WOENSDAG 19 JUL11933 EERSTE BLAD PAG. 3 Geref. Zondagsschoolver. „Jachin' 59ste JAABVEKGADERING TE ZEIST „De Zondagsschool niet overbodig" In hotel „Boschlust" aan de Boschlaan te Zeist, vond heden de 59ste jaarvergadering plaats van de Geref. Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin". Gisteravond is in de Noorderkerk een bid stond gehouden, waarin als voorganger op trad Ds D. van D ij k, van Groningen. Na deze bidstond is in „Boschlust" een begroe tingssamenkomst gevolgd. De eigenlijke jaarvergadering ving heden morgen cm half tien aan, onder presidium van prof. dr F. W. Grosheide. Deze liet zingen Ps. 89:3, las Ps. 119:924 en ging ,voor in gebed. Daarna sprak hij do openingsrede uit. Spr. riep allen, die ook thans weer uit vele plaatsen ter jaarvergadering gekomen zijn, een hartelijk welkom toe. Spr. uitte voorts zijn vreugde er over, dat de Heere het bestuurslid br. den Boeft, na zijn ern stig ongeval zoover heeft hersteld, dat hij weer aanwezig kan zijn. Vervolgens wees epr. er op, hoe de omstandigheden aan het veranderen zijn. „Jachin" heeft er voor gepleit, dat de Zon dagsscholen zouden uitgaan van de Kerk en vele Zondagsscholen zijn kerkelijk ge worden. Men gaat daar nu uit afleiden, dat het bestaan van Jachin overbodig is. Ten onrechte. Jachin blijft noodig voor de be- studeering van de vraagstukken en voor 't verschaffen van hulpmiddelen, zaken, die volgens de Synode van Utrecht 1923, niet tot de taak der Kerk behooren. Ook heeft het instituut van de Zondagsschool en de kinderleeftijd te veel eigens, dan dat he.t mogelijk zou zijn het werk van Jachin bij andere corporaties onder te brengen. Dan zou het niet tot zijn recht komen. Daarom gaan we verder in het besef, dat we recht van bestaan houden. Met den wensch, dat deze jaarvergadering gezegend werk zou mogen doen ten bate van de Gereformeerde Zondagsschool, eindigde spr. zijn openings woord, Huishoudelijke zaken Diverse huishoudelijke zaken kwamen hierna aan de orde. Aan het verslag „Boek- beoordeeling" van Ds J. A. Tazelaar ontlee- nen wij het volgende: Het jaar 1932 is voor de boekbeoordeeling JSen zeer belangrijk jaar geweest, omdat zij sinds 1917 voor het eerst weer in bro churevorm versoheen Reeds was daarnaar jaren gestreefd, zoo dat een lang begeer de zaak mocht wor den bereikt Immers de bruikbaarheid van het ieder jaar weer gewichtig en om vangrijk stuk werk, is er zeer aanmerke lijk door verhoogd, ook omdat een bro chure veel gemak kelijker kan worden teruggevonden dan een iui vieren ge vouwen maandblad. Algemeen bleek men met dezen maatregel ingenomen te zijn. Het aantal beoordeelde boekjes was 61 [(v.j. 82). Wandteksten, belooningskaaxtjes, scheurkalenders en dergelijke 71 st. (v.j. 94) De omvang bedroeg ruim 55 bladzijden. De inzendingen waren afkomstig van de .volgende uitgevers: G. F. £allenbach, J. M Bredée's Uitg. Mij, W. D. Meönema, J. N. Voorhoeve, Vereen, tot verspreiding der H. Schrift, Mazijks Uitgeversbureau, alsmede Van Filippus, C. Misset en J. H. Kok. Do laatste drie zonden alleen scheurkalenders. Jachin zelf was met de zeer geslaagde uit gave „Vader Willem" van Ds J. P. Tazelaar, y e rtegemwoordigd. Wat de resultaten betreft, kan worden ge rapporteerd, dat goedgekeurd werden 56 st. jen afgekeurd slechts 5 (v.j. 69 en 13) het- Ds A. Tazelaar geen een recordcijfer beteekent, temeer, om dat niet minder dan 34 zelfs met warmte konden worden aanbevolen (v.j. 31). Het percentage aanbevolen boeken en boekjes bedroeg 91 pet. (v.j. 88 pet.). Het was nog nimmer zoo hoog. Bij vier stuks moest, wegens te laat ina komen, met een eenvoudige aankondiging worden volstaan. Ook in 1932 verscheen de Boekbeoordee ling zeer vroegtijdig: op 13 October. Toch is de vraag gerezen, of voortaan de verschij ning niet veertien dagen later zou kunnen plaats hebben, omdat