^licuuif £>iïlsri)r tismmitl EERSTE BLAD Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar "n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che sending *4.50 Bij dagenjksche zending *5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar jyjQ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 18 JULI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot G regelsL17M Elke regel meer0.22VI ïcgez. Mededeellngen van 1—6 regels 2_Ï0 "Ike regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt herek<*nd f f) !0 14e Jaargano Dit nummer bestaal uit TWEE bladen HET PROBLEEM DER OPVOEDING De oud-onderwijzer, het tegenwoordige eoc.-dem. kamerlid Thijssen schreef in de roode pers een recensie over het proef schrift van zijn partijgenoot Dr. P. Klin kenberg over het onderwerp: „Socialis tische opvoedings- en Onderwijsdenkbeel- den". De jonge doctor is van oordeel, dat on der het kapitalisme een socialist moet zijn tegen de verplichte neutrale staatsschool Hij wil: een „neutrale" openbare lagere school, en daarnaast bizondere scholen; echter wil hij het woord .neutrale" vervan gen door objektieve. Als socialist wil hij die objektieve openbare school pas loslaten, wanneer op onweerlegbare wijze is bewe zen, dat de objektiviteit er herhaaldelijk bewust wordt geschonden; dan pas zou hij als afweermaatregel willen overgaan tot op richting van socialistische scholen. Daar voor is z.L het oogenblik nog niet gekomen. Het volgende citaat geeft precies zijn stand punt aan: „Met volledige erkenning van het kapita listische klassekarakter der openbare school en het ontbreken ten gevolge daar van van elke specifiek „socialistische" ge meenschapstendens, aanvaardt de demokra- tische socialist haar desalniettemin ter wille van de kostbare waarden van objek tiviteit en humaniteit Bovendien is hij overtuigd van de groote beteekenis van een socialistische gezinsopvoeding en een socia listische jeugdbeweging die door haar sfeer corrigeerend en aanvullend kunnen wer ken, waar het openbaar onderwijs in deze te kort moet schieten". Op grond van één en ander is Dr. Klin kenberg dan ook van oordeel, dat het bizon der onderwijs gesubsidieerd behoort te wor den. Echter, aldus zijn recensent, „wijst hij daarna op de afschuwelijke anti-maatschap pelijke praktijk van de Pacificatie, en zoo ziet hij het dilemma aldus: wat moet voor de soc.-dem. zwaarder wegen: het subsidie- recht of het bedreigde maatschappelijk be lang". Wat die afschuwelijke anti-maatschappe lijke praktijk is, wordt niet gezegd; maar voor ons ligt de conclusie voor de hand, dat de pacificatie niet zoo erg yeilig is bij de S. D. A. P. Ook daarom niet wijl de jonge doctor, die tegenover het door hem opgeworpen dilemma geen partij kiest, zich wel solidair verklaart met de elf punten, welke de Bond van Ned. Onderwijzers stelde ter verbete ring van de L.O.-wet. Dat zegt genoeg. De recensent gaat daarover niet discus sieeren, maar zegt: De, hoogst wetenschappelijke, wankel moedigheid in *t laatste hoofdstuk be wijst wel, hoe lastig het probleem der socialistische opvoeding is, zelfs voor iemand, die, als Klinkenberg! de materie doorwerkt heeft. De opvoeding is waarlijk niet het eenige probleem, waarmee de socialisten nog worstelen: maar misschien is het wel het zwaarste". Dit laatste zij grif toegegeven. Wie zich bij de opvoeding niet laat leiden door de waarheid der Schrift, brengt het niet ver der dan wetenschappelijke wankelmoedig heid. Echter past daarbij slecht de hooge toon, welke steeds is aangeslagen door Bondsonderwijzers, die zóó goed wisten te vertellen wat des kinds wa^, dat zij zonder bezwaar de ouders de opvoeding uit han- den wenschten te nemen en ons volk gaar ne gelukkig zouden maken met' de ver plichte neutrale staatsschool! Terwijl men zelf nog worstelt met het probleem der