Amiüonsalpeter „8.1." P®EC®IN1SS ONS PRAATUURTJE IJZEREN HOOI- EN GRAAN3ERGEN 'WIJ HELPEN U TIJDENS DE CRISIS. Bernard IVSotorpomp. VAN ROSSUM's MOTOREN, Papendrecht Telèi77d< LAID- Eb TUlftBOöW No. 197 DONDERDAG 13 JULI 1933 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders li'lllll.lillül.li Illlll-Ül ImInItIi ll.i.i.l.j I i .1111i!l111 iiLljji.il LiliiliÜii.i.li.l'ii. (Christelijke Boeren- en Tuindersbond Jaarvergadering Afdeeling Overijsel In de Buitensocieteit te Zwolle werd de algemeene vergadering gehouden van de afd. Overijssel van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, onder leiding van den voor zitter den heer J. Haverkamp te Kam pen. Openingsrede De vooriziiltiter itLep namens inert bestuur de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. Het stemt tot groote dankbaarheid, dat de algemeene vergaderingen al meer het verzamelpunt worden van de Chr. boeren en tuinders in onze provincie. De voorzitter wekte op tot bezieling voor eigen Chr. organisatie. Niet omdat wij be ter dan anderen in staat zouden zijn om in de nooden van onzen tijd te voorzien, pleiten wij voor de noodzakelijkheid van een hechte en sterke Chr. Boeren en Tuin dersbond. Uitgangspunt en djoeü mogen uiteindelijk niet wij zeif zijn, zelfs nieit de kring waarin wij leven ooik zölfs niet het leven in zijn breedte en diepte, maar mag enkell zijn God de Schepper van hemel en aarde, de eere van Zijn Naam, de kornet van Zijn Ko ninkrijk. Neutraliteit is ndieit voldoende, is niets! God laat zich niet uit het leven dringen. In onzen tijd van crisis en donkerheid is Hij de eendge onverandeiilijke. God houdt het bewind in benden en dit is ook wat kracht en kleur geeft aan onzen airfbeoid» wat kenmerkend moet zijn voor ons opgani- eabiiölerven. Daaraan ook laat de Cihir. Boeren- en Tuindenabond zidh niet verdringen, daarom strijden wij met taaien moed en houden vol, het al onze mannen aam te zeggen, dat we ais Christen in dezen tijd van nnfbindliing hebben te staan, eobiouder aam schouder in 's Hoeren kracht. De oprichting en de vrij snellle ontwilklke ling van den Overijsseileohen Bogrenibo-nd, nu onderdeel van dien Nationalen Boiud „Landbouw en Maatschappij", heeft ons wed ©enigszins verwonderd doch geenszins ver ontrust. Deze nieuwe organisatie hiufltdligt prinoipieel dezelfde maatschappelijke b$- eohouvviing als do reeds langer bestaande Overijseefledhe Landbouw Maatsdheippij. Voor ons staat vast dat de CBTB zich met grondslag en doelstelling niet kan ver eenigen. Samenwerking tusscben de organi saties sluit een en ander niet buiten. Dankbaar is spr. voor de genomen maat regelen. Zonder deze, was de toestand ai lang onhoudbaar. Spr. spreekt een woord van vertrouwen uit in de regieerang in het bijzonder in de Minister president Dr Co- flijn en den Minister van Economische zaken Mr Verschuur. De voorzitter eindigde zijn belangrijke en boeiende openingsrede met de hoop en wetenschap uit te spreken, dat onze aribedd allleen zal slagen ais God er Zijn zegen aan geeft Na de notulen van de vorige algemeene vergadering, werd door den heer R. Groe ne v e I d, directeur van da N.V. aardappel meelfabriek „Onder One" te De Krim een rede uitgesproken over De Overijselsche veenkoloniën zijn nog pas een dertig jaar oud en beslaan slechts Nu de KAMERPLANTEN weer gaan groeien, hebben zij regelmatig oplosbare Kunstmest noodig. Dit is de goede bloem- en zaadwinkels A 40 cent per flesch. Vraagt de gratis Kleurenfoto's van Uw planten met aanwijzing over het kweeken en verzorgen, bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKON-vertegenwoor- diger zijn, van: H. P. BENDIEN ROKONFABRIEK NAARDEN ongeveer 8000 H.A. dezer