Federatie van Ned. Herv. Diaconieën Bond van Geref. Mannenvereen. in Nederland WOENSDAG 12 JUL11933 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Valkenburg (Z.-H.), Jac. Treffers te Marken. Voor Waddinx- veen, A. van der Kooij te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Den Haag, J. Fraanje te Bameveld en cand. P. Honkoop te Rotter dam. Beroepen: Te Werkendam en Terneu- zen, cand. P. Honkoop, te Rotterdam. CHR. GEREF. KERK B e ro e p e n Te Franeker, cand. M. W. Nieuwcnhuijze te Vlissingen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer M. W. Nieuwenhuijze te Apel doorn (Rozenlaan 3), cand. tot den H Dienst bij de Chr. Geref. Kerk, zal na 14 Juli a.s. als adres hebben: Vlissingen, Oude Markt 10. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. H. B o e r s m a, van Schoonebeek ge komen, deed Zondag 9 Juli bij de Ned. Herv. Gemeente van Angerlo, na door zijn schoonvader, Ds. A. G. F. Smit, em.-pred., van Hilversum, te zijn bevestigd met Hand. 4 20, zijn intrede met 1 Cor. 3 9. Aan het einde van de predikatie werd hem toe gezongen eziang 2241 en volgden de ge bruikelijke toespraken. Ds. L. de Haan preekte Zondag j.l. voor de Baptisten-Gemeente te Nieuwe- Pekela afscheid met Joh. 15 4, aan het einde waarvan hij waardeerend toegespro ken werd door oud. J. Potjewijd namens Kerkeraad en Gemeente; door den heer J. Munneke, namens de Chr. School; door Ds Thakema, els vriend; en door Ds. J. Wee llink, van Stadskanaal. Cand. J. A. Tiemens te Arnhem, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Aardenburg, is na peremptoir examen door de Classis Axel toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, en hoopi intrede in zijn Gemeente te doen op Zon dag 3 September a.s., na bevestiging dooi Ds. A. J. Boss, van Nijmegen. Ds. A. W. M. ODé Ds. A. W. M. Odé, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Koudekerk a. d. Rijn, is voor een reis van drie maanden naar zijn geboorteland, Zuid-Afrika, vertrokken. Hij spna.k naar aanleiding daarvan Zondag j.l. enkele woorden van afscheid tot de Ge meente. Ds. H. K. H. E. RöSSLER Bij Kon. Besluit is aan H. K. H. E. Röss- ler, geboren te Mobasa, op zijn verzoek, toestemming verleend tot liet aanvaarden in Nederland eener Kerkelijke bediening bij een der Gemeenten, aangesloten bij den „Deutscher Evangelisclier Iürchenbund" in Berlin. PREDIKANTSTRACTEMENTEN Te N i e u w-S tadskajiaal is, naai onlangs gemeld werd, het geheele College van Kerkvoogden der Ned. Hervormde Ge meente afgetreden, omdat het met den predikant niet tot een vergelijk kon komen inzake verlaging van het tract^ment. De „N. Prov. Gron. Crt.'" deelt nu mee, dat thans alle Kerkvoogden door de notabelen opnieuw herkozen en benoemd verklaard zijn. Maar de heeren Kerkvoogden hebben evenwel opnieuw en bloc bedankt voor deze herbenoeming. Er zal nu een geheel nieuw College van Kerkvoogden benoemd moeten worden. Nieuwe Kerkvoogden zullen echter onder de huidige omstandigheden, naar het blad verzekerde, wel niet gemakkelijk te vinden zijn. KERKGEBOUWEN TeC a p e 11 e a. d. IJ s s e 1 is vanwege de Ned. Hervormde Gemeente met een toe spraak van Ds. J. Booij officieel in gebruik genomen als wijk. en evangelisatiegebouw het voormalige vergaderlokaal „De Schen kel" aan den Kanaalweg, dat door de Kerk voogdij voor bovengenoemd doel is aange kocht. Ds. Booij sprak er zijn blijdschap over uit, dat dit gebouw, hetwelk oorspronkelijk was bestemd voor wereldsche vermaken, aan die bestemming kon worden onttrok ken en thans in dienst werd gesteld van den arbeid in Gods Koninkrijk. KERKBEZOEK Te Wes ter-B lokker (N.