JHrttitrc $tiitódft (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD TOT BEHOODENIS DES LEVENS BINNENLAND. Gemengd Nieuws. N.V. HOUTHANDEL V.H. j.VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT* 5»er kwartaal In Leiden en In plaat- Ben waar 'd agentschap gevestigd is f2.35 Franco per post f 2.35 4- portokosten. Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «4-50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Y2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 15 JULI 1933 N°. 4017 ADVERTENTIEN Van I lot 8 regelsL17V1 Elke regel meer0.22VS Icgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer9 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.?0 14e Jaargano dit nummer bestaal uit DRIE bladen Christelijke politiek en stoffelijke nood Politieke actie is ook een zaak des geloofs. Valt ook onder de vermaning van Paulus: doet het al ter eere Gods. Wie het anders meent, dwaalt. Wie zich daarvan geen rekenschap geeft, voert geen Christelijke, maar libertijnsche politiek; overmits hij deze uiting des levens onttrekt aan de inwerking der Christelijke beginselen. Deze waarheid vindt onder ons geen bestrijding. Ze wordt door heel de rech- terzijde zonder beding aanvaard. Altijd, ook in crisistijd. Ja, zoo moet het zijn. Ook in crisis- tijd behooren we Christelijke politiek te voeren. Maar is dat wel mogelijk? Merken we er iets van in deze dagen? Niet weinigen onder ons en het zjjn niet de oppervlakkige en minder- strenge Christenen aarzelen om deze vraag toestemmend te beantwoorden. Zij denken aan de vorming van het te genwoordige kabinet; zij wijzen er op, dat de hoofdvragen van het regeerings- beleid zich bewegen op stoffelijk ge bied. En zij zuchten: dat was in de dagen van Kuyper en Lohman en Sehaepman toch anders Wat het laatste betreft, hebben ze gelijk. Geheel en volkomen. Toen' was het anders; toen waren de tijden anders en andere vraagstukken waren door Gods voorzienig bestel aan de orde. Toegegeven, zoo reageert men hier op dan weer, maar het is toch wel erg, dat thans de grootste aandacht schonken wordt aan stoffelijke nooden en dat de geestelijke vraagstukken op de achtergrond raken. Of, om het zeer concreet te zeggen: de Minister-presi dent wordt zoowel in den Haag Londen geheel in beslag genomen door de zorg voor de gave gulden en het dagelijksch. brood. En de meest welwil lende beoordeeling daarvan ishet kan nu eenmaal niet anders, helaas, maar het is jammer. Laat ons voor ditmaal eens aanne men, dat ten volle waar is, wat hier verondersteld wordt: dat derhalve het stoffelijke geheel voorop gaat en het geestelijke achteraan komt; dat aller lei maatregelen tot handhaving van het gezag, beveiliging der geestelijke vrij heid, bescherming tegen revolutionaire woelingen slechts van ondergeschikt belang zijn en dat alle aandacht ge concentreerd wordt op het stoffelijk bestaan. Dan nog zouden we de klacht, hoe goedbedoeld en welgemeend ook, moeten afwijzen en niet tevreden mogen zijn met de vergoelijkende cri- tiek: het kan nu eenmaal niet anders. Daartoe wijzen we op drieërlei. In de eerste plaats, doch slechts om niet al te onvolledig te zijn, op de waar heid, welke zoowel voor een volk als voor een persoon geldt: de mensch zal bij brood alleen niet leven; waaruit on middellijk: volgt: hij zal de zegen Gods zoeken. Anders gezegd: de mensch zal arbei den voor zijn dagelijksch brood, doch zijn hart niet stellen op de dingen van dit leven. Hij zal in de schepping zijn Schepper niet vergeten. Nog anders gezegd: Indien