JiKettiur £rihsri)r (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD De gave gulden BINNENLAND. ^Doorzifferi^ ABONNEMENT! 'or kwartaal In Lelden en In plaat- «<<n waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. i'er week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche zending «4.50 By dageiijksche zending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 Cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 19 JUL11933 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels— Elke regel meer... Itgez. Mededeelingen Van 1—5 regels Elke regel meer...». Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen En het eerlijke handelsverkeer Wie meent, dat het vraagstuk van „de gave gulden" een probleem is van de nieuwe tijd, van onze moderne geldzuch tige eeuw, vergist zich deerlijk. De profeten van Israël waren gedurig met dit onderwerp bezig, gelijk zij zich ook ernstig inlieten met de vragen op economisch gebiedvooral met de eerlijkheid in de handel. Dé teksten liggen voor het grijpen, waarin gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van valsch gewicht, een schaarsche efa, welke is in het huis der goddeloozen, en een bedriegelijke weegsteen, waarmee diefstal ge wordt. Een bedriegelijke weegschaai, aldus Hosea', is in de hand des koopmanshij bemint te verdrukkenen durft dan nog zeggen: evenwel ben ik rijk geworden; ik heb mij groot goed verkregen; in al mijn arbeid zullen zij mij geen ongerech tigheid vinden, die zonde zij. Al deze dingen zijn den Heere een gruwel. Doch het is duidelijk, dat God zich niet alleen bemoeit met de maat en het gewicht der productenHij eischt ook betaling in volwaardig geld. De profeet Ezechiël combineert deze dingen in hoofdstuk 45, vers 9 en v.v. Prof. Noordtzij in zijn verklaring ,oocf deze verzen aldus „zoo spreekt de Heere Heerelaat het genoeg zijn, gij vorsten van IsraëlDoet geweld en verdrukking weg en betracht recht en gerechtigheid. Ontlast mijn volk van uw afpersingen, spreekt de Heere Heere. Een juiste weegschaal en een juiste efa en een juiste bath moet gij hebben". En dan: „de sikkel heeft twintig gera; vijf sikkels zijn vijf en tien sikkels zijn tien, en vijftig sikkels zijn voor u een pond." Hier is zoowel sprake van het „eer lijke" geld, als van de juiste maat. Bij het eerste gedeelte teekent Prof. Koordtzij aan: ook in het economisch leven moeten andere richtlijnen getrokken worden. Werden vroeger maten en gewichten, ook die van het geld dikwijls op de meest willekeurige wijze veranderd, al naarmate de „vorst" dit voor zijn eigen belangen noodig achtte, waarom David dan ook beproefde de controlee ring daarvan aan de levieten op te dra gen, voortaan mogen geen andere ge bruikt worden dan de juiste, de recht vaardige d.w.z. zulke als door den ver- kooper stilzwijgend in het uitzicht wer den gesteld. En wat het tweede, „de gave gulden' betreft, merkt hij op, dat het geld, zoo als bekend is, gewogen werd. De naam sikkel van „sjagal", dat is wegen, be wijst zulks. Gezorgd moet dus, en dit wordt den vorst als zijn hooge plicht voorgehouden, dat de sikkel het volle gewicht heeft in overeenstemming met de wet, waarom de sikkel van twintig gera een gera had de waarde van on geveer zeven en een halve cent de heilige heet. Zoo kwam God zelf voor de gave gulden, d.w.z. voor eerlijkheid en trouw in de handel op. Zij, die wel eens hunkeren naar in flatie, mogen zulks terdege bedenken Want zeker overtreedt hij, die moedwil lig en opzettelijk de muntwaarde aan tast het gebod Gods, zooals Ezechiël het Omschrijft. Vandaar het veroordeelend vonnis dat bijna iedereen over Amerika velde, toen zijn President zonder nood zaak de noteering van de dollar op zettelijk en kunstmatig omlaag duwde. De dollar stond vastde koers moest met geweld omlaag gedrukt worden gaafheid werd opzettelijk geschonden. Dat was 'n ongeoorloofde regeerings- daad, goed bedoeld ten bate van het volk, dat nemen we gaarne aan; doch zedelijk onverdedigbaar. Het is daarom plicht