-H.) heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot alle lidmaten een oproep gedaan de god: dienstoefeningen beter te bezoeken. Het komt namelijk ter plaatse meermalen voor, dat. de dienst wegens gebrek aan belang stelling, niet door kan gaan. GIFTEN EN LEGATEN Te Hoek van Holland is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente meegedeeld, dat een bestaande schuld van f 1000 door hem is kwijtge scholden. Actueele toespraken van den Voorz. en den Minister van Sociale Zaken De nood der schippers De huidige practijk der Diaconie r. D r. van Holt he tot Echten heeft als waarn. voorzitter de lode Diaconale Buitenconferentie te Lunteren vanwege bo ongenoemde Federatie Maandagmiddag j.l. geopend met een Openingstoespraak Hij sprak verheuging uit, dat de Voorzit ter der Federatie, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine was geroepen tot Minister van Sociale Zaken en daarbij het voornemen had het voorzitterschap der Federatie te blijven •nemen. Dc vergadering betuigde ondub belzinnig haar blijdschap over deize be slissing. Spr. wees op verscherping der bestaande problemen: toenemende behoefte van dia- conalen steun en afnemende middelen. Diaconale hulp mag niet vergeleken worden met Overheidssteun. De belangrijkheid zil niet in de besteede geldsommen Door der tijden nood moet de diaconale steun be grensd worden, maar de diepe beteekenis van kan weer toenemen. Voorts wees spr. op de wensohelijkheid hef getal diakenen uit te breiden. Wijken van 30 behoeftige gezinnen zijn voor één diaken Ook de uitrusting der Diaconieën is niel afdoende. Het systeem van de vrouwelijke liaken hielp niet genoeg. Dat bij verminde ring van geldmiddelen toch het aantai diakenen uitbreiding behoeft, wijst er op dat zij hun arbeid innerlijk wijder zien. Spr. •11 liever een verzorging van een klein deel der armen volledig en zoo diep mogelijk en eerwacht daarvan de terugwerking op de milddadigheid der Gemeente, omdat zij dan weer het mooie gave van «lit werk zal zier., terwijl men nu vaak moedeloos ziet op hel geaeelde en dus onvoldoende ervan. Nadat Spr, nog eens stil had gestaan bij de moeilijkheid van bet juiste beheer der bezittingen, eindigde hij met het accen- tueeren van het element van het dienen, dat in het diakenambt zoo 'n groote plaats in neemt. Het is een ambt, dat alleen met veel liefde kan worden volbracht Kennis alleen helpt niet, indien de liefde van Christus ontbreekt Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine sprak in de avondsamenkomst over het thema: In de Branding. Hij sprak allereerst over de huidige wereld toestanden. Daarbij dacht hij niet allereerst aan den geestelijken kant ervan, hoewel liij zich overtuigd is, dat de verklaring er van slechts is te vinden indien men open oog en oor heeft voor den geestelijken en moreelen achtergrond van de dingen. Veler lei vragen van finantieelen en politieken aard leggen een zeer z-waren druk op allo landen en volken. En het opvallende is, dat men ni£t de deelen afzonderlijk in het oog kan vatten. Er is een zeer vergaande soli dariteit, d.w.z. maatregelen van één la#ul en een volk 'helpen in dezen nood niet. En daarenboven hebben conferenties tot -heden teleurgesteld en moeten dat doen, zoolang degenen, die weten wat noodig is, de poli tieke en moreele kracht missen, om te doen wat ze weten te moeten doen. Komende tot het eigen land, constateerde Z. Exc. een v.ergaande ontwrichting van den middenstand, het bedrijfsleven en den boe renstand. En deze ontwrichting komt ter stond op de Diaconieën aan, eensdeels, om dat de malen, dat een beroep gedaan wordt op hulpverleening, veelv.uldiger worden en anderdeels, omdat de bronnen opdrogen, waaruit de hulpverleening moet putten. Daarnevens leeft de arbeidersstand in zeer zwaren druk. Een getal van meer dan 30C.QOO wenkloozen met hun gezinnen stelt eischen aan de regeering, op punten van steunver leening, sociale