gij in het minste niet getrouw zijt; wie zal u het meerdere toevertrouwen? Alzoovraagt de politiek van de groote belangstelling voor de stoffe lijke nood der bevolking, dan zal ook de Christenstaatsman zich daaraan met volle kracht moeten geven. Precies nu komen we tot onze tweede opmerking zooals eenmaal Jozef deed in Egypte. Behouder des levens, zoo werd zijn naam genoemd en dat sloeg eenig en alleen op het stof felijk bestaan. Jozef zelf maakte daartegen niet het minste bezwaar. Tot tweemaal toe heeft hij daarop de aandacht gevestigd. Eerst toen hij zich aan zijn broeders bekend maakte en hun voorhield, hoe God het ten goede had beschikt: „God heeft mij voor uw aangezicht gezonden tot behoudenis des levens". -En later, na Jakobs dood, herhaalt hij hetzelfde met deze woorden: God heeft het ten goede gedacht, om een groot volk in het leven te behouden. Alzoo: door Gods beschikking werd Jozef weggeleid naar Egypte om daar op te treden als rijkskanselier, speciaal voor economische en sociale aangele genheden. En zijn levensdoel was: een groot volk in het leven te behouden. Dat was zijn Goddelijke roeping. Wel getuigde hij met zijn daden van de vreeze des Heerenmaar zendeling voor de ware Godsdienst was hij in Egypte niet. Hij was voor alles eco noom en financier. En nu houde men ons niet voor, dat het volk van Israël een bizondere roe ping in deze wereld te vervullen had, wijl het opgenomen was in het heils plan van Gods bizondere genade; want dat verandert principieel aan de zaak niets. Niet alleen toch was Jozef in Egypte voor Israëls behoud; een groot volk waren ook de Egyptenaars zelf, die erkenden, dat Jozef hen gespijzigd had; en ook andere volken kwamen naar de graanschuren om koren te koopen. En bovendien: elk volk heeft van Gods wege een bizondere roeping te vervul len en ontvangt daarom, wat het noodig heeft tot behoudenis des levens. Laat men onder ons toch niet in ...Doopersche mijding" de beteekenis van het stoffelijk bestaan, waaraan God zooveel zorg besteedt, verkleinen en verachten. Dat zou in wezen on christelijke politiek zijn. Het gaat thans ook om het levensbe houd van vele volken, van ons volk in het bizonder. En in dat eigen volk weer zeer speciaal om de groote groep werkloozen, welker getal in de laatste maanden tijdelijk, laat ons hopen defi nitief afneemt; doch welker nood nog zoo ontzettend groot is. Zou er dan iets bedenkelijks in kun nen schuilen om met alle kracht te pogen voor dit ellendige volksdeel het goede, een behoorlijke verzorging van het stoffelijk bestaan, te zoeken? Is dat een Christenstaatsman onwaardig, indien men dit woord te sterk vindt is het in zichzelf minderwaardig; kan niet met een gerust geweten Gods 1 op deze arbeid worden afge smeekt? - Doch er is meerde overheid is ook geroepen om het recht te verdedigen en het onrecht tegen te gaan; om eer lijkheid en oprechtheid in „handel en wandel" te bevorderen; om de recht vaardigheid na te jagen, ook in het internationale verkeer. Dat is, zoo men wil, de geestelijke factor in de behartiging der stoffelijke ïgen; en wie klaagt, dat de over heidspersonen te veel opgaan in het „stoffelijk gedoe" van dit aardsche leven, ziet deze waarheid geheel over het hoofd. Hierover, dus over het derde punt in onze beschouwing, maken we in een volgend artikel nog enkele opmer kingen. DE KERN BEHOUDEN In het Wetsontwerp-Marchant zit een goede kern Naar aanleiding van ons artikel over bo vengenoemd wetsontwerp ontvingen we een tweetal brieven. De opmerkingen van het eerste schrijven