opvoeding! GEWRAAKTE CIJFERS Propaganda en statistiek verdragen zich soms zeer moeilijk met elkander. Dat leert het duel tusschen twee yrijzinnig-de- mocraten bizonder duidelijk. De heer Klaas de Vries, is een onver schrokken held in zijn propaganda voor de openbare en zijn hatelijke aanvallen op de bizondere school. Maar over de statistiek bekommerde hij zich niet al te zeer. Nu schijnt dat in breede vrijzinnige krin gen geen doodzonde te zijn: de bizondere school moet nu eenmaal duur zijn en de openbare goedkoop. Aan dit waandenkbeeld houdt men maar halsstarrig vast Echter, het cijfergegoochel van den heer Klaas de Vries werd zijn partijgenoot Mr. van Zanten, bedreven in de statistiek, te erg en deze tikte hem op de vingers. Maar het was nog niet raak genoeg om den propagandist tot rede te brengen. Hij bleef doorhollen; goochelde opnieuw met cijfers en dacht blijkbaar: die gaat men toch niet narekenen. Wij zeiden ©r reeds het onze .van, doch BINNENLAND FRANSCH-BELG1SCH ANNEXIONISME H/len wil verbreeding van het Kanaal Hansweert-Wemeldinge voorschrijven DE NIEUW-ONTWORPEN RIJNVAART-ACTE Het „Dagblad van Noordbrabant" komt met zeei belangrijke onthullingen inzake de nieuwe Rijnvaart-acte. Na vergeefsche pogingen te hebben aange wend om in Nederland te weten te komen, hoe de tekst er uit, ziet van de nieuwe Rijn vaart-acte, welke in November van het vo rige jaar in eerste lezing vastgesteld is door de Rijnvaartcommissie zooals deze sinds het verdrag van Versailles is samengesteld, zijn wij er erin geslaagd, aldus dit blad, in het buitenland inzage te verkrijgen van het belangrijke officieel „Projet". De inhoud van dit merkwaardige stuk overtreft nog wat de meest argwanende Ne derlanders van de annexionistische plannen der huidige Rijnvaartcommissie hebben ge vreesd. Ziehier, (in vertaling), de letterlijke tekst van het begin van het ontwerp: ONTWERP VAN DE HERZIENE CON VENTIE VOOR DE SCHEEPVAART VAN DEN RUN, IN EERSTE LEZING AANGENOMEN. L TERREIN VAN TOEPASSING De huidige Conventie is van toepassing, onder voorbehoud, der beschikkingen van alinea 2 hiernavolgend: lo. op den Rijn stroomopwaarts vanaf haven van Bazel (kil. 1.9 terrein der Pont Central) tot aan Gorinchem (kil. 94.5) ter eener zijde ,en Krimpen (kil. 131.18) ter an- derer zijde, de Lek en de Waal beschouwd als deel uitmakende van den Rijn; 2o. op al de scheepvaartwegen die ge woonlijk gebruikt worden door de Rijn scheepvaart vanaf Gorinchem en Krimpen tot aan de open zee; 3o. op de scheepvaartwegen, Gorinchem met de Westerschelde verbindend, die ge woonlijk gebruikt worden door de Rijn scheepvaart om naar Antwerpen te gaan of zn daar te komen. Aan het slot van dit eerste artikel, in de tweede alinea, wordt dan gemeld, dat een aantal beschikkingen van de nieuwe Rijn- vaartacte niet van toepassing zijn op de wa terwegen vermeld onder 2o en 3o, niet van toepassing dus op het Rijnmondingsgebied, dat nooit tot den conventioneelen Rijn heeft behoord en op het Tusschenwatergebied, waartoe de kan, len van Vlissingen naar Veere en van Hansweert naar Wemeldinge behoorep, - Daarentegen vermeldt het Slotprotocoi op Kag. 28 van het nieuwe Rijnvaartacte-ont- werp letterlijk: AD. ART. 42, 43bis en 44 (VAN DE ONTWERP-CONVENTIE) De Oeverstaat is ertoe verplicht, de scheep vaartwegen bedoeld onder 2o en 3o van de eerste alinea van het eerste artikel, te hou den in een zoodanigen staat dat hij beant woordt, op ieder oogenblik, aan de behoeften der scheepvaart). De greep naar grootere macht! De Rijnvaartcommissie is hij gevolg niet langer tevreden met haar honderd jaar oude taak: te waken over den conventioneelen thans komt Mr. van Zanten in de Vrij z.