WOENSDAG 19 JUL11933 EERSTE BLAD PAG. 5 BUITENLAND DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE Het kleine bureau der economische we reldconferentie heeft het programma voor de slotzitting vastgesteld, die op 27 Juli zal plaats vinden. Naast Mac Donald en de voorzitters der commissies zullen de leiders der belangrijkste delegaties 't woord voeren. Officieus wordt meegedeeld, dat de confe rentie in October weer hervat zal worden. De subcommissie voor financieele maat regelen heeft de Engelsch-Fransch-Itali- aansch-Roemeensche resolutie over de inter nationale schulden met kleine wijzigingen aangenomen. Nieuwe besprekingen hebben plaats ge vonden over de beperking der internationale productie. Naar in Engelsche kringen ver luidt, is een voorloopig accoord bereikt, Vol gens welk de Donaustaten hun uitvoer in 1934 beperken tot 54 millioen schepel en in het daarop volgende jaar tot 50 millioen schepel. Duitschland, Frankrijk en Italië leggen zich niet vast aan de eischen der tarwever- bouwende landen. De subcommissie voor het indirect protec tionisme beveelt het houden van een diplo matieke conferentie tusschen de betrokken irn- en exportlanden aan. In verband met de in omloop zijnde nichten over de mogelijkheid van de ming van een z.g. pondenblok tusschen een aantal landen, die hun geldwezen zouden verbinden aan het pond-sterling, verklaarde de Zweedsche afgevaardigde dat dit plan in vele landen gunstig wordt beoordeeld, maar dat de beslissing tenslotte bij Enge land berust. Volgens den Zweedschen afge vaardigde zou men het geldwezen der we reld het best kunnen verdeelen in een pon denblok, een dollarblok en een z.g. goud- blok, om een doeltreffender samenwerking te bereiken in den toestand van nu. Hij ver klaarde verder niet te zien waarom ook do landen in het Verre Oosten geen deel zou den uitmaken van het eventueel op te rich ten pondenblok. ROOSEVELTS SANEERINGS- POGINGEN Men meldt ons uit New-York: Het „super- kabinet" overweegt teneinde de verwer kelijking van het regeeringsprogram te verzekeren het uitvaardigen van een proclamatie, waarin het publiek zou worden aangespoord, de producten te boycotten van labrieken en ondernemingen, die zich ver zetten tegen het doel der regeering, loons- yerhooging en verkorting van den werktijd. Ook is het kabinet bijeengekomen, om de dwangverordening (blanketwet) vast te stellen, die zal worden uitgevaardigd tegen de industrieën, die niet vrijwillig den werk tijd verkorten, de loonen .verhoogen en werkloozen in dienst stellen. Het heet, dat het aantal werkloozen in Juni met een half millioen verminderd is. Nader wordt gemeld uit Washington: De Vergadering van het z.g. super-kabinet, .waarin over de Blanket-code, de nooclveror dening voor de industrieën, die zich niet Vrijwillig bereid verklaren tot verkorting .van den arbeidstijd, verhooging van loonen en het aanstellen van werkloozen in het bedrijfsleven beslist zou worden, heeft een stormachtig verloop gehad. Tengevolge van een verkoudheid kon President Roosevelt persoonlijk niet aan de besprekingen deelnemen- De beslissing over het nationale boycotplan is na uitvoerige discussies uitgesteld tot Donderdag. Het boycotplan zou in dezelfde richting gaan als de actie, die ten tijde van de oorlogs- leeningen is gevoerd, zoodat de te nemen beslissing van de grootste betcekenis voor de verschillende industrieën is. Volgens het plan zullen de werkgevers, die de regee- ringsmaatregelen uitvoeren, gerechtigd zijn hun waren in ei al ages, showrooms, enz. te Voorzien van een officieel merk, en daar mede tegelijkertijd reclame mogen" maken in de pers en door de radio. Algemeen zal opgewekt worden de artike len mee dit waarmerk voorzien te koopen, <en de andore zooveel mogelijk te boycotten. Op deze eenzijdige bevoorrechting wordt in .verschillende kringen scherp critiek .oefend, en men vreest ernstig verzet van een deel der bevolking. Men verklaart dat Roosevelt yoldoendo dictatoriale machtsmiddelen ter beschik king heeft, om de zakenwereld en de indus trie ook zonder toepassing van den boycot tot uitvoering yan het regeeringsprogram te dwingen. Algemeen ziet men in 't verloop van de besprekingen het bewijs dat door de depre ciatie van