provincie, die on geveer 333000 H.A. oppervlakte heeft. De ontginning der veengronden is eerst goed sedert 1594 begonnen met de verve ning onder voorschriften van de Stad Gro ningen, voorzoover de Provincie Groningen betreft en volgde successievelijk in Drenthe en Overijsel. De gezamenlijke Veenkoloniën dezer drie Provinciën hebben een oppervlakte van 87.638 H.A., terwijl men met de Randge bieden, dus gronden van veenlcolonialen aard deze totaal mag aannemen op 102.400 H.A. Spr. toonde aan, dat het lage prijspeil der producten voor de veenkoloniën cata- strophaal was. Hij berekende, dat in aan merking genomen dezelfde opbrengsten als heit iamdibouwverslag voor 1930 aangeeft o<p basis van de gemiddelde prijzen over 1923 tot 1928, vergeleken met de gemiddelde prij zen over oogst 1932 alleen de veenkoloniale landbouw een derving van jaarlijksche in komsten had van f 33.000.000. Een ontstel lend groot cijfer voor dit betrekkelijk kléi ne gebied van ons land. Weliswaar hebben goedkoopere meststoffen, bezuinigingen en rationalisatie, steun aan fabrieksaardappe len en de werking der tarwewet een com pensatie gegeven, echter nog totaal geen f 10.000.000, zoodat de jaar-inkomsten bij de boeren met plm. f 23.000.000 achteruit gegaan zijn en de landbouw sterk verlies brengend is. Aangezien ook de drie voorgaande jaren verliesbrengend waren, zijn de reserves bij de gewone boeren verdwenen, en zijn er vele in de schuld geraakt Spr. acht het eenig mogelijke, en thans na jaren van uitputting ook noodzakelijke, dat op welke wijze ook gezorgd wordt voor hooger prijspeil der producten. De veen koloniale boeren zijn in worsteling ge raakt met de wereld, die een groot deel van hun producten moet ontvangen, doch daar aan zooveel mogelijk belemmeringen in den weg legt, terwijl in het binnenland ze de onreëele concurrentie van het buiten land te verduren hebben. Spr. beveelt ech ter de veenkoloniale hoeren aan vooral bij hun intensieve landbouw te volharden, daardoor is de economische positie der veenkoloniën van de zijde der productie sterk, echter ze blijft zeer kwetsbaar door haar aangewezen zijn op export, en de con currentie der import Het voornaamste product is de Fabrieks aardappel, waarvan aardappelmeel gefa briceerd wordt. Het binnenland neemt nog geen 1/3 van dit product op, zoodat meer dan 2/3 moet worden geëxporteerd. De Ne- derlandsche industrie produceert in het algemeen goedkooper wegens haar uitste kende outillage, echter alle landen belem meren den import door invoerrechten. Bovendien is er een andere groote con current, nl. de mais-zetmeel-industrie, die wegens goedkoopte van de grondstof (de mais) voor zeer lage prijzen leveren kan. Ook tropische producten, zooals sagostijf- sel, enz. concurreeren sterk. De veenkoloniën zijn aangewezen op verbouw van fabrieksaardappelen als wis selbouw met granen. Juist de aardappel- verbouw moet dus in stand blijven. Er is veel aan gelegen dit belangrijk bedrijf in stand te houden. De Regeering heeft de fabrieksaardappel teelt reeds gesteund voor de oogsten 1931 en 1932, hoewel daarmede nog de teelt sterk verliesbrengend bleef. De middelen tot hoogeren steun zouden kunnen worden gevonden door het prachtige product aard appelmeel ook als onderdeel van het brood meel te gebruiken, terwijl hij daarnaast ook andere mogelijkheid tot contribueeren aanwezig achtte. Verdere beperking geeft meer werkeloos heid en aangezien het loon, dat op 4 H.A. aardappelmeel direct en indirect komt, één arbeidersgezin een jaar een goed bestaan geeft, zou verdere beperking het Rijk op andere wijze weer meer geld kosten. De graanverbouw in hoofdzaak rogge en haver, was in normalen tijd