verzekeringen en werkver schaffing, die zonder het op idealisme ge fundeerde besef, dat Gode zij dank de over- groote meerderheid van arbeiders nog graag werken wil, bijna de krachten te boven gaan van de tot ambten geroepenen. Wanneer de vraag gesteld wordt: waar het gel.d? dan wil Z.Exc. de illusie hen dooden, die meenen, dat men in Den Haag over een belastingschroef beschikt, die tot in het oneindige aangedraaid kan wor den en baten opleveren. Maar de tijd kan komen, dat ook deze steunregeling, mis schien iliet volmaakt, niet langer zoo ge handhaafd kan worden. Wat de Diaconieën betreft, acht Spr. het een zegen, dat zij niet in platgetreden paden voortgaan, maar nieuwe oriënteering op de huidige vragen zoeken. Hoe zullen zij finan- tieel hun roeping nakomen? De taak is volkomen vrijwillige, ook de offers er voor zijn dat. Hierin ligt het riskante en tegelijk het mooie. Laat de Gemeente weten, welke kansen er liggen. Die nog niet geleden heb ben, worden apart geroepen -tot hulp. De methoden van den arbeid moeten tel kens getoetst worden. Wanneer op het werk van maatschappelijk hulpbetoon soms critici; wordt geoefend, of op de wenking van do regeeringsimaatregelen, dan is dat soms n. meer critiek op de methoden dan op de resultaten in financieel opzicht. Laten dia kenen onaantastbare methoden volgen. Laten zij bedenken, dat liet in dezen geut: zonder hart en zonder warmte is alle nrbeiu on- ruchtbaar. Mocht ooit de vraag opgeworpen orden, dat dan met nadruk kunne gezegd orden: de Kerk heeft een hart, is bewogen in al dit werk. Van den achtergrond sprekend, zegt Z. Exc. dat diakonaie zorg ook beteekenen moet in deze tijden van wankelingen den men- sclien dour den arbeid der liefde dicht bij dien Christus te brengen, die de nooden van de wergild op liet hart droeg. Alleen dan heeft de Diaconie een houdbare positie, om dat ze op Christus bouwt. Op een vraag van diaken Smits, uit Utrecht, zei spr. nog met ernst te moeten wijzen op de mogelijkheid, dat deze crisis niet een tijdelijk verschijnsel zal blijken te zijn, maar een crisis in permanentie, d.w.z. dat de wereld tot een lager niveau van le ien zich zal moeten gewennen, terwijl bo vendien de regeeringsbemoeiingen een ver derstrekkende beteekenis zuilen krijgen, me; permanenter karakter. Terwijl dernalve een regeering geen maatregel zal kunnen nemen geldend voor 1934, is bet de mogelijkheid, dit de diakonaie arbeid heeft, om van jaar tot jaar te werken, en telkens te doen wat de hand vindt om te doen, haar methoden telkens herziende. iNadat de Minister de vergadering verlaten had, werden van verschillende zijden vragen van practisohem aard ter tafel gebracht, en de ervaringen in de verschillende landstre ken uitgewisseld. D s. J. van Kuiken, van Uithuizermee- den, besloot den dag met een Bijbelbespre king over gedeelten van Johannes 9 en Luk. 5. Hij wees op bet tweeledige in het werk van den Heiland, nl. genezing brengen en vergeving der zonden, en wees daarna op de aparte taak der diakenen, in het wonder der genezing, geestelijk gesproken, te ar beiden. De dag werd besloten met Gez. 50 3. Ds. G. C. Postma, van Oudenbosdi, leidde gistermorgen de morgenvergadering. De heer G. de Jong h, directeur van het Onderwijslonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, refereerde daarna over: De Binnenschippers en de Diaconale zorg Om te teekenen hoe de soliipper slachtof fer is van de snelle evolutie van het bedrijts leven in de laatste 50 jaren, waardoor gelieei andere maatschappelijke verhoudingen zijn ontstaan, beantwoordde spr. de vraag, welke plaats de schipper in ojize gemeenschap vroeger innam en hoe zij in het nieuwe be drijf is geworden. Door alle eeuwen heen was zijn bestaan onder ons volk een zeer voorname. De intelligentste