den dollar de toestand verscherpt Roosevelts doel is de arbeidsprestatie in Verhouding tot den prijs te brengen. In Juni zijn 500.000 arbeiders nieuw te werk gesteld. GEWELDIGE BRAND IN MAROKKO Naar uit Casablanca in Marokko wordt gemeld, is in de omstreken van Kenitra Maandag een brand uitgebroken, die ver scheidene boerderijen en nederzettingen van inbooringen vernield heeft. Naar de „Paris Söir" bericht, werden 14 personen gedood en meer dan 100 gewond. Het vuur ontstond in een Europeesche boerderij door de steekvlammen van een motor, die opgesteld in de nabijheid van een stapel stroo. Door den sterken wind breidde het vuur zich uit over de omliggende gebouwen en velden. Een aantal nederzettingen van inboorlin gen werd door het vuur omringd. Alle be schikbare afdeelingen gendarmerie werden naar de plaats des onheils is gedirigeerd. Bij de gewonden bevinden zich een aantal Europeanen. Vele inboorlingen konden zich niet meer redden en kwamen in de vlammen om. Volgens de eerste schatting bedraagt de schadd* 25 millioen francs. De brand is nog niet bedwongen. Volgens aanvullende berichten uit blanca bedraagt het aantal dooden bij den grooten brand 21. Ooggetuigen gewagen van de razende snelheid waarmede het vuur om zich heen greep. Het front van het vuur bad in de ochtenduren een breedte van 60 K.M. bereikt. Men meldt ons nader uit Parijs: De naar het gebied van den brand te Ke nitra gezonden hulptroepen hebben di nielde telefoonlijnen in zooverre hersteld, dat thans een noodverbinding aanwezig is, met de naburige steden, zoodat mer weer directe berichten over den omvang van den brand kan ontvangen. Volgens de laatste mededeelingen be draagt het aantal dooden 31, terwijl het aan tal gewonden niet zoo groot schijnt te zijn als men aanvankelijk heeft gevreesd. Gisteravond kon het vuur tot staan wor den gebracht, zoodat men 't gevaar geweken acht. Het blusschingswerk was bijzonder moei lijk, temeer omdat op sommige plaatsen de vlammen een hoogte van 50 M. bereikten en witte rook den adem en het uitzicht be nam, terwijl men bovendien met gebrek aan water had te kampen. Het afgebrande gebied heeft een opper vlakte van 40 K.M2. De w.n. gouverneur-generaal van Marok ko heeft zich naar het gebied van de ramp begeven en de gewonden, die in het zieken huis van Petitjuan zijn ondergebracht, be zocht. MOORD OP KLOOSTERLINGEN Uiit Athene wondt, geaniefld dat in het küoos ter vam Douradhanis nabij Ja-nina viier Mooeterbeworters vermoord zijn gevonden. Men vermoedt dat diieven zdich in het kilo os- ten- hebben doen infiMben en .toen «ij ver bast werden, van ham schietwapen gebruik hebben geanaaikt. Prins Nioolaas van Roemeniië, die Jon ger» broer van Korting Carol, die na zijn bezoek aan Nederiandi weer te Parijs toefde, verklaarde aildiaar -dat bdj bezig is met het voorbereiden van een Oceaanvilludht die hij tezamen met zijn piloot, de Roc- meensohe kapitein-vlieger Opitz, wil onder nemen naar New-Yonk. Nadere bijzonderheden zooi bij pas kun nen mededealen na zijn terugkeer dit Lon den, waarheen hij vertrokken is. De door President Roosevelt ingestelde Raad voor Nat Herstel zal zich bezig hou den met de invoering van een loontarief ;voor de gehele industrie en de invoering (van een verkorten arbeidsdag voor alle ondiernemingen. Een van de voorwaarden waarop de Ame- lüikaansche werkloozen geldedijlko onder-, steunüng kunnen krijgen, is, dat zij hun tuintjes zoo intensief mogeflijk bewerken. De federale -directeur van do steunfouraiux .vertelaarde, dat de voordeelen van tuiiniiers- .werk voor werkloozen meniigvluidflg zijn. In de eerste pflaats kunnen zij door groenten en aardappelen zül-f te veibouwen, voor een deel in ham onderhoud voorzien, terwijl landarbeid zeer gunstig is voor hun gestel, waardoor onikoeten voor ziekte worden voor komen. Bovendien worden op deze wijze uit gestrekte braakliggende landerijen geculti veerd. De landerijen rondom de groote ste den worden door de steuncomité's onder de werkloozen verdeeld en de opbrengst van het land is geheel hun eigendom, MENSCHENROOF ONDER DE YANKEES In de midden-Westelijke Staten van Noord-Amerika is menschenroof aan de orde van den dag. Te Cicero, een beruchte voorstad van Chicago, zijn