Jlkttitff £rtteri)f (üonraut ERT Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Nederl. Zendeling Genootschap Leger en Vloot. 50 35 20 ABONNEMENT» V&t kwartaal In Lelden en In plank sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche sending 4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 4015 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 13 JULI 1933 ADVERTENTI2N Van 1 tot B regelsJ \.\VA Elke regel meer0.22VS ïr.gez. Mededeellngen van 1—5 regels 2A0 Elke regel meer0.43 Bij contract belangrijke korting. «">r het bevragen aaD 't bureau wordt berekend f 0 '9 14e Jaarganp HET VEESTAND OVER BOORD Onlangs wezen we erop, hoe de Prov. Staten van Zeeland een in de vorige ver gadering genomen besluit om de Zondags dienst op het veer VlissingenTerneuzen, die toch al niet op ruim vervoer kon bogen, op te heffen, in de eerstvolgende vergade ring weer met twee stemmen meerderheid introkken, hoewel de eerste beslissing vol komen regelmatig gevallen was. Dit optreden der linkerzijde was daarom zoo onelegant, wij 1 men botweg weigerde het voorstel tot intrekking eerst terug te zen den naar de afdeelingen of in handen van Gedeputeerden te stellen om prae-advies: de neuzen waren geteld, en dus zou men maar dadelijk stemmen. Het is niet onaardig te zien, hoe de Mid- delburgsch Courant in een artikeltje, dal werd overgenomen in „De Vrijheid" en ons thans pas onder het oog komt, op deze proeve van staatsrecht en politiek reageert Het blad zit er kennelijk mee in het haar, want het moet toegeven, dat het ge beurde „van administratief en parlemen tair standpunt een monstrum" is. Maar dan wordt een beroep gedaan op de omstandigheid, dat het eerslgenomen be sluit, waardoor de Zondagsdienst werd op geheven, alleen een meerderheid verwierl doordat toevallig een lid der linkerzijde afwezig was. Zulk een redeneering belooft wat, en met dergelijke grondslagen van parlementair beleid kan men nog heelwat stemirungs- repetities beleven, op touw gezet door de linkerzijde. Dat een vrij talrijke bijeenkomst als een Statenvergadering volledig is, mag men een zeldzaamheid heeten, en de Vrijheids bond zal dus alle aandacht hebben te wij den aan stemmingen, waarbij wat wringt, opdat deze een volgend maal kunnen wor den tenietgedaan. Wat zou Buys zeggen van dit gedoe? Want voor de Middelburgsche Courant zijn tenslote alle regels van staatsrecht en parlementaire practijlc bijzaak als de be strijding der Zondagsrust in het geding komt. „Want tenslotte", zegt het blad, „zijn voor ons de papieren en de stukken, de be rekeningen en de statistieken,' het praten in de Staten, niet het primaire, het alles overheerschende. Dat is, voor ons, het be lang van de zaak zelf, van den dienst, van de Zeeuwen benoorden en bezuiden de Westerschelde". Het helang van de Zeeuwen. Bedoeld wordt: van de v r ij z i n i g e, van de linksch e Zeeuwen. Aan deze identificatie, aan deze gelijk stelling van de belangen der vrijzinnigheid met die van het volk zijn we gewend. In elk geval weten we het dus weer, want de heeren zeggen het zelf: als het gaat tegen een geestelijk en zedelijk goed als de Zondagsrust, vallen parlementaire voorschriften en regels van staatsrecht. Of, zooals een geestverwant van het blad eens zei: dan gaat het yerstand over boord. uit TWEE bladen I de prinses weer in ons land DE OVERTOCHT PER BOOT. Gistermiddag is Prinses Juliana van haar verblijf in Engeland in Vlissingen terugge keerd met de mailboot „Oranje Nassau" van de Stoomvaart-Mij „Zeeland". De Prinses heeft niettegenstaande het vrij onstuimige weer, bijna steeds op de com mandobrug vertoefd en was zeer voldaan