mannen vond men onder den schippersstand. Men denke aan de ontdekkingsreizen, de emigratie, den scheepsbouw. De groote familie en aigesio- ten groep der schipperij stond dootgaans in ontwikkeling hooger dan de gemiddelde wal bewoners. Het was een eer als een schippers zoon dong naar de hand van een burger meisje. De schippers achtten zich ver boven een boer verheven. Zoo was het nog een halve eeuw geleden. Toen de ijzeren schepen kwamen en de geraffineerde maatschappij met haar schandelijke huurkoopcontracten den schipper deden zwoegen en hern het knechtschap brachten, vêrdween hun han del, en bleef alleen het varen over. Hij liet eerst zich het economisch deel van het De- drijf uit handen nemen en daarna paste hij door kortzichtigheid zich aan het lage vrachtcijfer aan. Toen kwam de techniek met den motor en begon men de tractie van wind en stroom te vervangen door een tech nische. De speculatie kwam, er begon een wedloop van nieuwbouw en die schipper werd een verlengstuk van de machine. Al leen de oerkrachten konden zich staande houden. Hierna bezag spr. de categorieën van beurt schippers, eigen-handel-schippers (turfschip pers), algeniecne vrachtvaarders en sohip- pers in loondienst. Spr. gaf nu onderscheiden voorbeelden, in welk een ontzaglijk grooten nood de schip perij gekomen is. Ze waren schrikkelijk en schreeuwend. En hij ging verder na wat er voor de schippers gedaan is en wordt, vooral ook t.a.v. het onderwijs. Gewezen werd op het belang van het centraal register van do micilieplaatsen der schippers. Dit verstrekt de noodige gegevens voorde Kerk en aller lei doeleinden. En hier ook moeten de Diaconie en de Federatie gegevens betrek ken en langs dezen weg (aantekening op 't register) Tan controle plaats hebben. De fi- nancieele hulp zal ook uit een centrale kas moeten geschieden, waaraan ook de schip pers zelf naar draagkracht kunnen bijdra gen. Als het centraal register kiaar is, zal blijken welk een ontzettende geestelijke ver woesting er in ne schippers-klasse aangericht is. Vele doopleden kwamen nooit tot belijde nis en langzaam werd geheel gebroken met de Kerk. Nu die materieele nood dringt, wordt ook de grootte van den geeste lijken nood duidelijk. Toch is de schipper voor 90 pet. religieus aangelegd. Maar hij oordeelt vaak slechts uaar wat hij voor oogen heeft en als hij te leurstelling opdoet, geeft hij vaak de Kerk de schuld. Spr. besloot met de volgende conclusiën: 1. De ambulante schipper en zijn gezin passen niet meer in de bestaande kerkorga nisatie. 2. Zoo spoedig mogelijk worde een centraal register aangelegd, waarin alles van het ge zin wordt aangeteekend wat voor de Kerk van belang is. 3. Dit centraal register worde nauwkeurig bijgeiiouden en er worde in aangeteekenu weiite bemoeiingen üe Kerk met net gezin heelt gehad. 4. Aumuuistratief worden de ambulante schippers als een gemeente beschouwd. 5. De diaconale zorg wordt vanuit een cen traal punt geregeld. 6. Er worue daarvoor een fonds gevormd, waaruit kosten worden bestreden. De schip pers dragen naar vermogen bij. 7. De Kerk wijzige de voorschriften voor de diaconale zorg zoodanig, dat bij deze cen tmie verzorging de plaatselijke Diaconieën intact blijven.' Des middags hebben de bezoekers der Conferentie een excursie naar de stichting „Vaikieniiieide" te Maarsbergen gemaakt. De heer D. G. P. M u 11 a a r d, voorzitter van de Diaconie te Arnhem, heeft des avonds gerefereerd over: Inleider begon met er'op te wijzen, dat hij het woord „practijk" niet wenscht be schouwd te zien als tegenstelling van the orie. Practijk dient uitvloeisel te zijn van een goede theorie. Alvorens men aan het werk gaat, dient er eerst te zijn de rustige beschouwing, de bezonken gedachte. Voor veel verkeerds was men op diaconaal gebied