twee vroegere veroordeelden geari-esteerd, die ervan beschuldigd worden, betrokken te zijn bij de ontvoering van den financier Jacob Factor. Factor, wiens uitle vering door Engeland verzocht is, is de vo rige week door de bandieten vrijgelaten, die hem sedert 1 Juli hadden gevangen geno men. Hij verklaarde niets te kunnen zeggen omtrent de identiteit van zijn ontvoerders, daar hij voortdurend geblinddoekt is ge« weest, doch de politie hoopt thans, dat hij de schuldigen aan hun stem zal herkennen Te Alton, in den staat Illinois, onder werpt de politie den 77 jaar ouden schat rijken bankier August Luer, die na een week in handen van ontvoerders te zijn ge weest, werd vrijgelaten, aan een scherp ver hoor, teneinde de schuldigen aan deze ont voering op het spoor te komen. De menschenroovers zijn over het alge meen vroegere dranksmokkelaars, die zich thans door de opheffing van het drankver bod hun „inkomsten" zien ontgaan. De „Völkische Beobachter" meldt, dat de Rijkskanselier, komende van Leipzig, zich eenigen tijd te Neurenberg zal ophouden, om het terrein van het stadion te bezich tigen, waar op 2 en 3 September de Rijks partijdag der N.S.D.A.P. zal plaats vinden. DE „DEUTSCHE ZEITUNG" VERBODEN Göring heeft de „Deutsche Zeitung" voor drie maanden verboden en de verantwoor delijke redacteur naar een concentratie kamp gezonden. Dit verbod is blijkens een telegram van Wolff hierop gegrond, dat het blad een artikel heeft bevat, waarin be weerd werd, dat de Italiaansche generaal Balbo een gedoopte Jood was. Deze laster, aldus Wolff, is afkomstig van de Weensche pers en heeft ten doel de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en lie te schaden. De premier zal voortaan krachtig optre den tegen elke courant, welker inhoud de betrekikngen van Duitschland met het bui tenland kan benadeelem DE BOERENSTAND IN DUITSCHLAND De door het Rijkskabinet uitgevaardigde wet tot reorganisatie van den Duitschen boerenstand bestaat uit de volgende drie artikelen: De kolonisatie, in het bijzonder het bouwen van boerenhoeven, is de taak van het Rijk. Het Rijk heeft daarover de uitsluitende wetgeving. Ter uitvoering van die taak kan het Rijk zich bedienen van de bevoegde autoriteiten der landen. Deze hebben de aanwijzingen van het Rijk op te volgen. De bevoegde Rijksministers worden gemachtigd, de verordeningen en voor schriften uit te vaardigen, die voor de uit voering van deze wet noodig zijn. GEEN VROUWEN IN HET PARLEMENT Op 1 September wordt het Duitsche Cen trum als parlementaire partij ontbonden en kunnen de leden als hospitanten tot de nationaal-socialistische fractie in Rijksdag en Landdag toetreden. Voor ieder geldt dit echter niet. Allereerst mogen de vier vrou welijke Rijksdagleden van het Centrum niet weer verschijnen en moeten de acht vouwe- lijlte leden van den Pruisischen Landdag hun mandaat neerleggen. Daarop volgen de geestelijken in Rijksdag en Landdag en ver volgens leden van vroegere iregeeringen, in verband waarmee de namen worden go- noemd van dr. Brüning, dr. Bell, dr. Wirth, dr. Hirtsiefer en dr. Stegerwald. Ook Rijks dagleden, die als hooge ambtenaren bij vroegere regeeringen werkzaam waren, zul len niet tot de nationaal-socialistische. frac- tie worden toegelaten, evenals afgevaardig den, die in den Rijksdag zitting hadden als vakvereenigingsleiders. Als bovendien de leeftijdsgrens wordt vastgesteld op zestig jaar, zullen uit den Rijksdag nog vijf, uil den Pruisischen Landdag tien afgevaardig den van het Centrum moeten aftreden, zoo dat in den Rijksdag 30 pet., in den Land dag 37 pet. van het aantal leden der voor malige Centrum-fracties vervangen zal moe ten worden. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND De vacantiekamer van de rechtbank te Leip zig heeft drie doodvonnissen bevestigd en wel het vonnis tegen den 18-jarigen Willy Traeger, den 24 jarigen Willy Mcissner den 24-jarigen Wilhelm Baitels. Zij worden ervan beschuldigd op 8 November van het vorige jaar de weduwe Maser te hebben ge dood met het doel haar te berooven. TIROOLSCH DORP IN VLAMMEN Men meldt uit Rosenheim (Opper-Beie- ren): In de afgeloopen nacht is het dorp Erl in Tirol nabij de Beiersche grens geheel aigebrand. Lr bo-iacn vermoedens, dat de brancl door brandstichting is veroorzaakt. S.A.