zijn verwerkt in een driestar, welke al eeni- ge dagen op plaatsing ligt te wachten; een ingezonden stuk de tweede brief wil den we dan gelijktijdig opnemen. Het zal nu Maandag geschieden. Echter willen we reeds heden enkele pas sages knippen uit een hoofdartikel in D e Standaard (dat veel overeenkomst ver toont met een tweetal artikelen in de N i e u we Prov. Gron. Crt) en dat blijkbaar bedoeld is als een verzachting van het steil- afwijzende artikel van Prof. Rutgers. Dit laatste artikel, aldus begint De Stan daard op te merken, bezag het ontwerp geheel op zich zelf. Wij moeten het echter ook plaatsen in het kader, waarin het behoort, n.l. in dat van de algemeene bezuiniging, tot behoud van den goeden gang in ons Staatsleven, de eerste en zeer zeker niet de minst be langrijke taak van dit Kabinet Het is een zeer onaangenaam, maar nog meer noodzakelijk werk, dat moet worden verricht. Geen enkel terrein, ook niet het teere terrein van het onderwijs, kon er aan worden onttrokken. De Minister denkt er niet aan de pacifi catie aan te randen, maar door nood ge dwongen, gaat hij bezuinigen: En dan moest hij den gewonen weg voor elk gebied volgen. De bezuiniging begint steeds met de kanalen zooveel mo gelijk af te sluiten, die naar nieuwe uit gaven leiden, om daarna nauwlettend na te gaan, wat kan gekort op hetgeen tot nu reeds werd besteed. Nieuw is de weg, dien Minister Mar- chant opging, ook niet. Ook in 1923 is de ze weg gevolgd, en na verschillende po gingen, ook gevaarlijke, kwam men toen tenslotte tot het middel, dat de proef goed heeft doorstaan: n.ï. de bekende paragraaf 11, ten aanzien van het Bijzonder Onder wijs, welke ónnoodigë splitsing en tenge volge daarvan nieuwen schoolbouw wilde intoomen. Dit gold alleen voor het bijzonder onder wijs; thans wordt ook het openbaar er in betrokken. Wat nu het Openbaar Onderwijs gaat, rijst de vraag, of het ontwerp niet te ver gaat. Immers wordt voor een nieu we school ook het getal kinderen geëischt; dët voor de aanvraag eener Bijzondere School zal gelden. Van 80 tot 200. De Grondwet zegt echter: in elke ge meente wordt van Overheidswege vol doend openbaar algemeen vormend Lager Onderwijs gegeven. Volgens bij de Wet te stellen regels kan afwijking van deze be paling worden toegelaten. Maar de Lager Onderwijswet zegt ,in ar tikel 19, dat, als ouders van 12 leerplich tige kinderen Openbaar Onderwijs ver langen, afwijking van deze bepaling niet kan worden getolereerd. Praktisch loopt dit echter wel los; er ïs schoolruimte genoeg voor dit onderwijs. Dat de getallen voor het bijz. onderwijs verdubbeld worden, is erg, doch blijft bin- „FINANCIEELE SCHOLEN- SCHOONMAAK" Dit opschrift plaatste de Telegraaf gisteravond boven een plaat van Rae- makers, waarbij Minister Marchant als schoonmaakster is voorgesteld, een grove stalbezem uitkiezend om met de financieele scholen-schoonmaak te beginnen. Het onderschrift luidt: Dat is 'n karweitje yoor een grove Gezien de wijze, waarop dit „neutrale" blad de laatste maanden het bijzonder on derwijs wegens geldverspilling gesmaad heeft, vermoeden wij, dat de stift, waarmee deze plaat ge teekend is, in hetzelfde gift gedoopt is. We hebben er slechts twee bij te maken; le. dat noch de Telegraaf, noch eenig ander blad ter linkerzijde ooit met cijfers en feiten heeft bunnen aantoonen, dat de pacificatie jhet onderwijs duur heeft ge maakt; maar dat het tegendeel herhaalde lijk is bewezen; 2e. dat de pers, die op deze wijze (en de Tel. staat hierin niet alleen) de poging van Minister