over den boottocht. Nadat de boot te Vlissingen gemeerd lag, hebben de burgemeester van Vlissingen cïe heer van Woel deren en de heer G. A. Wal ler, een der directeuren van cle N.V. Wm. Muller en Co., hun opwachting bij de Prin ses gemaakt, die als laatste het schip ver liet en in de Koninklijke wachtkamer de thee gebruikte, alvorens met den mailtrein van 18.33, waarin een Pullman-wagen was geplaatst, de reis naar Den 1-Iaag voort te zetten. Aankomst in de Residentie officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is benoemd tot officier in d-e Orde Van Oranje-Nass.au Dr H. J. van de Stadt, rector van het gem. lyceum te Kampen; tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw W. F. J. M. Krul. directeur van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, te Den Haag; as toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, im brons, aan .T. P. Verboom, kuiper bij de firma Gebns Willebrandis, te Rotterdam. AUDIËNTIES de werkloosheid EEN ZEER GERINGE DALING. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat de werkloosheid on der de 608.000 leden van gesubsidieerde ver- eenigingen in de week van 19 tot en met 24 Juni heeft bedragen 24 pet.; zij is in ver- gelqking met de week van 5 tot en met 10 Juni slechts met een gedeelte van een pro cent gedaald. Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 Juni 1933 in to taal 301351 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 266.499 mannen. Op 10 Juni bedroeg het totale aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 308.781; hiervan waren werkloos 282.409 per sonen, waaronder 267.902 mannen. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden is derhal ve verminderd met 7430; het aantal werk- loozen met 6824. Sinds de laatste maanden is er in de me taalindustrie eenige opleving waar te ne- Het aantal werkloozen in deze groep ver minderde met 6473, of 17 pet. Met den boottrein uit Vlissingen, welke te 9.01 uur aan het Holl. Spoorstation aan komt, is gisteravond Prinses Juliana van Haar verblijf in Engeland in de Residentie teruggkeerd. De Prinses werd op het perron verwel komd door Koningin Wilhelmina, die ver gezeld was door freule Schimmelpenninck van de Oye en door Jhr. de Jonge van Elle- Het op het perron aanwezige publiek hief het „Wilhelmus" aan en riep „Leve de Ko ningin" en „Leve de Prinses". Nadat de Vorstelijke personen 't station door den hoofdingang hadden verlaten, ver trokken zij per auto naar het landhuis „De Ruigenhoek" te Scheveningen. prins nicolaas van roemenie ZIJN VERBLIJF IN NEDERLAND. Gisteren is op Schiphol gearriveerd Prins Nicolaas van Roemenië, die ter plaatse be groet werd door den adjudant van H. M. de Koningin, luitenant ter zee le klasse N. Rost van Tonningen. Ter begroeting yvaren o.a. aanwezig de chef van den generalen staf luitenant-gene raal H. S e y f f a r d t, Dr. W. de V1 u g t, burgemeester van Amsterdam, de Roemeen- sche gezant en de heer A. P1 e s m a n, di recteur der K.L.M. De Prins is met zijn gevolg in hofauto's naar Den Haag vertrokken, waar hij in hotel „des Indes" zijn intrek heeft genomen. Des avonds werd aldaar door de Roe- meensche zaakgelastigde een diner aange boden, waaraan ook door Prins Hendrik werd deelgenomen. verbetering van tertiaire wegen STUDIECOMMISSIE BENOEMD Op de vewgtadieaiing win het Nedierlandsche Wegertoonigres d.d. 12 Dec. 1932 werd in be ginsel besloten tot de instelling van een missie, welke tot taak heeft het vraag stuk van de wijize, waarop die verbetering den- tertiaire wegen kan worden gefinan cierd, in studie te nemen. Deze oomnadssie is thans, voor zoover noo- dlig in overleg