-MAN NEERGESTOKEN IN GERECHTSGEBOUW Te Dusseldort vond voor de rechtbank de behandeling plaats van de zaak tegen den communist, die ervan verdacht wordt een S.A.-man door messteken zwaar te hebben gewond. Even na de uitspraak drong zijn broer in hit gerechtsgebouw binnen, viel den S.A-man, die de behandeling had bij- gevormd aan, en bracht hem een messteek in het hoofd tee. Met zeer ernstige verwon dingen moest de S.A.-man in het ziekenhuis worden opgenomen. De dader kon onmid dellijk worden gearresteerd. BALBO'S TERUGTOCHT (Het heet, dat generaal Balbo met zijn eskader via New York, Shediac en Shoal Harbor aaar Valencia in Ierland over den Atlantischen Oceaan zal terugkeeren. Bij ongunstig weef zal hij de terugtocht over de Azoren maken. DE AMERIKAANSCHE WERELD VLIEGER POST Post is Dinsdagmorgen 9 uur te Novosi birsk opgestegen en te half 4 's middags te Irkoetsk in Oost Siberië geland. Daarna hij gevlogen haar Chabarowsk aan dea Amoer. DE WENSCH VAN HENDERSON Henderson heeft te Berlijn verklaard, dat i de onderteekening van het viermogend- hedenverdrag een spoedige bijeenkomst van rijkskanselier Hitier en den Franschen mi nister Daladier gewenscht is. EEN CORSIKAANSCH REVOLVERDUEL In een dorip nabij Marseille hebben tw Corsiileaansohe kooplieden een revolver du-el gehouden. De beide bijna 50-jarige mannen haid'den twist gehad over een financieele kwestie en besloten naar Corsikaaneohe ze den het geschil in een duel uit te vechten. Als wapen werd de revolver gekozen. Beide duellisten schoten raak, en ieder hunner werd door 4 kogels in borst en buik ge trof- Een van hen is korten tijd na het duel aan de gevolgen overleden. VERBITTERDE EILANDERS Uit Pal ma op het Spaansohe eiland Mal- loroa wordt gemeld, dat de aldaar vertoe vende Ameriikaansdho schrijver Th. Preatt uüt New-Yohk, door zijn houding en door eeniige pufbdicaties over de bewoners van Mallorca, welker inhoud klaarblijkelijk op het edOainid bekend was geworden, de ont stemming en woede der zich beleedigd ge voelende bevolking zóó had opgewekt, dat zijn villa „Puerto Pollensa" door eend*, honderden Mallorcianen werd omringd, die! hem dreigden te vermoorden. De gouverneur van het eiland, Comfescati, heeft het hiuo'6 onder bewaking gesteld, en na een bespreking met de bevolking scheen de storm zich te hebben gelegd. WIE DEN VREDE WIL De „Osaka-Maindtsj" meldt, dat do Jar paneohe militaiire beg rooting voor 1933 met 150 millioen yen is verhoogd. Ook de Ma- nine-begrooting as met 120 millioen yen ver hoogd. Verder zijn bijzondere middelen voor gas- en luchtbescherming ter beschikking gesteld. De Japansche regeering heeft ver klaard, dat bezuinigingsmaatregelen op het gebied der vei-dedigtiing. niet kunnen worden genomen. De felle slagregens hebben de rivieren in de Beiersche Alpen sterk doen zwellen. Op per Beieren werd voor een groot deel over stroomd. Veel vee kwam om en de wildstand voor een deel uitgeroeid. In de bergen is tot op 1800 meter verschc sneeuw gevallen. In Tirol zijn in het Inndal verschillende stroomen buiten hun oevers getreden. Vooral het oude Rattenberg heeft van het hooge wa ter te lijden, dat 75 cM. hoog in de straten staat Het Beneden-Inn-dal vanaf Schwaz is bijna geheel overstroomd en op sommige plaatsen is de watervlakte 2 K.M. breed Bij Breitenbach heeft de Inn een breedte van 120 Meter bereikt. Nabij Salzburg zijn twee menschen verdronken. Volgens dr. Göbbels is het de nat.-soc. re geering in Duitschland in een krachtsin spanning zonder weerga gelukt, het ontzet tonde cijfer dei werkloozen in een half jaar •eeds met twee millioen te verminderen. Het is de regeering gelukt, belastingver lichtingen te bewerken, geen nieuwe lasten te decreteeren er. toch de uitkeeringen aan de armen en de armsten niet te verminde? ren. Zij weet zeer goed, dat nog een groote nood in Duitschland heerscht, maar zij heeft een gerust geweten, want geen middel is onbeproefd gelaten om dien te lenigen. Als de regeering moeite doet volledige klaarheid te brengen in de verhouding tus schen kerk en staat, dan is dat een teeken, hoe oprecht zg bezorgd is voor den vrede in het land. BINNENLAND. EERSTE KAMER