van den Christen-staatsman om vast te hou den, met alle macht aan de gaafheid van de gulden; aan de heilige waar de van het betalingsmiddel. Daaraan is zegen verbonden. Immers het is onrecht, vooral tegenover de kleinen en zwakken, als men willekeurig het muntstelsel verandert. In vroegere eeuwen hebben vorsten het meermalen gedaan; steeds met de bedoeling om, niet zelden voor eigen genoegen, van het volk belastingen te halen, welke zij op andere, nol-male wijze niet machtig konden worden. Opzettelijk streven naar hiflatlg, als verdoovingsmiddel, omdat men voor andere maatregelen terugdeinst, is on geoorloofd en het is Christenplicht dit kwaad te keeren, zoolang het kan. Ook tegenover het buitenland. Want wie de koers van het ruilmiddel een zijdig verlaagt, pleegt diefstal tegen over den buitenlandschen schuldeischer. Echter, ook in omgëkeerde richting kan de Overheid de gerechtigheid op economisch terrein dienen en haar Christelijke plicht vervullen, al houdt zij zich uitsluitend bezig met stoffelijke zaken. Het bewijs daarvan ligt in de z.g, clearingwet, welke dezer dagen in wer king treedt. Deze wet stelt de regeering in staat vergeldingsmaatregelen ten be hoeve der eigen burgerij tegenover het buitenland, allereerst ongetwijfeld tegenover Duitschland, te nemen. Heel eenvoudig gezegd, komt het hierop neer. Duitschland voerde 't trans fermoratorium in. Tengevolge daar van mogen Duitschers, die eenige schuld (welke dan ook) in Nederland hebben te voldoen, het geld daarvoor niet aan den schuldeischer overmaken, doch moeten zij het storten in een Duitsche conversiekas. Met dat geld betaalt de Duitsche regeering allereerst rente en aflossing der z.g. Daweslee- ning en daarna die der Young-leening. Daarna komen andere rentebetalingen aan de beurt, doch slechts tot een zeker percentage en de rest van de rente schuld wordt vereffend met verhandel bare bewijzen, van welke nog blijken moet of zij verhandelbaar zijn. Of dit een eerlijke handelspolitiek is moet iedereen voor zich zelf maar uit maken. Onze regeering is van oordeel, dat zij tegenover deze zonderlinge wijze om „schulden te vereffenen" maatrege len behoort te nemen ten bate van de eigen burgerij. En zij zegt met de clea- ringswet tegen Duitschland: beperkt gü de betalingsmogelijkheden, dan zijn wij genoodzaakt hetzelfde te doen. In ons land zal de Ned. Bank dan optreden als conversiekas en impor teurs in ons land zullen daar moeten storten, wat ze aan het buitenland schuldig zijn en onze Regeering zal op die wijze zorgen, dat Nederlandsche crediteuren aan hun geld komen en niet te vergeefs behoeven te wachten op betaling uit Duitschland. Het is dus een maatregel van weder vergelding, waarbij de Regeering op komt voor eerlijkheid in de handel. De wedervergelding spreekt nog dui delijker bij het wetsontwerp inzake retorsie-bevoegdheden. In normale tijden dacht men daaraan niet. Thans voert de Regeering uit, wat zij in de Regeeringsverklaring in uitzicht stelde als het moet, zullen we tijdelijk de han delspolitiek wijzigen. liet nemen van retorsie-maatregelen beteekent, dat wij door invoer-beper- kingen of verboden en incidenteele ta- riefsverhoogingen het buitenland pogen ie treffen, indien het door zijn optre den de levensbelangen van ons volk schaadt. Dit is ook: de gerechtigheid dienen. Dit beteekent ook, dat de Christen staatsman, die tracht een volk te be houden voor stoffelijke ondergang, daarmee bezig is in de dingen, welke hem van God te doen gegeven zijn. Hij kan daarin zijn Christenroeping vervullen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bü Kon. besluit ridder in de Orde vai Wethouder der g-eim. 13(J Kon. besluit va ridder in de Orde v« C O Wicherts, alger van het hoofdbestuur srlng van gepensioni minderen van het Ne Bü Kon. bealuit va bü de firma H J Rabouw, te Gouda. Bü Kon. besluit van 12 Juli is benoemd to officier in de Orde, van Oranje Nassau dr V Kon. besluit i aad in het H Den Haag. als bedoeld in Gerechtshof art. 28 der