met de betrokken Departe menten, benoemd, en is als volgt saimenge- öteilid: Ir J J Stieltjes, voorzitter van de Ver eeniigitaig „Het Nederllanidsdhe Wegen-con gres", voorzitter; H W O de Bruyn- direc teur wn dfen ANWB Toeristenbond voor Nederland, lid tevens algemeen secretaris. Voorts een twintigtaJl leden. verkeersstremming Wegens het uitvoeren van werkzaamheden zaü het doorgaande verkeer over den NW weg van het kanaal door Voorne gestremd zijn tuesdhen kmp. 69,14 en 81,34 van 17 Juli 1933 af tot en met 14 September 1933, of zoo- veett langer of korter ails noodzakelijk zat blijken. Voetgangers en personen met oen rijwiel aan de hand kunnen pesseeren. Het doorgaande verkeer tusschen de Ra- vensdhe draaibrug en de Oostdijkvlotbrug zal gedurende dien tijd gebruik kunnen ma ken van den ZO weg langs het kanaal dloor Voorne. drie 700-jarige 'jubilea Heden gedenken niet minder dan drie ste den hun 700-jarig bestaan: Arnhem, waar over we reeds nadere mededeelingen deden, Elburg en Lochem. Alle drie plaatsen hebben hun stedelijke rechten verkregen van Otto II graaf van Gelre en Zutfen. Elburg werd 1365 in de Hanze opgenomen en was dus toen een zeer aanzienlijke stad. Lochem verkreeg in 1322 bij de stedelijke keur ook nog het marktrecht van graaf Rei- noud I en in 1330 het muurrecht van graaf Reinoud II. De herdenking te Elburg zal op 10, 11 en 12 Augustus met grootsch opgestelde feesten gevierd worden. „het anker" verboden De Minister van Defensie heeft aan da lijst van verboden geschriften toegevoegd: „Het Anker", weekblad gewijd aan de bo langen van het mindere marinepersoneel. nazi-leider over de grens gezet ALS ONGEWENSCHT VREEMDELING. De heer Tykfer, leider der Duitsche nazi's in Limburg, is op last van de Nederland- sche regeering over de Duitsche grens ge zet. Deze man is den laatsten tijd herhaal delijk in openbare vergaderingen van de Nazi's in Zuid-Limburg opgetreden, o.a. te Heerlen, Kerkrade en Vaals. 136ste jaarvergadering in de Deutsche Verein de arbeid op de zendingsvelden In het Gebouw der Deutsche Vereein hield het Ned. Zend. Genootschap gister haar 136e Jaarvergadering. Ds. M. Hefting, voorz der verg. liet zingen Ps. 252, ging voor in ge bed, waarna spr. voorlas eenige verzen uit den 136en Psalm. Bij het voorlezen en in zijn Openingswoord „Want Zijn gunst alom verspreid Zal bestaan in eeuwigheid". Dit is 'n woord, dat we in deze zoo moei lijke dagen wel noodig hebben. Spr. heet hartelijk welkom de afgevaar digden van verschillende Classicale Zen dingscommissies. Verslag wordt uitgebracht van de N ed. Zendingsschool, dat door afwezigheid van den voorzitter daarvan, prof. dr. H. M. van Nes, namens hem wordt voorgelezen Alle onderwijs kon geregeld worden gegeven Het bestuur wijzigde niet; de leerkrachten kon den ongestoord hun onderwijs geven. De 2e klas kon opgaan tot de examens en allen slaagden op één na De leiding van het In ternaat bleef bij den heer en mevr. Van der Endt; dr. F. J. Fokkema de Rector. De aftredende en voorgedragen bestuur ders van het Genootschap worden allen her kozen of herkozen,.n.l. de H.H. C W Th ba ron van Boetzelaer van Dubbeldam te De Bilt; G. J. Staal, te Scheveningen; prof. dr. F de Vries en ds G H Wagenaar, te Rotter dam; ds M Hefting, te Eist. De vergadering wordt geleid naar de Zen- dirigsvelden vaa het N. Z. G. Dir. ds D Crommelin spreekt over Oost-Java, waar vooral op den voorgrond treedt het ontwaken der Inlandsche Christenen, ge paard met geestelijk opleven der gemeen ten. Op onderwijsgebied zijn de bezwaren zeer groot; op 1 Aug. 1932 kon de Theol. Opleidingsschool Bale Wijoto weer worden geopend. Meer