pas loonend door den prijs, die voor stroo werd bedon gen, als grondstof voor de stroocartonfa- brieken. Thans is stroo practisch waarde- BLOEIENDE OPUNTIA CLAVAROIDES Deze zeldzaam bloeiende O. clav. is het eigendom van den heer F. Hoogvliet te Rockanje: Een staaltje van cactus-kweek- kunst. Spr. ©teUlt edhter de vraag, of ndiet mot be hulp van rogge voor meneoheJijke consump tie en met de vtarkenfeorisifiwet verbetering bereikbaar is, ook tot over productiekosten. Haver wordt voor ongeveetr 1/3 van 't Neder landscli gebruik ingevoerd, is daarin niet een aanwijzing voor den weg tot verbete ring vraagt Spr. Tarwe is door de tarwe wet goed, maair is voor de veenkoloniën niet van primair belang. De boeren moeten verstandig medewer ken met de maatregelen in hun belang ge nomen, maar de overheid zij ook voorzich tig met het hanteeren van verboden en be perkingen In den 'economdedhen wereldstrijd staan de veenkoloniale boeren in het open veld met hun energie, hun wil tot volhouden overwinnen, dooh overigens omgewapenid en ze worden bestookt door een sterk schansten vijand, die over verdragend ge schut beschikt. De hulp der Regeeiing kan niet omitlbeerd worden. Noodug is een prijsniveau der producten tot. onvoorwaardelijk over dien grens der prodiuoti©kosten In 1917 en 1918 begreep Leder, dat men den landbouw noodig had, nu begrijpe ellk, dat de instandhouding noodzakelijk is» en de Regeering aarzede niet. Op deze klare rede volgde een dankbaar applaus De voorzitter dankte den heer Groeneveid hartelijk voor zijn warm ge stemd woord, waaruit de liefde voor de veenkolonie sprak. Aan de drukke discussie werd door een groot aanitail i .anwezigen deelgenomen. Hier na werd het woord gevoerd door den heer J W J Baron de Vos van Steen-wijk diie tevens namens den heer J Warner, hartelijk bedankte voor de uitnooddgiing en er prijs op stelde steeds op de hoogte te blijven met hetgeen in de organisatie leeft De hee Vos van Steenwijk hoopt en vertrouwt, dot dit jaar voor 1 September bekenid zal zijn, wat de regeering zal doen ten opzichte van de veenkoloniën en op welk bedrag de re geering de steun zal bepalen Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar in DaM- sen de tweede Ghr. Land- en tuinbouw school werd opgericht Het aantal leden be draagt thans ongeveer 1100. Door den heer Roel of s wend daarna een inleiding gehouden over Spr. begon met het stellen van de vr*ag of er niet te veel over de crisis wordt ge 6proken. Het ware beter vooruit te zien Spr. behandelt achtereenvolgens hoe er in wélke mate het zuivelbedrijf in moeilijk heden is gek imen, welke maatregelen zul len moeten worden genomen en hoe dez« moeten worden uitgevoerd. Van groot belang is het beantwoorden der vraag, aldus spr., hoeveel melk wordt erkregen en hoe deze wordt verwelkt. Spr. noemt de prijzen der producten sedert 1914. Zij zijn gedaald tot een peil ver beneden de k-cstprijs wat aanleiding gaf tot de crdeis- zuivelwet. Thans moet men na invoering dezer wet, nog beneden den kostprijs werken. Welke maatregelen moeten worden genomen? In de eerste plaats noemt spr. de inkrimping van den veestapel en de verminideriug van den uitvoer der produo ten. >pr. wijst er op, dat de boter naar het buitenland wordt verkocht voor f0.40 per kg., terwijl de consumenten in ons land de margarine moeten betrekken voor f 1.20 per Spr hoopt op een verdere conitingentee- ring Volgens deskundigen zouiden 200.000 koeien moeten worden opgeruimd. Spr. zet uitvoerig uiteen hoe dit zou moeten ge schieden en hoe de schadevergoeding moet worden geregeld. Spr. wil verbieden om dan 80 pot der gewone melkopbrengst de fabrieken te leveren en verhooging ven den prijs