Marchant om op het onderwijs te bezuinigen, wil steunen, haar doel voorbij schiet en de aanneming van het (eventueel gewijzigde) wetsontwerp ernstig zal be moeilijken. OFF1CIEELE BERICHTEN Maar wat niet moet geschieden, is ten eerste, dat de wettelijke regel wordt ver vangen door willekeurige beslissing, en ten tweede, dat een beginsel wordt bin nengehaald, dat noch voor de Grondwet bestaanbaar, noch tot een goed regeerbe- leid te rekenen is. Dit past niet in de wet Indien echter wordt aangetoond, dat de financieele gelijkstelling wordt aangetast, dan spreekt het vanzelf, dat het overleg tot slotsom zal hebben, dat deze verkeerde loot wordt weggenomen. Niemand behoeft daaraan te twijfelen. Wat echter behouden moet worden „in dit deel- der voorgestelde bezuiniging, ligt geheel in de lijn van het indertijd gebruikte middel van paragraaf 11. Daar ligt de kern van het ontwerp. Daar wordt ook het mo ment der bezuiniging gevonden. En als het overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal er toe kan brengen, om deze kern te behouden, terwijl alles wat verder onnoodig en schadelijk is, vervalt, verkregen wat bedoeld werd. Het stuk bezuiniging, dat den Minister voor pogen stond, is dan tot stand gekomen. Wij nopen van harte, dat dit resultaat zal worden bereikt". DISCONTO NEDERL. BANK MET EEN Vi VERLAAGD VRIJ ONVERWACHT BESLUIT De Directie vain de NederfaiDdedhe Bank heeft met iingang vain heden de rente als vofligt va6itige®L.eld: Wisseldisconto, verdaagd van 4^2 tot 4 pet. Promessendrieoonto, vrdaagd van 5 tot 4i/2 pot. Baleentog van Effecten, verlaagd van 5 tot 41/2 p ot. Beleening van goederen, verlaagd van 5 tot 4% pet Voorschotten in rekennng-oomrant, ve<r Laagd van 5 tot 4y2 P°t. Het besluit van de Directie der Neder- landsdhe Banik om die officieele rentetarie ven te verlagen komt vrij onverwacht Het is immers pas nauwelijks twee weken gele den, dat het disconto met een vofl procent werd verhoogd van 3*4 tot 4y2 pet., nadat reeds op 12 Mei jl. ton verhooging had plaats gevonden van 2y2 tot 3y2 pet Deze bedde verhoogimgen vonden plaats met het oog op de belangrijke imkriirapiing der geldmiddelen ails gevolg van de lijke goudexporten, welike een uitvloeisel waren van een sterke vaihitavrees to.v. gulden. Deze verhoogingen waren, wij zen er reeds eerder op, gezien het licht van consequente banikpolitiek, onvermijdelijk. Iedere inkrimping van de gettdrudmte mo^st tot zoo gering mogelijke proporties worden teruggebracht. In de lijn van de verklarin gen van Dr H. Colijn en Mr L J A Trip opgesloten, dat men ieder middel te baat zou nemen om alle aanvallen op den gulden af te slaan. Een dier middelen was disconto-veriioo- ging. Niet, dat men verwachtte dat dit da delijk aanleiding zou geven tot het terug- etrdomen van vreemd (d.i. „kwaaid") geld. Maar veelmeer cm daardoor de binnenlan 1- eohe credietgeving te beperken en een uit- zetititog der biljettencirculatie te voorlkoanen. Deze maatregël der Bank is niet zonder sucoes gebleven. De creddetverieendng de Bank in de laatste weken heeft ziidh zui ver bepaald tot de gebruikelijke ultimo- credrieten. In het binnenland hield men zich wonderlijk kalm en na de onrust keerde de rust weer. Komt dan ook het beöluit van de der NedeiHandsdhe Bank vrij onverwacht, toch moet men deze djscontoverl aging zien t heht der gewijzigde omstandigheden, ezen tijd van economische verwarring kaïn er in slechts enkele dagen tijds veel veranderen. Dit is ook nu weer gebleken. De sterke vrees voor den gulden maakte na het