dan honderd cahdidaten hadden zich aangemeld. Het Medisch Zen dingswerk bleef zich verheugen in toene mende belangstelling van de zijde der be volking. In de Minahassa zijn in het verloopen Jaar zeer belangrijke dingen gebeurd. Het optreden van de Re geering, die zoowel het N. Z. G. alsook de Inl. gemeenten stelde voor een voldongen feit; ook hier de toenemende belangstelling van de zijde der Inl. Christenen voor eigen zaak, zijn de zichtbare dingen. Maar boven al zeggen wij: „Hier heeft God gewerkt! Ge nadig heeft Hij de pogingen Zijner dienst knechten willen gebruiken". In de Minahas sa is sedert 3 Aug. 1932 door de zelfstandig wording der Inheemsche Kerk in de Mina hassa een geheel nieuwe toestand geschapen. Boloëng Mongondow ligt vlak tegen de Minahassa en heeft daar mede veel aanraking. Alles is hier echter nog veel jonger en de vraag naar onderwijs veel minder uitgesproken dan in de Mina hassa. De gemeenten hier zijn nog klein, doch overschreden toch de 7000. Dir dr. K. J. Brouwer leidt de verga dering naar waar weer geheel andere toestanden heer- schen, vooral omdat het grootste gedeelte der bevolking reeds Christen is geworden, terwijl er ia de ressorten, waar dit nog niet het geval is, de aanvragen om Dooponder- richt zeer talrijk zijn Het kerkbezoek wordt zeer goed genoemd, bedraagt in het district Mori zelfs 90 pet. de volwassen bevolking. Eenige teekenende voorvallen doen duidelijk uitkomen, hoe het geestelijk leven der Christenen zich heerlijk ontwikkelt. De moeilijkheden hier komen van de zijde van Islam en Rome. Ook vaa de zijde der Regeering, door besnoeiing van subsidie aan het onderwijs. Dit staat in het middelpunt van de belangstelling der be volking. Deze is echter te arm om school geld te betalen en nu is een steunregeling in natura ontworpen, welke steun door de bevolking zeer bereidwillig werd opgebracht. Ten slotte Deli, dat blijvc-.de vooruitgang en toenemende belangstelling, vooral van de zijde der jeugd doet zien. Saamgevat, moet worden gezegd, dat dit groeiende werk vooral door groote financieele bezwaren wordt gedrukt, maar toch bijzonder hoopvolle uitzichten Mededeelingen over den gespecificeerden staat van ontvangst en uitgaaf doen onder meer zien, dat de rekening over 1932 sloot met een tekort van 3659,94. Minder opgewekt klinkt de toon, die ons vertelt vaa de inkomsten over het loopende jaar. De raming voor dit jaar bedraagt voor de Samenw. Corp. 1.098.000, en voor het N Z G alleen 369.000. Op einde Juni was ontvangen voor de Samenw. Zendingscorp. 333,250 en voor het N.Z.G. alleen 112,500, We gingen dus het tweede halfjaar vaa 1932 in met een achterstand voor het N.Z.G. al leen 72.000 en voor het geheel der Samen werkende Zendingscorp. aiet minder dan 211.250. Vergelijken we daar dan mede den achterstand op denzelfden datum van het vorige jaar, toen het 129,500 bedroeg, dan doet een eenvoudig rekensommetje ons zien, dat de achterstand nu ruim 81.000, meer is. Direct, ds. B. J. C Rijnders doet mede deelingen over de B(inaenlandsche) A(ctie). Ook hier groote moeilijkheden. Allerlei bron nen vloeiden minder ruim. Op allerlei wijze poogde de B. A. de belangstelling der ge meenten en haar medeleven met den arbe.id der Zending te verlevendigen, te verdiepen. Haar collectemateriaal, haar films, haar tentoonstellingen en niet het minst de twaalf vergaderingen, in het geheele land gehou den, waardoor er zulke heerlijke en open hartige aanraking is geweest tusschen Ge meente en Zending. i dingen der B-A. staan wel ia het mid den der belangstelling, zooals blijkt uit de talrijke vragen en voorstellen hierin gedaan. Menig spreker