- dem. andermaal op het appèl en slaat zijn partijgenoot zoo ongenadig om de ooren, dat hij beslist propagandist op wachtgeld moet worden. De heer de Vries had beweerd, dat de 1389 nieuwe scholen geheel op rekening van het bizonder onderwijs gesteld moesten worden. Toen men hierop aanmerking maakte, antwoordde hij: „Laten er, in Amsterdam en andere groote steden door de splitsing van scholen eens 100 openbare bijgekomen zijn, dan is de toeneming toch nog de door mij ge noemde 1289". Dat is Mr. van Zanten te kras en hij zet den oud-schoolpziener aldus op zijn num mer: Maaruit de statistiek had de heer de V. precies kunnen aflezen, hoeveel scholen er bijgekomen zijn. Raadpleegt hij die, dan zal hij zien, dat er b.v. in Amsterdam, waar het ambulantisme al in 1917 werd afgeschaft, bij hetzelfde aan tal leerlingen, vóór dien 189, doch in 1927 niet minder dan 376 openbare scholen waren en in Rotterdam in 1920 166, doch in 1923, toen het ambulantisme verdwe nen was, bij minder leerlingen 319. Al leen in deze beide steden zijn er dus uitsluitend door de wet van 1920, die de heer V. zoo voorstaat, zonder noodzaak reeds 344 scholen meer gekomen bij min der leerlingen, wat natuurlijk evenzeer zou gebeurd zijn bij één school voor allen Zoo zijn er van de 1389 330 of 1059, die de heer de V. aan het bijzonder onderwijs toeschrijft, reeds een derde deel ver klaard. Resten nog de andere groote ste den en de gevolgen van de verdere be palingen der wet van 1920, waarop ik nu niet nader inga. Als Mr. van Zanten dit eens deed, en acht sloeg b.v. op de „mooie kooien zon der vogels" in den Haag, dan zou men rare cijfers zien; maar het bovenstaande is waarlijk voldoende, om met den statisticus de conclusie te trekken, dat men in Vrij heid, Bode, Schoolblad en Volksonderwijs beweringen uit, zonder eenig bewijs a: voeren. Rijn van Bazel tot Gorcum en Krimpen aan de Lek. Sinds de Rijnvaartcommissie tengevolge van het dictaat van Versailles onder Fransch-Belgische leiding gekomen is, kan Nederland blijkbaar niet langer in staat worden geacht om zijn souvereiniteit over het Rijnmondingsgebied en over de Zeeuw- sche Tusschenwateren in harmonie met het Europeesche belang uit te oefenen. Wat goed voor Europa was toen het Duitsche Keizer rijk de grootst macht in de Rijnvaartcom- ie was, is Jat niet meer nu Frankrijk en België de plaats van het Duitsche Keizerrijk hebben ingenomen. Nederland moet ont troond worden in zijn beheer over de eigen nationale wateren; Nederland moet over het Rijnmondingsgebied en over de Tusschen wa teren vanaf het Hellegat tot in de Wester schelde, toezicht en medezeggenschap dul- van een vreemd lichaam, dat door ge weld geworden is wat het is, zonder dat on6 volk ook maar het geringste misdaan heeft; en Nederland wordt gedaagd om onze zpe- ?n en onze kanalen door Walcheren en Beveland, op eigen kosten, zoodanig te on- dei houden, dat zij in de toëkomst immer zullen voldoen aan de behoeften der Belgi sche Rijnscheepvaart. Onttakeling van Rotterdam Met geen woord wordt zelfs opgemerkt, dat deze Belgische behoeften niet buitensporig of onredelijk mogen worden; hoe meer Bel gië er in slaagt, dank zij de Fransche kali gunsten, dank zij den gedepreciëerden frank, dank zij achterlijke sociale toestan den, dank zij compensatie-bijslagen en alle andere denkbare dumpingspractijken om Rotterdam van zijn natuurlijk Rijnscheep vaart-aandeel te berooven, des te meer zal Nederland eigen geld ten koste moeten leggen aan de verbetering van de Neder- landsche waterwegen, langs welke Frank rijk en België ons gastvrij land nadeel be rokkenen. Welken oorlog heeft Nederland dan ver loren, welk smadelijk „vredes"-verdrag heeft Nederland dan moeten teekenen, dat het door de Rijnvaartcommissie als een overwonnen staat behandeld wordt? Gelukkig toonen de voetnoten in het nieu we ontwerp aan, dat onze huidige Neder- landsche vertegenwoordigers in de Rijn vaartcommissie geweigerd hebben deel te nemen aan de bespreking en