van bet rundvleesoh met 10 oent per pond. Op deze inleiding volgde een buitenge woon drukke geadchtenwiseelöing, waaraan een groot aantal aanwezigen deelnamen. De heer RoeLofs ontving bij monde van den voorzitter den dank der vergadering. Uit het venslag van den penningmeester bleek- dat de kas veel overeenkomst beeft met het huidig lendibouwbedrijl. Bij de rondvraag werd sterk aangedron gen oip het houden van i maatregelen ten bate w boeren. De vergadering was druk bezocht Dat wordt te bar heeft de zetter gedacht, toen hij de vorige week zetten moest, dat te Vlaardingen een schuit met 20.000 ton d.w.z. 2.000,000 Kg. walvischtraan was aangeko men, dat wordt te bar. Praatjesmaker, je plaatst dat nu er wel zoo even tussohen bij het nazien van mijn werk, doch 20 millioen dat is te bar; ge maakt er wat van 't Zal wel 20,000 Kg. moeten zijn. En zoo kwam er Kg. te staan, wat ton moest zijn, dus dui zendmaal zooveel. Maar de schuld zal wel niet bij den zetter liggen, dooh aan mijn ge krabbel. Daarom zeg ik het nog even: er kwam 20.000 ton walvischtraan aan, om de margarinekoe te voeren. Goed voedsel is dat voor die het lusten en verteren kunnen, 'n Kleine 20 millioen gulden (zet dat nu goed, hoor!) winstMaar daar begin ik al weer over die zuivelbeweging. 'k Wil nu eens over wat anders praten. Bijvoorbeeld over De waarde van den wereldhandel in 1932 is 61 pet. ten achter gebleven bij die van 1929 en 33 pet. bij die van 1931. Gemiddeld zijn de prijzen van de verhandelde goederen van 1929 tot 1932 iets minder dan 50 pet. gedaald en de hoeveelheid verhandelde, goe deren is in die jaren 26 a 27 pet. teruggeloo- pen. Zoowel de vermindering in hoeveelheid als de daling der prijzen waren van 1931 tot 1932 aanzienlijker dan van 1929 tot 1930 of van 1930 tot 1931. En bij die achteruitgang zijn wij natuur lijk ook betrokken. Want de mensdhen gaan Een verscherpte protectie yan den land bouw en de veimindering in het gebruik van zekere voedingsmiddelen hebben ver schillende landen van Europa, die vroeger hun voedingsmiddelen invoerden, er toe ge bracht om meer en meer zielf in hun eigen behoeften te voorzien. Een soortgelijke veran dering deed zich voor in zekere landen van andere werelddeelen, zooals in Indië en Egypte, gedeeltelijk tengevolge vain de be schermende maatregelen ten behoeve van de graan cultuur en van de suikerproductie; tegelijkertijd nam de productie van primaire landbouwproducten, die bestemd waren voor uitvoer, zooals katoen en jute, af. Hoewel zekere landen, met name Australië en Nieuw Zeeland, in 1932 hun uitvoer van voedings stoffen nog hebben opgevoerd, heeft de klei ne vermeerdering in de hoeveelheid totaal verhandelde voedingsmiddelen, welke zich ln het begin van de crisis openbaarde, geen stand gehouden en heeft zij plaats gemaakt voor een tendens tot vermindering. Zoo'n tendens tot vermindering zien we overal. Dat zien we aan j Als men zoo nagaat de verschillende uitsla gen van verkoopingen, dan valt het op dat de prijzen zoo geweldig gedaald zijn, enkele gevallen (waar „wat achter" zit) dan daar gelaten. Daar is vaak 25 tot 50 en meer per- rent on. En met de pachters gaat het langs dezelfde weg. Indien het niet goedschiks gaat, dan via kantonrechter en paahtcom- missie wel kwaadschiks. In verband met de Crisispachtwet zijn ruim 20.000 pachtzaken aanhangig gemaakt in de tien maanden van haar bestaan, d.w.z. van de eerste wet die geldig was van 1 Juii 1932 tot 1 Mei 1.1., daarvan zijn een groot deel niet behandeld, als ingetrokken of nïri ontvankelijk verklaard. Van de 14,000 die overbleven hebben er 8400 een verminder in y van 20 tot 50 percent gekregen. Dat zegt heel wat. Maar het zegt