zou zeer gaarne zien, dat er een zekeren aanslag zou komen, opdat le. iedere gemeente weet hoeveel men op moet brengen; en 2é. opdat de gemeenten, die nu nog traag zijn en te weinig doen, mogen worden opgewekt tot mede aanpakken. NAMIDDAGVERGADERING Nadat we gezongen hadden ging de voor zitter voor in gebed en las een gedeelte van Luk. 9. Uitgezonden! Wedergekeerd! Die twee woorden hebben voor ons Zen- dingsmenschen zoo groote beteekenis: Als Zendingsvrienden zenden wij zendelingen uit: daartoe zijn we geroepen. De uitge zondenen keeren straks weer terug en ver halen ons, wat God deed. Als Zendings vrienden leven wij door hetgeen zij ons van Gods daden verhalen. Hier herdenken wij de ontslapenen: Zendeling Lauwerier, de zeer oude, die van 1867 tot 1912 in Indië arbeidde; Mevr. Roskes-Neurdenburg, e eens op hoogen leeftijd van ons weggeno men; Mevr. Fortgens-Adriani, jonger opge roepen. Wat spreken die namen allen tot onze zendirigsharten! Genoemd worden de namen Bodaan, Cor net, ten Kate, Schuyt, die we alle vier moesten missen; Mevr. Hofman, de heer en mevr. de Haan, Ds. Rauws, die 25 jaar de zending dienden; Dr. Baron van Boetzelaer, de 60-jarige, die zooveel voor de Zending deed, en de Zendingsmenschen Kruyt en echtgenoote, Nortier, de Jong, Zr. Weynne- kes, dr Fokkema, rector der Ned. Zendings school. De voorzitter las voor de Instructie voor de af te vaardigen zes zendelingen. Staande hoorden zij dit aan en antwoordden zij, dat zij gaarne bereid waren het in die Instructie vervatte na te komen in de kracht hen daarin voorgehouden. Namens deze zes sprak H. Perdok afscheidswoord tot de vergadering, waarna zendeling Dr. Alb. C. Kruyt sprak over de Posso-Zending en zien liet de voorm plaats, die de Posso-vrouw innam in eenmaal Heidensche maatschappij, en die welke haar toeviel nu Christin geworden. Een pakkend en weldadig aandoend mo ment was het, toen Dr. K. J. Brouwer aan Dr. en Mevrouw Kruyt-Monlijn aanbood het aandenken van de Posso-goeroe's, dat zij door. hun verhaast vertrek uit Posso hen niet meer persoonlijk konden aanbieden. Zendeling C. W. Nortier bracht als voor zitter der Synode van de Oost-Javaansche Kerk de hartelijke groeten der Bruine broe ders en zusters aan de Blanke Christenen hier te lande over. Heerlijk is het om te zien, hoe met de instdtuëering van deze Oost-Javaansche Kerk is gekomen een krachtig medeleven der Javaansche Chris- ten en een warm opbloeien van het ker kelijk leven. De plaats van den zendeling is op dit arbeidsveld echter volkomen veranderd. Hij is niet meer leider der Javaansche gemeen- te(n), hij is geworden medebouwer aan de jonge, wordende kerk; hij is samen met den Bruinen broeder lid van den Kerke- raad, hij heeft een plaats gekregen naast den Javaanschen prediker, hij poogt nu met den Javaan samen het Koninkrijk Gods op Oost-Ja va tot uiting te brengen. Weer een andere zijde van het werk op dit arbeidsveld deed zendeling E. G. van Kekem ons zien. Hij bracht ons naar Ma- dioen, in menig opzicht een plaats van be teekenis: Politieke vergaderingen worden door honderden bezocht, de Zendingspost was bijna altijd vacant, scholen zijn er veel en van allerlei aard, de Zending heeft er daar maar twee. In Madioen wonen ruim 2 millioen menschen, de Zending heeft er gemeenten met een totaal van 550 Chris- Waarlijk zoo er een post is, die met be schamende verootmoediging laat zien, hoe veel wij nog ongedaan hebben gelaten, dan is dat Madioen! De Medische Arbeid met zijn kansen, zijn moeilijkheden en mogelijkheden, zijn zorgen en zegeningen liet dr. J. P. de Jong uit Malang zien, waar het jongste ziekenhuis op dit terrein verrezen is. En het is in dit ziekenhuis, dat men poogt te doen het werk, dat Jezus ons te doen geeft, en waar men den patiënten duidelijk poogt te laten gevoelen: dit werk doen wij in Jezus' naam en met de bedoeling U, Javaansche zieke, tot dien Jezus te leiden. Met te laten zingen Gez. 50 4 en dank gebed sloot de voorzitter deze druk bezochte vergadering. 