BIJEENGEROEPEN TEGEN 25 JULI a.s. Het ligt in het voornemen van de zittor de Eerste Kamer bijeen te roepen te gen 25 Juli a.s. des avonds om half negen ter afdoening van verschillende wetsontwer pen, terwijl op 2G Juli o.m. in do afdeelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp be perking van uitgaven inzake de uitvoering der L. wet 1920, indien dit ontwerp dooi de Tweede Kamer tijdig zal zijn aangeno- ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het motorschip Sibajak is hedenmorgen 7 uur te Marseille aangekomen. De aanslui tende Rotterdamsche Lloyd-Rapide zal dan morgen 20 Juli te 6.58 u. v.m. te Roozen- daal, te 8 u. te Rotterdam D. P. en te S u, 2S in Den Haag H. S. M, aankomen. Uit Oost-Indie DE BEGROOTING VAN FINANCIEN Geen omzet- of coupon-belasting BATAVIA, 18 Juli. (Aneta). In de memorie van antwoord ir^ake af- deeling Financiën der begrooting 193-4, ver klaart de regeering o.a., dat zij afwijzend blijft staan tegenover een omzetbelasting, terwijl zij eveneens niej, medegaat met het denkbeeld van iheffing eener couponbelas ting en uitbreiding van de werkingssfeer der vermogensbelasting tot rechtspersonen. Ingevolge de bieraccijnsordonnantie 1931 zal de accijns per 16 December f 5.per H.L. bedragen, doch in verband met de ver hooging van de opcenten op invoerrechten tot 50 is een voorstel aanhangig om den bieraccijns eveneens verder te verhoogen. De kosten van de 'heffing van tabaksac cijns worden geschat op f 813.000.— bij een opbrengst van f 18.000.000.—, betgeen dus neerkomt op U/2 pet De te verkrijgen bezuiniging uit de nieuw- ingevoerde klasse-indeeling bij de K.P.M. wordt geraamd op f 3 a f 500.000, Daar de pensioenbedragen ad 2 procent van het genoten tractement de pensioenkos ten slechts zeer ten deele bestrijden, kan niet worden gedacht aan wijziging der be gaande bepalingen. De liinnenlandsche luchtpost omvatte >32 circa 1.300.000 brieven. De regeering dan ook van meening, dat het nationaal belang wordt gediiend met instandhouding van. het luchtnet in den tegjeniwoordigen om- ONTROUW AMBTENAAR SEMARANG, 18 Juli. (Aneta). De Raad van Justitie veroordeelde den oud-ambte- naar dier Posterijen G. A. van Oort, die f 31.75 uit de kas van het postkantoor ver duisterde, overeenkomstig den eisch tpt één jaar gevangenisstraf, onder aftrek van pre ventief. MALARIA-EPIDEMIE Land- en Tuinbouw. NIET-ERKENDE TARWE Waarschuwing aan tarwetelers. De Besturen der Tarwe-organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland vestigen de aandaoht der tarwetelers nog eens op het feit, dat het verboden is andere dan zelf verbouwde tarwe van den laatsten oogst op het bedrijf te hebben. Do organisaties kun nen schriftelijk vergunning geven tot het koopen van tarwe voor voederdoeleinden. Deze vergunning wordt alleen afgegeven, in dien de bedoelde tarwe, ook al is deze ge kleurd, is vermengd met gerst. Het is voorgekomen, dat een tarweteler, ondanks vorenstaande voorschriften, tarwe heeft gekocht en voor eigen behoefte (bak ken van brood) heeft doen vermalen. Ten einde iedere twijfel uit te sluiten zij medegedeeld, dat zulks ten strengste is ver boden, zoowel op grond van het tarwebe- sluit, als op grond der voorschriften en Be stuursbesluiten der Gewestelijke Tarwe-orga nisaties. SOERABAJA, 18 Juli. (Aneta). De „Indi sche Courant" verneemt, dat in de dessa Brengkok, regentschap Lamengan, een ern stige malaria-epidemie is uitgebroken. De dessa telt 5700 zielen. De sterfte bedraagt *50 s. 160 pro mille. De verstrekking van kinine door den Dienst van Volksgezond heid had weinig resultaat. Getracht zal wor den door kleine assaineeringswerken den toestand te verbeteren. ONTSLAGEN BIJ DE N. L S. SEMARANG, 18 Juli. (Aneta). Het bestuur van de N. I. S. gaf dienstorder no. 211, ge titeld „Ontslagen wegens plichtsverzuim' it. Deze op 16 Juli gedateerd» dienstorder omvat de mededeeling dat 40 beambten zijn ontslagen omdat zij weigerden de verklaring te teeltenen, dat zij uit de'P. B. K. I. (Ver- eenigdng van Inlandsche Spoorbeambten) zoeten treden. Tot zijn leedwezen moest de voorzitter van het bestuur van de N. I. S. mede enkele van de beambten ont slaan, die door intimidatie deze verklaring niet durfden teekenien. Het