gebleken is, dat de uitgevers met Jachins' snelle tempo her haaldelijk geen gelijken tred kunnen hou den en zoodoende telkens enkele uitgaven onbeoordeeld moeten blijven. Als de Zondagsschoolbesturen spoedig nota nemen van den inhoud, kan verschij ning op 15 November nog als voldoende tijdig worden aangemerkt. Ook ditmaal zorgde br. Koster accuraat en snel voor de verzending van te beoor- deelen materiaal aan de recensenten en br. Verleur zette op doortastende wijze haast achter de afwerking ter drukkerij. De commissiën bleven onveranderd. Als inleidende beschouwing werd een ar tikel opgenomen, dat tot titel droeg: Zon- dagssChoollectuur in Crisistijd. Ten slotte zij nog met dankbaarheid ver meld, dat met het oog op de Boekbeoor deling 1932 van meer dan gewone waar deering van de zijde der Z. S.-besturen mag worden gewaagd. Alles samengenomen concludeert het rap port Boekbeoordeeling over 1932: het was een jaar van zegen. Op de andere huishoudelijke zaken komen we morgen nader terug. Aan het einde der morgenvergadering refereerde de heer A. R. Koster, van Zwammerdam, over: „Orde en tucht op de Zondagsschool". Een negen-tal stellingen, welke als leid draad dienden bij de behandeling van dit referaat, publiceerden wij reeds in ons blad van 15 Juni j.l., zoodat we zoo vrij zijn daar naar te verwijzen. Op dit referaat is een breede discussie gevolgd- Na de pauze, waarin men zich vereenigde aan een gemeemstchappelijken maaltijd, heeft D r C. Bouma, van Den Haag, een inlei ding gehouden over het Onderwerp: Hcdendaagsche Zondagsviering en haar beteekenis voor de Zon dagsschool. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat de opmerking van Ds J. P. Tazelaar, dat de Zondagsschool thans 'n crisisperiode door- Dr C. Bouma Daarvan blijkt ook in 't verdwijnen van den Zondag als Dag des Heeren uit ons volksleven. De heden daagse! viering Zondagsschool voor nieuwe vraagstuk ken. Eerst komt de vraag naar die Zon dagsbeschouwing en Zondagsviering zelf. De Zondag als Dag Dag des Heeren verdwijnt. Evenals ten tijde der Fnansche revolutie wordt nu ir> Rus land de Zondag zelf uitgewisdht Dat is de principieel© strijd tegen den Dag des Heeren zelf. Hier komt dus niet slechts een prakti sche vraag aan de orde, maar hier blijken de Geest uit God en de geest uij, de afgrond te vechten over den Dag des Heeren. In de tweede plaats moet worden opge merkt, dat de Zondagsschool-kinderen de in vloed van dien verbitterden strijd ondergaan Hoe brengt het Zondagsschoolkind den Dag des Heeren door? Voor eigen genoegen: pret, uitgaan, voetballen, enz. Dit alles heeft natuurlijk grooten invloed op de gang van zaken op de Zondagsschool. Dat er toch nog zoo veel kinderen komen, is o.a. te verkla ren uit de groote onverschilligheid, welke onder de ouders bestaat Uit principieel vijandige gezinnen komen de kinderen in den regel niet op de Zondagsschool, of het moet zijn, dat bv. de Moeder oorspronkelijk godsdienstig was. De gang van het Zondagsschool-werk on dervindt schade. De kinderen moeten soms vroeger weg; anderen komen alleen om de veertien dagen; een zeer groot deel blijft zomers weg. Ernstiger nog is het vraagstuk der Zon dagsbeschouwing. Het grootste deel der kin deren weet van de beteekenis als Dag des Heeren niets meer af. Verder is er het gevaar, dat door die Zon dagsbeschouwing en Zondagsviering het Zondagsschoolwerk met onvruchtbaarheid geslagen wordt. Want het goede zaad wordt in de sfeer van het gezin zoo licht verstikt. En als de kinderen de Zondagsschool ver laten is alle contact weg en zinken ze mis schien geiheel weg in den verheidenschten Zondag. Ten derde dus nu de vraag, wat de Zon dagsschool tegen dit alles kan doen. Hierbij is op te merken, dat zij bijna nooit anders dan onder zulke ongunstige omstandigheden heeft kunnen werken, en tooh was er