136e algemeene vergadering IN HET MIDDEN DER GEMEENTE ZAL IK U LOFZINGEN Gisterenavond is in Le geheel gevulde Groote Kerk te Rotterdam de 136ste alge- meene vergadering gehouden van het Ne- derlandsch Zendeling-Genootschap. De voorzitter, Ds. M. Hefting, van (Gld) sflrak de zegenbede uit, verzocht te zingen eenige verzen van Ps. 138 en las daarna Ps. 22: 20 en 23 v.v. Na het gebed zong het Dameskoor „Ca- pella" van de Vereen, tot bevordering der Zendingszaak te Rotterdam (directeur de heer M. Guittart) „Bede" van da Costa. Ds. Hefting sprak vervolgens het Openingswoord en wel naar aanleiding van Hebr. 2 12b: In het midden der Gemeente zal ik U lof- zingen. Het is een goede gewoonte, dat in Rotter dam, waar het N. Z. G. voor 136 jaar werd geboren, de gemeente in de Zending wordt betrokken. Op de jaarvergadering is steeds een climax aan te wijzen: eerst huishoude lijke zaken in kleiner gezelschap, dat 's mid dags reeds grooter bijeenkomst en 's avonds in het midden der gemeente. Dat is het hoogtepunt van den dag. Wat. komen we als gemeente hier doen? Uw lof zingen, d. i. een gemakkelijk, én itoch ook een heel moeilijk werk. De ge meente heeft mee te zingen, en dat ge schiedt gauw en graag, maar daar zijn er, die het bij het gemakkelijke zingen laten. Toch moet de gemeente nog op een an dere wijze erbij betrokken, en dan wordt het zingen moeilijker. Wij komen nu tot de gemeente, maar deze had moeten hooren, wat vanmiddag is gezegd, gecijferd, gezucht. De zending werd meest gedragen door de kapitaalkrachtigen. Het was verkeerd, dat de zending teveel rustte op de schouders van enkelen, en nu de groote giften slin ken, komt de beurt aan de gemeente. Bij al den nood van den tijd is dit de roeping, dat de gemeente voor den dag kome. Zijt ge zoover, dat de Zendingszaak uw zaak geworden is? Wilt ge dat deze zende lingen worden uitgezonden, of zal dé kan delaar van ons worden weggenomen? Er wordt, voor allerlei veel uitgegeven, maar kan er niets af voor de zending? Jezus Christus is gekomen in bloed en tranen, om in het midden der broedex-cn Gode lof te zingen. Als Jezus kon zingen met doorboorde handen, kunnen wij het doen met leege handen? Nu wordt het eerst gemakkelijk, en een voorrecht, dat we aan dit werk mogen meedoen. Nadat het koor een Hymne van D. H. Engel had gezongen, sprak Ds. J. P. van Bruggen, van Amsterdam, naar aanlei ding van Rom. 1 14: Beiden Grieken en barbaren, beiden wijzen en onwijzen ben ik een schul denaar. Misschien heeft spr. geen recht te zeggen: gemeente van Jezus Christus, hier is slechts een vergadering van zendingsvrienden, een toevallige samenkomst. Het is geen particuliere onderneming, maar we zijn hier als gemeente met een gezamenlijke opdracht Het is de functie der kerk, arbeiders uit te zenden in den wijngaard. Paulus weet zich verplicht tot dezen dienst. Door zijn Koning is beslag op hem gelegd en hij is het eigendom van Jezus Christus. Deze heeft hem tot schuldenaar gemaakt. Schuldenaar zijn we ten aanzien van men schen, tegenover wie we tekort schieten. Maar wat heeft Paulus persoonlijk uit te staan met al die millioenen? Ook is het hier niet een persoonliik gevoel, dat hij meent het beter te hebben dan de anderen, immers, hij spreekt ook over Grieken en Romeinen. Evenmin