afslaan van den aanval, plaats voor een sterk vertrouwen. De gulden Lag de laatste n zelfs zoo vast in de markt, diat de Fransohe franc om en nabij het goud-invoer punt schommelde. Zelfs is de koers van dit devies de laatste paar dagen zóó zwak, dat deze aamilaildling heeft gegeven tot het im porteeren van goud uit Frankrijk. Wel is zijn deze Fransohe goudzendingen naar Nederland niet van groote en omvang- beteekenis geweest, maar toch de volslagen gewijzigde volg is geweest, dat de geldmarkt de laatste dagen ook wat ruimer werd. De ta rieven liepen omlaag en het was reeds aan te zien, dat het wat al te geforceerd hoog renteniveau niet laing meer zou kunnen worden gehandhaafd. Vergeleken met het buitenland was een rentestand van 4y2 pet buitensporig hoog en aanpassing, 200 mogelijk, moest volgen. Nu de omstandigheden gewijzigd zijn heeft de Directie van de Bank daaruit maar cmmdddeflllijk de consequenties getrokken. Ongetwijfeld is de maatregel goed overwo gen, hertgeen o.m. blijkt uit de verlaging van slechts een half procent en met een heel. Daaruit blijkt de voorzichtigheid, a men te werk gaat. Maar ook het be seffen van de taak, die in deze zware tijden op een Centrale BamkmnstelLitng/rust. Het ligt tooh ook geheel in de lijn van voorzich tige bamkpolitiek, dat zoo mogelijk, een laag renteniveau wordt bevorderd. In tijden zware depressie moet het leven niet onnoo dig duur worden gemaakt Men kan dan ook niet andera hopen dan dat deze tendeniz naar verlaging zich zal vocmtzetten. Het zal ons land ten goede ko men. Het zal ook itn het buitenland een sfeer van vertrouwen wekken rondom den gulden, die, nu ook sterker geworden door de samenwerking van het goudblok, onge twijfeld in staat zal zijn de brandling den tijd kloekmoedig te doorstaan. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM BEGIN SEPTEMBER H. M. de Koningin is voornemens begi September het jaarlijksche bezoek aan hoofdstad te brengen. Vermoedelijk zal bezoek duren van 5 DE RETORSIE-BEVOEGDHEDEN DER REGEERING NOODZAKELIJK GEOORDEELD. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verleening van enkele retorsie-bevoegdheden, wordt ge zegd, dat men vrijwel algemeen erkende, dat het noodzakelijk is, aan de Regeering de bij dit wetsontwerp gevraagde bevoegdhedc verleenen, hoe ingrijpend deze ook zijn. Tegen het verleenen dezer bevoegdheden op zichzelf worden dan ook weinig bezwaren ingebracht. Ruiter, ontvanger der domeinen, tevens bewaarder van ontvanger der registratie en domeinen t ngen H. R. Heerema, cotnmies_ ter direct! Meppel H. Si Financiën te Den Haagt registratie het departement v WETHOUDERSCRISIS AMSTERDAM DE VLUCHT VOOR DE VERANTWOORDELIJKHEID De roode wethouders van Amsterdam zullen, op bevel van de Federatie, die zijn afgevaardigden maakt en breekt, ontslag nemen. Immers, de Federatie heeft gister avond, iin samenwerking met de raads fractie, naar Het Volk meldt, het navol gende advies opgesteld, dat Maandagavond aan de gedelegeerdenvergadering zal aan geboden worden: „Het ernstig meeningsverschil omtrent de loonpolitiek in de raadsvergadering van 6 dezer tot uiting gekomen, heeft de moge lijkheid eener vruchtdragende samenwer king tusschen de Soc.-Dem., R.-K. en V.-D. raadsfracties zoodanig verstoord, dat voort zetting hiervan niet wel mogelijk is. Bovendien beteekent de verklaring, 1 legd door wethouder Kropman in dez raadszitting, in antwoord op een vraag van den heer Bruinsma, „dat de meerderheid van het College van B. en W. de verant woordelijkheid niet langer wenscht te dra gen wanneer de loonvoordracht wordt ver worpen; m.a.w. dat zij dan haar ontslag zal nemen", een zoodanige inbreuk op de .tus schen de Soc.