aan de stem ming over de door ons aangehaalde nieu wigheden. Gelukkig ook hebben de verte genwoordigers van Duitschland zich niet willen gedragen als handlangers van het Fransch-Belgisch imperialisme; zij hebben zich bij deze punten onthouden. België daar entegen welk een illustratie van de op rechtheid der Belgische verzekeringen, dat samenwerking met Nederland vurig wordt verlangd! België was zóó onvol daan, wilde nog zooveel verder in annexion nisme gaan, dat het tegen de geciteerde formuleering heeft gestemd; van bevoegde zijde is het ons verzekerd. Het raadsel van de onteigeningsplannen ngs het kanaal door Zuid-Beveland, waarvan een algeheele verbreeding wordt nagestreefd, is thans opgelost Dit door de ministers Beelaerts en Rey- mers als volmaakt onschuldig voorgestelde plan, waarvan wij het bestaan reeds meer dan een jaar geleden, hebben onthuld, da teert nog uit den tijd dat ons departement van Buitenlandsche Zaken dappere woor den in het openbaar sprak, maar achter de schermen de vlag streek. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de partementale krachten uit dat verleden on ze nieuwe regeering onkundig gelaten van de drijfveer, welke achter de grootscheep- sche ontwerpen voor Zuid-Beveland schuilt en welke geen anderè kan zijn, dan Neder land er toe te brengen, reeds van te voren te doen, wat later op grond van de nieuwe Rijnvaart-acte door België en Frankrijk zou kunnen worden afgedwongen, maar dan openlijk het karakter zou dragen van een matelooze vernedering. Onze Staten-Generaal zijn in ieder geval tot dusver geheel onkundig gelaten van het dreigend gevaar, dat Nederland in het nieuwe ontwerp der Rijnvaart-acte boven het hoofd hangt Te elfder ure, nu de onteigeningswet voor Zuid-Beveland reeds is ingediend, kunnen wij nog waarschuwen. Laten wij vertrou wen, dat onze volksvertegenwoordiging even mannelijk zal zijn als onze huidige verte genwoordigers in de Rijnvaartcommissie dat zijn geweest en dat de Tweede Kamer eenvoudig zal weigeren 't wetsontwerp in zijn huidige gedaante te bespreken. Niemand heeft het recht Nederland te dwingen tot het aanvaarden van een juk der Rijnvaartcommissie en Nederland zelf is het laatst van al geroepen om de opleg ging van een dergelijk juk voor te bereiden. DE OMZETBELASTING VERSCHILLENDE WIJZIGINGEN. Naar wij vernemen, zullen als gevolg van het overleg tusschen Regeering en Kamer commissie in het ontwerp der Omzetbelas ting verschillende wijzigingen worden aan gebracht Zoo zal het bedrag van één tot vier procent worden verhoogd, doch zal deze belasting slechts éénmaal, n.l. de bij bron worden geheven, waardoor aan tal van bezwaren wordt tegemoet gekomen en de controle zeer zal worden vereenvoudigd. De Omzetbelasting op luxe-artikelen wordt tot 10 pet. verhoogd. Daarnaast zal de lijst der vrijstellingen worden uitgebreid. TOESTAND VAN OUD-MINISTER VAN DER VEGTE IETS MINDER ERNSTIG Oud-minister v. d. Vegte vertoeft zooals bekend is, in Duitschland tot het ondergaan van een kuur. Aanvankelijk was zijn toe stand zeer goed en had bij de vorige week naar ons land willen terugkeeren, maar j.l. Dinsdag heeft zich (zooals men op blz. 5 kan lezen) oen complicatie voorgedaan. Hierdoor is zijn toestand ernstig geworden, maar blijkens de laatst ontvangen berich ten laat de toestand zich de laatste dagen iets minder ernstig LANDBOUWCRISISWET 1933 Aan het zoo pas door de Tweede Kamer uitgebracht vooidoopig verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de Landbouwcri- siswet 1933 ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden erkennende dat door de voorgestelde wijzigingen de regeering haast dictatoriale bevoegdheid verkrv Tt er kennen, dat waar land- en tuinbouw niet in staat zijn onder de huidige omstandig heden de moeilijkheden op te lossen, de re geering gedwongen is maatregelen