is het een schuld van liefde. Eén lief te hebben is al een boven- menschelijk werk, laat staan millioenen. Paulus is alleen schuldenaar, omdat Christus hem tot schuldenaar gemaakt heeft Spr. wendt zich nu tot de af te vaardigen a.s. zendelingen: Zoo is ook uw zendings motief. Nooit kan het een ander zijn dan dit. Moet ge niet weten, dat ge alleen uw meester toebehoort, dat Hij op u beslag legt naar leven en sterven? Christus roept heel gewone menschenkin- deren en verplicht ze aan Zichzelf. Hij ontfermde zich over u. Als ge kunt zeg gen, dat Hij u tot Gods kinderen maakte, dan zijt ge schuldenaar van Hem en schul denaar aan barbaar en Griek. Dit geldt echter voor de heele gemeente. Schuldenaar zijn we, als we in Christus zijn, allen. De Kerk stuurt een stuk van zichzelf uit. Op ons allen rust de last van de verkondiging van Gods Woord. Drie karaktertrekken maken in Indië een groep menschen tot een zelfstandige kerke lijke gemeente, n.l. zichzelf besturen, be kostigen en uitbreiden. Als van ons niet kan gezegd, wat Paulus zegt van zichzelf, hapert er iets. We vergeten, dat Jezus eige naar is, ook van ons geld. De mensch, die eigendom is van Hem, heeft alles en kan alles in het geloof. Het is niet erg, schuldenaar te zijn, als men slechts kan betalen. Wij kunnen betalen, want Jezus Christus is onze Koning, en Zijn de ordening plaats door den afgevaardigde van de Com missie tot de zaken der Protestantsche Ker ken in Ned. Oost- en West-Indië, D s. J. H. Grottendick, Luth. pred. te Dordrecht. Afgevaardigd werden door het N. Z. G. de a.s. zendelingen K. de Graaf, bestemd voor Oost-J ava, H. Perdok, bestemd voor Posso, en W. A. Smit, bestemd voor Deli; door de Indische Commissie de a.s. hulp prediker E. Durkstracn door het Sangi- en Talaud-Comité de a.s. Dienaren des Woords J. M. L a n g e v e 1 d en C Zwaan. Staande werd hen toegezongen de zegen bede uit Ps. 134, waarna Ds. Hefting een korte toespraak hield, waarin hij dezen avond een heerlijken avond noemde, heer lijk voor de afgevaardigden, voor de ge meente, ook voor de ouders, die hen afstaan, om aan de wereld de eenige troost in leven en sterven te brengen. Zelf kunnen we niets, echter wel door Hem, Die ons roept Van de gelegenheid, die geboden werd, om na den dienst de afgevaardigen geluk te wenschen, maakten zeer velen gebruik, waarna de groote schare langzaam 't kerk gebouw verliet Vermelden we tenslotte nog dat behalve het door zuiver zingen opvallende Dames koor „Capella", medewerking verleende het fanfarecorps „Sangka Madali" van de leer lingen der Nederlandsche Zendingsschool (directeur de heer W. J. Smolders). Onder de talrijke aanwezigen werkten we onder meer op den voorz. van het N. Z. G., Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, Ds. Joh. Rauws van Oegstgeest, Ds. B. J. C. Rijnders van Hilversum, oud zendeling L. Boda?#i, Ds. J. J. Stam, Dr. J. R. Callenbach, Ds. G. H. Wagenaar, Ds. A. R. Rutgers, van Rotterdam en Ds. S. H. J. James van Delf shaven. MARINE-NIEUWS. H.M.'s „Banckert", onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee J. B. H. tlom. is gister van Invergordon naar Willemsoord ver trokken. H.M.'s „Z 5, 0.12, 0.13 on O.T5", onder bevel van der. luitenant-ter-zee le klasse, P. Rouwcnhorst, zijn gister van Esbjc-rg naar Willemsoord vertrokken. NU goedkooper! Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Prinses weer in ons land terug. zeer geringe Het NeJerlandsch Zendeling Genootschap. 136e algemeene vergadering. Ordening van zes zendelingen. (blz. 2) Zich isoleeren en geïsoleerd worden. (Ovec zicht). Het luchteskader van generaal "albo is na een voorspoedige reis op Labrador aan gekomen. 