Provisloneele lastri Hoog Militair Gerechtshof: mr dr W A Flck. raadsheer in den Hoogen Raad dei derlanden te Den Haag, en jhr mr dr 1 C Calkoen, rechter in de arrondissementsi bank te Den Haag. Cortgene. op diens verzoek, ingetrokken en net ingang van 1 Augustus benoemd tot bi ;emeester van die gemeente mr J D Koster. COLLEGE VAN REGENTEN OVER GEVANGENISSEN B0 Kon. besluit van 17 Juli is. met ingang DE NIEUWE RIJNVAART-ACTE ZAL NIMMER VAN KRACHT WORDEN Aldus het Min. van Buitenl. Zaken Naar aanleiding van hetgeen het „Dag blad van Noord-Brabant" publiceerde over de nieuwe Rijnvaart-acte heeft de „N. R. Crt." zich om inlichtingen gewend tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Daar deelde men het blad over d heid het volgende mede: De zakelijke inhoud van het eerste gedeel te van. het stuk, de tekst van het ontwerp (er kan geen nadruk genoeg op gelegd wor den, dat het geen enkele andere beteekenis dan die van een ontwerp heeft) is, zoo werd bevestigd, juist Deze tekst was al se dert eenige weken geen geheim meer, want wel zijn de Onderhandelingen in de com missie van vertrouwelijk karakter, maar het ontwerp is, na de eerste lezing gepasseerd te zijn, nu onlangs aan verschillende licha men hier te lande, kamers van koophandel dergelijke, rondgezonden om er hun advies over te hooren. Hoe het ontwerp tot stand kwam Wat den commentaar van het „Dagblad van Noord-Brabant" betreft, hierin behoort de nadruk te vallen niet op de inleidende beschouwingen over de positie van ons land in de Rijnvaartcommissie enz., maar op het tweede gedeelte, daar waar verwezen wordt de voetnoten m het ontwerp, welke doen blijken, dat onze huidige vertegen woordigers in de Rijnvaartcommissie gewei gerd hebben deel te nemen aan de bespre king en de stemming over het ontwerp. Van voren, dit kunnen wij er aan toevoegen, hadden zij ten duidelijkste doen blijken, dat het ontwerp in dezen vorm als volko men onaannemelijk voor ons land moest worden beschouwd. De voorzitter onzer de legatie, Dr. A. G. Kröller, heeft daarna, toen de bespreking aan de orde kwam, mede gedeeld, dat hij de vergadering zou verla ten, om ten duidelijkste te doen uitkomen, dat Nederland met de nieuwe redactie niets te doen wil hebben. Hij is, onder aandrang van den voorzitter der commissie, gebleven als toehoorder. Onjuist is, dat de Franschen zich bij de besprekingen als handlangers van de Belgen zouden hebben gedragen. Waar het vooral op aankomt is, dat de Ne derlandsche delegatie in haar gedragslijn volkomen de instructies van onze regeering heeft gevolgd. Het standpunt, door de Nederlandsche vertegenwoordigers in de Rijnvaartcommis sie ingenomen, is het standpunt van de re geering, zooals men trouwens reeds, na de eenige jaren geleden door minister Bee- laerts van Blokland met betrekking tot het nieuwe régime op den Rijn afgelegde ver klaring, kan weten. Men verzekerde ons, dat de regeering in het minst niet van plan is op dit punt ook maar e.enigszins toe te geven, wat beteekent dat het ontwerp, dat onzerzijds door een tractaat bekrachtigd zou moeten worden, in dezen vorm nimmer van kracht zal kun nen worden. Aldus was ook het standpunt van de vorige regeering geweest tegenover de reeds geruimen tijd in gang zijnde po gingen om het Rijnrégime in den zin van uitbreiding van den z.g. conventioneelen Rijn buiten zijn tegenwoordig gebied te ver wringen. Het kanaal door Z.