zegen, ant die geeft de Heere door het heel ge wone en eenvoudige Zondagssohoolwerk. Toch moet naar een oplossing voor practi- sche en theoretische moeilijkheden worden gezocht. Wat de practische betreft, van vroeger weg moeten enz., kan geprobeerd de eisch Gods te doen: spreken tot de consciëntie. Maar in het uiterste geval toegeven om het kind niet geheel te verliezen. Verder als het niet anders kan Zondagsschool houden ge durende de godsdienstoefeningen. En wat de theoretische Zondagsbeschou wing betreft, moet de Zondagsschool trach ten door al haar middelen dien dag als Dag des Heeren te laten zien. In een enkel geval kan een Zondagssohoolkind misschien soms mee ter kerk gaan. De Zondagsschool arbeide voort met ge loofsmoed, want de Heere heeft aan Zijn Kerk de zege beloofd. Wetenschap. KANKERBESTRIJDING MET SLANGENGIF? Prof. Calmette deelde in de Académie des Sciences te Parijs mede, dat twee geleerden proeven hadden genomen met het bestrijden van kankergezwellen cloor middel van zwak ke doses cobragif. Zij waren er in geslaagd de ontwikkeling van zekere gezwellen tegen te houden en de pijnen te verminderen. Na een dozijn injecties was Calmette er in ge slaagd met dit gif gezwellen van aan kanker lijdende muizen te doen verdwijnen. Gemengd Nieuws DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN Terwijl zekere v. E. aan de Hoogevaart te Cappelle (N.Br.) met zijn vrachtauto het erf afreed geraakte het drie jarig zoontje vaa zijn buurman zekere B. onder een der wie len. Met een dubbele dijbeenbreuk en in dige kneuzingen werd het opgenomen en naar het ziekenhuis te Waalwijk overge- bTacht. GOUDEN TIENTJES ONTVREEMD Te Amsterdam is op 4 Juli een postpak ket ontvreemd, inhoudende 400 aan gou den tientjes. Wie hieromtrent inlichtingen kan geven wordt verzocht zich bekend te maken aan het bureau van politie in de Warmoesstraat te Amsterdam. VERDUISTERING DOOR OUD-OFFICIER Op het bureau van politie te Maastricht heeft zich gemeld de oud-officier, ambtenaar bij de Crisis Zuivel Centrale, A. B. Deze ver klaarde zich ia zijn dienstbetrekking aan verduistering van een bedrag van ongeveer 700 te hebben schuldig gemaakt. Na een vertioor is B. in hechtenis gesteld ten einde te worden voorgeleid voor den of ficier van justitie. TRAGISCH ONGEVAL OP DE BRASEMERMEER EEN PERSOON VERDRONKEN Men meldt ons uit Oude-Wetering: Gisteravond heeft op het Braasemermeer de buurt van de Leidsche Trekvaart, een droevig ongeval plaats gehad. Een viertal broers vaa 1526 jaar oud, afkomstig uit Dordrecht, vertoefden hier met het jacht „Trekgans". Vermoedelijk brach ten ze hier hun vacantie door. Twee van de broers gingen omstreeks 7 ar zeilen. Eén in een zevenvoets jol en één in een kano. Op een gegeven oogenblik is de jol plot seling omgeslagen door een tot nog toe on bekende oorzaak. De oudste (26 jaar oud) is hierbij overboord geslagen en verdronken. De kanovaarder, die de jol om zag slaan en z'n broer in het water zag verdwijnen, haastte zich met z'n kano naar de plaats, waar hij echter niets meer zag dan de om geslagen jol. Een paar maal heeft hij nog gedoken, maar was tenslotte niet meer bij machte om meerdere pogingen tot het vin den van z'n broer ia 't werk te stellen. Zoo snel mogelijk is hij toen naar 't hotel „De Brasem" gegaan, om z'n andere broers het ongeval mede te deelen en verdere hulp te halen. De politieboot, die nog op de hel ling in reparatie was, kon alzoo geen dienst doen en werd vervangen door de motorboot van den heer J. Penning dc Vries. Weldra waren een groot aantal kano's, roeibooten enz. naar de plaats toe gevaren en het red dingswerk werd begonnen. Tot nog toe zon der resultaat. Nader vernemen we, dat de broers afkom stig zijn uit Dordrecht, terwijl hun ouders momenteel in Dea Haag hun verblijf hiel den. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog volkomen in het duister. De jon gen kon goed zwemmen en zeilen. Veel wind was er niet, zoodat de wind niet de oor zaak van het omslaaa kan zijn. Vermoede lijk heeft hij een klap van de giek gekregen, en is bewusteloos in het water terecht komen. Het reddingswerk daar te plaatse is zeer moeilijk. Ongeveer 6 meter is het diep en de bo dem is zeer onregelmatig door gaten en putten. Een der broers is met een auto van den heer Beuk naar Den Haag gegaan, om z'n ouders het droef gebeuren mede te deelea. Het geval bracht natuurlijk veel menschen op dc been die uit de verte de talrijke bootjes op het meer konden zien dobberen. Lang is men nog met het dreggen voort gegaan, maar tot nog toe is het lijk niet ge vonden. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDERS Toestand van een der gewonden zorgwekkend Gisteravond is op den Bergerweg bij Alk maar de motorrijder J. H. uit Alkmaar toen hij een voor hem rijdende auto trachtte te passeeren in botsing gekomen met een van den anderen kant komenden motorrijder F. O. eveneens uit Alkmaar. H. bekwam een ernstige schedelbreuk en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd evenals de andere mo torrijder die een been gebroken had. AUTO GESLIPT Een Chevrolet-truck, in de cabine vier personen gezeten waren is op den Bre- daschen weg nabij Dongewijk, doordat de wagen slipte, tegen een boom gereden en vervolgens in een sloot terecht gekomen. De auto werd totaal vernield. Uit de wrak stukken werden de vier inzittenden zwaar gewond opgenomen. Vooral de bestuurder J. Vissenberg uit Molenschot (N.Br.) was er ernstig aan toe. Hij had een dijbeen- en een armbreuk benevens een ernstige hoofdwonde bekomen. Zijn verloofde mej. C. van den Ouweland kreeg een diepe beenwonde en ernstige fracturen aaa hoofd cn armen. Haar broer P. van den Ouweland en diens ver loofde mej. M. Boudwijns kwamen er met minder ernstige verwondingen af. Alle vier personen zijn naar het ziekenhuis overge bracht. BOTSING TUSSCHEN MOTOR RIJDER EN AUTO EEN DOODE, EEN ZWAAR GEWONDE Gisteravond omstreeks kwart voor negen heeft op den hoek van de Spaamwouder- weg en Sloterweg een ernstige botsing plaats gehad tuschen een motorijder en een auto. De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Am sterdam, komende uit de richting Haarlem, botste in volle vaart tegen de uit Amster dam komende auto, bestuurd door den heer Bakker. De botsing was zoo hevig, dat de duorijdster op slag gedood werd. De motor rijder werd in zeer ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen in Amsterdam ver voerd. De auto reed na de botsiag tegen de brug leuning van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer en werd zwaar be schadigd. De bestuurder bekwam echter wonder boven wonder geen noemenswaardig letsel. De politie uit Hoofddorp heeft de zaak in onderzoek. Het lijk van de duorijd ster, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, is naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overgebracht. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Op den Bredaschen weg bij Tilburg, op de zelfde hoogte waar reeds des middags een Chevrolet-truck kwam te slippen, is 'n auto die uit de richting Tilburg kwam eveneens door slippen tegen een drietal langs den weg staande boomen gereden en totaal vernield. Van de vier inzittenden werd de heer H. de Wit uit Tilburg zoo ernstig gewond dat hij eenige oogenblikken later overleed. Mej. T. Kühn uit Eindhoven bekwam een ernstige hersenschudding en raakte bewusteloos. De heer H. Hendriks uit Eindhoven en mej. M. vaa Empel uit Tilburg kwamen er met minder ernstige verwondingen af. Ook deze vier personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van mej. Küha is nog zeer ernstig. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Men meldt ons uit Vlissingen: Een vrouw die alhier in de Aagje Deken straat liep is door een auto gegrepen. Zij werd zoo ernstig gewond dat zij naar het St. Jozefziekenhuis moest worden overge bracht. Men vreest voor haar leven. ZWEMONGELUK TE KATWIJK AAN ZEE Gistermiddag was te Katwijk aan Zee vijftal personen aan het baden in zee, on geveer bij de uitmonding van het Rijnland- sche uitwateringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politieagent J. van Duiven voorde en vier Katwijkers sprongen onmid dellijk in zee en wisten drie personen be houden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde persoon, mej. H., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Het slachtoffer is verdronken. Het lijk is omstreeks acht uur des avonds aaa het strand aangespoeld. Het is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats ge bracht KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Te Oss is door totnog toe onbekende oor zaak brand uitgebroken in de kapitale boer derij van de kinderen Roovers, Bergeind- Geffen. De brand, ontstaan in het woonhuis, breidde zich snel uit, waardoor ook het achterhuis werd aangetast. Spoedig sloegen de vlammen ook over op een voorraad schuur. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele inboedel, 10.000 Kg. hooi, eenige karren en landbouwgereedschappen gingen verloren, terwijl 3 varkens en 'n kalf in de vlammen omkwamen. Bij het redden van een zestal koeien liep een der buren brandwonden op. Een belangrijk bedrag aan geld ging mede verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. CHINEES AANGEREDEN Te Amsterdam is op het Damrak een Chi nees, die vlak voor een rijdende tramwagen de trambaan overstak, door een naast de tram rijdende auto gegrepen en omvergere den. In hoogst zorgwekkenden toestand is het slachtoffer door den G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door O. TH. BOTMAN 3. Op zekeren dag was onze Pieter uiti 3. „Ziezoo!" grinnikte hij op 't laatst, hengelen gegaan. De zaken gingen prachtig:Lnou kan er nog net één vischje bij en dan hij ving een heele massa visschen, die hij L-aan we ze bakken!" Hij deed een reuzen- allemaal in een oud jam-emmertje wierp, dat kluit deeg aan z'n haak en zwaaide z'n hij achter zich had staan. Telkens als hij zijn hengel achteruit bij wijze van aanloop. Ach. voorraad blinkende brasems zag, toog een hij bemerkte niet, hoe het haakje zich daar- vergenoegde glimlach over zijn gezicht....|bij om het hengsel van het emmertje sloeg.., Wordt Vrijdag vervolgd IN-EN ONTSPANNING OPLOSSINGEN Da toovercirkel De volgorde dei* getallen luidt als volgt: .3, 15, 2, 13, 4, 11, 6, 9, 8, 7, 10, 5, 12, 3, 14. Getallenfiguur KK I '-f H +G) 4* (D B C A) F E 12A E -F P 125; A 8. Som 48. E F 29, D 11, G 10, K 17. I 12. F. 15. C 13y2. B 16, E 14, H 9. Kruiswoordraadsel: Horizontaal: y er ticaal: 1 Anno 1 Aloë 2 Onna 25 Neen 3 26 Ne 4 Over 27 Opa 5 Alsem 28 Lt 6 Ei 29 Singkep 7 Ent 30 En 8 Tin 9 Oepan 9 Ora 10 It 31 N.V. 11 Te 32 Neer 12 Singkep 33 Aria 13 S.L 34 Tissu 14 La 35 Til 15 11 Tel 16 Del 15 17 Nel 36 18 E.v. 16 De 19 17 Li 20 Le 19 Sta 21 Neut 39 An 22 Baan 40 Elan 23 Anna 3S Aba 24 Anna 41 Lena Het raadsel van de „Ter" 1 Ster 2 Liter 3 GIEter 4 POORter 5 POOLSter 6 PRESBYter 7. SCHLAGEter 8 KASREGISter 9 GLOBETROTter 10 ZWAARDVECHter 11 SOHOONMAAKSter 12 BOEKVERKOOPSter 13 DOMINICANERPAter Het visitekaartje V, .V. SCHING, Waal re, Walvischvanger Do mislukte teekening Meester Wouters maakte de volgende fou ten: le. Het kleine meisje schudt met schijn baar succes een boom, die zij onmogelijk zou kunnen bewegen, vanwege den omvang; 2. Er vallen peren uit een appelboom; 3. Een kikvorsdh neemt een vrucht mee; 4. De sterren staan er bij helderen zonneschijn; 5. Een ooievaar heeft zich op een molen ge nesteld, hetgeen voor een vogel veel te on rustig is, terwijl 6. de verhouding van ooievaar en molen (en molenaar) verkeerd geteekend is: de ooievaar is veel te groot! 