ook heel wat als DE BOER NIET VRIJ MEER IS OM VOOR ZICH ZELF EN ZIJN GEZIN BOTER OP TE SPAREN. Door de Crisds-Zuivel-Centrale is vroeger bepaald, dat aan producenten van boter is toegestaan om een geringe hoeveelheid boter welke voor het eigen gezin van den produ cent bestemd is, niet van de voorgeschreven merken te voorzien. Deze hoeveelheid werd vastgesteld op y2 K.G. per hoofd van het ge zin, per week. Deze bepaling moet zoo wor den opgevat, dat de hoeveelheid van deze voor eigen gebruik bestemde boter, welke bij een producent in het geheel aanwezig mag zijn, niet meer mag bedragen dan de ge noemde y2 K.G. per hoofd van het gezin. Iemand met een gezin van b.v. 8 personen mag dus nooit meer ongemerkte boter ln voorraad hebben dan maximum 8 X 4 K.G. Het zoogenaamde insteken van boter voor den geheelen winter is dus niet meer geoorloofd, tenzij men deze boter van een merk voorziet. Maar ik zit tegenwoordig heelemaal aan de melk en zuivel vast met. mijn praatjes. Daarom nu eens wat anders. Iets anders zoeken de bloem- en boom kweekers ook zoo ge weet. Zoo hebben ze al lang naar een andere kleur roos gezocht en zoowaar daar lees ik, dat EEN ZWARTE ROOS IS GEKWEEKT. Op de jaarlijksche rozen-tentoonstelling te Sangershausen, waar ongeveer 8000 soorten rozen vertoond worden, is, naar Reuter uit Berlijn meldt, ook de eerste in Duitschland gekweekte „zwarte" roos te zien. Zij is het resultaat van verscheidene jaren kweekens. Er zal echter nog wel een rood of blauw lintje door dat zwart loopen vermoed ik. En bovendien het mooie van een zwarte roos zien we nog niet. Wel het zeldzame. Zooals ge ook wel het zeldzame zult zien in het feit, dat ik nu al zeg Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. SANEERING BLOEMBOLLENBEDRIJF In een gedeelte van ons blad van Maan dag is het onderstaande reeds geplaatst- Helaas bevatte het door het telefonisch op geven, nog al veel fouten. De Min. v. Econ. Zaken maakt bekend dat in het vervolg om bloembollen te kun nen exporteeren men moet aangesloten zijn bij dr Ned. Bloembollenexport-centrale, ge vestigd te Haarlem, Wilhelminastraat 41. De aanvraagformulieren zijn binneukort verkrijgbaar. Intusschen kan men zich schriftelijk op geven aan het bureau van de Centrale. Om als aangeslotene erkend te worden moet men kunnen aantoonen, dat men in de zes maanden voorafgaande aan de datum van oprichting van de Ned. bloembollen-export centrale (13 Juni 1933) de verkoop van Ned. bloembollen als bedrijf heeft uitge oefend. Telers-exporteurs moeten, om als aangeslotene te worden erkend zich bij de Ned. bloembollen-centrale hebben aange sloten. Vergunningen voor den export zullen worden verstrekt onder de volgende voor waarden: le Wat de kleinh. betreft, dat verkocht is voor minstens de volgende min.exp.prijzen: Hyacinthen: toppers of le grootte 18 c.m. en op 13 gld.; voor potcultuur of 2e grootte 16 tot 18 c.m. 8 gld.; op 3e grootte 1416 c.m. f 5.50; miniatuur 13 cm. 4 gld. Tulpen. A enkele en dubbele in soorten f 3; in rommel op kleur f2. B Durivin en alle andere late tulpen: in soorten f2.50, in rommel op kleur f 1.75; Narcissen: in soorten trompetten f 4; hartkrotf'ingen f 3; in rom mel resp. f 2.50 en f 2. Voor verwildering resp. f 12 en f 2. Wat Europa en Noord- Afrika betreft zijn de onkosten voor afleve ring incl. invoerrechten ter plaatse van be stelling in deze prijzen begrepen. Voor alle andere landen gelden deze prijzen voor franco aflevering ter plaatse incl. invoerrech ten. Voor kleinhandel-orders, welke franco pakhuis in Holland worden verkocht, kun ne ji deze prijzen met 15 pet. worden vermin derd. 2e. Voor wat de groothandel be treft: verkocht is voor minstens de