-Beveland De voorstelling van zaken, die het „Dag blad van Noord-Brabant" geeft, alsof door de „grootscheepsche ontwerpen voor Zuid- Beveland" achterom reeds gepoogd het nieuwe régime bij ons volk te introdu- ceeren, moet als volstrekt onjuist worden verworpen. De verbeteringen in het kanaal van Hansweert en aan de brug te Vlake hebben met deze zaak niets te maken, zijn geheel los daarvan voorbereid, omdat zij in overeenstemming onder andere met het advies van de desbetreffende sub commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam voor het ver keer van en naar de Nederlandsche havens, dus voor de Nederlandsche scheepvaart, van belang geacht werden. In Noord-Bra bant wil men blijkbaar uit voorliefde voor het bekende plan-Bongaerts met de zeeha ven Bergen op Zoom aan deze plannen een draai geven, om 't te doen voorkomen, alsof ze een gevaar voor de vrijheid van hande len voor ons land ten opzichte van het Rijn vaart-régime zouden vormen, maar objec tief gesproken bestaat dit verband niet Het is onjuist, het ontwerp als „het nieu we tractaat" aan te duiden en, wat onze re geering betreft heeft het ook nimmer eeni ge kans dit te worden. Men is bij ons vast besloten het been stijf te houden, zooals in de Rijnvaart-commissie reeds is gebleken. EEN FIETS- EN WANDELPAD DOOR DE DUINEN Mede in verband met bevordering van het vreemdelingenverkeer worden moi teel plannen ontworpen voor den aanleg van een wandel- en rijwielpad door de dui nen langs de zeekust in het Westland. Dit pad zou aanvangen te Kijkduin, om dan ver der langs de gemeenten Monster en 's-Gra- venzande naar Hoek van Holland te worden sleid. Diverse besprekingen hebben hiervoor plaats gehad, hetgeen wel in hoofdzaak be treft het hoogheemraadschap Delfland, dat vergunning voor den aanleg moet verstrek ken. Behoudens enkele voorwaarden heeft dit College in beginsel den aanleg van deze paden toegestaan. In totaal zou deze weg ongr. eer vijf me ter breed worden, waarbij voor het rijwiel een tegel-verharding zou worden maakt. De gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag, Monster en 's-Gravenzande hebben hun instemming met dit plan betuigd. Wanneer de aanleg van dezen duinweg zou kunnen plaats vinden, is hiermede een prachtige fiets- en wandeltocht geschapen. Vooral in de omgeving van Loosduinen en Monster is langs de duinenrij veel natuur schoon, terwijl anderzijds het aangrenzende Westland de noodige aantrekkingskracht zal uitoefenen. Een door velen lang gekoesterden wensch zou door den aanleg van het pad in ver vulling gaan. De aanleg zou tevens een ob ject kunnen zijn voor een werkverschaffing DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS „Zóó of anders!" WIJZIGINGEN AANGEBRACHT Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet ontleenen wij het volgende: Bezuiniging is noodzakelijk. De moeilijk heid is alleen, dat naar een methode moet worden bezuinigd, die aan het onderwijs zoo min mogelijk schade doet. In deze methode past dit wetsvoorstel. Werden maatregelen als hierbij voorgesteld, niet genomen, dan zou de regeering zich tot andere maatrege len zien gedwongen, die het onderwijs wèl of ernstiger zouden schaden. Deze consequentie dient in het oog te worden gehouden bij de overweging van de bezwaren, die het wets voorstel ontmoet Het alternatief is niet: al dan niet bezuinigen; het alternatief is: zóó bezuinigen of anders. De stelling dat de Grondwet geen ruimte zou laten om de beslissing of de vergoedin gen, bedoeld in de artikelen 97, 100 en 101 der L. O.-wet al dan niet zullen worden uit gekeerd en tot welk bedrag, in handen te leggen van de regeering, kan niet als juist worden erkend. Iets anders is, dat de wet gever de voorwaarden, waarvan de Grondwet hem de vervulling opdraagt, niet zóó mag stellen, dat de vervulling niet mogelijk is. Van de verdubbeling der cijfers van handteekeningen spreekt noch de Grondwet, noch de wet van art. 73 der L. O.-wet kan dit niet worden volgehouden, al valt niet te ontkennen, dat men aldus zeer hoog klimt. De minister komt bij Nota van Wijzigin gen aan dit bezwaar tegemoet door de getal ten anderhalf maal zoo groot te stellen. Ver zwaring van de voorwaarden is onvermij delijk. Geen dwang naar de openbare school Waarop de stelling is gegrond, als zou het om.verp in het geheel geen rekening houden met de omstandigheid, dat jaarlijks onge veer 10.000 leerlingen van de openbare naar de bijzondere school worden overgeplaatst is den minister niet duidelijk. Het ontwerp be helst alle bepalingen, die noodig zijn om te voorkomen, dat ouders zouden worden ge noopt hun