1 In de betreffende subcommissie der Eco nomische Wereldconferentie zou overeen stemming zijn bereikt inzake de beperking der tinproductie. i De groote taak van Roosevelts super-kabi- Hitler aan Hindenburg over de Evangeli sche Kerk. De constitutie met het Führer- beginsel gereed. Het Al-Indische congres zal waarschijnlijk vandaag besluiten tot opheffing van de ongehoorzaamheidsbeweging. (blz. 5) De Zomerconferentie der N..C.S.V. Voort-^ zetting der bijeenkomsten. Op onderzoek in Duitschland XIV. j.v. op g.g. in gelderland MEETING TE APELDOORN. In de voortgezette vergadering van den' Gelderschen Landdag van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag te Apeldoorn sprak gis teren in de middagvergadering nog Dr. K. D ij k, van Den Haag, over: Godsbestuur en wereldcrisis. Spr. begon met de opmerking, dat dit eenigszins zware onderwerp toch wel zijn beteekenis I i voor een jeugdbij eenkomst en wel onn' !e jeugd zich met de vragen van dezen t bezig houdt en theoretisch en practiscli .net deze problemen te doen krijgt Spr. gaf aan. «lat er wel degelijk plaats is voor de belijdenis, dat God regeert en alle dingen leidt Als er één tijd is waarin tot de wereld de prediking uitgaat, dat God regeert, dan is het nu, omdat in deze ver- warring blijkt de souvereiniteit Gods; om dat in deze tijden uitkomt, dat de mensch, die meende het buiten God te kunnen doen, het eene fiasco na het andere maakt; om dat niet vergeten mag worden, dat elke we reldcrisis bezien moet worden onder het aspect van de komst van Gods Koninkrijk en tenslotte omdat God'de wereldcrisis ge bruikt om Zijn volk te louteren. Ds. P. C. de Bruyn, van Apeldoorn, 6prak een slotwoord over: Koperen muren, waarbij bij den jongen menschen ten voor beeld stelde het leven van den profeet Je- remia, die temidden van misplaatst natio nalisme en afval van God in zijn jeugd ge roepen werd om te getuigen tegen nationa le verwachting van zijn dagen en om de oordeelen Gods aan te kondigen, daarin ge steund door Zijn God, die tot hem zeide, dat Hij hem stellen zou tot een ijzeren toren en een koperen muur, waarop al de aanvallen van den vijand zouden afstuiten. Spr. trok een parallel tusschen Jeremia's jeugd en den leeftijd der jongeren van onze dagen. Ook zij hebben te strijden in Gods kracht en in het besef van eigen zwakheid, tegen de opkomende wereldmachten, ziende op Hem die meer is dan Jeremia en in wiens kracht onze zwakheid wordt volbracht. Door mej. Kruitbosch, van Zutfen, werd de samenkomst gesloten. banale zanghulde OP HET FEEST VAN DEN ANWB De ANWB, de zeer populaire toeristen organisatie voor Nederland, heeft haar gouden feest gevierd en natuurlijk is d;t jubileum op grootsch e wijze herdacht. Dat is volkomen in de haak, schrijft de N. Vlaard. Crt, maar met het hu! ligings- iied, dat 's middags 1500 zangers te Amster dam aanhieven, was het niet in orde. Het werd gezongen op de wijze van: „Das :st die L:ebe der MrDrcsen" En de tekst was zoo zouteloos, zoo ge speend van eeniigen geest, dat men zich gaat afvragen hoe men het heeft aangedurfd zoo'n lied te zingen op een feest- waarbij ministers en de eéreten varn het land aan wezig zijn. En dat men voor dit lied den tekst moet gebruiken van een Duilschen filmschlager, wijst ook al nie, op 'n grooten cultuurrijkdom of op eenig pogen om dezen rijkdom te toonen. Men had den ANWB cn het Nederland6che volk dit armoedje moe ten besparen. De toeristenbond voor Neder land heeft op haar gouden jubileum warem pel beter verdiend dan zoo'n banale zang- hvide

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1