vol gende vastgestelde minimum exportprijzen: H.acinthen maat 19 cM. prijs f 9; 18 cM. f 7,50, 17 cM. f 6,25, 16 cM. f 5, 15 cM. f 4,50, 14 cM. f 3.50; 13 cM. f 2.75; Tulpen: 1 vroege enkele en dubbele 12 cM. op f 2,10, 1112 cM f 1.40, 1011 cM. f 1.10; 2 Darwin en alle andere late tulpen: Zift 12 en op f 1.60, Zift 11 op f 1.10; Zift 10 75 ct; Narcissen 1, sooi> ten, die gr. bollen voortbrengen: dubb. neus 1 f 2.40, 2 f 1.50, rond'} f 1.25, 2 60 ct p ton, 15 cent per Kg. 2 soorten welke kleine bollen voortbrengen: dubbel neus 1 f 1.50, 2 80 ct, rond 1 40 ct., 2 25 ot. per pon 18 ct. per Kg., welke prijzen gelden voor verkoop franco pakhuis in Holland of franco Hollandsche haven. Ten derde: Aan in het buitenland geves tigde groothandelaars wederverkoopers, na der door 't bestuur met namen te noemen, kan op voormelde minimumprijzen een kor ting van 5 pet worden toegestaan. Een ex portheffing van 3 pet. naar de waarde, voor komende op de volgens voorschriften opge maakte factuur zal worden geïnd ten be hoeve van de saneering van het bloembol- lenbedrijf. De aandacht van de aangeslote nen wordt er op gevestigd, dat alleen die hollen in aanmerking komen voor een ex portvergunning, welke gekweekt zijn door aangeslotenen bij de Nederl. Bloembollen- kweekers Centrale te Haarlem en voor zoo ver niet afkomstig van den exporteur, niet gekocht zijn beneden de daarvoor vastgestel de binnenlandsche minimumprijzen. Voorts dat elke aangeslotene: a individueel aan sprakelijk is voor de juistheid der verschil lende opgaven omtrent verkoop en export van de bollen; b. nauwgezet in acht heeft te nemen de regeeringsmaatregelen en de be sluiten van het bestuur, met betrekking tot de saneering van het bloembollenbedrijf en alles heeft na te laten, wat tegen die maat regelen ingaat; c. cautie moet stellen, indien het bestuur zulks noodig acht, o.m. in ver band met de belangen der aangeslotenen bij illliliilllliailllllll8Ilililii!lllllB^^^^^ Ü.lriiilM I.i: MH'—1 H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: waarvan de kap door Velligheldslieren op lichte en vlugge "_L£!ËE wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave verplicht tot niets. H. HARBNG - TELEF. 128 - BOSKOOP K A S K I T ter vervanging van stopverf S M E E R K I T ideaal dekmiddeJ voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt. VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 in het buitenland gevestigde bloembollen- bedrijven. Ontheffing van de hier genoemde regelen kan volgens nader te stellen rege len door, of vanwege den minister worden gegeven op aanvraag bij het bestuur der bloembollenexport-centrale. Het niet behoor lijk nakomen van de bovengenoemde ver plichting zal worden gestraft op grond van de statutaire bepalingen van de Bloembollen exporteurscentrale. Landbouwverslag - 1931 Eindelijk verschenen Het „Verslag over den Landbouw in Ne derland over 1931" welke publicatie ten zeerste vertraagd werd door werkzaamhe den in verband met de crisis in land- en tuinbouw, is thans na ruim een jaar wach ten eindelijk verschenen. Instellingen en personen, wier medewerking bij de samen stelling onmisbaar zijn, worden in het voor bericht mede aansprakelijk gesteld voor dit meer dan een jaar over tijd komen van een verslag, dat vooral in dezen tijd zooveel geraadpleegd had kunnen worden, doch dat door dit late verschijnen een groot deel van zijn belangrijkheid heeft ingeboet. De Directie van den Landbouw geeft in dit verslag een overzicht van den toestand van den Akkerbouw, van de veneohiilllenide onderdeelen dier veehouderij, van de zuivel- productie en van de onderscheiden takken van tuinbouw. Voorts bevat de publicatie gegevens