bestuur van dé N. I. S. verklaart uitdrukkelijk dat de een maal ontslagenen onder geen voorwaarde weer in dienst der N. I. S. zullen worden teruggenomen. Schoolnieuws. Prof. Dr. F. A. F. G WENT Naar het „Hbl." verneemt, zal Prof. Dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar in de Botanie te Utrecht, die onlangs wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd afscheid heeft ge nomen, op verzoek der Regeering nog eer jaar als hoogleeraar aanblijven. De moeilijk heid van het vinden van een opvolger ligt aan dit besluit ten grondslag. Tevens vernam het blad, dat de Utrecht- sche hortus zal worden uitgebreid met een strook grond ter oppervlakte van 500 M2. CHR. H. B. SCHOOL TE DORDRECHT "Wegens de gebleken groote behoefte daar aan heeft het Bestuur der Chr. H. P. School te Dordrecht besloten, indien eeuigszins gelijk, een literair-economische afdeelïng genoemde inrichting te verbinden. Het mag zoo goed als zeker worden geacht, dat deze afdeel ing jn September a.s. in gebruik wordt genomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Ter Aar, Z.-H. (Ned. Herv. School, hoofd S. de Man), K. W. Stooker te Zwijndrecht. Apeldoorn (Kon. Emmaschool, Karton- weg, hoofd T. J. Stigter), G. U. Hommes te Winschoten. Doetinchem (School der Ned. Herv. Zendingsgemeente voor L. en U.L.O., hoofd J. Visser), H. Grijpsma te Steenderen. VERHOOGDE LEERLINGENSCHAAT.. Naar de .Maasbode" verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Onder wijs, de Wet-Terpstra tot verhooging van de leerlmgenschaal reeds met ingang van 1 Jan. a.s. te doen invoeren. Zooals men weet zou voor de volledige inwerkingtreding een overgangstijd gelden tot 1 Januari 1935. De bedoeling is nu dezen termijn met 1 jaar te bekorten. DE „NOODWET-MARCHANT" Het moderamen vam den Schoolraad der Soholen met den Bijbel in Nederlanjl heeft een brief gericht tot de leden der Tweede Kamer waarin uitvoerig zijn bezwaren tegen de „noodwet-Marchanl'worden uiteengezet. Deze samen/vattend geeft de Schoolraad als zijn meening te kennen: 1. dat een wet, waartegen zooveel beden kingen uit principieel oogpunt zijn in brengen, ook bij aanneming voor een tijd vak van niet meer dan 1 Yz jaar, de rechten en vrijheden van het bizonder onderwijs zou verwringen en daardoor aan dat onderwijs onberekenbare schade zou toebrengen; 2. dat, indien ingrijpen onvermijdelijk wordt geacht, gelijk effect als van deze voor gestelde maatregelen kan worden verwacht ook op andere, meer aannemelijke wijze kan worden verkregen; 3. dat onder die omstandigheden met name voor de onaannemelijke regeling, ver vat in art. 3 van het ontwerp de aandacht kan worden gevestigd op een regeling als vervat in paragr. 11 der wet van 16 Febr. 1923, Stbl. no. 3S, zooals die tot 1 Janc|iri 1931 heeft gegolden; 4. dat met vermijding van de aangewezen ernstige gebreken van het voorgestelde in art. 7, een gelijk, indien niet beter, effect is te verwachten van de regeling der ex ploitatievergoeding, als bedoeld in art 10 der LO-wet, welke is neergelegd in het door minister Terpstra ingediende, wetsontwerp. Met grooten aandrang roept de School raad de hulp der Kamerleden in: „opdat de groote gevaren, waarmede het thans inge diende wetsontwerp het bizonder onderwijs bedreigt, mogen worden afgewend." (Zie voor Examens blz. 9) ONTSPANNING SCHAKEN Na drie ronden Zooals we Zaterdag al schreven, het is nog bij lange na niet te voorzien, wie zich in de bovenste helft zullen weten te plaat sen. Op Euwe, die zijn drie partijen won, volgen niet minder dan vijf spelers, die ieder twee punten behaalden, n.l. Felderhof, Spinhoven, v. d. Bosch, v. Hoorn en Ham ming. Vermoedelijk zal ook pas ih de laat ste ronden de beslissing vallen omtrent de plaatsen, welke recht geven op deelname aan den meesterwedstrijd. Het staat thans wel vast, dat Euwe aan laatstbedoelden wedstrijd niet zal deelne men. Hij zal vervangen worden door den Roterdammer Landau, die door bijzondere omstandigheden niet aan den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland kon deelnemen. Weerbericht. Mulder—Hamming Van HoornRassers Olland—v. d. Bosch FelderhofEuwe Spinhoven—Wolthuis Yz~Yz YzVz ..0—1 0—1 O-l De stand is nu: Euwe 4, Spinhoven en v. d. Bosch elk 3, v. Hoorn en Hamming elk 2Yz> Felderhof 2, Rassers, Mulder en Olland elk 1, Wolthuis 0. Economie ca PtnaoeMo. MACHINEFABRIEK 6EBR, STORK Co VERLIES 9.000.000.