te nemen teneinde zooveel mogelijk aan den noodtoe stand, waarin deze bedrijven verkeeren, te gemoet te komen. Verscheidene leden oordeelden, dat door het ontbreken van garantiebepalingen land- en tuinbouw weinig baat bij dit ontwerp zullen vinden. De landbouw kan alleen gebaat worden, door hooge invoerrechten op buitenlandsche artikelen en verscherping van de contingen- teering. Verscheidene ledea betreurden, dat dit wetsontwerp niet breeder is opgezet en dat niet handel, scheepvaart, industrie en bank- n tezamen met den landbouw in één groot verband zijn gezien. Meerdere leden vroegen van de regeericig toezeggingen o.a. in verband met de commis sie van advies die men uitgebreid wenschte met arbeiders, en vertegenwoordigers van handel en industrie (deze wensch werd door andere leden bestreden). Men vroeg naar de bedpeling van den Minister met de crisis- wetten, Varkenswet, Tarwewet, en de plan van de regeering met de consumptie- en de fabrieks-aardappelen, de suikerbietenteelt, de vlasteelt, en verschillende tuinderijpro ducten. Wat het nieuw voorgestelde artikel 10 a aangaat hiertegen hadden vel«n bezwaren, omdat daardoor de producten, waaronder de veredelingsproducten, duurder zullen wor- Vele lieden wilden nog meer artikelen her zien o.m. artikel 7, tweede lid, waarin den minister bevoegdheid wordt gegeven, kor tingen op den steun toe te passen. Zulk een bevoegdheid sluit in zich een groot gevaar voor willekeur. Ook wilde men opheffing van het algemeen Crisisfonds. Het bestaan van dit fonds maakt het onmogelijk te beoor deelen de afzonderlijke maatregelen. Gevraagd werd Het gaat, wérd door deze leden beweerd, niet aan, de bedrijven te helpen en de prijzen der producten te verhoogen, zonder dat waarborgen worden gegeven, dat de ar beiders zooveel mogelijk aan het werk wor den gehouden en hun loonen nog niet meer worden bekort. Vele leden achtten het noodzakelijk dat bij de Uitvoering der Crisiszuivelwet aan de coöperaties een goede plaats worde inge ruimd. Mede werd gevraagd of het wel in de bedoeling ligt voor te schrijven dat bij de margarine-industrie ook dierlijke en plant aardige vetten van hier te lande geteelde zaden moeten worden gebruikt. Omtrent de rnndveebeperking een der moeilijkste regelingen werd gehoopt, dat de minister het daarheen zal leiden, dat deze beperking met de uiterste omzichtig heid zal geschieden. Is de regeering van oordeel, zoo werd vraag g"steld, het ontginnen van bouwland te laten voortgaan of is zij van meening, dat het verleenen van steun aan producten of nieuw ontgonnen gronden aan beperkende bepalingen dient te worden onderworpen? Algemeen was men van oordeel, dat ten aanzien van de consumptie-aardappelen aatregelen der regeering geboden zijn. Gevraagd werd waarom de kleine kippeneieren gesteund worden en niet de groote, terwijl deskundige voorlichting aan kippenhouders steeds ging in de richting van het verkrijgen van groote kippeneieren. Verscheidene leden merkten op, dat de kweekers van de bloembollen, welke op last van het Rijk ter vernietiging worden ingele verd, eenige vergoeding dienen te ontvan gen. Blijft deze achterwege, dan is het voor al voor weinig draagkrachtige kweekers on mogelijk hun bedrijf in stnd te houden. Ook werd gevraagd waarom de boschhouw niet in dit ontwerp is opgenomen. DE RIJKSMIDDELEN IN JUNI Voornaamste Nieuws. Opbrengst bijna 3 millioen beneden de raming gebleven en 2 millioen beneden dezelfde maand van 1932 De Rijksmiddelen beliepen in de afgeloo- jen maand f 28.727,905—, of 2 millioen minder dan in Juni 1932. Voor een groot deel is die teruggang te wijten aan de lage opbrengst der successie rechten, vergeleken met het vorig jaar. Deze rechten brachten in de schatkist 1.924.923,— of bijna 1 millioen minder dan verleden jaar. Nu geeft uit den aard der zaak deze post