7. Het bovenlichaam van den molenaar is verkeerd; 8. De meelzak op den ezel hangt met den ingang omlaag, 't geen onlogisch is. NIEUWE RAADSELS Een legpuzzle U ziet hier drie verschillende groote vier kanten afgebeeld, welke op hun beurt weer onderverdeeld zijn in andere rechtlijnige figuren. Van al deze verschillende stukken moet nu één groot vierkant worden gevormd Er mag geen stukje overblijven en er moet precies langs de lijnen worden afgeknipt Het is heel goed mogelijk, maar bij voor baat waarschuwen wij U, dat het niet ge makkelijk is, KRUISWOORDRAADSEL' Horizontaal: Lang hout, deel van een wiel Daar moet men op aan kunnen! Dier Huisdier, dat niet in huis gehouden wordt Alsvoren Nieuw Voorvoegsel Bereidt het eten De groote onbekende Voertuig Plomp Beroemd om zijn kaasmarkt Plag Zonder slaap Lokmiddel Verzet Hooge Stand Niet weinig Scherp Getal uit de wiskunde Bijwoord Ontkenning Wie of wat het eerst komt, tusschen- l zijn Noot Rijkdom der boeren Ongewenscht insect Uur Negerwapen Verticaal: Familielid Voorzetsel Een zeer populair dier in den dierentuin Verfstof Belangrijk lichaamsdeel K raamvrouwensteun Gevaarlijk of nuttig voor het land, al naar men het ziet Prul Niet eervol Bepaald soort steen Prijsbieding Moet goed gesloten zijn en goed gecon troleerd worden Niet vast Advertentieafk. voor bepaalde leeftijd Bepaalde windrichting Stap Lekkernij Bron Lengtemaat 33 Bepaalde vorm van firma 34 Naaldboom 35 Vloerbedekking 37 Boomsoort 39 Waardevol bezit 41 Wortel 43 Massaal ongeval 46 Jongensnaam 48 Dicht 50 Fransche afk. voor Oud-Testament 52 Voorzetsel Het raadselvierkant Gebruik de letters, welke In het vierkant staan, zoodat horizontaal hetzelfde te lezen komt als verticaal en wel: A A D D D E E E N N O O O R R S le. een bekend chemisch product; 2e. een rivier in Duitschland; 3e. een bewoner van Europa; 4e. een rivier in Italië. Lettergreepraadsel da dou e es e ga ge gees ge ier je jke ling ni i ran ra ro raad ra ran s sen pe nist to to teer un vert wijn or. Vorm van deze lettergrepen: le. Een soort ^>iritus; 2e. een stad in Zee land; 3e. een wereldtaal; 4e. een bloem; 5e. een musicus; 6e. een oud-Hollandsch admi raal; 7e. een rivier in Spanje en Portugal; 8e. het aanbreken van den dag; 9e. een vorstengeslacht; 10e. een muse; lie. een dobbelsteen. De beginletters van boven naar beneden en de eindletters van beneden naar boven vormen een bekend spreek woord! Welk beroep? Welk beroep bekleedt de heer S. MAUKER, Baarle Magische getallen-figuren Plaats in de open vakjes de getallen 10 tm. 19 zoodanig, dat de som der getallen op iedere rechte lijn, gelijk is aan het vijf voud van het getal in vakje A, evenals aani de som van de getallen op iedere gebogen lijn! Plaats de getallen 10 tm. 19 zoodanig de open vakjes, dat de som der getallen op iedere rechte lijn, alsmede op iedere ge bogen lijn, gelijk is aan het viervoud van het getal op veld A. Welk gebied? Vul onderstaande woorden aan tot goede Nederlandsche woorden. De beginletters van boven naar beneden gelezen, vormen dan een naam van uitgestrekte grondgebieden in Oost- en West-Indië: rf- o e d e r e v e r e s t a p i s t i k PREMIES Deze week kwamen voor een premie in aanmerking: J. K. DORST, Stationsw. C 158, Zoutkamp J. FLIKKEMA, Kapper, Spijk (Gr). (Gr) J. KOOY, SanaL „Sonnevanck", Harderwijk INZENDING VAN OPLOSSINGEN welke voor een premie in aanmerking komen, moeten vóór Woensdag 26 Juli a.s. in ons bezit zijn. Men zendc alleen de oplossing van het Kruiswoord raadsel en plaatse de gevraagde woorden zonder verdere toevoeging, duidelijk onder elkander. Adresseeren aan de redactie en in den linker bovenhoek vermelden: GEDACHTEN* KRACHT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3