omtrent de werkzaamheden op 't gebied van ontwatering, ontginning en ruilverkaveling alsmede omtrent de uit komsten van den boschbouw. De stand van het vereenigingsleven in land- en tuinbouw is in het verslag vast gelegd door vermelding van de voornaam ste feiten welke op de belangrijkste orga nisaties betrekking hebben. Evenals vorige jaren is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan den economischen toestand van den landbouw. Dit hoofdstuk bevat in de eerste plaats een overzicht betreffende de bedrijfs- uitkomsten in den landbouw in het boek jaar 1930/31, voorts wordt het verloop van de indexcijfers van den landbouw in dit gedeelte behandeld. Bijzondere aandacht is geschonken aan de crisis in de veehouderij. In verband daarmede wordt de waarde van de veeteeltproductie vergelijken met die van eenige vorige jaren. Afzonderlijk mo gen verder nog worden genoemd de resul taten van een onderzoek naar het verloop der landprijzen sinds het uitbreken van de crisis. Het tabellarische gedeelte van het Ver slag is in hoofdzaak gelijk aan dat van vorige jaren. Het Landbouwverslag is voor den prijs van f 1— verkrijgbaar bij de Algemeene Lands drukkerij te 's-Gravenbage en kan ook worden besteld bij de plaatselijke post kantoren. EEN GGEDKOOPE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L). BERICHTEN VAN DEN P.O. Bestrijding van veenmollen Gedurende eenige jaren heeft de Plantere ziektenkundigen Dienst proeven genomenl om door het uitstrooien van een vergiftig mengsel tusschen de gewassen de veem mollen te dooden. Daar deze proeveh een' gunstig resultaat hebben opgeleverd kan thans het moeilijker uitvoerbare vangen van veenmollen met diverse hulpmiddelen, zooals in den grond ingegraven en afge- dekte bloempotten, vervangen worden, doofl eenvoudig op den grond het vergiftmeng-i sel uit te strooien en licht onder te hart ken. Gebleken is, dat het navolgende middel afdoende resultaat oplevert: 4 kg. rijst wordt geweekt gedurende een kwartier in een liter water. Daarna wordt 2 ons Parijsch Groen goed door de geweek te rijst gemengd. Waarschijnlijk kan in plaats van Parijsch Groen ook Kiezelfluoor- barium gebruikt worden. Nadat het vergift gelijkmatig door de ge weekte rijst gemengd is, strooit men deze over den grond uit De bovengemelde hoe veelheid is voldoende voor een oppervlak te van 2000 M2. Op verschillende plaatsen in ons land schijnen de veenmollen op het oogenblik veel schade aan te richten. Aan de betrok' ken land- en tuinbouwers wordt toepassing van de hierbovengenoemde eenvoudige be strijd ingsmethode zeer aanbevolen. Nadere inlichtingen worden gaarne ven- strekt door den Plantenziektenkundigeit Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren! van dezen Dienst, zoomede bij de Rijks- land- en tuinbouwconsulenten. WEET GE.... dat men in Duitschland bezig is de boterno teeringen te hervormen, in dien zin, dat er meer ééaiheid zal komen in deze no teeringen op de verschillende Duitschei markten; Prachtverzameling cacteeën van den heer F. Hoogvliet te Rockanje, Stuifakker B 54, Voor liefhebbers, die deze zomermaanden Rockanje bezoeken, is er iedere dag, behalve Zondags, gelegenheid tot het bezichtigen van de:e verzameling (bij Vredeheim'den dijTó af derde huis rechts). Nog nooit heeft U een motorpomp kunnen koopen voor f 225.— van een kwaliteit en met een capaciteit dan de DUIZENDEN zijn er bij de Nederl. kweekers en aannemers in bedrijf g}^*" Laat U zonder eenige verplichting met een Bernard-pomp een demon stratie geven. IMPORTEURS: .Een onzer heeren is eiken Dinsdagmiddag te spreken tusschen 2 en 5 uur in Café SUISSE te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8