kinderen naar de openbare school te zenden, indien het openbaar onderwijs indruischt tegen hun godsdienstige overtui ging. De regeering zal toch tegenover de Kamer niet behoeven te betoogen, dat zij dit onder alle omstandighedeen tot eiken prijs zal voorkomen. De regeering acht de bezuiniging, die de gemeenten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die, welke daaruit zal voortvloeien voor het Rijk. De minister wil gaarne aan het bezwaar tegemoet komen, dat gelegenheid tot beroep ontbreekt. De noodige wijzigingen heeft hij in het ontwerp aangebracht Affectieve bezuiniging Wie meent, dat de voorgestelde maatrege len geen bezuiniging van eenige beteekenis zullen brengen, kent de practijk niet Talloos zijn de klachten, die de regeering bereiken van de gemeentebesturen, dat zij bij de toe passing van de geldende wet worden ge dwongen tot uitgaven en het aangaan van leeningen, die niet noodzakelijk en in dezen tijd derhalve niet te verantwoorden zijn. In die klachten speelt de godsdienstige overtui ging der besturen geen rol. Persoonlijk be- hooren de klagende bestuurders in meerder heid tot de vrienden van het confessioneel onderwijs. Dagelijks ervaart de regeering, dat die klachten veelal gegrond zijn. Aan stichting van nieuwe gebouwen voor bestaande scholen zal in de tegenwoordige omstandigheden slechts in gevallen van uiterste noodzaak worden gedacht Aan het bezwaar, dat er toch nog gevallen zouden kunnen zijn, waarin stichting van een bij zondere school objectief noodig is, maai door de wet zou kunnen worden verhinderd kan worden tegemoet gekomen door de woor den „of andere gewichtige omstandigheden" in te voegen. Afstand van buis tot school De bezwaren tegen de verhooging van tot zes kilometer acht de minister wel eenigszins overdreven. Hij is echter bereid den afstand van zes kilometer tot vijf kilo meter te verkorten. De kostea, welke uit de toepassing van art. 13 der L. O. wet 1920 voortvloeien, bedragen volgens de laatste be kende gegevens, t.w. die van het jaar in totaal 93.000. De minister vermag niet in te zien, welke overwegende bezwaren er tegen kunaen worden aangevoerd, dat de wet, mits op be hoorlijken termijn geldende contracten bui ten werking stelt. Intusschen zullen con tracten op langen termijn wel uitzondering zijn. Met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt De opheffing van kleine openbare scholen die in het belang van het onderwijs dienen te verdwijnen, zal de minister langs ande ren weg bevorderen. Tegen het hooren van den Onderwijsraad heeft de minister geen bezwaar. VERLEENING VAN RETORSIE BEVOEGDHEDEN BESCHERMING VAN TAKKEN VAN ONS VOLKSBESTAAN Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot verleening "in enkele retorsiebevoegdheden. De minister zet daarin uiteen, dat de fei ten hebben aangetoond, dat het hier niet alleen gaat om eventueele toekomstige ge varen, doch dat toestanden, als in de toe lichting geschetst, zij het dan ook als uit zonderingsgeval, reeds bestaan. Dat de re geering eerst thans overgaat tol het vragen van nieuwe bevoegdheden is daaraan toe te schrijven, dat de handelspolitieke ontwikke ling van een aantal landen zoodanige ge varen voor de Nederlandsche volkshuishou ding oplevert, dat belangrijke takken van ons volksbestaan met den ondergang be dreigd zouden worden, indien krachtig ver- eer onmogelijk zou zijn. Wat met de retorsie wet zal kunnen wor den bereikt zal de toekomst leeren. Van de invoering van een onderhandelingstarief venvacht de regeering vooralsnog geen groo- tere bevordering van onzen export, dan zij door deze wet hoopt te zullen verkrijgen. Een wijziging van de crisis-invoerwet is in voorbereiding. De wenschelijkheid, afzonderlijke maat regelen te treffen om dumping tegen te i, is in verband met het verscherpte gevaar van valuta-dumping, opnieuw bij de regeering in onderzoek. De vraag, of de bij art. 1 aan de regeering te verleenen bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten, waarmede geen