— REOBGANISATIE-VOORSTELLEN het tweede halfjaar Ls een g- al blijft er nog een belangrijk tekort op de ploitatie. lil de aanvang van het nieuwe boe laaT ja de betere toestand bestendigd, en tha do bezetting der werkplaatsen beter dan Lair geleden. Als deze bezetting zoo blijft, waarop gegrc de hoop mag zijn, wordt vwwacth dat de plo-itatierekening, na een nader voor te stellen reorganisatie sluitend kan woi .tolneerde verlies- i do Ao. Po. f 945.011 383.819 (i De ge combi) irmeldt als (nihil), saldo exploitatie b. oro aamdeelen irn andere onderen. vorderingen op deze f2.490.720 (f 867.783), c. op du bleu se vorderingen f 309.S33 (f 24.042). dl op patenten, magazijngoederen, ontwdkkelings kosten, enz. incl. reserve van onvoorziene pos' ten f2.154.794 (f 199.956), reserve voor c~ - handen werken f 400.000 (f 100.000). Hiertegenover staat een verliessaldo f 9.000.000 (f 945.011). (Vorig jaar nog cxpl. f 53.277 en ovensöhr. uit reserve f 315.000) Voor hot geaondmaken van het bedrijf is noo dig dat afschrijvingen, die vorige jaren achter wege zijn gebleven, thans in ruime mate plaats hebben. Belangrijke verliezen èn in het hoofd bedrijf èn in dat van de werf Conrad moeten nu woeden genomen, opdat er geen risico m. zij. Door verder nog afschrijvingen te doen voorraden, inventarissen enz., kan de zaak "en basis worden gebracht die de noodige wt irgen voor de toekomst geeft. Bovendien is het wenschelijk, wanneer e< aal tot reorganisatie besloten wordt, voorz logen te treffen, om ook omstandigheden zeker te zijn. Zooal3 uit balans en winst. «ving blijkt sluiten deze al het b oven gulden. Hiermede zijn dan bij de hoofdonderneming dernemingen afgeboekt en zijn alle geledei en de doch... olie afschrijvingen op vaste machinerieën in rudme mate verricht Voo] hoofdonderneming is tevens in rekening bracht de af getal jving over 1933. Dit verliessaldo dwingt de directie de deelhouders voor te stellen de aandeelen 2o pCt, van de nominale waarde af te st -ndeelh ouders alei Indien een afstempeling van >t op f250 per aandeel door de Vv'ordt ^aanvaard, zullen daarmede de volgende ivtl worden, ter "vermindering van on: schuldenlast en verlichting onzer balansverhou- dingen in de gelegenheid ges'teld een groot deel \an ons aandeelenbezit in allerlei indiustrieele zaken en bloc over te doen. Daanbü is op te merken, dat de aandeelen van onze industrieele erondernemingen geheel in ons bezit blü- velko na do reorganisatie ca. 80 pCt. var deelneming in andere ondeo-nemingen uit- preferent aandeelenkapitaal een totaalbedrag van ten- gulden. Hiervan wordt 2 door omzett' staande vorderingen in preferent' 3. Tonminste millioen preferent kapitaal ordt als nieuw kapitaal ingebracht. 4. Do voorwaarden, waarop het prefe.cu„ kapitaal wordt geplaatst zijn in hoofdzaak de volgende: a. van de na afschrijving etc. verkre gen zuivere winst ontvangen de houders var- preferente aandeelen eerst zulk een deel. dat op die aandeelen 5 pCt. kan worden uitge keerd: b. van de daarna overblijvende winsi it van gen de houders van gewone aandeelen n zoodanig bedrag, dat hiervan 5 pCt. in aandeelen kan worden uitgekeerd en n verdere winst ontvangen de preferente ndeelhouders 1 pCt. extra op hun aandeel) van de dan nog overblijvende wiusv oi ♦n.Fe? aansluiting aan het tegenwoordige tike! 12 ad 4 van onze statuten de aandeel- houders ln totaal 71 pCt.. die zoodanig ver deeld worden, dat 25 pCt van de overwins ten goede zal komen aan de preferente aan deelen en 46 aan de gewone aandeelen. 5. In verband met de reorgan aatie kunner vervallen. Op 31°^Dumber'"b^droegen^de i?rs,.'fTy.i.'&d,t bca"s th"" Itaal bedoeld onder 2 gered. Het pref' 3, Is geplaatst, indien de bovongei Indien do voorstellen worden aangenomen, moet een statutenwijziging worden -i erlcregen.' Deze statutenwijziging heeft betrekking op de vorming van het kapitaal en de winstverdee- llng en wat daarmede samenhangt. Boven dien zou de directie haar gaarne willen ge bruiken, om enkele kleine wijzigingen aan te zba^gab'l ke J5" l0°P de' jaren we°schelök Pijltje geeft den vorlgen stand f Hoogste stand te Weenen 767.5. Laagste stand te Reykjavik 751.6. Stand vanmorgen halftwaalf 765.