er wisselende uitkomsten. Maar niette min is het te verwachten, dat de einduit komst wel iets beneden de raming zal blij- en. Van de geraamde 36 millioen is thans n een half jaar nog niet 16 millioen ont vangen. Gaan we de overige posten op de staat der Rijksmiddelen na, dan zijn er verschil lende, welke ongeveer hetzelfde opbrachten als hel vorig jaar. Aan statistiekrecht werd ontvangen 165.616,— of 2000,— minder dan in Juni 1932. Accijns op zout bedroeg 144.058,tegen 142.603,— in dezelfde maand van het vo rig jaar. Hier was dus thans een stijging van 1400,—. Ook valt een verhoogde inkomst te boe ken op den post „accijns op geslacht". Deze post leverde een bedrag ongeveer op van 518.007,en kwam daardoor 2000,bo ven het vorig jaar. Eveneens geven de Registratierechten weinig verschil met verleden jaar. Brachten deze rechten in Juni 1932 ongeveer 750.000 op, thans werd een opbrengst van ruim 820.000,— bereikt. De opbrengst der Staatsloterij beliep 1685,93, waardoor de ontvangst van Junj 1932 met 1200,— werd overtroffen. De loodsgelden brachten in de schatkist 280.610,— of 32.000,— meer dan in Juni van het vorig jaar. Neemt men in aanmer king, dat in zes maanden de opbrengst zer loodsgelden 1.714.482,— bedroeg tegen 1.672.434,— in 1932, dan schijnt toch wel, dat verleden jaar het diepste punt be- De invoerrechten met hun opbrengst van ruim zes mililoen bleven 1 millioen achter bij het vorig jaar. En over een half jaar ge rekend, blijkt het, dat deze rechten zes mil lioen minder opbrachten dan in 1932. Wat betreft de inkonistenbel#sting, kun nen wij opmerken, dat deze met haar op brengst van 2706.404,— ruim 1.1 millioen achter bleef bij het vorig jaar. En over zes maanden is op dezen post 11 millioen min der ontvangen dan in 1932. Ook de vermogensbelasting bracht merkelijk minder op dan het vorig jaar. Tegen een opbrengst van 673.617,— in Juni 1932 valt thans slechts te boeken 508.773,En over zes maanden is het nadeelig verschil in vergelijking met het vorig jaar wel 1.6 millioen. Niet minder valt op te merken een da ling der dividend- en tantièmebelasting. Deze belasting bracht in de afgeloopen maand op 1.114.255,— of 4S2.000,— min der dan het vorig jaar, terwijl in zes maan den bij vergelijking met 1932 een teruggang valt te boeken van ruim 1.3 millioen. De accijnzen op suiker en tabak brachten resp. op 3.776.709,— en 2.181.401,—, tegen 3.666.348,— en 2.338.329,— in 1932 De opcenten op den acsijns op suiker be antwoorden niet aan de raming, in zes maanden werd ontvangen ruim 3 mil lioen, terwijl meer dan 5 millioen was ge raamd. De accijnzen op wijn, gedistilleerd en bier brachten resp. 300.667,—, 2.634.621,— en 652.039,terwijl deze zelfde posten in 1932 in de schatkist brachten 578.549,—, 1 2.583.068,en 960.3S7,—Tegenover een belangrijke daling bij de accijnzen op wijn en bier staat slechts een geringe stijging bij den accijns op gedistilleerd. Aan grondbelasting kwam binnen 950.794,— of ruim 141.000,— minder dan het vorig jaar. De zegelrechten beliepen 1.476.501,— en kwamen alzoo ongeveer 400.000,— boven 1/12 der raming. Nog altijd blijft de staat der Rijksmidde len een somber beeld geven van 's lands financiën. Wanneer men ziet, dat de inkomstenbe lasting met haar opbrengst in zes maanden van 36 millioen niet minder dan elf mil- ZAANDAMS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN HOUDING DER ROODE RAADSFRACTIE In een hedenavond te houden vergadering zal de roode fractie van den Zaandamschen gemeenteraad overwegen, of zij zal tegemoet komen aan de eisch van Ged. Staten tot op heffing van het raadsbesluit, waarbij gewei gerd werd de begrooting volgens de aanwij zingen der Regeering te herzien. Zooals men weet wenschen Gedeputeerden ndet met de gemeente Zaandam in bespre king te treden, alvorens dit raadsbesluit is DE ENGELSCHE