meestbegunstigingsverdrag bestaat, wordt bevestigend beantwoord. Onder Nederland wordt in dit ontwerp alleen het Rijk in Europa verstaan. Zoo noodig zal deze kwestie voor de overzee- sche gebieden afzonderlijk onder de oogen worden gezien. ZIEKENFONDSEN EN ZIEKEN- HUISVERPLEGINGSFONDSEN AFBAKENING VAN TERREIN Te Zwolle hebben vertegenwoordigers van den Algemeenen Raad ter Bevordering van 't Ziekenfondswezen met afgevaardigden van corporaties, welke zich bewegen op de ge bieden van ziekenverpleging, een bijeen komst gehouden, ter bespreking van de mo gelijkheid van afbakening van het werkter rein der ziekenfondsen en van dat der zie- kenhuisverplegingsfondsen. Met name is daarbij nagegaan, of de ver deeling der werkzaamheden zóó zou kunnen zijn, dat de ziekenfondsen zich in het alge meen zullen beperken tot de verzorging der huisverpleging, terwijl aan de ziekenhuis- verplegingsfondsen de verzorging der zieken- huisverpleging met inbegrip der klinische hulp ware over te laten, zij het met inacht neming van bestaande verhoudingen in de grootere steden. Overeenstemming hieromtrent kon niet worden bereikt Echter zullen de bovenge noemde organisaties ook verder met elkaar in contact blij ren. BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN AFVLOEIING VAN 68 AMBTENAREN. Per 1 Januari a.s.? De Minister van Sociale Zaken heeft thans het standpunt kenbaar gemaakt, dat hij in neemt t.. o. v. de bezuiniging op de gemeen telijke en provinciale keuringsdiensten van waren. Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten van keuringsdien sten, deelt de minister mede, dat het plan van bezuiniging met betrekking tot de keu ringsdiensten voor waren, dat hij bij de aan- t7QO„ding van zijn ambt vond, tweeledig is: meer rationeele bezetting van de keu ringsdiensten met personeel en wel in ver houding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenigszins ruim, andere diensten die karig bezet zijn met personeel. In totaal zouden door deze reor ganisatie 68 ambtenaren kunnen afvloeien. Daardoor zou in totaal f 252.164 worden be spaard; 2. door verlaging van het salarispeil der ambtenaren tot het peil der rijksambtena ren, zou een bezuiniging van rond f 30.000 worden bereikt. Op de begrootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salaris sen en door besparging op materiaal f 68.900 bezuinigd. In totaal zou zoo op f 350.000 be zuinigd worden, waarvan f 175.000 ten voor- deele van het Rijk zou komen. Het boven aangegeven plan, dat na ern stig onderzoeken is gevormd, steunt op de gedachte, dat de werking van de Warenwet niet moet worden aangetast In het boven ontwikkelde plan zal de personeelinkrimping met 68 plaats vinden op een totaal voor alle diensten van 381. De minster heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangelegenheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drasti sche salarisverminderingen, als in het voor loopig verslag gesignaleerd, die inderdaad zouden voorkorten, moeilijk te aanvaarden zijn. Bovendien meent hij, dat de salaris- vermindering van deze ambtenaren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de alge- meene wettelijke voorziening betreffende de salarissen der gemeente-ambtenaren, die de regeering voorbereidt. Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de termijn van 1 Augustus a.s. aan de ge meentebesturen gesteld voor de verlangde bezuiniging, voor deze te kort en voor per soneel, dat zou moeten afvloeien, onbillijk kort is. De maatregel zal, wil men de bil lijkheid betrachten, niet vóór 1 Januari kun nen ingaan. Dit maakt eenige verhooging van den be- grootingspost noodzakelijk. Voor het loopen- de jaar is voor de diensten in totaal ge raamd f 1.533.201,28. Voor het Rijk bedraagt daarin het aandeel f 766.100,64, dat is f 106.100,64 meer dan het bij Nota van Wij ziging uitgetrokken bedrag. Voor het loo- pende jaar wordt het artikel hij deze me morie nader verhoogd met f 106.101 en dus gebracht op f 766.001. (blz. 1) De memorie van antwoord