-Dem., R.-K. en V.-D. raads fracties gesloten overeenkomst, waarbij de verplichting werd aangegaan „dat deze fracties zich op een program voor de e.v. zittingsperiode verbinden", dat daardoor deze overeenkomst als verbroken dient te worden beschouwd. Dientengevolge zullen, uitgaande van de overweging, dat door verbreking van de overeenkomst gesloten tusschen de hier boven genoemde fracties de op grondslag van het program gekozen leden van het dagelijksch bestuur der gemeente behoo ren af te treden, de drie soc.-dem. wet houders hun mandaten ter beschikking stellen". Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Wethouderscrisis in Amsterdam. (blz. 2) Te Poona is besloten de burgerlijke onge hoorzaamheid op te heffen. Belangrijke nieuwe wetten in Duitschland: partijvorming voortaan hoogverraad; onge- daanmaking van naturalisaties. Balbo's eskader is te Montreal geland en vliegt heden door naar Chicago. Kroatisch boerenleider Predavec vermoord. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting van Zaandam niet J (blz. 9) Christelijk-Historische Zomerconferentie te Lunteren. MINISTER COLIJN Minister D r. H. O o 1 ij n is Vrijdagavond om 7 uur per vliegtuig van Londen naar Den Haag vertrokken. BOND VAN CHR. GEREF. KNAPENVEREEN. JAARVERGADERING OP 2 AUG. A.S. De Bond van Chr, Geref. Knapenvereeni- gingen is voornemens op 2 Aug. a.s. zija jaarvergadering te houden te Den Haag. Door den heer L. M. v. d. Boomgaard van Enschedé zal worden gerefereerd over „De vaderlandsche Geschiedenis op de Kna- penvereeniging". STEUN AAN INDISCHE WERKLOOZEN EINDVERSLAG CENTRAAL COMITÉ De minister van Kolonië heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het eindver slag van het Centraal Comité voor steun aan werkloozen in Ned. Indië over 1932. Het is ter griffie van de Kamer nedergelegd. RIJKSARCHIEF Bö beschlkkln, is de Officier va 2e kl. M. A. W. Boa, dienende bö de ondei DE NIEUWE WEG DEN HAAG-ROTTERDAM DE OVERSCHIESCHE RRUGKWESUE. Ged. Staten hebben Overschie in het ongelijk gesteld inzake de brug over de Rotterdamsche Schie, met viaduct over de Zestienhovensche Ged. Staten laten in het midden of de ver gunning geweigerd dan wel of zij verleend onder andere voorwaarden dau die welke het belang van de gemeente moeten worden gesteld. Ze hebben nu zelf de vergunning verleend onder enkele voorwaarden. In ten hoogste drie jaar tijd moet de brüg gereed moeten alle hulpwerken opgeruimd zijn. ONS NIEUWE PLAATJESVERHAAL „DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR" Beste Jongens en Meisjes. Als je dit leest, is voor velen van ]ullie< de vacantie aangebroken; anderen zullen binnenkort de schoolbanken voor eenige weken verlaten. Fijn, hè? Als nu 't weer ook maar een beetje mee-,, werken wil. Maar we hebben al zóóveel regen gehad, dat nu misschien de mooid dagen gaan komen. Ik gun iedereen een prettige vacantietijd. Dat doen jullie toch ook of niet? Van die vraag kijk je misschien raar op. Maar ik weet heel zeker, dat er één is, van wien jullie hopen, dat hij maar weer gauw aan 't werk zal gaan. En dat is meneer Rotman, onze bekende teekenaar, die jullie al zooveel spannende verfhalen te genieten gaf. Op 12 Juni versohenen de laatste prentjes van „Jim, de zoon van Bobby", en telkens weer vroeg men ons: wanneer komt nu het nieuwe verhaal? Maandag a.s. hopen we te beginnen. De titel is „De gebroeders