEN ZWAGERS. De zwagers vap B. en J. te Tilburg raak ten met elkaar slaags. Van B. heeft J. een diepe steek in de buik toegebracht De ge troffene werd naar het ziekenhuis overge bracht waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De toestand van den man is zeer ernstig. Van B. is door de po litie gearresteerd. BRAND TE MUIDERBERG. Een felle brand brak uit in de rijk ge meubileerde villa van den heer Le Fèbre, gepensionneerd resident van Sumatra's Oostkust, te Muiderberg. De brand, die in de keuken waarschijn lijk door het omvallen van een kacheltje, ontstaan is, werd ontdekt door een leveran cier. Er bleek niemand binnen te zijn. Mevr Le Fèbre was naar de stad, en de heer Le Fèbre bevond zich in de omgeving van de villa in het bosch. De villa, die geheel van hout is opgetrok ken, was in enkele oogenblikken een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. De brandweer uit Muiderberg en Muiden kon tegen het vuur niets uitrichten, en be paalde zich alleen met het nathouden van het bosch en struikgewas in de omgeving van de villa. De villa en het bosch is eigen dom van het Rijk, en was gehuurd door den heer Le Fèbre. WEEK END- EN ZOMER VERBLIJVEN LANDHUIZEN DIRECTIEKETEN, ENZ. Intocht dor Dmtsche kegelclubs te Frankfort a. d. Mam, ter gelegetiheid van de nationale kegeldag Te Leipzig, op de groote N.S.D.A.P.-biieenkomet had een grooUsche Hitler-parade plaats DOOR HET ZWARTE WOUD NAAR ..HET GOUDEN MAINZ" hl Het Zwarte Woud is een interessant ge bied, waarvan de schoonheid zoowel blijd schap als ernst in de ziel wekt. Weken lang kunt gij er genieten en dan nog blijft wat ge niet zaagt schier onuitputtelijk. Freudenstadt, het op 740—900 M. boven de zee gelegen lioogte-kurort, was de eerste halte. Op typisch Schwarzwalder wijze vond hier midden in de enorme geurende bos schen de begroeting plaats. Velen leerden hier boe het Kirschwasser, de Badener drank bij uitnemendheid, te drinken. De staande re ceptie bij de boschhut gaf een inderdaad opgewekt half uur van verpoozen. Hior om gaven rust en vrijheid ons aan alle kanten. Voor de aardige Schwarzwalder-dracht der bedienende dames bleek de belangstelling uit den aard der zaak niet gering. Het hoogtepunt van den dag werd echter Triberg, het hart van het' midden-Sdhwairo- walcl. I-Iet ligt als een parel in een schelp, beschut door meer dan duizend meter hooge bergen. Hier vindt men Duitschlands groot ste waterval; vol jolijt zaten we er aan dc oevers van de Gutach. Triberg heeft veel merkwaardigs, waarvan we slechts noemen de prachtige raadszaal, altemaal houtsnij werk. Z'n klokkenindustrie kent voorts ieder en een bezoek aan het klokkenmuseum is aan te bevelen, evenals aan een dergelijke inrichting te Furtwanglen. Gaarne hadden we in Triberg wat langer gebleven, maar het reisprogramma liet helaas geen langer oponthoud toe. Tempo! De oude vrijstad Freiburg, parel van de Breisgau, verschafte ons onderdak. Uit his torisch en aesthetisch oogpunt mag zij zeer belangrijk heeten. Kostelijke, waardevolle lectuur viel ons hier ten deel. De tijd was echter maar krap toegemeten in deze oude stad der gothiek, die zidh de hoofdstad van het Zwarte Woud noemt. Freiburg ligt daar, waad- niet minder dan zeven dalen samenkomen. De bekende Höl- lental-spoorweg door het zuidelijk Scharz- wald begint er. Dichte bosschen omgeven het. Op de hellingen der bergen verheffen zich de statige stammen der dennen kaars recht omhoog. De lucht is er vervuld met harsgeuren en de wegen zijn goed. Prachtige [vergezichten vallen aan alle zijden te ge- pieten. Dat Freiburg de stad der gothiek is, is bekend. Zijn Munster is wereldberoemd; de toren er van rijst doorzichtig, met tal van rozetten getooid, naar boven. Tot in1 de verre dalen is het geluid der oudste Angelus klok van Duitschland hoorbaar. In rooden zandsteen gebouwd, met grooten pmaak versierd, is het gebouw een wonder ,van architectuur geworden. Deze Münster is een van de zeer weinige kerken, die door burgers van een toenmaals kleine stad in den Gotischen tijd is voltooid. Van den Slotberg ziet men het Münster, omringd 'door de oude bruinroode daken, de oude omgeving. In de straten, waar de „Stadt- bëchli" doorheen snellen, vindt men ver schillende oude, gotische bronnen, prachtige poorten en huizen uit den glanstijd der ïniddeleeuwen, welke kunst rijkelijk fn het Augustinermuseum is te vinden. Dit gebouw is het oude Augustijnerklooster. Als stad is Freiburg werkelijk in vele opzichten zeer in teressant en haar omgeving behoort tot het schoonste, dat we zagen. Naar het hoogste punt. Den volgenden dag bracht de ochtend weer regen. Op 't programma stond een tocht door het zuidelijke Schwarzwald. We begonnen met een „Fahrt" per Drahtseil- bahn naar den 1200 M. hoog gelegen berg, genaamd Schau-ins-land, van welks top bij helder weer van een schitterend panorama te genieten valt. Er viel echter ditmaal niets te „schauen"; we zaten al spoedijz midden in de laaghangende wolken en Bovendien omgeven van een verkillende atmosfeer. He! was heel jammer. We zagen van het schit terend vergezicht van Schau-ins-Land niets, maar dan ook niets. Bij helder weer ziet men hier rondom zich donkere bergen, lichtgroenende dalen en vriendelijke dorpjes. Op den achtergrond doemen de Vogezen op, elders de Jura en het Bourgondische heu velland. Zelfs moeten bij heel helder weer de blanke toppen van het Born er Oberland te zien zijn. Maar ditmaal niets van al deze schoonheden. Het bleef maar regenen, soms zelfs heel erg. Dat was zeer te betreuren. Veel van het mooie, ook van het verdere landschap, moest ons daardoor ontgaan. Na Himmelreich ie zijn gepasseerd reden we het Höllental in, maar het regende pijpestoelen. Dit Höllenlal is een merkwaardig deel van het Schwarzwald. Hier komen de bergen als het ware te zamen en laten slechts een smalle kloof vrij. Overal kale, naakte rotsen, waar nauwelijks hoornen groeien kunnen. Dit is de hel, en waar de bergen breeder baan laten, het dal van de hel. Koel is het hier, daar dë zon slechts enkele uren tot in de kloof kan doordringen. Verderop komen weer dichtere bosschen op de steile hellingen, waartusschen de grijze rotsblok ken als lichte plekken verschijnen. Een tandradbaan doorkruist dit gebied, bijna geheel op en in de berghellingen gebouwd. Datzelfde Höllental is tevens de toegangs poort tot het zuidelijke gedeelte van Zwarte Woud, o.a. naar het bekende Titisee. Voor Freiburg heeft dit dal een bijzondere beteekenis. Op heete zomeravonden brengt de wind uit deze kloof koelte en verkwik king, zoodat de atmosfeer in de stad en ir de woningen het drukkende en bedompte verliest. Te Titisee, dat sluimerde in den regen- schemer, werd slechts enkele minuten ge stopt. Het anders zoo mooie bergmeertje lag somber en grauw, eenzaam en verlaten. Even later arriveerden we op den Feld- berg, maar ook daar was alle uitzicht be nomen door grauwig-witte nevelen. Toch smaakte de voortreffelijke lunch niet minder goed om en met het verhaal van den ezel, die er zelfs H.M. onze Koningin-Moeder net zand deed bijten, maar later in de worst terecht kwam, hebben we ons kostelijk ge amuseerd. 'n Korte wandeling deed ons even de berg- idy 11e inleven. Verder weg, door de nevel wolken ten deele verborgen, graasden de bergkoeijes. Heldere zacht tikkelende schel letjes aan den hals deden het oog richten naar de plaats, waar ze het voedsel zochten. Deze anders zoo groote wijde wereld was ditmaal zeer klein. Na het middageten klaarde het weer echter op. Bergafwaarts gaande kwamen we al spoedig in een droge, zonnige wereld, zoodat de terugtocht naar Freiburg verder onder de meest gewenschte omstan digheden plaats had. Todtnau, aan den voet van den Feldberg, maar altijd nog 700 M. hoog gelegen, vroeg de aandacht voor den Todtnauer-waterval er. den nationalen drank: Kirschwasser. Van eenigszins anderen aard was het op onthoud te Schönau, een schilderachtig ge legen bergstadje, natuurlijk ook Luftkurort. Inzonderheid heeft het bekendheid verwor ven als Te Hendrik Ido Ambacht is de onderzeeboot O S, die in 1912 werd gebouwd, thans onder sloopers handen. Links ziet men het afbranden van de scheepshuid; rechts een deel van het inwendige, met de beide lanceerbuizen Rechts: Het RockefeUer-complex met zijn 20.000 ruitjes ondergaat een opfrissching

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5