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Eon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, mogelijk eenige regen, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Vrijwel het geheele vasteland van West- Europa is onder invloed van een vlak gebied van hooge druk met aan de Noordkant van het Kanaalgebied en de Oostzee matige W. winden en zware bewolking doch over de Zuidelijke helft van Frankrijk, Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk heerscht wind stilte met stralende zon. De langzaam voortschrijdende drukdaling in het Westen brengt voor onze streken voor morgen weer eenige kans op regen. Aan de zware regenval de laatste dagen is voor- locpig een eind gekomen. In Noord-Scandinavië waren nog enkele stations met 6 7 mM. Alleen aan de Ier- sdhe kust viel al weer iets meer. Blacksod had 10 mM. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.6 C. 20 JULI. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 20 JULI. Van 's avonds 9.38 uur tot 's morgens 4.34 uur WATERSTANDEN RIVIEREN XOud® Amsterdamsche ttjd) Heden Vorig Walshut Heden Vorig 3.99 4.12 -0.00 -0.00 Brelsaoh 3.18 3.41 Rhelnfelden -0.00 -3.89 Kebl 4.11 4.14 Maxau 6.12 5.92 Dinrieehelm 1.03 1.08 Mannheim 4.90 4.59 Lobr 1.30 1.36 Mainz -1.86 -1.72 Bingen 2.56 2.59 Coblenz Trier Kenlen Rührort Wesel Emmerik Dusseldort 3.12 2.93 2.73 2.59 -1.36 -1.26 -1.16" -1.14 2.38 2.40 2.13 9.02 Maastricht 43.70 43.69 Venlo 10.80 10.78 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 Juli Delfzijl 9.50 22.14 Terschelling 7.06 19.29 Harlingen 7.50 20.15 Den Helder 5.35 ia00 IJmniden 1.29 13.59 H.v. Holland 0.44 13.13 Scheveningen 0.54 13.23 Rotterdam 2.36 15.09 Hellevoetsluis 1.22 13.52 Willemstad 2.18 14.47 Brouwersh. 0.34 13.04 Zierikzee 1.02 13.33 Wemeldinge 1.25 13.57 Vlis9ingen 12.10 Temeuzen 0.14 12.44 Hansweert 0.5013.21 DUITSCHE RENTEN De- V-e-reen-igiLmg Iaa<g^ deelt ^med verlaging beta langen termiji afgevaardigden heeft benoemd op de Ie* zoogenaamde wie dat zijn. N.V. HOLLAND TEXAS HYPOTHEEK BANK In de Jaarlijksche Algemeene Vergade-ring an Aandeedhoudera word verslag uitgebracht ver het 22ste boekjaar. De balans en de Winst- VerlieOT-ekenlne per uit. December 1932 wer- f 40.000 den goedigekeurdi Besloten het wi luatovenaohot aan de Reserve Koers- voegien en het saldo ■ekeningr Dolilai_ groot f 1.178.70 op nieuwe rekening t uaftreding zijf.de com- Sonsbeeok, werd In de algemc...„ houders der N.V. CulLtuu: kap'' weirdlen die balans en verlle®-" ëri" wiinst- rekentag over 1932 goedgekeurd en het jaar- "erstog voor kennisgeving aangenomen. WERKSPOOR N.V. AMSTERDAM In de Buitengewone Algemeene Vergadering ban Aandeelhouders der Werkspoor N.V. wer den tot Commissaris der Vennootschap be noemd de heer Ir A. H. I-ngen Housz. Directeur ler on, Ned. Hoogovens en Staalfabrieken i.V. te IJmulden en de heer Ir H. I. Keus, Ihreoteur der N.V. Heemaf te Hengelo. Wm. H. MULLER Co. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJ De gewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Wm. H. MUUer en Co'a Alge- ene'Scheepvaartmaatschappij N.V. die gister s-Gravenhage werd gehouden, heeft de ba lans per 31 December 1932 met de winst- en '""•lleorekentoe: zonder hoofdeflijke stemming deel-houdei Mijnbouw Maatschappij N.V.. d-ie gister ravenhage werd gehouden, heeft de Ba lans per 31 December 1932 met de Winst- en 'erliesrekenlnig zonder hoofdelijke stemming oedgekeurd. De heer Mr W. M. J. vam Lutterveld. dde als Commissaris aan de beurt van aftreding was, .;erd als zoodanig herkozen, terwijl de heer werd benoemd. P. G. Leomi Commissarj HET EERSTE HALFJAAR DER NXVJLS. Gezamenlijke verkoopen 1.009.100 tons BATAVIA, 18 Juli (Aneta). BIJ het einde van ^o >rkzaaiöheld_ der Pen inclusief "^lis'.ooo" ^-,re!r|tC vh^fJat" uo "-' Ksaamn n.i.v.A.S. bedroegen de gezamenlijke "«-a voorverkoop. 1.009.104 ™„JaVa bfdlx^en Per 1 *Pril 1933 volgens de gegevens der N.I.V.A.S 2 532.638 waarvan 1.587.945 superieur. 948.853 hoofd ?r. 641 superieur stroopeuiker, 200 melasse

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2