CONTINGENTEERING Nieuwe plannen inzake eieren, groenten, frnit en znivel Volgens de „Daily Herald" ligt het in de b< doeling van de Engelsche regeering om den mi- rr van Landbouw Elliot bij het uiteeni het Lagerhuis te benoemen tot leider oediselvooraiening ln Engeland. Waar de in van dezen minister voldoende bekend zijl lijdt het geen twijfel of nu de eenigen tijd ge aangenomen wet op de landbouwmarktei laarin de vrije hand laat. zal men verder igenteering kunnen verwachten. In dezci Mi-nister Elliot zich reeds ultgelatei jbben in de Commissie voor de ProductTei ng. Met name de invoer van melk en zu roducten werden door hem genoemd: deze wereldlanden een voorname plaats h' Dit zal ook gaan over den Invoer groenten, fruit ea vleeschproducten. (blz. 1) Publicaties van het Dagblad van Noord brabant inzake de nieuwe Rijnvaart-actie. De rijksmiddelen hebben in Juni ruim twee millioen minder opgebracht dan in Juni 1932; de opbrengst over de eerste zes maan den bleef ruim drie millioen beneden de raming en meer dan twintig millioen bene den de opbrengst in het eerste halfjaar van 1932. (blz. 2) Een communistisch complot ontdekt in België. Op het congres van de Fransche S.D.A.P. een breuk voorloopig vermeden en het fascisme verdedigd. Volgens Engelsche berichten zou er onder de Arabieren in Palestina een fascistische beweging in opkomst zijn. Bij een revolutiepoging in Griekenland zijn vele officieren gearresteerd. De onderkoning van Engelsch-Indië gaf een weigerend antwoord op Gandhi's ver zoek om een onr erhoud. De twee Amerikaansche Oceaanvliegers Darius en Gelicas zijn in Brandenburg om gekomen. De Amerikaansche wereldvlieger Post is vanochtend in West-Siberië geland. De kosten van Balbo's eskadertocht Blz. 3 Begrafenis van Ds. M. Schuurman, in De suikerbesprekingen te Londen voort gezet (blz. 5) Oud-minister van der Vegte is in het bui* tenland ernstig ongesteld geworden. (Zie op blz. 1). De verhooging van de leerlingenschaal zoil reeds per 1 Jan. a.s. worden ingevoerd. (blz. 8) Op onderzoek in Duitschland XVI. In de Limburgsche gemeente Areen is een uitgebreide en bijzonder goed geoutilleerde valsche-muntinstallatie ontdekt Urker visscher op het IJselmeer overboord geslagen en verdronken. lioen beneden het vorig jaar bleef, dan kan, men zich eenigermate een denkbeeld vor men van de vermindering van het nationaal inkomen. Of aan het eind des jaars het bedrag der raming van de Rijksmiddelen zal bereikt worden? Met zekerheid is niet te zeggen,' maar de mogelijkheid bestaat wel. Op het' oogenblik is ontvangen bijna 18S millioen,' terwijl 6/12 der jaai'-raming 191 millioen' bedraagt Thans is men dus nog vier mililoen be-, neden de raming, maar het is niet onmo gelijk, dat die achterstand in het tweedo( halfjaar nog wordt ingehaald. Matfr meer dan een mogelijkheid is het niet Want als men b.v. er rekening mes houdt, dat van de geraamde vijftig millioen" inkomstenbelasting op dit oogenblik reeds 36 millioen ontvangen is, dan staat het vast, dat op dezen post geen 50 pet der ra ming meer te wachten is. Zooveel is zeker, dat nieuwe bronnen van inkomsten door de Regeering niet met eenige kans op succes kunnen aangeboord worden, zoodat bezuiniging voorshands het eenige middel zal blijven, om het finan cieel evenwicht te bewaren. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk,; liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. RASSENVERBROEDERING Elders wordt heil gezocht in een isoleeren der rassen, op onze foto echter allerminst. Blank en bruin staan hier niet in uniform tegenover elkaar, maar vormen één geheel yaii wo/pge internationale samenwerking tot overwinning der MnVli h,cen,9e Padvinders uit Jamaica in Rotterdam door hun blanke broeders met open en bloote armen ontvangen werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1