bewaard, als men zich rekenschap had g ven van den waren zin van het diaconaat- De diagonale zorg behandelt spr. dan als consequentie van de eenheid aller geloovi- gen. De ellendige practijk van vroeger heeft de Diaconie een slechten naam bezorgd. Er is mede door de Federatie een kente ring waar te nemen. Zooveel mogelijk moet het werk in de Diaconie worden gecentrali seerd. Als principe moet worden aangeno men, dat de Diaconie afdoende en volledig U Federatie van Diaconieën in de IVcd. Herv. Kerk welke te zorgt. Meervoudige ondersteuning is niet goed. De Diaconie verliest dan haar karakte> en haar zelfstandigheid. Waar moet worden beperkt, daar moet de lijn niet horizontaal maar verticaal getrokken worden. Thans moeten we eerst de werkloozen aan de Overheid overlaten. Werkloosheid is geen individueel, maar een massaal verschijnsel. Ook de geneeskundige armenzorg behoort bij de Overheid. Alleen kunnen en moeten wij den bouw van Chr. inrichtingen bevorde ren. Verder zullen we ons moeten beperken tot de meelevende leden der Kerk. Voorzich tigheid en ernstig overleg is hier geboden. Laat de diaken intusschen niet het zwaar tepunt in geldelijken steun leggen. Er moet zijn individueele zorg, het warm hart, waar mee men als raadsman en broeder optreedt. Bij alles moet er zijn een gemoed, bewogen en geroerd door de macht van Christus liefde. Wil het goed zijn, dan zal er worden gezien, dat we met Jezus geweest zijn. Dan zal ons werk anderen en ons ten zegen strekken. Ds. N. van der Snoek, van Veenen- daal, las bij de avondoverdenking Hebr. lü 2224 voor en bepaalde zich bij het laat ste vers. Hij wees er op, dat het op de liefde aankomt, niet alleen zeggende, maar boven al doende als vrucht van des Heeren liefde betoon. Daarvoor moet men staan „bij het Kruis", Er zijn Gemeenten, waar de ouder lingen wel, en de diakenen nooit aan het R. Avondmaal komen. Als wij barmhartigheid willen bewijzen, moeten we de barmhartig heid des Heeren kennen en liefhebben. Uit liefde ziet men dan toe op elkander.. Ook diakenen hebben voor hun werk geestelijk leven noodig. Met den grooten Hoogepries- ter aan onze zijde doen wij het werk het best. Dan beoordeelen we met een anderen maatstaf en is er opsoherping der liefde en der goede werken. Het teeder liefdebetoon is naar Christus' Geest. Hedenmorgen leidde D s. M r. C. J. B a r- t e 1 s, van Colmsohate, de stichtelijke over denking. Mr. F. A. Nelemans, van Rotterdam, heeft vervolgens gesproken over: Crisis- pachtaangelegeniheden, waarvan we in onze rubriek Land- en Tuinbouw meermalen uit voerig gehandeld hebben. Na een sluitingswoord en de koffietafel is de Conferentie hedenmiddag uiteenge- ROFFELR1JMEN. Als een Rots! Als een rots stond ze in Duitschland, Vóór de Hitiersche terreur, En ze stofte op haar hechtheid Pochend als een grand blagucur; Met één vingerdruk der Nazi's Vlogen er de bonken af; Achde roode rots bleek poover Een zeer zwaar gepleisterd graf Als een rots stond z' in de Rijksdag Toen Herr Hitier er verscheen; Met één trap vlogen de resten Over onze aardbol heen. Haast je! Rep je! werd het motto Voor de angstig snelle vlucht En de laatste splinters stoven Als een aschplaag door de lucht Als een rots stond ze ten onzent Onaantastbaar als graniet; Maar de laatste stembus i 't Protsig rotsje langer niet. Alle lijmers, alle krammers Komen er nu bij te pas, Om de puinhoop te herstellen Die een trotsche rots eens was Als een rots stond z? in IJ muiden, In het visscherijconflict; Wie niet op zoo'n rots dorst bouwen Moest van Lotje zijn getikt! Bij de eerste for sche golfslag Stort het trotsch gevaartf in zee En de rots sleept z'n bezetting, Grondig uitgehongerdmee Als een rots stond z? in de branding Aan de boorden van de Zaan: Ha! op haar zou de regeering