op het wets ontwerp tot verleening van retorsiebevoegd heden. Een wijziging van de crisisinvoerwet behandeling. memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Lager On derwijswet De regeering handhaaft haar voorstel in hoofdzaak. De minister van Buitenlandsche Zaken over de publicatie betreffende de nieuwe ~ijnvaartacte. (blz. 21 Een officieuze mededeeling luidt, dat de economische wereldconferentie in October van dit jaar weer heropend wordt. In Marokko bij Casablanca werd een ge bied van 40 vierkanten K.M. in vlammen gezet; meer dan 30 inboorlingen kwamen in Drastische saneeringspogingen van Roose- ?lt; een boycotsysteem tegen onwillige fa brikanten. Het jaarverslag van de N.V. Machinefa briek Gebr. Stork Co. meldt een verlies van 9.000.000. De directie doet reorganisatie oorstellen. Blz. 3 Te Zeist is heden de 59ste jaarvergadering gehouden van de Geref. Zondagsschoolver- „Jachin". Bij het zwemmen waagden zich te Katwijk aan Zee vier personen te ver in zee; een dame is verdronken. Bij een botsing tusschen een motorrijder en een auto te Sloten (N.H.) is een persoon ïdood en een zwaar gewond. (blz. 5) Tiendaagsche Veldtocht door Bergenland en langs den Rijn III. (blz. 8) Te Barchem wordt de 18e Conferentie voor Inwendige Zending gehouden. IMPORT VAN VLEESCH In verband met het Kon. Besluit d.d 12 Juli 1933 No. 28, Stcrt. 136, worden belang hebbenden bij den import van de daarin genoemde vleesehsoorten, schapen en slacht- paarden verzocht, zich schriftelijk te wen den tot de Crisis-Rundveecentrale, 2e v. d. Boschstraat 2, 's-Gravenhage. Voornaamste Nieuws. ^^Doos30en 60et. EERSTE KAMER Geloofsbrieven De geloofsbrieven van den heer J. J. An- driessen (r.k.), gekozen in de vac.-Yssel- muiden, werden onderzocht en goedgekeurd en tot diens toelating werd besloten. De nieuw gekozene legde daarna in han den van den voorzitter de vereischte eeden af en nam zitting. Aldeelingen Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten een aantal wetsontwerpen in de afdee- lingen te onderzoeken, o.m. betreffende con- tingenteering, wijziging der hooger onder wijswet en der wet op de personcele belas ting. De vergadering werd te 1.10 uur gesloten. DE ACTIE VAN ..HET ANKER" De Telegraaf meldt, dat er binnen zeer korten tijd van rijkswege stappen te ver wachten zijn tegen den heer A. G. A. V e r- s tegen, burgemeester van Koog aan do Zaan, die een leidende rol heeft gespeeld in het weder verschijnen van Het Anker. Van bevoegde zijde wordt echter mede gedeeld, dat dit bericht als voorbarig moet worden beschouwd. DE BURGEMEESTER VAN APELDOORN GAAT AFTREDEN Naar de Tel. verneemt, zal de Apeldoorn- sche burgemeester, mr. W. R o o s m a 1 e N e p v e u zijn gemeente gaan verlaten. De heer Rosmale Nepveu zal zich te Gorsel vestigen HET NATIONAAL HULDIGINGS- DEFILE TE AMSTERDAM OP ZATERDAG 9 SEPTEMBER. In aansluiting op het onlangs geplaatste bericht kunnen wij mededeelen, dat het Uitvoerend Comité reeds uit onderscheiden streken in ons land sympathiebetuigingen en medewerking heeft ontvangen. Een breed Eere-Comité, waarvan de na men binnenkort zullen worden gepubli ceerd, heeft zich inmiddels gevormd, terwijl het eere-voorzitterschap zal worden bekleed door eenige hooggeplaatste autoriteiten. Het Comité beoogt, H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan de hoofdstad in September een grootsclie nationale hulde te brengen en roept daarom alle Oranjegezinde organisa ties in ons land op, hun medewerking te verleenen en alzoo te getuigen van hun trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje. Te meer is hiertoe aanleiding, nu H. M. in September Haar 35-jarig regee- ringsjubileum herdenkt. De deelname aan het défilé is opengesteld voor leden van vereenigingen, corporaties en afgevaardigden, alsmede voor belang stellende particulieren, die groepen willen vormen. Men gelieve zich aan te melden aan het secretariaat, Koninginneweg 7. Am. sterdam-Zuid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1