Knoopen- sdhaar". Waar dat over gaat? hoor ik de meest ongeduldigen al vragen. Nou, 't wordt in elk geval erg, heel erg DE VALSCHE ENGELSCHE BANKBILJETTEN De HaaigoOhfl recherche heeft aangéhou- den in hun respectievelijke woningen te Rotterdam en te Amsterdam, als verdacht van medeplichtigheid aan den Invoer val6Che Engateche bankbiljetten van pond sterling, den 54-jarigen Hongaar E M 1 den 41-ja.rigen Oostenrijker H E. Beide verdachten bevinden zioh thans te 's-Gra- age, in pod iti eb e warring, in afwachting van het verdere onderzoek, dat in samen werking met Scotland Yard DUITSCHE DANK VOOR HULP VERLEENING Gemeld wordt: Op 18 December 1932 heeft reddingboot „Brandaris" van het Red dingsstation Terschelling aan het bij Ter schelling gestrande Duitsche haringvaartuig „Harald" uit Leer op voortreffelijke wijze hulp verleend, door de bemanning van het schip, dat niet meer te redden was, over te amen en aan land te brengen. Het Duitsche gezantschap te 's-Graven- hage heeft door bemiddeling van het Minis terie van Buitenlandsche Zaken aan de be manning van de „Brandaris" den dank der Rijksregeering overgebracht. BRANDEN Te Aalst bij Eindhoven is de sigaren fabriek van Van Dijk met den geheelen in houd en het nieuwe woonhuis afgebrand. Alleen de inboedel werd gered. De brand weer stond machteloos. Verzekering dekt de schade. Te Hengelo (Gld.) brandde de boer derij van Engberts af. Alles was laag ver zekerd. Te Budel (N.-Br.) brandde de boer derij van Gielen af. Verzekering dekt de schade. Te Princen'hage (N.-Br.) brak nachts brand uit in het café met woonhuis van P. de Laat op de Beek. Het café met woonhuis brandde geheel uit De aangren zende slagerij is behouden gebleven. De L. was afwezig. Zijn vrouw en kinderen kon den zich met moeite redden. Te Someren (N.-Br.) heeft des nachts aan sluis 11 van de Zuid-Willems vaart een felle brand gewoed in het pak huis van de Gebrs. Maas. In het pakhuis was een groote voorraad graan en ander droog materiaal opgeslagen. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat aan blus- schen niet te denken viel. Ook een aange bouwde arbeiderswoning werd door de 't Zijn tweelingen, Kris en Kras, 'die als twee druppels water op elkaar lijken. Dat is wel leuk, maar kan vaak ook heel lastig zijn. Zoo reed bijvoorbeeld Kras met z'n motor fiets een kar in puin. De voerman liep hem na, maar kon hem niet krijgen. Even later komt Kris aangewandeld, die van 't heel© geval niets wist en kreeg een flink pak laag. Op een anderen dag had Kris Maar ik vertel niet verder. Ander§ is de aardigheid er voor 'de Helft i. Ik weet zeker, dat jullie Maandag, Woens lag en Vrijdag met spanning naar de krant zult grijpen. vlammen aangetast en vernield. Van den inboedel kon niets gered worden. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. VROUW LEVEND VERBRAND Men meldt ons uit Breda: In het bovenhuis Nassausingel la, beeft! een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de al daar wonende 60-jarige weduwe Rens bezig in een blikken bus op het petroleumstel bijenwas te smelten, sloeg de vlam in de bus met het ongelukkig gevolg, dat de kleeren van de oude vrouw vlam vatten. In doodsangst rende zij de straat op, waar voorbijgangers met jassen het vuur probeerden te dooven. Eer cöt gelukt was, was de vrouw zoodanig met brand wonden overdekt, dat zij in hopeloozen toestand naar het St. Ignatius-iZiekenhuis moeet wor den overgebracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 3 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1