Tevergeefs een aanslag slaan! En ziedaar: de document-inkt Is maar amper opgedroogd Of er wordt met angst en beven Naar bemiddeling gepoogd Als een rots staat z? in de branding Onze „Arbeiders"-Partij Hum! Het rotsje in mijn tuintje Is er een Mont-Rosa bij (Nadruk verboden). LEO LEN, DE ELFDE BONDSDAG Onder leiding van D s. C. J. v. d. B o o m, van Overschie kwam de Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland heden in het Concertgebouw te Haarlem in 11de algemeene vergadering bijeen. Tevoren ging aan dezen bondsdag gister avond een begroetingssamenkomst vooraf, aangeboden door de Haarlemsche vereeni- gingen. Het was een geanimeerde bijeen komst, die voor onderlinge kennismaking ruimschoots gelegenheid bood. Ds. A. M. o e y e n g a, een van de pastores-loei, sprak een opwekkend slotwoord. De hondsdag ving hedenmorgen om 10 uur aan. De voorzitter opende de vergade ring op gebruikelijke wijze, waarna hij de Openingsrede hield, die ditmaal tot titel droeg; „Sterke mannen'. We ontleenen daaraan 't volgende: In onzen tijd wordt om den sterjren man al luider, krachtiger en heftiger geroepen. En die roep wordt gehoord in allerlei kring de geheele aarde. Dit behoeft ons niet te verbazen en is een herhaling van de historie. Waar de afval van God kwam, kwam ook de depressie, de inzinking, de wanorde. Dan klinkt het geroep om den sterken man, die de orde weer scheppen moet. De eerste eeuwen geven ons hiervan •oorbeelden te over. Spr. wees op het voor beeld van Kaïn, de man van kracht, de broe dermoordenaar. Zijn geslacht trachtte kracht te ontwikkelen buiten God om, ten einde het verloren geluk te herwinnen. Maar Jiet geslacht van reuzen werkt niet verhef fend maar deprimeerend in op het men- schenleven. De menschheid wordt rijp voor het oordeel. Straks komt de zondvloed en verderft de menschelijke kracht en haar ge bouw. Maar dan wordt, Gode zij dank, ook geopenbaard de kracht van Gods genade, die zwakke menschen in hun leven blijven de kracht doet ontwikkelen. Daarvan is de historie eveneens vol. God doet mannen op de bres springen, die in Hem kloeke daden doen, wier geest vooruitziet, die een stem pel zetten op hun tijd en die in hun leven een geweldige krachtsontplooiing deden tot openbaring komen. Als vanzelf wees spr. in dit verband op de figuur van Willem van Oranje, door meerdere schrijvers zoo treffend beschreven. Met dankbare harten, willen wij, aldus spr., op dezen das als Geref. mannen deze gave van God herden ken, omdat bij en boven zooveel dingen in zijn leven de geloofskracht zoo heerlijk uit blonk. „Sterke mannen" zijn, daarop komt het in dezen tijd aan. Dat kunnen we al leen zijn, als we door het geloof lidmaten zijn van Hem, die een „Sterke Held" is in geheel eenigen zin: Jezus Chriustus, onze Koning en Heere! Hij is de man Gods, die zelf God is. De Held, die de werken des duivels overwon en die zijn macht eenmaal voor eeuwig binden zal. Op den dag van Zijn heerkracht nam Hij gaven om uit te deelen en van den hemel zond Hij Zijnen Heiligen Geest. Door Hem werden schuch tere en ongeletterde discipelen „sterke man nen" met den moed der vaste overtuiging, met de kracht van een rotsvast geloof, met. het vuur van een blakende liefde, die Hem verkondigen als den eenigen Naam onder den hemel tot zaligheid gegeven. Zulke sterke mannen hebben, aldus spr., nok wij te zijn. Spr. denkt hier aan liet woord %'in den stervenden David tot zijn zoon: „Zijt sterk en wees een man". Dat moeten ook de Geref. mannen ter harte nemen. Wat deze sterkte is, laat de H. Schrift zien, alsook hoe zij zich openbaart. Let slechts op do galerij van de mannen des geloofs in He.br. 11, „de wolk der getuigen". Sterk moeten we zijn in onze geloofsovertuiging, geloofs belijdenis en geloofsopenbaring. En dat te meer waar in dezen tijd zooveel machten er op uit zijn dat geloof te kleineercn en te ondermijnen. Nu moeten we staan in het geloof, de kracht er van in het leven too- nen en openbaren wat het geloof ver mag. Sterke mannen moeten we, aldus spr., ook zijn in ons vereenigingsleven. Wa ken voor geestelijke bloedarmoede, ver zwakking of inzinking. Door finantieelen achteruitgang mag het vereenigingsleven niet gaan kwijnen. Sterke mannen moeten we zijn, die als levensideaal kennen: leven u i t God, volgen van God en wandelen met God. Sterke mannen die in Gods kracht staan zullen niet valleji, omdat Gods kracht zich in hun zwakheid blijft verheer lijken. Met de bede dat God geve dat allen zich door Zijn genade in het vereenigings leven als zulke sterke mannen mogen open baren, verklaarde spr. den elfden Bondsdag voor geopend. Hierna kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. Van het verloop daarvan ge ven we morgen verslag. Te 2 uur ving de middagvergadering aan. Hierin trad als referent op Prof. D r. T. Hoekstra, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, met het onderwerp: „De ziel van den man". Referaat Prof. Dr. T. Hoekstra Nadat spr. gewezen had op de moeilijk heid van het onderwerp, behandelde hij in hoofdtrekken het onderscheid tusschen man en vrouw ten opzichte van het ken-, het wils- en het gevoelsleven. Hij trachtte voorts aan te toonen dat het eigenaardige van het zieleleven van den man daarin bestaat, dat hij, meer dan de vrouw, let op het alge meene en zijn abstractievermogen veel ster ker is. Op het referaat volgde een levendige dis- Land- en Tuinbouw. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onderscheidingen op de keuring in „Artis" te Amsterdam. De Vaste Keurings Commissie van de Kon, -,ëd Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft op de gister in „Artis" gehouden keuring de volgende onderscheidingen toe gekend: Zilveren medaille: Verzameling afgesneden rozen van G. A. van Rossem te Naarden. Getuigschrift van Verdienste: Aan nieuwe roos mevr. A. H. de Beaufort, van G. A. van Rossem ta Naarden Aan Sidalcea Interlaken, van Vasteplanten-kweekerij Singerskamp te Laren. Aan Delphinium grandiflorum cineraria coeruleum, van N.V. Kon. Kweekery „Moer bei nr." te Dedemsvaart. Delphinium hybridum Anne Baker, van id. Chrysanthemum maxi mum Esther Read, van id. Orchidee Rhijn- costyJis retusa, van J. J. van Cruyningen te Haarlem. Delphinium hybridum Lady Bertha, van N.V. Kon. Kweekerij „Moeiheim" te Dedemsvaart. Ceanothue Charles Détriché, id. Getuigschrift voor cultuur: Aan Dahlia Good Luide, van WC. Keesen Hzn., Aalsmeer (voor goede cultuur in de kas). Botanisch getuigschrift A: Coriaria termi- nalis, van N.V. Kon. Kweekery „Moerheim ta Dedemsvaart Eervolle vermelding: Orchidee Renanthera Imschootiana, van J. J. van Cruyningen te Haarlem. Phalaenopsis Amabilis. van id Getuigschrift lste klasse: Aan Lathyrus latifolius Rose Quezn, van N.V. Kon. Kwee kery „Moerheim" te Dedemsvaart. EXPORT EN IMPORT VAN GROENTEN ENZ. NEDERLAND—BELGIË ■t bestuur van de Ned. Vereen, va.n Fruit Adressant» genteering wordt, dat de"Nederland Belgische regeering den Neder- Aangedrongi regee.rlug aan bAt zou mededeelt '*n Nederland van Belgische a contï' 't dloejmko01 /o. nnits de Belgische >genover de contlngenteerlng i.ndrsehe producten eveneens na-ar oenzeitden laatstaf zal doen geschieden. Mocht de Belgl- :he reeeer ntr haar huinit «.„„.u.j-_ IUL een oepencte comtiim ïnoemde Belgisohe producten. AARDAPPELS NAAR BELGIË De contingenteering ïavraag bij den Belgischen m In lste WMTbfj ..Maast).", da. voer van aardappelen orden over een paar d. tal worden gepublioeei reeds goedgekeurd. SPAANSCHE KALIZOUTEN Toenemende aanvoer Heden wordt in de Rotterdamsche h: ver <500 ton Spaansche kali Deze boot brengt drie verschillende soort Spaajische^kalizouten en wel 14/16 20/22 Dit is thans de 10e boot met Spaan sche kali. welke sinds het begin van het jaar te Rotte dam is binnengekomen. In totaal hebben de; booten thans ca. SS.000 ton Spaansche kalizoi werden° veraond''*6 'D °a' 15° klcino en Sroot' Voor wij dit jaar ten einde zijn, zal de totaal binnenschepen naar alle aeeli hi TERN. BUENMARKT TE VEENENDAAU De jaarlyksche bijenmarkt aan den Nieuwe- weg te Veenendaal heeft gister weder plaatg gehad. Zpoals te verwachten was, is de aan« voer stukken grooter geweest dan andere jaren. Verleden jaar bedroeg de aanvoer 1100 korven, terwyl thans 2100 korven werden aan gevoerd. De handel daarentegen was traag, ter wijl de prijzen tamelijk hoog waren. Voor de korven werden besteed f 2.50, f 2.75 en f 3. In den namiddag werd de handel wat vlugger. Als attractie was op de markt een 2 meter hooge houten toren aangebracht. In het bovengedeelte waren Hoilandsche en onderin Italiaansche (deze laatste waren geheel rood van kleur) bijen ondergebracht. Een en ander maakte een aardig effect. Door den burgemeester van Ede, Baron Creutz, en den commissaris van politie, den heer Hulsman, werd een bezoek aan de markt gebracht. De jury, bestaande uit de heeren Schrijver, Welkzyn, van Doorn, Hendriks en van Wou denberg, kende de volgende pry zen toe j Beste stal zonder korven: A. Pippel te Bruu- chem; beste kast met volk en bouw; A. van Eist te Resteren; 2e pry's P. J. van Hofdek- kt-rs te Resteren; best bevolkte boogkorf Gebr. Bos te Doesburg by Ede; best bevolkte ronde korf: W. Haasakker te Bruuchem; 2e prys: D. Vermeulen te Drumt. UIT HET SOCIALE LEVEN ring plaats van landarbeiders ter plaatse* Ket feit. dat de afd. van R.K. Boerenbond, N.C.B. en een groep Prot. boeren In 1932 inzake dc roonen der landarbeiders arbitrage hadden f <t. Kaag i de uitspraak werkgevers en werknemers in het landbouw bedrijf met en zonder arbitrage zijn tot stand gekomen, stuitte zulks te Klundert af op den Wanneer de boeren niet spoedig de rec4vtett der arbeiders in deze willen erkennen en met de organisaties daarover behoorlijk onderhan delen. dan is onverwachts een conflict te ver- De boeren van Klundert, bijna allen pachtard van Staatsdomeinhoeven, kunnen, volgens voor melde arbitrale uitspraak een mobile pacht ver krijgen. gebaseerd op een nog hooger loon defl landarbeiders dan waaromtrent in het district Fijnaart overeenstemming werd verkregen. Enkele goedgezinde boeren trachten hun col lega's te overtuigen van het goed recht der ar beidersorganisaties om een collectieve arbeids overeenkomst tot stand te brengen. Wanneer die poging niet slaagt om een vreed «awe oplossing te verkrijgen, dan zal door een staking de strijd om het recht der abreidera niet uitblijven. UIT HET SLAGERSBEDRIJF ilagersbedrljf herniei De loonen bedragen thans, zooals ln voor noemd bondsorgaan staat vermeld: Bedrijfslei der, filiaalhouder, meesterknecht, waaronder worden verstaan gezellen, werkzaam nis be drijfsleider of filiaalhouder, alsmede mecstcr- klaar maken en voor zoover dat noodig Is di verse worstsoorten kunnen bereiden, f36.15. Tweede knechts, waaronder worden veretaau gezellen die niet zelfstandig kunnen werken. Zij moeten echter ln staat zijn zoowel voor- als achtervoeten uit te beenen, rollades op te ma ken. halve varkens af te snijden, hammen en schouders kunnen afswoerden en geschikt voor het bedienen van een klantenwljk. f 30 85. Derde knechts, gezellen van 23 jaar of ouder. ------ -- --- gr^epon gesteld, op Zaterdag: dag i gezel, die meer dan 3 maanden bij z'n i in dienst is. bij ziekte gedurende i we- angt. Ieder gezel heeft, als hij uwoordigd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9